Energie-intensieve bedrijven ontzien 2.50 Ondergronds 13 Lubbers en Kaland stoppen controverse Half miljoen mensen op krokusvakantie Israël komt met plan Palestijns zelfbestuur uchanan en Clinton sterk in South Dakota 3xLAMS RUG \~14 Dagen Gratig n £cldóc6ommit INFORMATIE ZONDER SENSATIE CeidóeSouocmt 26 FEBRUAR11992 16 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN sdom Rotterdam: ;ef migranten meer I invloed op beleid" etra Laseur: „Jeroen een collega voor het leven" EIDEN OMGEVING Infotheek-veiling iccesvol afgesloten afstraffing verstoort opleving van Schapers :STEUJK LEVEN/OPINIE 2 NENLAND 3/4 TENLAND 4/5 DNOMIE6 ST/RTV7 lEN/REGIO 9/10/11 STVERLENING 10 3T 13/14 -)RS 14 PROGRAMMA'S 15 R/PUZZEl'MENU15 Ikenvelden en vooral in middag ook af en toe i. Minimumtemperatuur streeks 5 graden, ntjddagtemperatuur geveer 10 graden. Wind zuid tot zuidwest, zwak matig, rond kracht 3. £etdoe &ywumt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25273. Losse nummers 1,50. Acties tegen illegalen noodgedwongen gestaakt DEN HAAG - De Haagse politie, die sinds een half jaar met bijstand van tien marechaussees in het Westland een verscherpt beleid voert tegen illegalen die werken in de glastuinbouw, heeft in verband met cellentekort die acties stop moeten zetten. Volgens een woordvoerder van de politie zijn het af gelopen weekeinde na een aantal operaties van het speciale team veertig cellen op het hoofdbureau vol- geraakt. Vier illegalen moesten worden onderge bracht op een bijbureau, hetgeen normaliter zoveel mogelijk wordt vermeden. Het verscherpte beleid in het Westland wordt voort gezet als er weer cellen vrijkomen, doordat de illega len naar huizen van bewaring zijn gebracht of op het vliegtuig zijn gezet naar het land van herkomst. Vol gens de Haagse politie kan dat binnen enkele dagen reeds het geval zijn. DEN HAAG De CDA-top heeft gisteren besloten de rijen te sluiten en te stoppen met het ondergra ven van het huidige CDATVdA-kabinet. Premier Lubbers en CDA-Eerste-Kamerfractievoorzitter Kaland hebben na een ruim twee uur durend ge sprek geconcludeerd dat aan de controverse tussen hen een eind moest komen. Tijdens het gesprek achter gesloten deuren bood Lubbers Kaland een bos bloemen aan. Volgens Kaland was dat de beves tiging van de politieke vriendschap. De senaats fractievoorzitter sprak vervolgens gisteravond bij wijze van vriendendienst de voorkeur uit voor een voortzetting van de CDA/PvdA-coalitie. Voor het eerst gaf de Zeeuwse senator toe dat hij eerder niet had moeten speculeren over de mogelijke val. Pagina 3: Kaland: fractie ingeklemd DEN HAAG Naar schatting een half mil joen Nederlanders gaat de komende krokus vakantie op reis. Ruim 350.000 mensen zul len daarbij vooral de wintersportgebieder, aandoen waarbij Oostenrijk de favoriete sneeuwbestemming is. Ook de Nederlandse bungalowparken kunnen zich in een fikse belangstelling verheugen. Dat blijkt uit ge gevens van het Nederlands Bureau voor Toe risme. In 1991 vertrokken nog 370.000 perso nen naar de ski-gebieden terwijl 160.000 va kantiegangers verkozen binnen Nederland te blijven. De ANWB verwacht vooral zater dag grote verkeersdrukte op de belangrijkste doorgaande autoroutes naar de ski-gebieden en adviseert daarom zo mogelijk zondag of donderdag te vertrekken. Bukman wil visfraude zwaarder straffen DEN HAAG - Minister Bukman van landbouw en visserij overweegt ille gale visvangst zwaarder te straffen. Hij reageert daarmee op berichten van de Nederlandse Visfederatie dat er nog steeds op grote schaal illegaal wordt gevist. Het gaat vooral om gro te hoeveelheden tong en schol, die tegen dumpprijzen worden aangebo den. De vissers slagen er nog altijd in deze vis langs de Algemene Inspec tiedienst (AID) van het ministerie te smokkelen. Bukman heeft de AID inmiddels opdracht gegeven „met voorrang" uit te zoeken hoe omvang rijk het illegale handelscircuit is. De CDA-minister noemde het bestaan van dit circuit een buitengewoon slechte zaak. Hij vindt bovendien de huidige straffen te licht in verhou ding tot het vergrijp. Hij wil ervoor zorgen dat de vissers op geen enkele manier meer financieel voordeel hebben van hun praktijken. De WD ziet in de recente ontwikkelingen aanleiding de vissersvloot sneller te saneren. Daarvoor bestaat een zoge heten afkoopregeling. Vissers die willen stoppen komen in aanmer king voor een financiële regeling. Over ongeveer drie maanden moet een commissie de resultaten presen teren van een onderzoek naar de mo gelijkheden van verplichte sanering van de vissersvloot. Eindrapport stuurgroep Wolfson: DEN HAAG Invoéring van een energieheffing waarbij de opbrengst via belastingverlaging op an dere terreinen terugvloeit naar de consument en het bedrijfsleven kan het best worden bereikt via een sy steem waarin de meest energie-intensieve bedrij ven worden ontzien. Dit blijkt uit het vanmiddag gepresenteerde eindrapport van de stuurgroep Wolfson, die op verzoek van de regering on derzoek heeft gedaan naar de gevolgen van energieheffing. De stuurgroep heeft berekend dat een heffing van honderd procent op energiedragers als gas en elektriciteit jaarlijks 15 miljard gulden oplevert, waar van de industrie anderhalf mil jard betaalt, het gehele bedrijfsleven vijf miljard en de gezinnen de rest. De besparing als gevolg van die heffing is zo'n vijf procent per jaar. De werkgelegenheid zou met zo'n vijftienduizend banen toene men. De stuurgroep heeft voor de energieheffingen drie moge lijkheden onderzocht: een hef fing op alle energiedragers in alle geïndustrialiseerde lan den die zijn verenigd in de Oeso, een heffing op alle ener gie in Nederland alleen en de al eerder genoemde heffing waarbij energie-intensieve be drijven in Nederland boven een bepaald gebruik niet meer hoeven bij te dragen. Die laat ste mogelijkheid levert met die vijftien miljard gulden het minste op, maar lijkt politiek meer haalbaar dan beide ande re varianten. De koopkrachtef fecten liggen afhankelijk van ieders energie-gedrag tussen de min twee en plus twee pro cent van het huidige inkomen. De lagere arbeidskosten waar mee bedrijven moeten worden gecompenseerd zijn gunstig voor de hele industrie, met uit zondering van de glastuin bouw. Pagina 4: Wolfson: „Energie heffing waarvan niemand slechter wordt kan niet" Natalie Cole krijgt zeven Grammy's voor 'Unforgettable' NEW YORK - Natalie Cole heeft gisteren, tijdens de tach tigste uitreiking van de Gram my Award, zeven prijzen in ontvangst mogen nemen voor het 41 jaar oude liedje 'Unfor gettable'. Eén Grammy ging naar 'de beste elektronische bewerking van een bestaand nummer'. 'Unforgettable' werd onlangs opnieuw uitge bracht in een versie waarbij de stem van de in 1965 aan kan ker overleden Nat 'King' Cole is gemixt met die van zijn dochter Natalie Cole. Andere Grammy's waren voor R.E.M., Michael Bolton, Bonnie Raitt, Marc Cohn en L.L. Cool J. De uitreiking werd dit jaar ook rechtstreeks uitgezonden in de voormalige Sovjetrepublie ken. Actrice Whoopi Goldberg begroette de kijkers met: Natalie Cole komt handen te kort om alle Grammy's in ontvangst „Welkom op de kapitalistische markt... ga naar de winkel en koop die platen". Pagina 7: Natalie Cole: „Be dankt vader voor de prachti ge erfenis" Nucleaire tijdbom bij Nova Zembla LONDEN De autorite^en van de voormalige Sovjetunie hebben meer dan 20 jaar in het geheim duizenden tonnen kernafval rond het eiland Nova Zembla in zee gestort, zo meld de het Britse tv-station Chan nel 4 gisteren. Het nucleaire afval dreigt nu de kusten van Noord-Europa, in het, bijzon der die van Scandinavië, te verontreinigen. Het tv-station zei onder aanhaling van een Russische deskundige dat het kernafval afkomstig is van Sovjet-atoom onderzeeërs en ijsbrekers met een nucleaire aandrijving uit de Noordrussi- sche havenstad Moermansk. Het gebied van Moermansk herbergt één van de grootste concentraties van kerhinstal- laties van de wereld. Het zou gaan om 17.000 vaten met ra dioactief afval die tussen de ja ren 1964 en 1986 rond het eiland Nova Zembla in de Ba- rentszee en de Kara-zee zijn gestort. Nieuwe lijnen in de Schouwburg De Koninklijke Schouwburg in Den Haag heeft een nieuw aanzien gekregen. Aan de zijgevel valt direct de transparante aanbouw op waar de kassa's zijn ondergebracht. In de hal is de vernieuwing nog veel ingrijpender: een overdonderend kleur- en lijnenspel, een ruimte met 'thea- traliteit', volgens directeur Hans van Westreenen FOTO: STEPHEN EVENHUIS Pagina 7: Licht en kleuren in nieuwe hal schouwburg WASHINGTON - Israëlische onderhandelaars hebben gis teren, op de tweede dag van het hervatte Midden-Oosten- overleg, benadrukt dat zij be reid zijn een plan uit te werken voor Palestijns zelfbestuur. Palestij nen hebben het plan als „belachelijk" van de hand gewezen. De Palestijnse woordvoerster, Hanan Ashrawi, noemde de Is raëlische ideeën „een beledi ging voor onze intelligentie", omdat zij uitgaan van voortzet ting van de Israëlische bezet ting en een bekrachtiging vor men van het nederzettingen- beleid. Ashrawi zei dat de Pale stijnse onderhandelaars wei geren de kwestie van zelfbe stuur te bespreken, zolang vraagstukken als het nederzet- tingenbeleid en de mensen rechtensituatie in de gebieden - die voor de Arabieren verloren gingen in de Zesdaagse Oorlog van 1967 niet zijn opgelost. De regering-Bush maakte nog maals duidelijk dat zij gekant is tegen voortzetting van de bouw van joodse nederzettin gen in de bezette gebieden. Zonder stopzetting van de bouw van nederzettingen maakt Israël geen kans de ge vraagde kredietgaranties ter waarde van 10 miljard dollar te krijgen. Pagina 5: Israël zoekt naar andere geldbronnen krant ontvangen Bel tussen en 19 00 uur, zaterdags tussen t£ï.00 uur, telefoonnr.071- 8 en uw J<rant wordt nog dezelfde Geheel verzorgd bevallen in een Rotterdams hotel ROTTERDAM •- Vrou wen die in een luxe inge richte hotelkamer willen bevallen kunnen binnen kort terecht in het Rotter damse Airport Hotel. De afdeling kraamzorg van de stichting Thuiszorg Rotter dam heeft gisteren een con tract gesloten voor het perma nente gebruik van twintig ka mers in een aparte vleugel van het naast de Rotterdamse luchthaven gelegen hotel. Vrouwen die bij de stichting Thuiszorg staan ingeschre ven, kunnen van deze facili teiten gebruik tegen hetzelfde tarief dat geldt voor een beval ling thuis of in een zieken huis. De bevalling en de kraamzorg in het hotel wor den door het Rotterdamse zie kenfonds vergoed en komen neer op een vergoeding van ruim 300 gulden per dag. Daar bovenop komt de eigen bijdra ge van 44 gulden per dag, die bij andere vormen van kraam zorg ook moet worden be taald. Het is volgens een woordvoer der van Thuiszorg voor het eerst dat in Nederland een contract is gesloten met een hotel voor het verstrekken van medische voorzieningen. De stichting Thuiszorg, die vorig jaar 5000 bevallingen be geleidde, mikt op, vrouwen die door huiselijke omstandighe den liever niet thuis bevallen of die na een bevalling in het ziekenhuis ervoor kiezen om in alle rust in het hotel bij te komen. In het hotel is 24 uur kraam zorg aanwezig, de kersverse vader kan blijven logeren en familieleden die op bezoek komen kunnen in het restau rant van het hotel eten. De aanstaande moeder die voor deze accommodatie kiest gaat Een kijkje in de spiegel van ee.n van de twintig hotelkamers in het Rotterdamse Airport hotel die zijn ingericht als kraamkamer. FOTO: ANP zodra de weeën beginnen op dagen. Het experiment geldt aanwijzing van haar verlos- voor een jaar. Het Rotterdam kundige naar het hotel. De Kraamhotel gaat op 1 juni kraamzorg geldt voor negen open. Dansfeest bij opening nieuwe Kamergebouw DEN HAAG Ter gelegen heid van de officiële opening van het nieuwe Tweede-Ka mercomplex organiseert de ge meente Den Haag op dinsdag 28 april een groot dansfeest op het Plein in de Haagse binnen stad. Zij doet dit in samenwer king met de Stichting Toeris me Den Haag. Het dansfestijn wordt besloten met vuurwerk in de Hofvijver. Tot de feeste lijkheden rond de opening be hoort ook een tentoonstelling onder het motto 'Feestvieren in Den Haag'. Dit laatste eve nement wordt georganiseerd door de Project-organisatie Binnenstad èn het gemeente archief. RC DE K0NINCK 4 e INGTON President en senator Bob Kerrey gisteren de formele win- geworden van de Ameri- ise voorverkiezing in de örs bevolkte staat South Ita. Maar volgens politie- lalisten hebben vooral de 'se Republikeinse presi dentskandidaat Patrick Bu chanan en de Democraat Bill Clinton hun politieke kracht getoond in deze vierde van de in totaal vijftig te houden 'pri maries'. Kerrey, senator uit de buur staat Nebraska, kreeg in South Dakota 40 procent van de De mocratische stemmen. Sena tor Tom Harkin uit het even eens naburige Iowa, vergaarde 26 procent. Clinton kreeg 19 procent en Paul Tsongas 10 procent van de kiezers achter zich. Jerry Brown, die afgelopen zondag verrassend hoog scoor de in Maine, eindigde in South Dakota met maar vier procent van de stemmen als laatste De mocraat, zodat de opmars van deze nogal zonderlinge radi- kaal alweer gestuit lijkt. Ook van 'd$ man van het midden' Bob Kerrey wordt niet ver wacht dat hij elders in het land veel support krijgt. President Bush behaalde 69 procent van de Republikeinse stemmen in South Dakota. Dat is een zeer magere prestatie, gegeven het feit dat zijn enige rivaal binnen de Republikein se Partij, de rechts-radikale Patrick Buchanan, zich niet had ingeschreven in deze voor verkiezing. Van de traditioneel uiterst loyale Republikeinse partijleden in South Dakota stemde 31 procent blanco. Op de nationale Republikeinse conventie in augustus, waar de partij haar presidentskandi daat nomineert, kunnen die blanco stemmen naar Bucha nan gaan. Pagina 4: Bush gaat Bucha nan te lijf met tv-spots ■xxshzbce Heerlijk, vers lamsvlees uit Schotland. Specialiteit van The Fresh Company: bijzonder gekruid of gevuld. Kies uit Provenqaalse, St. Hubertus of Blue Stilton. Schotse lamsrug 100 gram van 3,79 nu Of vorige studies serieus waren of niet is onduidelijk, maar het ministerie van verkeer en waterstaat begint nu in elk geval wel aan een 'serieuze' studie. Daarin is 'absoluut niet aan de orde' dat de Betuwelijn, de goederenspoorlijn tussen Rotterdam en Duitsland en de Rijksweg 27 bij Utrecht geheel of gedeeltelijk ondergronds zouden moeten worden aangelegd. Ook staat de studie volkomen los van een plan van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf om goederen via een ondergronds buizennet te gaan vervoeren. Maar voor de rest gaat het wèl uitsluitend over toekomstige ondergrondse verbindingen. Het staat allemaal vandaag in de Leidse Courant: altijd al dé serieuze bovengrondse verbinding met de rest van de wereld. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. L Dhr/Mevr:Voorl: Straat: Postcode/Plaats: I Telefoon: (voor controle op bezorging) Bei 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^J?501 VC Den Haag 11848 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1