Lkzo gaat vezeldivisie erder reorganiseren Cap Gemini Benelux samen met Volmac KLM eist via rechter geld terug van Sabena Werkgeversbonden bezorgd over de Griekse boycot ECONOMIE „Midden- en kleinbedrijf Europees gezien in de lift" jdae Qowva/nt DONDERDAG 27 FEBRUARI 1992 euwe klanten voor egtuigen van Fokker rERDAM - Luchtvaartmaatschappijen uit lië, Mexico en Thailand gaan binnenkort vlie- jiet toestellen van vliegtuigfabrikant Fokker, fcr maakte gisteren bekend dat de kersverse bn nog dit jaar vliegtuigen van de typen Fok- I en 100 in gebruik zullen nemen. bzilië heeft de maatschappij Nordeste Linhas Is drie Fokker 50's besteld. Bovendien nam de jchappij opties op nog eens drie van deze zo- fen propjetvliegtuigen. Nordeste is een regio- [luchtvaartmaatschappij, gevestigd in het kostelijk gelegen Salvador. De aflevering van istellen zal plaatsvinden in maarf, mei en au- fc van dit jaar. Nordeste is eerste klant voor de Er 50 in Zuid-Amerika, aldus de fabrikant, kok Airways in Thailand heeft eveneens ge- jvoor de Fokker 100. Pakhoed wil Panocean overnemen ROTTERDAM - Het haven- en tankopslagbedrijf Pakhoed is in on derhandeling met het Britse transportbedrijf Ocean over de overne ming van tankopslagdochter Panocean. Dit heeft een woordvoerder van Pakhoed vandaag bevestigd. Panocean slaat eetbare oliën, che micaliën en smeerolie op. Het bedrijf heeft twee terminals in het Bot lek-gebied, twee in Antwerpen, drie in Groot-Brittannië en één in de Verenigde Staten. Bij Panocean zijn in totaal 500 mensen werkzaam, van wie 220 in de Botlek. Panocean is het op twee na grootste tankop slagbedrijf in Rotterdam. Alleen Paktank en Matex zijn nog groter. Reddingspoging Kipp Veendam lijkt mislukt VEENDAM - De pogingen om de instrumentenfabriek Kipp Zonen in Veendam open te houden lijken mislukt. Per 1 juni sluit het be drijf definitief zijn poorten. Voor de veertig personeelsleden is giste ren door de eigenaar van Kipp, Delft Instruments, een sociaal plan overeengekomen met de vakbonden. De werknemers worden hier over ingelicht. Delft Instruments heeft eind vorig jaar al aangekon digd dat de Veendamse dochter per 1' januari 1992 moest sluiten. Forse winststijging voor Macintosh MAASTRICHT Het detailhan delsconcern Macintosh (Supercon- fex, Kwantum, Halfords) heeft vorig jaar aanmerkelijk meer verdiend dan in 1990. Bij een met 2,23 procent tot 1070 miljoen gestegen omzet werd een nettowinst behaald van 30,5 miljoen tegen 18,3 miljoen een jaar eerder. Door groei van be staande filialen en door opening van nieuwe winkels alsmede door de overneming van Woninginrichting Pot steeg de omzet. Daar tegenover stond een afneming van de omzet door sluiting van zaken, assorti mentsvermindering en overdracht van filialen aan franchisenemers. Winst Schuitema flink omhoog AMERSFOORT - Levensmidde lengroothandel Schuitema, in middels voor 72 procent eigendom van Ahold, heeft over 1991 een winst behaald van 31,5 miljoen. Dat is een stijging met 17 procent ten opzichte van 1990, toen een nettoresultaat werd behaald van 27,5 miljoen. De omzet trok bij na 9 procent aan tot 2.603 mil joen. Voor grootaandeelhouder Ahold, die op 13 maart cijfers pu bliceert, betekent dit een dividen duitkering van 7,76 miljoen. Schuitema verwacht het lopende boekjaar een ongeveer gelijke winst per aandeel. Unie BLHP akkoord met cao Hoogovens UTRECHT - De leden van de Unie BLHP, vakbond van mid denkader, gaan er mee akkoord als de lopende cao bij Hoogo vens met een jaar wordt verlengd. De directie van het staalcon cern (16.000 werknemers) wil dit jaar de tijdrovende cao-onder- handelingen een keertje overslaan en zijn energie steken in de thans lopend reorganisatie bij het bedrijf. Bovendien moeten volgens het concern alle zeilen worden bijgezet om dit jaar met een acceptabel financiëel resultaat af te sluiten. Vandaar het voorstel aan de bonden om de huidige cao, die in april afloopt, een jaar te verlengen. Wel is Hoogovens bereid de lonen in april met 4 procent te verhogen. De leden van de Unie bij Hoogovens hebben begrip voor het standpunt van het bedrijf, zo heeft de bond laten weten. Bovendien biedt verlenging voor de werkne mers het voordeel dat ze niet hoeven te vrezen voor inleveren van vrije dagen bij ziekte. Het huidige ziektewetAvao-systeem blijft gehandhaafd. Ook de vut (met 60 jaar) blijft buiten schot. De huidige vut-regeling bij Hoogovens loopt overigens door tot januari '94. De leden van de Unie vinden wel dat er volgend jaar weer gewoon over een nieuw contract moet worden onderhandeld. 'VOGELS EM Akzo heeft |ten de vezeldivisie t te gaan saneren, dj zullen in Neder- 500 banen verdwij- n in Duitsland min- 1000. Dit bleek uit lichting op de jaar die Akzo bekend- Topman A.A. [on toonde zich tevre- iver de behaalde re en, maar benadruk- ,at de winstgevend- verder omhoog Om de zwakke en uit de organisatie e pakken heeft Akzo inbekend bedrag ge keerd voor reorgani- pn benadrukte dat Akzo pr conjunctuurgevoelig is [den door een verbeterde iktmix. Verven en lak- de Pharmadivisie en de speciale chemische produk- ten, maken 63 procent van de omzet uit. Te zamen zijn ze goed voor 11 miljard gulden. In 1969, het beginjaar van Akzo, was dat nog maar 1 miljard gulden. „Ongeveer 85 procent van de activiteiten zijn sterk of potentieel sterk", meldde Lou don. „Van de overige 15 pro cent zijn we al twee derde kwijt, de kunststoffen aan DSM en La Seda dat verkocht is". De overige 5 procent be treft volgens Loudon kleine bedrijfjes die in de loop van de tijd zullen worden afgestoten. Chemie De nadruk op produkten met een hogere toegevoegde waar de gaat Akzo geen windeieren leggen denkt Loudon. De che mische divisie wist de resulta ten redelijk op peil te houden dankzij de speciale chemische produkten voor de olie-, was middelen- en rubberindustrie. De bulkprodukten, voorname lijk pvc en vinylchloride (vc), zullen het ook beter gaan doen. „In Pernis start een nieuwe fa briek voor vc en pvc, in samen werking met Shell. Die fabriek zal een flinke kostenbesparing opleveren. Daarnaast zijn de prijzen voor deze produkten in 1992 licht gestegen. We ver wachten dat we het ergste nu wel gehad hebben". Minder te vreden toonde Loudon zich over de zachte winter van het afgelopen jaar. „Onze zout mannen spraken van een slechte winter, zowel in Euro pa als in de VS". De pijn in de vezeldivisie is nog niet geleden. „Momenteel maken arbeidskosten 40 pro cent van de totale omzet uit, dat moet terug tot 35 procent". Als eerste maatregel gaan er dit jaar 1500 mensen uit. Meer ontslagen worden in de toe komst niet uitgesloten. Daar naast is het verlieslijdende La Seda in Barcelona verkocht en wordt gekeken of er op deelge bieden samenwerking met derden mogelijk is. Loudon benadrukte dat Akzo Fibers, het voormalige Enka, een inte graal van Akzo is en blijft. „Binnen de vezeldivisie gaat het structureel slecht bij tex tiele vezels en tapijtgarens. De overige vezelactiviteiten heb ben te lijden van een conjunc turele teruggang. Als de econo mie aantrekt zullen de resulta ten direct verbeteren", aldus Loudon. Coatings Coatings deed het, op het eer ste kwartaal na, goed. „Helaas kon de achterstand van het eerste kwartaal niet meer hele maal goedgemaakt worden", verklaarde Loudon het 12 pro cent lagere resultaat. „Met name de industriële lakken de den het minder, als gevolg van de dalende autoverkopen in de VS en Europa". Het paradepaardje van Akzo, de Pharmadivisie, stelde we derom niet teleur. „Marvelon is inmiddels de meest voorge schreven anticonceptiepil in de wereld", verklaarde Loudon trots. Over een of twee jaar gaat de pil ook de Amerikaan se en Japanse markt op. Op termijn moeten de VS goed zijn voor een omzet van 200 miljoen op pilgebied. wDe Ja panse markt kunnen wij niet Topman A.A. Loudon van Akzo toonde zich tevreden met de behaalde resultaten maar wil wel dat de winstgevenheid verder omhoog moet. FOTO: ANP ring het grote voordeel dat de inschatten, want Japanse vrouwen gebruiken de pil niet. Of het een succes wordt, moeten we dus nog afwach ten", aldus C. van Lede de di recteur van de Pharmadivisie. E)e grootste operatie waar Akzo zich het komende jaar voor ge plaatst ziet is de verandering van de organisatiestructuur. Tot nu toe is Akzo opgedeeld in divisies met daaronder werkmaatschappijen. Boven de divisies staat dan weer het hoofdkantoor. Alle drie de ge ledingen hebben hun eigen stafdiensten. De divisies gaan nu helemaal verdwijnen. Zo ontstaat een organisatie met een leiding en daaronder de werkmaatschappijen, die om gevormd worden tot een veer tigtal business units. Daardoor valt een complete bestuurs laag weg uit de organisatie. Dat heeft naast kostenbespa- .communicatie tussen de top en de bedrijfsvloer aanmerke lijk korter wordt. De organisa tie wordt zo "leaner and mea ner", oftewel slanker en slag vaardiger. Akzo vertrouwt erop dat de genomen en de aangekondigde maatregelen het bedrijf voor de komende jaren in staat stellen de con currentie aan te gaan en de winstgevendheid te vergroten. sselkoersen palen deels [zetstijging 'Philips [volg van de voorpagina) [HOVEN - De omzetstij- ■yan Philips in het afgelo- aar werd in belangrijke bepaald door wissel veranderingen en wijzi- n in de consolidatie van nemingen binnen het rn. Als deze buiten be- wing worden gelaten, omzet verleden jaar, zo- erd verwacht, gelijk aan n 1990. Op de Amster- effectenbeurs werd orgen positief gerea- op de cijfers. Het aan schoot rond anderhalve i omhoog. >s is overigens voorzich- :t de verwachtingen voor r, omdat de economische itzichten in een aantal n waar zij sterk vertegen- ligd is, niet gunstig zijn. pleving van de economie landen valt waarschijn- iet vóór het einde van dit voorzien. produktsector Verlich- teeg de omzet met 2 pro- ot 7,35 miljard en steeg edrijfsresultaat van 419 ïnTiaar 557 miljoen, .'gevens per produktsec- ver 1990 zijn aangepast e wijziging van de inde- ran activiteiten van 1991. rden personal computers ebracht van de Professio- Produkten naar Consu- inprodukten. >s zag het aandeel van ia in de omzet verminde- an 61 procent in 1990 tot >cent in 1991. Het aandeel ^oord-Amerika nam toe 1 tot 23 procent en dat izië van 9 tot 10 procent, de rest van de wereld was voor 8 procent tegen :ent in 1990. betaalt over het' resul- van verleden jaar 436 n belasting, zodat de na belasting uitkomt op miljard. In 1990 was er ïlasting een verlies van miljard. isstroom (nettowinst plus rijvingen) uit de bedrijfs- teiten bedroeg vorig jaar miljard. Een nadelige in- op deze post ging uit van tgaven voor ontslag- en ingsregelingen. Voor in- ringen werd 2,19 mil- uitgegeven, zodat het fi- ëringsoverschot 1,22 rd bedroeg. 'oorraden verminderden 0,7 tot 18,3 procent van de t en het uitstaande debi- nsaldo, uitgedrukt in iden omzet, daalde van aar 1,5. Eind vorig jaar tenerover de hele wereld lilips 240T)0ö-mensen, bij- 000 minder dan een jaar MARKTEN ÏMARKT WOERDEN - De aange- e 2 partijen brachten een prijs op 4.40-8,55 per kg De handel was UTRECHT - Op de Ne derlandse softwaremarkt worden de kaarten op nieuw geschud na de be kendmaking dat Cap Ge- mini Benelux over wordt genomen door Volmac. Door de samenvoeging van de nummers een en drie op de ranglijst ont staat er een dominante partij die een gezamenlij ke omzet van ongeveer 900 miljoen kan berei ken. Dit is gisteren door de twee bedrijven bekend gemaakt. Volgens de plannen kan Vol mac de activiteiten in de Bene lux van het Franse software concern Cap Gemini Sogeti uit Parijs overnemen. Volmac wil de overneming financieren door middel van de uitgifte van nieuwe aandelen. Hoeveel aandelen de Franse moeder maatschappij zal krijgen, is nog niet duidelijk. De twee be drijven hebben een afspraak gemaakt dat de winst per aan deel bij Volmac niet mag da len. Hoe groot het pakket van Cap Gemini uit Parijs gaat worden, hangt af van de resul taten die Volmac en Cap Gemi ni Benelux over 1991 hebben behaald. „De ruilverhouding moet nog worden berekend", aldus een woordvoerder van Volmac. Dominant Volmac heeft in Nederland qua omzet al een dominante positie op de softwaremarkt en behaalde in 1990 een omzet van 622*miljoen. Op 19 maart worden de definitieve omzet- en resultaatcijfers bekendge maakt. Cap Gemini met hoofd vestiging in Utrecht behaalde in 1990 een omzet van 299 miljoen. Daarvan kwam 47 miljoen uit België. Ook World Software Group (WSG) onder leiding van ex- Vendex directeur A. van der Zwan brengt haar belang van *26 procent in Volmac onder in de nieuwe holding. WSG en de aan haar verbonden beleg gingsmaatschappijen hebben samen met Cap Gemini nu een belang van 51 procent in Vol mac. Volgens A. van der Zwan krijgt Cap Gemini door het on derbrengen van haar Bene- luxactiviteiten „een belangrijk pakket" in handen waardoor de gezamenlijke holding haar belang van 51 procent zal ver groten. WSG en Cap Gemini uit Frank rijk hadden al sinds 1989 een relatie met elkaar. WSG had vijf procent van de aandelen in de Franse softwaremaatschap- pij in handen, maar liet het be lang verwateren. „De samen werking tussen Cap Gemini en WSG vlotte niet zo erg", aldus Van der Zwan. WSG heeft di verse belangen in verschillen de Britse, Amerikaanse, Ne derlandse en Franse software bedrijven genomen om zo een wereldomvattend netwerk te creëren. De plannen tot een 'global' netwerk waarbij de be drijven elkaar zouden onder steunen, liepen echter op niets uit. Nu hebben de beide partij en elkaar gevonden in de op richting van een gezamenlijke houdstermaatschappij Cap Gemini - één van de groot ste softwarebedrijven in de we reld - wilde gezien de domi nante positie van Volmac zijn Beneluxactiviteiten afstoten. Cap Gemini streefde ernaar om in elk land een leidende rol te kunnen spelen, maar zelf standig kreeg Cap Gemini Be nelux dat niet voor elkaar. Voor Volmac die de afglopen boekjaren de resultaten flink Tiëeft zien dalen door sterke concurrentie op een terughou dende markt, is de overne ming van Cap Gemini een kans om de concurrentie in Nederland af te troeven. BSO en RAET zijn belangrijke con currenten van Volmac. De Nederlandse produkten zijn in de Griekse supermarkten taboe geworden. AMSTELVEEN - De KLM is in België naar de rechter gestapt om de mil jard frank 55 miljoen) terug te eisen die zij des tijds heeft geïnvesteerd in Sabena World Airways (SWA), de joint venture van Sabena, KLM en Bri tish Airways. Volgens een woordvoerder van de KLM is de zaak sinds af gelopen week onder de rechter nu duidelijk is ge worden dat Sabena niet van zins is het geld terug te betalen, zoals was afge sproken. Doordat Sabena de twee mil jard frank in 1991 niet terugbe taalde aan KLM en BA wist het bedrijf over dat jaar nog een bescheiden winst te boeken van 50 miljoen frank. Het geld had,op 31 december 1991 aan KLM overgemaakt moeten zijn. KLM en British Airways stapten op 31 december 1990 uit de joint venture waarin zij elk een miljard franc hadden gestoken. Voor de KLM was de reden dat zij op dat moment de eigen organisatie ingrijpend aan het reorganiseren was en de toekomstmogelijkheden van de gezamenlijke onderne ming te onzeker waren. Naar verluidt waren ook niet alle staffunctionarissen bij Sa bena even gelukkig met de sa menwerking, omdat benoe mingen op hoge posten bij Sa bena nog al eens politiek gein- spireerd zijn. Het liet zich aan zien dat KLM en BA, die im mers ook de bezem flink door hun eigen huis halen, aan ein de wilden maken aan de ineffi ciëntie bij Sabena, die deels h§t gevolg is van zulke politie ke benoemingen. In dat op zicht is men bij Sabena minder bevreesd voor samenwerking met Air France, dat een meer gelijkgestemde bedrijfscul tuur heeft, ook al speelt het vraagstuk van de francofone overheersing indien Air Fran ce, zoals de plannen nu zijn, een aandeel neemt van 37 pro cent in Sabena. British Airways beoogde met de samenwerking in België een bruggehoofd te vestigen op het Europese vasteland om dat het Europese marktaan deel van BA onder druk staat door onder meer de fusie van Air France met UTA en Air In- ter en doordaf Lufthansa sinds de Duitse eenwording sterk is geëxpandeerd. Heathrow, de Londense thuisbasis van BA, heeft vrijwel geen uitbrei dingsmogelijkheden meer. BA hoopt nu als alternatief voor de Belgische samenwerking via KLM meer toegang te krijgen tot Schiphol, dat nog aanzien lijk kan uitbreiden. EG bezorgd over snel groeiend isolationisme VS Idoor J0 WIJNEN in het nauw wordt gedreven, kan dat zeer nadelige gevolgen hebben voor de handel en de investeringen van de EG-lan- den in de VS. In Brussel wordt met enige zorg gewag gemaakt van het feit dat Bush - die net als zijn voorganger Ronald Reagan altijd een kampioen van de vrijhandel is geweest - wellicht politiek terrein moet prijsgeven aan zijn republi keinse tegenstander Pat Bu chanan en aan de democrati sche presidentskandidaten. Buchanan wil de VS een meer isolationistische houding op dringen. De democraten zijn nooit overtuigde 'free-traders' geweest en zijn sterk geneigd de Amerikaanse handel met protectionistische maatrege len te beschermen, zo heet het in Brussel. In een de vorige week door de EG uitgegeven verklaring wordt die zorg enige kracht bij gezet. Vooral voor wat betreft de zogenaamde directe buiten landse investeringen heeft Brussel nadrukkelijk beden kingen. In het Amerikaanse Congres ligt een aantal wetten en wetswijzigingen die de Eu ropese investeringen in de VS ernstig kunnen bemoeilijken. Washington is er tot dusver in geslaagd die wetten op veilige afstand te houden. Maar hoe meer Bush door vooral Bucha nan wordt belaagd, hoe meer hij gedwongen zal worden een knieval in de richting van het isolationisme te doen. zoals dat door zijn ultra-conservatieve republikeinse tegenstander wordt gepredikt. Brussel wijst in dat verband vooral op het- zogeheten Exxon-Florion>\ amendement op de Handels wet dat vorig jaar door het Con gres werd aangenomen. Dat amendement maakt het moge lijk een buitenlandse inves teerder als 'een gevaar voor de nationale veiligheid van de VS' te bestempelen. Zo kunnen fu sies en overnames in de VS. waarbij buitenlandse bedrij ven zijn betrokken, worden on derworpen aan de toetsing van een speciale commissie. Ook voor wat betreft de handel met de VS bestaan er in Brussel zorgen. Zo exporteren de EG- landen jaarlijks voor om en na bij de 92 miljard dollar naar de VS. Hier doet zich het pro bleem voor dat de afzonderlij ke staten in de VS doende zijn steeds meer eigen handelswet geving te formuleren. Dat kan de handel belemmeren en het protectionisme doen toene men, vooral als het gaat om sectoren waarin de VS steeds zwakker komen te staan. Brussel houdt intussen met meer dan gewone nauwkeurig heid in de gaten hoe de opvat tingen over de internationale handel zich in Washington ont wikkelen. President Bush heeft, bij zijn laatste bezoek aan Japan, al de aanduiding „managed trade" laten vallen. Volgens sommige deskundi gen in Brussel betekent dat dat de Amerikaanse regering niet meer uitsluitend in ter men van "vrijhandel" denkt. Dat, gevoegd bij een mogelijk meer isolationistische houding waartoe de jn het nauw gedre ven Bush zich gedwongen kan zien, kan ernstige gevolgen hebben voor de open en vrije handelsrelaties zoals de EG die op dit ogenblik met de VS heeft. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - De werk geversorganisaties VNO en NCW maken zich ern stige zorgen over de wijze waarop in Griekenland de boycot van Nederlandse produkten escaleert. De twee bonden hebben staatssecretaris Van Rooy (buitenlandse handel) en de Griekse ambassadeur in Den Haag gevraagd al het mogelijke te doen om de misverstanden weg te nemen die tot de boycot s-actie hebben geleid. Een aantal Griekse radiosta tions, kranten en een consu mentenbond hebben het pu bliek opgeroepen geen Neder landse produkten meer te ko pen, uit onvrede met het Ne derlandse standpunt over de erkenning van de Joegoslavi sche republiek Macedonië. Volgens een woordvoerder van het VNO maken diverse Ne derlandse bedrijven zich be hoorlijk zorgen over de export naar Griekenland. De eerste stagnaties in de afzet beginnen merkbaar te worden, aldus de woordvoerder. Veel bedrijven vrezen bovendien dat de boy cot hun marktaandeel blijvend zal schaden. Heineken Eén van de bedrijven die het slachtoffer dreigt te worden van de boycot is bierbrouwer Heineken. Het concern heeft in Griekenland drie brouwerij- én die voor de plaatselijke markt bier produceren. Een woordvoerster van Heineken in Amsterdam bestempelt de oproepen om geen Nederlands bier te drinken als „een heel vervelende zaak". Het is ech ter nog te vroeg om de gevol gen van de boycot in te schat ten, aldus de woordvoerster. Nederland exporteerde vorig jaar voor 2,4 miljard gulden naar Griekenland, met name vlees en zuivel. VNO en NCW wijzen erop dat de import uit Griekenland een stuk lager ligt, „waarbij echter mag wor den aangetekend dat de Grie ken ruimschoots profiteren van het feit dat jaarlijks circa 450.000 Nederlanders in Grie kenland met vakantie gaan". Staatssecretaris Dankert heeft inmiddels in Lissabon de Griekse boycot van Neder landse artikelen besproken met zijn Griekse collega Pa- pastankos. Dankert en Papas- tankos woonde in Lissabon het jaarlijkse overleg bij van EG- landen en Middenamerikaan- se staten over economische sa menwerking en hulp. NOORDWIJK Volgens pre sident Duisenberg van de Ne- derlandsche Bank investeert het midden- en kleinbedrijf in toenemende mate in het bui tenland. Het mkb bewijst hier mee ook op het terrein van de directe investeringen in het buitenland een belangrijke peiler van onze economie te vormen, die volop meedoet in het Europeaniseringsproces. Dat zei Duisenberg gisteren in een toespraak in Noordwijk. Het Nederlandse bedrijfsleven investeerde de afgelopen drie jaar jaarlijks 23 miljard gulden in vestigingen in het buiten land, die van daaruit buiten landse markten bedienen. Daarvan was jaarlijks 3,5 mil jard gulden (15 procent) af komstig uit het mkb, zo maak te Duisenberg op grond van onderzoek van zijn bank be kend. Hoe sterk de blik van het mkb op het buitenland is, blijkt vol gens Duisenberg pas uit de stand van de directe investe ringen door het mkb. Deze stand geeft aan wat op een be paald moment de waarde van de buitenlandse beleggingen is. Deze waarde is in drie jaar tijd verdubbeld van 12 miljard gulden in 1988 tot 18 miljard in 1991. Dienstverlening Het zijn vooral dienstverlenen de sectoren die in het buiten land investeren. Oorzaak hier van is dat dienstverlenende bedrijven buitenlandse mark ten beter kunnen bedienen via directe investeringen dan via export. Voor de industrie geldt het omgekeerde. Pas als indus triële ondernemingen een ze kere grootte hebben, wordt een vestiging in het buiten land aantrekkelijk. Duisenberg onderbouwde dit cijfermatig. Van de directe in vesteringen van het mkb nam de dienstensector de laatste drie jaar 85 procent voor zijn rekening, de overige 15 pro cent kwam uit de industrie. In het grootbedrijf lag het aan deel van industrie en dienst verlening in de uitgaande in- vesteringsstroom op gelijke hoogte. Investeringen Duisenberg signaleerde ook de omgekeerde beweging, directe investeringen in ons land. Van de 12 miljard gulden die bui tenlandse ondernemingen de afgelopen drie jaar jaarlijks in ons land investeerden, ging 3,5 miljard naar het mkb. Ook hier verdubbelde de stand van het buitenlandse belang, tot 27 miljard gulden in 1991. Buiten landse ondernemers hebben (net als omgekeerd) vooral be langstelling voor de hjandel, niet-bancaire financiële instel lingen en onroerend-goed- maatschappijen. Het betrof vooral ondernemingen uit (ons omringende) EG-landen. Ook de prestaties van de direc te export door het mkb blijven volgens Duisenberg in de lift zitten. Het verschil met het grootbedrijf neemt af, nu ex port in het groter wordende Europa niets anders dan afzet naar een wat verder gelegen regio aan het worden is. Hij waarschuwde ervoor dat dit een bittere noorzaak is, nu an dere Europese landen meer en meer op de Nederlandse markt gaan concurreren. Duisenberg schatte het nog braakliggende exportpotentieel van het mkb op tussen de 10 en 50 miljard gulden.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7