A Verkracht Iers meisje mag Ierland verlaten Met 'Post uit Suriname' beter beeld Derde Wereld Onhandige inlichtingendienst verraadt zichzelf li ELSEVIE deOHJbEN m JÊÊ! BV Vuile zaken l0r ÊJÈf CfiklócSomcwit BINNENLAND BUITENLAND Woordenboeken voor bedreigde dialecten i fl HHHé UIT DE WEEKBLADEN DONDERDAG 27 FEBRUARI 199 Huismijt gedijt goed door 'fout ministerie' DEN HAAG - Het kamerlid Lankhorst van Groen Links wil een onafhankelijk onderzoek naar de oorzaken van vochtproblemen in woningen. Staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) blijkt echter niets voor zo'n onderzoek te voelen. Vocht in woningen vormt een broedplaats voor huismijten. Cara-patiënten ondervinden veel hinder van dit „microvee", zoals Heerma het gisteren noemde. Volgens de staatssecretaris is goed luchten en sto ken de beste remedie tegen vocht. De Stichting Be langenbehartiging Vloerisolatie Nederland stelt dat het ministerie van economische zaken het ef fect van het gebruik van zogeheten PUR-schuim bij bestrijden van vochtproblemen in woningen veel te positief heeft voorgesteld. Daardoor zouden de vloeren van honderdduizenden woningen de af gelopen jaren met dit schuim zijn behandeld zon der dat de vochtproblemen zijn verholpen. Brussel neemt voorstel visserijbeleid over DEN HAAG - De Europese Commissie heeft de Nederlandse voorstellen overgenomen die moeten leiden tot een ander visserijbeleid in de gemeenschap. Bukman wil dat de EG overstapt van een sy steem met vangstquota naar een stelsel waar bij iedere visser een aantal zeedagen krijgt .toegewezen. Op die manier hoeft niet meer gecontroleerd te worden wat de vissers aan wal brengen, maar kan worden Volstaan met het tellen van het aantal dagen dat een kotter op volle zee verblijft. Een dergelijke controle is goedkoper, eenvoudiger en vooral effectie ver. Het oude visserijbeleid loopt op 1 januari 1993 af. Dit jaar moet de beslissing vallen over het nieuwe beleid. Of de hele discussie dit jaar kan worden afgerond, is echter zeer de 'Cipiers' in asielcentra DEN HAAG - Het CDA gaat akkoord met het aanstellen van portiers in asiel zoekerscentra als deze tevens de functie krijgen van cipiers. Met de voorstellen van minister d'Ancona van WVC en staatssecretaris Kosto van justitie lijkt een einde te komen aan een heftige ru zie tussen de regeringspartijen CDA en PvdA. Want ook de PvdA, die eerder on overkomelijke bezwaren had geuit te gen een eventuele opsluiting van afge wezen asielzoekers, is tevreden. „Er is nu duidelijk geen sprake van vrijheids beneming", aldus het PvdA-kamerlid Middel. „Een portier houdt toezicht op het in- en uitgaan maar is geen politie agent met een hond". De sociaal-demo craten hebben evenmin principiële be zwaren tegen een tweedaagse meldings plicht voor afgewezen asielzoekers. BREDA Om de met afsterven bedreigde dialecten van Zuid-Nederland voor het nageslacht vast te leg gen, is de komende tien jaar een bedrag van ongeveer tien miljoen gulden nodig. Op een bijeenkomst van het REWO, het overlegorgaan van Regionale Woor denboeken, werd gisteren een plan ontvouwd om woordenboeken van de Brabantse, Vlaamse en Lim burgse dialecten versneld te voltooien. Met het sa menstellen van de boeken is in de jaren '60 en '70 op initiatief van de Nijmeegse en Gentse universiteiten begonnen, maar dat werk is door geldgebrek niet af gekomen. Het REWO heeft nu in samenspraak met de Nederlandse Taalunie een tienjarenplan ontwikkeld, waardoor de woordenboeken nog voor de woorden schat van de verschillende Zuidnederlandse dialec ten helemaal in onbruik is geraakt, op de markt kun nen zijn. DUBLIN - Het Ierse Hooggerechtshof heeft gisteren het uitreisverbod tegen een 14-jarig door verkrachting zwanger ge raakt meisje opgeheven. Het meisje kan nu naar Groot-Brittannië gaan om daar een abortus te onder gaan. Het Hooggerechtshof in Dub lin vernietigde het vonnis van een lagere rechtbank, die op grond van een amendement op de grondwet had bepaald dat de jonge vrouw Ierland niet mocht verlaten om in het bui tenland een abortus te onder gaan. In het streng katholieke Ierland is abortus onder alle omstandigheden verboden. Het Hooggerechtshof nam het besluit na drie dagen te heb ben vergaderd over het om streden uitreisverbod dat de éerste poging was van de Ierse autoriteiten om abortus ook buiten de Ierse grenzen voor Ieren te verbieden. De Ierse premier Albert Rey nolds liet weten vanuit huma nitair oogpunt bezien de be slissing te verwelkomen. „Het is een droevige en pijnlijke zaak geweest en ik ben blij dat alles achter de rug is", aldus Reynolds. Ook oppositieleiders, pro-keu ze groeperingen en de rooms- katholieke kerk verwelkom den de beslissing. Sommigen zeiden echter de schriftelijke verklaring van de beslissing af te willen wachten voordat men besluit over een eventueel grondwettelijk referendum of nieuwe wetgeving te praten. De schriftelijke verklaring wordt binnen twee dagen ver wacht. „Geen enkel meisje of vrouw die slachtoffer wordt van een verkrachting mag zichzelf en haar ramilie ooit meer in deze omstandigheden voor het ge recht geplaatst zien of zulk een barbaaarse behandeling on dergaan door de handen van de staat", meende Alan Shat ter, woordvoerder van de grootste oppositiepartij Fine Gael. Het is (nog) niet duidelijk of het Hooggerechtshof van me ning is dat de lagere rechtbank door het uitreis verbod de Ierse wet heeft overtreden of in te genspraak heeft gehandeld met de verdragen van de Euro pese Gemeenschap. Het meisje zegt in december verkracht te zijn door een vriend van haar vader, na meer dan een jaar lang seksueel misbruikt te zijn. Haar zaak kwam onder de aandacht van de autoriteiten nadat haar fa milie de politie inschakelde. Abortus is verboden in Ier land, tenzij het leven van de moeder in gevaar is of wanneer de zwangerschap binnen 72 uur door de zogenaamde mor- ning-afterpil wordt afgebro ken. Een opiniepeiling toonde zon dag aan dat 66 procent'van de Ierse bevolking voor een wets wijziging is die abortus onder bepaalde omstandigheden toe staat; 28 procent ziet niets in een wetswijziging. De assistent-directeur van het Katholieke Pers- en Informa tiecentrum, Des Cryan, zei dat de kerk onder alle omstandig heden tegen abortus blijft. „Maar het is bevredigend voor alle betrokkenen dat de legale zaken in deze kwestie opgelost zijn met een minimum aan vertraging". Het hoofd van de Raad voor de Status van Vrouwen, Carmel Foley, zei zeer opgetogen te zijn met de beslissing van het Hooggerechtshof. „We zagen geen enkele andere mogelijke uitspraak. Dit is wat vrouwen verwacht hadden. Voor het ge zin hopen we dat het trauma nu beëindigd is. Van de rege ring verwachten we een duide lijke verklaring over wat de ge volgen zijn voor toekomstige zaken". Minister Pronk bekijkt met enkele leerlingen van een Amsterdamse basisschool het nieuwe lespakket over Suriname. Een kwart van alle Nederlandse basisscholen heeft het materiaal al besteld. FOTO: MILAN KONVALINKA Idoor CLARISSE BUMA Boeren protest Ook Staphorster boeren waren gisteren van de partij op een protest manifestatie van duizenden boeren in de Mauritshal tegen de huidige mestwetgeving. De veehouders uit de drie noordelijke provincies willen dat de overheid de wet voor de zogenaamde schone gebieden in Nederland versoepelt. FOTO: ANP ikm DEN HAAG - Dat er in ontwikkelingslanden vaak armoede en honger heerst is bekend. De tv- beelden spreken voor zich en ze blijven vaak lang op je netvlies plakken. Maar om nou alleen maar te dehken in termen van ramp spoed en ellende, is weer veel te negatief. Wonen in Afrika of Zuid-Amerika kan ook heel leuk zijn. Reden voor het mi nisterie van ontwikkelingssa menwerking om het lespakket 'Post uit Suriname' samen te stellen, waarvan minister Pronk gisteren in Den Haag het eerste exemplaar kreeg uitgereikt. Het lesmateriaal - de naam zegt het al - is geheel gewijd aan Suriname. Geen toevallige keuze. Het land is eigenlijk heel dicht bij. Surinamers die in Nederland wonen, hebben immers al een stukje van hun land hier mee naar toege bracht. Het is dus eigenlijk erg dichtbij. Bovendien hebben heel wat onderwijzers Suri naamse kinderen in de klas. Het pakket is speciaal bedoeld voor 6- tot 8-jarigen. Tot nu toe was er eigenlijk weinig ge schikts voor deze categorie leerlingen - het blad SamSam is nog te moeilijk - terwijl uit onderzoek bleek dat er wel de gelijk behoefte aan was. Minis ter Pronk: „Het is van belang de mensen te laten weten hoe het écht is in een ontwikke lingsland. We moeten hun la ten weten, en ook willen laten weten, wat anderen denken, doen en wensen. Dat is ook voor kinderen belangrijk. Je kunt immers niet vroeg ge noeg beginnen met goede voorlichting". In 'Post uit Suri name' dus geen verhalen dus over economische neergang of medicijnentekort, maar een aardige beschrijving van de dagelijkse dingen in het leven van vier Surinaamse kinderen van dë Oranjeschool in Para maribo. Shaila, Jerry, Lindy en Win ston. Op een prikkelende ma nier vertellen ze hun leeftijd- genootjès in Nederland wat ze zoal meemaken, hoe ze wonen en spelen, en wat ze eten. On derdeel van het pakket is het 'foto-album' van de hindoe- staanse Shaila, waarmee ze de Nederlandse scholen op een heel simpele, maar trefzekere manier kennis laat maken met haar familie en woongeving. „Dit is ons huis. Wij noemen het flatwoning", staat er in kin derhandschrift bij een van de foto's. En op een volgende bladzijde: „Hier is de Annie- straat, er staan veel houten huizen met balkons. Als het re gent, sta je daaronder droog". Maar er is meer. Een voorlees boek over het viertal, dat spe ciaal is geschreven door de Su rinaamse schrijfster Thea Doelwijt, bouwplaten (van on der andere Jerry's huis), een plattegrond van de stad, een cassette met liedjes en een fraai geïllustreerd prenten boek. Of het lespakket daadwerke lijk zal bijdragen aan een bete re beeldvorming over de Derde Wereld moet worden afge wacht. De eerste ervaringen met een Amsterdamse klas zijn in elk gevctl „bemoedi gend", aldus Frank Niamut, een van de samenstellers. Ove rigens blijkt de belangstelling onverwacht groot. Van de 8000 basisscholen hebben al 2000 een pakket besteld, zodat het ministerie nu al tot een nieuwe druk heeft moeten besluiten. „En het blijkt dat er niet alleen vraag uit de Randstad is", al dus een woordvoerster. Over wogen wordt een vervolg te maken onder de titel 'Post uit Marokko' en 'Post uit India'. DEN HAAG - Op Prins jesdag sloeg het kabinet zich nog op de borst van wege 'de internationaal gewaardeerde' Inlichtin gendienst Buitenland (IDB) die zijn steentje zo geweldig had bijgedragen aan de Golfoorlog. Maar de roem van het Neder landse spionnennetwerk is buitengewoon snel vergaan. Licht gegeneerd heeft premier Lubbers gisteren dan ook de loopbanen beëindigd van de laatste dertig buitenlandse spionnen die Nederland nog rijk was. Een florissante tijd heeft de In lichtingendienst Buitenland overigens nooit gekend. De dienst is heel kort na beëindi ging van de Tweede Wereld oorlog in het leven geroepen om zich te richten op het ver krijgen van militaire informa tie in het buitenland. Nader hand kreeg de Nederlandse 'undercover-agent' ook oog voor de internationale politiek- economi§che ontwikkeling die minstens zo belangrijk waren voor de handelsnatie. Hoewel het werkterrein theoretisch geproken groot genoeg was, ontbrak het politieke en mili taire spanningsveld. Zodoende besloot het kabinet-De Jong al in 1969 de Inlichtingendienst Buitenland op te heffen en de medewerkers op het ministe rie van defensie in te schake len. De Tweede Kamer stemde het voorstel echter af, mede met het oog op de groeiende nucleaire bewapening in Oost. en West. Sindsdien is het al leen nog maar bergafwaarts gegaan met de dienst. Kreeg de organisatie in de jaren '82 en '83 nog tien miljoen te be steden, dit jaar is op de begro ting nog maar zo'n vier miljoen gereserveerd en vóór 1995 moest er nog een post van 1,8 miljoen van de begroting ge schrapt worden. Kortom, een lang leven had de dienst toch al niet meer. De Inlichtingendienst Buiten land blonk in zijn bestaan be paald niet uit in discretie en slimmigheid. De affaire die de onhandigheid van de dienst het beste blootlegde was de kwestie-Heythuysen. In de lommerrijke omgeving van het Limburgse plaatsje Heyt- huysen werden in 1980 door schatzoekers twintig kisten met pistolen, een machinege weer en springstof gevonden. De wapens waren als vrienden dienst begraven voor de Ame rikaanse zusterorganisatie CIA. De kleine dienst heeft zijn pa tent op het vrijgeven van ge heimen nooit verloren. Zeker toen de onderlinge verhoudin gen na de reorganisatie in sep tember vorig jaar volstrekt wa ren verziekt, liepen de mede werkers bijna openlijk naar de media. De valbijl viel gisteren defini tief voor de dienst. De in zich zelf verstrikt geraakte dienst bespioneerde vooral de eigen medewerkers en rolde bijna vechtend over straat. Een vrije uitwisseling van vertrouwelij ke internationale gegevens is daardoor niet langer meer ver antwoord, zo oordeelden de buitenlandse zusterorganisa ties. SUSKEENWISKE - LAMBIKBABA ADVERTENTIE B Standaard Üitgeverij/Wavery Productions IM BUNSCHOTENfjJW De moord op John F. Kenne dy, advocaten die op penose beginnen te lijken en het ABP weer in opspraak'. Het zijn zaken met luchtjes die trots prijken op de covers van achtereenvolgens Vrij Neder land, De Groene en Elsevier. HP/De Tijd vindt dat bezin ning geboden is en ging ei genwijs op zoek naar de Zin van het Leven. Rinus Ferdinandusse - dol op thrillers - beschrijft 'het draaiboek van Dallas': de moord op John F. Kennedy. De kwestie is actueel nu Oli ver Stone er een film over heeft gemaakt. De hoofdre dacteur van VN is onder de indruk. „Een controversiële film want iedereen kan nu zien hoe Amerika zijn jonge, inspirerende presi dent om zeep heeft gehol pen". Sociale vernieuwing, wat was dat ook alweer? Nie mand die het weet, maar in Rotterdam zijn ze vast be gonnen. VN ging kijken hoe dat machtig interessante proces ongeveer verloopt. „In Rotterdam hebben ze er gewoon een paar projecten aan gehangen. Voor langdu rig werkloze baanzoekers, voor allochtone vrouwen, voor analfabeten. Het helpt wel, in zekere zin: het aantal hulpverleners in de nieuwe projecten neemt toe, net als nieuwe projecten en natuur lijk de coördinatoren die dat allemaal moeten coördine- Max van der Stoel haalde de voorpagina's van de wereld pers met zijn ongekuisde rapportage over de mensen rechten in Irak. Maar wat de journalistiek niet behandel de was dat het bureau men senrechten van de Verenig de Naties in Genève met enorme tegenwerkingen te kampen heeft. De VN lijken er niet veel geld voor over te hebban. Om een simpele computer moeten de mede werkers harde gevechten le veren. Groot is het gebrek aan voorzieningen. „Goed nieuws voor folteraars in de wereld?", vraagt VN zich af. Verder reportages over de zegetocht van de ultrarechts in Frankrijk en de vijf Cen- traalaziatische republieken van het GOS. Bij dat quintet is veel te halen. De concur rentie is moordend. Want „werkelijk iedereen is in uranium geïnteresseerd". HI>DETIJD De Zin van het Leven. De Stichting de Beurs van Ber- lage in Amsterdam organi seerde zondag in samenwer king met HP/De Tijd een te- ach-in over het lastige onder werp. De zienswijzen die vijfentwintig Nederlanders spuiden, zijn deze week af gedrukt in een extra bijlage. Onder anderen een bergbe klimmer en een bisschop, veel politici en veel schrij vers vertellen waar zij in het leven zoal de zin van inzien. Die actieve, bewust leyende 65-plussers, hebben zij er ei genlijk nog wel trek in? Is hun leven 'leuk'? HP/De tijd ging op bezoek bij ouderen die deelnemen aan een tele fooncirkel (mevrouw A. belt mevrouw B, die op haar beurt mevrouw C. belt, zij vervolgens.en aan het ein de van de kring is bekend of iedereen nog leeft). Of het geschetste beeld representa tief genoemd mag worden voor de Nederlandse oudere, is de vraag, maar dat ze het in Amsterdam-Oost niet alle maal even gezellig hebben,1 lijdt geen twijfel. De Vlaamse bohème schurkt zich in de Hotsy Totsy-club in Gent. Laurette Claus be stiert het vernieuwde kunst boudoir. Claus is haar meis jesnaam, maar bij die andere Claus - niet zozeer Hugo, maar diens broer Guido - is ze wél gelukkig geweest. „Alle variëteiten non-confor misten voelen zich hier op hun plaats. Een provincie gouverneur durft zich in dis cussie met een assertieve dissident een beperkt stuk in zijn kraag te drinken, en dergelijke asymetrische broederschappen zijn in de Hotsy eerder regel dan uit zondering". De Nederlander Peter Meyer Viol hielp het afgelopen jaar 130 Oostduitse staatsbedrij ven privatiseren en liquide ren. Meyer Viol somt talloze staaltjes van wanbeleid op, maar niettemin heeft hij hart voor de Oostduitsers. „Als er weer zo'n Westduit ser over het terrein van een fabriek liep met een air van: wat moet die keet kosten, dan kon ik wel door de grond zakken". De weggeefprijzen waren koren op de molen van speculanten. Joop Spoor bezoekt Ne landers in buitenlai gevangenissen. Vooral Z Amerika is een hel, zo tel HN op uit zijn mond. Wi Lima binnen de gevange muren belandt, zoekt verder maar uit. Reel doen er niet toe, behalve het recht van de sterkst! de rijkste. Gevangenen 1 nen een cel kopen. De slaapt op de gang en 1 kans te worden overva Wie eenmaal een cel h< moet de bewaarders van tot tijd iets toestoppen oi niet alsnog uitgesmetei worden. Voor de rijkeren, der wie de Nederlanden een toilet beschikbaar. Hoogleraar Guus Schriji verbaast zich over de im ring van het marktme< nisme in de Nederlandse zondheidszorg. „De sfeer der verzekeraars is nu: gens we raken van de o heid af, we kunnen gro< zoveel als we willen, vind ik slecht. Buitenlanc komen hier kijken hoe het doen en wij in Nederl willen het stelsel ingrijp wijzigen. Dat begrijp niet". Of die 'nieuwe' ide wel zoveel goedkoper waagt hij ook te betwijfelt Op zijn beurt twijfelt HN minister Alders, die „het kiezingsprogramma van PvdA aan zijn laars la Kok beloofde immers dat kernenergieprogramma worden stopgezet. Althi als de PvdA in de regei zou belanden. Die laa wens is uitgekomen. Alc ging braaf door met de bereiding van de opslag kernafval in zoutkoepels. Op 8 maart is het vijftig j geleden dat het KNIL in weken tijd door de Jap ners onder de voet werd lopen. Elsevier reconstruf de acht dagen vergee knullige strijd op Java. Nóg een herdenking: De klandeilanden tien jaar de oorlog. Hoe het leven vandaag de dag uitziet? Dagen per jaar hetzelfde. 1 gen, hagel of sneeuw zijn' variaties in het weerberid Dat is nog altijd meer c het menu te bieden he| Elke dag eten de bewori schapevlees. De oorlog zd de voor bescheiden welval een internationale lucht ven en een eigen visgebi De verveling bleef. En drankzucht onder de eilai bewoners. De van oorsprong Oekraï - se- schrijver Ryszard Kap cinski, wereldberoemd worden door zijn boek o de Etiopische keizer H< Selassie, denkt dat het r Joegoslavië wel goedkoi Het GOS daarentegen, weer een heel ander verhi Bijna overal is hij gewei In Elsevier neemt neemt i puscinski zichzelf en de 1 reld door. ABP weer in opspra meldt Elsevier trots op omslag. „Het ABP betaal' gauw tientallen miljoer teveel voor het nieuw te werven belang in Rodarr het onroerend-goedfoi van de Robeco-groep". blijkt uit een nog geh< rapport van de Union Bi of Switzerland, waarin wo geconcludeerd dat de toi vastgoedportefeuille van damco zo'n half miljard hoog gewaardeerd is. Minister de Vries herhaal De Groene wat hij de laai tijd al zo vaak heeft geze Wao'ers in de herkeuri We moeten allemaal werl en wel zo veel mogel „Een stukje zelfvertrouv en een stukje scholing" 2 daarvoor nodig. Het is de Israëlische gel me dienst geoorloofd „gei tigde lichamelijke druk" te oefenen om bekentei sen te verkrijgen. Niet ied Palestijn overleeft die matighde druk". De Groi beschrijft gebeurtenis: die het daglicht nauweli kunnen verdragen. De Nederlandse advoca zijn ook zo fris niet meer. 1 beweert De Groene altha zonder daarvoor harde wijzen aan te dragen. Ad caten laten zich betalen r coke en zijn vaak nauweli meer van hun klanten te derscheiden. „Kijk, in derland is de criminal! nooit met zoveel geld paard gegaan als nu, en heeft zo zijn effecten, ook de advocatenstand", z Henk Kersting, verteg woordiger van de sociale vocatuur. „De onderwer oefent steeds meer invli uit op de bovenwereld".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4