Uit CDA en PvdA oneens over lastenverlaging 1 In het vet >raël zwicht niet j)or druk van VS fields Sotwo/nt 2 14 Zanger bedreigt politie met aids Nieuwe auto's minder goed Den Haag loopt uit voor Bart Veldkamp i~ï4 Dagen Gratis "1 'KOMT UIT Helft kansloze asielzoekers duikt onder Jli% (ö^m m v/iAif INFORMATIE ZONDER SENSATIE EeidoeSouocmt FEESTELIJK LEVEN Gereformeerde synode wil oerswijziging IKV iding bezorgd over ';omst van Europa .e Pen werft meer inhang via dochter iloembollenteelt eekt 14 miljoen in milieu Siemerink is te nonchalant George Sluizer ekroond in Berlijn tenvelden, maar ook af ie zon. Het blijft srwegend droog. Met temperatuur rond 9 ien blijft het vrij zacht, vind is matig, kracht 3 >ost tot zuidoost. TWELLO - Ronnie Tober is gisteren enige uren vastgehouden op verden king van bedreiging met aids. De 48-ja- rige zanger uit Apeldoorn besmeurde in de nacht van zaterdag op zondag twee agenten van de rijkspolitie in Twello met bloed en riep dat hij met aids be smet is. Dat gebeurde nadat de agenten een automobilist aanhielden op verden king van rijden onder invloed. Tober zat als passagier in de aangehouden auto en begon zich al slaand met de zaak te bemoeien. Het dreigen met aids-besmetting is strafbaar. Justitie beraadt zich nog op verdere stappen. Of de zanger drager is van het HIV-virus is overigens niet bekend. Succes voor werkzoekenden in glastuinbouw DEN HAAG - Het Re- gionaal Bureau Ar beidsvoorziening in Den Haag heeft in enke le weken tijd ongeveer 300 werkzoekenden aan een baan in de West- landse glastuinbouw geholpen. Bij 40 ande ren is dit mislukt: zij ga ven het werk in de kas sen al na enkele dagen op of werden wegge stuurd. Geen bergers paraat bij ramp op zee ROTTERDAM Als zich de komende tijd voor de Nederlandse kust een ramp voordoet, is in principe geen bergingsmateriaal voorhanden. Die boodschap bracht directeur K. Reinigert van het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak gisteren aan het mi nisterie van verkeer en waterstaat en vandaag aan de vaste com missie zeeën van de Tweede Kamer. „Of we daar iets a^n doen of het zo maar laten, moet de Tweede Kamer beoordelen", aldus Reinigert. De bergingswereld waarschuwt al enige jaren voor deze situatie. De kosten van het 'stand by' houden van bergings materiaal wegen niet op tegen de eventuele inkomsten in het ge val zich een ramp voordoet. De bergers verhuren dus hun mate riaal en de bij een berging noodzakelijke drijvende bok bijvoor beeld doet dienst in de Golf van Mexico en sleepboten zijn elders op karwei. „Materiaal is er niet meer of je moet het van de andere kant van de wereld mobiliseren", aldus Reinigert. Alleen met steun van de overheid kan de Nederlandse bergingswereld tot een 'rampenplan' komen. Pagina 7: Smit Havensleepdienst diep in rode cijfers „Zwart circuit bedreigt vishandel" SCHEVENINGEN/KATWIJK - De Ne derlandse visgroothandel wordt steeds ernstiger bedreigd door de illegale aan voer van vis. Volgens voorzitter J. Buys van de Visfederatie Groothandel en In dustrie worden bonafide vishandelaren uit de markt gedrukt door zwarthandela ren die ver onder de marktprijs opereren. De handel in illegaal gevangen vis, die al jaren plaatsvindt, krijgt volgens Buys steeds meer invloed op de bonafide han del. Niet alleen de binnenlandse handel, maar ook de export heeft er onder te lij den. Als de situatie ni^t verbetert, kun nen de handelaren alleen het hoofd boven water houden door zich eveneens in het zwarte circuit te begeven, aldus Buys. Amnesty: Filipijns leger doodde honderden burgers SYDNEY - Het Filipijnse leger en andere door de regering gesteunde gewapende groepen heb ben de afgelopen drie jaar honderden ongewa pende burgers gedood. Dat staat in een vandaag gepubliceerd rapport van Amnesty Internatio nal. Het ernstigste incident waarvan de mensen rechtenorganisatie melding maakt betreft de moord door soldaten op negentien leden van een familie, onder wie een zwangere vrouw en zes kinderen. Volgens Amnesty werden honderden boeren, leden van stammengemeenschappen, vakbondsleden, activisten in steden, medewer kers van kerken en mensenrechtenadvocaten gedood omdat werd aangenomen dat ze tegen de regering waren. Amnesty zegt bewijzen te heb ben dat mensen zijn geëxecuteerd die geen ban den hadden met oppositiegroepen. DICK HOFLAND en HILDEBRAND BIJLEVELD DEN HAAG De coalitie partners CDA en PvdA zijn het er niet over eens of de beloofde lastenver lichting van 3,5 miljard gulden in 1993 moet door gaan ondanks de tegen vallende economische groei. De PvdA voelt er niets voor, omdat dan verder bezuinigd moet worden en dat acht de partij onverantwoord. Het CDA ziet daarvoor echter wel mogelijkheden bij de subsi dies in de onderwijssector en de rechtsbijstand. Het CDA wordt daarin gesteund door de WD, waarmee er in de Kamer een meerderheid is voor verde re lastenverlichting. Afgezien van de 3,5 miljard die nodig zou zijn voor de beloofde lastenverlichting, ziet het CDA daarentegen ook nog moge lijkheden voor extra besparin gen op het ambtelijk apparaat, decentralisatie en kostenbe heersing in de gezondheids zorg. Volgens CDA-woordvoer- der Terpstra is het te gemak kelijk de sociale partners een zijdig te beschuldigen van het afsluiten van dure cao's terwijl de overheid zelf de uitgaven laat stijgen. Voor dit jaar ver wacht de CDA-fractie overi gens geen forse ombuigingen meer in de Voorjaarsnota van minister Kok van financiën. Voor 1993 laten voorlopige cij fers van het Centraal Planbu reau zien dat door achterblij vende economische groei, meer werkloosheid en dus een hogere premiedruk ontstaat. Minister Andriessen van eco nomische zaken zei het afgelo pen weekeinde dat daardoor de belofte van lastenverlich ting in 1993 niet kan worden nagekomen. Pagina 3: WD wil niets weten van lastenverzwaring Duke komt niet op stemlijst Republikeinen WASHINGTON - Het zit David Duke niet mee in zijn race naar het Witte Huis. Het Amerikaanse Hoogge rechtshof verwierp gisteren zijn verzoek om bij de voorver kiezingen in Georgia op de lijst van Republikeinse kandidaten voor het presidentschap ge plaatst te worden. De voorma lige Ku Klux Klan-leider wil het op 3 maart in deze staat op nemen tegen de huidige presi dent George Bush. Duke kondigde op 4 december zijn kandidatuur aan. De uit drie leden bestaande selectie commissie van de Republikei nen in Georgia weigerde ech ter Duke als Republikein op de lijst te plaatsen. Advocaten van de Amerikaan se Burgerrechten Unie (ACLU) en drie stemgerechtigden uit Georgia spanden daarop een rechtszaak aan bij de federale rechtbank in de Oostameri- kaanse staat. De aanklagers stelden dat met het afwijzen van Duke hun recht is ge schonden om zelf te kunnen bepalen op wie zij hun stem willen uitbrengen. De rechter achtte de aanklacht onge grond. De uitspraak houdt in dat Duke wel aan de voorverkie zingen mag meedoen, maar niet als een kandidaat voor de Republikeinen. DEN HAAG Het aantal mankementen aan nieuwe auto's is sinds 1988 aan het toenemen. De inbouw van katalysato ren zou hiervan een van de oorzaak kunnen zijn, zo schrijft de Consumentenbond in de Consumentengids van maart. De bond vermoedt dat ook de toename van het aantal injec tiemotoren en de omschakeling van loodhoudende op lood vrije benzine voor een aantal gebreken verantwoordelijk zijn. Van 1980 tot 1988 werden nieuwe auto's steeds betrouw baarder. De Consumentenbond en de ANWB beschikken over een pa nel van ruim 7000 automobilisten die per kwartaal hun auto kosten registreren. Uit hun opgaven blijkt dat nieuwe auto's uit Japan bedui dend minder langs de weg komen te staan of naar de garage moeten dan Europese auto's. In de top-25 van auto's met de minste mankementen, staat op de 17e plaats de eerste 'Euro peaan': de Renault 19. De Skoda 105/120 vertoont gemiddeld het grootste aantal gebreken, de Mazda 626 (1.8 liter) heeft gemiddeld de minste defecten. De goedkope FSO uit Polen steekt bovert alle andere auto's uit als het gaat om reparatie kosten in het eerste jaar na aanschaf. Olympisch schaatskampioen Bart Veldkamp straalt van geluk bij het begroeten van de fans die in zijn woonplaats Den haag voor hem zijn uitgelopen. FOTO: STEPHEN EVENHUIS DEN HAAG - Het liep gister avond storm voor schaatser Bart Veldkamp, de 23-jarige Hagenaar die afgelopen don derdag tijdens de Olympische Winterspelen in Albertville een gouden medaille had ge wonnen op de 10.000 meter. De Groenmarkt in Den Haag, waar Veldkamp officieel werd gehuldigd, was een ware oran je-zee. Op het bordes van het Oude Stadhuis zette burgemeester Havermans de gouden win naar in het zonnetje. „Den Haag is de stad van de ambas sadeurs. Bart, nu ben jij de am bassadeur van Den Haag door je prestatie, je inzet en de lako- nieke manier waarop je je prestatie wist te relativeren. Den Haag is nu een stad met een gouden randje", aldus Ha vermans. Bart Veldkamp was zelf ver rast dat hij zoveel mensen op de Groenmarkt aantrof. „De Hagenezen zijn toch niet zoals ik had gedacht. Ze blijken hier toch warm voor te lopen". Na de huldiging maakte Veld kamp in een historische tram een rondrit door hartje Den Haag, waarna hij in de straat van zijn ouderlijk huis, de Fre- derik Hendriklaan, werd opge wacht en toegejuicht door een ongekend grote menigte. Pagina 3: „Winkels openen kan later nog" D66 teleurgesteld in Van den Broek DEN HAAG D66-kamerlid Jacob Kohnstamm is diep teleurge steld in de houding van minister Van den Broek van buitenland se zaken. De bewindsman stelt zich volgens de Democraat „kleintjes op" door een afwachtende houding in te nemen ten aanzien van het Ierse uitreisverbod voor een 14-jarig verkracht meisje dat in Engeland abortus wil laten plegen. Samen met de WD, PvdA en Groen Links drong D66 vorige week bij de Neder landse regering aan op een veroordeling van het Ierse beleid. Maar gisteren liet Van den Broek weten eerst de uitspraak van de Ierse opperrechters in de verkrachtingszaak te willen afwach ten. i XJZALEM Israël zal rfgaan met de bouw i nieuwe nederzettin- in bezet gebied, ook .at betekent dat de Inigde Staten geen jietgarantie zullen ge- voor leningen ter 'de van tien miljard (ruim 18 miljard •n). •lij kt uit de reactie van illende leden van de Is- Iche regering. sraëlische premier, Yitz- jhamir, benadrukte giste- log eens dat Israël nooit [nimmer de bouw van ne ttingen zal stoppen. Sha- leed zijn uitspraak kort de Amerikaanse minis- tn buitenlandse zaken, Baker, had verklaard Sraël alleen de gevraagde ïtgaranties krijgt indien )dse staat stopt met de van nederzettingen ih id. Pagina 5: Onderzoek naar |ns de Israëlische minis- martelpraktijken in bezet ge in financiën, Yitzhak Mo- bied dai, houdt Baker „zichzelf voor de gek" als hij denkt dat de op positionele Arbeiderspartij na het winnen van de verkiezin gen wel bereid zal zijn aan de Amerikaanse eis tegemoet te komen in ruil voor hulp. De woordvoerster van de Pale stijnse delegatie bij de vredes besprekingen, Hana Ashrawi, zei dat Baker nog een stap ver der moet gaan en de nederzet tingen illegaal moet verklaren. In de vierde ronde van de bila terale vredesbesprekingen, die gisteren begonnen, overhan digde de Palestijnse delegatie een document waarin de ne derzettingen illegaal en on menselijk worden genoemd. In de Gazastrook en op de Wes telijke Jordaanoever wonen ongeveer 100.000 joodse kolo nisten tussen 1,75 miljoen Pa- lestijnen. Als Israël niet stopt met de bouw van nederzettin gen, zo vrezen de Palestij nen, blijft er voor Palestijns zelfbe stuur nog maar weinig land over. Stadskalf'Dille' Nauwelijks vierentwintig uur oud kijkt dit kalfje wat beduusd de wereld in. Medewerkers van kinderboederij bij het ziekenhuis Leyenburg in Den Haag hebben hem de naam Dille geschonken. Moeder Klaver is van het in Nederland zeldzame ras Witrug en Dille is haar vierde kind. Een Witrug komt niet zo vaak voor omdat ze minder melk geven en daarom niet meer worden gefokt. Dille is door middel van kunstmatige inseminatie verwekt en is het eerste Haagse stadskalf van dit jaar. FOTO: STEPHEN EVENHUIS Als er iets moeilijk is, dan is het wel het verzinnen van een slogan. Alleen als je hem niet hoeft te verzinnen, schieten je er zo tientallen te binnen. De Stuurgroep Goede Voeding heeft zich dan ook het hoofd gebroken over de slagzin: 'Ik let lekker, lekker makkelijk en lekker goedkoop op minder vet'. Niet letterlijk, maar wel Figuurlijk zat men er danig mee in zijn maag. Want de zin was weliswaar niet te vet maar wel veel te lang. En dat werkt niet. Nu wordt het 'Ik let lekker op minder vet'. Meer over vet en wat voor rol het in ons leven speelt vandaag in de Leidse Courant. Vul de bon in en merk per omgaande wat we allemaal nog meer in het vet hebben. Ik wil G de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. DE NIEUWE BIJLAGE DEN HAAG Ongeveer de helft van de kansloos geachte asielzoekers die naar één van de negen regionale opvang centra in ons land worden ver wezen, duikt binnen een week onder. Dit beeld komt naar vo ren uit voorlopige gegevens die de centra hebben verza meld ten behoeve van het mi nisterie van justitie. Het minis terie heeft nog niet alle gege vens binnen, maar heeft nu al de indruk dat elke maand ruim honderd asielzoekers hun heil elders zoeken. Voor een klein deel zijn dat mensen die nooit bij een van de opvangcentra arriveren. De rest vertrekt meestal binnen een week. Van daag is op de departementen van justitie en wvc de laatste hand gelegd aan een voorstel dat de vluchtkans uit opvang centra moet beperken. Vol gens een woordvoerder van Justitie gaan de gedachten uit naar een 'tussenregime' waar bij de centra niet geheel wor den afgegrendeld, maar de asielzoekers wel beter in de ga ten kunnen worden gehouden. Premier Lubbers vergeleek de te nemen maatregelen vorige week vrijdag met de portiers bewaking die op grote petro chemische complexen gebrui kelijk is. Dhr/Mevr: Postcode/Plaats: Telefoon: Bei 071-313 677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) 711848 003000 ■■■luiiimiiHmiuni DINSDAG s - M n twee katernen Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25272. Losse nummers 1,50. 4

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1