Ïïïr* Asbest Rijndijk snel opgeruimd LEIDEN OMGEVING Sa Studentenhuisvesting moet snijden in renovatieplan [likspaancomplex in lieuw jasje gestoken BOUWPLANNEN? Hou 't droog! £cidóc6outciiit ■iiiiinimimiHifHwi Bestuur WBV Sleutels eist onafhankelijke commissie van wijzen ud-raadslid jk I A Tfc "1 1 loor ID KORFF DE GIDTS |lIDEN De opknap- wrt aan de studenten- ts aan de Klikspaanweg gisteren officieel afge- ten. Na drie jaar zijn de ?rflat, de drie lage ontorens en de Pi- flat er het domein van stu nten. Student- beheer- r Dennis Nava kreeg de utel van zijn kamer, te ns de 2222ste gereno- erde stichtingskamer. ecteur A. Hübben van de chting Leidse Studenten- isvesting (SLS) is persoon- erg tevreden met de op- apbeurt. „We hebben de ts helemaal uitgekleed en irna weer opnieuw .inge- ht. Ik vind dat de gebouwen, toch in de zestiger jaren i neergezet, nu redelijk ei- ïtijds aandoen". Ze zijn on- 1 meer voorzien van nieuwe /elplaten, een nieuw dak, uwe raamkozijnen en indtrappen. Ook de 500 oneenheden op het complex f zijn meer leefbaar ge- akt, onder andere met dub- e ramen, telefoon- en kabel- ïsluitingen, en maar liefst r stopcontacten per kamer, vendien zijn er extra dou- ;s, toiletten en keukens aan- egd. veiligheid van de bewoners eft voorop gestaan. Hübben: e hebben enkele kamers op- >fferd voor een betere nood uitgang en veiligere keukens". Hij doelt op de wenteltrappen bij de koppen van de flats. „Vroeger zou je bij brand door de keuken moeten vluchten. Was daar juist de brand, dan bleef er niets anders over dan vluchten door het raam". Te kostbaar De gehele renovatie van het Klikspaancomplex heeft drie jaar in beslag genomen. De to tale kosten van het project be dragen ongeveer 11 miljoen gulden, waarvan anderhalf miljoen uit het eigen vermo gen van de SLS komt. „We be rekenen dit niet door aan de bewoners, we vinden de huren al duur genoeg", aldus Hüb ben. De totale huur (huurprijs plus servicekosten) per kamer bedraagt voor de nieuwe bewo ners ongeveer 300 gulden. Het projekt werd in drie fasen uit gevoerd. In april '89 werd de Sterflat het eerst onder han den genomen. In mei '90 wa ren de drie lage woontorens aan de beurt. Terwijl studen ten al weer introkken in deze opgeknapte gebouwen, moest in april vorig jaar nog begon nen worden met het grooton- derhoud van de zogenaamde Pi-flat. Het voormalige Eliza- bethziekenhuis aan de Hooi gracht bleek tijdens het pro ject een goede tijdelijke huis vesting voor 'Klikspanen'. „Nu de renovatie afgelopen is ligt het echter niet in onze bedoe ling om het contract met het ziekenhuis te verlengen. De exploitatie is toch te kostbaar". Uit handen van voorzitter A. Schweizer van de SLS kreeg Dennis Nava, beheerder van het Klikspaancomplex, de sleutels van de laatste, 2222ste gerenoveerde kamer. FOTO: WIM VAN NOORT lieuwbouwbij Klikspaancomplex door ED KORFF DE GIDTS ÏIDEN De studenten- its aan het Flanorpad innen wegens geldge- ek niet worden gereno- erd. Hetzelfde lot treft Ttig stadspanden. Door it stopzetten van de sub- die voor groot onder- >ud van studentenka- ers is het renovatieplan n de Stichting Leidse udentenhuisvesting LS) danig in de war ge- SLS-directeur A. Hübben noemt de huidige toestand van het Flanorpad en de stadspan den 'redelijk, maar zeker niet optimaal'. Er is sprake van achterstallig onderhoud en een gebrek aan voorzieningen (douches, toiletten). De reno- vatiekosten worden geschat op 20 miljoen gulden. De SLS heeft zelf niet voldoende geld om de in totaal acht honderd kamers op te knappen. „We kunnen alleen mondjesmaat onderhouden", aldus Hübben. Voor grootschalige renovatie en onderhoudswerkzaamhe den als aan het Klikspaancom plex kon de SLS een b^ *oep doen op overheidssubsidie. Staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) liet in sep tember weten, dat vanaf dit jaar deze subsidie (veertig mil joen gulden per jaar) stopgezet zou worden. De landelijke Stichtingen Studentenhuis vesting protesteerden heftig, omdat het ministerie zich zou hebben vastgelegd voor tien jaar. Hübben ziet echter wei nig juridische mogelijkheden om het besluit aan te vechten: „Heerma zegt dat hij zich de vrijheid heeft voorgehouden om per begrotingsjaar te be slissen over.de voortgang". Hübben: „De SLS heeft haar renovatieproject op de subsi die afgesteld. Het plan was om in tien jaar 3600 wooneenhe den van de stichting te renove ren". Met de afronding van de Klikspaan zijn er tot nu toe 2222 voltooid, dus twee-derde van het gestelde doel. Hier ko men nog eens 540 kamers bij, als het Pelikaanhofcomplex in '93 wordt opgeleverd. Dit reno vatieproject wordt niet getrof fen door Heerma's besluit, om dat het al al geruime tijd aan de gang is. Nieuwe flat Overigens heeft de SLS een nieuw project op het oog. Ze wil in '93 in de directe omge ving van de Klikspaanweg nóg een studentencomplex gaan bouwen, naast het reeds be staande Klikspaanwegcom- plex. Het zou gaan om een klei ne flat, die plaats biedt aan zes tig twee-en driekamerwonin gen. In april worden de buurt bewoners officieel op de hoog te gesteld van het plan, wan neer de bouwplannen gereed zijn. Wethouder T. van Rij (Volkshuisvesting) liet zich gisteren, bij de heropening van het Klikspaancomplex, posi tief uit over dit plan. De moge lijkheid bestaat om deze twee- en driekamerwoningen ka- mergewijs te verhuren, wat nog eens 150 tot 200 extra ka ALLERLEIDS Schrikkelzaterdag Vereniging 'Korrexie' organi seert 29 februari in de voorma lige Rex-bioscoop een 'Schrik kelzaterdag', waarbij van 12.00 uur tot 23.00 uur moderne beeldende kunst wordt getoond en muziek wordt gespeeld. Kor rexie heeft het pand aan de Haarlemmerstraat 52 gekraakt en wil hier een sociaal-cultu reel met de naam 'de X' starten. Toegang f2,50. Schrikkelfeest Buurthuis Op Eigen Wieken, Valkenpad 3, houdt zaterdag een schrikkelfeest. Op het pro gramma onder andere een lote rij en muziek. Aanvang 20.00 uur. Carnaval 'De Spoorbumpers' organise ren zaterdagavond een carna valsfeest in buurthuis 't Spoor tje, Bernhardkade 40. Toegang: vijf gulden. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststot van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certilicaat Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. m r lvcvx Onder deze zwart/geel gekleurde kingsize paraplu voelt u geen nattigheid. U krijgt dit solide regenscherm toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: lide mers zou opleveren. Dit zou de wachtlijst aanzienlijk verkor ten. Op dit moment staan er zo'n 2000 studenten op de wachtlijst. „In de maand fe bruari ligt het altijd wat lager, over een paar maanden neemt het weer fors toe", aldus Hüb ben. De SLS heeft momenteel zo'n 5000 kamers in beheer. Gezien de toekomstverwachtingen streeft ze naar een uitbreiding met 1500. Hübben: „De vraag blijft stijgen. Dit komt onder meer doordat het aantal stu denten in absolute zin toe neemt. Ook is er een grotere doorstroming van VWO en HBO naar de universiteit". Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bc/orging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 - kwartaal (automatische betaling) f79.80 I O kwartaal via acceptgiro f82,80 Stuur als dank de paraplu naar: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag JNZ teidaeSou/UMti DONDERDAG 27 FEBRUARI 1992 J2IDEN - Woningbouwver eniging De Sleutels denkt het loog opgelopen conflict met ie bewonersraad slechts te cunnen oplossen als een vol trekt onafhankelijk drieman- ichap bemiddelt tussen bewo- lers en bestuur. Het voorstel ?an de bewonersraad om alle jetrokkenen om de tafel te zet- en, wijst de woningcorporatie laarmee af. )at schrijft de woningbouw- rereniging in een brief aan ïaar bewonersraad in reactie jp het omvangrijke klachten- joek dat de bewoners samen stelden. Eind mei vorig jaar schortte de bewonersraad, het hoogste vertegenwoordigend orgaan, elk overleg met het be stuur van De Sleutels op uit onvrede over de medezeggen schap. Er werd niet naar bewo ners geluisterd, hun klachten werden niet serieus genomen, ze werden met een kluitje in het riet gestuurd, bleken de belangrijkste verwijten. De be wonersraad bundelde alle grie ven in een Klachtenboek, dat in oktober aan het bestuur werd gezonden. In de schriftelijke reactie schrijft J. de Geus, voorzitter van De Sleutels, dat de corpo ratie het grootste deel van de klachten ongegrond verklaart. Daarnaast is een aantal klach ten terug te voeren op conflic ten die nog dateren van voor de fusie waaruit de Sleutels is ontstaan. De maanden vlak daarna waren zo hectisch dat ook tijdens die periode het be stuur en de bewoners gemak kelijk langs elkaar heen kon den praten. Hoge verwachtingen Het bestuur van de woningcor poratie schrijft niet te willen ingaan op de inhoud van de klachten, hoewel ze die serieus neemt. Wel wil zij iets doen aan de oorzaak van alle misver standen: het participatie-regle ment dat werd opgesteld bij de vestiging van de nieuwe wo ningbouwvereniging. Het be stuur denkt dat dit reglement verschillend wordt geïnterpre teerd. „Wellicht zijn de ver wachtingen te hoog; grenzen aan de participatie en inspraak zoals verwoord in het paritici- patie-reglement kunnen daar bij snel over het hoofd worden gezien". Alleen een commissie van vol strekt onafhankelijken kan daarover oordelen en advise ren, vindt De Sleutels. Als de 'direct betrokkenen' met el kaar zouden overleggen, leidt dat slechts tot oplaaiende dis cussies over de interpretatie van één en ander. De bewo nersraad had dit in oktober voorgesteld. „Een commissie van betrokkenen zal de objec tiviteit en een neutraal stand punt in de weg staan", aldus voorzitter De Geus van de cor poratie. De 'commissie van wij zen' zal een advies moeten uit brengen over de juiste inter pretatie en toepassing van het participatie-reglement, verbe tering van de communicatie en vergroting van de deskundig heid van met name bewoners. Verkeerlichten geven het op tijdens spits LEIDEN Midden in de och tendspits, rond half negen, be gaven de verkeerslichten op het Lammenschansplein het giste ren spontaan. De motorbrigade rukte onmiddellijk uit om het verkeer te regelen, waardoor een echte verkeerschaos uit bleef. Automobilisten liepen enige vertraging op. Oorzaak bleek een storing in het computerpro gramma dat de verkeerslichten bestuurt. Diefstal uit caravan WARMOND - Uit een caravan aan het Oosteinde in Warmond zijn vorige week de nodige spullen gestolen. Weggehaald wer den onder meer een kleurentelevisie, ste reotoren, keukenmachine, drank en kle ding. De politie is op dit moment bezig met een onderzoek. Inbraak in Voorschoten VOORSCHOTEN - In een woning aan de Burgemeester de Kempenaerstraat in Voorschoten is gisteren tussen zeven uur 's morgens en drie uur 's middags ingebro ken. De inbreker kwam de woning binnen door de achterdeur te verbreken. Er wordt een video-recorder vermist JD ADE Het Alkemadese H-raadslid J.P.van der Hulst [Zevenhuizen nabij Oud Ie - is vannacht overleden, in overlijden komt niet ge el onverwacht. Van der list was voor het CDA lid van Alkemadese gemeenteraad h september 1970 tot augus- 11982. Bij zijn afscheid her- lerde de toenmalige burge- lester J. Wagenaar eraan dat h der Hulst ooit de opvolger de raad was van de legenda- the Koos Pennings even- ns uit de Zevenhuizen. Wa- haar kenmerkte Van der list als een flexibel mens It een afgewogen oordeel en n rustige benadering van de Iblemen. De overledene is kr dan 20 jaar bestuurslid fi de LTB afdeling Oud Ade Ireest. Daarnaast was hij brzitter van Melkcontrole Lage Landen en voorzitter n de Zuivelcommissie van webo. I zag kans zijn kleine boer- [ij met weinig mogelijkhe- h om te vormen tot een eiend veebedrijf met grote Inping en jachthaven. Van Hulst was een van de wei- Ie producenten van boeren dse kaas en boerenroombo- Het oud-raadslid wordt andag begraven op het [khof. van Oud Ade na een luiemmis die om half elf be- Idoor STAN VAN HAASTEREN LEIDEN Al het asbest dat is neergeslagen na de brand in de Formido- bouwmarkt zal zo snel mogelijk worden opge ruimd. Daartoe heeft de Leidse directie milieu gis teren besloten. Vandaag overlegt de gemeente met gespecialiseerde opruim- bedrijven. De werkzaam heden beginnen na het weekeinde, zo schrijft de gemeente vandaag in een brief aan de bewoners. De raadscommissie voor mi lieu complimenteerde gister avond de ambtenaren van mi lieu en wethouder De la Mar (milieu) voor het slagvaardige handelen nadat bijna twee we- yken geleden een buurtbewo ner de gemeente erop atten deerde dat er asbest lag rond de Rijndijk. Hierna liet de ge meente een onderzoek instel len door het gespecialiseerde bedrijf Daniel C. Griffith. Hier uit bleek dat er ongeveer zestig huizen staan in het gebied waar asbest ligt. Dit gebied is ongeveer twaalf hectare groot. De brand bij Formido speelde zich zes weken geleden af. „Ik kan me dan ook voorstellen dat buurtbewoners zich afvra gen of daar niet wat eerder iets aan gedaan had kunnen wor den", zei De la Mar. „Maar wij gingen ervan uit dat het asbest niet zo ver had kunnen komen. Bij een volgende brand zullen we in ieder geval ons onder zoek niet tot de directe omge ving beperken. Nu we dit heb ben meegemaakt, moeten we ervoor zorgen dat het niet meer gebeurt". De opruimactie kan ongeveer een week duren. Het asbest kan niet met de hand worden opgeruimd, omdat het dan kan verpulveren. Daarbij komen vezeltjes van het kankerver wekkende witte en blauwe as best in de lucht vrij. Daarom zal gebruik worden gemaakt van bestaande zuig-technie- ken. Volksgezondheid De gemeente is vast van plan om de kosten van de oprui mactie te verhalen op Formi do. „Zij zijn verantwoordelijk en zullen dus voor de kosten moeten opdraaien", zei De la Mar. „Dat moeten ze dan vér der zelf met de verzekering re gelen. Misschien zal daarmee wel een langdurig conflict ont staan, maar daar kunnen we niet op wachten omdat er spra ke is van gevaar voor de volks gezondheid". Dat gevaar is volgens De la Mar overigens niet zo groot, omdat de concentratie asbest in de lucht niet veel groter dan normaal is. „Maar de mensen moeten van het asbest afblij ven, want anders kunnen er weer nieuwe asbestvezeltjes worden ingeademd". Overi gens blijkt uit het onderzoeks rapport van Daniel C. Griffith dat veel bewoners het asbest al verwijderd hadden, voordat hiertegen in eën brief van de gemeente was gewaarschuwd. „We hebben geluk gehad dat het nat weer is geweest", zei De la Mar. „Nat asbest blijft namelijk liggen, maar bij droogte komen gevaarlijke kleine asbestdeeltjes vrij. Hoe groot het risico voor de volks gezondheid is, kan ik niet zeg gen, maar roken is gevaarlij ker". Meer-zorg ,,De regio Leiden heeft een nieuw lapje toegevoegd gekregen aan de lappendeken die de ouderenzorg al was, zei A. Dullerneyer bestuurs voorzitter van het verzorgingshuis Van der Willigenhof gistermiddag „Een lapje met een eigen vorm en kleur, maar precies passend tussen het verzorgingshuis, het RIAGG en het psychogeriatrische verpleegtehuis, Zo'n lappendeken is helemaal zo gek nog niet n_ Na twee jaar met de plannen te hebben rondgelopen, kon gisteren de 'meerzorgafdeling van het Van der Willigenhof worden geopend. De meerzorgafdeling biedt bewoners met lichte dementieverschijnselen de mogelijkheid om toch in hun eigen vertrouwde omgevingI te^ven wonen, maar ook een beroep te kunnen doen op zorg die eigenlijk alleen in een verpleeghuis beschikbaar is. Het Van der Willigenhof werkt daartoe samen met de verpleeghuizen Zuydtwijck en Leythenrode. Het Van der Willigenhof ontwikkelde de vorm van de meerzorgafdeling samen met het psychogeriatrisch verpleegtehuis Overduin in Katwijk. De directeur bewonerszorg D van der Wedden bepleitte meer dagbe handeling voor dementerende ouderen en voorspelde een ramp als de rijksoverheid blijft weigeren een langetermijnvisie hierop te ontwikke-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9