Bescheidenheid speelt Joszef Kiprich parten 4n SPORT Schulte maakt verloedering nog net mee ark Verkuyl verlangt naar trainen onder Van Gaal idócSowiamt ZATERDAG 29 FEBRUARI 1992 VOETBALLERLEI betekent afscheid van het GOS iale van het Europees kampioenschap, in juni reden, vormt het afscheid van het voetbalteam de Gemenebest van Onafhankelijke Staten, scoach Anatoli Byschowtz zegt het te betreu- at daarna de republieken van de voormalige itunie ieder met een eigen vertegenwoordi- team zullen komen. De 46-jarige Byschowtz t dat alleen in Rusland en de Oekraïne op niveau wordt gevoetbald. gen Wegmann blijft nog een jaar b de reservebank belande aanvaller Jürgen hann blijft nog een jaar langer bij Borussia hund. De Bundesligaclub had de 27-jarige op de transferlijst gezet, maar hem in afwach- ran de belangstelling ook zelf een aanbod ge- jDat werd prompt geaccepteerd. Voorlopig lidmaatschap Le FIFA heeft de voetbalbonden van Kroatië, Slo venië, Georgië en de Oekraïne een voorlopig lid maatschap verleend. De wereldvoetbalfederatie loopt hiermee vooruit op het congres in juli waar wordt besloten of de republieken officieel kunnen worden erkend. Als voorlopig lid kunnen de bon den alvast contacten voor wedstrijden en transfers leggen met bij de FIFA aangesloten landen. Geen thuisduels Rode Ster Rode Ster mag ook zijn resterende wedstrijden in het Europese bekertoernooi voor landskampioe nen niet in Belgrado spelen. Door de oorlogssitua tie in Joegoslavië waren alle deelnemers voor het seizoen reeds verplicht hun thuiswedstrijden in een neutraal land af te werken. Rode Ster speelde voor lege tribunes in Budapest. De UEFA meent dat er sprake is van competitievervalsing, indien Rode Ster nu wel in Belgrado zou mogen spelen. Maradona als commentator Diego Maradona maakt morgen zijn debuut als voetbal commentator. De we gens cocaïnegebruik geschorste Argen tijnse voetballer is daarvoor uitgeno digd door een popu lair tv-programma in Buenos Aires. Hij zal ook als speler in actie komen in indoor-par- tijtjes vier-tegen- vier. Maradona is op Diego Maradona troost jockey Jorge Valdivieso, die eerder deze week in dit moment twaalf Buenos Aires een race verloor met een paard van de ex-voetbalster. kilo boven zijn streef- FOTO: AP gewicht. lende woensdag worden de toernooien om de Europa ■s voetbal voortgezet met de wedstrijden voor de irtfinales. Vorig jaar nog had het Nederlandse voetbal leze fase geen vertegenwoordigers meer in de cyclus, rnaal zijn nog twee clubs in de strijd, Ajax in het UEFA btoernooi en Feyenoord in het evenement der beker- maars. Op deze pagina een blik vooruit op AA Gent- Se en Feyenoord-Tottenham Hotspur met oud-Ajacied rk Verkuyl van AA Gent en Joszef Kiprich van Feye- [rd. ■erootste verrassing van '^interview met Joseph ch wordt tot het slot Als beide jrekspartners, tussen r! de communicatie is jtoepeld dank zij tolk e, uit elkaar gaan staat Tud-leraar lichamelijke Jeding op en spreekt. !fkt duidelijk dat hij ge- h is voor zijn bemidde- e arbeid een vergoe- te ontvangen. Hij is er .plotte speciaal voor l;| de Kuip gekomen en ct onkosten gemaakt', uenig 'onderhandelen' )t het honorarium afge- jjct op een kleine 25 gul- meer geld heeft de Jaggever niet bij zich. neemt er genoegen u Neemt hoffelijk af bid en wijst er op dat hij kort met de vut is. a andere woorden: een ye financiële ondersteu- re van z'n 'uitkering' is welkom. Joszef Ki- 3, om wie het allemaal jonnen, is dan al lang .yokken, richting kleed- ,er. Om zich te voorzien jde nodige zwachtels, l,pels en tapes om de ^nd-training bij Feye- te gaan afiverken. ïti jKiprich op de bank in het Jiome onder een afbeel- nin Rinus Israel met de Eu- ,jp in 1970. J FOTO: STEPHEN EVENHUIS werkman ie VERDAM - Een ;esprek met Joszef is vooral bijzon- tor het feit dat het *Jop het 'matineuze' nip van negen uur veertig begint. Jigebruikelijk moment ien prof-voetballer, die \ie pauze tussen och- n middagtraining kiest ien media-ontmoeting. iekt de tijd even en leidt t een vroegere komst et stadion of een later naar huis dan nodig, eidwiligheid van Hon- jprich om al 's ochtends lan tafel te gaan zitten in verslaggever maakt hem al een tikje apart. Opval lender dan zijn uitspraken over het algemeen zijn. Want ook tijdens een zeldzaam in terview toont Kiprich zich de bescheidenheid zelve. Welke karakter-eigenschap hem als topvoetbalier overigens danig parten lijkt te spelen. Hoewel er een lichte kentering zicht baar lijkt. Want waar Kiprich zich tot dusver vooral op de achtergrond plezierig leek te voelen en een confrontatie met wie dan ook liever uit de weg ging, doet hij nu een voor hem boude uitspraak. „Ik hoor ge woon bij de elf', is een voor een' doorsnee-voetballer nor male maar voor de bescheiden man van de poesta's kernachti ge uitspraak. Een stelling die een toelichting verdient. Super-sub Ai geruime tijd lijkt Joszef Ki prich zich te mogen hullen met het etiket twaalfde man. Ofte wel de 'super-sub', zoals ze dat in Engeland noemen. De man die als basisspeler doorgaans net wat te kort lijkt te komen, maar als invaller soms opval lende daden laat zien. Van de technische staf van Feyenoord is eens de uitspraak gekomen dat de Hongaar zelfs het beste functioneert als invaller. Om dat hij pas dan geladen in het veld staat en de gedrevenheid tentoonspreidt die noodzake lijk is voor een prestatie op ni veau. Kiprich kent die stelling, weet weliswaar niet meer wie het heeft gezegd, maar bestrijdt genoemde opvatting voor zijn doen met kracht. „Het is niet waar dat ik slechts als invaller gemotiveerd ben om een goe de prestatie te leveren", rea geert de 28-jarige Hongaar, overigens nauwelijks met stemverheffing. „Ik heb exact de zelfde instelling als ik in de basis sta. Dat ik misschien minder lijk te functioneren als ik er vanaf het begin bij ben, heeft wellicht meer met de plaats te maken waar ik moet spelen dan de manier waarop". Over het hoe en wat rond zijn functioneren heeft Joszef Ki prich tot dusver nog nooit met anderen gesproken. Niet met medespelers, niet met trai ners. Waarom niet? „Ik wil nie mand schade berokkenen", laat de oud-speler van Tataba- nya weten. „Ik moet gewoon zelf wat afdwingen. Praten met anderen heeft dan ook weinig Gesproken Wat dat laatste betreft heeft Kiprich inderdaad veertien da gen geleden óp het veld 'ge sproken'. En hoe. De Hongaar scoorde als basisspeler (ver vanger van de geblesseerde Roemeen Damaschin) in het duel met Vitesse niet minder dan driemaal. Niet daardoor, maar veeleer vanwege de nog niet herstelde blessure van Da maschin speelde Kiprich ook de week daarna tegen Volen- dam, maar scoorde niet. Met het Europa Cupduel tegen Tot tenham Hotspur van aanstaan de woensdag in het vooruit zicht hoopt de Hongaar op pro longatie van zijn basis-optre den. En dan liefst ook met doelpunten. Want dat Joszef Kiprich kan scoren toont hij regelmatig in het Hongaarse nationale elftal, waarmee hij het WK van Mexi co in 1986 meemaakte. Bij de Magyaren is hij inmiddels de oudste speler, speelde 49 inter lands en haalde daarbij 24 keer doeltreffend uit; een gemid delde van een halve goal per wedstrijd! In tweeëneenhalf jaar bij Feyenoord doelpuntte hij negentien keer, waarvan achtmaal dit seizoen. „Terwijl ik toch niet altijd in de basis stond", zegt Kiprich glimla chend. Gedisciplineerder „Ik ben", vervolgt de beschei den Hongaar, „in de periode bij Feyenoord gedisciplineer der geworden. Ik begon dit sei zoen ook sterk, maar raakte la ter geblesseerd. Onder meer die gebroken hand. Dat heeft me wedstrijden gekost. Wat het me deed dat Feyenoord toch vorige zomer Damaschin haalde? Ach. ik moet daarover niet treuren en gewoon door gaan m'n best te doen. Ik speel zelf overigens toch liever aan de zijkant dan in het midden. Heb graag een vrije opdracht, wat samen met vooral Tau- ment uitstekend loopt. Wij be grijpen elkaar heel goed". Probleem voor Kiprich is even wel dat juist Taument een erg goede ontwikkeling door maakt, waardoor deze neo-in- ternational in elk geval een ba sisplaats verdient. Doordat aan de andere kant ook Blinker re delijk zeker van zijn stek is en een herstelde Damaschin straks waarschijnlijk weer de voorkeur krijgt zal Kiprich weer genoegen moeten nemen met de bank. „Toch blijf ik graag bij Feye noord", stelt hij ook de fans ge rust. „Mijn contract loopt af, maar ik heb het ondanks alles naar m'n zin hier. Belangstel ling van Sporting Gijon? Ik weet van niets. Feyenoord is een topclub in Europa. Je kunt beter hier zitten dan in Heer enveen of Sittard. Zelfs als je niet elke week in de basis staat". De bescheidenheid, die Joszef Kiprich tot dusver nogal parten heeft gespeeld en hem belette aan de bel te trekken indien nodig of nuttig, lijkt in combinatie met de toekomst perspectieven de Hongaar nog te pas te kunnen komen. Im mers, Taument, Bosz, De Wolf en Sabau staan naar verluidt op de nominatie Feyenoord de rug toe te keren. Joszef Ki prich wil zijn lot toch graag verbinden aan deze onzekere toekomst als topclub van Feye noord. door FRANK WERKMAN Hoewel de prof wielrenners al weer enige weken aan de weg timmeren, heet het seizoen officieel te beginnen met de Omloop Het Volk. Die klassieker wordt vandaag gehouden in het Belgische en gold sinds jaar en dag als startsignaal voorde Westeuropese activiteiten van de broodfietsers. Sinds enige jaren is de Omloop die reputatie een beetje kwijt. Hoewel de kenners het er nog steeds op houden dat op de Vlaamse kasseien en kinderhoofdjes een begin wordt gemaakt met het seizoen doet een ander evenement al enige tijd pogingen zich de primeur toe te eigenen. Afgelopen donderdag ging het professionele circus op de pedalen staan in de Grote Prijs Wielerrevue. Ook een koers die in het teken staat van een blad, net als de Omloop. Door aan de naam van Nederlandse ouverture maar meteen de aanduiding Grote Prijs toe te voegen hoopt de organisatie sneller erkenning af te dwingen. Hetgeen wel een beetje l ukt. want de volgende profrit staat pasop 20april gepland in Gerwen. Op dat moment is het wielerjaar al een behoorlijk stuk onderweg. Want we mogen hier dan wel in het hoge noorden denken dat het seizoen pas met Het Volk en de Wielerrevue op gang komt, de heren pedaleurs zijn al vanaf 29 januari bezig. In Colombia werd het spits afgebeten met de Grand Prize International. Daarna streek het peloton neer aan de boorden van Middellandse Zee. In Frankrijk, Spanje en Italië slepen de coureurs aan hun vorm in de Ronde van de Middellandse Pyreneeënde Openingsprijs La Marseillaise, de Ruta del Sol, de Ster van Besseges. de Ronde van de Middellandse Zee, de Trofee Luis Puig. de Ronde van Valencia, de Trofee Laxgueglia, de Ronde van de Haut-Var en de Internationale Wielerweek. Zie daar een rijtje etappe jkoersen, waar je al u tegen zegt. Een serie wedstrijden, die zich in een tijdsbestek van slechts een maand afspeelt. De rest van dit stukje kan moeiteloos worden gevuld met de rest van de wielerkalender. Maar doordat de opzet van deze regels mede is dat er iets te lezen moet overblijven, zij dat de lezer bespaard. Het geeft wel aan dat de professionele wieler- arbeidsmarkt wel erg vol met werk zit. Aardiger is het eens aan te kijken tegen de komende maanden, waarin opnieuw vier Nederlandse profploegen de degens gaan kruisen met de buitenlandse concurrentie, het wordt een interessant jaar voor de formaties van Jan Raas Peter Post, Jan Gisbers en Cees Priem. De eerste drie equipes zijn namelijk bezig aan het laatste jaar onder hun huidige sponsor. Fungeren derhalve nog een seizoen als werkgever vooreen aantal Nederlandse wielerprofs. Maar hoe zal de balans eraan het eind van de rit uitzien als met de klimkoers Montjuich op 25 oktober het Europese wielerjaar wordt besloten. De vooruitzichten zijn niet gunstig voorde vaderlandse vertegenwoordigers in het profmetier. Daarvoor zijn de successen de laatste jaren te mager geweest. Werden aanwezig geachte beloften niet ingelost. Verzandden gunstige prognoses in tragische tuimelpartijen. Van Erik Breukink tot Henk Lubberding gaan de broodrijders opnieuw een te zwaar programma in. De eerste als vertegenwoordiger van de nieuwe lichting, als talent dat eindelijk tot ontplooiing moet komen. De laatste als voormalig top- ronderenner en via de status van wegkapitein gedegradeerd tot meesterknecht in zijn laatste jaar. VanA(lcala) tot Z(anoli) gaat het legioen profs weer maandenlang afzien, aanzetten, uitlopen, terugkomen. In beeld gebracht door commerciële televisie-zenders, die er nog steeds brood in zien. Maar bekeken, naar het zich laat aanzien, door steeds minder mensen. Want zegt een oeroude wet: overdaad schaadt. De romantiek van weleer is verdrongen door de zakelijkheid, de ambiance door ambitie, de sfeer door het stardom. Prof wielrenners heetten ooit de slaven van de weg. Allemaal. Door de commercialiseri ng zijn er nog een paar goed betaalde sterren, die kunnen glanzen mede dank zij de i nspanningen van de waterdragers. Maar de kruik gaat zo lang te water tot die barst. De eerste aanzet tot de verloedering van het professionele fietsen heeft Gerrit Schulte nog meegemaakt. Hij is vandaag ter aarde besteld. 0< Wan dijk 3 j\' Mark Verkuyl 'door tegenstrijdige ens geplaagd toen lub AA Gent in de -cup werd gekop- aan Ajax. „Leuk", eerste reactie na :end worden van de dd) li(ke afteer enind i. cor e 't. lies galde deen: „Voor iedere voet- it s het een aparte erva- rrgen zijn oude club te néén". Mark Verkuyl (28) hsvee jaar als verdediger moonlijst van Ajax, van- ater bekroop hem toch Tstg gevoel van teleurstel- lalnt: „Spelen in de Euro- )p: brengt vaak verre rei- ioot zich mee. Dat is een t dmensie. Maakt het alle- Idog leuker en avontuur- Jtraks gaan we met de ?id<r Amsterdam. Hooguit ie Ir reizen. En ook nog le lis, naar Nederland. Zo h jdat tenminste. Bij na- Ie den had ik toch liever tiere tegenstander ge- kfcrkuyl, via FC Utrecht noGroningen in 1988 bij ikjecht gekomen, raakte uit de gratie onder d van Leo Beenhak- een ontsteking aan lespees en een ver galde hersenschudding t ^fde hij in de voorberei- j»het seizoen '90-'91 zijn de basis aan Frank de Boer. Verkuyl kreeg van Been hakker geen nieuwe kans. Het hoe en waarom is hem nooit duidelijk geworden. Hij heeft Beenhakker nimmer om op heldering gevraagd. Geen nut „Ik had sterk het idee dat Beenhakker niet openstond voor dergelijke gesprekken. Daarom ben ik nooit op hem afgestapt. Misschien niet zo verstandig, maar ik had het ge voel dat zo'n gesprek geen en kel nut zou hebben. Beenhak ker had zijn keuze al lang be paald. Hij wilde verder met Frank de Boer. Ik heb het dus niet geprobeerd, maar in zo'n situatie ben je waarschijnlijk ook in een paar minuten uitge praat". Mark Verkuyl trok heel snel de conclusie dat er voor hem geen toekomst meer was in Amster dam. Hij had weliswaar een doorlopend contract, maar wil de daar zo snel mogelijk onder uit komen. „Ik wilde hoe dan ook voetballen. Bij Ajax lukte dat niet meer en dus moest ik op zoek naar een andere club. Er zijn genoeg voetballers die het prachtig vinden om bij gro te clubs als Ajax of PSV weke lijks op de bank plaats te ne men, maar zo zit ik niet in el kaar. Ik voelde me diep onge lukkig als wisselspeler en wil de absoluut vertrekken". Het bestuur van Ajax zag het uit- zichtsloze van de positie van Verkuyl in en zegde alle mede werking aan een transfer toe. Op 30 december 1990 was het zover. De verdediger werd in gelijfd door AA Gent, op dat moment koploper in de Belgi sche eerste klasse. Klein wonder In het Otten-stadion aan de Bruiloftsweg in Gent verricht te trainer René Vandereycken vorig seizoen een klein won der. AA Gent, onder stamnum- mer 7 ingeschreven bij de Bel gische bond en derhalve één van de oudste clubs in het land van koning Boudewijn, maak te in de jaren tachtig moeilijke tijden door. In financieel en sportief opzicht. Drie seizoe nen geleden keerde het tij op alle fronten. AA Gent promo veerde naar de eerste klasse en voorzitter Jean van Milders slaagde er in om de club schul denvrij af te leveren in de Bel gische eredivisie. Vijftig-voudig international René Vandereycken deed als trainer de rest. Met Erwin Van- denbergh. Marc van der Lin den en de kersverse Neder landse international Eric Vis- caal als belangrijkste blikvan gers stuurde hij AA Gent vorig seizoen omhoog in de vaart der volkeren. Instituten als Ander- lecht, Club Brugge en KV Me- chelen waren met stomheid geslagen. Bij het ingaan van de winterstop voerde Gent de Bel gische ranglijst aan met een voorsprong van maar liefst zes punten op het Anderlecht van Aad de Mos. Toch kwam de ti tel aan het einde van de rit weer in het Astridpark in Brus sel terecht. Mark Verkuyl maakte de te verwachten teloorgang van na bij mee. „Het ging allemaal iets te snel. In de beslissende fase van de competitie waren we in de verste verte niet tegen de druk opgewassen. Daardoor verspeelden we veel te veel punten. Dat lag voor de hand, want de meeste spelers komen ervaring tekort en AA Gent be vindt zich als team ook nog steeds in een opbouwfase. Ie dereen schijnt vergeten te zijn, dat Gent drie seizoenen gele den pas naar de eerste klasse is gepromoveerd. We hebben meer tijd nodig om uit te groei en tot een topploeg. Op termijn gaat dat ook zeker gebeuren". Volgens Verkuyl zijn de duels in de Europa Cup een ideale gelegenheid om het rijpings proces van AA Gent te versnel len. De huidige nummer vijf van de Belgische eerste klasse slaat tot nu toe een uitstekend figuur op Europees niveau. Gent schakelde achtereenvol gens Lausanne, Eintracht Op de VOet Frankfurt en Dinamo Moskou Europa Cup ook wat behou dender dan in de competitie. Waarschijnlijk hebben die Duitsers zich daardoor het no dige zand in de ogen laten strooien. AA Gent kan uitste kend op de counter spelen. Een tegenstander die veel te veel risico's neemt, loopt on herroepelijk in het mes. Geen enkel probleem". Ajax is gewaarschuwd. In de ogen van Verkuyl beginnen de Amsterdammers woensdag in Gent als favoriet aan het kar wei in de kwartfinales van de UEFA-cup. De 28-jarige verde diger, in het defensieve sy steem van AA Gent voorzien van het naamkaartje 'linker- voorstopper', onderneemt geen bewuste poging om zijn club in de rol van underdog te drukken. „Dat is gewoon zo. Ajax is duidelijk een stapje verder in ontwikkeling dan AA Gent. Ajax hangt nu ongeveer tegen de Europese top aan en Gent is nog niet zover". Alles klopte Mark Verkuyl: „We hebben in Frankfurt toen een uitsteken de wedstrijd gespeeld. Alles klopte die dag. We hadden ei genlijk met 3-0 moeten win nen. Dat was een normale af spiegeling van de krachtsver houdingen geweest. Eintracht Frankfurt heeft ons duidelijk onderschat. We opereren in de Mark Verkuyl: „Ik heb Van Gaal heel hoog zitten als trainer. Samen met Hans Westerhof laat hij een frisse wind waaien in de voetballerijg foto persunie Mark Verkuyl volgt de ontwik kelingen in het Nederlandse voetbal op de voet. De betrok kenheid is alleen maar toege nomen sinds hij in België de kost verdient. De inwoner van Merelbeke heeft geen verkla ring voor die plotselinge om mezwaai. „Toen ik nog in Ne derland speelde, was ik louter in het wel en wee van Ajax en daarvoor FC Groningen en FC Utrecht geïnteresseerd. Nu houd ik alle clubs in Neder land in de gaten. Ik heb me wel eens afgevraagd hoe dat komt. Eerlijk, ik moet het antwoord schuldig blijven. Het heeft in ieder geval niks met heimwee te maken, want ik heb het uit stekend naar mijn zin in Bel gië". De linksbenige verdediger heeft nog altijd een zwak voor Ajax. Het liefst was hij tot in lengte van dagen in de Meer blijven voetballen. „Ik vind Ajax nog steeds een prachtige club en ben heel blij, dat ik daar twee jaar onder contract heb gestaan. Dat is heel goed geweest voor mijn ontwikke ling als voetballer. Ik heb heel veel geleerd bij Ajax. Mis schien ben ik ook wel te snel vertrokken. Onder Louis van Gaal hebben verschillende spelers toch een nieuwe kans gekregen. Ik heb Van Gaal ook heel hoog zitten als trainer. Sa men met Hans Westerhof laat hij een frisse wind waaien in de voetballerij". „Er blijkt in het wereldje ge lukkig nog ruimte te zijn voor trainers met nieuwe ideeën. Van Gaal en Westerhof vergro ten de verantwoordelijk van hun spelers door ze te laten meedenken over de gang van zaken in het veld. Dat is heel gezond. Types als Rinus Mi- chels en Leo Beenhakker gaan totaal anders te werk. Zij zijn erg autoritair en dulden van niemand enige inspraak. Voet ballers worden daar slaafs en zeker minder creatief van. En dat gaat weer ten koste van de spelvreugde. Ik heb altijd ge vonden. dat Leo Beenhakker beter met de pers dan met zijn eigen spelers omging. Hij be handelde ons als kleine kinde ren. Ik had graag onder Louis van Gaal willen werken. Zijn enthousiaste aanpak met veel eigen verantwoordelijkheid voor de spelers spreekt mij buitengewoon aan".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21