finale Wao'ers ziek van herhalingsoefening Het zal de komende jaren nog drukker worden in de spreekkamers van de keuringsartsen. De Gemeenschappelijke Medische Dienst bereidt zich immers voor op de herkeuring van alle 400.000 wao'ers onder de 50 jaar. Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken gaf vorige week het bevel tot deze massale operatie omdat volgens haar zo'n 190.000 arbeidsongeschikten nog best 'gangbare arbeid' kunnen verrichten. Maar of die gangbare arbeid er ook is, wordt sterk betwijfeld. „Opnieuw worden de wao'ers gepakt. Ze krijgen geen baan maar een lagere ww- of bijstandsuitkering", voorspelt de vakcentrale FNV. I door I PAUL KOOPMAN DEN HAAG Bij de Belangenvereni ging Arbeidsongeschikten te Utrecht staat de telefoon sinds vorige week vrij dag niet meer stil. Voorzitter Hennie w Jaeger wist het zweet van zijn voor- h hoofd als hij vertelt: „U ziet: het is hier n een compleet gekkenhuis. De ongerust- 1111 heid onder wao'ers over die herkeurin- j gen is echt heel groot. Het kost ons de grootst mogelijke moeite om de men sen een beetje gerust te stellen. Wao'ers die nooit een beroep op ons hebben gedaan bellen nu ineens op met de vraag: wat hangt me in vredesnaam allemaal boven het hoofd?". n De wind waait ook voor de wao-be- langenorganisaties soms' uit een on verwachte hoek. Na het stormpje dat iif vorig jaar opstak naar aanleiding van de door het kabinet aangekondigde verla- j ging van wao-uitkeringen, leek de grootste bui wel overgetrokken. Wao'ers demonstreerden in Den Haag, er werd gelobbied en gesmeekt bij de geestverwante politieke partijen, maar het hielp allemaal weinig. Daarna werd het rustig. Over het feit dat het kabinet al besloten had tot een massale herkeu ring en verruiming van het begrip 'pas- Isende arbeid' had niemand zich druk gemaakt. I Maar op 21 februari wierp staatssecre taris Ter Veld van sociale zaken met een uitgewerkt wetsvoorstel opnieuw een knuppel in het hoenderhok. Ar- le' beidsongeschikten raakten in alle sta ten. Onrustig werd het ook in de direc tieburelen van GMD en GAK, de orga nisaties die met de uitvoering van de werknemersverzekeringen zijn belast [Er voer tevens een schok door de vak centrale FNV. En arbeidsmarktdeskun- ïte digden krabden zich bedenkelijk achter 3 i de oren. Welk konijn had de socialistische be windsvrouwe nu weer uit de hoge hoed 83 getoverd? Ergens halverwege het dui- mendikke wetsvoorstel duikt opeens het begrip 'gangbare arbeid' op. Alsme de de aankondiging dat het ministerie van sociale zaken de komende vijfjaar graag alle 400.000 wao'ers die jonger zijn dan 50 nog eens door een keurings arts wil laten beoordelen. Dat zullen, als het aan Ter Veld ligt, geen beleefd heidsbezoekjes worden. Zij verwacht dat ongeveer de helft van de 400.000 wao'ers van de keuringsarts te horen zal krijgen dat zij rap naar een baantje op zoek moeten gaan. Want niet langer zal de arbeidsongeschiktheid de maatstaf zijn bij de keuringen, maar juist de ar- beidsgéschiktheid. Bij het bepalen van de arbeidsgeschikt heid mag de arts niet al te kieskeurig zijn, zo blijkt uit het wetsvoorstel. De introductie van het begrip 'gangbare ar beid' betekent dat opleidingsniveau of arbeidsverleden niet langer reden voor het voortzetten van de wao-uitkering kunnen zijn. Wie als hoogleraar in de stress raakte van volle collegezalen, kan nog best op kantoor werken. Een inge nieur die op zijn werk is afgeknapt kan nog bij een fietsenmaker aan de slag. „Gangbare arbeid is alle algemeen ge accepteerde arbeid waartoe iemand met zijn krachten en bekwaamheden in staat is", schrijft Ter Veld. „De ijzeren consequentie van het be grip gangbare arbeid is dat de inge nieur, net als in de crisisjaren, weer te rugkeert op de tram", zegt Marius Oos- terom, stafmedewerker sociale zeker heid bij de FNV. „In de praktijk zal dat overigens niet veel voorkomen. Want de trammaatschappij zit volgens mij niet op die ingenieur te wachten, omdat men op de vingers kan natellen dat zo'n man in zo'n baan doodongelukkig wordt. Het klinkt misschien raar, maar er bestaat ook zoiets als stress door on derbelasting". Wanhoop Wol ter Knijff, woordvoerder van de GMD in Amsterdam, zegt zijn hart vast te houden voor het enorme karwei dat in de schoenen van de medische dienst wordt geschoven. Het herkeuren van 400.000 mensen lees: alle inwoners van een stad als Den Haag is vol gens hem geen sinecure. In zijn stem klinkt enige wanhoop door als hij uit eenzet: „In 1987 hebben we al eens een grote herkeuringsoperatie gehad. Dat was toen op initiatief van staatssecreta ris De Graaf. Voor het beoordelen van 37.000 wao'ers onder de 35 jaar hebben we toen twee jaar nodig gehad. En nu zouden we er jaarlijks ruim 80.000 moeten herkeuren!". De directie van de GMD vraagt zich in tussen af wat de staatssecretaris precies van de dienst verlangt. Moeten alle 400.000 wao'ers daadwerkelijk op het spreekuur verschijnen, of kunnen som mige beoordelingen ook administratief afgehandeld worden? En wat bedoelt de staatssecretaris precies met de op merking dat de arbeidsongeschiktheid een „rechtstreeks en objectief gevolg" moet zijn van ziekte en gebrek Knijff: „Ik kan me zo voorstellen dat we met de herkeuring van een wao'er die op een ijzeren long is aangesloten kun nen volstaan met het openen en meteen weer sluiten van het dossier, want bij dit soort mensen is het duidelijk einde ar beid. Punt uit! Maar wie moet straks wel en wie niet op het spreekuur ko men? En wat is een objectief medisch gevolg van ziekte of gebrek? Weet u het, ik in elk geval niet". Belangenvereniging-voorzitter Hennie Jaeger heeft niettemin een sterk ver moeden van wat de staatssecretaris met haar 'objectieve' criterium bedoelt. Hij stelt de retorische vraag: „Wie zal straks het gelag betalen? Dat zijn de mensen die een jaar of tien geleden we gens psychische klachten in de wao te recht zijn gekomen en inmiddels daar best tevreden mee zijn. Dat zijn de ech te probleemkinderen voor ons, want hoe toon je aan dat je nog steeds over spannen bent als je al jaren geen con tact meer met je arts hebt gehadAls je over de rooie bent geraakt vanwege die ene baas, zou je dan ook instorten bij een andere baas in een geheel andere baan? Maak dat maar eens hard. Die mensen, vaak wat hoger opgeleid en meestal voor honderd procent afge keurd, krijgen straks te horen: zoek maar werk". Vóór 1987 was in de wao nog een veilig heidsklep ingebouwd die uitkeringsge rechtigden een zekere bescherming bood. Bij het verlagen of schrappen van de uitkering moest de uitkerende in stantie kunnen aantonen dat er wel de gelijk geschikt werk voor handen was. Zo niet, dan bleef men hoewel ar beidsgeschikt verklaard toch in het vangnet van de wao. Maar tegenwoor dig hoeven GMD en GAK niet meer naar vacatures te speuren om de 'af- schatting' in de wao te rechtvaardigen. Jaeger: „Zodra vijf beroepen zijn ge vonden waarvoor men in theorie ge kwalificeerd is, gaat het licht voor hel verlagen van de uitkering op groen. Of er nou vacatures zijn of niet en onge acht de vraag of je wel bemiddelbaar bent. Dus in principe kan zelfs de func tie van schaapherder, waarvan er maar drie zijn in Nederland, je de das om doen". Gebrek aan banen Zelf is staatssecretaris Ter Veld niet zo pessimistisch over de kansen van goed gekeurde wao'ers op de arbeidsmarkt. In een toelichting bij haar wetsvoorstel schrijft ze dat het overgrote deel van de 190.000 'afgeschatte' wao'ers binnen af zienbare termijn een baan zal vinden. Slechts enkele tienduizenden arbeidge- schikt verklaarde wao'ers zullen vol gens haar een beroep moeten doen op een van de andere uitkeringen: ww of bijstand. Daarmee geeft de bewindsvrouw een wel erg rooskleurige voorstelling van zaken, meent P. Allaart, stafmedewer ker van de Organisatie voor Strategisch Arbeidsmarktonderzoek (OSA): „De Nederlandse economie glijdt af naar een recessie en bijgevolg loopt het aan tal vacatures terug. En vergeet niet dat werkgevers van nature kieskeurig zijn bij het selecteren van personeel. Pre cies daarom zijn veel werknemers in het verleden ook in de wao terechtgeko men, namelijk omdat hun produktivi- teit terugliep of omdat ze niet meer op de werkvloer te handhaven waren". Werkgevers, vermoedt Allaart, zullen grote aarzelingen hebben om herkeur de wao'ers die soms jarenlang buiten het arbeidsproces hebben gestaan, weer aan te nemen. Dan geven ze liever de voorkeur aan schoolverlaters, herin tredende vrouwen, werklozen en mis schien zelfs allochtonen. „Terecht of niet: wao'ers zijn op de arbeidsmarkt nu eenmaal wat gestigmatiseerd. Al leen als er echte krapte op de arbeids markt is zullen werkgevers wat minder kieskeurig zijn". Vakbondsman Marius Oosterom van de FNV heeft één en één al bij elkaar opgeteld. „Ik voorspel: het grootste deel van die 190.000 wao'ers zal van het ene naar het andere uitkeringsloket verwezen worden. Van de wao belandt men dan in de ww en uiteindelijk in de bijstand. Daarmee wordt dan mooi be zuinigd op de uitgaven aan uitkeringen, maar in feite is het probleem van men sen die aan de kant staan en geen werk hebben niet opgelost. Dat wordt alleen maar verschoven". Tandengeknars In de werkkamer van de Rotterdamse hoogleraar economie Eduard Bomhoff klinkt even later een zacht tandenge knars. Het protest van de FNV tegen de herkeuringen doet merkwaardig aan, laat Bomhoff misnoegd weten. Het be looft volgens hem weinig goeds voor de ernst waarmee GMD en GAK hun nieuwe taak zullen uitvoeren, instanties waarin de bonden immers voor vijftig procent de dienst uitmaken. Bomhoff wil er niet omheen draaien: „Als de bonden zich tegen de herkeu ring van wao'ers keren, dan zal een po litiek debat losbarsten over de vraag wie nu eigenlijk de baas moet zijn van de uitvoeringsorganisaties. Want het lijkt me zacht gezegd niet erg effectief als je de uitvoering,l;ontrole en rappor tage over deze keuringen overlaat aan een club die daar in elk geval voor de helft geen barst voor voelt". De commotie over wao en ziektewet heeft Bomhoff tot de overtuiging ge bracht dat de bezem door de uitvoe ringsorganisaties van sociale wetten moet, een standpunt dat overigens ook al gehuldigd wordt door de oppositie partijen D66, VVD en Groen Links. De hoogleraar: „We hebben een hele serie episodes achter ons waaruit blijkt dat we met de overlegeconomie zijn vastge lopen. Want onze overlegeconomie is gebaseerd op de misvatting dat de soci ale partners en de overheid het in be langrijke kwesties uiteindelijk altijd met elkaar eens worden en dan trouw de akkoorden uitvoeren". „Wat is er nu gebeurd met de afspraken rond de ziektewet? Die worden in de cao's weer onderuit gehaald! En wat is er gebeurd met de wao? Oogluikend hebben werkgevers en werknemers ja renlang toegestaan dat die wet gebruikt werd als goedkope afvloeiingsregeling. Vandaar dat de overheid nu met die harde ingrepen komt". Realisme Dat 'nieuwe realisme' is als gevolg van de heftige politieke strijd intussen ook in kringen van de wao'ers zelf doorge drongen, zo blijkt uit het relaas van Hennie Jaeger. Hij erkent volmondig dat de wao ook wel een aantrekkelijke regeling was waar veel mensen vaak op aandrang van hun werkgevers en bonden in terecht zijn gekomen. En als je de zaak objectief bekijkt: is er niet te ruimhartig van de regeling gebruik gemaakt? Ruim 820.000 wao'ers, onder wie 227.000 wegens psychische klachten (gegevens eind 1990) is ook niet niets. Jaeger: „Nou ja, ik begrijp het wel. De bodem van de waterput komt natuurlijk wel in zicht, he? Het was ook wel een Eldorado in Nederland, wat de sociale zekerheid betreft. Een paradijs, verge leken met het buitenland. En tsja, dan gaat vroeg of laat de deur op slot. of er moeten er een stel vertrekken. Want anders wordt het een duiventil waar ie dereen zomaar binnenvliegt". 'Ciidóe SouzuMil

Leidse Courant | 1992 | | pagina 27