Nieuwe Rover 800, tatige verschijning 'In de gordels of anders in de kreukels' Nieuwe Mitsubishi Colt: pittig bolletje lidó&Qowuvnt AUTO Voor 1992 nieuwe varianten in Chrysler-gamma rimeur in Genève: opnieuw BM W-achtcilinders veewiel- ^ndrijving i lichte lodellen ZATERDAG 29 FEBRUARI 1992 ysler Saratoga weer met Amerikaanse chroom-grille. Voor het modeljaar 1992 voerde Chrysler enkele wijzigingen door in het bekende gamma, terwijl in de V.S. al een heel nieu we modelserie 'LH' debu teerde. Op dit grote vier- deurs model, dat Vision gaat heten, moeten we in Europa nog even wachten. De bekende vierdeurs Sa ratoga onderging een op waardering, die alleen de ingewijde meteen zal op- foto: pr merken. De bumpers zijn iets gewij zigd (nu met rubber stoot- strips), de grille is naar goede Amerikaanse traditie voort aan weer verchroomd en voorzien van een opvallender Chrysler-merkembleem. Binnenin verfraaide men het dashboard met houtstruc tuur-versiering geen echt hout dus. Een waardevolle aanvulling van de basisuit rusting vormt de standaard airbag in het stuur. De opbouw van het model gamma paste de importeur aan bij de geregistreerde vraag van de klanten, nemen we aan. Die willen meer luxe, te oordelen naar het feit dat nu ook het basismodel met 2,5 liter viercilinder motor uitgerust kan worden met airconditioning. Bij de drieli ter V6 versie schiep men meer keuzemogelijkheden. Er is voortaan een basisver sie SE, waarop airco en ABS- remmen als extra geleverd kunnen worden, en een LE die dat alles (en meer) stan daard heeft. De prijzen van de vernieuwde Saratoga-se- rie beginnen bij 46.950 gul den. Nieuw in het gamma van Chryslers terreinauto-merk Jeep is een Cherokee met vierliter zescilinder benzine motor en handschakeling. Tot nu toe werd die motor al leen in combinatie met een automaat geboden, naast de handgeschakelde turbodie sel. De handgeschakelde Cherokee 4.0i kan naar keus als bedrijfs- of personenwa gen-uitvoering geleverd wor den, voor respectievelijk 39.405 gulden exclusief BTW of 62.280 gulden inclusief BTW. Fietsindustrie heeft de wind in de rug Het lijkt puur goud wat er blinkt voor de Nederlandse fietsenindustrie. In 1990 werden 1,3 miljoen fietsen verkocht, vo rig jaar wat meer en 1992 kan weieens een recordjaar worden met anderhalf miljoen tweewielers. De laatste jaren be staat er een potentiële vervangings- markt van bijna 1 miljoen stuks en er is een legioen van 'nieuwe' fietsers in aan tocht: de senioren. Hun aantal wordt door de voorzitter van de afdeling Fiets van de RAI ïr. J.J. Wezenaar tot het jaar 2000 geschat op drie miljoen. Ook al lochtone Nederlanders hebben de twee- wieler ontdekt, maar deze nieuwkomers zijn qua getal moeilijk in te schatten, al dus Wezenaar. iTER FOKKER J succes van de eerste "er 800 bleef nogal ach- bij de verwachtingen, directeur Fred van ten van Rover Neder- 1 ruiterlijk toe. Het in ienwerking met Hon- [n ontwikkelde model te het karakter van de e Rovers, hoewel het inisch een stuk voor- 'Strevender was. •om herzag men het 800- el, dat inmiddels bijna zes oud is, vooral in uiterlijk :ht. Een opvallende chro- grille naar het voorbeeld Rovers uit de jaren vijftig êstig zorgt voor een statig ien, evenals een bollere igeving die de 800 er in- wekkend groot doet uit- Binnenin veranderde er ier, het dashboard werd uitgebreider versierd met en lijsten. Putten verwacht een op- celijke ommezwaai in de e[)irsgunst: hij denkt dat ancwart nu een vierdeurs- el zal kiezen, terwijl tot nu de vijfdeursversie veruit De 800 sedan zou het populairst gaan worden. het populairst was. Met deze uiterlijke wijzigingen houdt het nieuws niet helemaal op. Rover's éigen tweeliter zes- tienkleps motor werd geheel herzien, ernaast blijft de 2,7 li ter zescilinder uit de vorige Honda Legend. Aan de top staat dit 827-type echter niet meer. Op die plaats komt een turbo-variant van de nieuwe T- serie tweeliter. Hij produceert 132 kW/180 pk, net wat meer dan de 124 kW sterke V6, en hij is nog zuiniger ook volgens de fabriekscijfers. Met het oog op de prijsstelling. foto's: pr voorlopig geschat op 57 tot 95 mille, heeft de nieuwe Rover 800 zeker een edele uitstraling. Hij moet het opnemen tegen concurrenten als een Alfa 164, Peugeot 605 of BMW 3- en 5-se- rie. waarnaast hij zoals be doeld een zekere exclusiviteit heeft. De forse afmetingen zor gen daarnaast voor een bin nenruimte die aan hoge eisen kan beantwoorden. En dat ter wijl het meubilair bepaald ri ant van afmetingen is, wat ui teraard de nodige ruimte weg neemt. De voorstoelen zijn nieuw, hoorden we. Zover ons bijstaat mankeerde er aan de Aan de Rover-grille herken je het merk meteen, hoopt men. oude voorstoelen al niet veel, die nieuwe zijn helemaal van grote klasse. Ze bieden met name naast alle comfort en ruimte een uitnemende zijde lingse steun. Interieuraankleding en uitrus ting, geluidsisolatie en veer- comfort, het staat allemaal al vanaf de basisversie 820i op hoog peil. De vernieuwde car rosserie geeft niet veel windge ruis af, de naar verhouding be scheiden tweeliter motor loopt heerlijk rustig. Alleen bij felle acceleratie laat hij zich wel ho ren. Een motor bleef nog bui ten beschouwing: de 2,5 liter viercilinder turbodiesel. Die misstaat totaal niet in deze auto, hij is krachtig genoeg en loopt netjes stil. Dit 87 kW/118 pk sterke aggregaat van de Ita liaanse fabrikant VM is een verbeterde versie van de al uit stekende turbodiesel uit de oude 800 (ook in Alfa 164, Fiat Croma en Lancia Thema toe gepast). Aan de Zuid-Franse Cote d'Azur met zijn vele kron kelweggetjes reed een 825 SD turbodiesel eigenlijk precies even prettig als een 820 Si met de nieuwe benzinemotor. Eind maart staat de nieuwe 800 bij de Rover-dealer. Basismo del is dan een vijfdeurs 820i voor circa 57 mille, een luxueu ze vierdeurs Si komt op 64 mil le. In september komt een goedkoper vierdeurs variant, tevens kan de 800-serie dan met airbag als extra veiligheid geleverd worden. Een ABS- remsysteem hebben alle ver sies behalve de 820i en 825 D al. Volgend jaar komt een auto maat beschikbaar voor de vier- cilinders. Ook bij de turbodie sel telt de basisversie 825 D vijf deuren en de luxe-versie SD vier. Zescilinders zijn er alleen met vier deuren, vanaf 91 mil le. nover het geweld van de ve Mercedes S-klasse .t BMW wel zijn 7-serie se- opwaarderen. Bij hun de in 1986, maakten ze die- druk met zowel hun mo- lijn als de uiterst verfijn- echniek. Weliswaar zag 1 toen af van een volledige rvernieuwing, maar feite- iel er op de aloude zesci- r rs ook niet veel aan te en. Verder maakte BMW le'oed met een gloednieuwe waarmee men Mercedes Drlijk de ogen uitstak. De garter concurrent sloeg idels terug met een nog iterker en indrukwekken- r12, als aanvulling op de ■r voor de SL cabriolet al gepresenteerde multikleps achtcilinders. Nu is de beurt aan BMW om te rug te slaan, met nieuwe acht cilinders van drie en vier liter inhoud, die debuteren op de autoshow van Genéve in maart. Ze zijn geheel uit licht metaal opgebouwd, net als BMW's vijfliter V12 die model stond. In de jaren vijftig had BMW ook al een lichtmetalen V8-motor, destijds een uiterst modern ontwerp. De nieuwe V8-motoren kregen vier nok- kenassen en vier kleppen per cilinder, waar men het destijds voor de V12 nog gewoon op twee kleppen per cilinder hield. Hoe lang nog, is de vraag, want de vierliter V8 voor de 740i onderscheidt zich in prestaties (topsnelheid en ac celeratie) niet wezenlijk van de 750i twaalfpitter. Hij levert iets minder vermogen en koppel (resp. 2^10 kW/286 pk en 400 Nm), maar dat wordt kennelijk gecompenseerd doordat de V8 wat minder weegt. De nieuwe 730i V8 vervangt de oude 735i zescilinder. Zijn prestaties zijn ongeveer gelijk: 160 kW/218 pk en een maximum koppel van 290 Nm. Als basismodel blijft de bestaande zescilinder 730i. Uiterlijk zijn de V8-modellen te onderscheiden aan een gril le met brede „nieren' zoals de twaalfcilinder al had. Om die nu weer herkenbaar te maken krijgt hij chromen in plaats van zwarte spijlen in de grille. Vooruitgang moet er zijn, is kennelijk ook het motto bij BMW Motorsport, waar de spe ciale M-versies worden ge bouwd. De al zeer dik in het motorvermogen zittende M5 kreeg (nogmaals) enige spier- versterkende middelen toege diend. De multikleps zescilin der groeide van 3,6 naar 3,8 li ter inhoud, met de bedoeling vooral meer trekkracht bij laag toerental tevoorschijn te bren gen. En passant steeg het mo torvermogen naar 250 kW/340 pk (was 232 kW), het maximum koppel ging van 360 naar 400 Nm. En dan te bedenken dat deze M5 voorheen al de sterk ste en snelste auto van het BMW-gamma was. Nog een intrigerende zinsnede uit het persbericht: de V8-mo- toren verschijnen 'het eerst' in de 7-serie. Er volgen dus meer modellen met deze motoren. Eerste kandidaat is een 830i of 840i coupé als basismodel naast de 850i V12. Daarnaast is er de 535i, die in navolging van de 735i een achtcilinder-blok kan krijgen. De motor-architectuur is ook uiterlijk fraai Een scala van regeltjes moet per 1 april duidelijk heid scheppen over de vraag wie op welke leeftijd waar in de auto mag zitten en wat voor riem hij/zij om moet doen. En omdat wet ten pas effect hebben als mensen er ook in geloven, begint Veilig Verkeer Ne derland op 11 maart een nieuwe autogordelcam pagne. Kinderen van 0 tot 12 jaar mogen vanaf 1 april voorin de auto uit sluitend in een goedge keurd kinderbeveiligings- middel worden vervoerd. Kinderen van 0 tot 3 jaar mo gen vanaf die datum achterin de auto uitsluitend in een goedgekeurd kinderbeveili- gingsmiddel worden vervoerd als dat aanwezig is. Kinderen van 3 tot 12 jaar mogen achter in de auto uitsluitend in een kinderbeveiligingsmiddel worden vervoerd als dat aan wezig is of in een autogordel als deze achterin aanwezig is. Zijn er minder gordels dan passagiers, dan moeten achter in eerst die plaatsen bezet wor den waar gordels aanwezig zijn. Slogan De wetswijziging is bedoeld om levens te redden. Volgens Veilig Verkeer Nederland zou den er jaarlijks tweehonderd tot tweehonderdvijftig doden minder vallen in het verkeer wanneer elke passagier conse quent de gordel aantrok. Re den voor Vrij Verkeer Neder land deze wet onder de aan dacht te brengen. Met een campagne onder de slogan 'In de gordels of in de kreukels' wil WN de automo bilisten en hun passagiers dwingen te kiezen. A. Dijkstra, woordvoerder van WN: „In de wet staat een verplichting ge formuleerd. maar in de prak tijk maken inzittenden na tuurlijk elke keer een keuze wel of niet een gordel om te doen. En als je er bij nadenkt is er in feite maar één keuze die juist is". De doelgroep is de hele Neder landse bevolking. Hieruit heeft WN drie subgroepen ge kozen waar in de campagne-ui tingen op gemikt wordt: ou ders met kinderen, zakelijke rijders en jongeren. „De na druk ligt op de ouders met kin deren", aldus Dijkstra. Nep De gordelcampagne start op 11 maart in Utrecht. „Minister Maij-Weggen zal daar op spec taculaire wijze het startsein ge ven", zegt Dijkstra geheimzin nig. Na een signaal van haar zal voor het stadhuis een „on geval' plaatsvinden waarbij een auto met een kind op de achterbank in de Oudegracht zal storten. Het kind is nep, de bestuurder van de auto zal le ven en spreken en aantonen dat een gordel de veiligheid vergroot. Ook wanneer de auto te water gaat. De landelijke campagne zal worden aangevuld met regio nale activiteiten. Dijkstra: „We hebben een actiewijzer opge steld aan de hand waarvan ge meenten aan de slag kunnen. Wij leveren dan in elk geval het campagnemateriaal. Ver schillende gemeenten hebben al toegezegd aan de campagne deel te zullen nemen". Dijkstra zegt er nog bij dat de actiewijzer een speciaal katern voor de politie bevat. Hiermee wil WN controle op het ge bruik van autogordels stimule ren onder het mom 'een ge waarschuwd automobilist telt voor twee'. r ER FOKKER latste tentoonstelling motorfietsen ge- werden was die in sel, maar echt nieuws daar niet te halen, herhaalde watal te jwas op de Amster- 5e MotoRAI van afge- 1 najaar, opgesierd een enkel model van 3kyo Motor Show dat au niet in Europa ge- 1 wordt. lend was dat Suzuki uit w'J8 de 350 cc eencilinder 3; liet komen, waarvoor hste in België plannen in om hem op de markt ngen. Het is een sportief lelleerde flets met het èreblok van de DR 350 ter- achine. )atste stond er ook als —6, men bedacht namelijk ingenieuze rijhoogtever- voor dit model. Door ïtoevoer naar de achter- Jemper te blokkeren knop op het stuur gaat hydraulische pomp Veerbeweging (door Ukje rijden of stilstaand 3 op de zitting) pompt de ^in achtervering op naar otere rij hoogte voor ter- tfen. De knop op het terugdraaien, en je hebt turtfrtere vering voor op de sfoorfe weg. e toekomst Eftomend op de Suzuki lijkt zich weer een nieu we trend af te tekenen naar lichtere motorfietsen, met minder cilinders en een klei nere inhoud. In Tokyo pakte Yamaha namelijk ook nogal nadrukkelijk uit met de SRV 250, een 250 cc V-tweecilinder in eenvoudige maar aantrek kelijke opmaak. Het motor blok stamt kennelijk af van de SV250 Virago custombike. Te kenend is verder dat de nieuw ste Morpho II toekomstvisie van Yamaha eveneens rond een relatief bescheiden 400 cc viercilinder motorblok is opge bouwd. Men zoekt het niet in asfaltverschroeiende presta ties, maar in andere vormen van high-tech. De Morpho II beschikt over ABS-remmen, elektronisch geregelde vering en zelfs tweewielbesturing. We gaan weer terug naar Suzu ki, die een paar even merk waardig ogende toekomstmo dellen had staan. De XF4 en XF425 terreinmodellen be schikken over aandrijving op beide wielen, men gooide er ook nog een haast normaal ogende XF5 crosser tegenaan met eveneens tweewielaan- drijving. Alle drie modellen hebben een 125 cc tweetakt- motorblok en een ingewikkeld kettingenstelsel om het voor wiel aan te drijven. Bij de XF4/425 loopt dat via een swin- garm-voorvork, de XF5 heeft een gewone telescoopvork met parallel daaraan een meeve- rende aandrijfas naar het voor wiel. Sturen In alle gevallen omvat het aan drijfsysteem, om het nog inge wikkelder te maken, een spe ciale transmissie die toerental- verschillen tussen het (ge stuurde) voorwiel en het ach terwiel opvangt, om zwaar en moeilijk sturen te voorkomen. Bij de XF5 kan de voorwielaan drijving uitgeschakeld wor den, de XF4 en 425 beschikken over een traploos variabele V- snaar transmissie om de trek kracht in een 40/60 verhouding over voor- en achterwiel te ver delen. Hoe serieus men met tweewie- laandrijving bezig is blijkt no- geens uit het feit dat ook Hon da een zeer futuristisch ogend prototype Mantis had, waarin (elektronisch geregeld) via hy draulische weg beide wielen worden aangedreven. Dat werkt net als de koppeling van een automatische transmissie in een auto. Op het achterwiel kon men meteen nog iets nieuws uitproberen: de rem werkt direct op de hydrauli sche aandrijving, dus niet via een apart mechanisme met schijf of trommel. In het jaar van zijn 75e verjaardag vernieuwt Mit subishi een van zijn be langrijkste modellen, de compacte driedeurs Colt. Het parallelmodel Lancer met vier of vijf deuren blijft waar schijnlijk nog even in oude ge daante, een bijpassende nieu we Lancer komt in het najaar. Men overwoog of er tot dan Amerikaanse Lancer-model- len als nieuws kunnen worden gebracht, doch het lijkt on waarschijnlijk dat voor enkele maanden verkoop die moeite nog wordt genomen. Overi gens zagen we de nieuwe Lan cer al in Japan, en daar ont brak (nog?) een vijfdeurs-vari- ant. We blijven voorlopig maar bij de nieuwe Colt, vanaf maart le verbaar. Tegenover zijn voor ganger gaat het om een totaal herziene auto, waarin alleen een enkele al bekende motor terugkeert. De twaalfkleps 1,3 liter voor het basismodel waar deerde men op met brandstof injectie, waarop hij nog steeds 55 kW/75 pk produceert, maar wel meer trekkracht, boven dien bij een lager toerental. De Colt gaat er vlot mee vooruit, beschikt over voldoende sou plesse en maakt niet teveel la waai. De volgende stap is een nieuwe 1,6 liter met zestien kleppen, ter vervanging van de twaalfkleps 1,5 liter. Hij is met 83 kW/113 pk sterker dan de meeste 1,6 liters van concurre rende merken, en dat blijkt tij dens het rijden duidelijk. Be halve dat hij uitgesproken sportief rijden mogelijk maakt draait hij aantrekkelijk rustig, iets wat geen van beide voor zijn 1,5 liter voorganger kon gelden. Aan de top staat de (on gewijzigde) zestienkleps 1,8 li ter met 103 kW/140 pk. Mitsubishi nam de ronde vormgeving van Mazda als voorbeeld, al is het jammer van de hoge drempel bij de achterklep. foto:pr Interieur te gladjes Met zijn geheel in ovale lijnen opgetrokken uiterlijk sluit de nieuwe Colt naadloos aan op de heersende mode. Hoewel de carrosserie, met name in de breedte, een ietsje groter is dan het oude model doet het nieuwe bolletje compacter aan door zijn veel rondere boven bouw. Men perste de aandrij- faggregaten in een kleinere ruimte, zodat de wielbasis 5,5 cm langer kon uitvallen. Aan het gevoel van ruimte draagt vooral de toegenomen breedte bij. Achterin zit je nu net vol doende ruim, waar het in de oude Colt wat krap toeging. De bagageruimte groeide even eens iets (van 214 naar 240 li ter), doch ook op dit punt houdt het gebodene nog niet echt over. Het interieur wordt uiteraard evenzeer beheerst door ovale vormen. Helaas echter heerst tevens een nadrukkelijk plas tic-achtige afwerking, op stof fen bekledingspanelen werd bespaard. Dat komt de huise lijkheid niet ten goede. De dashboardindeling is goed, doch hier en daar dreven de ontwerpers het te ver met de modieusheid. Een minimaal verdiept ovaal vlakje rechts bovenop het dashboard is in de praktijk als aflegvak totaal on geschikt. in het knopje voor de achterruitverwarming zit een zo miezerig klein verklikker lampje dat je het zelfs bij duis ter nauwelijks kunt zien bran den. Ook niet optimaal prak tisch verloopt het omklappen en weer terugklappen van de rechter voorstoel, bij het laten instappen van achterpassa giers. Bijdetijds is wel weer hoogteverstelling op de gor dels voorin, die kopers van het basismodel ELi echter moeten ontberen. Die mogen toch al niet veeleisend zijn: geen rech ter buitenspeigel, geen hoede- plank, geen spiegelverstelling van binnenuit, geen achter- ruitwisser. Het snoetje van de nieuwe Colt mag leuk zijn. van een oor spronkelijke lijnvoering is weinig sprake. Het lijkt er nog het meest op dat men de beste elementen van diverse Maz da's vermengde met een snuf je Toyota. Een beetje jammer, als er nu toch iets heel nieuws gemaakt moest worden. Zelfs onderhuids gooide men de za ken namelijk weer eens om. De wielophanging is veran derd, met name achteraan waar nu een mooie onafhanke lijke ophanging zit in plaats van een torsie-as. De nieuwe Colt stuurt prima, direct en ge voelig. Dat dankt hij mede aan een vrij stevige vering, die de auto bij snel bochtenwerk goed rechtop houdt. Nog een nieuw technisch ele ment is een vierversnellings automaat met twee schakel- programma's, leverbaar op 1,6 liter GLi-modellen. Bij de 1.6 opent zich tevens de mogelijk heid stuurbekrachtiging als extra te bestellen, en luxueuze uitrusting (GLXi). De interieu raankleding blijft dan echter weinig kostbaar aandoen, er worden alleen veel elektrische accessoires meegeleverd. Door te beginnen met bepaald kale 1,3 liter uitvoeringen kon de instap-prijs gematigd ge houden worden. Het begint bij f. 24.995,-vooreen 1.3 ELi, voor duizend piek meer is er een wat leefbaarder ELi Extra, nog duizend meer is genoeg voor een redelijk complete GLi. De 1.6 GLi kost al f. 20.995,-, ver volgens gaat het door tot aan de 1.8 GTi voor f. 40.695,-. Het betekent een zeer milde prijs stijging ten opzichte van het oude model. Een meevaller, bij zoveel vernieuwing, aan de an dere kant blonk de vorige Colt niet uit met een lage prijs, zo dat er uit concurrentie-oog- punt weinig ruimte was voor prijsstijging. -rv i

Leidse Courant | 1992 | | pagina 25