Bedrijfspastoraat verlegt koers „Geef migranten in bisdom meer invloed op beleid" GEESTELIJK LEVEN OPINIE Wellicht nieuwe brief bisschoppen over bewapening Bisschoppen: Paal en perk aan vernieuwing COMMENTAAR unicef Ccidóc Qowia/nt WOENSDAG 26 FEBRUARI 1992 Wereldraad klaagt Indonesië aan wegens Oost-Timor CjENEVE - De Wereldraad van Kerken heeft de „systematische schending" van mensenrechten in Oost-Timor aangeklaagd voor de mensenrechtencommissie van de Verenigde Naties, die in Genève bijeen is. De Wereldraad veroordeelde het optreden van de Indonesische veiligheidstroepen tegen burgers in Oost-Timor. De 'massamoord van Santa Cruz', waarbij in november vorig jaar een onbekend aantal mensen op meedogenloze wijze om het le ven kwam, staat niet op zichzelf, zo schrijft de Wereldraad in een verklaring. De Wereldraad neemt geen genoegen met de vrijlating van enke le politieke gevangenen door Indonesië afgelopen week. De bur gers van Oost-Timor worden nog steeds vervolgd. Bovendien zijn er nog geen aanwijzingen dat de officieren die medeplichtig waren aan de massamoord ter verantwoording zullen worden ge roepen. Het overkoepelend orgaan van 320 lidkerken, waaronder Indonesische, vroeg de VN-mensenrechtencommissie om een onderzoek in te stellen naar de gebeurtenissen in Oost-Timor. Geen wind waait gunstig voor hem, die niet weet welke haven hij zal aandoen UTRECHT - De rk bisschop pen gaan zich beraden over herziening van hun brief over de kernwapens van juni 1983. Het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) heeft gisteren in het tweejaarlijks gesprek met de bisschoppelijke contactcom missie voor kerk en samenle ving aangedrongen op een nieuwe brief over oorlog en vrede. De commissie heeft toe gezegd dit verzoek aan de bis schoppen voor te leggen. Het IKV hield de commissie dinsdag voor dat de kernwa penbrief, zoals alle documen ten over de bewapening die tot voor kort verschenen, geënt is op de Koude Oorlog. Nu de ri valiteit tussen NAVO en War schaupact voorbij is, zou een nieuwe bisschoppelijke brief een stimulans voor verdere be zinning binnen de RK Kerk op vrede en veiligheid kunnen zijn. In hun brief uit 1983 onder schreven de bisschoppen het standpunt van de Raad van Kerken dat de produktie en opstelling van een nieuwe ge neratie kernwapens voor de middellange afstand onge wenst was. Zij wezen het ge bruik van kernwapens af en pleitten voor eenzijdige ontwa peningsstappen van het Wes ten. De Raad van Kerken heeft on langs bij de lidkerken, waaron der de Rooms-Katholieke' Kerk, gepleit voor een nieuwe bezinning over oorlog en vrede. Aanleiding was de Golf oorlog. Het verzet van de ker ken tegen deze oorlog had geen enkel effect op het beleid van de politici. Idoor STEVEN EMMtjNS LUNTEREN - „Teleur stellend dat de plaatselij ke bedrijfspastores onder uit zijn gehaald". Zo reageert directeur H. Koetsier van de Dienst in de Samenleving vanwege de Kerken (DISK) op het besluit van de gerefor meerde synode om een nieuwe koers te varen mét het bedrijfspastoraat. De synode besloot gisteren on danks zware druk het huidige aantal formatieplaatsen (3, waarvan 2 vacant) in het be drijfspastoraat niet op voor hand te handhaven. In plaats daarvan komt er een studie over een nieuwe koers voor deze vorm van pastoraat, waar bij de vraag of speciale be drijfspastores nodig zijn, open blijft. Plaatselijke gemeenten en gemeente-predikanten kunnen in de toekomst via toe rusting en opleiding dichter bij het bedrijfspastoraat betrok ken worden. De synodecommissie die dit voorstel had voorbereid, kreeg het' zwaar te verduren. „Wij schuiven de wereld van de ar beid af naar vakbonden en an dere organisaties", aldus dia ken C. Urbanus (Vlissingen). Ds. J. van Drie (Den Bosch) vroeg zich af wat de kerk be lijdt over het economisch han delen. Terugdringen van het aantal bedrijfspastores ten gunste van een door de kerke lijke gemeenten vormgegeven bedrijfspastoraat noemde hij - een protestbrief van de her- vormd-gereformeerde stich ting Evangelie en Industrie Gelderland citerend „het zo veelste verraad van de kerken aan de wereld van de arbeid". Voorzitter P. Boomsma ver bood de synodeleden verder op deze brief in te gaan, die de kerken „in een hoek duwt die wij niet willen". Ds. J. A. Bos (Papendrecht) verzette zich ook fel, „uit soli dariteit met de bedrijfspasto res, wier post altijd al omstre den is geweest". De financiële positie van de Gereformeerde Kerken is goed genoeg om een inhoudelijke afweging over dit werk te maken, aldus Bos. Dr. H. J. van Zuthen, adviseur van de commissie Kerk en Bedrijfsleven, stelde zich ach ter de deputaten (deskundi gen), die in hun rapport hand having van het huidige aantal bedrijfspastores bepleitten. „Bedrijfspastoraat lukt niet als er geen vrijgestelde predikan ten actief zijn op het raakvlak tussen arbeid en theologie. Er komt niets van terecht als je het alleen aan de gemeente overlaat". Volgens Van Zuthen is „de waarde van de arbeid in het ge ding". „De arbeider wordt een sluitpost in het bedrijfsleven. De kerk moet daartegen een boodschap brengen". Ook de concentratie van be drijven onder druk van het verenigd Europa tast de macht en zeggenschap van de arbei der aan, aldus de Enschedese hoogleraar. Tegenvoorstellen van ds. Van Drie en Urbanus, die beide uit gingen van handhaving van het aantal bedrijfspastores, strandden op het te kleine aan tal van 29 en 31 van de 71 stem men. Directeur Koetsier van DISK was naderhand blij dat zijn or ganisatie bij de nieuwe koers van het gereformeerde be drijfspastoraat betrokken wordt. Hoewel het bedrijfspas toraat zelf niet aan de kant is geschoven, laat de synode de bedrijfspastores zelf vallen, al dus Koetsier. Hij gaf luidkeels uiting aan zijn misnoegen over commissie-adviseur dr. J. Ren- kema (Kampen), die even tevo ren had betwijfeld „wat de meerwaarde is van bedrijfs pastores boven de christen-ka meraad op de werkvloer".' „Renkema weet van toeten noch blazen over de arbeids- wereld", aldus Koetsier. Idoor FRIEDA PRUIM ROTTERDAM - Migran tenparochies moeten via kadervorming meer in spraak krijgen op bisdom- melijk beleidsniveau. Dat schrijft de werkgroep voor Jiet project 'Bisdom Rot terdam met en voor mi- granten' van de Diocesane Beleidscommissie Diako- nie (DBD) in de notitie 'Bij elkaar te gast zijn'. In deze notitie beschrijft de werkgroep de resultaten van een onderzoek naar de relatie tussen migrantenparochies en het Bisdom Rotterdam. De DBD bepleit dat het bisdombe stuur in de migrantenparo chies de werving van pastores van etnische afkomst bevor dert. Voor migrantenparochies waar dit niet tot de mogelijkheden behoort en in 'algemene' paro chies, waar veel migranten wo nen, zou het bisdombestuur de benoeming van pastores moeten stimuleren „die be schikken over de noodzakelijr ke vaardigheden om een mul- ti-culturele geloofsgemeen schap te begeleiden en uit te bouwen." De ontwikkeling van kennis en vaardigheden met betrek king tot het werken in een multi-culturele omgeving zou dan ook structureel onderdeel uit moeten maken van -theolo gische en pastorale opleidin gen. Het bisdombestuur zou haar betrokkenheid bij migranten gemeenschappen tot uitdruk king moeten bx-engen door waar mogelijk ruimten en an dere faciliteiten ter beschik king te stellen. In de meeste gevallen blijft het contact tus sen migranten- en plaatselijke parochies overigens nog be perkt tot overleg over het ge bruik van ruimten. Samenwerking tussen leden van migrantenparochies en plaatselijke parochies zouden uitgebreid moeten worden. In de notitie wordt gewezen op een gezamenlijke kinderne- vendienst in Den Haag en een bijbelleesgroep in Capelle aan de IJssel als mogelijke vormen van inhoudelijke samenwer king. Verder wordt gesuggereerd om een dag te organiseren voor migrantenparochies en Nedei"- lands sprekende parochies. Daarnaast zou het goed zijn als leden van verschillende mi grantenparochies meer zou den samenwerken, zoals in de kadercursus 'Kontakt der Kon tinenten', die zij gezamenlijk gaan volgen. Tenslotte zou de bisschop de positie van migrantengroepe ringen moeten onderstrepen „door hen zoveel mogelijk tot bijzondere toeverlaat te zijn". Dat kan hij onder meer in praktijk brengen door, in over eenstemming met de wens van alle ondervraagde migranten- parochies, zoveel mogelijk zelf het vormsel toe te dienen. Franse bisschoppen De rk bisschoppen in Frank rijk verwei"pen in een verkla ring naar aanleiding van de ko mende regionale verkiezingen de 'gevaarlijke ideologie van het nationalisme'. Veel te vaak wordt het immi gratie- en vluchtelingenvraag stuk aangegrepen voor „af schuwelijke verkiezingsbelof ten", menen de bisschoppen. Het gebruik door politici van termen als 'de dreigende on dergang van de Franse natie' en een 'invasie' van vreemde lingen is bij hen slecht geval len. De bisschoppen» erkennen dat kanalisering van de stroom im migranten noodzakelijk is, maar daarbij moet het respect voor de ménselijke persoon en het recht voorop staan. Vol gens de bisschoppen zijn som mige maatregelen van de over heid hiermee in strijd. Niet het samenleven van Fran sen en immigranten is het be langrijkste pi-obleem, vinden de bisschoppen, maar het feit dat de immigranten van het economische en sociale leven zijn uitgesloten. Zij hebben te kampen met. slechte woonom standigheden, gebrekkige op leidingsmogelijkheden en tal rijke andere belemmeringen, die hen snel tot crimineel en. gewelddadig gedrag verleiden. Paus: Samen vechten tegen corruptie CONAKRY - Paus Jo hannes Paulus II heeft christenen en moslims in Afrika opgeroepen „samen moedig te strij den tegen elke vorm van corruptie en zich standvastig te verzetten Mftlpp tegen elke belemme ring voor de ontwikke ling van gerechtigheid en eenheid in een land". Tijdens een ontmoeting met moslimleiders in de Guineese hoofdstad Co nakry herinnerde de paus aan de samenwer king van christenen en moslims op sociaal ter rein en legde hij de na druk op de betekenis van het gebed, de mo raal en de mensenrech ten voor moslims en christenen. De paus sluit vandaag zijn achtste reis naar Afrika af. Centraal tij dens de bijeenkomsten en missen in de drie overwegend islamiti sche landen Senegal, Gambia en Guinee ston den de verhouding tus sen christenen en mos lims, de verantwoorde lijkheid van de blanken voor de slavenhandel en de slechte economische toestand van Afrika. De paus is in juni opnieuw in Afrika. Hij bezoekt dan Angola. Beeld tijdens een mis in de open lucht die door de paus werd opgedragen in Conakry: knielende vrouwen en een militair die een oogje in het zeil houdt. FOTO: AFP Vertrek - Prof. dr. K. Runia uit Kampen stapt uit de Gerefor meerde Oecumenische Raad (GOR), waarvan hij nu nog be stuurslid is. Hij neemt niet deel aan de assemblee van de GOR, die van 18 mei tot 5 juni in Athene wordt gehouden. De Gereformeerde Kerken had den in het kader van de verjon ging voorgesteld dat Runia, die sinds 1968 de GOR-assem- blees heeft bijgewoond, als niet-stemhebbend lid zou mee gaan naar Athene. Daarmee werd de mogelijkheid geblok keerd dat de Kamper hoogle raar zou worden herkozen Middeleeuwse grafkelder In Aardenburg in Zeeuw-Vlaan- deren is maandag een middel eeuwse beschilderde grafkelder blootgelegd waarin verscheide ne skeletten zijn aangetroffen. Het gaat waérschijnllijk om een zeer bijzondere vondst. Het betreft een vrij grote grafkel der van ongeveer een bij twee meter die moet hebben gelegen onder de voormalige Maria of Onze Lieve Vrouwe Kerk, een grote en rijke bedevaartskerk die in de 80-jarige oorlog is ver woest. Verder zijn twee munten gevon den uit respectievelijk 1320 en 1375-1400. Het zou hier mogelijk om zogenaamd Petrusgeld kun nen gaan dat overledenen in de mond werd meegegeven om de overtocht naar het hiernamaals te kunnen betalen. Op de foto: een medewerker van de ROB bij de grafkelder. FOTO: ANP Idoor THEO KRABBE HENGELO - De Neder landse bisschoppen willen de Acht Mei Beweging (AMB), de Mariënburgver- eniging en de Verenigin gen van Pastoraal Wer kenden (VPW) waarschu wen zich te houden aan de zuiverheid van het geloof. Half maart sturen ze on der de titel 'In Christus naam' een herderlijk schrijven de katholieke kerkprovincie in waarin ze scherpe kritiek uiten op met name deze pro gressieve katholieke orga nisaties. In de uitgebreide brief, die als ondertitel 'over ambt, saci-a- ment en wijding' meekrijgt, vermanen de bisschoppen alle gelovigen die zich door de ver nieuwende bewegingen vanuit de AMB, VPWs en Mariën- burgvereniging laten bein- vloeden. De gelovigen dienen het leergezag van de bisschop pen te erkennen. Het herder lijk schrijven vloeit volgens perschef Joep Mourik van het Rooms-Katholiek Kerkgenoot schap in Nederland voort uit ondermeer de notitie 'Helmer- hoek en de mensenrechten in de kerk' die de Commissie Mensenrechten van de Acht Mei Beweging schreef naar aanleiding van het verbod op oecumenische vieringen in de Enschedese woonwijk Hel- merhoek. Ook de toespraak die voorzitter P. Jansen van de Mariënburgvereniging op het laatste jaarcongres van zijn or ganisatie hield nopen de bis schoppen tot een 'verkondi gende publicatie'. In een reactie op het aange kondigde schrijven zegt voor zitter F. M. van Schaik van de VPW in het aartsbisdom Utrecht het teleurstellend te vinden dat de bisschoppen zo veel groeperingen 'met ver schillende uitgangspunten' op één hoop gooit. „Alles wordt nu over één kam geschoren. Als VPW's hebben we best standpunten die met de Acht Mei Beweging overeenkomen maar wij opereren als belan genorganisatie terwijl de AMB spiritueel is ingesteld." De be titeling 'heksenjacht' door de bisschoppen vindt hij te ver gaan. Wel is er volgens hem sprake van 'angsthazerij'. Zijn VPW is al enige tijd bezig tot een open gesprek met aartsbis schop Simonis te komen over vernieuwingen van het ambt. Volgens hem biedt het herder lijk schrijven daartoe een goe de mogelijkheid. Gereformeerde knelpunten in Samen op Weg Idoor DIRK VISSER LUNTEREN - Niet alleen de hervormden, maar ook de ge reformeerden hebben hun 'knelpunten' inzake het Sa men op Weg-proces tot hereni ging van beide kerken. Weliswaar bestaan er aan gere formeerde kant geen princi piële bezwaren tegen SoW, maar wel spelen de visie op het verleden (Afscheiding en Dole antie) en het verzet tegen hië rarchie en regelgeving een gro te rol. Het breed moderamen sprak dinsdagavond instantie over een nota van dr. F.T. Bos te Nieuwegein, waarin gerefor meerde knelpunten worden besproken. Enkele jaren gele den verscheen er van Her vormde zijde een knelpunten nota. De nieuwe secretaris van Sa men op Weg, ds. B. Wallet, waarschuwde ervoor de princi piële bezwaren niet te licht op te vatten. De praktische pro blemen zijn alle op te lossen, maar de principiële kunnen bi'eukpunten worden als er niet zorgvuldig mee wordt om gegaan. Er is niet alleen sprake van onwil, aldus de vorige praeses van de hervormde sy node. Hij pleitte ex-voor de be zwaren niet onder de tafel te werken, maar aan de orde te stellen, het liefst op plaatselijk vlak. Moderamenlid ds. K. Bisschop uit Naarden noemde de Gere formeerde Bond (de rechter vleugel in de NHK) een voor Gereformeerden onbekende grootheid. In dit verband stel de hij de vraag hoe rechtmatig mensen in de kerk zijn die vrouwen discrimineren. (De Bonders zijn tegen de vrouw in het ambt.) Ook Bos had in zijn nota zich afgevraagd „hoe wij zullen om gaan met gemeenten die kie zen voor wat wij principieel af wijzen (geen toelating van de vrouw tót het ambt)". In beide kerken is er onwil, be toogde ouderling M. Vis uit Stiens. Er zijn knelpunten waarvan wordt gedacht dat ze principiële punten zijn, maar die het niet zijn. Beide kerken zijn al bijna veertig jaar in ge sprek. De principiële verschil len zijn in die tijd al lang aan de orde gekomen. De huidige knelpunten hebben alles te maken met de cultuur en niets met de Heer. Paus en politiek De reizen van paus Johannes Paulus zijn in de eerste plii bedoeld als pastorale reizen: de herder die zijn kudde k opzoeken en bemoedigen. Maar ontegensprekelijk kan a de paus zich niet louter om het pastorale bekommeren, politiek spreekt elke keer zijn woordje mee. Zo ook tijdens de reis die paus Johannes Paulus in W Afrika onderneemt; zijn achtste x-eis door Zwart-Afrika, landen Senegal, Gambia en Guinea liggen volop in de isla tische invloedssfeer. De christenen maken een#mini( minderheid uit van de bevolking, hoewel de drie landen m dan 500 jaar in aanraking zijn geweest met Europa en christendom. De gi-ote oorzaak daarvan ligt in het feit da zwarte bevolkingen van West-Afrika in die tijd kennis m; j ten met het onchristelijke Europa. Het eiland Goree (G<r Rede), dat in 1617 in Hollandse handen kwam en werd ui bouwd tot de uitvoerhaven voor zwarte slaven naar Amei spreekt voor zichzelf. De opgejaagde bevolking richtte K voor haar redding tot de islamn In Senegal is slechts 5,6 procent van de bevolking kathol in Gambia 1,2 en in Guinea 2 procent. Men zou kunnen jr; len dat in deze landen de omgekeerde situatie als in Eui heerst waar de moslims een kleine minderheid uitmaken, ti HeT probleem van de samenleving tussen christerxei!| moslims is dus gesteld. De paus zinspeelde daarop toen h Senegal christenen en moslims opriep tot dialoog en san werking. In West-Afrika verloopt het samenleven tus, christenen en moslims, of liever gezegd van de christei onder de moslims, vrij probleemloos. De islam heeft zie dat gedeelte van Afrika volledig ingepast of andersom de1 woners van Senegal, Gambia en Guinea hebben de islam i gepast aan hun eigen levensbehoeften en omstandighei j1 Religieus fanatisme bestaat in dat deel van Afrika niet katholieke scholen van Senegal bijvoorbeeld worden hoi( gewaardeerd. Het gros van hun leerlingen bestaat uit kii i ren'van moslim-ouders. De president van Guinea, gene: Lansana Conté, is een praktiserende moslim, maar vrouw is katholiek. Niet in alle Zwart-Afrikaanse landen k de islamieten zo tolerant. In het noorden van Nigeria bijv beeld komt het herhaaldelijk tot anti-christelijke pogrom De geslaagde islamitische inculturatie in West-Afrika is waarvan de Katholieke Kerk nog slechts kan dromen. Ni tans is d^t hard nodig, willen de katholieken niet woij overspoeld door de islamitische opmars in Zwart-Afrika paus doelde daarop toen hij de gelovigen in Senegal op hart drukte de afrikanisering van de kerk zelf ter harte t( men. Zij moeten zelf de hand aan de ploeg slaan en niet e ger alle hulp uit het Westen verwachten. U bent voortaar 1 eigen missionarissen, zei de paus. Hu riep voorts christenen en moslims op de handen in1 te slaan om de regionale problemen zelf op te lossen. prees de regionale samenwerking met voorbijgaan van d( staande grenzen, een zinspeling op de absurde staatkun t samenstelling van het gebied met een Gambia dat vollf ingesloten ligt binnen Senegal. Geen enkele staat kan oj gen benen staan, zeker niet een staat als Guinea dat naj jarenlange bloedige communistische privé-dictatuur var j kou Toure totaal uitgeput is. WAT de paus in pastorale termen de menigte voorhiel Popengwine, zei hij meer politiek verpakt tot het verzam corps diplomatique in Dakar: wil Afrika uit de diepe put ken waarin het is beland, dan moeten de Afrikaanse volk en staten de solidariteit daadwerkelijk beoefenen. Sle dan kunnen interetnische spanningen, bloedige confli en oorlogen worden voorkomen. Kinderen Rekenen op Ons. Wij Rekenen op U. yoor rneer informatie of fok 070 - 333 93 00 uT CetdbcSouocmt BEROEPINGEN NederlandseHervormde Kerk Beroepen te Surhuizum (toez.) A.BIoé- mendal, kand. te Elspeet; te Ferwerd W.J. Boeijen, kand. te Deventer; te Westmaas (toez.) W.B. Harleman te Kerkdief Aangenomen naar Gameren J.D. Heikamp te Nieuwleusen; naar Amsterdam-Watergraafsmeer P. Bijle- feld te Streekgemeente Frieslands- End. Bedankt voor Siddeburen en Wa genborgen J. Smit te Ens en Kraggen- burg. Benoemd tot pastoraal werkster te Rinsumageest-Sybrandahuis en Foudgum (SOW) mevr. K.D. Labooij- Koole, wonende te Assen, Gereformeerde Kerken Beroepen te Pijnacker en Nootdorp R.KIijnsma te Zoetermeer. Aangeno men naar Minnertsga M.Klomp te Gees. Aangenomen naar Grijpskerk J G. Luinstra te Kampen (voor de mis sionaire dienst te Sumba, Indonesië) wonende te Amsterdam die bedankte voorWoerden. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Bedankt voor Hardenberg P. Groenen- berg te Amersfoort-West. Beroepen te Doetinchem i.c.m. Doesburg S de Jong, kandidaat te Kampen; te Terneu- zen en te Dronten J.P. van Bruggen te Uithuizen. Uitgave: Kantoor: Telefoon: Telefax: Postadres: Westerpers bv (maakt deel uit v; Apothekersdijk 34, Leiden. 071 - 122 244. 071 -134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070-3190 933. Telefax: 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot Leiden en omgeving (tel. 071 - 144 046/047/48/49): G - J Onviee (chef-redacfc F Buurman, K van Herpen, K. van Kesteren, R. Kleijn, drs. R. Koldenhof, M. Kr T. Pieters en M Roso, Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs C van Haersma Buma, A. van Holstein.i E. Huisman, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. Veraal Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H Piet Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse. f Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A de Bruijn, W. Diekstra, L. Henji J. Hofmeester, C. de Kier, H. Nieuwmans, H. Schneider, Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. j De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst 1 dactioneel samenwerkingsverband België. De algemene verslagge de Stichting Pers Unie negen regionale kranten in Nederlanj' i Pers Unie zijn H Leber, drs. K. Swiej de Ven~en~P.Vogêls=De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Ho. (chef), H. Bijleveld, D Hofland, P. Koopman, D van Rietschoten en K van Wf - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D J van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs. A. Heering (Rome), D (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G. (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft-als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertëa| publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalster}. M. de Cocq. n 08.30 tot 17.00 u n 18.00 tot 19 00 u 15.00 u Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar 27,00 79,80 312,65 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 7' Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2