Jorritsma wil snel maatregelen nemen Janseiï houdtj stand Hooman en Vriesekoop komen moeilijk op gang Surya Bonaly breekt met trainers Ceidae Commit SPORT Judoka's willen Knegjens terug Chris van der Velde valt flink terug Champions Trophy gaat toch weer voor Duitsland Italiaanse Moda-renstal uitgesloten Pernette Osinga j vergeet Spelen j ZATERDAG 29 FEBRUARI 1992 NIEUWEGEIN De nationale jeugd- selectie van de Judo Bond Nederland (JBN) wil Theo Knegjens terug als as- sistent-bondscoach. Bijna vijftig ju doka's hebben hiertoe hun handteke- .ning ingediend bij het bondsbestuur. De Nijmegenaar nam begin deze maand ontslag na een conflict met bondsvoorzitter Hoogendijk. In een brief schrijven 's lands beste manne lijke judoka's tot 21 jaar dat het func tioneren van Knegjens ter discussie stond, maar ze waardeerden zijn con tacten met de selectie en zijn objectie ve benadering. „Kortom: wij willen dhr. Theo Knegjens graag behou den", aldus het schrijven. Zwemrecord De Zijl/LGB LEIDERDORP - De Zijl/LGB heeft giste ren een record geves tigd op de 4 x 100 me ter wisselslag estafet te mannen. Het vier tal Sprinkhuizen, Masman, Adam en De Natris maakte op de 25-meterbaan van zwembad De Does in Leiderdorp een tijd van 3 minuten 48,93 seconden. De KNZB had eind november 1990 een tijd van 3.49,5 als limiet ge steld voor dit record. VALENCIA - Chris van der Velde is op de tweede dag van de Open Mediterrania in Valen cia ver teruggevallen. De Nederlandse profes sional, na de eerste dag tweede met een sterke ronde van 68 (vier onder par), haalde in de twee de ronde het baangemiddelde niet, had 73 sla gen nodig en staat nu gedeeld vijftiende, vier slagen achter het leidende trio Darcy (Ierland), Singh (Fiji) en Rivero (Spanje). Eamonn Darcy, lang niet in topconditie begon nen aan de strijd in Valencia, leek gisteren zijn maagklachten, vermoedelijk het gevolg van een maaltijd met inktvis, overwonnen te hebben. De Ier kwam rond in 66 slagen, weaarmee hij het record van de baan evenaarde. Singh en Ri vero hadden één slag en twee beurten meer no- Fusie op 1 juli 1993 tussen korfbalbonden HENGELO - Het Koninklijke Neder landse korfbalverbond en de vooral in Noord-Brabant en Limburg opererende Nederlandse dames korfbalverbond gaan op 1 juli 1993 fuseren. Een project groep waarin vertegenwoordigers van beide bonden zitting hadden, hebben voorstellen gedaan aan beide hoofdbe sturen om tot een dergelijke fusie te ko men. Die aanbevelingen zijn unaniem overgenomen, waardoor de definitieve beslissing in december van dit jaar op de ledenvergaderingen van beide bon den nog slechts een formaliteit zal zijn. De dameskorfbalbond heeft vijftiendui zend leden. Na de fusie zal het aantal geregistreerde korfballers 105.000 be dragen. Wiberg winnaar van reuzenslalom NARVIK - Pernilla Wiberg kan er geen genoeg van krijgen. De Zweedse, al in het gelukkige bezit van de wereld- en Olympische ti tel, won gisteren de wereldbeker reuzenslalom in het Noorse Nar vik. Wiberg bleef, net als in Meri- bel, de Oostenrijkse Anita Wach ter voor. De Spaanse Blanca Fer- nandez-Ochoa eindigde als derde, evenals tijdens de olympische sla lom. Wiberg, sinds haar olympi sche triomftocht getooid met de eervolle bijnaam „de vrouwelijke Stenmark van Zweden", dankte haar overwinning in Narvik aan een uitstekende tweede run. Jockey sterft aan drank en pillen LONDEN De vroegere topjockey Tony Murray is begin vorige maand overle den aan een combinatie van drank en slaappillen. Patholoog anatoom John Elgar maakte de resultaten bekend van het onderzoek, dat hij naar de doodsoor zaak instelde. Elgars rap port zegt niet of er sprake was van zelfmoord. Mur ray, die in zijn actieve car rière onder meer de Ierse derby won, scheidde in ja nuari 1991 van zijn vrouw Penelope. „Hij was erg de pressief', aldus zijn ex. Verrassende wins voor FV Snoekie DEN HAAG - De zaalvoetballen FV Snoekie hebben gisteren in R. dam een verrassende overwinniri haald op het sterker geachte Ce\| De Hagenaars, uitkomend in des ste divisie van het zaalvoetbal, ve^ gen met tactisch sterk spel de t* stander met 5-1. Bij rust was de sti 1 in het voordeel van Snoekie. jJ. Vogelaar nam het eerste Haagse punt voor zijn rekening. De gelijk ker kwam ook van de voet van ee| genaar want Joop Ludwig, thans irj terdamse dienst, schoot Ceverbonr 1. Jan Akkerman bepaalde dei stand. Rob van der Tas (2) en Akke;< verzorgden de eindstand. KARACHI - Hans Jor ritsma heeft zich voorge nomen zo snel mogelijk maatregelen te nemen om de neerwaartse trend in de prestaties van de Ne derlandse mannenhoc- keyploeg om te buigen. „Ik ga volgende week direct aan de slag", zei hij na de ne derlaag van 1-2 tegen Pakistan in het duel om de derde plaats van het toernooi om de Cham pions Trophy. Jorritsma werd twee jaar geleden met Oranje in Lahore wereldkampioen en keerde na de Europese titel strijd in Parijs vorig jaar terug, op uitdrukkelijk verzoek van de ervaren spelers. Zij zagen een gooi naar het vurig gewen ste olympisch goud met ex- voetbalprof Rob Bianchi niet zitten. Jorritsma is nu voor het eerst in zijn loopbaan als coach van de nationale ploeg buiten de medailles gebleven. „Jammer", was alles wat Jor ritsma over het verlies van zijn record wilde zeggen. „Het was de zesde wedstrijd in negen dagen. Wat dat betreft is het toernooi zwaarder dan de Olympische Spelen waar je ze ven duels in twee weken moet afwerken. De spelers hebben het kunnen opbrengen alles te geven voor een medaille. Het heeft er ook ingezeten. Maar we konden de wedstrijd niet naar ons toe trekken". Tegenover het doelpunt van Verwoede strijd Davies en Becker KARACHI De Australiër Stephen Davies is met een totaal van acht doelpunten de verrassende topscorer van het veertiende toernooi om de Champions Trophy geworden. Het is voor het eerst sinds jaren, dat de beste schutter niet uit de categorie van strafcornerspecialisten afkomstig is. De 22-jarige Davies, die op de rechtervleugel speelt, maakte acht treffers. De Duitser Andre as Becker deed in de finale tegen Australië (4-0) nog een verwoe de poging Davies te achterhalen. Hij maakte alle vier doelpunten en kwam zo op een totaal van zes treffers, twee minder dan Da vies. Floris Jan Bovelander, die vijf keer raak schoot uit strafcor- ners, deelde de derde plaats met de Australiër Mark Hager en Khalid Bashir van Pakistan. Gijs Weterings, halverwege de eerste helft uit een afgescho ven corner, stelden de Pakista ni. voor nog geen 2.000 toe schouwers op de voor moslems heilige vrijdag treffers van Khalid Bashir (uit een strafcor- ner in de elfde minuut) en Mo hammad Shabaz tien minuten voor tijd. Met vier gele kaarten over beide ploegen verdeeld (Klein Gebbink en Weterings voor lichte overtredingen) drukten de scheidsrechters Seif uit Egypte en Wolter uit Duitsland wel heel erg hun stempel op de wedstrijd, die niet overdreven ruw was. Pa kistan kreeg zo zijn revanche voor het verlies in de finale van de strijd om de World Cup in Lahore (1-3) en de groepswed strijd van zondag (0-1). Twee keer Nederland trof Uitgerekend Pakistan, dat als enige land in Karachi in de olympische pou le van Nederland is ingedeeld, twee keer. „We hebben een keer gewonnen en een keei verloren", aldus Jorritsma. „Voor dat land zijn we in elk geval niet bang. Het is wel alar merend dat de afstand tot Au stralië en Duitsland groter is geworden. Voor een deel komt dat door een achterstand in conditie. Dat te verbeteren komt nu heel hoog op mijn lijs tje te staan. De spelers worden na het weekeinde ingelicht over mijn plannen. Eerst moet ik wat afstand nemen". Dat er wijzigingen in de selec tie voor de deur staan is zeker. Cees-Jan Diepeveen, die zich niet voor de trip naar Pakistan kon vrijmaken, komt weer bij de ploeg en de kansen, dat Tom van 't Hek zijn interland loopbaan in -Barcelona kan af ronden, moeten uiterst gering worden geacht. Ondanks de week noodzakelijke rust in Ka- Gijs Weterings (op de voorgrond) mist een kans in het duel tegen Pakistan. rachi nam de ernst van zijn knieblessure niet af. Voorts valt steeds vaker de naam van Maarten van Grimbergen als alternatieve impuls voor de aanval, die in dit toernooi nim mer op dreef was. De 32-jarige Traag „Ik laat me nu nog niet over wijzigingen uit", zei Jorritsma. KARACHI De naam Becker doet in Duitsland ook in de hockeysport de harten van de liefhebbers sneller kloppen. Het was gisteren in Karachi vooral aan Andreas Becker te danken dat de Duitsers te gen de verwachting in de Champions Trophy weer in de bagage mee mogen nemen. De nummer twaalf nam alle vier de doelpunten in de finale voor zijn rekening. Hij knakte de tegenstanders in de slotfase van de eerste helft met drie gave treffers in negen minu ten. In de laatste minuut maakte Becker het kwartet vol. Duitsland werd daarmee voor de vijfde keer houder van de zilveren trofee na 1986, 1987, 1988 en 1991. Australië won het toernooi eveneens vijfmaal. Op het veroveren van de Champions Trophy ligt de laatste jaren een vloek omdat de houder telkens misgrijpt als het vervolgens om olympisch goud gaat. „Als gelovig katho liek weiger ik aan die onzin mee te doen", stelde de Duitse coach Paul Lissek categorisch. Lissek is momenteel zonder twijfel de meest succesvolle hockeycoach. Sinds hij na een revolte van .de spelers begin vorig jaar het roer van Klaus Kleiter overnam behaalde hij louter eerste prijzen (Europees kampioenschap en twee Champions Trophy's). „Deze had ik het minste verwacht", gaf hij volmondig toe. „We kwamen zo uit het zaalhockey en begonnen mut een neder laag van 1-2 tegen diezelfde Australiërs. Ik had er helemaal niet gek van opgekeken als .er niet meer in had gezeten dan de derde of vierde plaats. Nu moeten we dat ding weer mee terug naar huis nemen. Onge lofelijk". De slotdag met wedstrijden voor de eerste, derde en vijfde plaats, die bij deze editie van de Champions Trophy voor het eerst was ingelast, werd een anticlimax. Niet meer dan 4.000 toeschouwers kwamen voor de finale opdagen. Dat kwam uitsluitend door het feit, dat Pakistan het had laten af weten. De laatste groepswed strijd van de Pakistani tegen Duitsland trok woensdaga vond immers wel 30.000 kij kers. Dat was de enige keer dat het stadion in dit toernooi vol liep. „Feit is, dat ik over het rende ment van de aanval in dit toer nooi niet te spreken ben. Voor al Parlevliet en Weterings wa ren vaak te traag. Er wordt over het algemeen te veel ge speeld alsof het om clubhoc- key gaat. We hadden ons in de trainingen juist erg op beweeg lijkheid ingesteld. Dan zie je hier, als het er echt om gaat, dat het spel veel te statisch wordt als het niet wil lukken. Achterin is het te steriel. Het is allemaal zo voorspelbaar voor de tegenstander". Jorritsma nomineerde in no vember al negen spelers voor de Olympische Spelen. Dat zijn Leistra, Bovelander, Die peveen, Mare Delissen, Veen, Weterings, Looije, Brinkman en Poortenaar. De coach stelde wel als voorwaarde, dat deze spelers geen ernstig vormver lies mochten tonen om hun FOTO:ANP plaats niet in de waagschaal te stellen. „Ik heb geen spijt van die nominaties", aldus Jorrits ma. „Maar ik ben wel blij dat ik toen dat zinnetje erbij heb ver teld. Het is hard nodig dat nu te herhalen. Niemand kan het zich nog veroorloven er met de pet naar te gooien". Vanaf 3 mei, als de spelers van de beslommeringen met hun clubs bevrijd zijn, begint de laatste voorbereidingsfase op Barcelona. In juni staat een fors aantal belangrijke test-in terlands op het programma. Eerst met Pinksteren in Am stelveen een vijflandentoer- nooi (met Duitsland, Groot- Brittannië, Spanje en Pakis tan) en vervolgens een trip naar Kuala Lumpur voor een testserie tegen Malaysia, dat in Barcelona met Nederland is in gedeeld, en een toernooi met het gastland, Pakistan en Ja pan. PARTHENAY - t van de vier koplopers^ ben in de vierde ronder het Europese damkat oenschap opnieuw gey nen. Titelverdediger! rard Jansen en Koyfif Meijer en Valneris I6 men verrassend gei niet verder dan remise^ Ook het Nederlandse due sen Clerc en Van der Zee?' de geen winnaar op, zoda de nu een achterstand"'' twee punten hebben op h dende duo. Titelhouder Gérard Jans^ Huissen heeft nog geen! punt verspeeld. Ook ee#1 de sterkste Belgische van de laatste jaren, Hu. kreeg met zijn afwacht speeltrant weinig kansen? mede-koploper Koyfmai1 casseerde, tegen de Itf Borghetti, zijn derde zege In het Nederlandse due sen Rob Clerc en Hendn? der Zee was de veelvoud^ tionale kampioen duideL*( winst uit. Clerc heeft in derlinge duels een duid( voorsprong, maar kon di® in een gelijk opgaand kl? kachtige partij geen voiP verkrijgen. Van der Zeer zo'n vier uur spelen echtt meest content met de pu deling. Hein Meijer was uitein' ook blij, hoewel de remf gen de Belg Vandeberg r1! lijk minder was dan waar Amsterdammer had gere In een flankspelpartij, dii in klassiek spel overging Meijer de betere. Naarmu partij vorderde keerde kansen en op de 48ste zf1] de Belg de winst voor pen. Omdat hij op een lijk succes nimmer hadf kend, zag hij deze varianr het hoofd, offerde verkee was dolblij met de puntj ling. v KYALAMI Nog voor de start van het nieuwe For mule I-seizoen heeft de Andrea Moda-renstal een startverbod opgelegd ge kregen. De armste ploeg in het circuit werd zeventien uur voor de start van de eerste training voor de Grand Prix van Zuid- Afrika tot nader order uitgeslo ten. Als reden werd opgege ven, dat Moda de voor alle nieuwe teams verplichte borg som van bijna 200.000 gulden niet heeft betaald. De renstal van de Italiaanse schoenfabrikant Andrea Sas- setti kocht vorig jaar het Colo- ni-team op. In feite gingen al leen de bolides in andere han den over, maar daarmee is Moda volgens de statuten een nieuwe ploeg. Bovendien mag een nieuw team zich alleen in schrijven, als de auto's onder eigen regie gebouwd zijn. „Dat is niet het geval zodat we nog een overtreding tegen het re glement kunnen bestraffen", aldus FISA-medewerker Ro land Bruynseraede. De Brit Nigel Mansell toont zijn optimisme voor de start van het nieuwe Formule Een seizoen. WENEN Mirjam Hoom an en Bettine Vriesekoop kampen bij de Europese Top Twaalf met startpro blemen. De tafeltennis sters, met uiteenlopende intenties naar Wenen ge reisd, liepen in de ope ningsronde dikke neder lagen op. Hooman herstel de zich later met een winstpartij tegen de Joe goslavische Perkucin. De twee Nederlandse speel sters behoren in Wenen tot de beteren, al heeft Hooman in te genstelling tot Vriesekoop het toernooi geen al te hoge priori teit toegekend. Een jaar gele den zette het duo in Den Bosch het onderonsje van de beste twaalf van de Europese rang lijst volledig naar haar hand. Met de ongeslagen Hooman als onbetwiste winnares en Vriesekoop als nummer drie. In Wenen, waar het evenement is weggestopt in een klein sportcentrum in een industrie wijk, was de start uiterst krampachtig. Met rappe ne derlagen als gevolg. In de Oos tenrijkse hoofdstad staan niet eens de beste twaalf van Euro pa achter de tafel. Drie afmel dingen wegens blessureleed gooiden de complete groepsin deling bij de vrouwen op het laatste moment weer in de war. De voor Frankrijk uitkomende Wang Xiaoming en de Tsjecho- slowaakse Hrachova, respec tievelijk drie en vier op de Eu ropese ranglijst, en de Hon gaarse Wirth (in Den Bosch nog finaliste) moesten het toernooi aan zich voorbij laten gaan. De Joegoslavische Per kucin, de Zweedse Marie Svensson en de onder Zwitser se vlag uitkomende Chinese Tu Yong namen de vrijgeko men plaatsen in. Hooman en Vriesekoop kre gen bij hun eerste optreden speelsters tegenover zich, die lager op de Europese ladder staan. Hooman startte tegen de Zweedse Asa Svensson en liep direct tegen een nederlaag op. Ze had geen vat op de ster ke service van de Zweedse. „Ik PARIJS Drama in het Franse wereldje van het kunstschaatsen. De vijf tienjarige Surya Bonaly heeft vrijdagmiddag offi cieel de banden verbro ken met haar trainer en choreografe, Didier en An- nick Gailhaguet. De 'vergadering van de laatste kans', die gistermiddag in Pa rijs is gehouden, liep op niets uit. Dit betekent dat op een maand voor de wereldkampi oenschappen kunstschaatsen Surya, die afkomstig is van het eiland Runion, het zonder be geleiding moet stellen. Surya Bonaly behaalde op de Olym pische Spelen in Albertville een vijfde plaats. Het centrale probleem rond de talentvolle Surya is volgens Didier en Annick Gailhaguet haar moeder. Suzanne Bonaly is constant bij de trainingen van haar aangenomen dochter aanwezig, uit kritiek op de wij ze waarop ze op competities wordt voorbereid en geeft de schuld aan de Gailhaguets als het beoogde resultaat niet wordt behaald. Tijdens de spe len in Albertville kwam het tot een uitbarsting. Nadat Surya Bonaly een onverwachte derde plaats had behaald bij de korte kr waren er weer woorden wa ren tussen haar moeder en het begeleidende echtpaar. Daar op werd het moeder Bonaly niet meer- toegestaan om aan de rand van de ijsbaan te staan, tussen de erkende trai ners en choreografen. De lange kr bleek voor Surya Bonaly een ware martelgang. Ze schaatste slecht en viel terug naar een vijfde plaats in het eindklassement. Volgens Su rya en haar moeder lag dat vooral aan het feit dat de laat ste was verbannen. De ruzie nam weer toe en leidde, tot de breuk. De Franse Kunstschaatsfede- ratie moet nu op zoek naar een nieuwe trainer/choreograaf voor hun beste schaats-ster. Maar dat zal niet gemakkelijk zijn. Want, zo geeft de Franse federatie toe 'Wie Surya neemt, krijgt haar moeder op de koop toe.' Moeder Bonaly mag haar dochter niet begelei den omdat ze de benodigde pa pieren niet heeft. Trainer Di dier Gailhaguet betreurde de scheiding met zijn meest ta lentvolle pupil, maar zei ook dat hij niet van plan was alle grillen van de clan-Bonaly te accepteren. "Je krijgt er een keer genoeg van datje altijd al les verkeerd hebt gedaan". Mirjam Hooman in opperste concentratie was verrast dat ik er na drie ga mes nog niet achter was hoe ik de opslag moest retourneren". Alleen aan het einde van de derde game keerde bij Hoom an even het juiste richtingsge- voel terug. De speelster van Scylla maakte een achterstand van 11-19 goed om vervolgens de partij met twee missers in te leveren. De titelverdedigster had gewaarschuwd moeten zijn. De blonde Zweedse ver sloeg bij de open Hongaarse de Chinese wereldkampioene Deng Yaping. In haar tweede partij kampte de Leiderdorpse opnieuw met startproblemen. De Joegosla vische Perkucin, als laatste aan het toernooi toegevoegd en mentaal de zwakste, won de eerste game nog met 22-20. Het bleek haar laatste oprisping. Hooman, niet groots spelend, trok de partij daarna redelijk eenvoudig naar zich toe. „Ik ben met weinig verwach tingen naar Wenen gegaan. In oktober sloeg ik na een half jaar blesureleed voor het eerst weer een balletje. Eigenlijk komt dit toernooi een beetje te vroeg. De voorbereiding is niet perfect geweest, ook al door de Olympische kwalificatietoer nooien in Bolzano en Gdansk. Ik ben niet gekomen met het idee te kunnen winnen", rea geerde ze luchthartig op haar wisselvallige eerste dag. Vriesekoop kreeg met de klei ne Tu Yong, via een huwelijk in de Zwitserse Alpen beland, een links-handige speelster als eerste opgave. De voormalige Chinese gaf de nationale kam pioene in haar dertiende Top Twaalf-optreden geen enkel uitzicht op winst. Vriesekoop spoorde zichzelf in de derde game aan meer vechtlust te to nen, maar het haalde weinig uit. De finaliste van de Europe se titelstrijd in Göteborg (1990) gunde de Nederlandse geen game. DEN HAAG - Peil Osinga heeft de Olj sche Spelen van Ba? na uit haar hoofd f De degenschermstei Zaal Kardolus besloc rig jaar een poging i<\ gen een startbewijs t~ machtigen op het i vrouwen olympisch^ pen floret. Ze is echt[€ de slotsom gekome^ haar kansen niet zijn. „Er zijn drie redenen Wc dat zo is. De moeilijker ciering, de concurrentie* tie waarin een jury aan e kende floretschermster val van twijfel altijd dee keur geeft en het feit S overal alleen naar toe mg geen coach mee kan nde lichtte Osinga vrijdag hw sluit de floret aan de mo hangen toe. a' De Voorburgse schermstg op degen tot de internal top behoort, heeft op 1 twee kwalificatietoernooi gewerkt, in Budapest m rijn. Beide keren haalde laatste 64 niet. Ze It slechts de eenzaamheidp loper, bij tijd en wijle li rechtvaardigheid en de ;i: de portemonnee. Toch id onmogelijkheid van de ce volgens Osinga niet tdi zien geweest. „Als ik niet in mijn kce: loofd had, was ik er noG begonnen. Nu moet ikle concluderen dat het afVe van nog vier toernooierii onder één in Moskou, 0] manier geen zin heeft. Ill terug naar degen en ga heel richten op het kampioenschap in jcp Cuba". li

Leidse Courant | 1992 | | pagina 20