Nijmeegse Gemeentereiniging innaar Leids Cabaretfestival REVUE Muziektriathlon „Made in Leiden" in de Waag Prinses Christina Concours op een verrassend hoog niveau 'Het Klokhuis' nu ook als lespakket KUNST/RTV ronica blijft voorlopig inen publiek omroepbestel JOS BRINK REVUE jd^ Qounant MAANDAG 24 FEBRUARI 1992 „RSUM - Veronica blijft voorlopig binnen het publieke pbestel. De verenigingsraad van de Veronica Omroeporga- heeft zaterdag afgezien van een commercieel avontuur, amenlijke vergadering van het algemeen bestuur en de le- d baseert het negatieve oordeel op het rapport van de issie Donner. Mocht de minister van wvc het advies van de ssie overnemen, dan verloopt de overgang naar commer- nroep via de kabel. Vervolgens kunnen omroepen met an- ?gadigden meedingen naar het verkrijgen van een ether- aranties daarvoor worden niet gegeven. Ook kan geen dschat" voor de overgang worden betaald. Het betreft wel orlopig oordeel. Mochten de politieke omstandigheden ijzigen of nodigen andere omroepen Veronica uit voor ;rciële samenwerking, dan kan een commerciële toe- opnieuw in beeld komen. Na het derde nummer was het al duidelijk: het zou een later- tje worden, zaterdagavond in de Waag. Met nog zo'n twintig liederen, songs en andere uit eenlopende composities voor de boeg rees ook de vraag of ie dereen de concentratie vast zou kunnen houden die zeker bij de wat intiemere en subtie le composities die op het pro gramma stonden nodig is. Met het doel niet alleen concert gangers, maar ook componis ten in de gelegenheid te stel len eens te ruiken aan andere muziekvormen, programmeer de de componist-schilder Burkhardt Söll voor de Waag 'Leidse' moderne composities naast bij voorbeeld big-band- melodieën van Bert Kemner en de opvallende troubadour achtige afro-swing van Karin Klebe. Aan spreekstalmeester Rik van Boeckel om de kloven tussen de verschillende stijlen te overbruggen, het lukte hem maar matig. Voor veel van de aanwezige musici stond dan ook niet de inspiratie maar de ontmoeting voorop. Naarmate de avond vorderde werden de klanken op het podium meer en meer overstemd door die uit de foyer, waar werd bijgebab- beld en gewacht op het eigen optreden. Afstand In de strijd om de aandacht moest - in het meer klassie ke genre de muziek van de speciaal voor deze avond uit Darmstadt overgekomen com ponisten het vaak afleggen te gen de werken van eigen bo dem. Met hun wel zeer abstrac te composities hebben deze componisten, geheel in de tra ditie van Stockhausen en an dere Darmstadt-musici, wat mij betreft dan ook te veel af stand genomen van het pu bliek. Subtiel, maar niet alle maal even bezield: muziek voor componisten. Een uitzon dering vormde 'Schattenge- burt' van Volker Blumentha- ler, dat voortdurend balan ceert tussen nauwelijks hoor bare 'schaduwen' van muziek en felle, desolate klanken. Duidelijk Nederlands waren de composities van de Leide- naars Huub de Vriend, Rita Hijmans en Warner van Es. De Vriend en Van Es verlooche nen in hun pianostukken de beïnvloeding door Andriessen niet, maar voegen er veel nieuws aan toe. Met de sonore, voor wie er wat langer naar luistert inderdaad zeer muzi kale klanken van een ventila tor als uitgangspunt schreef De Vriend drie sobere, maar pakkende fantasieën. In 'Bri- gitta' combineerde Van Es de koppige dreunen van Andries sen met een zeer fraaie, trage melodie. Rita Hij mans greep met 'Dinsdagmorgen' voor pia- no*en cello verder terug, naar het expressionisme van de ja ren twintig, maar zij beheerst dat idioom wel zo goed dat ze het genre opnieuw aantrekke lijk maakt. Toen de 'death metal band' Creepmime ver na midder nacht het podium betrad, was het in de aanvankelijk zeer volle zaal al wat leegjes. De an ders misschien satanische klanken werkten als een ver antwoord opfrissertje na een overwegend boeiende, maar wel érg lange avond. Met het idee is niets mis. Met zoveel materiaal voorhanden lijkt het echter geen slechte gedachte volgend jaar gewoon een hele dag voor 'Made in Leiden' uit te trekken. het veertiende Leids Festival. Met De Gemeenterei- Harten Vrouwen Schoppen Kamelot en een gastoptre- De Types. Gezien op 22 fe- de Leidse Schouwburg. [van tevlingen s gingen met de de prijzen strijken ünale van het Leids ^festival, de verte- irdigers van het ionele ensembleca- 'bleven met lege han- Itaan. En ook dege ne van cabaret een pen commentaar op festaan verwachten: ng zaterdagavond re humor, en de fi- 'an het festival was >ok zelden komi- jagement, tegenwoor- ik wel voorzichtiger in- %noemd, was ver te zoe- 'fhet veertiende festival. ,'J terwijl politiek als on- n Links wil it over lo's Afraid' IRDAM - De Amster- gemeenteraadsfractie n Links vindt dat het over de affaire ;t schilderij 'Who's Af- ^|Red, Yellow and Blue de Amerikaanse kun- Barnett Newman niet irden uitgesteld. Groen I {heeft het college ver te zaak te behandelen op 4stvolgende gemeente ltin g in maart. Het de- jl op 19 februari zullen pnden, maar de com- :unst en cultuur achtte voor onbepaalde tijd :elijk omdat de advo- de gemeente meer tijd iu hebben om de juridi- ippen tegen de omstre- iurateur Goldreyer te ken. So len doek er Brueghel ht Ruim een jaar na- schilderij 'Constructie Toren van Babel' van Irueghel de Jongere uit ieum van Kunst en Ge- Genève was ge- is het doek onbescha- l^ruggevonden. De poli- dit gisteren bekend- :t. In verband met de van 3 februari 1991 vrijdagavond twee waren aangehouden 'hotel bij het vliegveld léve. De politie contro- let hotel naar mogelij- (wezigheid van verdo- niddelen. Daarbij werd lij 41 centimeter meten gevonden in een klei- :r van een van de man- waarde van het schil- 'ordt geschat rond Zwitserse francs (een •0.000 gulden). ir voor |ur Jacques ine De Franse acteur Dutronc is zaterdag leiden met een César •anse variant op de nse Oscar voor ils Van Gogh in de film lurice Pialat. Jeanne kreeg de César als bes- alce, terwijl de film 'Tous ns du Monde' van re- Alain Corneau zeven eidingen kreeg als De film van Pialat meeste nominaties gen elf voor Corneau, slechts een onder- De Belgische film Héros' van Jaco van kreeg de César voor buitenlandse film. derwerp in het cabaret weer lijkt te kunnen. Geen kandi daat kwam dan ook in de buurt van de stijl van eerdere kriti sche winnaars als Lebbis en Janssen en André Manuel. Nou ja, Tim van der Sluijs uit Utrecht een beetje, maar hij haalde de halve finale niet. Het festival was ook dat van de groepen. Van de drie solisten kwam er niet een in zelfs maar de halve finale, terwijl cabaret de laatste tijd voornamelijk een eenpersoonsbezigheid leek te zijn. Misschien is het Freek en Youp-effect een beet je over, en dat kan geen kwaad: in het vak kun je veel van el kaar leren en maar weinig ca baretiers hebben genoeg in huis om direct met een interes sant soloprogramma te komen. Zuster Custers De eerste finalegroep van gis teren was 'De Gemeentereini ging' uit Nijmegen. Hun FNV- achtergrond deed enig maat schappelijk commentaar ver wachten, maar dat bleef prak tisch achterwege. Hun onder werpen wijzen wel in de rich ting van het engagement, maar de uitwerking ervan is vooral op humor gericht. Daar ligt ook de kracht van het trio; hun teksten zijn niet al te sterk. Dat geldt bijvoorbeeld voor de Speenhoffachtige anti- oorlogsballade, die zeker de helft korter kan. Het openings lied 'Hou je stad schoon' is le vendig, maar heeft verder wei nig om het lijf en ook in de sketch over de nieuw opge richte partij werd goed en en thousiast gespeeld, maar wei nig gezegd. Toen hun tijd op was lieten ze de presentator hun optreden onderbreken, en dat is een beetje een zwakte bod. Zo bleef er een echt goed nummer over en dat was dan ook erg sterk. Het solidariteits- comité 'Nederland-rest van de wereld' zette zich in voor de verkoop van eerlijke koffie en werd gesteund door een non, een ijzersterke creatie van Ser- vaas Custers, die daarvoor* de persoonlijkheidsprijs ver diend had als die er was ge weest. Ooit werd die speciaal ingesteld om Vincent Bijlo te gemoet te komen, maar sinds dien is van de prijs nooit meer iets vernomen. Traditie Harten Vrouwen Schoppen Heren is een compleet klas siek cabaretensemble, met twee mannen, twee vrouwen en een echt viermans combo. De groep is of wordt degelijk opgeleid op conservatorium, toneelschool en kleinkunsta cademie en komt dan ook be hoorlijk professioneel over. De variatie in onderwerpen is groot, maar veel verrassing in uitwerking en pointes is er niet bij. Het programma Vrouw, de bejaardenhulp, de puber die overal een sport van maakt, het muziekgroepje uit Peru, al les wordt vaardig uitgevoerd, maar de ideeën en de teksten waren niet van die klasse dat het erg interessant was om de groep een tweede keer te zien. Ook een nieuw stuk als het liefdeslied niet. Dat zit vol gru welijke cliché's („Is dit een droom of werkelijkheid? Een luchtkasteel of gekkigheid?"), en daar wordt weliswaar een draai aan gegeven, maar dat redt het lied niet. Daarbij komt dat de groep en echte persoon lijkheid mist, weinig warmte overbrengt, en nauwelijks een band met de zaal weet te leg gen. Toetert je De concurrentie voor De Gë- meentereiniging kwam uit België. Nog meer dan de Nij- megenaren zijn de Vlamingen van Kamelot pure clowns, die humor uit niets scheppen. „Ik ben keurig", meldt Rik Schrauwen, „Kijk, een jasje". Hij heeft inderdaad een jasje aan en het publiek gaat plat, vooral als uit het jasje dan weer een toetertje te voor schijn komt. Na tikkertje, cow- boytje en verstoppertje met het publiek rekruteert hij uit de zaal een orkestje om de wit te blues uit Zimbabwe te spe len; collega Stef Herman is daar immers neger geweest. Ze hebben de toeschouwers aan een touwtje en houden ze voor de gek zonder ze voor gek te zetten. Het gemak waarmee ze improviseren verraadt hun scholing op straat en voor kin deren. Kamelot is een feestje voor alle leeftijden. Na een muzikaal gastoptreden van De Types, die onderhand echt goed aan het worden zijn, was het woord aan de jury. Erik van Muiswinkel legde weer voortreffelijk uit wat er goed was en wat er schortte aan de optredens. Hij zou jury voorzitter van z'n vak moeten worden. Ook Petra Possel, re censente van Het Parool en re dactrice/presentatrice van Opi um en theaterdirecteur Jan Gras verdienen een dikke pluim voor hun werk deze week. Uit hun verhalen bleek dat de verschillen minimaal waren, ze voorspelden zowel De Gemeentereiniging als Ka melot een mooie toekomst en gaven dankzij de grotere veel zijdigheid De Gemeentereini ging de cup. Het spelen van verschillende nummers in de drie ronden is dus aan te beve len aan groepen in komende festivals. Het minimale verschil tussen Cabaretgroep De Types' verzorgde een gastoptreden tijdens de finale van het Leids Cabaretfestival. FOTO: PAN SOK de nummers een en twee kwam ook tot uitdrukking in de uitslag van de publieks prijs. Die wonnen de Belgen met een beetje meer punten. Gerechtigheid dus: de groep die de zaal het best naar z'n hand zette kreeg de publieks prijs, de typetjesmakers met meer variatie deden meer den ken aan cabaret en wonnen het Cabaretfestival. Het Kiokhuis. Licht informatieve pro grammareeks. NOS-televisie. Neder land 3 om 18.40 uur. Dinsdag. Ook: Het Klokhuis (special). Nederland 3 om 18.40 uur. Woensdag. Idoor hans piët HILVERSUM - 'Het Klokhuis' is niet zomaar een NOS-serie waarin de jeugd op een licht infor matieve wijze wordt bijge spijkerd over allerlei on derwerpen. De formule, die de makers hanteren, blijkt zo succesvol dat de afgelopen twee jaar een groeiend aantal leraren thuis op de video de pro gramma's heeft opgeno men om de banden later in de klas als lesmateriaal te gebruiken. De makers van 'Het Klokhuis' zijn een seizoen geleden op de steeds herhaalde verzoeken uit het onderwijs hierop inge sprongen en geven nu de ver schillende avonden een be paalde kleur mee. Op die ma nier kan iedere leraar op ge structureerde wijze zijn video recorder inschakelen. Zo wor den op dinsdag vooral ecologi sche en biologische onderwer pen aangesneden, staat op woensdag de technologie cen traal en is de uitzending op donderdag gewijd aan cultuur. Vanaf vandaag gaat 'Het Klok huis' nog een stapje verder en is, opnieuw op verzoek van het onderwijs, op Teletekst-pagina 203 te zien welk onderwerp er die avond zal worden bespro ken. Noodgrepen En dat zijn echt geen 'Klok- huis'-noodgrepen om kijkers te krijgen. Uit een recent on derzoek blijkt dat van de doel groep (kinderen van negen tot dertien jaar) twintig procent zeer frequent kijkt, dat vijfen zeventig procent zo nu en dan afstemt en dat vijf procent het programma niet kent. Geen slechte scoren voor een serie die 210 afleveringen per jaar kent. Maar misschien komt het wel gewoon omdat de on derwerpen in de reeks door de kinderen zelf (middels brie ven) worden aangedragen. En dat als 'de vraag' wordt uitge werkt, de fantasie wordt ge prikkeld en de lachspieren worden gestimuleerd. Overi gens krijgen de makers ook alle lof toegezwaaid van oude ren. Vooral de leeftijdsgroep 30-45 jaar neemt (samen met hun kinderen?) massaal voor het toestel plaats als 'Het Klok- een televisie-programma niet zomaar uit de lucht komen val len. „Tijdens mijn lessen op Haagse scholen kwam ik er achter dat kinderen geen idee hebben hoe een televisie-pro gramma wordt gemaakt". Daar komt nu dus verandering in. Om te weten of het lespak ket de juiste ingrediënten had, heeft in november en decem ber vorig jaar een uitvoerige test plaatsgevonden op vijf Haagse scholen. Derrez: „De reacties van de kinderen wa ren zeer positief en enthou siast. Vooral met de waterdich te schotten, waarover in de 'Klokhuis'-aflevering wordt gesproken, zijn we om de oren geslagen. De kinderen waren uiterst verrast over wat er bij vijftien minuten televisie komt kijken. Inhoudelijk heb ben we niets hoeven verande ren, er was alleen te veel mate riaal, dus dat hebben we enig zins moeten terugbrengen". Finale van het 23e Prinses Christina Concours met elf deelnemers. Gister avond, Diligentia, Den Haag. Idoor adriaan hager Na half januari te zijn ge start met de landelijke voorrondes, waaraan werd deelgenomen door 325 scholieren die gezamen lijk 62 uur muziek produ ceerden, bracht het 23e Prinses Christina Con cours gisteravond uitein delijk elf finalisten op het Diligentia-podium. Prin ses Christina en een tal rijk publiek beluisterden vijf violisten, twee pianis ten en bespelers van fluit, klarinet, harp en wald hoorn. Deze veelheid aan instrumen ten maakte het voor de jury niet eenvoudig juiste beslis singen te nemen. Appels en peren vallen weliswaar onder de verzamelnaam fruit, maar zij laten zich toch moeilijk ver gelijken. Prijsuitreiking Na - zoals dat zo fraai wordt ge noemd - ,rijp beraad' werden door mr.S.Patijn, commissaris Prinses Christina poseert met de eerste prijswinnaars van het naar haar genoemde muziekconcours Links van haar: Lars Wouters van den Oudenweijer, achter haar Quinten de Roos en rechts David van Dijk. FOTO PETER VAN MULKEN van de koningin in de provin cie Zuid-Holland, de prijzen uitgereikt. Het concours kent twee klassen: klasse I (de leef tijdsgroep 12 tot 14 jaar) en klasse II (van 15 tot 18 jaar). In klasse I kwamen drie veertien jarigen uit. De le prijs werd toegekend aan klarinettist Lars Wouters van den Ouden weijer uit Bladel. Zijn met klankrijke toon gespeelde wer ken van Pierné en Arnold wer den beloond met de Nuts- spaarbank-prijs, de Gaudea- musprijs en een optreden ten huize van de Prinses. Eervolle vermeldingen gingen naar pia niste Catelijne Smit uit Den Haag en fluitist Pieter Bruins uit Apeldoorn. Niemand ging met lege han den naar huis, ook niet in klas se II. In die klasse vielen twee eerste prijzen: violist David van Dijk (15) uit Rotterdam kreeg de SNS bank-prijs en ook hij mag bij Prinses Christina optreden. Ster David was voor mij de ster van de avond. In de solo-sonate van Ysaije demonstreerde hij een pracht van een streek en een verbazingwekkende tech nische beheersing. Hij is een uitgesproken talent. Violist Quinten de Roos (18) uit Am sterdam, die niet feilloos maar wel op spectaculaire wijze 'Fantasie brillante' van Wieni- awski speelde, zal in het vol gende seizoen als solist optre den bij het Residentie Orkest. (Namens het orkest maakte voor de eerste maal artistiek leider Bernard Jacobson deel uit van de jury). Drie tweede prijzen voor harpiste Wiedke Dirks (16) uit Amsterdam, zij musiceerde even beschaafd als fijnzinnig; voor violiste Maai ke Aarts (15) uit Den Bosch die enigszins introvert speelde en voor Yvonne Smeulers (15) uit Zwijndrecht die keurige zigeu ners presenteerde in Zigeu- nerweisen van De Sarasate. Een 3e prijs voor Alco Tippers- ma (15) uit Den Haag die ver bazend knap fraaie tonen aan zijn waldhoorn ontlokte. Zelfs een 4e prijs, die ging naar vio liste Judith de Jong (17) uit Den Haag die op volwassen wijze musiceerde en tenslotte een eervolle vermelding voor pianist Huib van Diessen (16) uit Den Helder die Chopin op een enigszins eigenzinnige manier aanpakte. Het is niet zo moeilijk om het ditmaal met de jury eens te zijn. Op onder delen kan men van mening verschillen, maar de hoofdprij zen zijn bij de juiste finalisten terecht gekomen. Prijzenslag Of nu echt aan alle deelnemers een prijs of een eervolle ver melding uitgereikt moest wor den is natuurlijk de vraag. Zo'n prijzenslag is eigenlijk niet in overeenstemming met het niveau van dit concours. Opzet en doel Ruud van der Meer, destijds initiatiefnemer van het Edith Steinconcours dat in 1989 werd omgedoopt tot Prinses Christina Concours, typeert in het voorwoord van het programmaboek opzet en doel van het concours als volgt: „De jeugdige amateurs zijn het toekomstige concert publiek en de grote talenten vinden hun weg in de profes sionele muziekwereld". Talen ten die in de afgelopen jaren tot de prijswinnaars behoor den zijn onder anderen Marie ke Blankestijn, Sepp Groten huis, Hans Eijsackers, Dieuw- ke Kleijn, Daphne Gerrits, Wibi Soerjadi en Niek van Oos terum. De jury's van concour sen raken steeds meer over tuigd van de noodzaak de re sultaten en de bevindingen door te spreken met de deelne mers. Ook bij dit concours is dat het geval. Ruud van der Meer: „Er zijn grote en kleine talenten, maar wat doe je met je talent? Daarover mag ieder een na zijn of haar optreden met de juryleden praten". De bij vorige concoursen al in deze kolommen naar voren ge brachte wenselijkheid dat de jury zich ook bezig houdt met de programmering werd nog niet verwezenlijkt. Minder geschikt Het gevolg was dat enkele fi nalisten het voor hun aanleg en kwaliteiten minder ge schikte werk speelden of dat 'het werk afgezaagd of van te laag niveau was. Ook ditmaal maakten de finalisten duide lijk. dat zij geen belangstelling hebben voor werken van Ne derlandse componisten. En dat in het Hendrik Andries- sen-en het Oscar van Hemel- jaar! De ondergang van de Titantic wordt bij 'Het Klokhuis' met zeer simpele middelen in beeld gebracht. huis' zich aandient. Eigenlijk zou de uitzending van dinsdag een heel normale zijn geweest als hij voor de woensdag-aflevering niet op een heel speciale manier zou zijn gebruikt. Om antwoord te geven op de veel gestelde vraag „maar hoe wordt 'Het Klokhuis' eigenlijk gemaakt", nam presentator Bas Wester weel een kijkje achter de schermen van de dinsdag-afle veringen. Voor veel mensen zal het een openbaring zijn. Koorenhuis Op basis van die twee pro gramma's heeft het Kooren huis, het Haagse centrum voor kunst en cultuur, het lespak ket 'Met Het Klokhuis de klas in' samengesteld. De zes les sen. waarin vragen worden be antwoord als wat is een regis seur, wat doet een schrijver en hoe worden decors ontworpen, zijn bestemd voor de boven bouw van het basisonderwijs. In de taakverdeling is de NOS verantwoordelijk geweest voor het visuele gedeelte van het project. Ze levert een aantal achtergrondprogramma's over hoe een televisie-programma wordt gemaakt. Het Kooren huis heeft zorggedragen voor de schriftelijke begeleiding, terwijl het ministerie van wvc het project financieel heeft on dersteund. Om tot een lande lijke dekking van het pakket te komen, wordt momenteel onderhandeld met een educa tieve uitgeverij. Mocht het een succes worden, dan gaat een lessenpakket over het milieu uit de startblokken. Voor 'Het Klokhuis' heeft die neven-activiteit verder geen gevolgen. Het materiaal dat voor het lespakket werd ge schoten, wordt de komende maanden gewoon over de uit zendingen verspreid. Er zal dus geen sprake zijn van een project-achtige aanpak in 'Het Klokhuis'. Het betekent wel dat als 'Het Klokhuis -lespak ket in september 1992 ver schijnt het meeste materiaal al op televisie te zien is geweest. „Om het scholenproject te on dersteunen, is inmiddels de af spraak gemaakt dat we een deel van het materiaal rond die tijd nog een keer herhalen", al dus een NOS-woordvoerder. Lucht Volgens Désirée Derrez, do cent audio-visuele vorming van het Koorenhuis, is het idee een lespakket samen te stellen over de totstandkoming van in de nieuwe musical Meer dan 45 medewerkers CONGRESGEBOUW vanaf 13 maart Kassa 070-354 80 00 Bespreekbureau Haagsche Crt 070-365 68 06 VVV-Bespreekbureaus Land. ReserveerNjn 070-361 77 10

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9