Canada trekt troepen terug uit Europa desillusie overheerst in naoorlogs Kuwayt Van Antwerpen naar Hameien Brandenburger Tor verzakt m iidaeSotnCWtBUITENLAND -DONDERDAG 27 FEBRUARI 1992 ANTWERPEN Ergens in het oude Antwerpen bevindt zich een drankhuis waar honderdvijftig soorten jenever te koop zijn. Het overgrote deel daarvan wordt in Vlaanderen gestookt. Mensen die denken dat de Vlamingen alleen maar bier kunnen brouwen, worden daar overigens op de prettigst denkbare manier een illusie armer en een ervaring rijker. Veel Vlaamse jenevers hebben niet alleen een smaak, maar ook een ziel. Ze zakken met grote bedachtzaamheid door je keelgat en maken alles zacht en donzig in je binnenste. Ze parfumeren je keel. Na slechts een teug hechten zich al grote hoeveelheden goud aan je slokdarm vast. Je maag veert op en wordt het meest behaaglijke orgaan datje in je lijf hebt. Dus neem je er nog een, want ook het hoofd moet bij deze genietingen worden betrokken. Eerst is er een soort nieuwsgierigheid, maar die verkeert al spoedig in het meest tevreden gevoel datje ooit hebt gehad. En als je het waagt nog een derde glaasje te nemen, besef je opeens dat de Vlaamse jeneverstokers duivelskunstenaars zijn, fabrikanten van voldaanheid, leveranciers van gelukzaligheid. Toen ik dezer dagen weer eens in Antwerpen was, liet ik dat alles nog eens in de meest leterlijke zin van het woord door mij heen gaan, al beperkte ik mij bij die gelegenheid tot slechts twee glaasjes. Toen die hun heilzame werk hadden gedaan, verliet ik het drankhuis met het gevoel dat mij niks meer kon gebeuren en liep opgetogen naar de Handschoenenmarkt, dat prachtige plein voorde O. L. Vrouwekathedraal, waarvan de toren 123 meter boven je uitsteekt in zilte winderigheid die altijd van de overkant van de Schelde of zoals de Antwerpenaren dat zeggen van de linkeroever komt. Daar werd ik aangesproken dooreen jongetje van een jaar of tien. Hij was er, samen met enkele vriendjes waarmee hij een soort club vormde, op uit gestuurd door een juffrouw die toekeek vanuit een hoekje bij het monument van Peter Appelmans de begenadigde man die de kathedraal heeft gebouwd. Het ventje vroeg of ik hem de weg naar Hameien kon vertellen. De weg naar Hameien? Eerst begon ik een paar domme wedervragen te stellen. Waarom hij dat moest weten? Wat hij in Hameien te zoeken had? Maar inplaats van mij te antwoorden, herhaalde hij zijn vraag met iets van kinderlijke wanhopigheid in zijn stem. Dus begon ik hem te vertellen dat Hameien althans naar mijn beste weten in Duitsland lag. Ik zei hem dat de weg die kant uit via Keulen liep. Daar zou hij het nog eens kunnen vragen. Maar mocht hij het in Keulen toevallig horen donderen, dan zou de weg naar Hameien hem als bij toverslag worden geopenbaard dooreen rattenvanger die zich uit de schaduw van de Dom aldaar zou losmaken. De rest zou gewoon vanzelf gaan. Het ventje keek mij stralend aan. Zijn wangen gloeiden opeens. Hij slikte van aandoening en wuifde opgewonden naar de juffrouw of de leidster of de akela of wat het ook mocht zijn. Misschien had hij die morgen al tientallen mensen aangeklampt, van wie de meesten nog nooit van Hameien hadden gehoord, laat staan dat ze wisten in welk land die stad lag. Misschien hadden de mensen geen aandacht aan hem besteed. Misschien hadden ze zijn vraag wel onterecht gevonden. Toen ik hem nog wilde vertellen dat hij het beste de grote weg naar Luik kon nemen en vervolgens via Aken naar de Rijn kon gaan, snelde hij weg. Zijn moeite was ruimschoots beloond. Eindelijk had iemand de moeite genomen hem te woord te staan, zijn vraag serieus te nemen, hem zelfs aanwijzingen te geven. Ik ben er achteraf niet zeker van dat ik hem de juiste informatie heb verstrekt. Maar een ding is zeker: zonder die twee glaasjes Vlaamse jenever had ik waarschijnlijk niet eens aandacht aan hem besteed, laat staan dat ik mij de moeite had getróóst echt na te denken over de vraag langs welke weg een kind de toverachtige stad Hameien kan bereiken. Ik weet nu zeker dat als ik zelf nog ooit op zoek ga naar Hameien, ik in Antwerpen begin, daar twee glaasjes jenever drink en dan de eerste de beste voorbijganger staande houd en hem gewoon de weg vraag. Want voor iemand die de grootsheid van de honderden Vlaamse jenevers heeft ontdekt, begint de weg naar Hameien in Antwerpen, in de schaduw van de kathedraal, op de Handschoenenmarkt. BRUSSEL Canada zal na 1994 niet langer troe pen stationeren in Euro pa. De Canadese regering komt hiermee terug op een eerder besluit, waarbij vanaf midden jaren negentig nog 1100 man schappen in Europa gelegerd zouden blijven. Het eenzijdige Canadese be sluit heeft de NAVO verrast. Secretaris-generaal van de NAVO Manfred Wörner zei de beslissing van Canada te be treuren. Het begrotingstekort waarmee de Canadese regering kampt is de voornaamste reden geweest om alle vierduizend man schappen en twee squadrons uit Europa weg te halen. Wör ner zei gisteren in Brussel dat Canada de NAVO hoe dan ook trouw blijft en als zodanig van uit Canada een brigade en twee CF-18-squadrons paraat houdt, om in geval van een cri sis de oceaan over te steken. Gevraagd naar eventuele con sequenties van het Canadese besluit voor de Amerikaanse opstelling binnen de NAVO, zei Wörner ervan overtuigd te zijn dat in de Verenigde Staten nog genoeg politieke steun te vinden is voor de Amerikaanse aanwezigheid in Europa. De Amerikanen hebben drie legerkorpsen in Europa, wat neerkomt op ongeveer 220.000 militairen op dit moment. Dat moeten er tegen het midden van de jaren negentig nog zo'n 150.000 zijn. De opperbevel hebber van de NAVO-strijd- krachten in Europa, generaal Galvin, zei gisteren dat een verdere troepenreductie niet verantwoord is. kyo vol: andere hoofdstad YO - Tokyo is zo overvol geraakt dat Japan be- e heeft aan een nieuwe hoofdstad. Een door de ïse regering aangestelde onderzoekscommis- elt voor in een rapport het parlement en ande- erheidsinstanties buiten Tokyo onder te bren- Tokyo dient wel het financieel en cultureel /an het land te blijven. Het nieuwe Japan- stuurscentrum moet volgens de plannen 60 ki- ter buiten Tokyo te komen liggen. Zonder de e plaats bekend te maken, liet de commissie dat op de bewuste plek een terrein van 9.000 u ire braak ligt waar naar schatting 600 .000 men- Z ;unnen worden gehuisvest. De kosten voor de van een nieuwe hoofdstad bedragen 197 mil- gulden. Het Japanse parlement nam in 1990 I^otie aan waarin een pleidooi werd gehouden een nieuwe hoofdstad. Tokyo was volgens de te vol en liep een te groot risico door een aard ig te worden getroffen. Toeristen mijden carnaval in Rio RIO DE JANEIRO - De samba schalt al door de straten en meis jes van Ipanema proberen hun baljurken al uit, maar toeristen die van het beroemde carnaval van Rio de Janeiro willen genieten laten het dit jaar afweten. Volgens hoteleigenaren is criminaliteit dé reden voor de daling van het aan tal bezoekers. Om hun hotels vol geboekt te krijgen bieden ze grote kortingen. Twee grote evenemen ten die aan het carnaval vooraf gaan, zijn wegens gebrek aan be langstelling afgelast. Het carnaval van Rio dat vier dagen duurt, be gint komende zaterdag. Golf van ontvoeringen in Niger NIAMEY - Tuareg-rebellen in Niger hebben zes mensen ontvoerd. Met deze nieuwe ontvoeringen komt het aantal mensen dat deze strijders gegijzeld houden op negentien, zo heeft het Nigerese minis terie van binnenlandse zaken gisteren bekendgemaakt. De zes wer den ontvoerd door strijders van het separatistische Air- en Azawak- bevrijdingsfront, aldus Tuaregs in de noordelijke stad Agadez. Strij ders van de nomadische Tuareg-stam hebben gedurende de laatste achttien maanden in Niger en het buurland Mali een golf van aanval len uitgevoerd. Daarbij zijn soldaten, politiemensen en regerings functionarissen ontvoerd en vermoord. Doden bij muiterij in Kazachstan MOSKOU - Bij een opstand van honderden militairen op de ruimte vaartbasis van het GOS in Kazachstan zijn drie doden gevallen en barakken in brand gestoken. De soldaten die als bouwvakkers te werk zijn gesteld op het ruimtevaartcentrum Baikonoer Cosmodro me kwamen in opstand tegen de slechte werkomstandigheden en te gen officieren die hen vernederd zouden hebben. Indonesië straft militairen Oost-Timor JAKARTA - Een krijgsraad in Indo nesië heeft zes militairen schuldig bevonden voor hun aandeel in de moord op tientallen burgers op Oost- Timor vorig jaar november. Onder de beschuldigden bevindt zich de voormalige bevelhebber op Oost-Timor. Het is nog niet duidelijk welke maat regelen tegen de zes zijn genomen. Acht andere militairen zullen nog voor een krijgsraad moeten verschij nen. Tijdens het bloedbad in Dili zijn ze ker vijftig mensen om het leven ge komen toen het leger het vuur open de op een rouwende menigte. BERLIJN - De Brandenbur ger Tor in Berlijn zakt lang zaam weg. Het symbool van de Duitse eenheid is tientallen ja ren verwaarloosd geweest. Minister van stadsontwikke ling Volker Hassemer heeft gisteren gezegd dat een scheur van dertig centimeter ontdekt is in een van de twaalf zuilen onder de triomfboog. Ook in de fijn afgewerkte dakranden bo venop de tweehonderd jaar oude neo-klassieke poort zijn scheuren ontdekt. Het pro bleem kan samenhangen met een tunnel onder de poort die waterdicht gemaakt wordt voor de rivier de Spree in de buurt. De tunnel moet weer dienst gaan doen voor het treinverkeer, wat tientallen ja ren onmogelijk was door de Berlijnse Muur. De door Pruisische koningen gebouwde Brandenburger Tor was een symbool van de Duitse eenheid tussen 1871 en 1945. Aan het eind van de Tweede Wereldoorlog belandde de poort in niemandsland in com munistisch Oost-Berlijn, nadat de overwinnaars van de oorlog Duitsland verdeeld hadden. De poort was voor het publiek niet toegankelijk tussen 1961, toen de communisten de Muur bouwden, en 1989 toen de grens verdween. De poort werd voor het publiek heropend tij dens een officiële samenkomst in december 1989, nadat de communistische regeerders opzij waren geschoven. 1IST0PHER WALKER 1 yAYT-STAD alf maanden na de af- t van de Iraakse be- ngsmacht is Kuwayt zoals veel cynici het ijde emiraat noemen, lggekeerd tot de orde p<de dag. lemel is er weer helder Met enorme kosten is Jicht gezuiverd van de ver- inde zwarte smog van de •andende oliebronnen, ks de oppervlakkige te- ar een onwerkelijke lale' toestand, met 10 bedienden uit de Der- 'ereld op een bevolking totaal slechts twee keer intal beslaat, heeft de eu- snel plaatsgemaakt voor Visie. De malaise over- luwt de bevrijdingsfesti- !en. is is eigenlijk weer ge- I", aldus een Europeaan len groot deel van de be- lig in Kuwayt verbleef, ^en heeft iedereen nu een Jin het buitenland en een rin de garage voor de ge- jde dag dat ze weer voor Ham Husayn zullen jien vluchten". eestiviteiten, die vanwege eit dat er nog duizend Ku- j's worden vermist in Irak -g gehouden zijn, worden rfoord door waarschuwin- yan de centrale bank dat pte bedragen naar het bui- nind verdwijnen. Ook het tempo van de democrati- (j hervormingen, waartoe efeersende al-Sabah familie ^schoorvoetend heeft ver at, werpt een schaduw op jirdenking. ,t) de opgekalefaterde ho- jjpegin deze week volliepen hoogwaardigheidsbekle- aj verbood de regering de uïnententen die overal als ij estoelen uit de grond wa lschoten voor bijeenkom- in afwachting van de op- D ïorte verkiezingen in ok- 1-Sabahs verdedigen het 3 )d op grond van het feit e emir tot dusver heeft ge- )den bij aedselrellen Albanië ANA Duizenden jonge ^en hebben gisteren in '5 steden in Albanië levens- jelenwinkels bestormd en 1 de politie gevochten, ibij zijn minstens drie do ngevallen. Voor de stad Pq- 'ïc, 150 kilometer ten zuid- An van Tirana, was het al veede dag van voedselrel- {Volgens het radiostation b in Pogradec in totaal 1 supermarkten geplun- 1 Artsen in het ziekenhuis pogradec zeiden dat twee Sen in de menigte onder loet waren gelopen en daar- të dood hadden gevonden. Midere stad die door onlus- iferd getroffen, was Lushn- W centraal Albanië. Hier ljen ordetroepen vanuit dinenigte onder vuur geno- Radio Tirana meldde dat winkels waren geplun- hen dat er 15 agenten wa- rferwond. 4PITEIN ROB - r 'rfi80 - Wanneer Van der Decken een sloep laat klaarmaken '^e kust te verkennen, blijkt reeds, dat het gevaar van de In- .^n niet overdreven is, want de wilden staan gereed om de jride indringers warm te onthalen. Van der Decken besluit ook de sloep onbemand naar de kust te zenden, geladen enkele kruiken brandewijn en een kist met kralen. De India- jtijn er als de kippen bij en onderzoeken nieuwsgierig de la ding. Met opgewonden kreten waarschuwen ze kun krijgsmak kers en dat ze al eerder contact hebben gehad met blanken blijkt wel uit hun belangstelling voor de kruiken vuurwater. De kralen, die Van der Decken voor slechts enkele duiten in Amster dam heeft gekocht zien ze kennelijk aan voor grote kostbaarhe den. Rustig ziet Van der Decken toe, hoe de Indianen het bootje plunderen. weigerd de precieze datum te noemen waarop de verkiezin gen voor het in 1986 ontbon den parlement zullen plaats vinden. Zijn ministers hebben de eis dat buitenlandse waar nemers toezicht moeten hou den op het verloop van de ver kiezingen van de hand gewe zen. Teleurstelling Zelfs onder moslim-funda mentalisten, die drie van de zes belangrijkste oppositie groepen vormen (partijen zijn nog steeds verboden) heerst te leurstelling over de weigering van de regering om vrouwen het kiesrecht te geven. Alleen de ongeveer 100.000 mannen boven de 21 jaar wier Kuwayt- se afkomst teruggaat tot 1920 mogen deelnemen aan de ver kiezingen. Terwijl veel Ku- waytse mannen de oorlog doorbrachten in de bordelen van Europa en Azië, vormden vrouwen bijna vijftig procent van de verzetsbeweging. Vorige week demonstreerden vierhonderd vrouwen voor een registratiebureau om een offi ciële verklaring te eisen waar om zij nog steeds geen kies recht hebben. Een in verlegen heid gebrachte functionaris sprak zijn medeleven uit en sprak openlijk over de „schan de" dat de „Kuwaytse vrouwen die zo dapper de confrontatie zijn aangegaan met de bezet ters" hun politieke rechten worden ontzegd. De interne verdeeldheid is nog verscherpt door onenigheid tussen diegenen die tijdens de bezetting zijn gebleven en de mensen die zijn gevlucht. Deze laatsten worden wel met „weglopers" aangeduid. Azia tische werknemers, Britse emigranten en Europese diplo maten zijn het er allen over eens dat de arrogantie en heb zucht waarvan Kuwayti's zo vaak worden beschuldigd er ger lijken te zijn geworden bij de mensen die zijn terugge keerd uit het buitenland. „Het is nu erger dan voor de oorlog", beweerde Hussayn, een chauffeur uit Bombay die al veertien jaar in Kuwayt werkt. „Ze behandelden ons Kinderen vechten om een stukje chocolade, één van de goederen in de EG-voedselpaketten die gisteren door Italiaanse helicopters werden overgevlogen naar de Albaanse stad Erseka. VN-Bestuur voor Cambodja opgericht NEW YORK - De Veiligheids- raad van de Verenigde Naties heeft besloten vandaag offi cieel het „VN-bestuur in Cam bodja" op te richten. Het gaat om de vredesmacht die toe zicht gaat houden op naleving van het staakt-het-vuren. De leden van de raad verklaarden sterk te betreuren dat in Cam bodja gisteren een VN-heli- kopter werd beschoten. Daar bij liep een Australische offi cier van de „blauwhelmen" die als voorhoede ter plaatse zijn, verwondingen op. Na het for mele besluit is verder overleg nodig om te waarborgen dat alle leden van de Raad beslui ten financieel aan de operaties bij te dragen. Van de VN-troe- penmacht gaan ook 27 Neder landse beroepsmilitairen deel uitmaken, die met het oprui men van de mijnen zullen be zighouden. Ondanks het vre desakkoord blijven regerings troepen en guerrillastrijders elkaar in centraal Cambodja bestoken om de controle te krijgen over verschillende dor pen. HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER eerst als honden. Nu behande len ze ons als varkens". Kiesrecht „Ik ben niet alleen teleurge steld in een zwakke en beslui teloze regering, maar in het hele Kuwaytse volk", aldus Fa- tima Husayn, hoofdredactrice van het dagblad al-Wattan. Zij is een van de vele voorvecht sters voor het vrouwenkies recht. „Ik dacht dat we veran derd zouden zijn na wat we ze ven maanden lang hebben moeten ondergaan. Ik hoopte dat alles wat ziek is in onze sa menleving, waaronder de over dreven bureaucratie, zou ver dwijnen". In plaats daarvan moet de eco nomie het nu stellen zonder de mensen die de handel en amb tenarij draaiende hielden; 360.000 van het totale vooroor logse aantal van 400.000 Pales- tij nen werden gedwongen het land te verlaten. Een aantal Kuwayti's acht dit besluit kort zichtig, maar het merendeel van de bevolking vindt dat de Palestij nen de tol moesten betalen voor het feit dat de Palestijnse leider Yasser Ara fat besloot Saddam Husayn te steunen. Zelfs de nog steeds loyale aanhang van de al-Sa- bahs zien met angst en vreze toe hoe de om hun inefficiëntie beruchte Egyptenaren de lege plaatsen van het middenkader opvullen. De heersers van Kuwayt zijn verbitterd en vinden dat ze verkeerd worden beoordeeld door het Westen. Het zou Ku wayt te hoge normen opleggen in vergelijking tot de minder onder de loep genomen delen van een Arabische wereld waar de naleVing van de mensen rechten vaak nog veel te wen sen overlaat. Een officier van de Britse Gar de die deel uitmaakte van de geallieerde strijdkrachten en nu terug is in Kuwayt als waar nemer van de Verenigde Na ties, verwoordde het stand punt van veel teruggekeerde westerlingen: „Veel Kuwayti's zijn nog steeds arrogant en lui. Eerlijk gezegd hebben ze de proef van de vrede niet door staan". The Times Houtkap in de tropische regenwouden. In een ongebruikelijke gezamenlijk verklaring hebben geleerden gisteren opgeroepen tot maatregelen om onomkeerbare schade aan de aarde te voorkomen. Geleerden waarschuwen voor schade aan aarde WASHINGTON - De Ameri kaanse Academie van Weten schappen en de Britse Royal Society hebben gisteren opge roepen tot beperking van de bevolkingsgroei en ingrij pende veranderingen in ge dragspatronen om mogelijke 'onomkeerbare schade aan het vermogen van de aarde orga nismen in leven te houden' te voorkomen. „De toekomst van onze pla neet staat op het spel," waar schuwen beide instellingen in een ongebruikelijke gezamen lijke verklaring. De geleerden zeggen dat zij de oproep doen om aandacht te vestigen op de gevolgen van de bevolkings groei, bepaalde consumptiepa tronen en menselijke gedra gingen met betrekking tot mi lieu-uitdagingen als het afval probleem, de aantasting van de ozonlaag en het broeikasef fect. Zij wijzen erop dat wetenschap en technologie bij voortzetting van de huidige bevolkings groei niet in staat zullen zijn „de onomkeerbare achteruit gang van het milieu of de voortdurende armoede in een groot deel van de wereld" te voorkomen. De verklaring moet worden ge zien in het licht van de aarde- Top die in juni in Brazilië wordt gehouden en waarop we reldleiders present zullen zijn. Sir Michael Atiyah, president van de Royal Society, en Frank Press, president van dq Natio nal Academy, zeggen dat zij de milieu- en bevolkingsgroeidis- cussie onder geleerden, be windslieden en het publiek willen stimuleren. Zij benadrukken dat inspan ningen om de bevolkingsgroei te beperken, vrijwillig moeten blijven. Tegelijkertijd achten zij het onvermijdelijk dat er brede maatregelen worden ge nomen om in ontwikkelings landen effectieve gezinsplan ning te verwezenlijken. De we reldbevolking groeit met een snelheid van bijna 100 miljoen per jaar en zou tegen 2050 bij na kunnen verdubbelen tot 10 miljard, zo merken zij op. De industrielanden roepen zij op meer aandacht te besteden aan milieubeheer, recycling en efficiënter energiegebruik. Onderzoek naar nieuwe medi cijnen, nieuwe biotechnologie, verbeterd landgebruik, betere afvalverwerking, nieuwe me thoden om milieuvervuiling tegen te gaan en betere be scherming van waterwerken en grondwater zullen helpen de aarde zoals wij die kennen, in leven te houden, aldus de oproep.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5