Fusie KLM en Britten van de baan r\ Inlichtingendienst wordt ontbonden Duidelijke taal Coalitie botst over luchtmobiele brigade Rekenkamer: toezicht op wao faalde Philips maakt weer ruim miljard winst [*14 Dagen Gratis^ "j Nederlands gymnasium valt over 'naziverleden' zusterschool i Ceïdóc Sowuvnt donderdag >7 februari 1992 22 PAGINA'S in drie katernen GEESTELIJK LEVEN £eidóe (Sowtamt Tl MuseumladdeR ■r Uitgave bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25274. Losse nummers 1,50. DEN HAAG - In de coalitie dreigt een fors con flict te ontstaan over de luchtmobiele brigade. De PvdA stelde vandaag in de Tweede Kamer voor om enkele honderden miljoenen op de luchtmobiele brigade te bezuinigen, terwijl het kabinet en het CDA het programma voor de brigade - bedoeld voor vredesoperaties en beheersing van crisissitu aties - volledig willen uitvoeren. Volgens PvdA- woordvoerder Vos is het mogelijk om in internatio naal verband afspraken te maken waardoor min der transportvliegtuigen aangeschaft hoeven te worden. Volgens Vos is er een „stevig probleem" als staatssecretaris van defensie Van Voorst tot Voorst vandaag niet bereid is op de suggestie van de PvdA in te gaan. ÖDA-woordvoerder Frinking denkt eerder aan besparingen die optreden op het moment dat het dienstplichtig leger afzwaait. DEN HAAG - Zowel het ministerie van soci ale zaken als de Sociale Verzekeringsraad (SVr) hebben eind jaren tachtig geen enkel toezicht uitgeoefend op de wao-uitkeringen (1988:25 miljard gulden, 1990:31,5 miljard). Het gaat om zowel de doelmatigheid als de rechtmatigheid van de toekenning van uitke ringen.Ook de uitvoering van de rest van de centrale sociale fondsen (zoals het werkloos heidsfonds, met ruim vier miljard aan uitke ringen) kon volgens de Algemene Rekenka mer in een concept-rapport „zich als een auto noom proces voltrekken". Het toezicht is wettelijk opgedragen aan de SVr en het ministerie. Maar daaraan is op vrij wel geen enkele manier voldaan, constateert de Rekenkamer. De SVr controleerde uitslui tend de beleggingen van de fondsen. De toe zichthoudende topambtenaar van Sociale Za ken schrok alleen wakker als de salarisstij ging voor het personeel van het GAK en de bedrijfsverenigingen hoger uit leek te pak ken dan van zijn eigen ambtenaren. Uit een onderzoek bleek bovendien dat de ambtelijke top geen signalen heeft gegeven over het uit de hand lopen van de wao-uitke ringen. Pas de afgelopen tijd begon de ministeriële vertegenwoordiger terloopse opmerkingen te maken over de zaak. Volgens de Rekenkamer hebben het ministe rie en de SVr dan ook volledig gefaald. De kri tiek van politiek Den Haag op het toezicht blijkt achteraf terecht. De Rekenkamer wil eind maart het definitieve rapport openbaar maken. Schietpartij op Newyorkse school NEW YORK - Een 15-jari- ge Newyorkse scholier heeft gisteren twee medescholie ren doodgeschoten, ander half uur voordat burge meester David Jenkins op de school een toespraak zou komen houden. Een klasge noot werd zo aangegrepen door de gebeurtenis, dat hij later op de dag een zelf moordpoging deed, die hij waarschijnlijk niet zal over leven. De jongen was kort geleden overgestapt naar de Jefferson High School, om dat op zijn vorige school een leerling was neergeschoten. Nederlandse waren taboe in Griekse supermarkten ATHENE Het Griekse verbond van super markt-beheerders zal morgen een algemene boy cot van Nederlandse produkten uitroepen, zo meldde het Duitse persbureau DPA gisteren. Eén van de grootste ziekenhuizen in Athene, Iatriko Kentro, heeft iedere samenwerking met Neder landse firma's al stopgezet. De grootste Griekse supermarktketen Veropoulos plakte maandag al op alle produkten uit Nederland etiketten met het opschrift: „Voorzichtig. Dit produkt komt uit een land dat een anti-Griekse houding heeft aangeno men". Het serieuze dagblad Eleftherotypia stelt in een oproep tot een boycot van Nederlandse waren: „We zullen deze heren tonen dat ze respect moeten hebben voor de miljoenen die zij jaarlijks van ons incasseren. We kunnen niet zonder hen, maar zij kunnen ook niet zonder ons". Pagina 7: Werkgeversbonden bezorgd. itenlander blokje i voor skinheads EIDEN OMGEVING best Rijndijk snel opgeruimd jriesekoop niet meer passief, maar agressief achter de tafel Lachen een stoma in de Mankementenshow AMSTELVEEN - Er komt geen fusie tussen de KLM en British Airways. De besprekingen die bei de luchtvaartondernemin gen sinds vorig najaar voerden, zijn beëindigd, zo maakte de KLM van morgen bekend. De gesprekken, waaraan ook Northwest Airlines (de Ameri kaanse partner van de KLM) deelnam, zijn op een aantal punten vastgelopen. Een be langrijk struikelblok was daar bij de toekomstige machtsver houding. British Airways wilde de KLM een aandeel in de nieuw te vormen maatschappij gunnen van hooguit dertig procent. De KLM daarentegen hield onverkort vast aan een hoger percentage. Eén ander belangrijk punt wa ren de belemmeringen die de internationale wetgeving met zich meebrengt. Daarbij gaat het er vooral om dat de EG en de Amerikaanse overheid luchtvaartovereenkomsten tussen twee landen omzetten in overeenkomsten met een maatschappij, ongeacht uit welk land die komt. Vorige maand nog sprak drs. P. Bouw, president-directeur van de KLM, de hoop uit dat hiervoor een voor alle betrokkenen ac ceptabele oplossing was ge vonden. Tijdens de gesprek ken, die wekelijks afwisselend in Londen en Amstelveen zijn gehouden, waren British Air ways en KLM het inmiddels eens geworden over de com merciële uitgangspunten en de hoofdstructuur van het sa menwerkingsverband. Eén hoofddoelstelling was dat de drie betrokken partijen el- kaars afzonderlijke kracht zouden versterken. De Britten zouden met behulp van KLM's partner Northwest een betere toegang krijgen op de Ameri kaanse markt. De KLM kon via British Airways haar positie in Europa aanzienlijk verster ken. En met de hulp van Nort hwest konden beide Europese maatschappijen gezamenlijk een betere positie-rond de Stile Oceaan verkrijgen. Op de Amsterdamse beurs zakten de aandelen KLM van ochtend na het bekend worden van de mislukte fusiebespre kingen van 40,30 naar 38,40. 'Internationale kunst Maar liefst 550 leerlingen van internationale scholen uit Den Haag, Amsterdam en Rotterdam hebben gisteren meegedaan aan een culturele ontmoeting. Doel van deze dag was om integratie en samenwerking te bevorderen. Er waren evenementen op het gebied van schilderskunst, beeldhouwen (zie foto), fotografie, mode, vliegeren, denksporten, computerkunde, muziek, dans en kookkunst Alle activiteiten vonden plaats in 'the International School of The Hague' (leerlingen van 12 tot 18 jaar van veertig verschillende nationaliteiten) die dit jaar is overgeno men door het Rijnlands Lyceum in Wassenaar. FOTO: STEPHEN EVENHUIS EINDHOVEN - Philips heeft vorig jaar weer een nettowinst geboekt van 1,2 miljard gulden, nadat het in 1990 een verlies van ruim vier miljard had ge leden. D- omzet steeg met 2 procent tol 57 miljard gulden. Philips stelt voor geen dividend te betalen over 1991 om de finan ciële structuur van het concern te verbeteren. Voor 1992 wordt slechts een beperkte groei van omzet en nettowinst verwacht. Philips maakte vanochtend bekend dat het personeelsbe stand verder ingekrompen zal worden. Het resultaat uit ge1 wonc bedrijfsuitoefening, dus exclusief boekwinsten op ver kopen van bedrijven, kwam uit op 981 miljoen gulden. De ver lichtingssector deed het goed. Het bedrijfsresultaat steeg van 419 miljoen gulden tot 557 mil- joen gulden. Vooral in de lucra tieve markt voor halogeenlam pen wist Philips goed te sco ren. Consumentenelektronica zag het bedrijfsresultaat met 489 miljoen gulden dalen tot 1 miljard gulden. De prijzenslag op het gebied van audio en vi deo was hiervan de belangrijk ste oorzaak. Polygram deed het wederom uitstekend. Pagina 7: Wisselkoersen be palen deels omzetstijging bij Philips 'Eis VS over nederzettingen is racistisch' JERUZALEM/WAS HINGTON - De Ameri- kaanse eis om de koloni- 1 satie van de bezette gebie den stop te zetten is „ra cistisch", aldus de Israëli- JL V minister van justitie, Dan Meridor, gisteren in een toespraak in Jeruza- 6 PAGINA'S lem. Hij meent dat Washington pro beert Israël tot de grenzen van iSTELUK LEVEN/OPINIE2 v°°r Zesdaagse Oorlog van INLAND3/4 1967 terug te brengen. INLAND4/5 „De kwestie gaat niet over ne- '9 ocA.Ani n7 7 derzettingen, maar over de toe- in komst van Judea, Samaria (de 12 Westelijke Jordaanoever) en 12/13 Gaza", aldus Meridor in een 7RTV14 toespraak tot Amerikaanse Ir joodse leiders. Als Israël toe- IZZEL/MENU 15 geeft aan de Amerikaanse eis dan hebben de vredesbespre kingen tussen Israël, zijn Ara bische buurlanden en de Pa- nnacht enkele lestijnen geen zin, aldus Meri- stbanken en dor. nimumtemperatuur De besprekingen kenmerkten streeks 4 graden. zich gisteren door irritatie, we- erdag droog en af en toe derzijdse beschuldigingen en Middagtemperatuur weinig vooruitgang. De be- leveer 10 graden. sprekingen tussen Israël en de inig wind, kracht 3 of Palestijnen stonden in het te nder. De vooruitzichten ken van de meningsverschil- or zaterdag tot en met jen over de kwestie van de isdag: aanhoudend joodse nederzettingen in de CM. bezette gebieden. De Palestij nen verwierpen het Israëlische voorstel dat hun controle aan biedt over een eigen rechts- f-systeem, landbouw, onderwijs, ^£1 I linilL belastingen, toerisme, sociale UtUU 1^*^ zekerheid en het opzetten van arbeidsbureaus. Zij eisen wet- gevende, rechterlijke en uit- iiV voerende macht op de Weste- Z/JJl lijke Jordaanoever en in de Ga- 5^/ zastrook en onmiddellijke i\ wcr-L ~u. stopzetting van de joodse ne- D© NoG heeftderzettingen, maar de Israëli's iets tegen lawaai... willen daarover niet praten. Terwijl haar man in San Antonio verhit zit te debatteren op de drugstop, staat 'first lady' Barbara Bush bij een plaatselijke vereniging een potje te biljarten. President George Bush beloofde de Latijnsamerikaanse leiders dat de Verenigde Staten de strijd tegen drugs zullen „verdubbelen". Een strijdbare Alberto Fujimori, de president van Peru, verwierp Amerikaanse kritiek dat zijn land te weinig doet aan het terugdringen van de verbouw van coca, de grondstof voor cocaïne. Volgens hem heeft Peru meer hulp nodig om drugsbaronnen te kunnen bestrijden en kleine cocaboeren te laten overschakelen op andere gewassen. FOTO: AFP l DEN HAAG - De Inlich tingendienst Buitenland (IDB) wordt eind volgend jaar opgeheven. De meeste activiteiten van deze Nederlandse spionage dienst worden al zo spoedig mogelijk gestopt, omdat ver schillende inlichtingendiens ten in het buitenland geen ver trouwen meer hebben in de IDB. Het besluit van premier Lubbers kwam onverwacht, omdat hij aanvankelijk een on derzoek van de rijksrecherche wilde afwachten. Dit onder zoek richt zich op het laten uit lekken van vertrouwelijke in formatie door medewerkers van de IDB en verdachte prak tijken van het hoofd van de dienst. De fractie van Groen Links in de Tweede Kamer heeft inmiddels al een debat over het opheffingsbesluit aangevraagd. Opmerkelijk is Lubbers' mededeling dat juist het omstreden hoofd, drs. K.M. Meulmeester, voorlopig in functie blijft. Voor de ongeveer dertig medewerkers van de IDB, die vanuit een Wasse- naarse villa opereren, perso neelsleden zal passend ander werk worden gezocht. Nu de IDB wegvalt zullen enkele ta ken worden overgenomen door de Militaire Inlichtingen dienst en de Binnenlandse Veiligheidsdienst. De niet na der aangeduide taken mogen zij overigens formeel nu al ver richten. Pagina 4: Onhandige spiona gedienst verraadt zichzelf Pseudo-agent licht Leidse vrouw op LEIDEN Een 20-jarige Leidse is gistermiddag binnen een half uur voor bijna duizend gulden opgelicht door een vrouw die zich uitgaf voor politieagente. Het slachtoffer werd op haar werk ge beld met de mededeling dat baar portemonnee met twee bank passen was gevonden. De 'agente' zei dat haar rekeningen kon den worden geblokkeerd mits het slachtoffer haar pincodes op gaf. De vrouw deed dat, maar besefte dat zij iets te mededeel zaam was geweest toen zij al had opgehangen. In allerijl liet ze alsnog haar rekeningen blokkeren, maar toen had de pseudo- agente al in totaal 950 gulden opgenomen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 ei en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en i nabezorgd. Een bedrag van tien miljoen gulden is in tien jaar tijd nodig om bedreigde dialecten uit Zuid-Nederland en België in woordenboeken vast te leggen voor het nageslacht. Het gaat om regionale woordenboeken, waarmee al tientallen jaren geleden is begonnen en die pas over tien jaar af zijn. Nog net voordat de woordenschat van die verschillende dialecten helemaal in onbruik is geraakt. Leuk natuurlijk voor wie daar woont maar in onze contreien zullen weinigen daarover wakker liggen. Is dat laatste toch het geval dan is dat mooi meegenomen, want volgens een ander bericht in de Leidse Courant van vandaag word je daarjuist vrolijker van. De Leidse Courant: regionaal, maar wel in duidelijke taal. i i I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en I I vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. vlevr: Voorl: Straat: I Postcode/Plaats: ANS LEBER VIBACH - Grote teleurstel- heerst op de klooster- I ooi in het Oostenrijkse hbach. De 500 kinderen wa- iin het vooruitzicht gesteld i een zustercontact met het tmsteedse gymnasium Ha- feld, totdat de Nederlanders bhter kwamen dat Adolf Hitler twee jaar op de school in Lambach had gezeten. De latere nazi-leider was toen tien en zou later zijn wrede ter reur over ook over zijn oude la gere school laten gaan. „De in nerlijke pijn is er nog," zegt di recteur pater Anselm van de Oostenrijkse school over de Nederlandse beslissing. „Het waren zulke aardige mensen uit Nederland, en dat vinden we nog steeds. We hebben res pect voor hun besluit, in Ne derland denken ze nu eenmaal anders over dit soort dingen. Bovendien willen we er niet graag aan herinnerd worden, het is zo pijnlijk". Pater Anselm begroette enige tijd geleden een vier man ster ke delegatie van het Heem- steedse Hageveldcollege. Bij die bespreking is door de Oos tenrijkers gemeld dat ooit Hit- Ier in de Lambachse school banken zat. Daarbij is de Heemsteedse delegatie ook op de hoogte gebracht van de ter reur die door het nazi-regime op de school is uitgeoefend. De nazi's namen de schoolleiding over, zetten alle paters uit de schoolleiding en hun huis en vermoordden zelfs een pater. Nazi-jeugd werd in de oorlog op de kloosterschool geplaatst, de paters werden verdreven. „Verwondering," vat Anselm het gevoel onder de kinderen en ouders samen. Er zijn op het college inmiddels speciale lessen gegeven om de onrust onder de scholieren over het verbreken van het contact met Nederland weg te halen. Enke le kinderen hadden al brieven naar Nederlandse kinderen in Heemstede geschreven, maar die werden door de Heem- steedse schoolleiding tegenge houden, zegt Anselm. De Heemsteedse delegatie kreeg het aan de stok met andere le raren en schoolpersoneel, toen zij vertelde over haar ervarin gen in Lambach. Volgens An selm was er voor de delegatie geen redden aan. I (Indien daartoe aanleiding bi 1 Bei 071 -313 677 (voor controle op bezorging) I n proefabonnement I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, j^2501 VC Den Haag 8 '71 1 848"003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1