Wolfson: „Energieheffing waarvan niemand slechter wordt kan niet" 'Vrouwen in Derde Wereld gedwongen tot prostitutie' Groningse actie voor Iers meisje Ceidoe Gomnnt BINNENLAND BUITENLAND Emancipatieraad „vernaggeld" door benoeming Van Kemenade" Wekelijks hulp naar Albanië NVSH start informatielijn Hirsch Ballin; „NS hebben voetbalvandalisme deels aan zichzelf te wijten" WOENSDAG 26 FEBRUARI 1992 Idoor RIK IN 'T HOUT DEN ELAAG Greetje den Ou den-Dekkers, voorzitter van de Emancipatieraad, is woedend dat er geen vrouw is benoemd tot commissaris der koningin (CdK) in Noord-Holland. „Ik voel me vernaggeld door de rege ring". Mevrouw Den Ouden-Dekkers wijst erop dat het kabinet nog maar en kelejaren geleden een nieuw emancipa tiebeleidsplan presenteerde. Daarin staat „uitbundig beschreven" dat er meer vrouwen in hoge ambtelijke func ties benoemd moeten worden. Maar in de eerstvolgende vacature (Noord-Hol land) heeft de regering toch weer een man naar voren geschoven: oud-minis ter Jos van Kemenade, die nu nog bur gemeester van Eindhoven is. „Dan vraag ik me dus af of de regering zich zelf eigenlijk wel serieus neemt, als zij zo'n beleidsplan schrijft. Ik vind dat heel zorgelijk", zei de voorzitter van de Emancipatieraad gisteren voor de KRO- radio. Toch geeft Greetje den Ouden- Dekkers de moed nog niet op. Vandaag begint de sollicitatieprocedure voor het commissariaat der koningin in Zeeland. Bemanning klaagt Boeing aan na ongeval SEATTLE - De cockpitbemanning van een Boeing 747 van United Airlines, die drie jaar geleden op Hawaii in volle vlucht een vrachtdeur verloor waardoor negen passa giers naar buiten werden gezogen en om kwamen, heeft een geding aangespannen te gen vliegtuigbouwer Boeing. In de klacht beweren gezagvoerder, tweede piloot en boordwerktuigkundige dat de vrachtdeuren van Boeing niet deugden. Een 747 van Panam moest in 1987 kort na de start terugkeren toen een vrachtdeur in de lucht open ging. De vliegtuigbouwer had meteen na het voorval in 1987 luchtvaart maatschappijen aangeschreven met het ver zoek de aluminium vergrendeling van de vrachtdeuren te vervangen door stalen gren dels. Recordjaar voor toerisme China PEKING - Vorig jaar is een recordjaar geweest voor het toerisme in China. In 1991 be zochten 33,3 miljoen buiten landers de Volksrepubliek, ruim vijf procent meer dan het oude bezoekersrecord dat uit 1988 stamt. Het aantal toeristen dat Chi na aandeed, was sterk ge daald na het bloedbad van juni 1989 in Peking toen het leger een volksopstand neer sloeg. De toeristen besteed den vorig jaar in China 2,8 miljard dollar, een stijging van 28 procent vergeleken met 1990. DEN HAAG - De stichting Mensen in Nood gaat tot en met april wekelijks transporten met hulpgoederen naar Albanië sturen. De organi satie heeft daartoe besloten na een inspectie reis. In het armste land van Europa is een groot tekort aan voedsel ontstaan. Daarom zullen de eerste vrachtwagens deze week al uit Neder land vertrekken. Het gaat om een zending bo ter, noodbiscuits en warme kleding ter waarde van 500.000 gulden. Het economisch leven in Albanië ligt volgens Mensen in Nood stil door de impasse die is ontstaan na het heengaan van het communistisch bewind. Zo is de grond for meel nog steeds staatsbezit, maar bewerken de boeren het niet meer uit angst dat het land na de verkiezingen eind volgende maand naar een ander gaat. UTRECHT - De Nederlandse Vereniging i Seksuele Hervorming (NVSH) stelt zaterdag eigen 06-lijn in. Onder de naam 'de Vrijwijzer' 3 de NVSH aan een breed publiek voorlichting j ven over zaken als impotentie, biseksualiteit a geslachtsziekten. Met de lijn wil de NVSH dej suele voorlichting toegankelijker maken dooi; anoniem de door hen gewenste informatie kijgbaar is. Bellers kunnen door een simpele d -\ op de knop kiezen uit elf thema's. De inform komt van een bandje. De Vrijwijzer kost cirtc gulden per minuut. Het nummer (06-350-1511 biedt volgens de NVSH een goedkope uitkoir „Nog maar al te vaak kloppen mensen met j intiemste vragen aan bij, de huisarts, om na j bezoek te moeten constateren dat zij nog even 1 wetend zijn als daarvoor". DEN HAAG Eén ding moet volgens dr. Dik Wolfson, voorzitter van de commissie die vandaag het eindrapport over regu lerende energieheffingen presenteerde', duidelijk zijn: er zullen altijd men sen zijn die er als gevolg van die heffing op achter uitgaan. „Je kunt nooit een systeem vinden waar niemand slechter van wordt", zo zegt hij over de energieheffing, die zoals be kend gecompenseerd moet worden door belastingverlich ting op andere terreinen. Voor de burger geldt dat diens per soonlijke omstandigheden, diens energiegedrag, zo bepa lend zijn, dat zelfs Wolfson na anderhalf jaar onderzoek niet kan zeggen wat de koopkrach teffecten van de heffing pre cies zullen zijn. Want waai" de ene burger kan volstaan met een gas- en elektriciteitsreke ning van honderd gulden per maand, heeft de ander uit de zelfde inkomensgroep er vier honderd gulden voor nodig. Compensatie van de heffing via bijvoorbeeld een btw-verla- ging of het inkomen zal daar om voor de één een inkom stenverbetering te zien geven en voor de ander een verslech tering. Maar hoeveel die ook is, de burger heeft het zelf voor een groot deel in de hand, be toogt Wolfson. „Sommigen zullen er beter van worden, an deren slechter. Dat is vrij wille keurig verdeeld. Het hangt sa men met zaken als inkomen, gezin, woningkenmerken, leeftijd. En je kunt onderzoe ken tot je er bij neervalt, je kunt niets vinden waarbij er niets gebeurt. Maar het is ook de bedoeling dat er iets ge beurt. We willen dat mensen die relatief veel energie ge bruiken, het met wat minder doen. Dat als ik van huis ga, ik nakijk of ik de verwarming op de studeerkamer heb uitge draaid. Die heffing is er om mij daaraan te herinneren, want als ik het niet doe voel ik dat in m'n portemonnee". Maar heeft die heffing voor la gere inkomens met een groot ge zin in een oud tochtig huis niet veel meer gevolgen dan voor de hogere inkomens in een vaak heter geïsoleerde woning Wolfson: „Door je gedrag aan te passen kun je die schade be perken. Dat is toch het oog merk, gedragsaanpassing. Kijk je naar verwarming, dan zie je dat huiseigenaren wat aan isolatie kunnen doen, mensen in een hoogwaardige huurwoning hun huisbaas kunnen vragen: doe er 'ns wat aan, en mensen in een sociale huurwoning hun woning bouwvereniging kunnen aan spreken. Wat overblijft is die paar procent die in een slechte huisjesmelkerswoning zit. Daar moet wat aan het punten systeem gebeuren. Een slecht geïsoleerde woning is minder waard, dus moet de huur om laag. Met zaken als gedrag, iso latie en huurvaststelling kun je invloed uitoefenen, waar door de soep niet zo heet gege ten wordt". De stuurgroep Wolfson heeft zich bij het onderzoek naar een invoering van energieheffing op drie varianten geconcen treerd. De eerste is een heffing in Oeso-verband, de tweede een heffing alleen in Neder land, en de derde een heffing in ons land waarbij de energie- intensieve en concurrerende industrie wordt ontzien. Uit het rapport blijkt de laatste mogelijkheid, de zogenoemde C-variant, waarin overigens motorbrandstoffen zijn uitge sloten van heffing, de meest reële, ook al is de energiebe sparing in die variant het min ste, zo'n vijf procent. De werk gelegenheid daarentegen neemt toe met zo'n vijftiendui zend banen, terwijl die in de beide andere varianten af neemt met enkele honderd duizenden. Met name tegen de tweede va riant, een brede beffing alleen in Nederland, zijn al luide pro testen te horen geweest: voor een vlucht van bepaalde secto ren uit het bedrijfsleven naar het buitenland werd nadruk kelijk gewaarschuwd. Wolfson noemt het 'de afschrik variant'. „Met die variant verdwijnt de energie-intensieve industrie. We laten zien waar de kritische grenzen liggen". Naïef „Je moet wel buitengewoon naïef zijn als je denkt dat een heffing op alle energie, alleen in Nederland, voor de politiek aantrekkelijk is. Als je dus zit tussen de Scylla van iets waar van je niet kunt het gerealiseerd wordt, en de Charybdis van een gering energieresultaat bij het ont zien van bedrijven, dan is de keus duidelijk. Bij die laatste variant heb je vrijwel geen ver plaatsing, de bijverschijnselen zijn marginaal en het levert de eerste tien jaar ook. nog vijf tienduizend banen op. Een probleem is dat je moet uitleg gen dat alleen de kleinverbrui ker die heffing betaalt,-en dat je in Nederland daarmee klei nere bedrijven discrimineert die hetzelfde maken als grote bedrijven. De meeste kleine bedrijven zullen zich wel kun nen redden. Alleen de installa teurs die klokjes heben waar door om elf uur de etalagever lichting uitgaat zullen het goed krijgen". Een sector die mogelijk wel fikse nadelige gevolgen onder vindt is de glastuinbouw. Wolfson relativeert dat. „Het CPB verwacht dat de energie prijs drie a vier procent per jaar stijgt, en toch groeit de glastuinbouw. Er zijn nog steeds financiers te vinden. Dat komt doordat het een hoogwaardige bedrijfstak is, met hoogwaardige produktie, high-tech. Die kan een stootje hebben. Als ik zeg dat er geen dramatische gevolgen zijn bij de C-variant, dan heb ik de glastuinbouw al daarin meege nomen. Er komen tien- tot vijf tienduizend banen bij en dat is al met aftrek van de banen die we in de glastuinbouw even tueel zouden verliezen". Opstapje Hoewel de C-variant, waarin de grootverbruikers zoveel mogelijk worden ontzien, dus het meest reëel lijkt, ziet Wolfson die vooral als een eer ste stap naar een heffing in Oeso-verband, waarin alle wes terse industriële landen verte genwoordigd zijn. „En als je dat perspectief ziet moetje je afvragen of ons land geen stappen moet zetten waardoor je vooraan in de mu ziek loopt, niet voor de muziek uit, maar duidelijk richting ge vend aan die muziek zelf'. Een van de belangrijkste voor delen aan een energieheffing in Oeso-verband is volgens Wolfson dat de importprijzen van gas en olie uit bijvoorbeeld de Golf er door zullen dalen. Gas- en olie-exporterende lan den krijgen minder voor hun produkt, verwacht Wolfson, omdat de heffing die moet wor den betaald een verminderde vraag tot gevolg heeft. Wolfson: „Een barrel olie kost in 2015 bijna drie keer zoveel als nu; zetje déze heffing erop, dan is dat een stuk minder. Een derde van de heffing komt voor rekening van de expor teur en twee derde gaat naar het land van gebruik, dat wordt er beter van, want dat is een derde van zijn kosten kwijt. Ik weet niet of ik me daarover in slaap zou huilen, als de Saudi's minder verdie nen. En stel dat ook andere dan de Oeso-landen deelne men, dan is de netto-opbrengst nog groter. De exporteur be taalt mee aan een bezüini- gingsprogramma. Dat vind ik de trekpleister". Geëngageerd Wolfson benadrukt nog eens Dik Wolfson: „We willen dat mensen die relatief veel energie gebrui ken, het met wat minder doen". FOTO: STEPHEN EVENHUIS dat zijn rapport niet meer is dan een inventarisatie, zonder aanbevelingen. Hoe de poli tiek en belangengroeperingen er verder mee omgaan is hun zaak, betoogt hij. „Dit is opge schreven om iedereen zijn ei gen invulling te laten geven. Er moeten niet te veel tevre den mensen zijn, dan heb je het verkeerd geschreven denk ik. Iemand die wil dat er snel iets uitkomt raakt geïrriteerd, want er zit geen millimeter en gagement in. Geëngageerd was ik al. Ik zie duidelijke voordelen van ecologisering van het belastingstelsel en daarnaast heb ik de vrijheid van iemand die geen politieke verantwoordelijkheid draagt en die kan zeggen: het gaat verkeerd met die energie, jon gens, sluit daar je ogen nou niet voor". En dan plotseling heftig: „Onze energie wordt drie keer zo duur in dertig jaar, dat moet je je eens proberen voor te stel len. Gisteren zat ik te eten in een restaurant, fles wijn erbij, en plotseling bedacht ik: over dertig jaar zit de benzine in flessen, dat wordt een soort grand cru. Dat betekent dat we toch op een andere manier met onze mobiliteit moeten om gaan. Er moeten andere leef vormen komen, andere recrea- tievormen, andere werkvor men! En dan zeg ik: wie tijdig nadenkt en aanpakt, maakt er toch meer van. En in dat licht bezien is fiet heel nuttig dat dit rapport er is". George Bush ga Buchanan te lijf met tv-spots (Vervolg van de voorpagii WASHINGTON - Voor pi dent Bush lijken de laatste alle sterren verkeerd te sta Gisteren was hij op vei zingspad in Californië, twee toespraken van hem den verstoord door aids-ai voerders. Californië is dan gemiddeld getroffen de langdurige economisch cessie in de VS en steeds Republikeinse kopstuk vrezen dat Bush, als hij de publikeinse presidentska daat voor een tweede teri wordt, het in die mamrn staat zal verliezen van de mocratische tegenstander. De Washington Post wist g ren te melden dat zelfs ex- sident Ronald Reagan h gezegd dat Bush Califc kan verspelen 'omdat I niets heeft wat op een b schap lijkt'. Californië, mej miljoen inwoners, is veru meestbevolkte staat van I rika (dat een totale bevol van 250 miljoen heeft), wordt voor een kandidaat welijks mogelijk geacht nationale presidentsvei zing te winnen als hij niet Californië op zijn naam br< Inmiddels blijft vooral Pa Buchanan zo zwaar ham' op het onvermogen v om Amerika uit de econj sche en morele crisis te ken, dat de president zijn pagnestaf opdracht heeft j ven om alle hoffelijkhei gens zijn partijgenoot te varen en hem met nega tv-spots te lijf te gaan. Noj tien dagen geleden verkla, Bush dat hij zich niet zou verleiden tot het afkrakei^ tegenstanders, maar zich^ blijven toeleggen op het dragen van zijn eigen ve( zingsprogramma. DEN HAAG - De Nederland se Spoorwegen hebben het deels aan zichzelf te wijten dat een groep voetbalvandalen vo rige maand in de buurt van Groningen het interieuf" van een treinstel vernielde. Dat suggereert minister Hirsch Ballin van justitie, mede namens zijn collega Da- les van binnenlandse zaken, in antwoorden op vragen van Tweede-Kamerleden. „De beslissing van de NS om op zondag 19 januari een groep voetbalsupporters (vanuit Zwolle) terug te sturen naar Groningen terwijl men de sup porters in de veronderstelling liet verkeren dat dè trein naar Enschede zou vertrekken, moet als een onjuiste beslis sing worden aangemerkt", al dus Hirsch Ballin. Volgens hem hebben de NS hiermee te grote risico's genomen. De betreffende daad van van dalisme trok extra veel aan dacht, omdat de officier van justitie in Groningen geen toe stemming gaf aan de politie om de groep voetbalsupporters te arresteren. Minister Hirsch Ballin kan die beslissing billij ken. Op zichzelf zou aanhou ding zinvol geweest zijn, „maar wegens de beperkte po litiecapaciteit ter plaatse, in combinatie met de grootte van de supportersgroep, was dit feitelijk niet mogelijk zonder onverantwoorde risico's te ne men". De minister is het niet eens met het argument van de offi cier van justitie dat aanhou ding in dit geval sowieso geen zin gehad zou hebben omdat het bewijs van overtreding van artikel 141 (openlijke geweld pleging) van het Wetboek van Strafrecht toch niet geleverd had kunnen worden. Overigens staat de minister een wetswijziging voor ogen waardoor het mogelijk zou worden iemand te bestraffen alleen al vanwege het deel uit maken van „enig verband van waaruit geweld wordt begaan tegen personen of goederen, wetende of redelijkerwijs ver moedende dat dit geweld be gaan zal worden". De Ierse jeugd ging gisteren met spandoeken de straat op om te protesteren tegen het abortusverbod zwangere Ierse meisje. voor het 14-jarige na verkrachting GRONINGEN „Please give back the 14-year old girl her rights. May God help you with your decision". Een telegram met die woorden is gistefen vanuit Groningen naar de Ier se premier Albert Reynolds en het Ierse ministerie van justi tie verstuurd. Het is een actie van het voor malige Groningse PvdA-sta- tenlid Wobkelien de Maar na mens het inderhaast opgerich te comité Mimosa for Dora Mar. De Maar en het comité hopen op die manier de Ierse politiek ertoe te bewegen het 14-jarige Ierse meisje dat zwanger is geworden na ver krachting, een abortus toe te staan. De Maar noemt de beslissing van de rechtbank die het meis je verbiedt naar het buitenland te reizen om een abortus te on dergaan, 'een gevaarlijke ont wikkeling' en een schending van de rechten van de mens. Het comité heeft ook de Neder landse regering benaderd, maar die wil gezien de lopende juridische ontwikkelingen af wachten alvorens eventueel internationaal stappen onder te nemen. De kwestie is in Ierland u groeid tot een nationaal d en heeft inmiddels ook i andere landen van de Eui se Gemeenschap veel ve: waardiging gewekt. Het H gerechtshof van Ierland 1 gisteren en vandaag in Di zijn niet-openbare zi; voortgezet over de abol kwestie en zal waarschij niet voor het einde vai week met een uitspraak men. De Ierse grondwet biedt abortus. De ouders het meisje zijn in beroei gaan tegen een beslissing de procureur-generaal onj meisje te verbieden I Groot-Brittannië te reizeij daar een legale abortus t( dergaan. De advocaten va) familie betogen dat het verbod strijdig is met Eui se verdragen die Ierlan aangegaan en die vrij vei van personen garandi Voor het parlement in Di protesteerden ongeveer honderd demonstranten t het abortusverbod. Toei menigte probeerde de di hekken opzij te duwen, k het tot botsingen met de tie. GENEVE - Armoede dwingt miljoenen vrou- wen in de Derde Wereld tot de „moderne slaver nij" die prostitutie heet. Dit heeft koningin Fabiola van België gisteren ge zegd bij de opening van de eerste topconferentie over de economische verhef fing van vrouwen op het platteland. Fabiola zei dat meer dan 500 miljoen vrouwen op het platte land over de hele wereld in een staat van armoede leven die nog verergerd wordt door sek suele discriminatie. Met het doel een beter leven te vinden, zoeken velen van hen hun ge luk in stedelijke gebieden, al dus de Belgische vorstin. „Al te vaak worden deze jonge mensen het slachtoffer van een schandalige en vernede rende handel. Want met mil joenen eindigen zij in de pros titutie in de grote steden van hun landen en in de westerse wereld. Dit is een moderne vorm van slavernij die met kracht bestreden dient te wor den". De bijeenkomst die twee da gen duurt, heeft onder strenge veiligheidsmaatregelen plaats. Aanwezig zijn vier koningin nen en meer dan zestig vrou wen van staatshoofden en re geringsleiders. Volgens de or ganisatoren zijn niet meer dan acht arme vrouwen van het platteland naar Genève uitge nodigd. Van hen hebben er zes, gehuld in traditionele nationa le dracht, de conferentie giste ren toegesproken. VN-functionarissen zeggen dat in de hele wereld 565 mil joen vrouwen op het platteland in armoede leven. Ondanks hun overheersende positie bij de produktie van voedsel wor den zij grotendeels genegeerd in traditionele ontwikkelings programma's. Een van de be langrijkste doelstellingen van de conferentie is het verande ren van de houdingen van de internationale financiële ge meenschap jegens dergelijke vrouwen. In de meeste ontwikkelings landen wordt één op de vijf huishoudens bestierd door een vrouw. Een schamele tien pro cent van de vrouwen op het platteland heeft toegang tot le ningen van banken waarmee ze aan de knellende greep van de armoede zouden kunnen ontkomen. Secretaris-generaal Boutros Ghali van de Verenigde Naties, die zijn eerste bezoek aan Ge nève brengt sinds hij in janua ri in functie trad, hield de con ferentie voor dat het vergroten van de economische capaciteit van arme vrouwen op het plat teland erkend wordt als een wezenlijke voorwaarde voor ontwikkeling. Het Internationale Fonds voor de Ontwikkeling van het Plat teland (FIDA), dat de conferen tie heeft georganiseerd, heeft 317 projecten onder handen in 94 landen. Vrouwen spelen daarin een grote rol. Meer allochtone: aan werk geholp DEN HAAG - De arbeii reaus hebben vorig jaar allochtonen aan het wer holpen. De bemiddeling werkzoekende allochl steeg met bijna 25 procen 9474 in 1990 tot 11.599 jaar. Dit blijkt uit de jaarc die de Arbeidsvoorzienin teren heeft bekendgen De arbeidsbureaus, vervi in totaal ruim 129.000 va res. Dat zijn er bijna 2000 dan in 1990. De plaatsin vrouwen (44.151) en jon, (49.618) nam toe met resp velijk 200 en 2000. Ruim langdurig werklozen g via de banenpools aai werk. Dat cijfer ligt hoge staatssecretaris Ter Veil sociale zaken onlangs ai aldus de Arbeidsvoorziel De taakstellingen voor zijn niet allemaal gehaall gold vooral de plaatsini langdurig werklozen. H<| solute resultaat voor I groep daalde zelfs: van 3 naar 31.526, banenpools inbegrepen. SUSKEENWISKE - LAMBIKBABA c' Standaard Uitgeverij/Wavery Productions [ffl met fat we je met hebben ^eusarschuud J

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4