LEIDEN OMGEVING Geen woningen in Boterhuispolder Infotheek-veiling succesvol afgesloten !>moes ALLERLEiDs Asbest-neerslag toch groter dan verwacht li Recreanten Vlietpark eisen water en licht Een cadeau van formaat CeidóeSomo/nt !eidócSom£Wit WOENSDAG 26 FEBRUARI 1992 IN NAAM DER WET en kantonrechter moet eel wat smoesjes aanho- Snelheids- en parkeero- hebben nogal hun verhaal klaar: ze zo'n haasten klagen en. been over het ge- rek aan parkeerplaatsen i n s Leidse binnenstad. „Ie- land moet me toch begrij- ?n?'\ riep een Leidse bloe- lenhandelaar gisteren uit de rechter weinig waar- aan zijn verhaal hechtte hem een boete van vijftig oplegde, andere man erkende it hij maar liefst ,87 kilo- eter per uur reed waar hij aar 50 mocht rijden. Waar ik had zo'n haast mijn dochtertje lag in ziekenhuis", zei hij. is voor ons ouders een ervaring". !k ben benieuwd of u de of- sier van justitie tot tranen left kunnen roeren", zei trechter. ..Nou, mijn rech- toog blijft niet droog", gaf de overtreder hoop. dat komt door mijn De man er met een boete van nderd gulden vanaf, een Iraniër erkende |n overtreding. „Ik reed or rood omdat ik bang s dat mijn auto zou af- lan", zei hij. „De auto wou ijk niet starten en na h half uur was het einde- gelukt". Met een boete n vijftig gulden was hij ontevreden. arkeren i afhandeling van par- erovertredingen over- Jerste de zitting gisteren, n man leek aanvankelijk waterdicht verhaal te ,.Ik wilde wel beta- maar ik kon niet", zei „Ik stond namelijk met n andere auto in hetzelfde Irkeervak. Die had al voor p betaald". De officier van stitic prikte daar toch orheen. Hij had zijn auto el langer laten staan dan vijfentwintig minuten de andere parkeerder ar hem had bekostigd. ,,U it niet teruggekomen om 'uwe kwartjes in de par ameter te doen en u bet dus een boete krij- h",zei hij. bewoner van de Bree- overschatte zijn eigen irtuigingskracht. Onder mom van 'iedereen doet dus ik mag het ook' htvaardigde hij het feit hij verkeerd had gepar- :rd. „Bovendien had ik in zin om me een hernia illen, want ik had zeven kratten bier in mijn :o", zei hij. „Meneer de jhter, u zou dit toch zelf gedaan hebben?", i'isschien, maar ik zou •na wel de boete beta- antwoordde de rech- „Bovendien, als er zo- :1 overtreders zijn is dat maar een reden irïgcr op te treden". Hi er- probeerde de man te on tlandden met de rcch- „Ik wil wel betalen, ar dan moeten morgen parkeerovertreders •den gepakt". Maar ook haalde weinig uit. een Leiderdorpse hanteerde het argu- nt: 'ik ben het niet met politie eens, dus ik hoef geen boete te betalen', erkende dat ze op de Lei- 'dorpse Persant Snoep- g te hard gereden had, ar vond dat de politie ir niet moet controleren dat er nooit ongelukken leuren. „Laat ze op de A4 n controleren, want daar :en ze veel gevaarlijker, 'endien reed ik maar 66 bmeter per uur". De kan- rechter erkende dat ook wel eens 66 heeft gere- maar toch gaf hij de v een boete van tachtig den. man die op de bon was lingerd omdat zijn auto verzekerd was, vond hij niet hoefde te beta- omdat hij zo'n pech had. ben hiervoor al eens ge it toen ik net naar het tkantoor reed om mijn te verzekeren", zei hij. had hij beter niet kun- zeggen, want dit was r de rechter eerder een en een nog hogere boete leven. „U bent hiervoor ;ens gestraft en zou dus ir moeten weten", zei de iter alvorens hem een te van 400 gulden te ge- ïrigens doen automobi- ?n die na een aanrijding r de kantonrechter sten verschijnen er goed even met het slachtoffer i >ellen. „Hoe is het met ene die u heeft aangere- was namelijk het eer wat de rechter vroeg aan bij aanrijdingen be- cken automobilisten, dat beiden hierop een woord hadden en te ken- gaven het Vreselijk' te len, bleef kwamen ze er een boete van 265 gul- i| vanaf. Bromfietser loopt brandwonden op LEIDEN - Een bromfietser uit Leiden heeft gister ochtend bij een ongeval brandwonden opgelopen. Rond zés uur 's ochtends reed de man vanaf de Plan- tijnweg op de ventweg langs de Lammerschansweg. Hij zag een geparkeerde vrachtwagen met oplegger te laat, ondanks waarschuwingen van een andere achter hem rijdende bromfietser. De man botste frontaal tegen de achterzijde van de oplegger en kwam onder zijn bromfiets terecht. De dop van de benzinetank was door de botsing losgeraakt, zodat benzine over hem heen vloeide. Vervolgens ont vlamde de benzine, waarbij de man brandwonden opliep aan handen en benen. De man, van wie de leeftijd vanmorgen niet bekend was, is opgenomen in het AZL. Mishandeling kind door onderwijzer is niet bewezen ALPHEN AAN DEN RIJN - Er is onvoldoende bewijs dat een leer kracht van de Alphense St. Willi- brordusschool, een school voor speciaal onderwijs, zich schuldig zou hebben gemaakt aan mishan deling. Dat concludeert de in specteurvoor speciaal onderwijs, E. Hoeksma uit het onderzoek dat is verricht door hét schoolbe stuur. Nadat er begin december door verschillende ouders klachten kwamen over de onderwijzer stel de het schoolbestuur een onder zoek in. Het schoolbestuur heeft de conclusie getrokken dat het zeer onwaarschijnlijk dat er spra ke is geweest van mishandeling. Volgens Hoeksma blijkt uit dit onderzoek hoe moeilijk het is om in dit soort gevallen een goed beeld te krijgen van wat zich er precies heeft afgespeeld tussen docent en leerling. Het is aan de politie om te bepalen of verder onderzoek nodig is. Om te voorkomen dat de school door dergelijke zware beschuldi gingen van ouders opnieuw in een kwaad daglicht wordt gesteld is het bestuur bezig met het op stellen van regels en afspraken rond de schorsing van leerlingen. Op het verzoek van de inspecteur beraadt het bestuur zich momen teel ook op de mogelijkheid en de wenselijkheid van een nadere be zinning op het pedagogische kli maat binnen de school in het al gemeen en op de pedagogische omgang met de leerlingen van het (voortgezet) speciaal onder wijs in het bijzonder. De inspec teur hoopt dat hiermee een dis cussie op gang wordt gebracht. De leerling is nu geplaatst op de Praktijkschool in Leiden. Huisvrouwen op excursie LEIDEN - De afdeling Leiden/Oegstgeest van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen organiseert de komende maand verschillende excursies en lezingen. Op donderdag 5 maart wordt een lunch gegeven in het Pannekoekenhuis aan de Beestenmarkt. Om 14.00 uur houdt J. Alewijn een lezing over India. Op donderdag 12 maart start om tien uur een rondleiding in het Boerhaave Museum. Een week later wordt vanaf 10.30 uur een themadag gehouden over wonen en woonomgeving, met aansluitend een receptie ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan. Alles speelt zich afin 't Pand, Caeciliastraat 18. LEIDEN - Een meerder heid in de Leidse gemeen teraad heeft gisteravond onderzoek naar de Boter huispolder als woning- bouwlokatie afgewezen. De polder zal dan ook wor den geschrapt uit het on derzoek naar woning bouw- en bedrijfslokaties, dat de komende maanden wordt uitgevoerd en de basis is tot de structuur schets voor de Leidse re gio. Het betekent dat voor woning bouw de Broek- en Simontjes- polder, Krimwijkpolder, vlieg veld Valkenburg en de Papen- wegsepolder in het onderzoek worden meegenomen. Voor de bedrijfsterreinen blijven staan Rhijnfront, de Oostvlietpolder, de Munnikenpolder en Veen- derveld. De WD probeerde nog middels een amendement de Munnikenpolder te schrap pen uit het lijstje omdat even tueel bedrijfsterrein een te grote aanslag zou zijn op de landschappelijke waarde van het gebied, zeker omdat het grenst aan het Groene Hart, waarvan de liberalen op deze vergadering grote bescher mers bleken. In plaats daarvan voerden zij de Grote Polder op als potentiële lokatie voor be drijven. Het voorstel om de Munnikenpolder te schrappen kreeg zes stemmen te weinig: behalve de WD stemden al leen Groen Links en D66 voor. Ook de Grote Polder haalde het niet. Het amendement waarin het college werd opgedragen de Boterhuispolder uit het ver langlijstje te schrappen, was eveneens afkomstig van de WD-fractie. Dat kreeg steun van een nipte meerderheid van Groen Links, D66, de SP en de CDA'ers Klück, Kramp en Kruyt. Om toch een vijfde woningbouwlokatie te hebben, introduceerde de WD de Klin kenbergerpolder, maar' vorm de daarmee met Groen Links en D66 een minderheid. 'Hoge omes' Op deze details na, kon het on derzoeksvoorstel van het colle ge op brede steun rekenen. Veel partijen zat het niet kun nen bebouwen van het vlieg veld Valkenburg hoog. Als het ministerie van defensie het militair vliegveld zou opgeven, is er volgens volkshuisves tingswethouder T. van Rij in één klap ruimte voor zo'n tien duizend woningen. Voor de overige drieduizend is altijd wel elders een plaatsje te vin den. In de laatste Defensienota wordt echter duidelijk vastge houden aan Valkenburg als marinevliegkamp. „Er mag toch aan worden getwijfeld of de Randstad een goede vesti gingsplaats is voor een militair vliegveld, dat eigenlijk slechts wordt gebruikt voor enkele le den van het koninklijk huis, enkele leden van het kabinet en enkele hoge omes van de fensie", sneerde PvdA-woord- voerder R. Hillebrand. Glastuinbouw De fractievoorzitter van Groen' Links, J. Laurier, vond dat de Duin- en Bollenstreek zich wel wat meer mocht inhouden, ze ker op het gebied van de glas tuinbouw. Voor uitbreiding van het tuinbouwareaal heeft de Duin- en Bollenstreek haar oog laten vallen op gebieden, die volgens Laurier beter bij de Leidse regio zouden aanslui ten. „Wat moet de glastuin bouw in een verstedelijkt ge bied? Bebouwing van de Klin kenbergerpolder en Elsgeest ligt meer voor de hand dan de Boterhuis-. en Papewegsepol- der". Zijn opmerkingen werden door PvdA'er Hillebrand gena deloos onderuit gehaald: of hij daarbij wel had gedacht aan het tempo waarin besluiten moeten worden genomen, de woningbehoefte die de duin en bollenstreek ook heeft en de economische structuur van het gebied, die als gegeven moet worden beschouwd. Wethouder Van Rij bleek het in zekere zin wel met Laurier eens: „De glastuinbouw is geen agrarisch gebeuren meer. Het is arbeidsextensief en ruimte-intensief geworden, en je moet je afvragen of je dat moet handhaven in een Rand stad waar de ruimte zo schaars Snelle hulp voor padden Met het plaatsen van waarschuwingsborden bij het Stadspolderpad is de dienst civiele werken van de gemeente is gisteren direct inge sprongen op de hartekreet van raadslid Jan Hoekema (D66). Hoeke- ma vroeg het college van B en W maandag om dergelijke borden te plaatsen omdat kikkers en padden massaal er zouden sneuvelen on der de wielen van fietsen en bromfietsen. Mede door de zachte win ter zouden de diertjes bijzonder vroeg actief zijn. Het bericht in de krant van gisteren was voor Civiele Werken aanleiding om direct in actie te komen, vertelt M. Been van de dienst. De gemeente had nog twee waarschuwingsborden in voorraad die in eerdere jaren zijn ge bruikt. „Maar we willen proberen er nog wat bij te maken. Het pad is lang en nu staan er alleen borden aan begin en einde van het.pad Als er meer plaatsen zijn waar de paddentrek op gang is gekomen, kunnen mensen ons bellen dan plaatsen we daar ook borden" Op de foto van links naar rechts Been met zijn collega's Koelmoes en Beij. FOTO: WIM VAN NOORT Birdland In hel kader van de Birdland- lourwordt vanavond in café de Tregter aan de Herenstraat 1 een themabijeenkomst gewijd aan de ..Lost Heroes" van de jazz. Webster Young, Herbie Ni chols. Elmo Hope. Art Pepper en andere vergeten grootheden treden weer voor hel voetlicht; de muziek vanaf acht uur. de toelichting volgt vanaf half tien door Martin Rohde. Het is de laatste aflevering in de reeks. Gespreksgroep Een gespreksgroep voor moe ders van seksueel misbruikte kinderen gaat na de krokusva kantie van staH bij het Fiom Buro Leiden. De groep komt op maandagochtenden bijeen. Be langstellenden kunnen contact opnemen met Anja van Nunen of Josephine Schrama, telefoon 071-226199 of226098. Cursussen In het vrouwengezondheids- centrvm HARA wordt vanaf 4 maart een cursus 'opkomen voor jezelf gegeven. De cursus vindt plaats op tien woensdag avonden van 19.30 tot 22.00 uu- ren kost f 75.-. Aanmelden: 071- 233209. HARA start vanaf 5 maart een cursus 'Beter omgaan met je zelf en anderen waarin vrou wen leren meer richting te ge ven aan hun eigen leven en ef fectief leren omgaan met zich zelf en anderen. Kosten 80.-. excl. cursusmateriaal a f 55,-. Op herhaling De stichting Ouders op Herha ling. die ijvert voor lesgeven aan volwassenen, zoekt vrij willigers,om de lessen te verzor gen en kantoorwerk te doen. Ook zoekt de stichting mensen die in hun vrije tijd lesmateri aal willen ontwikkelen. Eisen: tussen 25 en 70 jaar, (redelijk) zelfstandig kunnen werken goede contactuele eigenschap pen, en min imaal zes uur in de week beschikbaar zijn. Geïnte resseerden kunnen contact op- nemen met Ouders op Herha ling, Oude Rijn 44b, tel: 123069 (Mirjam Kervers/Leny Diers- man) ofWim Ploeg, tel: 133337. LEIDEN De asbest die na de brand van vorige maand in de Formido- bouwmarkt is neergesla gen, heeft zich over een groter gebied verspreid dan de Directie Milieu in eerste instantie verwacht te. Dat blijkt uit een tus sentijdse rapportage van het onderzoeksbureau Da niel C. Griffith. „Maar ik kan niet zeggen of het ons mee- of tegenvalt", zei het hoofd van de Directie Mi lieu, G. in 't Veld. Het aantal woonhuizen dat in de asbestzo- ne ligt, is beperkt. Alleen be woners van de Van de Blom Vijlbriefstraat en -hof en een deel van de Rijndijk hebben asbest in hun tuin. Het asbest ligt verder langs delen van de Kenauweg, de Stèvenshof- maar daar wonen geen men sen. De gevonden stukjes asbest zijn relatief groot (enkele cen timeters). Omdat de asbest al meer dan een maand geleden is neergeslagen zijn de kleine re delen waarschijnlijk wegge waaid. Het is niet bekend tot waar de kleinere stukjes as best zijn gekomen en hoeveel het er waren. De gemeente zal vrijwel zeker tot opruiming overgaan. Daar over zou vandaag, als het defi nitieve rapport met adviezen van Daniel C. Griffith uitkomt, worden besloten. „Maar het zal moeilijk worden om met de hand op te ruimen", zei In 't Veld. „Dan kan het namelijk verpulveren. Ik denk dat we een soort zuig-apparaten rispeten gebruiken. Daarvoor zullen we een gespecialiseerd bedrijf moeten inschakelen". Rijen met lege stoelen op de laatste veilingdag in Holiday Inn. De afgelopen dagen verschenen in totaal 10.000 mensen, veel meer dan ver wacht. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN - De veiling van de boedel van het failliet gegane bedrijf de Infotheek is gisteren succesvol afgesloten. „Het is hardstikke goed gegaan", zegt P. Pistor, adjunct directeur van het veilingbedrijf Troost wijk. „We hadden ongeveer 6.000 mensen verwacht, maar er zijn meer dan tienduizend geweest". Er is zelfs zoveel belangstel ling, dat de catalogi op de zwar te markt voor vijftig gulden van de hand gaan. De tiendui zend catalogi die waren ge drukt, waren namelijk al snel uitverkocht en heel wat com- puterliefhebbers wilden toch een exemplaar hebben Ook in de veilinghal is de be langstelling groot, want aan bieders is geen gebrek. Vei lingmeester Wim Dieker prijst zijn waar namelijk zo aan („dit is' een koopje meneer"), dat sommige mensen langer blij ven bieden dat hen lief is. Als de koop eenmaal gesloten is zegt hij net zo makkelijk: „Wat moet je nou met die rotzooi?" En tegen de bieder die nét niet hoog genoeg biedt: „Nu heb je hem lekker niet! Lekker puh". Meer dan eens zou tijdens de veilingsavonden zo hoég zijn geboden dat de nieuwprijs van computers werd overschreden, zeker als veilingprovisie en BTW daarbij worden opgeteld. Medewerkers van computer bedrijven speelden daarop in door folders uit te delen met de aankondiging dat zij hun pro- dukten goedkoper aanbieden. Pistor haalt over deze verhalen zijn schouders op. „Ach, ik heb alleen maar tevreden gezich ten gezien. Het voordeel van een veiling is dat de koper zelf zijn prijs bepaalt. Alleen zijn er wel eens menseh die achteraf LEIDEN/DEN HAAG - Woe dende 'bewoners' van recrea tieoord Vlietpark togen giste ren massaal naar het Haagse paleis van justitie, om ten overstaan van kort geding rechter, J. van Goethem, luid keels hun ongenoegen te uiten over het gedurende de winter maanden stopzetten van de water- en energielevering door de verhuurder van hun stukjes grond aan de Vlietweg in Lei den. Namens niet minder dan 88 huurders eiste advocaat, mr. P. Mahieu dat exploitant M. La ken van het Vlietpark zijn huurders gewoon weer het ge hele jaar van water en licht voorziet zoals hij dat tot voor kort al drieentwinig jaar lang deed. De gevraagde voorlopige voorziening loopt vooruit op een eventuele bodemprocedu re bij de kantonrechter die la ter zal worden gevoerd. De re creanten hebben echter geen zin daarop te wachten. „Deze mensen zijn wanhopig. Zij hebben op dit moment niets meer aan hun huisjes waarin zij gemiddeld zo'n der tig tot vijftigduizend gulden hebben geinvesteerd. De po gingen van een speciale com missie van huurders om via overleg tot een oplossing te ko men hebben niets opgeleverd. Dit kort-geding is hun laatste redmiddel", zo vatte advocaat, mr. Mahieu zijn pleidooi aan het eind van de zitting samen. Kosten De verhuurder van de stukjes grond, waarop de recreanten hun eigen huisjes mochten neerzetten, begon eind jaren zestig water- en stroomleidin gen te leggen vanaf zijn eigen woonhuis naar een aantal ka vels. Laken nam de energie kosten voor eigen rekening. In 1971 bedroegen die kosten in totaal nog geen drieduizend gulden per jaar. Maar tegen woordig zou de rekening al dertigduizend gulden per jaar bedragen. Mede daarom be sloot Laken de toevoer van wa ter en licht van november tot half maart af te sluiten. „De situatie is mijn cliënt nu boven het hoofd gegroeid", zei de advocaat van Laken, F. van den Engel, gisteren. „De kos ten rijzen de pan uit". Daar voor waren verschillende oor zaken aan te wijzen volgens 4e raadsman. Zo was de energie voorziening aanvankelijk aan gelegd voor gebruik op kleine schaal. „Voor het zetten van een kopje koffie dus", aldus Van den Engel. „Nu staan er koelkasten, kleuren-tv's, en zelfs satelietschotels". Ook zouden er nog „enkele rotte appels onder de huurders zijn", zoals Engels hen onder luid gehoon van de publieke tribune noemde. Die zouden gedurende de koude winter maanden hun waterkraan con stant laten lopen in plaats van af te sluiten om bevriezing te voorkomen, of zoals de laatste tijd zou zijn voorgevallen: „uit pesterij". En er zijn huurders die permanent in het recreatie park verblijven, hetgeen niet zou mogen. De raadsman van de exploitant voerde ook aan dat het huidige stroomnet niet meer aan de veiligheidseisen voldoet die een levering op grote schaal vergt. De stroom voor drieen negentig huisjes komt alle maal uit de aansluiting op het woonhuis van de exploitant. Het belangrijkste juridische argument dat Van den Engel naar voren bx-acht was echter dat zijn cliënt niet wettelijk verplicht zou zijn tot de leve ring aangezien hij dit tot nog toe gratis en dus niet contrac tueel had gedaan. Maar volgens raadsman Ma hieu was de energielevering gewoon bij de huurprijs inbe grepen. Dat had hij-ondermeer opgemaakt uit een brief van de exploitant waarin deze een huurverhoging aankondigde vanwege stijging van kosten inclusief die van enei'gic en water. Hetgeen raadsman Van den Engel de opmerking ont lokte dat zijn cliënt nu een maal geen jurist of leraar Ne derlands is. President Van Goethem noem de het hem voorgelegde pro bleem 'aanzienlijk'. Hij wees daarbij ook op de onderlinge pesterijen die inmiddels plaatsvinden tussen huurders en exploitant. Zo had de eige naar van het park uit rancune ooit de ingang geblokkeerd met een grote Amerikaanse slee. Het lijkt mij dat Vliet park op deze manier met een recreatieoord niet veel meer van doen heeft", aldus Van Goethem. „In wezen moet er natuurlijke een echte oplos sing gevonden worden". De pi'csident zag zo'n oplossing in het plaatsen van aparte meters voor elk huisje of een 'recht streekse' energielevering. Al met al raadde de president de bewoners aan „driftig aan een definitieve oplossing te werken". Ook als de beslissing over de voorlopige voorziening in hun voordeel uitvalt. „Want zo kunnen we niet doorgaan, met nu weer eens een kort ge ding, dan een bodemprocedu re bij de kantonrechter en dan nog eens een mogelijk hoger beroep. Dat kan jaren duren. Op zo'n manier vallen er nog een keer klappen", waar schuwde de magistraat. Hij doet over twee weken uit- spraak. Ron luxe handdoek van 50 x 100 c.m wordt uw dool als u ons oon nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. ,1* ^Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Postcode/plaats: 'elofooil: spijt krijgen. Zo kwam er een man naar ons toe die de koop wilde annuleren, want hij had voor zichzelf ƒ240,- als limiet gesteld, maar per ongeluk ƒ280,- geboden. Daar kunnen we natuurlijk niet op ingaan". „Natuurlijk vertellen we "tij dens de veiling een paar maal de spelregels: zo moet er bij de koopprijs nog 20 procent op geld en ook nog btw worden opgeteld. Na afloop kwamen er twee mensen naar ons toe die deden alsof ze daar niet van op de hoogte waren. Maar het wa ren oude bekenden van ons die prima wisten hoe een veiling werkt". Dozo ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: n maand (automatische betaling) f' 27,00 kwartaal (automatische betaling) I' 70,80 kwartaal via acceptgiro f 82.80 Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: Postcode/plaats Leidse Courant, aniwu elnp - post/egel niet nodig - ii ner 008, 2501 V0 Den Haag. L. iiiiiunii«,i'iiimnnn

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9