Paleis Het Loo legt uit wie Willem van Oranje was Computers maken dienst uit in Kanaaltunnel Êcidóc Gourarit1 Begin maart gaan de deuren van de oostelijke vleugel van Paleis Het Loo weer open voor het publiek. Drie maanden hebben de voorberei dingen voor de nieuwe tentoonstelling geduurd. Resultaat is een thematisch ingedeelde exposi tie over de geschiedenis van het Huis van Oran je. Minder uitgaande van voorkennis, want hele generaties weten allang niet meer wie Balthasar Gérard was. Riddertje spelen is uit. De Rambo- jeugd dweept met GI Joe en Nintendo. Toch lijkt de ommekeer in zicht. 'Vaderlandse ge schiedenis' mag weer. ZATERDAG 29 FEFRUARI1992 De inhuldiging van de Oranjes is een van de thema's in de nieuwe expositie. Te zien zijn onder meer de inhuldigings japon van Wilhelmina (1898) en de pakken van een wapenheraut (links), een opperstal meester en een opper kamerheer. De troon op de achtergrond stamt uit 1840, het jaar waarin Willem II koning werd. Idoor NICK NUTTAL LONDEN Alle betrokkenen hopen dat wanneer de Kanaal tunnel wordt geopend, de mees te aandacht zal uitgaan naar de microchips en de schakelborden, in plaats van naar de politieke en financiële geschillen. Bijna elke centimeter van het project, van de toiletten in de shuttles (pen- deltreinen) tot de verkeerssigna- Ien die de automobilisten moeten begeleiden, wordt be stuurd door computers. „Zonder computers", zegt Peter Camp bell Smith, projectleider van het soft warebedrijf Logica, „zou het volslagen onmogelijk zijn aan de veiligheidsvoor waarden te voldoen". comuterinformatie APELDOORN Als jong kind had Wilhelmina al een hekel aan zwart. Na het overlijden van haar vader moest de prinses, tien jaar oud, japonnetjes van zwart crêpe dragen. Na deze sombere perio de was ze dolblij met de 'halve rouw'; het zwart mocht worden gecombineerd met wit. De afkeur van sombere kleding is bij Wilhelmina altijd gebleven. Haar be grafenis kenmerkte zich door witte rij tuigen, getrokken door schimmels. De kerk was versierd met honderden witte bloemen. Want Wilhelmina zag de dood niet als eindpunt, maar als door gang naar een nieuw leven. Het wit/zwarte kindeijurkje dat Wilhel mina honderd jaar geleden tijdens de periode van halve rouw droeg, is bin nenkort te zien in de oostelijke vleugel van Paleis Het Loo in Apeldoorn. Evenals een foto van haar witte begra fenisstoet. Geboren worden, trouwen en sterven. In de vernieuwde expositie schetst Het Loo de geschiedenis van het Huis van Oranje op een wijze die dicht aansluit bij de belevingswereld van de bezoeker. Een noodzakelijke verandering, want de rode draad in de vaderlandse ge schiedenis zien de meeste mensen al lang niet meer. De samenhang is zoek. „Mijn eigen neefje wist niet eens dat Willem van Oranje is vermoord", moet Eelco Elzenga, hoofdconservator van Paleis Het Loo, tot zijn schaamte be kennen. Onderzoek onder de bezoekers leerde dat de chronologische indeling van de expositie over het Huis van Oranje niet aansloeg. Iedere Oranje had zijn eigen kamer, met een uniek verhaal. Maar dat stadhouder Willem II niet dezelfde is als koning Willem II bleef voor hele volksstammen onduidelijk. „Vaderlandse geschiedenis leeft niet meer", zegt Elzenga. „We kunnen niet meer uitgaan van een bepaalde basis kennis. Je moet tegenwoordig uitleggen wat een stadhouder was en hoe de Oranjes in Nederland zijn gekomen". Stamboom Het verbaast Elzenga dat in Nederland zo weinig aandacht wordt besteed aan vaderlandse geschiedenis. „In heel Eu ropa worden kinderen in geschiedenis opgevoed, omdat men uitgaat van l'his- toire se repête. Maar in Nederland is men daar kennelijk minder van over tuigd". De meeste mensen hebben daarente- Schilderstukjes van Wilhelmina. Het door haar beschilderde badje gaf ze cadeau aan een van haar hofdames. met getypte uitlegteksten saai. „De ten toonstellingsvorm moet opbieden te gen het aanbod van de televisie. Dat leg je als museum af', erkent Elzenga. Desondanks hoopt Het Loo via speur tochten en spelletjes kinderen te grij pen. „Dat lukt je niet meer met prinses jes op de erwt die heel de dag lekkere puddinkjes zitten te eten. Er moet iets van identificatie in zitten. Als je kinde ren wil pakken moet je veel verder gaan". Film is volgens Elzenga het beste mid del om dat doel te bereiken. In de expo sitie zullen fragmenten te zien zijn van de inhuldiging van Wilhelmina, Juliana en Beatrix. Verder blijft het gebruik van moderne communicatiemiddelen beperkt. Computers, die in sommige musea wor den toegepast om de jeugd aan te spre ken, ontbreken in Paleis Het Loo. Een kwestie van gebrek aan financiële arm slag, zegt Elzenga. „Straks als we gepri vatiseerd zijn, kunnen we meer ontwik kelen. We kunnen zakelijker te werk gaan, kosten door derden laten dra gen". Onderwijs Mogelijk krijgt Het Loo ook op een an der vlak een duwtje in de rug. In het on derwijs lijkt op het gebied van de vader landse geschiedenis sprake te zijn van een kentering. Zo mag de periode van de Republiek der Zeven Verenigde Provinciën weer eindexamenstof zijn in het voortgezet onderwijs. Tot nu toe waren de examenonderwerpen uitslui tend voorbehouden aan de twintigste eeuw. Elzenga is niet bang dat die keus zal lei den tot een nog grotere vervreemding van de geschiedenis. „Voor kinderen maakt het niet uit of iemand 25 of 40 jaar is. Ze zijn allebei oud. Napoleon is voor hen niet veel langer geleden dan Hitier". Wel moet de les die oude geschiedenis leert duidelijk worden overgebracht. De instorting van het Romeinse Rijk leent zich prima voor een vergelijking met het uiteenvallen van de Sovjetunie. Zo kun je volgens Elzenga ook vader landse geschiedenis spannender maken door te vergelijken met mi. Waar de wens naar meer vaderlandse geschiedenis vandaan komt, weet El zenga niet. „Ik denk dat het mensen de keel uit gaat hangen dat jongeren er zo weinig van weten. Opmerkelijk vind ik het wel. Iedereen streeft ernaar Europa bijeen te krijgen, maar tegelijk willen mensen zich bewust worden van hun ei gen identiteit. Zo van: waar lagen onze wortels ook al weer". Nationale trots De extra aandacht voor 'onze' helden, hoeft volgens Elzenga niet te leiden tot een enge, nationale trots. „Nederland heeft een beetje een minderwaardig heidscomplex", zegt de conservator, die dat onterecht vindt. Nederland mag zijn rol in het verleden best waarderen. „Wij letten bij voorbeeld al veel langer op individuele vrijheden dan de meeste andere landen. We wijzen al heel lang met ons vingertje". Geschiedenis brengt mensen in contact met hun voorouders. Het geeft ze de mogelijkheid het heden te verklaren. Terugkerend naar de Oranjes zegt El zenga daarover. „De vraag waarom ie dereen zo opgewonden doet als de ko ningin op bezoek komt, kun je alleen beantwoorden als je de historische ach tergronden kent. En als je weet dat zo iets al eeuwen gebeurt kun je je ermee verzoenen dat iedereen nog steeds langs de kant van de weg staat te jui chen". Willem III wilde trein voor de deur Koning Willem III heeft het plan gehad om voor de oostelijke vleugel van Paleis Het Loo een perron in te richten. Tij dens het onderzoek voor de nieuwe in richting van dit deel van Het Loo zijn gekleurde ontwerpen van de herinrich ting van het voorplein aan het licht ge komen. Willem kreeg het idee toen hij hoorde dat zijn broer Prins Hendrik op Soestdijk een station wilde bouwen. Ui teraard vond de koning dat hij de eerste met een eigen spoorlijn moest zijn. Uit de schetsen blijkt dat de trein tot op het voorplein van Het Loo zou rijden. In werkelijkheid is de spoorlijn nooit ver der gekomen dan de hekken van het paleis. De reden voor het niet doorgaan van de plannen valt niet meer te achter halen. Volgens conservator Elzenga is het niet waarschijnlijk dat het te maken heeft met geldgebrek. „Geld was altijd wel te vinden". In de nieuwe expositie zijn voor de geïnteresseerden nog meer nieuwe wetenswaardigheden te vinden. Zoals tekeningen van een nieuwe kapel en een nieuw front van het paleis. Ook deze plannen zijn niet doorgegaan. Verder wordt duidelijk dat het tuinont werp van Lodewijk Napoleon (1806- 1810) helemaal niet zo revolutionair is geweest als altijd is aangenomen. Stad houder Willem V maakte rond 1770 al plannen om de tuinen in een land schapspark te veranderen. Hij koos daarbij voor een Chinese tuin, met bankjes, paviljoens en slingerpaden. Vandaaruit is de stap naar het 'Engelse tuin'-model van Lodewijk Napoleon veel kleiner. gen wel behoefte aan kennis over het verleden. In de meest primitieve vorm begint dat met het inplakken van fami liefoto's. Anderen gaan een stapje ver der door hun stamboom uit te zoeken. Als ze ontdekken dat hun betover grootvader gesneuveld is tijdens de Tiendaagse Veldtocht tegen de Belgen werpt dat ineens een heel ander licht op de geschiedenis. „Mensen willen niet ondergaan in de massa, ze hebben behoefte om hun ei gen identiteit te kennen", zegt de con servator van Het Loo. „Wat voor zin heeft het anders om als klein staatje in Rusland onafhankelijk te zijn. Blijk baar is er een grondbehoefte om - hoe zal ik het zeggen - vrede met de eigen, directe omgeving te hebben". Die hang naar het vertrouwde, de plaats van herkomst kan zich ook lokaal vertalen. Zo kan volgens Elzenga ,de viering van het 1200-jarig bestaan van Apeldoorn dit jaar bijdragen aan de ontwikkeling van een plaatselijk histo risch bewustzijn. „Misschien zal daar door eindelijk eens een eind komen aan het gekanker op Apeldoorn. Ook de bouw van het stadhuis speelt daarbij een rol. Het is misschien moeilijk voor te stellen, maar dat wordt een samen balling van stedelijke trots die zijn uit werking niet zal missen". Musea spelen volgens Elzenga niet meer dan een secundaire rol bij het kweken van interesse voor de vader landse geschiedenis. „In wezen ligt het begin in de basisschool. Daar wil een kind nog alles leren, hormonenkwesties spelen nog niet zo'n rol. Kinderen wil len sprookjes horen, zich verkleden. Al les staat of valt op dat moment bij de le raar die leuk kan vertellen". Plakboek Gedwongen door het gebrek aan histo rische kennis bij de meeste bezoekers heeft Het Loo, afgezien van een gang met de portretten van de groten van Oranje, de chronologie laten varen. De expositie wordt nu thematisch inge richt, waardoor het verhaal levendiger, menselijker wordt. De historie van het huis van Oranje gebracht op het niveau van een doorsnee familieplakboek. Een voorbeeld is de zilveren bruidsfoto van Wilhelmina en Prins Hendrik". De jurk die de koningin aan heeft en de stoel waar ze op zit zijn als museum stukken te zien. De foto lijkt te zijn ge maakt in een paleiszaal, maar schijn be driegt. In werkelijkheid zitten koningin en prins op de zolder van Het Loo voor een geschilderd decor van hun eigen paleis. Niet anders dan een. doorsnee familie in de studio van een vooroorlog se fotograaf. De anekdotes zijn grappig, maar of het genoeg is om de moderne jongere aan te spreken is twijfelachtig. Gewend aan snelle beelden, computerspelletjes en glossy magazines oogt iedere expositie Hoofd conservator Eelco Elzenga van Paleis Het Loo geeft het kinderjurkje dat prinses Wilhelmina op tienjarige leeftijd droeg, een plaatsje. FOTO'S: TOM VAN DUKE Het gebruik van computerinformatie zal al beginnen op de Engelse snelweg M25, vele kilometers verwijderd van de terminal bij Folkestone. Speciale sen soren leggen de verkeersstroom op de M25 vast en geven de informatie door aan controlecentra. Het plan is de sensoren te verlengen naar de M20, de verkeersslagader van waar het meeste verkeer de tunnel in gaat, en de sensoren van beide auto snelwegen met elkaar te verbinden in centrale verkeerscomputers. Logica is momenteel bezig dergelijke computers te installeren in de Britse terminal. Met informatie over het precieze aantal vrachtwagens, auto's, bussen en moto ren dat de terminal nadert, zal Euro tunnel, het uitvoerende bedrijf, in staal zijn de shuttles af te stemmen op de hoeveelheid verkeer. Bovendien zullen de computers infor matie doorgeven naar de controlepos-j ten op de snelwegen over de lengte vanl files of wegversperringen in de tunnel,! zodat het dienstdoende personeel al daar het naderende verkeer kan waar-; schuwen. Bij de inschepingsplaats in Folkestone; zullen de verkeerscomputers het ver keer op een ordelijke manier langs tol- plaatsen en Franse en Britse douane posten leiden. Computergestuurde wegversperringen, slagbomen, verkeerssignalen en borden met Franse en Britse boodschappen erop, staan in de planning. Ze zullen helpen de voertuigen te verdelen over negen stroken, of reservoirs, die elk overeenkomen met één verdieping van een shuttle. Ook de hoogte van de voer tuigen zal moeten worden vastgesteld, want sommige treinen vervoeren alleen; vrachtgoed, andere alleen dubbeldeks bussen en weer andere alleen gewone bussen. De grootste test voor de computers en voor het netwerk van lichten, signalen en slagbomen is waarschijnlijk het rege len van het verkeer tussen de wacht' stroken en de ongeveer twintig perrons Campbell Smith zegt: „In vele opzich ten lijkt het op het besturen van een spoorwegsysteem. Maar wij hebben ook nog eens te maken met automobi listen". Binnen in de Kanaaltunnel zijn vele systemen aangebracht om de be reikbaarheid van onderhoudspersoneel en hulpverleners bij een ongeval te ver hogen, zoals telefoon- en radioverbin dingen. Alle shuttles, die op een ringbaan rij den, en TGV's die met hoge snelheden passagiers van Londen naar Parijs en Brussel vervoeren, zullen zijn uitgerusl met computers, processoren, sensoren - en communicatiesystemen om het com-( fort van de reizigers te garanderen, mo- torverhitting te registreren en deuren te - controleren. De computers zullen worden aangeslo-, ten op veiligheidssystemen die bij een - noodgeval het remmen zullen overnej men. Treinbestuurders zullen in hun - waarschuwende informatie ontvar die ze bij een gewoon spoorwegnet nier - zouden kunnen krijgen. De lucht in de' tunnel zal waarschijnlijk zwaar en heel zijn. Daarom zullen de shuttles ookn worden uitgerust met computerge-l H stuurde air-conditioning. The Times

Leidse Courant | 1992 | | pagina 28