Verwachting jaarwinst Philips is getemperd NDP-voorzitter De Vries tegen controleregeling persfusies Overleg Akzo over cao wordt hervat VNO dringt aan op maatregelen tegen Griekenlari ECONOMIE Wi nst Akzo gedaald TIP GEEFT EEN VOOl PROEFJE VAN DE LEIS £cidóc SoivuMit WOENSDAG 26 FEBRUARI 19s£ „Milieu kost duizenden veehouders de kop" DEN HAAG - Enkele duizenden veehouderijbedrijven leggen de komende jaren het loodje als gevolg van de ge stegen milieukosten. Dat verwacht het Landbouw-Econo- misch Instituut (LEI) in Den Haag. Veehouders moeten in de komende jaren extra kosten maken om aan de doelstel lingen van de overheid te kunnen voldoen. Hoe hoog die kosten zijn, is moelijk te voorspellen, aldus het LEI. Des ondanks meent het instituut dat rundveebedrijven moeten rekenen op extra milieukosten van tien- tot der tigduizend gulden per jaar. Intensieve veebedrijven, zoals varkens-, pluimvee- en stierenmesterijen, moeten reke nen op extra kosten van dertig- tot tachtigduizend gulden per jaar. Tussen de drie- en de veèrtienduizend bedrijven zullen deze kostenverhogingen niet kunnen dragen, ver wacht het LEI. Uitbreiding van het bedrijf zou een oplos sing kunnen zijn, ware het niet dat het merendeel van de veebedrijven als gevolg van milieuwetgeving aan de hui dige grootte gebonden is, aldus het LEI. Nederland hekkesluiter in de EG-regelgeving BRUSSEL - Nederland is met Duitsland en Bene lux-partners België en Luxemburg hekkeslujter bij het omzetten van EG-regelgeving in het kader van de interne markt („1992") in nationale wetgeving. Dit bleek gisteren uit een overzicht over de stand op 21 februari dat EG-commissaris Martin Bange- mann in Brussel presenteerde. Volgens Bangemann is gemiddeld 72 procent van de 156 maatregelen die door de ministers zijn aan vaard, in de lidstaten verheven tot wet. Voor Neder land is dat 66 procent. Nog 51 maatregelen moeten wet worden. Volgens een Nederlandse topdiplomaat in Brussel doet Nederland, dat in december nog in de midden groep zat, het relatief slecht omdat „de wetgevende molens bij ons langzamer malen" en omdat in an dere EG-landen de procedures gemakkelijker-zijn. HBG neemt Duitse bouwgroep over RIJSWIJK - HBG heeft met de particuliere ei genaren overeenstemming bereikt over de overneming van Raulf Bau GmbH in Göttin- gen en de daarmee verbonden bedrijven. De groep is actief in de utiliteitsbouw, de woning bouw en de grond-, weg- en waterbouw. De om zet is 250 miljoen mark per jaar. Er werken 1.850 mensen, aldus HBG. Het zwaartepunt van Raulf Bau lag oorspron kelijk in Nedersaksen en Berlijn. Onlang zijn twee bedrijven in de voormalige DDR gekocht, Massivbau in Sangerhausen en Hoch- und Tiefbau in Kemberg/Wittenberg. HBG krijgt nu een goede uitgangspositie in het oosten van Duitsland. Aan de totale omzet droeg vorig jaar Raulf Bau 135 miljoen mark bij (waarvan 50 miljoen mark in Berlijn) en Massivbau en Hoch- und Toefbau samen 115 miljoen mark. Verzekeraars ziekte kosten gaan fuseren AMERSFOORT Zeven zorgverze keraars, waaronder de Amersfoortse Zorgverzekering Maatschappij, heb ben hun krachten gebundeld. Onder de naam Multizorg gaat het bedrijf medio april in Utrecht van start. De verzekeraars innen samen één miljard gulden aan premies en Hebben 800.000 cliënteh onder hun hoede. De partners willen de verze kerden door de fusie meer kwaliteit bieden en hün eigen marktposities verbeteren. Multizorg gaat pok over eenkomsten sluiten met zorginstel lingen. Het gaat behalve om de Amersfoortse om Goudse Verzeke ringen, Nationale Nederlanden, NVS, Stad Rotterdam, Groep UAP en Rijnmond Verzekerin'gen. ING vergroot belangen Ban Brussel Lambert DEN HAAG/BRUSSEL - De strijd tussen Internationale r landen Groep (ING) uit Den Haag en de Belgische invest i maatschappij GBL om de Belgische Bank Brussel L1; (BBL) heeft een nieuw hoogtepunt bereikt. ING heeft due uitoefenen van warrants het belang in BBL vergroot mi j minder dan drie procent". Daarvoor had ING een belang v procent in de Brusselse bank. Dit heeft een woordvoen r ING gisteren bevestigd. ING heeft haar belang, dat nu uii op „ruim" acht procent, ondergebracht bij zijn Belgische; keringsdochter De Vaderlandsche. Verder heeft ING een belang van 7,48 procent in het Rott §e haven- en transportbedrijf Van Ommeren Ceteco (VGv heeft VOC gisteren bekendgemaakt in het kader van de d ding Zeggenschap. Eerder deze maand hadden zich al dri u re grootaandeelhouders bij VOC gemeld. Dat zijn de Courtier met 12,62 procent, Delta Lloyd met 10,1 procent ec Pensioenfonds met 8,4 procent. Idoor PEET VOGELS ARNHEM De netto winst van Akzo is in 1991 gedaald van 663 miljoen gulden tot 580 miljoen gulden. De omzet daalde met 400 miljoen gulden tot 16,8 miljard gulden. Hoewel de onzekere eco nomische situatie tot voorzichtigheid noopt, heeft de raad van bestuur toch vertrouwen in de gang van zaken in 1992.Het dividend wordt gehandhaafd op 6,50 gul den per aandeel. Bij de chemische produkten daalde het bedrijfsresultaat met 50 miljoen gulden tot 328 miljoen gulden. Zout en basis- chemicalien deden het slech ter, de fijne chemie kon het re sultaat op peil houden. Slecht ging het bij de divisie vezels. Hier liep de omzet met 12 pro cent terug tot 4,26 miljard, als gevolg van een lagere afzet en de verkoop van de vezelfa- briek La Seda in Barcelona. Het bedrijfsresultaat schrom pelde ineen met 116 miljoen tot 102 miljoen gulden. Bij de divisie coatings zorgde een sletht eerste kwartaal voor een daling van het bedrijfsre sultaat met 30 miljoen gulden tot 221 miljoen gulden. De pro dukten voor de gezondheids zorg hadden wederom een uit stekend jaar. De omzet steeg met 10 procent tot 3 miljard gulden en het bedrijfsresultaat ging 20 procent omhoog tot 514 miljoen gulden. Dankzij de verkoop van La Seda en de nieuwe financie ring van de Braziliaanse doch- ters liepen de rentebetalingen van Akzo met 91 miljoen gul den terug tot 277 miljoen gul den. De belastingdruk was iets lager. De bijdragen van de deelnemingen liep terug van 103 miljoen gulden tot 64 mil joen gulden. De buitengewone lasten kwa men over 1991 per saldo uit op 111 miljoen gulden. Akzo heeft voorzieningen getroffen in verband met de herstructure ring van bedrijven en de aan passing van de topstructuur van in totaal 383 miljoen gul den. Daartegenover stonden boekwinsten op verkopen van bedrijven van 188 miljoen gul den. Het totaal aantal personeelsle den daalde in 1991 met 4600 tot 65.200. Bij de divisie vezels verloren- 1500 mensen hun baan en 1000 banen gingen bij de andere divisies verloren, door verkopen van bedrijven nam het aantal medewerkers nog eens met 2100 af. Nederlandse ondernemers somberder over economie EINDHOVEN - Het zijn spannende dagen voor de Philips-top. Morgen wor den de cijfers over 1991 bekendgemaakt en dan zal blijken in hoeverre operatie Centurion haar vruchten begint af te wer pen. Tot op heden zijn de resultaten niet overdon derend en ook voor het vierde kwartaal worden geen wonderen verwacht. Dat is een tegenvaller voor J. Timmer, die eerder verkondigde dat de resul taten van de grootste sa neringsoperatie uit Phi lips' geschiedenis al in 1991 in de resultaten tot uitdrukking zouden ko men. In de eerste drie kwartalen heeft Philips een nettowinst geboekt van 875 miljoen gul den en er wordt op gerekend dat de „magische" grens van 1 miljard gulden nettowinst voor heel 1991 gehaald wordt. Daar bij moet wel bedacht worden dat 365 miljoen gulden van die winst voortvloeit uit de ver- Philips-topman J. Timmer heeft een aantal klinkende successen nodig om zijn imago weer wat op te poetsen. FOTO'S: SP koop van het belang in Whirl pool. Interessanter is het daarom om naar het bedrijfsresultaat te kijken. Daarin komt tot uit drukking wat Philips verdiend heeft op de verkopen van haar produkten. Dat beeld ziet er heel wat minder rooskleurig uit. Timmer heeft eerder aan gekondigd dat het bedrijfsre sultaat minimaal 5 procent van de omzet moet zijn. In de eer ste twee kwartalen van 1991 werd die norm nog gehaald, maar in het derde kwartaal zakte Philips door het ijs met een bedrijfsresultaat van 3,5 procent van de omzet. Vooral de divisie consumentenpro- dukten deed het flink slechter. Prijzenslag De oorzaak daarvan lag vol gens financiële man H. Appelo in de wereldwijde prijzenslag op het gebied van audio- en vi deoapparatuur. Aangezien de prijzenslag zich in het vierde kwartaal in alle hevigheid heeft voortgezet,' zal het resul taat van consumentenproduk- ten waarschijnlijk ver achter blijven bij de 590 miljoen gul den over het vierde kwartaal van 1990. Een indicatie daar voor gaf eerder deze week Sony. De Japanse elektronica gigant moest voor het eerst sinds 34 jaar een verlies mel den. De slechte gang van zaken in de consumentenelektronica komt Philips erg ongelegen. Timmer heeft een aantal klin kende successen nodig om zijn imago weer wat op te poetsen. Uitgerekend consumenten- produkten, de divisie die hij via harde saneringen weer ge zond maakte, laat het lelijk af- Het hoofdkantoor van Philips in Eindhoven. weten. De schuld daarvoor ligt niet bij Philips, maar eenN suc cesje zou wel aardig zijn voor de geplaagde personeelsleden. Temeer als men bedenkt dat platenmaatschappij Polygram, die ondergebracht zit bij con- sumentenprodukten, draait als nooit tevoren. De verkoop van cd-plaatjes heeft de pla tenindustrie er binnen een paar jaar weer helemaal boven op geholpen. De andere divisies draaien on verwacht goed. Met name bij componenten, chips, halfgelei ders en beeldbuizen, was het herstel verrassend. Ook de lichtdivisie is volgens Philips weer op de weg terug. Bij pro fessionele produkten en syste men lijkt de grootste pijn ook geleden, nu de computeractivi teiten definitief zijn verkocht aan Digital. Of het Philips allemaal veel zal helpen moet worden afge wacht. Het bedrijf gaat gebukt onder een enorme schulden last en staat daarnaast voor enorme investeringen. Philips heeft 2 miljard gulden gereser veerd voor de reorganisatie. Uit die pot zijn ook in 1991 de salarissen betaald 40.000 werknemers die ten verdwijnen. Het Philips daarom dubbe dat de lagere kosten i een verhoogd bedrijfsre geleid hebben. Temeer' door het recordverlies miljard gulden over 199 nanciële basis toch al vi aangetast. Dat het economisch tij nog eens tegenzit, kon mer dubbel slecht uit. I man die gezegd heeft dereen op zijn of haar ten beoordeeld moet Hij is wel zo slim gewe vooraf niet vast te leg' precieze winstcijfers,) eens zal hij toch met zijfe bloot moeten. Operatie j rion moet ook resultatf zien om het personeel te motiveren. Iedere i. mer is er inmiddels v overtuigd dat de gez king van het bedrijf zeer korte termijn kan. ren. Timmer heeft echt, ingezet en moet dat oi maken. Als het „ork bert" niet lukt om Phili; op de rails te krijgen, wel? Timmer zal morgc' schijnlijk nog veel uit leggen. Niet alleen aa nanciële wereld, maar zijn eigen personeel, i UTRECHT - Het overleg over de cao bij Akzo (22.500 werkne mers) wordt 'hervat. De vak bonden gaan in op de uitnodi ging van Akzo-topman dr. A. Van Es om zaterdag te komen praten, zo hebben ze Akzo gis teren in een brief laten weten. Maandag kondigde de Indus triebond FNV aan zijn leden te gaan raadplegen over acties tenzij het chemisch concern zich voor het weekeinde bereid verklaarde de cao-onderhan delingen te heropenen over de vut en de lonen. Akzo-onderhandelaar Van Es verklaarde daarop bereid te zijn tot een „toelichtend ge sprek" maar van hernieuwde onderhandelingen kon er vol gens hem geen sprake zijn. Wel was Van Es genegen even tuele onduidelijkheden „weg te nemen" en „schoonheids foutjes" te ondervangen. Ik hoop dat we er zaterdag met Akzo alsnog uitkomen", aldus de woordvoerder van de Indus triebond FNV. Unilever De vakbonden en de directie van Unilever hebben een prin cipe-akkoord bereikt over een nieuwe cao. Het contract, dat loopt van maart '92 tot maart '93, voorziet in een loonsverho ging van 4 procent per 1 maart 92 en nog eens 0,25 procent per 1 januari '93. De vakbonden en het bedrijf hebben dit meege deeld. Net als elders is er ook bij Unilever geen sprake van zieke werkne- Avebe De vakbonden en de directie van het aardappelmeelconcern Avebe in Terapelkanaal zijn de afgelopen nacht tot een ak koord gekomen. Dat heeft Avebe-woordvoerder J. Roo- zen bekendgemaakt. De twee duizend werknemers krijgen per 1 maart een loonsverho ging van 4,5 procent. De vut- leeftijd blijft structureel op 62 jaar, terwijl die voor de periode van 1 jaar wordt verlaagd tot 61 jaar. De cao krijgt een looptijd van 1 jaar. De bonden zullen het akkoord met een positief advies voorleggen aan de ach terban. De stakingsacties zijn daarmee naar alle waarschijn lijkheid van de baan. Suikerindustrie Zonder de Voedingsbond FNV hebben de andere vakbonden dinsdagavond met de werkge vers in de suikerverwerkende industrie een onderhande lingsresultaat bereikt over een nieuwe cao. De suikerverwer kende industrie (ondermeer chocolade- koekjesfabrieken) telt 14.000 werknemers. De Industrie- en Voedings bond CNV en de Unie BLHP spraken gisteren van een rede lijk resultaat. Dit hoewel tot verdriet van de bonden de au tomatische prijscompensatie is geschrapt. De werkgevers Cao-onderhandelaars van Industriebond FNV en een delegatie van het aardappelmeelconcern Avebe in Terapelkanaal zijn tot overeenstemming over de cao qekomen. FOTO:ANP hebben op dat punt aan het langste eind getrokken. Te genover het verdwijnen van de prijscompensatie staat een loonsverhoging van 2 procent per 1 maart en nog eens 2 pro cent per 1 september. Het nieuwe contract krijgt een looptijd van tien maanden. Metaal De werkgevers vinden dat het overleg in de metaalnijverheid stroef verloopt. „De vakbon den doen geen enkele stap in onze richting. Zij blijven bij hun eis, wij ook", aldus onder handelaar L. Vonk, die hel „vindt meevallen dat de bon den nog om de tafel zitten". Heikel punt is de maatregel om het ziektevérzuim aan te pakken. De werkgevers blij ven bij het inleveren van maxi maal vier vakantiedagen pei jaar bij ziekte en verlaging van het ziekengeld naar 85 pro cent. „De bonden willen dat niet, maar ze zeggen niet waar om niet", aldus Vonk. Uitzendbureaus De vakorganisaties hebben gisteren met de Algemene Bond Uitzendondernemingen een principe-akkoord afgeslo ten voor een nieuwe cao voor vaste medewerkers van uit zendbureaus. De nieuwe cao (6.000 mensen) loopt van 1 ja nuari 1992 tot 1 april 1993. De cao-loonschalen in de branche gaan met "terugwerkende kracht tot 1 januari omhoog met 3,75 procent en op 1 janua ri 1993 nog eens met 2,5 pro cent. De door de cao-partijen geaccepteerde eigen loonscha len van uitzendondernemin gen stijgen met drie procent en vervolgens nog eens met 1,85 procent. De cao-loonschalen voor jongeren gaan met vijf procent omhoog. Verder zullen extra etnische werknemers worden aangetrokken, waar door het totaal aantal allochto nen in de branche op 2,5 pro cent moet komen. DEN HAAG - Dc onderne mersorganisatie VNO zal er bij de Nederlandse regering op aandringen snel maatregelen te nemen waardoor een einde kan komen aan de boycot van Nederlandse bedrijven in Griekenland. Dit heeft inter nationaal secretaris Haüwert van het VNO gisteren desge vraagd laten weten. Het VNO heeft de afgelopen dagen klachten gekregen van diverse bedrijfssectoren. Deze zijn ongerust over de teruglo pende vraag in Griekenland naar Nederlandse produkten. Het gaat hier met name om de vlees-, zuivel- en drankenin dustrie en de consumenten- electronica. Het VNO heeft al contact gehad met het Griekse verbond van ondernemingen dat toegezegd zou hebben al het mogelijke te doen om een einde te maken aan de boycot. Voorlichtingscampagne Volgens internationaal secre taris Hauwert zou de Neder landse regering in Grieken land een gerichte pr- en voor lichtingscampagne moeten voeren waarin de Nederlandse houding ten aanzien van de mogelijke erkenning van de 'Joegoslavische' repub cedonië wordt uitgeleg) Aanleiding tot de Griet cot is namelijk de Joej verklaring die de E< ters van buitenlands! vorige week maandag bon opstelden. Vol; commissie die de aan erkenning van 'Macedj onafhankelijke republ onderzocht, was aan af waarden voor erkem daan. Na afloop van rentie werd dan ook i ste verklaring gezeg gesprek over de „erj van Macedonië" zal voortgezet. 'Macedonië' Griekenland meende dat de naam 'Maced voorbehouden aan d< rond Thessaloniki en de nieuwe republiek moet heten. Bovendiei de Griekse delegatie zorgd over ihogelijke saanspraken van de ni publiek op Noord-( land. In een latere vei toen de Nederlandse c al vertrokken was, is Griekse bezwaren alsri moet gekomen. De na cedonië' werd geschra plaats daarvan sprak klaring over de „er van andere republieke ROTTERDAM - De Neder landse ondernemers worden steeds somberder over de eco nomische vooruitzichten. Nog maar 63,5 procent van de Ne derlandse ondernemingen ver wacht dat de winst toeneemt in 1992. Eind vorig jaar rekende 70 procent van de onderne mers nog op meer winst. Dit blijkt uit een onderzoek van Dun en Bradstreet, een onder neming in handels- en be drijfsinformatie. Ook ten aanzien van de werk gelegenheidsontwikkeling zijn de ondernemers minder positief gestemd. Nog maar 59 procent van de ondernemers verwacht een toeneming van de werkgelegenheid, terwijl in het vierde kwartaal van 1991 nog 64 procent een toeneming van de werkgelegenheid ver wachtte. Vergeleken met de gemiddelde verwachtingen van ondernemers wereldwijd "zijn de Nederlandse onderne mers nog redelijk optimis tisch. Wereldwijd verwacht slechts 50 procent van de on dernemers meer mensen aan het werk te kunnen helpen. Meer wipst wordt door slechts 60 procent van de onderne mers verwacht. Vooral in Ja pan kelderde de winstver wachting. Slechts 45 procent van de ondernemers verwacht dit jaar meer winst. Directeur Sijthoff Pers voorstander van wetgeving ADVERTENTIE AMSTERDAM - De poli tiek moet afzien van een persfusiecontrolerege- ling. Dagbladuitgevers zullen niet binnen afzien bare tijd een gevaar zijn voor de pluriformiteit van de dagbladpers. Dat heeft J. de Vries, voorzitter van de vereniging De Neder landse Dagbladpers (NDP), gisteren verklaard op een symposium van Het Persinstituut in Am sterdam. Het sympsium werd gehouden ter gele genheid van het afscheid van mr. J.J. Nouwen als voorzitter van het curato rium van het Persinsti tuut en Wim Klinkenberg als secretaris. Iedereen die bevreesd is voor aantasting van de plurifomi- teit mist volgens De Vries de aansluiting met de werkelijk heid. Volgens hem bevestigen media-concerns vandaag de dag telkens dat het uitgeven van dagbladen de kernactivi teit is. Er wijzigt wel eens wat, maar het geloof dat titels mas saal de prullenbak in zullen gaan is naar de mening van De Vries ridicuul. Mocht het met de fusies in de dagbladwereld te bont worden, dan kan volgens De Vries een beroep worden gedaan op be staande regelingen. Naar zijn mening is thans al een uitge breid instrumentarium aanwe zig om machtsmisbruik ver bonden aan een overheersen de marktpositie tegen te gaan. De NDP is echter bereid met de minister van WVC te over leggen over een gedragscode. In dat overleg zullen de uitge vers een sterke nadruk leggen op het belang van het behoud van de bewegingsvrijheid van ondernemers. Uitgevers moeten wenselijke en noodza kelijke ontwikkelingen kun nen sturen. Zij moeten altijd economische maatstaven kun nen hanteren. Verder moet uit gevers de gróótst mogelijke vrijheid worden gelaten om zelf de verantwoordelijkheid voor pluriformiteit te dragen. Mr. J. Nouwen, directie-voor zitter van Sijthoff Pers, acht hét praktisch uitgesloten dat de NDP een gedragscode tot stand brengt. Een code moet blijvende garanties bieden om de pluriformiteit en de redac tionele zlefstandigheid van de bij een fusie betrokken dagbla den te waarborgen. Naar zijn mening kunnen uitgevers der gelijke garanties eenvoudig weg niet bieden. Een minimale code waarin al leen een maximaal marktaan deel wordt vastgelegd acht hij weliswaar denkbdar, maar kan vanwege het karakter van de regeling nooit afdwingbaar zijn. Nouwen acht het c^aarom wijs dat het kabinet overweegt wetgeving tot stand te bren gen. Een van zijn agumenten luidde: „Macht corrumpeert en absolute macht corrump- teert absoluut" Minister d'Ancona herhaalde op het symposium nogmaals haar standpunt dat bij het uit blijven van serieuze zelfregu lering het kabinet wetgeving zal overwegen. Nieuwsblad De redactieraad van het Nieuwsblad in Tilburg heeft de strijd voor het behoud van de eigen krant opgegegeven. Be sloten is om, indien de redac tievergadering morgen ak koord gaat, mee te werken aan het door de directie en hoofd redacties van Brabant Pers uit gestippelde beleid. Dat beleid komt neer op een versnelde sa menwerking tussen het Nieuwsblad en het Bossche Brabants Dagblad die uitein delijk tot fusie zal leiden. De redactieraad stelde gisteren dit standpunt „met de rug te gen de muur" te hebben inge nomen. De redactievergade ring van het Nieuwsblad wordt geadviseerd er morgen mee in te stemmen. Eind vorige week sprak het actiecomité „Be houd het Nieuwsblad" over het voorstel van directie en hoofd redacties nog het „onaan vaardbaar" uit. Evenals het ac tiecomité vindt ook de redac De nieuwe TIP. Nu in uw supemi tieraad dat de onderzoekers G.J. Laan en prof. dr. P. Ver- heyen, die mede in opdracht van de redactie een bemidde lingsrapport hebben uitge bracht, „in hun taak tekort zijn I geschoten". Anders gens de redactieraad dracht luidde, zijn ei ternatieven voor fus zocht. „Een niet meel draaien feit".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6