finale Stichting Elektrisch Varen wil oude glorie in ere herstellen fK.fWÜ Leuke nieuwtjes aan boord en café 'Ome Ko Hiswa Vereniging 60 jaar in touw voor watersport Elektrosloep paradepaardje jachtwerf Van Wijk Zoon Idoor ËoidóeCoutcMit ZATERDAG 29 FEFRUARI1992 Idoor ROB DE R00 Openingstijden van 37e Hiswa AMSTERDAM De Hiswa '92, die dit jaar voor de 37e keer in het Europacomplex van de Amster damse RAI wordt gehouden, is voor het publiek geopend van za terdag 7 tot en met zondag 15 maart. De tentoonstelling is dagelijks open van 10 tot 17 uur; op donderdag 12 en vrijdag 13 maart van 10 tot 22 uur. De prijs van een dagkaart be draagt voor volwassenen vijftien gulden per persoon en voor de jeugd van vier tot en met elf jaar onder geleide en houders van een Pas 65 7,50 gulden. Groepsbezoek (minimaal vijftien personen, mits van te voren schriftelijk aange vraagd) kost eveneens 7,50 gulden per persoon. Voor de Hiswa '92 zijn de trein en toegangsregeling van de Nederlandse Spoorwegen van toe passing. Tijdens de expositie is er ook weer voor de opvang van kin deren gezorgd. Dezen kunnen ge durende de normale openingstij den in de crèche, gevestigd in de Europahal, terecht. Op donderdag 12 en vrijdag 13 maart is deze tot 18 uur geopend. Gesaneerde surfbranche weer van de partij AMSTERDAM Liet de surf branche het vorig jaar massaal af weten op de Hiswa, dit jaar is het omgekeerde het geval. In de Noordhal presenteren zich weer tal van fabrikanten en impor teurs met een scala aan nieuwe surffartikelen. Volgens de organi satoren heeft de surfmarkt zichzelf de afgelopen jaren danig gesaneerd en zijn de talloze merken uit de 'gouden tijd' inmiddels allemaal verdwenen. Overgebleven zijn en kele merken die vanuit grote kapi taalkrachtige bedrijven de markt bedienen. Als marktleider wordt Bic ge noemd op de voet gevolgd door Tiga. Mistral, F2 en Fanatic beho ren tenslotte ook tot de wereldlei ders op dit gebied. De verbetering van de produkten moet worden ge zocht in details, waarbij er steeds meer wordt gezocht naar nieuwe, lichtere en stprkere materialen. Zo brengt de firtna Nautix Nederland een geheel nieuwe serie van kool stof vervaardige gieken op de markt, die volgens het bedrijf su- perlicht en stijf zijn. De gieken va riëren in lengte van 1,30 meter tot 2,55 meter. REEUWIJK „Al aan het ein de van de vorige eeuw, zo rond 1880, voeren ze al op de boven loop van de Engelse rivier de Thames. Je werd in die dagen als zeer chique beschouwd als je een boot bezat die door een elektro motor werd aangedreven. En dat duurde zeker tot in 1920 toen de brandstofmotor kleiner werd, meer kracht kon ontwikkelen en de watersporters 'massaal' hier op overschakelden. Elektrisch varen is dus echt niet zo nieuw als vaak nog wordt gedacht". Ing. G.W.A. Renssen fronst de wenk brauwen en kijkt vanuit zijn mooie huis uit over één van de nu nog verlaten Reeuwijkse plassen. De gepensioneer de ingenieur elektrotechniek en werk tuigbouw is sinds maart vorig jaar niet meer in ruste. Direct nadat de Hiswa '91 de deuren in de Amsterdamse RAI sloot, begon voor hem en een aantal an dere hooggeleerde techneuten, allen wonend rond de schitterende elf Reeu wijkse plassen een geheel nieuw leven. Geobsedeerd door maar één zaak, het elektrisch varen, richtten zij in maart de Stichting Elektrisch Varen (SEV) op. Het hoofddoel van de stichting, die op dit moment al zo'n honderd enthou siaste donateurs heeft, is het varen met behulp van de elektromotor tot een vanzelfsprekend gebeuren te verheffen op de Nederlandse wateren en daar mee een flink stuk milieuverbetering op gang te brengen. Promotie Renssen, inmiddels secretaris van de SEV, heeft het op dit moment drukker dan ooit. Samen met voorzitter dr. ir. J. Asyee, een natuurkundig ingenieur, en andere bestuursleden reist hij stad en land af om het elektrisch varen te pro moten. 'Zijn' stichting is dan ook samen met zo'n tien andere deelnemers, waar onder enkele bedrijven, te vinden op de Hiswa '92 waar zij in een compleet pa viljoen de nieuwsgierige waterrecrean ten alles willen vertellen over deze vorm van watersport. Een vorm waarbij het motorlawaai, de stank en de enor me hekgolven tot het verleden moeten gaan behoren. Renssen wil wel eerst even wat recht zetten. „Er moet beslist niet worden ge dacht dat wij tegen motorbootvaarders zijn. Natuurlijk weten ook wij wel dat op dit moment nog niet elke boot van een elektromotor kan worden voorzien. Wij willen alleen laten zien dat in heel veel gevallen het werk van bijvoorbeeld een buitenboordmotor (explosiemotor) moeiteloos kan worden overgenomen door een elektrisch exemplaar. Met de huidige techniek is er weer een interes sante kans voor deze vorm van varen ontstaan. De elektromotoren zijn tech nisch zo verbeterd, dat zelfs met relatief lage spanningen een optimale bootaan drijving kan worden verkregen. Ook de onderzoekingen in de auto-industrie, waarbij al geruime tijd naar verbeterin gen van bijvoorbeeld accu's wordt ge zocht, zijn voor ons natuurlijk een zeer prettige bijkomstigheid", aldus Rens sen. De secretaris van de SEV is ervan over tuigd dat de Nederlandse watersportge bieden over pakweg zo'n vijf jaar kun nen veranderen in nog grotere oases van rust. „Ik ben er zeker van dat het varen met elektrisch aangedreven schepen voorlopig overigens tot zo'n zes tot zeven meter als een sneeuwbalef fect gaat werken. In deze categorie schepen, de meeste gebouwd van poly ester, is inmiddels veel ervaring opge daan. Ze zijn zuiniger in gebruik, stiller, stinken niet en varen even snel als de zelfde modellen met de conventionele brandstofmotor. Ook wat betreft de vaareigenschappen doen de elektrobo- ten het beslist zeer goed. Bij een aantal vaarproeven is inmiddels gebleken dat Het affiche waarmee in 1933 de Hiswa Vereeniging in het oude RAl-gebouw aan de Ing. v.d. Helststraat in Amsterdam de eerste expositie aankondigde. Het elek trisch varen was in die dagen al op zijn re tour. bijvoorbeeld de elektrisch aangedreven schepen een aanmerkelijk kortere rem weg hebben dan de boten met diesel- of benzinemotor. En wat de bediening be treft kan 'het kleinste kind de was doen'. Hoewel de elektrische buiten boordmotor al vele jaren op de Neder landse watersportmarkt is te vinden elk zichzelf respecterende buiten boordmotorenfabrikant maakt wel een elektrisch model geeft de waterspor ter hieraan nog steeds niet de voorkeur. En ik moet toegeven dat de huidige elektrische buitenboordmotoren een model hebben dat meer op een stuk kinderspeelgoed lijkt. Misschien moeten de fabrikanten hieraan eens iets veranderen", zegt Renssen. Haken en ogen De bestuursleden van de Stichting Elektrisch Varen zijn zich er terdege van bewust dat aan het elektrovaren nog de nodige haken en ogen zitten. Er zijn nog tal van problemen op te lossen. Renssen: „Velen menen dat de actiera dius van de elektroboten nog te beperkt is. Voor het elektrisch wegtransport is dit waar en betekent de huidige gang bare grote en zware accu nog steeds een grote handicap. Voor schepen geldt dit echter in veel mindere mate, want een accucapaciteit die tien uur va ren op kruissnelheid mogelijk maakt, kan gemakkelijk worden geplaatst. Zelfs voor degenen, die langere meer daagse tochten willen maken op de bin nenwateren is de elektrische optie niet bij voorbaat uitgesloten. Bijvoorbeeld door middel van voorlichting streeft onze stichting er naar bij alle jachtha vens in Nederland goede 'oplaadfacili- teiten' te bereiken. Hiervoor moeten natuurlijk wel de nodige investeringen worden gedaan, maar de SEV hoopt dat ook de overheid zich van deze mi lieuvriendelijke wijze van varen bewust wordt en hiervoor aan de jachthavenex ploitanten de nodige subsidies wil ver strekken. Dit is overigens al gebeurd in de gemeente Giethoorn, waar de pro fessionele rondvaartboten al enige tijd op stroom 'rondtuffen'. Met subsidies van de ministeries van VROM en eco nomische zaken is hier een aantal laad- stations aangelegd. Maar ook in België in de grotten van Han wordt al gebruik gemaakt van elektrische rondvaartbo ten. Volgens de SEV is het zaak dat de raakpunten die de natuur en de water sport al vele jaren hebben onverwijld te handhaven. De watersporter gaat im mers varen om van de rust en de natuur te genieten. Wie meer wil weten over over het elek trovaren en de bedrijven die zich met deze materie bezighouden, kan zich in verbinding stellen met de SEV op de Hiswa of bij het secretariaat, 's-Graven- broeksqweg 56,2811 GG Reeuwijk. AMSTERDAM Op de Hiswa '92, die dit jaar op zaterdag 7 maart in de Amsterdamse RAI voor de 37e maal van wal steekt ditmaal onder het motto 'Waar watersport je wereld wordt' zijn weer tal van nieuwtjes te zien. De ruim vierhonderd exposanten proberen uiteraard weer hun beste beentje voor te zetten en aan hun al be staande programma het nodige toe te voegen. Zo komt de firma Topcat Ne derland uit Goor met een geheel nieu we catamaran: de Topcat 18 Spitfire allround. Deze snelle zeiler heeft een lengte van 5,50 meter, een breedte van 2,50 meter en weegt 158 kilo. Het Aqua Centrum uit Tiel toont zijn nieuwe collectie Freyerie en Master Idoor ROB DE R00 AMSTERDAM „Voor de Wereldoorlog werd de watersport voornamelijk be oefend in grote jachten, maar in 1933 bijna uitsluitend met kleine. Een gevolg van den zware belastingdruk, door den wetgever op luxe vaartuigen gelegd". Zo begon op vrijdag 31 maart 1933 de toespraak van voorzitter H.W. de Voogt bij de allereerste Hiswa-tentoonstelling in het oude RAI-gebouw in Amsterdam-, De expositie was het logische gevolg van een vergadering die op 16 april 1932 in Kras- napolsky werd gehouden en waar de vereniging met de bijna onmogelijke naam 'Vereeniging voor Handel Industrie op het gebied van Scheepsbouw Water sport' werd geboren. De HlSWa-vereeniging, zoals deze meteen al werd genoemd maar aanvankelijk wel met een 'kleine' a, bestaat in maart dus precies zestig jaar. Al direct vanaf de oprichting, waartoe S. Joosten, importeur van jachtmotoren, het initiatief nam, heeft de vereniging in de bres moeten staan voor de watersportbran che, want de overheid bleek (evenals ook nu nog het geval is met onder meer de vaarbelasting) ook toen al 'brood' te zien in de watersport. Het was vooral de fiscus, die een graantje probeerde mee te pikken, want „de Weelde-verteringsbelasting zou ook op pleziervaartuigen moeten worden geheven". Het was dan ook niet zo verwonderlijk dat de Hiswa samen met andere belangengroepen hiertegen meteen ten strijde trok. In 1937 was het economisch perspectief dermate versomberd, dat werd besloten geen tentoonstellingen meer de houden. Bij het naderen van de Tweede Wereld oorlog betaalden de toen 38 leden nog slechts een symbolische jaarcontributie van één gulden en wachtten zij betere tijden af. In de eerste jaren na de oorlog was de wederopbouw van huizen natuurlijk belang rijker dan de botenbouw en pas in 1949 besloten de Hiswa-leden om het daarop vol gende jaar weer een expositie te houden. En ondanks nieuwe fiscale dreigingen, on der meer de weeldebelasting, begon de Hiswa in 1950 aan een 'nieuw leven'. Naast de belangenbehartiging van de leden (inmiddels 850) krijgt de Hiswa Vereni ging steeds meer oog voor de consument onder meer in overleg met de ANWB en het Koninklijk Nederlands Watersportverbond (KNWV). De vereniging hoopt dat de overheid volledig eraan meewerkt op de drempel van de Europese Gemeenschap ook in Brussel de stem van deze organisatie fors te la ten doorklinken. Een begrijpelijk streven als wordt bedacht dat de waterrecreatie in Nederland zo'n 3250 bedrijven omvat, die naar schatting aan 11.430 personen werk bieden en een gezamenlijke omzet van rond 1.890 miljoen gulden behalen. waterski's, Battani waterskikleding en een aantal zogeheten funartikelen. Natuurlijk komen er ook tal van nieuwe navigatie-artikelen ruimschoots aan bod. Zo laat de firma L.J. Harri uit Am sterdam onder de naam 'Quadro GPS' (kaartplotter) een uiterst eenvoudig computergestuurd programma zien voor de navigatie op zee. Daarnaast zijn er weer de grotere be drijven die hun kapitale jachten, waar van een aantal nieuwe modellen, aan de man of vrouw proberen te brengen. Voor de beginnende watersporter wordt in de Zuidhal veel aandacht be steed aan onder meer vaaropleidingen en geven verhuurbedrijven tekst en uit leg onder het motto 'Stap aan boord'. Er bestaat zelfs de mogelijkheid om zit tende in een simulator de deining door de golven zonder nat te worden aan den lijve te ondervinden. Wie ook zonder deze simulator eens flink in de 'deining' wil gaan kan bij een kopie van het ver maarde Muider café van Ome Ko te recht, als tenminste de nodige spiritua liën naar binnen worden gegoten. De Hiswa schenkt dit jaar overigens weer veel aandacht aan de veiligheid saspecten. Zo geven het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij, de kustwacht en de rijkspolitie te water de monstraties over het gebruik van elek triciteit en gas aan boord. De Van Wijk 530 in zijn element op het Braassemermeer. FOTC ROB DE R00 WOUBRUGGE „Hoewel wij toch al ruim zestig jaar in de bo tenbouw zitten was voor mij de eerste proefvaart met onze elek- troboot toch een hele ervaring. Je hebt eigenlijk meer het idee van zeilen dan motorbootvaren als je hiermee wordt geconfron teerd. Vooral de stilte valt je het eerst op". De heer G. van Wijk, de 'afdeling zoon', van de Woubrugse jachtwerf G. van Wijk en Zoon weet waarover hij spreekt. Als fervent zeiler is hij uiter aard minder gecharmeerd van het mo torbootvaren dat hij vrijwel alleen be roepshalve af en toe doet. Voor de moeiteloos trailerbare polyes ter motorsloep Van Wijk 530, gebouwd naar een fraai ontwerp van de Edam mer Pieter Beeldsnijder, maakt hij een uitzondering. Gebleken is namelijk dat de sloep, die de werf al enige jaren met veel succes bouwt en normaal is voor zien van brandstofmotoren tussen de 10 en 20 pk ook met een vrijwel geruisloze elektromotor van 1,4 kiloWatt met het grootste gemak aan zijn rompsnelheid van 12 km per uur komt. De 48 Volt (gelijkstroom) Nexus elektromotor (se rie gewikkeld) is midscheeps geplaatst in de sloep, die 5,30 bij 2,15 meter meet en een diepgang heeft van slechts 45 centimeter. Een speciaal lager direct achter de elektromotor, die ongeveer het formaat heeft van een uit de kluiten gewassen wasmachinemotor, zorgt voor de overbrenging van de stuwdruk van de bronzen schroef via de twee en een halve centimeter dikke schroefas op de boot. Accu's Acht speciale accu's (zogeheten tractie- batterijen) zijn ondergebracht in de ruimte waar normaal de dieselmotor staat. De 6 Volts batterijen zijn in serie geschakeld en geven voldoende energie aan de elektromotor om het scheepje vijf uur op volle kracht en tien uur op halve kracht te laten varen. Een tech nisch vrij ingewikkeld systeem zorgt er voor dat de elektromotor traploos met één hendel kan worden bediend. Een module-schakeling voorkomt dat het geheel wordt overbelast tijdens het schakelen van vol-vooruit in vol-achter- uit. In de sloep is onder de voorbank een aangepaste acculader (met een ver- mogen van 25 Amp.) standaard gemon teerd. Volgens Van Wijk kunnen met dit scheepje ook lange vaartochten wor den gemaakt, want als de accu leeg is, geeft één uur laden in een gewoon stop contact bij bijvoorbeeld een jachthaven alweer voldoende energie om uren ver der te varen. Hoewel de elektrisch uitgevoerde mo torsloep nog zo'n 7300 gulden meer kost dan een met een brandstofmotor van 10 pk aangedreven versie heeft Van Wijk er alle vertrouwen in dat de be langstelling voor deze vorm van milieu vriendelijk varen zal groeien. „Wij ver wachten dat het elektrisch varen steeds meer gaat toenemen. De Stichting Elektrisch Varen heeft inmiddels bere kend dat met deze boot alleen al aan brandstofkosten, winter- en voorjaars beurten en een gunstige verzekerings premie jaarlijks 400 gulden kan worden bespaard. Ook de onderhoudskosten zijn verder te verwaarlozen. Op dit mo ment al is er veel belangstelling van mensen, die in natuurgebieden wonen waar niet met een motorboot mag wor den gevaren. Ik denk dan ook dat in de toekomst de prijzen voor dit soort sche pen wel zullen gaan dalen al was het al leen maar omdat er steeds meer con currentie komt. Na de Hiswa, waar ook wij in het paviljoen voor elektrisch va ren zullen staan met onze 530 elektro, is al een aantal proefvaarten gepland", aldus Van Wijk. Ook de andere polyester motorsloepen van Van Wijk, de Van Wijk 21 (6,30 bij 2,30 meter) en de Van Wijk 830 (8,30 bij 2,98 meter) zijn met elektrische voortstuwing te leveren. Hiervoor zijn behalve de 1,4 kiloWatt zwaardere elektromotoren ontwikkeld van 3,4 en 5 kiloWatt. Deze motoren zijn qua pres taties te vergelijken met respectievelijk 15,25 en 30 pk dieselmotoren. De elektrisch aangedreven versies in standaarduitvoering en voorzien van de 1,4 kiloWatt motor van de Van Wijk 530 kost rond 40.000 gulden en de Van Wijk 21 ruim 46.000 gulden. Van de Van Wijk 830 elektro is nog geen prijs bekend. FOTO: NEDERLANDS SCHEEPVAART MUSEUM AMSTERDAM

Leidse Courant | 1992 | | pagina 29