lan rigoreuze facelift iiurtorenplein Noordwijk Vorig jaar minder criminaliteit in Noordwijkerhout en Voorhout LEIDEN OMGEVING knenpool >mt maar oeizaam gang Ouders ontevreden burgerlijke stand over muziekonderwijs Verzorgers dementen krijgen ondersteuning Vijf huldigingen bij EHBO ULeSoirtcmt ZATERDAG 29 FEBRUARI 1992 jKEES FAAS JLENSTREEK - De ènpool in de Duin- en 'enstreek heeft te Jpen met aanlooppro- (ïen. Sinds september jjt de Stichting Werk- pas dertien langdu- ai werklozen aan een jt kunnen helpen. In wordt het aantal ba- tboolplaatsen uitge bot 29. 9|tichting Werkkring, die irlt Lisse opereert, regelt in Acht van de landelijke Jeid de uitvoering van ba- (jpols en de Jeugdgarantie- ]n de tien gemeenten van njiin- en Bollenstreek kwa- i:pn 1991 zestien plaatsen Jikbaar voor langdurig ozen. Mensen die drie f langer zonder werk zit- •jf ouder zijn dan 27 jaar ïlten aan de slag in de col- 14ve sector. Een van de bë- asters van de banenpool Jidy Varber. „Afhankelijk 3jjet aantal inwoners neemt >e plaats een of twee ba- looiers op. De mensen die 'U hebben ondergebracht ir|n onder meer bij ge iten, jongerencentra en kfele instellingen". Inpassing van banenpool- 3iin het arbeidsproces ver- 3bt op heden alles behalve 'f. Varber: „Je moet kij- jf alle financiële regelin- ofi orde zijn. Ook moeten 'ojed sluitende contracten i:sn afgesloten met onder iejhet arbeidsbureau en de 'je dienst. En verder wil- lflB belangstellende bedrij- $les weten van de banen- hf die zij eventueel in Vt nemen". èrste banenpoolers met "jijn volgens Varber goed jangen. „De begeleiding lefen banenpooler is het- lejwij eisen van bedrijven, oet niet, dat de meeste l) bn vrijwel zonder werker- jj beginnen". Lj[ januari probeert de oiling Werkkring ook jon- jrivan zestien jaar en ouder ïnimaal een half jaar bui- 3lpl staan, aan een baan te Eh Mislukt dit, dan wordt [geren scholing aangebo- __Ms ze die weigeren, dan in de jongeren een kor- p hun uitkering. Zwembad Wasbeek Sassenheim geopend Een fluitsignaal van burgemeester H. de Jonge was gistermiddag het startsein voor een aantal leerlingen van het Rijnlands lyceum om het nieuwe zwembad de Wasbeek officieel in gebruik te nemen. De en thousiaste duik van de middelbare scholieren veroorzaakte een spontane en zeker niet geprogrammeerde overstroming van het bas sin die enkele bezoekers van het eerste uur ongevraagd natte schoe nen bezorgde. De opening van het overdekte zwembad -een ont werp van architect Guus Westgeest- werd bijgewoond door leden van de Sassenheimse gemeenteraad, de zwemvereniging, de direc tie van het Rijnlands lyceum, ambtenaren en mensen die betrokken zijn geweest bij de bouw en de voorbereiding daarvan. Ook voorma lig wethouder W. Maris die in de vorige raadsperiode de eerste aan zet gaf voor de bouw van het nieuwe bad en bovendien in het najaar van 1990 de eerste paal sloeg, was aanwezig. De Jonge sprak de wens uit dat de Wasbeek uit mag groeien tot een sportief ontmoe tingscentrum voor de wijde omgeving. FOTO: HENK VAN DEN ENDE NOORDWIJKERHOUT- /VOORHOUT - Het aan tal misdrijven in Noord wijkerhout en Voorhout is in de tweede helft van 1991 teruggelopen in ver gelijking met dezelfde pe riode in 1990. Noordwij kerhout zag de criminali teit dalen van 430 naar 395 en Voorhout van 141 naar 132. Dit blijkt uit cijfers van de rijkspolitie. Er werden in de laatste zes maanden van 1991 minder fiet sen gestolen. In Noordwijker hout en Voorhout werden in to taal 107 (139 in 1990) fietsen als vermist bij de politie opgege ven. De teruglopende fietsen diefstallen heeft te maken met de verscherpte fietsenregistra- tie in de Duin- en Bollen streek. Ook het aantal „zomer- diefstallen" uit tenten en cara vans liep in Noordwijkerhout terug. Een duidelijke toename is er te zien bij de inbraken uit wonin gen en bedrijven. In Noordwij kerhout verdubbelde de inbra ken uit woningen van 19 naar 38 en werden bedrijven 40 keer het slachtoffer (was 27) van cri minele activiteiten. Om de stij ging van autodiefstallen de kop in te drukken gaat de poli tie in het voorjaar actie voeren om automobilisten te wijzen op het beter beveiligen van hun voertuig Nachtbussen Het aantal verkeersongevallen bleef met 175 in Noordwijker hout en 92 in Voorhout prak tisch ongewijzigd. In Noord wijkerhout viel een dode te be treuren. Tijdens de algemene surveilance van de politie wer den 25 processen verbaal opge maakt tegen bestuurders die reden onder invloed. In het ko mende jaar staan diverse con troles gepland op het terrein van alcohol, de technische staat van bromfieten en het meten van snelheden bij per sonenauto's. De openbare orde kwam in de zomer van 1991 onder de druk te staan toen Voorhoutse jon geren vernielingen begonnen aan te richten in de Zonne bloemstraat. De politie kon na gesprekken met betrokkenen de rust herstellen. In Noord wijkerhout werden diverse jongeren geweerd uit horeca gelegenheden, nadat zij gasten hadden lastig gevallen. Tevens werden schuurfeesten aan banden gelegd. De NZH zal proberen de problemen met discobezoekers in de nacht bussen te verminderen. NOORDWIJKERHOUT Een grote groep ouders in Noordwijkerhout is niet te spreken over het onder wijs dat hun kinderen vol gen bij de Stichting Mu ziekschool Lisse. Uit een enqüete blijkt dat de ouders hun kinderen van de muziekschool afhalen als de lessen niet goedkoper en lan ger worden. Gezien de beperk te financiële middelen is de ge meente Noordwijkerhout met in staat aan de wensen van de ouders te voldoen. De mening van de ouders sluit aan op de open brief die docenten van de muziekschool naar de ge meente Noordwijkerhout heb ben gestuurd. Deze vinden dat met koppellessen van dertig minuten leerlingen nauwelijks iets leren. De muziekschool en de ouders willen de koppelles sen uitbreiden naar 45 minu ten. LEIDERDORP - In Lei derdorp gaat een onder steuningsgroep voor ver zorgers van dementeren de ouderen van start. Het doel van deze groep is om verzorgers van thuiswo nende dementerenden te ondersteunen en begelei den in hun verzorgings taak. De groep is een gevolg van twee voorlichtingsavonden die ALKEMADE - Vijf Veense EH- BO'ers werden gisteravond tij dens de viering van het 40-ja- rig bestaan van de Veense af deling St. Christofoor, gehul digd door de heer De Wolf. De Wolf was aanwezig namens het hoofdbestuur van de Nationale Bond voor EHBO. De twee ju bilarissen P. van der Meer-Vol- water en C. de Ridder-Dobbe kregen een bronzen bondsin- signe. Mevrouw Van der Meer is 23 jaar actief als EHBO'er, waarvan tien jaar als Lotus slachtoffer. Mevrouw De Rid der is al 25 jaar bij de Veense In 1993 wordt het tarief voor een individuele les verhoogd van 720 naar 1020 gulden. De muziekschool vindt dit onver teerbaar, omdat het landelijke tarief voor een individuele les op 600 gulden ligt. De muziekschool zou graag zien dat de leerlingen uit Noordwijkerhout dezelfde voorrechten krijgen als deel nemers uit andere gemeenten. Noordwijkerhout koopt nu al leen de „kale" lessen, maar weigert zaken als uitvoerin gen, muziekprojecten en voor speelavonden te subsidiëren. Volgens de muziekschool werkt dit beleid van Noordwij kerhout discriminerend voor de achterban. Een laatste punt van ergenis bij de muziekschool is dat kin deren van de gemeente maar subsidie krijgen voor vijf lesja- ren. Getalenteerde kinderen zouden de dupe zijn van deze maatregel. De commissie wel zijn en onderwijs praat dins dag 9 maart verder over de kwestie rond het muziekon derwijs in Noordwijkerhout. in januari zijn gehouden in de zaal van Kruisvereniging Hart van Holland. De belangstelling was met gemiddeld 70 bezoe kers, overweldigend. Begin maart wordt de eerste bijeen komst gehouden. De groep wordt geleid door W. Agterhof, maatschappelijk werkende en R. Wouters, wijkverpleegkun dige. Zij hebben hiervoor een speciale training gevolgd bij het RIAGG. Verwacht wordt dat er in de toekomst meerde re ondersteuningsgroepen zul len starten. EHBO betrokken, onder meer als instructrice. Een zilveren draaginsigne was er voor me vrouw C. Turk-Zoet, die al 35 jaar actief is bij St. Christofoor. Mevrouw M. Zaïdvliet-Zoet, die 34 jaar lid is, waarvan 28 jaar als bestuurslid, werd geëerd met een gouden draag insigne. Voor voorzitter C. van Velzen had De Wolf een fraai emaille schilderijtje dat de Barmhartige Samaritaan voor stelde. Hij kreeg dit wegens zijn 40-jarige inzet voor de EHBO „en dus voor de mede mens". LEIDEN - Geboren: Frank Maarten, zn. van: A. Boels en J C. Lubbe; Jan Jules, zn. van: F. C M. Vrolijk en W M Dofterhoff; Davy Harry Nicky, zn. van: A. H. J. van Dijk em M. G M Kroezen, Robbert Valentijn, zn. van: P. K. J. N. Plomp en E. H. M. Bellaart; Jennifer, dr. van: H. V Riethoven en E M. P. le Fe- bre; Jeroen, zn. van: J. Bekooy en M T Wolken: Maria, dr. van: D. Kutukoglu en E Baka; Grisi, dr. van: D. Kutukoglu en E Baka: Lisette, dr. van: A P. van der Bent en G. Zandbergen, Sebastiaan Alexander Oscar, zn van: G H. O. Kui pers en R. N. P. van der Waals: Tho mas, zn. van: L. P. Lith en I. M. van Asch; Samuel, zn. van: V. van Tienho- ven en A. M Bol; Ferdinand Johan, zn. van U J. Thomas en J. M L. Pot; Je roen, zn. van: Ph. F. van Teutem en B. M. E. Teng; Carlo Roberto Ivo Geraldo, zn. van: M R. I. M. Blonk en B. E Meeu wenoord; Lisanne Cathelijne Kimberly, dr. van F. Nieuwenburg en L. A. van Donk; Leanne Petronella Marianne, dr van: A. C. M. van Leeuwen en A. A B Verkleij; Lai-San Alexandra Rosemary Valerie, dr. van: W. S. H. Fu; Henrieke Esther, dr van P. Guijt en J Zweers; Frangois Guillaume, zn. van: R F Noo- teboom en C. Offers; Jamal, zn van: M Abbach en A Ennaji; Ivar Peter, zn. van P T. F. M. Kraaijevanger en C M Heeneman; Mattijs Franc, zn. van: F. W J Barkey Wolf en C. J. Bastiaanse; An- nemiek Maria Elizabeth, dr van: J. J Florissin en V. J. van Bommel; Bob, zn. van: C. C. Hanselman en R. Schouten; Cornelis, zn. van: F van den Nieuwen- dijk en J. van Leeuwen; Mike, zn van A Prins; Pascalle, dr van: G. P van Groeningen en H W. Ciggaar; Barry, zn. van: H. van Duijn en A. J. van der Kraan; Rochelle Denise, dr. van P. H Vergroessen en J. H. van Biezen, Wille- mijn llona Anette, dr van P. A Steens en H. D. A Stam, Bregitte, dr van: J. van der Bent en J H de Mol; Jozef Ka- rel Sebastiaan Bertus zn. van: B. van Winkel en I W M van Stijn. Angela, dr van: F. W B. Romijn en J M. J Groe nendijk; Cornelia Wieke. dr van: C On- derstal en M. C de Bruin, Jendé Lida, dr. van J M. J M Zijlmans en D van Zeben; Tamar, dr. van E. M van't Wes- tende en L. J. Pluimgraaf; Ilse, dr. van B. J. E. Streppel en Y Veenvliet, Robin, zn van. B J. E Streppel en Y. Heen- vliet; Christina Klazina, dr. van C J. Snijder en A L. van den Oever; Bart, zn van J. A. Odijk en E. C van Dijk; Jo- hann, zn van J Visscheren M Zand bergen; Frederik Anne, zn van: F A. van Delft en M A. Bentvelzen; Arie Maarten, zn van: G H Hofland en I A van der Tempel, Bradly Quentin Karst, zn. van: K. O P Herburg en A. D We ber, Bianca Ellen, dr. van: C. J van der ZwanenH D Dirksen. Gehuwd: R S. L M. van Beelen en K Balak; P F Vermeulen en W F M. van Gerwen, G. J Bosboom en A. Paauw; J van Willigen en P M Louwerens; R J van Schooten en J M van de Werd. J. Holster en Y. de Bolster; Y Zhou en S. Chou; F van den Brink en P Bras- ker, M J de Lignie en I H Grootes; R L. Jansen en S. Ye Ondertrouwd: J C P M Duyvestijn en K. Delfos; A R Kanhai en A. Sardjoe- persad, H van der Nat en T M Boon, W van de Pol en E. L M. Noltus, J J B Boesen en J G R de Cock, P L de Paus en Y. L M Schneijderberg, R R van Eijsden en M H Straver; J Pouw en M Sloos, F J. A. D'Ono en U Cha- trer; W R ten Hove en J M Lugten- burg; J. J. I. M van der Velden en A. I Scheer. achtoffer van iling op televisie [EMADE - In het gisteravond uitgezonden [risieprogramma Crime Time kwam het rise „boks'slachtoffer van Gerard Joling in d. Zoals bekend sloeg de getergde zanger ins het vorige week gehouden carnavals tin de Veense veiling een feestganger neer at die hem spuitserpentines in het gezicht it. Het slachtoffer met een nog steeds geha te neus demonstreerde in het televisiepro- nma de serpentines, „'t Is niet gevaarlijk", lij. Tijdens een deze week uitgezonden ra- jjrogramma had Joling al laten weten niet plan te zijn zijn excuses aan te bieden. Ook bloemetje kon er niet van af, hooguit „een brandnetels", aldus de zanger. Het slacht- liet gisteravond weten de zaak verder te n laten rusten. Inbraak in schoolgebouw ALPHEN AAN DEN RIJN - Uit de Albinianae Scho lengemeenschap aan het Burg. Visserpark is in de nacht van donder dag op vrijdag ge luidsapparatuur ge stolen. De inbrekers kwamen binnen door aan de voorzij de een ruit te ver nielen. Vervolgens werden verschillen de kamers en loka len opengebroken. Voor twintig mille aan gereedschap weg ALPHEN AAN DEN RIJN - In de nacht van donderdag op vrij dag is uit een bouwkeet en een voorraadcontainer op een bouw terrein in de nieuwbouwwijk Kerk en Zanen een grote partij gereedschap gestolen. De inbre kers hadden het eerst gemunt op de bouwkeet, waar een fax werd ontvreemd en waar de sleutel van de container hing. Daaruit werd weggehaald een waterpasinstru ment, schiethamers, boormachi nes, een hakhamer, handcirkel zagen, een kabelhaspel, mixers en handzagen. De waarde van het gereedschap wordt geschat op circa 20.000 gulden. A. de Vries met vut VALKENBURG - Het Valken- burgse gemeenteraadslid A. de Vries (GPV/RPF) zal op 1 maart zijn werkgever, het chrysanten- stekbedrijf J. van der Meij BV in Valkenburg, na 30 jaar verlaten. Hij maakt gebruik van de VUT- regeling. De heer De Vries is in 1962 gaan werken bij Van der Meij. In 1971 werd hij bedrijfslei der. Het bedrijf is in de afgelopen 20 jaar explosief gegroeid. De pro- duktie van chrysantenstekken steeg van 15,5 naar 110 miljoen stuks. Het aantal werknemers steeg van 10 naar 75. Sinds 1978 is De Vries gemeenteraadslid. Vliegkamp Valkenburg geen bouwlokatie BOLLENSTREEK - De ge meenten is de Leidse regio kun nen er maar beter rekening mee houden dat het marinevlieg kamp Valkenburg geen bouwlo catie is. Dit omdat de regering het vliegveld niet wil opheffen. Dat stelt het statenlid mr. W. van den Berg (CDA) in vragen aan het college van Gedeputeer de Staten. Volgens Van den Berg zou de provincie beter het zelfde standpunt als het Rijk kunnen innemen, om te voorko men dat de regiogemeenten blij worden gemaakt met een dooie mus. Het statenlid vindt verder dat er snel duidelijkheid moet komen over de hoeveelheid te bouwen woningen rond even tuele nieuwe NS-stations, om dat de Nederlandse Spoorwegen anders mogelijk van de bouw van een station, bijvoorbeeld in Voorhout, afzien. Van den Berg wil verder aandacht voor het te kort aan bedrijfsterreinen. Het statenlid hekelt voorts het uit stellen van de behandeling van de structuurschets voor de bol lenstreek. GS wil daarmee wachten totdat de structuur schets voor de Leidse regio ge reed is. De gemeenten in de duin- en bollenstreek, die hun best hebben gedaan om hun structuurschets snel af te krij gen worden nu het slachtoffer, vindt Van den Berg. Vrienden Poelmeer zien kansen voor buitenbad OEGSTGEEST - De Stichting Vrienden van Poelmeer ziet nieuwe mogelijkheden om het bui- tenzwemmen voor Oegstgeest te behouden. Wet houder J. van der Reijden sloot vorig jaar niet uit dat er op termijn een nieuw buitenbad gebouwd kan worden als vervanging voor het grote buiten bad van Poelmeer, dat plaats moet maken voor een overdekt recreatiebad en woningen. Er moet dan echter wel geld voor zijn. De Stichting denkt dat het streven naar de komst van een nieuw buitenbad niet afhankelijk hoeft te zijn van de opbrengst van de verkoop van de grond, maar kan worden afgewogen tegen andere wensen in Oegstgeest. De Vrienden van Poelmeer bieden in een brief aan de gemeenteraad alvast aan te participeren in een beheersstichting voor dat nieuwe buitenbad. RIJKE DEN HOLLANDER )RDWIJK - „Dit hele is een bundeling van zakelijkheid en mijn tieke creativiteit", zegt de Noordwijkse itect Ben van Eg- (d over een ontwerp een rigoureuze face- van het Vuurtoren- dat hij samen met de se makelaar Menno tsloo ontwikkelde. ït plan wordt er van uitge- dat de bestaande bebou- van winkeltjes gehand- l blijft. Door nieuwbouw t het winkelbestand uit- tid van 20 naar 40. Aan de van de boulevard komen se horeca-voorzieningen. ;r voorziet het project in luw van 35 appartemen- üentraal in het plan staat r de theaterfunctie die Cgmond en Smitsloo het willen geven. Vuurtorenplein zoals wij gedachten hebben moet xaaie afronding worden de boulevard, een echt ■ment waar niet zo maar voorbij wordt gelopen, moeten mensen een leu- iluiting vinden voor hun eling. Het moet een over- ilein worden waar het ge- is, waar altijd wel wat e hand is, waar bijvoor beeld een pianist zit te pinge len of een bandje zit te spelen, waar leuke winkeltjes zijn en waar je, ook al heb je vieze teerlaarzen aan van het uit waaien op het strand, toch zon der schroom naar binnen kunt wandelen". Smitsloo en van Egmond zijn verheugd over het feit dat het college van B en W van Noord- wijk hun plan positief benade ren. „Al zijn we over bepaalde elementen nog stevig in ge sprek", aldus Smitsloo, die al geruime tijd eigenaar is van het plein. Een plein dat vol gens van Egmond wat bouw kundige invulling betreft goed in. elkaar zit, maar met haar ja ren-zestig aanzien geen publiekstrekker meer is. „Een plein is pas een plein als het vol is met mensen", zo geeft hij aan en neemt als voorbeeld het San Marcoplein in Venetië bij de kop, waar volgens hem de gebouwde omgeving een aan trekkelijke sfeer uitstraalt. „Het ontbreekt op het Vuurto renplein aan een aantal nood zakelijke randvoorwaarden. In de winter en in het vroege voorjaar is het een kale beton nen toestand. De meeste win keltjes staan dan leeg. Als het even heeft gewaaid ligt het zand opgehoopt tegen de ge vels. Mensen die toevallig van af de boulevard een blik op het plein werpen denken dan al snel dat er toch niets te bele ven valt en lopen door". In de visie van Smitsloo en van Egmond moet het Vuurtoren plein nieuwe stijl de slecht- weer accommodatie worden waaraan de badplaats zo'n be hoefte heeft. Een accommoda tie die zeven dagen per week volop vertier biedt aan de Noordwijker, de toerist, maar ook aan de bezoeker uit de re gio. „Je kunt het vergelijken met een cashba zoals je wel in grote steden aantreft, met veel kleine winkeltjes die allemaal een ander geveltje hebben. Grote drankhallen of super markten komen er niet in. Wel leuke gimmick-winkels of je- ansshops. Alles geënt op het recreatieve", benadrukt Smitsloo, die op voorhand be zweert dat de Hoofdstraat-win keliers zich geen zorgen hoe ven te maken over oneerlijke concurrentie. „Die straat blijft haar centrale positie behou den. Het Vuurtorenplein geeft de recreatieve ondersteu ning". Het hart van het project wordt gevormd door een thea- ter-a.chtige opzet. Hier kunnen optredens plaatsvinden onder een schuifdak dat bij mooi weer kan worden open gezet. In totaal kunnen hier 650 men sen een plaatsje vinden. Bij zonderheid is wel dat de stoe len kunnen worden verwijderd op momenten dat de accom modatie niet als theater in ge bruik is. Als bergruimte hier voor kan volgens Smitsloo de tunnel dienst doen, die vroe ger werd gebruikt als voetgan gerspassage. Tegenwoordig biedt de onderdoorgang een verpauperde aanblik. Unheimisch De kosten om het hele plan te realiseren worden door de be denkers geschat op een slordi ge 13 miljoen gulden. Een in vestering die volgens Smitsloo alleen kan worden gedaan wanneer het plan als totaal doorgang kan vinden. „Als we puur een theater moeten bou wen dan kan het niet.". Het be perkt aantal appartementen - „we kiezen duidelijk niet voor een torenflat-achtige toe stand" - is, zo vertelt hij, in het plan opgenomen om een zeke re sociale controle in te bou wen. „We willen voorkomen dat er unheimische hoeken ontstaan". Om het plein met theatermo gelijkheden goed tot zijn recht te laten komen denken van Eg mond en Smitsloo aan nauwe samenwerking met de Noord wijkse hotellerie. Gedacht wordt daarbij aan speciale ar rangementen waarbij een toe gangskaart voor een voorstel ling en bijvoorbeeld een diner zijn inbegrepen. De bedenkers van het Vuurtorenplein-plan willen het liefst zo snel moge lijk bouwen en denken daarbij aan september volgend jaar. Dan kan de eerste theaterbe zoeker in het zomerseizoen 1994 worden begroet. Beiden beseffen echter dat er met het De makelaar Menno Smitsloo en de architect Ben van Egmond tonen hun ontwerp voor een rigoreuze facelift van het Vuurtorenplein in Noordwijk. FOTO! HENK VAN DEN ENDE college nog wat hobbels te ne men zijn. ,We moeten nog flink wat uitkauwen met het ge meentebestuur", weet Smits loo. Facelift Wethouder V. Salman (CDA) van ruimtelijke ordening laat weten dat de gemeente het, uit stedebouwkundig opzicht, on der meer niet eens is met de appartementen die in het plan zijn opgenomen. Over het the ater zegt hij: „Als we voor een theater kiezen dan moet dat kwalitiatief goed zijn. Het is nog maar de vraag of we wat dat betreft mee willen gaan met de vorm die van Egmond en Smitsloo er aan willen ge ven". Ook de winkeliers op het plein staan, zo geeft Smitsloo toe, nu niet direct te trappelen van enthousiasme dat er een theater voor hun neus komt. „Maar als het echt nodig is om de facelift van het plein van de grond te trekken dan denk ik wel dat ze instemmen". Smits loo: „Noordwijk kan echt de mooiste en aantrekkelijkste badplaats aan de Noordzee kust worden als het een evene ment heeft".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11