r Lik wil de dansers voor we beginnen even vasthouden 'Bloedbad': tragedie in zwembad PLA\^ M thP^ til Pestkoppen en pispaaltjes in 'Vesuvius' KUNST/RTV 13 Jitgever Rowohlt overleden ?oni Jansen: RENAULT vanaf 6 maart m in de bioscoopHkJEI ^dócSotruvnt ZATERDAG 29 FEBRUARI 1992 IAMBURG - De Duitse uitgever Heinrich Ledig-Rowohlt is onderdag op 83-jarige leeftijd overleden in New Delhi, waar hij eelnam aan een internationale conferentie over het vak. Ro wohlt. die na zijn studie in 1930 ging werken in de uitgeverij van n vader in Berlijn, nam tot op het laatst actief deel aan het lite- ire leven en wijdde zich de afgelopen jaren in zijn Zwitserse oonplaats Lavigny vooral aan vertalingen van werken van oald Dahl, John Updike, James Thurber en Harold Pinter. Na pensionering van zijn vader Ernst Rowohlt in 1940 - deze »eg twee jaar eerder van de nazi's een „Berufsverbot" - nam Ëjnrich de zaak over. Het nazi-bewind hief de uitgeverij 1943 j De uitgever kreeg in november 1945 al een Amerikaanse ver- ming om zijn werk te hervatten. De jaren daarop haalde hij hele reeks nieuwe auteurs binnen. Onder hen waren Ernest lingway, Sinclair Lewis, Henry Miller, Vladimir Nabokov, ies Baldwin, Jean Genet, Rolf Hochhuth en Harper Lee. Ook ken van schrijvers in de zogenoemde Westduitse buitenpar- lentaire oppositie als Rudi Dutschke en Daniel Cohn-Bendit len in de jaren zestig en zeventig door Rowohlt uitgegeven. Feestje AKO Literatuur Prijs 1992 De beroemde Amerikaanse actrice Elisabeth Taylor huurde voor donderdag het amusements park Disneyland af om haar zestigste verjaardag te vieren. Zij had honderden vrienden uitgenodigd om het feest met haar mee te vieren. Hier poseert zij met Mickey Mouse. FOTO: AP BERGEN - De jury van de AKO Literatuur Prijs 1992 heeft uit de 188 inzendingen een selectie gemaakt van twintig boe ken voor de zogeheten longlist. Uit deze titel worden zes no minaties gekozen voor de prijs, een bedrag van 50.000 gul den. Deze nominaties worden op 31 maart in de Nieuwe Kerk in Amsterdam bekendgemaakt. Op de longlist staan: 'In Afrika' (Adriaan van Dis), 'Noorderburen' (Nico Dros), 'De Zoektocht (G.L. Durlacher), 'Spergebied' (Louis Ferron). 'Een Gouden Kind' (Jean Paul Franssen), "Wandelen op zee' van Nelly Heykamp, 'De Thuisvaart, van Theo Joekes, 'Grand Hotel Solitude' van Eric de Kuyper, 'Eerst grijs, dan wit' (Magriet de Moor), 'Babyion aan de Rhone' (Helene No- thenius), Het oog v.d. engel (Nelleke Noordervliet), Het vol gende verhaal (Cees Nooteboom), 'De god in de machine' (Pieter Nouwen), 'Oesters' (Rascha Peper), 'De Kast (Leo Pleysier), 'Brieven aan mijn lijfarts (Gerard Reve), 'Ai Jamai ca' (Stephen Sanders), 'Teheran, een zwangezang' (F. Sprin ger), 'Een land van horen zeggen (Laura Starink), 'De dood van een meisje van acht (Jacq F. Vogelaar) en 'Vals Licht (Joost Zwagerman. Ballet met 'I wrapped my I) in yellow paper', 'Perfect skin' e Butterfly Effect'. AT&T Dans- r. Den Haag. Zondag. Herhalin- .a.: Theater Zuidplein, Rotter- pi 5 maart. INS PIET - Met 'I wrap- i my head in yellow pa- levert het Rotterdam- Scapino Ballet een cho- igrafie waarin zang en jns op een wonderscho- manier met elkaar wor- i versmolten. Het bal- •een samenwerking jsen artistiek directeur Christe en de van nsen Co' bekende fcgeres en presentatrice pni Jansen, is een emo- hele confrontatie, waar- de rol van de zangeres d^jln belangrijk is als de van de drie dansparen. Ivocale prestatie van Leoni feen in dit dertig minuten ende ballet, is niet gering. Jhet doek opengaat, zit ze Tiaar hurken en met haar fcht van het publiek afge- 1, in haar eentje op het to- L Je kunt een speld horen len als ze, heel zachtjes, de e tonen zingt. Leoni: ,,Het Jee avond een behoorlijke inspanning, ook omdat ik geen enkel muzikaal houvast heb. Ik zing a capella. Door mijn ruime ervaring bij het Polo de Haas Kwartet beschik ik welis waar over de benodige stembe- heersing, maar zonder goede training en veel slaap zou ik het niet aankunnen. Het begin is voor mij een soort ritueel, heel meditatief. Stemtech- nisch is het lastig omdat ik heel zacht moet zingen. Ik mag dus absoluut niet zenuwachtig zijn, want ben ik dat wel dan hoort het publiek de vibratie, die wiebeltjes in mijn stem. Met name bij de première (in de Rotterdamse Schouwburg) vond ik het doodeng". Opwarmen „Om mij voor te bereiden doe ik zangoefeningen en sta ik met de dansers aan de bar. Zij warmen zich een uur voor de voorstelling op. Ik was daar vanaf de eerste dag bij en merk dat ik die training steeds lan ger volhoud. Het is goed omdat je heel erg op je eigen lijf bent geconcentreerd en ik vind het leuk omdat het een dansdisci- pline is... Verder houden we el kaar voor de voorstelling even vast. Dat helpt mij heel erg. Ik vind het heerlijk om iedere danser even te voelen voor we beginnen". Behalve dat er van Leoni Jan sen een enorme stembeheer- sing wordt gevraagd, moet ze zich ook nog overgeven aan een minuten durende lach. Le oni: „Bij het Polo de Haas Kwartet doe ik al een paar jaar een nummer van Meredith Monk, dat lijkt op wat ik bij Scapino doe. Daar heb ik dat lachen leren volhouden. Het komt er namelijk heel precies op aan, want als je te veel uita demt, dan heb je geen tijd ge noeg om opnieuw in te ademen en als je te veel inademt, kun je niet lachen. Het is een heel rare combinatie van slap en ge concentreerd bezig zijn. Ik be gin die lach altijd muzikaal en dan komt de echte lach van zelf, zeker als ik zie dat de dan sers in de lach schieten. Ik doe het ook elke avond anders". Dat het voor Leoni niet alleen bij zingen blijft, is een idee van danser Rinus Sprong. „Ik heb aan alle dansers gevraagd of ze mij een brief wilden schrijven, omdat ik wist dat er op het po dium een interactie tussen ons zou zijn. Ik wilde dolgraag wor den geïnspireerd door waar die mensen op dat moment mee bezig waren. Rinus, was de eer ste met wie ik werkte. Aan hem had ik gevraagd: wat zou je het liefst met mij willen doen, waar zou je mij het liefst willen beet pakken.. Hij zei: ,Ik zou zo graag willen datje tegen mij komt aanleunen'. Zo is het begonnen. Maar ik ben geen danseres, hoewel ik tijdens mijn studie op de Kleinkunst Academie in het laatste jaar ongeveer negen maanden les sen heb gevolgd bij Nel Roos. Mijn ambitie was vroeger om musical te gaan doen en bewe ging is een waanzinnige basis voor alles wat je op het toneel doet. Maar in 'I wrapped my head in yellow paper' voer ik de authentieke bewegingen uit die Rinus en ik tijdens die eerste repetitie hebben be dacht". Interview Dat Leoni Jansen en Nils Christe tot dit ballet kwamen, vindt zijn oorsprong in een in terview dat de zangeres voor het televisie-programma 'Uit de kunst' met de choreograaf maakte. „Ik had een paar bal letten van hem gezien en ik vond dat hij choreografeerde als een muzikant. Hij bouwt zijn balletten op met couplet ten en refreinen. Daarna zijn Leoni Jansen (met op de voorgrond Nils Christe): ,,'l wrapped my head in yellow paper' blijft een experi ment, maar dan wel binnen de beperking van de choreografie". FOTO: SCAPINO BALLET een pas de deux, die Nils voor Talia (Paz) en Eytan (Sivak) had gemaakt. Deze zit nu in het laatste deel, maar het was we elkaar nog een paar keer te- het eerste dat ik heb ingezon- gengekomen. Uiteindelijk zijn gen. Later kwamen de ideeën we een keer uit eten gegaan en voor twee microfoons, het wer- is hij later bij mij langs weest. We hebben die hele avond staan dansen en zin gen... Maar op het moment dat we samen wat wilden onderne men, was ik een week zwanger. Toen hebben we het nog maar even uitgesteld". „Aan de basis van 'I wrapped my head in yellow paper' staat ken met wind en het inzingen op mijzelf. Nu wil ik het ballet vooral steeds mooier maken, kijken wat ik er nog verder mee kan. Wat dat betreft blijft het een experiment, maar dan wel binnen de beperking van de choreografie. Wat mijn zang betreft, laat ik mij volkomen inspireren door de beweging". „Nu ik aan ballet heb mogen ruiken, neem ik straks met weemoed afscheid. Ik vind zo'n gezelschap net een fami lie. Nils heeft gevraagd of ik in oktober met hem mee wil op tournee met dit programma. God zij dank is het eind maart dus nog niet voor het laatst. En wie weet, komt er in de toe komst weer iets uit onze han den". Stoep „Maar voorlopig wil ik het wat rustiger aan gaan doen. Ik heb gewoon iets te veel hooi op mijn vork genomen. Alleen 'Jansen Co' neemt al meer dan zeven dagen per week in beslag. Het is heel zwaar. De komende periode wil ik mij concentreren op muziek en nieuwe dingen, maar als Nils vraagt of ik mee ga op tournee in het buitenland sta ik onmid dellijk bij hem op de stoep. Dat is een droom. Het lijkt mij zó fantastisch. Daarom riep Nils tijdens de repetities ook tel kens: laten we het vooral in het Engels doen, want je weet maar nooit". Schouwburgen, Ned. Opera en Forum maken eigen operaplan ENSCHEDE - Nog voor de Raad voor de Kunst zijn advie zen aan het ministerie van wvc voor de Kunstenplan-periode 1993-1996 bekend heeft kun nen maken, heeft Opera Fo rum Filharmonisch gisteren op een persbijeenkomst voor afgaand aan de première van de opera 'Pelléas et Mélisande' de „schermutselingen" min of meer officieel geopend. Vooruitlopend op de presenta tie van de adviezen, komende dinsdag in Den Haag, beves tigde Mr. Bal, interimvoorzit ter van Forum, op vragen, dat hoogstwaarschijnlijk geadvi seerd zal worden om Opera Fo rum zonder eigen orkest ver der te laten gaan en dat afspra ken „met drie tot misschien wel vijf orkesten" zullen moeten worden gemaakt. De onmogelijkheid ervan gaf hij tegelijkertijd aan. En hij deel de mee, dat de Nederlandse Opera en Opera Forum, in sa menwerking met de gezamen lijke schouwburgen, eind maart met een eigen concreet uitgewerkte visie zullen ko men op de wenselijke infra structuur voor het opera- en symfonische aanbod buiten de Randstad. In Enschede zelf komt, net als in oktober 1987, weer een grote manifestatie rond 'Forum TO TAAL moet blijven'. Op zon dag 31 mei zullen Muziekcen trum, Twentse Schouwburg en tussenliggende Oude Markt het toneel worden van een gro te 'happening' met muziek en discussies. Verder zei Bal ver heugd te zijn over het feit dat de negen provincies buiten de Randstad de gelederen heb ben gesloten tegen de verdere afkalving van het symfonisch aanbod ten voordele van de toch al goed bedeelde Rand stad en wees op het „nationaal debat" over het kunstbeleid dat de provincie Gelderland en de knooppuntgemeenten Arn hem en Nijmegen op vrijdag 3 april houden in de Schouw burg Arnhem. Met als uit gangsstelling dat de rijksgel- den voor de kunsten wat be treft de spreiding evenwichti ger verdeeld zouden moeten worden. „In de praktijk zal het niet moeilijk zijn gaten te schieten in de redeneringen van de Raad voor de Kunst," stelde Bal zelfverzekerd. _njes grootste .jgers in Barcelona BRID - Twee van Spanjes 1ste operatenoren, José |eras en Alfredo Kraus, len hun ruzie over de sa- Jtang tijdens de openings- jnonie van de Olympische i Barcelona bijgelegd, ^ras, directeur-muziek bij tijdens de Spelen, n beslissing Kraus bit te nodigen voor de ope- Iwaar alleen hijzelf, colle- por Placido Domingo en Jan Montserrat Caballé |n optreden. Kraus nam nodiging aan. (ADVERTENTIE) jRLD ON ICE IEen fantastische show voor het hele gezin! (ADVERTENTIE) Idag 4 maart fdag 5 maart 1900 12.30- 16.00 12.30 - 16 00 [6 maart 14 00-1900 pg 7 maart 12 00 - 15.30 19 30 B 8*maar1 12.30-16.00 EN VERKRIJGBAAR BIJ Is Congresgebouw i 10.00 -15.00 uur) Haagsche Courant «EN kkrïJisNE» HOMEVIDEO Theu Boermans (41) is in Willemstad in Curagao geboren. Zijn jeugdjaren bracht hij in Venlo door. In 1968 ging hij naar de to neelschool in Maastricht. Na zijn eindexamen en na twee jaar ge speeld te hebben, liep hij in Moskou en Leningrad stage. In Ja pan legde hij zich toe op Kyogen-komedie. Vervolgens be kwaamde hij zich verder in onder meer Mexico, Amerika en Ca nada. Zijn ambitie om zanger te worden resulteerde in de elpee 'Asfalt Gigolo' uit 1979. Boermans heeft ook in tal van films mee gespeeld. 'Come back', 'Menuet', 'De Anna', 'De Leeuw van Vlaanderen'. Bij het voormalig Zuidelijk Toneel heeft hij nauw samengewerkt met Gerardjan Rijnders. Sinds vier jaar leidt hij het gezelschap 'De Trust', dat hij met Rik Launsprach heeft op gericht. De jongste voorstelling 'Bloedbad' van Gustav Ernst, in het Trustheater, een voormalige zwembad aan de Heiligeweg 21 in Amsterdam is een enorme publiektrekker. AMSTERDAM Woorden als mokerslagen. Geen gesprekstof om je schoonouders bij de zon dagse thee het gezellig naar de zin te maken. De Oostenrijkse schrijver Gustav Ernst zegt het on omwonden in zijn jongste stuk 'Bloedbad'. Zijn Griekse collega van zo'n 2500 jaar geleden, Aeschy lus, zou zich naar alle waarschijnlijkheid wild geschrokken zijn, wan neer hij deze bewerking van zijn 'Oresteia' zou ho ren. Agamemnon. Grieks opperbe velhebber tijdens de Trojaanse oorlog, ging over lijken. Een verkrachting meer of minder was niet van belang. Per slot van rekening moest hij als man zeker in moeilijke tij den om zich af te kunnen rea geren aan zijn trekken ko men. Zijn echtgenote Klytaim- nestra is hem al die jaren dat hij in den vreemde aan het oor logvoeren was evenmin trouw gebleven. Bij terugkomst van Agamem non wil ze haar geliefde niet prijsgeven. Bovendien zint ze op wraak vanwege de opoffe ring van haar dochter Iphige- nia door Agamemnon. Daar mee had hij de godin Artemis gunstig willen stemmen ten voordele van de Griekse straf expeditie naar Troje. Ze ver moordt Agamemnon in het bad, dat voor hem dus een bloedbad is geworden. In de ingelaste rechtspraak tegen Klytaimnestra halen de vrou welijke koorleden bakzeil: ze vallen Klytaimnestra af en kie zen partij voor de standpunten van de man. Acteur, regisseur en artistiek leider Theu Boermans, die Bloedbad' bij zijn gezelschap De Trust in een voormalig zwembad op de Heiligeweg in Amsterdam regisseerde, heeft allerminst moeite met die rau we en agressieve taal. „Aga memnon en zijn mannen heb ben tien jaar harde strijd gele verd tegen de Trojanen, Met die extreme woorden, die schuttingtaai, hebben ze hun angst overschreeuwd. Het is net als bij die Amerikaanse sol daten in Vietnam. Toen ze weer thuis waren, heeft het enige tijd geduurd voordat ze het hadden afgeleerd. Sterker nog: die grove woorden wer den vervolgens ook door hun echtgenotes gebezigd, anders werd er überhaupt niet naar hen geluisterd. Die woorden behoren inmiddels tot het al gemeen gangbare jargon. Als je de bandopnamen van politi ci en presidenten afluistert, dan sta je er versteld van wat zij zoal uitkramen". Feministisch Een van de kernthema's van Bloedbad is de eeuwige strijd tussen man en vrouw, met de vrouw nog altijd als de grote verliezer. Bij de suggestie dat zo'n stuk eerder te verwachten is in een regie van Agaath Wit- teman of Marcelle Meuleman dan die van Theu Boermans, schiet hij half verbaasd in de lach: „Omdat het zo feminis tisch lijkt?". „In principe valt er voor het standpunt van de mannen evenveel te zeggen als dat voor dat van de vrouwen. Er was vroeger een matriarchaat. Het is niet voor niks dat er weer een patriarchaat is gekomen. Ergens in het stuk zegt Aga memnon: Jullie hebben je bloed. Wij hebben onze kracht waar we op kunnen bouwen. Mhar jullie bloed is gemakke lijker te vergieten, dan onze krachten te overwinnen". „Het stuk toont aan dat de vrouwen in deze strijd tussen de seksen de volgende moge lijkheden- hebben. Ze schik ken zich naar de hegemonie Tijdens de voorstelling staat de acteur Lukas Dykema langdurig in zijn blootje in het reusachtige, geheel met water gevulde aquarium, waar regisseur Theu Boermans bovenop staat. FOTO: BRAND OVEHEEM van de man; dat is wat het koor van vrouwen doet. Net als Kly taimnestra kunnen ze zich daar buiten stellen; dat bete kent een soort van terroristi sche activiteiten ontplooien, of een vorm van militant feminis me. Ze kunnen verder kiezen voor wat Electra doet: richting androgyn opschuiven; dat ver schijnsel manifesteert zich heel sterk in onze cultuur: het naar voren halen van het vrou welijke in de man en het man nelijke in de vrouw. Of ze kie zen voor de zieneres Kassan- dra; die houdt zich bezig met de verbeelding, met de kunst dus". „Ik ben allesbehalve feminis tisch. Het gaat erom wat Gus tav Ernst met dit stuk betoogt: in wezen buiten man en vrouw elkaar uit. Om als soort te kun nen voortbestaan, zijn ze tot el kaar veroordeeld. Het leven, de geboorte komt via de vrouw. Mannen hebben een ei gen kunstmatige continuïteit daar tegenover gesteld. Ze hebben een patriarchale cul tuur bedacht. Daarbij beroe pen ze zich op de mythe dat Pallas Athene geboren is uit het hoofd van Zeus, of dat Eva geschapen is uit een rib van Adam". „Dank zij het feit dat de vrou wen dit pikken, reilt en zeilt onze samenleving zo. God be hoede het dat ze daar werkelijk in opstand tegen komen. Die deal is gesloten. Met als gevolg dat mannen constant die macht moeten zien te behou den. Vrouwen-emancipatie, best, maar tot op zekere hoog te. Deze patstelling tussen man en vrouw heb ik ook in die voorstelling van 'Penthesilea' indertijd laten zien". Onthechtingsproces Op de vraag waar zijn positie is in deze patstelling begint hij enigszins besmuikt te lachen. „Waar sta jezelf? Die vraag wordt me vaker gesteld, wan neer ik bepaalde kwesties zo transparant mogelijk wil ma ken. Het is niet aan mij om op lossingen aan te dragen. In deze samenleving ben ik net zo veroordeeld tot dit gedrag als jij". De tegenwerping dat de keuze van een stuk toch te maken heeft met de eigen belevings wereld, pareert hij met: „Ja, maar er is een verschil tussen de verbeelding en de werke lijkheid. Ik zal het leven ook moeten leven met alle beper kingen dat het in zich heeft. Het is een constant gevecht om je niet te verliezen in een soort onthechtingsproces. Door je met die problematie- ken bezig te houden, leer je zin van onzin te onderscheiden. Door dit stuk bij De Trust te re gisseren ben ik absoluut geen militant feminist. Ik kies voor de positie van Kassandra. Voor de kunst dus. Want de werke lijkheid is absoluut onleefbaar. Je kunt je daarom beter met de verbeelding bezighouden". Geweld Geweld blijkt een weerkerend thema te zijn in veel stukken die hij heeft geregisseerd. Om enkele van de meest spraak makende in de herinnering te brengen: 'Oorlog' en 'Veldsla gen' van Goetz en 'Penthesi lea' van Heinrich von Kleist. „Dat is mijn maatschappelijk engagement. Zoals altijd is het geweld het laatste redmiddel om conflicten te beslechten. En dat redmiddel blijkt steeds de motor van de geschiedenis te zijn. Ga maar na: alle andere problemen zijn afgeleiden van het kernprobleem geweld, dat met energie, met metafysica, met quantummechanica, met alles te maken heeft. Geweld is inherent aan de natuur. En de natuur stoort zich er niet aan of jij of ik lijden, of dat hele volksstammen verdwijnen". Dat klinkt niet al te opwek kend. Zijn er dan geen licht puntjes om dit nihilisme wat op te vrolijken? Theu Boer mans reageert enigszins tu multueus: „Zo gaat dat niet in de kunst! Ik voel me niet ge roepen om lichtpuntjes aan te wijzen, die niet meer dan illu sies blijken te zijn. In mijn pri- vé-leven zie ik voldoende kort stondige lichtpuntjes. Ik vind het leven bijzonder aange naam, ook al mag dat niet de moeite waard zijn, zoals ik het ook in mijn voorstellingen laat zien. Het leven heeft de troost in zich, op het moment dat het geleefd wordt. Het is altijd op de evenwichtsbalk lopen van het de moeite waard laten zijn, in de wetenschap dat het niet de moeite waard is. Zo wil ik ook voorstellingen maken". Bloedbad is nog tot en met 14 maart, behalve op zaterdag en zondag, elke avond te zien in het Trusttheater aan de Heili geweg 19 in Amsterdam, aanvang half negen. Het tele foonnummer van het theater is 020-6383990. Zelden was een film zo aktueel. Indianen in het Amazonegebied, vechtend voor hun kuituur. De schokkende en ontroerende waarheid, meesterlijk verfilmd. A HECTOR BABENCO film Vesuvius. Praatprogramma met Cees Grimbergen. IKON-televisle. Neder land 2 om 20.55 uur. Vanavond. HILVERSUM - Zo'n 130.000 scholieren worden minstens één keer per week op school gepest of getreiterd. Dit blijkt uit een onderzoek van dr. T. Mooij van het Instituut voor Toegepaste Sociale Wetenschappen (ITS). De resultaten ervan worden vanavond gepresenteerd en toegelicht in het IKON- programma 'Vesuvius' Het gaat om ruim 115.000 kin deren in het basis- en speciaal onderwijs, en bijna twintigdui zend in het voortgezet spe ciaal) onderwijs. Het aantal pestkoppen bedraagt even eens circa 130.000. Het meren deel van hen (86.500) zit in het basisonderwijs. Jongens, blijkt uit het onderzoek (maar viel al te voorspellen) pesten vaker dan meisjes. Bij het treiteren is sprake van een ongelijke machtsrelatie. Ook sociale pro cessen zoals sympathie, anti pathie en machtsstrijd binnen of tussen groepen liggen aan pestgedrag ten grondslag. Be halve openlijke agressie (fy siek geweld, woorden en geba ren) komen indirecte pesterij en veel voor; bij voorbeeld ie mand negeren en isoleren van de groep. De gepeste is het doelwit van agressie; hij wordt sociaal niet aanvaard in de groep, draagt 'foute' kleren, heeft een bril of behaalt te hoge cijfers. Zo'n zondebok is vaak hulpeloos, reageert passief of juist te pro vocatief. Hij is zachtaardiger, gevoeliger en terughoudender, terwijl een pestkop of treite raar sociaal assertiever, impul siever en dominanter is. In het journalistiek opgezette pro gramma "Vesuvius' komen pestkoppen, pispaaltjes en hun ouders en opvoeders aan het woord. Wat kan de school doen om het pesten te bestrij den? Ook zijn fragmenten te zien van het toneelstuk 'De pi neut' van de theatergroep Werktuig.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13