In 'Mankementenshow' wordt medische problematiek mild-satirisch behandeld 'De Draagmoeder' zet het tv-boek in schijnwerpers IÜ 1 Rehabilitatie voc Toulouse-Lautrei Ceicbc Qowiant KUNST/RTV Fanny en Felix Mendelssohn op salonformaat Gemeente Putten voert actie tegen zeegeschenk DONDERDAG 27 FEBRUARI 1992 Leden van het Residentie Orkest m.m.v. Jet Röling (piano) en het Koor Nieuwe Muziek: werken van Fanny en Felix Mendelssohn. Dr. Anton Philips- zaal Den Haag, gisteravond. 'Fanny en Felix' is niet de titel van een nieuwe film, maar het thema dat ten grondslag lag aan het concert in de serie van de Leden van het Residentie Orkest dat gisteravond werd gegeven in de Dr. Anton Phi- lipszaal in Den Haag. Wenneke Savenije schreef in het Rond om programmablad een goed getypeerde familieroman over het leven van de Mendels sohn's. Wie het nog niet wist kon daar lezen hoe broer Felix zijn zeer getalenteerde zus Fanny terug probeerde te drin gen naar de nette huisvrou wenrol, terwijl zij niets liever deed dan componeren. Geluk kig lukte het haar in haar laat ste jaren toch nog om enige of ficiële erkenning te krijgen mensen als Moscheles en Goethe verklaarden haar even getalenteerd als haar broer - en een uitgever te vinden. In het programma wisselden stukken van Felix en Fanny el kaar af, waarbij het vaak moei lijk is om, zonder gedegen voorkennis, te weten wat van wie was. Alle gezongen en ge speelde muziek stond in het zelfde teken van de lichte en naïeve romantiek, soms wat al te nietzeggend maar nooit sen timenteel. De a cappella gezon gen stukken ademden de sfeer van het vrolijk met de knapzak door het bos marcheren. Het Koor Nieuwe Muziek onder Huub Kerstens was daar met zijn jonge stemmen uitne mend geschikt voor. Gewa pend met stemvorken slaag den de zangers erin een hoge graad van zuiverheid te behou den. Ook het Duits werd rede lijk uitgesproken. Moeilijkhe den traden er vooral op als er aan het eind van een lied een slotfuga opdook, zoals bv. bij het innemende 'Nachtreigen' van Fanny. Dan was de disci pline onvoldoende om de lij nen duidelijk te houden. De te noren bleken in dit koor voor de helft uit vrouwen te be staan, iets waartegen geen be zwaar hoeft te zijn. Erg hoor baar in het geheel waren zij echter alleen bij vlagen. Het middenstuk van het program ma was instrumentaal. Vijf strijkers van het Residentie Orkest speelden het tweede kwintet van Felix en pianiste. Jet RÖling de Sonatesatz en stukken uit de Six mélodies pour le piano nr.4 en 5 van Fanny. Opvallend ip beide ge vallen was dat er steeds sprake was van een duidelijke melo die, meestal toebedeeld aan de diskant hetzij de primarius hetzij de rechterhand op de toetsen, een melodie die met ruisende guirlandes werd om geven. Alles bleef op salonfor maat en was prettig roman tisch. Jan Paul Tavenier bleek een muzikale en sóms wat do minante primarius in het strijkkwartet, terwijl Jet Rö ling met haar lyrische piano ontboezemingen merkbaar veel succes had. Gelukkig was er geen sprake van wie beter was. Broer en zus vulden el kaar in dit leuke programma uitstekend aan. Stallone wil actief worden voor milieu PARIJS Sylvester Stallone wil zich inzetten voor het mi lieu. Hij wil het publiek opvoe den en de rol aannemen van een toegewijd ambassadeur van Greenpeace of het Brazili aanse regenwoud. De Ameri kaanse filmster zei dit in Pa rijs, waar hij deze week een ere-César kreeg van de Franse filmindustrie en een onder scheiding van minister van cultuur Lang ontving. Stallone zei op een persconferentie dat hij denkt aan een vervolg op zijn Rambo-films, maar met nieuwe accenten, waarbij hij zich zal inzetten voor de be scherming van het milieu. Willem Nijho.lt. Willem Nijholt genomineerd voor Theo d'Or AMSTERDAM Willem Nijholt en Pierre Bokma zijn door de jury genomi neerd voor de toneelprijs Theo d'Or 1992. Trudy Labij en Catherine ten Bruggencate zijn genomi neerd voor de Louis d'Or 1992. Dat heeft de Vereniging van Schouwburg- en Concerge- bouwdirecties in Nederland (VSCD) gisteren bekendge maakt. Nijholt dankt zijn voordracht aan de rol van Elyot Chase in ,'Private Lives' van Noël Co ward, een vrije produktie on der regie van Christiaan Nor- tiër. Bokma onderscheidt zich door zijn vertolking van T. Keska in 'Vastgoed BW van David Mamet in de regie van Johan Doesburg bij Toneel groep Amsterdam. Eerder al werd André van den Heuvel voor zijn rol in Heldenplatz ge nomineerd. Trudy Labij is genomineerd voor de rol van Amanda Pryn- ne in 'Private Lives. Chatheri- ne Ten Bruggencate onder scheidde zich door haar vertol king van Maja in 'Wanneer wij doden ontwaken' van Hendrik Ibsen in de regie van Titus Muizelaar bij Toneelgroep Am sterdam. Eerder al werd Anne- Wil Blankers voor haar rol in Heldenplatz genomineerd. De uiteindelijke toekenning van de prijzen vindt in september plaats tijdens het Theaterfesti val in Den Haag. HOEVELAKEN - Medi sche en psychische pro blemen kun je op een heel ernstige en serieuze ma nier benaderen. Daar is niets op tegen. Dergelijke programma's moeten vooral blijven. „Maar het probleem is dat er niet meer naar wordt gekeken. Halverwege zetten veel kijkers de knop om. Men vindt het wel interessant, maar is er al niet genoeg ellende op de wereld?" Frans Boelen, in de jaren ze ventig regisseur van alom ge prezen Vara-programma's als de Stratenmaker-op-Zee Show en de J.J. de Bom' Show, zag een nieuwe uitdaging. „Ik wil de eerst een andere serie gaan maken, die 'The Incontinen- tals' zou heten: een licht sati risch programma over mensen met incontinentie-problemen. Maar toen dacht ik: eigenlijk heeft iedereen wel wat: van een loopneus of een maag stoornis tot kanker en Aids. Waarom breid ik het niet uit?" De programma-maker, thans in dienst bij John van de Rest Produkties, stapte naar het mi nisterie van wvc en de NOS die direct warmliepen voor zijn idee. „WVC zat op precies de zelfde lijn als ik. Zij wilden ook een beetje af van die treurig heid. Als je mensen afstand kan laten nemen van hun kwaal, als ze erom kunnen la chen, dan wordt een onder werp bespreekbaar. Dat is een rode lijn door al mijn program ma's." Speels In de 'Mankementen show' ko men medische problemen en probleempjes dan-ook op een speelse, mild-satrische wijze aan de orde. Geheel in de lijn van zijn vroegere programma's heeft Boelen opnieuw gekozen voor een vorm waarin sket ches, liedjes, monologen en in- Frans Boelen: „Ik heb zelf een by-pass, maar toen ik hoorde dat Jo han Cruijff er ook een kreeg, voelde ik me minder alleen". FOTO: ANP Annie M.G. Schmidt is een van c kementenshow. bekende Nederlanders in de Man- terviews elkaar afwisselen. Boelen: „Ik vind dat nog steeds een uitstekende manier om informatie en humor met elkaar te verweven. Het geeft je ook de mogelijkheid om een balans te vinden in elke uit zending. Als een interview heel ontroerend is, dan mon teer je daar een gekke sketch achter. Zo hou je de zaak in evenwicht." Vrijwel alle scènes worden ge speeld door een vaste groep ac teurs, onder wie Aart Staartjes, André van den Heuvel, Wiete- ke van Dort en Josine van Dal- sum. Verder komt in elke afle vering een onbekende en een —welhaast onvermijdelij ke Bekende Nederlander in beeld. Teun van Vliet vertelt over zijn stoma, Annie M.G. Schmidt over haar slecht ziendheid en Willem van Ha- negem steekt de draak met zijn fobieën. Boelen: „Zij zijn heel belangrijk, juist voor de herkenning. Het geeft aan dat het iedereen kan overkomen, of je nou minister-president bent of vuilnisman. Ik'heb zelf een by-pass, maar toen ik hoor de dat Johan Cruijff er ook een kreeg, voelde ik me minder al leen. Dat klinkt een beetje kin derlijk, maar zo simpel werkt het". Stoma In de aflevering van vanavond staan de maag- en darmstoor nissen centraal. Op het oog geen onderwerp wat niet 'be spreekbaar' is. Boelen: „Vergis je niet, mensen met bij voor beeld een stoma schamen zich dood om daarover te praten. Hoe is het nou om met iemand te vrijen die een stoma heeft? Is dat geen afknapper? In de uitzending zit een jongen die vertelt dat hij niet meer naar bed kan met zijn vrouw, een stoma-draagster, hoewel hij wel van haar houdt. Dat zijn heel intieme verhalen die zel den op televisie ziet. Zelfs niet bij Rondom Tien". Boelen gelooft niet dat er ziek ten zijn die zich niet lenen voor zijn benadering. Alles kan, mits je maar integer blijft, zo is zijn credo. „Wellicht vragen kijkers zich in het begin of het niet te ver gaat. Maar na twee, drie afleveringen begrijpen \ze het. Daar ben ik van overtuigd. Het publiek wat de eerste uit zendingen heeft gezien bij de NOS, reageerde heel enthou siast. Er waren vier gehandi capten bij die het ergste vrees den, maar heel opgetogen weg gingen. „Dit is nu precies wat we al jaren willen", zeiden ze. Weg met dat gezeur en dat me delijden, daar hebben we ge noeg van.' Terwijl ze heel goed aanvoelden hoe serieus we met het onderwerp bezig zijn ge weest". PUTTEN - In Putten is op schudding ontstaan over het voornemen van de Alkmaarse kunstenaar K. Bolten en de stichting Cargo om in de zo mer een stalen hoogspan ningsmast, aan de binnenzijde gevuld mét twintigduizend broden, tien kilometer ten westen van Texel in de Noord zee te laten afzinken. Het Na tionaal Geschenk Noordzee, zoals het project van de stich ting Cargo en kunstenaar Bol ten heet, is bedoeld om de Noordzee namens de Neder landse bevolking (die ook de kosten moet opbrengen) iets terug te geven voor het gebied dat in de loop der eeuwen als polderland op zee is veroverd. Alle partijen in Putten, met uitzondering van de WD, steunen de intentie van een aan het college gericht verzoek van de SGP om er bij de rege ring. parlement en directie Noordzee van Rijkswaterstaat op aan te dringen het project, dat volgens de partijen 'vol strekt zinloos en maatschappe lijk onaanvaardbaar' is, te ver bieden. HILVERSUM - Het aar dige van RTL4 is dat men niet bang is een koe bij de horens te pakken. Als de omroep denkt een com merciële ontdekking te hebben gedaan, worden alle zeilen bijgezet om er een succes van te maken. Een mooi voorbeeld is de telenovela 'De Draagmoe der', waarmee de omroep morgen begint. Hoewel geen Nederlandse pri meur, want die ging zo'n tien jaar geleden naar de VARA en de Braziliaanse telenovela 'Manou', heeft RTL4 grootsé plannen. Zo zal het titelnum mer door een Nederlandse zanger op plaat worden uitge bracht en schuift de zender Brazilië de komende weken wat naar voren in de program mering. Jammer alleen dat 'De Draagmoeder' op zo'n onge lukkig tijdstip wordt uitgezon den. Dat hoort 's avonds om een uur of elf te zijn. Maar goed, daar is moed voor nodig en die ontbreekt behoorlijk in het licht van de volgende recla me-spot. 'Twin Peaks' weet er alles van. Maar wat is een telenovela ei genlijk? Simpel gezegd is het een dagelijks televisie-boek. Er wordt in een van te voren af gesproken aantal afleveringen een (vaak romantisch, soms so ciaal-maatschappelijk) verhaal verteld. Het drijft dus niet, zo als de soap, op het succes van de verhaallijn en zijn karak ters. Een verlenging, omdat de kijkercijfers zo gunstig zijn, of een zwaardere rol voor een kantlijn-karakter, omdat hij aanslaat bij de kijker, is er niet bij. Sterker nog: acteurs en ac trices worden niet gekozen op Uiterlijk, maar op vakman schap. Hierdoor worden de meeste telenovela's bevolkt door top-mensen. Maria Alva rez van Globo TV, een van de belangrijkste producenten van telenovela's: „Het is niet onge woon dat een acteur of actrice tussen de opnamen op de plan ken staat in bij voorbeeld de 'Hamlet'. Die ruimte krijgt hij, ondanks zijn vaak vierjarige contract met Globo TV, omdat die ervaringen veelal afstralen op de verrichtingen voor de ca mera. Het geeft zijn tv-acteren een bepaalde diepte die voor de telenovela kwaliteitsverho gend werkt. Onze acteurs hoe ven ook niet knap te zijn, ze moeten kunnen acteren". Bloeiend De telenovela is een televisie- vorm die in Latijns-Amerika werd ontwikkeld en inmiddels is uitgegroeid tot een bloeien de bedrijfstak. Globo TV, het op drie na grootste televisie station ter wereld met een pro grammering die voor tachtig procent uit eigen werk bestaat, is inmiddels aan een succes volle export van dit tv-genre begonnen. Hoewel de Duitser niet direct bekend staat als een romantisch type, haakte hij als eerste massaal aan. De laatste jaren echter worden in bijna alle Europese landen deze tv- boeken uitgezonden en gaan ook Afrika en Rusland lang zaam voor de bijl. Dat er, na vijfentwintig jaar te lenovela wel eens van de pure vorm wordt afgeweken, be wijst 'De Draagmoeder'. Het in deze reeks controversiële on derwerp van een gevecht om een baby tussen de opdracht geefster en de draagmoeder, lokte zoveel discussie uit, dat Globo TV die debatten niet zo maar kon laten passeren. Ie dereen had (vaak een emotio nele) mening: van de kerk tot de rechterlijke macht. Het ver haal werd dagrom verfilmd met twee verschillende slot-af- leveringen. Ondertussen hield het station de gemoederen be zig, ging met echte advocaten praten, wiens mening vervol gens door een acteur in beeld werd gebracht en stuurde er een acteur-journalist op uit om de meningen onder het volk te peilen. Ook die beelden wer den gebruikt. „Door die dis cussie' ben ik zelf van mening over het onderwerp veran derd", laat Maria Alvarez wat verlegen weten. Close up Uiteindelijk duurde 'De Draagmoeder', het best te om schrijven als een drama in clo- se-up, in Brazilië 243 afleverin gen van elk veertig minuten. Maar zo krijgen wij de reeks niet te zien. Maria: „We heb ben er flink in geknipt. Zo is bij voorbeeld de te lokale kleur eruit verdwenen. Bovendien zijn alle afleveringen op maat gesneden. Ze duren een half uur". Als ook hier het publiek mas saal valt voor de telenovela zou eenzelfde ontwikkeling kuh- nen ontstaan als in de Latijns- Amerikaanse landen. Daar wordt het begin van de avond geheel in beslag genomen door het tv-boek. Jaarlijks worden in hetzelfde tijdvak twee tele novela's uitgezonden, wat be tekent dat Globo TV er zes per jaar produceert. De eerste (om zes uur 's avonds) is vaak een romantisch verhaal, de tweede De hoofdrolspelers met v.l.n.r. Claudia Abreu (draagmoeder Clara), Victor Fasano (Zeca) en Cassia Kiss (volleybalspeelster Ana) FOTO: GLOBO TV ^om zeven uur) bevat veel hu mor, nieuwe video-vindingen en heeft, door de montage, een hoge snelheid. De derde (om acht uur) is gesneden op het mannelijke publiek. Behalve dat de hoofdrolspeler veelal een man is, wordt het verhaal gedragen door spierkracht. Maria: „De telenovela is zo po pulair in Brazilië (het kijkaan- deel ligt tussen de 80 en 90 pro cent) dat andere stations de concurrentie niet aandurven. Als ze een speelfilm brengen, Een portret van Yvette Guilbert van de hand van Henri de Tou Lautrec. FOTO: PEf wachten ze tot de telenovela is geëindigd". Werkdagen RTL4, die 'De Draagmoeder' op werkdagen uitzendt als ver volg op de Australische soap 'Sons and Daughters' hoopt op zo'n 800.000 mensen per afle vering „De reden dat we voor 'De Draagmoeder' hebben ge kozen, komt omdat we het leuk vinden ook eens wat an ders te laten zien dan het Ame rikaanse produkt". PARIJS - Eindelijk ge rechtigheid. Henri de Toulouse-Lautrec, die tij dens zijn leven werd be schouwd als een 'bordeel schilder' en waar het Lou vre geen werken van wil de hangen, heeft nu in Pa rijs dan toch zijn megaten toonstelling. Ongeveer 200 werken van de man, die cabaret-fenomenen als Aristide Bruant en Yvette Guilbert onsterfelijk heeft ge maakt, hangen tot 1 juni in het Grand Palais. De expositie toont vooral dat Toulouse-Lau trec méér was dan een vieze pornograaf, een aan lager wal geraakte kunstenaar van adel lijke komaf. Henri de Toulou se-Lautrec was voor alles een geniale portrettist, die zijn tijd genoten genadeloos vastlegde. Het minste dat gezegd kan worden na een rondgang over de expositie is wel dat Henri de Toulouse-Lautrec 'atypisch' was. Tijdens de bloeitijd van het impressionisme interes seerde de schilder zich voor de stad. Zijn tijdgenoten zetten zich voor de schildersezel om een hooimijt, een jonge boerin op het veld, een zonsonder gang in de omgeving van het dorpje Barbizon of een boom gaard in Normandië vast te leggen. Dit alles inspireerde Toulouse-Lautrec maar matig. Zijn scheppingsdrift raakte op volle toeren in de bordelen van Montmartre, de circussen, theaters en cabarets in Parijs. De in het Zuidfranse Albi ge boren schilder hield van de we reld waar monda-niteit of semi- mondaniteit en 'de onderwe reld' met elkaar in aanraking kwamen, daar waar een broeie rig sfeertje heerste in het Pa rijs van de vorige eeuw. Tou louse-Lautrec mag dan ook ge zien worden als een haarscher pe fotograaf van een deel van het stadsleven, een Ed van der Elsken van zijn tijd, die boven dien grondlegger werd van wat we nu publiciteit noemen. De schilder is verder een van de genen, die bij hebben gedra gen aan het huidige imago van Parijs, de stad van frou-frou, can-can en oh-la-la. Kreupel De officiële rehabilitatie van het rijkeluiszoontje heeft bijna een eeuw geduurd, Henri de Toulouse-Lautrec werd op 24 november 1864 geboren als zoon van de graaf Alphonse de Toulouse-Lautrec en Adèle de Céleyran. Zijn ouders hadden een nauwe bloedverwant schap, hetgeen zijn zwakke ge zondheid verklaart. In de fami lie zijn schilderen en jagen de favoriete hobby's. De jonge schilder leert een deel van het <vak van zijn vader en zijn ooms. Grootmoeder De Tou louse-Lautrec resumeert in haar memoires de sfeer in de familie: „De jacht geeft mijn kinderen drie keer plezier, het schieten, het schilderen en het eten." Als jonge Henri op veer tienjarige leeftijd zijn been breekt en lange tijd zittend door moet brengen is het dus logisch dat hij potloden, verf en penselen binnen handbe reik heeft. Een jaar later breekt hij zijn andere been, de rest van zijn leven zal Toulou se-Lautrec kreupel door het le ven gaan. Zijn groei wordt be lemmerd door zijn handicap. Niemand in zijn familie heeft er bezwaar tegen dat Henri voor een carrière, als kunste naar kiest, al tekent hij zijn jeugdwerken met andere na men. Als hij zich op 22-jarige lt in het buurtschap Montn vestigt, is het dorp net do rijs geannexeerd. Montn is een volksbuurt, waar Parijse heren zich komei maken in de talrijke cal en bordelen. Toulouse-Lj voelt zich door de sfeer a trokken, als een kreupel sen de lammen en bli Toch staat hij dan nog bt als een begenadigd portr Een van de fraaiste werk de expositie is dan ook hc tret en profil dat hij in d riode maakte van Hélène Maar voor alles maak naam als 'verslaglegger het scabreuze leven in de De sterren als danseres Avril, zangeres Yvette Gu en cabaretier Aristide B zijn wereldberoemd gew dankzij de litho's of schii en die hij van hen maak het theater legde hij zow podium als de activiteit balcons vast. Zijn serie 1 van Loïe Fuller, die aa: einde van de voorstelling het publiek buigt is verg baar met een foto: me' werk 'vindt' de schilder a ware de bewuste onscl uit. De serie over prostïh briljant: dames die wacht hun klanten, een pros die voor het oog van haar haar corset losmaakt. Zt men een sfeer van tries uit, alsof de schilder zici voelt met de verstotenen. Alcohol Het 'leven' ging aan Tou! Lautrec niet ongemerkt bij. Hij raakte aan.de al en kreeg syfilis. Elf v lang volgt hij een on ningskuur. Zozeer ver: dat hij niet meer kan wi trekt de schilder zich tei het vlak bij Bordeaux ge kasteel Malromé. Hij ste op 9 september 1901. De der van Toulouse-Lj biedt de resterende schil en aan het Louvre aan. het gerespecteerde huis gert het werk, dat als or lijk wordt beschouwd. Ds opent zij zelf een musei Lau trees geboorteplaats en bepaalt dat de werkei haar zoon daar nooit uit n vertrekken. Gelukkig maar dat die 1 gebroken. Want anders het ppbliek nooit zo'n co te expositie van Toulouse tree kunnen zien. In drie me zalen hangen in sobei de. belangrijkste werkei de artiest, verdeeld in tl reeksen. Het geeft een pi overzicht van de veeh heid van 'het mismaakte netje uit Albi'. Zoals bijna gebruikelijk I soort megatentoonstell biedt ook het Grand Pala grote serie 'Lautrec-artil te koop aan. Naast de an kaarten en een prachtige logus (120 gulden) zijn e ters, tafelkleden, theedi en borden te koop, als sjaals, t-shirts en de onv( delijke stropdassen me passende pochettes en spelden. Ook zijn er bord serviesgoed. Ronduit wal kelijk is de Toulouse-La wandelstok, die in een p voor 400 gulden gel wordt met twee glazen e fles drank. Het Grand Palais (I Champs-Elysées-Clémen heeft voor woensdag, do dagochtend, vrijdag, zal! en zondagochtend een veringssysteem opgezet, tjes kunnen worden b< ken via telefoonnumme Nederland) 09-33.1.48.04. fax 09-33.1.42.74.30.69. maandag, donderdag- eij dagmiddag kan de ter stelling zonder voorafgi reservering worden bezoi

Leidse Courant | 1992 | | pagina 14