nfotheekveiling in •listiger vaarwater Negentig jaar blazen bij Werkmans Wilskracht Rondtheater speelt Pinter intelligent en beklemmend LEIDEN OMGEVING Man overlijdt naval portiektrap Autostoelen gestolen kidaeSom-cwit MAANDAG 24 FEBRUARI 1992 nbreker gepakt PHEN De Alphense politie ;ft een 18-jarige man aangehou- die in de nacht van vrijdag op za- dag had ingebroken in een wo- aan de Arcade. De buren hoor- gestommel in het huis waarvan bewoners op vakantie waren, en den de politie. Toen de agenten irreden probeerde de man te chten, maar na een sprintje werd toch in de kraag gevat, dader van een inbraak die dezelf- nacht in de Alphense Jupiter- aat werd gepleegd wist wel weg te men. De bewoner van het huis rd wakker toen de inbreker in zijn apkamer was doorgedrongen. De ireker sloeg op de vlucht, waar- lijnlijk met bank- en giropasjes bij h. Wisselstrpmfestival Augustinus 7 maart LEIDEN - Drie bands spelen zaterdag 7 maart op het traditionele Wisselstrpmfestival in het gebouw van studentenvereniging Augustinus, Rapenburg 24 in Leiden. Ma'China, The Naked Lunch en The Dreadful Gre at zijn de drie bands die acte de présence geven. De Haagse groep Ma'China speelt een eigenzinni ge mix van wave. funk en rock. Het Leidse gezel schap The Naked Lunch knipoogt nu en dan naar de jaren zestig en zeventig en heeft een duidelijke voorkeur voor 'poppy' en dansbare muziek. The Dreadful Great uit Rotterdam prefereert omstui- mige rock, maar maakt soms ongewone uitstapjes naar ongewone genres. Kaarten voor het Wisselstrpmfestival zijn in de voorverkoop te krijgen bij Café de WW en bij Plato, a vijf gulden. De zaal is open om 21.00 uur. Molen de Put in vreugdestand LEIDEN - Molen de Put aan het Galge water staat vanaf vandaag in de zogehe ten 'vreugdestand'. Reden daarvoor is de geboorte van Jos van Winkel, zoon van bakker van us Bertus, de brood en banketbakker op de Groenhazengracht. Hij is de enige vaste afnemer van het meel dat De Put maalt. Molenaar Philip Pijnnaken zet hiermee een Rijnlandse traditie voort, die voorschrijft dat mole naars mededelingen doen door hun wie ken in een bepaalde stand te zetten. De vreugdestand wordt uitgebeeld door de onderste wiek iets voor het midden van de molen te zetten. Deze stand heet 'ko mend' en wijst op de toekomst. De mo len blijft een week in deze stand staan. Inbraken in Leiderdorp LEIDERDORP - Inbre kers hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een woning aan de Polder tocht en een aan de Willem de Zwijgerlaan bezocht. Ze kwamen de woning aan de Poldertocht binnen via een raam op de eerste eta ge. Ze gingen er vandoor met een stereo-installatie. De woning aan de Willem de Zwijgerlaan kwamen ze binnen door de achterdeur open te breken. Het is nog niet bekend wat ze hebben meegenomen. Zwerver zoekt onderdak bij politie Noordwijk NOORDWIJK - De Noordwijkse politie heeft zaterdagmiddag een 42-ja- rige man aangehouden, die bij een bedrijf naast het politiebureau een ruit had ingegooid. De man leidde zonder middelen van bestaan een zwervend leven en wilde door deze vernieling onderdak bij de politie afdwingen. Dat luk te hem, ook al omdat bleek dat dat hij nog een hechte nis van twee dagen moest uitzitten. Raadslid vraagt om waarschuwingsbord overstekende padden LEIDEN Er moet aan het Stadspolder- pad een bord komen om fietsers te atten deren op overstekende kikkers en pad den. Dat schrijft raadslid J. Hoekema (D66) aan het college van B en W. Volgens Hoekema zijn kikkers en padden door het zachte winterweer vroeger actief dan anders waarbij de dieren zich ook op het Stadspolderpad begeven, waar ze slacht offer worden van aanstormende fietsers en bromfietsers. Een waarschuwings bord zou er volgens hem toe kunnen bij dragen dat er minder van deze dierlijke verkeersslachtoffers vallen. Inbrekers stelen rek met aanstekers WARMOND - Dieven hebben in het weekein de toegeslagen in War mond. Bij een woning aan de Ganzenwei wer den sieraden, geld en een europas weggeno men. In de nacht van za terdag op zondag, om streeks drie uur. gooide een dief een ruit in van een winkel aan de Dorpsstraat. Er werd een rek met aanstekers ter waarde van 1800 gul den meegenomen. IENS K0LDENH0F IDEN Na een rond- hectische start op vrij- javond is de Infotheek- iling op zaterdag en gis- en wat rustiger verlo- n. Zaterdag was de vei- ghal bezet met gemid- Id 1500 mensen terwijl ïdag nog eens duizend nsen meer de squash- bij Holiday Inn be- Ikten. In tegenstelling vrijdagavond, toen een :ine zevenduizend be- ;kers geteld werden, ;ef de woensdag in aller- Dpgezette tent dit week- d leeg. verkoop heeft volgens een irdvoerder van veiling -or- ïisator Troostwijk niet te lij onder de meer bescheiden lomst. „We hebben zeker al ir enige miljoenen ver- :ht. In ieder geval meer dan op voorhand verwacht had- i", luidt de optimistische senbalans op zondagmid- Toch moest veilingmees- Wim Dieker alle zeilen bij en om de bijna uitbundige nming van vrijdagavond maar enigszins te benade- In tegenstelling tot zijn 5ga Jacques Hendriks igt Troostwijks opperstal- - ester daar overigens gere- i in. Maar verzucht ook hij zaterdag in de microfoon „Ik moet wel dwingen vandaag met die handjes". Hendriks, de 'stand-in' van Dieker slaagt daar veel minder goed in getui ge de opmerkingen van een drietal Leidenaars pur sang. „Die van vanochtend was een dooie, deze is veel smeuïger", is hun oordeel. Om te kopen komen de drie overigens niet. „Veel te duur, zo'n pc-doos met ijzerwaren kost hier nog steeds drie rooien". Een Utrechter denkt daar dui delijk anders over. Hij knikt tevreden terwijl hij voor 250 gulden vijf Turbo Pascal-pa- ketten de zijne mag noemen. Op de vraag of dat een koopje is zwijgt hij nors en blijft ge concentreerd turen naar het podium waar Dieker nieuwe waren aanprijst. Een metgezel laat echter weten dat in de win kel misschien wel het vijfvou dige betaald had moeten wor den. Dieker ratelt intussen verder. „200, 225, daar kan je hier ook een kop koffie voor krijgen, 250, 300. 375, dat kost een bak soep". Hij wordt op zijn wen ken bediend, de stembanden den moeten gesmeerd blijven. Landerig De catering, verzorgd door Ho liday Inn, kan de zaal overi gens op het gemak van eten en drinken voorzien. De mensen achter de bar in de gesloten tent hangen er wat landerig en werkeloos bij. Op de vraag hoe de zaken vrijdag gingen volgt een haastige spurt naar de squash-hal. Een tel later staat R. Reichert namens Holiday Inn de verslaggever te woord. Een kwestie van policy legt hij het spreekverbod van zijn per soneel uit. Blijkbaar zijn de tij den van een gemoedelijk praatje met de barkeeper voor goed verleden tijd. Reichert verklaart met een stalen ge zicht gericht op een lege tent, dat de omzet hem niet tegen valt. „We zijn niet ontevreden. Vrijdagavond was het een dag je uit, nu komen de echte ko pers. De tent zullen we morgen wel weer nodig hebben", richt hij zijn blik op zondag nog on wetend van het feit dat ook zondag het publiek gemakke lijk in de squash-hal kan wor den ondergebracht. P. Pistor, adjunct-directeur van Troostwijk, schat de op komst voorzichtiger - en naar in de loop van het weekend zal blijken heel wat realisti scher in. „We zijn tevreden met een dikke tienduizend mensen, zoveel kwamen er ook op de kijkdagen". Een ex tra veilingdag is volgens Pistor dan ook niet aan de orde. „Vrij dagavond werd het wat laat (kwart voor een -red) maar we willen niemand teleurstellen, dus verkopen we iedere dag wat we in de catalogus hebben aangekondigd". En dus is het nog tot en met dinsdag genieten geblazen van vooral Dieker. „800, 850, 900, wat zegt u? Idioot? Dat zeg ik van u toch ook niet in een volle zaal". Gezondheids centrum in de Stevenshof Wethouder Steven de Vreeze van welzijn opende zaterdag officieel de nieuwbouw van het gezondheidscentrum Stevenshof aan de Theda Mansholtstraat. De wethouder bracht als cadeautje een wandversieringe mee, een ingelijste historische tekening. Na acht jaar bivakkeren in verschillende noodgebouwen verspreid door de hele wijk. hebben de huisartsen, fysiotherapeuten, verloskundigen, maatschappelijk werkers en de apotheek eindelijk een definitief onderdak gevonden. Alle k*, deelnemers, en directeur Frans van den Broek in het bijzonder, hebben zich voorgenomen de pioniersfunctie van het gezondheidscentrum te blijven vervullen. Daartoe wordt een aantal projecten voortgezet, - zoals het huperventilatieproject. FOTO: WIM VAN NOORT er maanden Ivoor nningmeester HDE WETERING/DEN aiAG De voormalige pen- i^gmeester van Alkmania uit iade Wetering is door politie ruiter mr. J. van der Heide ejdag veroordeeld tot zes lenden gevangenisstraf, 'Jarvan twee voorwaardelijk, k.man had de afgelopen vier r zo'n 60.000 gulden ont- jemd uit de clubkas van de %balvereniging om er ver lens mee naar sekshuizen 4»aan. Vlak voor kerst ont- rte de kascommissie de Lde. Officier van Justitie J. '4 Ek eiste een celstraf van PJ maanden waarvan één jand voorwaardelijk. Advo- ,e\t mr. P. de Clerq pleitte ver- Afs voor een alternatieve of jj grotendeels voorwaardelij- Pl straf, omdat hij bang was 1 zijn cliënt anders nooit 'er aan de slag zou komen. rijs voor lilieubekers 2.JIDERDORP - De mini-on- e4neming Beco van het Lei- Ojdorpse Holtlant College 1 eft zaterdag een prijs ge- Ojmen bij de jaarlijkse pre statie van kleine onderne- iigen in winkelcentrum Ba- ion in Den Haag. Beco levert 4 scholen en bedrijven mi ni vriendelijke bekers met JJruk die in de plaats komen h de wegwerpbekertjes. De ^ers worden in speciaal ont- jpen spoelbakken schoon maakt. Bij elke order wordt rjens een milieucampagne Lieverd. De prijs werd toege- pd in de categorie produk- planning en promotie en Staat uit een bezoek aan het tstheater in Schevenin- net kaartjes vor de musi- ;s Miserables. LEIDEN Harmonieka pel Werkmans Wilskracht vierde afgelopen vrijdag haar achttiende lustrum. Met een receptie en een reünie werd gevierd dat men al negentig jaar 'soci aal denkend' blaast op trompet, hoorn of klari net. „Sociaal denkend, omdat je goed naar de an deren moet luisteren en niet te hard moet spelen", zegt Henk de Zee, pen ningmeester van het mu ziekgezelschap. Eigenlijk kwam de lustrum viering een week te laat, want de oprichtingsvergadering werd al gehouden op 13 februa ri 1902 in café 'De Oude Tras molen', op de hoek van de Mid delstegracht en de Nieuwe Rijn. De dirigent, J. Noor- danus, vroeg echter 17 februari als oprichtingsdatum aan te houden, omdat hij dan jarig was. Op die oprichtingsvergadering werd ook besloten met welke naam Leidens eerste harmo niekapel door het leven zou gaan. Namen als de Koningin Wilhelmina-vereniging, Cres cendo en Excelsior maakten een serieuze kans. Om het idee van J. van Berkel om 'Werk mans Wilskracht' te gaan he ten, werd aanvankelijk nogal gelachen. Van Berkel wist de leden er echter van te overtui gen dat de naam hout sneed: alle twintig leden werkten im mers bij de Leidse Katoenwe verij en waren dus zeker werk lieden. Bovendien werd er de nodige tegenwerking ver wacht, zodat een beetje wils kracht van pas zou komen. Schrift Die tegenwerking kwam er ze ker, want in een schrift met herinneringen aan de harmo niekapel schrijft W. Nieboer: „We werden zo bespot en be schimpt dat de voorzitter er het bijltje bij neer wilde gooi en". Met hulp van de directie van de Katoenweverij kwam Wermans Wilskracht echter de eerste moeilijke jaren zonder kleerscheuren door. Door de jaren heen heeft Wer mans Wilskracht al heel wat keren opgetreden, onder meer bij de Taptoe en de 3 oktober- optochten. „Dan kwam het wel eens voor dat we achter een grote geluidswagen liepen". zegt De Zee. „Dan werden we overstemd en speelden we dus voor niets". Overigens beschouwt De Zee de 2 en 3 oktoberoptredens ze ker niet als het jaarlijkse hoog tepunt. „Muzikaal stelt het niet veel voor. De gewone con certen zijn voor ons belangrij ker dan de showoptredens op straat". Vroeger werden de straatop tredens van Wermans Wils kracht wel eens begeleid door een majorette-team en een drumband. „Maar die zijn er zeven jaar geleden mee opge houden. Nu hebben we nog veertig leden, die allemaal in de harmoniekapel spelen". Verschillend Henk de Zee: „Spelen in een muziekkapel is een kwestie van sociaal denkend blazen" I FOTO WIM VAN NOORT mensen: zeer jong en heel oud, man of vrouw, lagere school en universitair geschoold. Maar we hebben allemaal dezelfde hobby: muziek. De sfeer is al tijd leuk". Zo leuk zelfs dat er wel eens huwelijken zijn ont staan bij de harmoniekapel. Ook het repetoire dat Werk mans Wilskracht speelt ken merkt zich door een grote ver scheidenheid. „We spelen heel oude stukken, maar ook heel moderne. Soms spelen we composities van Beethoven met een heel modern arrange ment en slagwerk. Bovendien worden stukken uit de musi cals 'Jesus Christ Superstar' en 'Les Miserables' ten gehore gebracht". Aangezien De Zee zelf al twin tig jaar zijn partijtje meeblaast bij Werkmans Wilskracht, heeft hij nooit meer last van plankenkoorts. „Bij de jonge ren komt dat nog wel eens voor, zeker als het hun eerste optreden is. Soms vinden ze een optreden zo indrukwek kend dat ze alleen maar rond zitten te kijken en vergeten mee te blazen. Onze optredens zijn trouwens altijd van onge veer hetzelfde niveau: redelijk of ietsje minder. Nooit lopen we juichend van het podium, maar we worden ook nooit weggefloten". Vrijdag de dertiende (maart) geeft het muziekgezelschap nog een jubileumconcert, maar daarna zijn de festivitei ten voorbij. „We hebben be scheiden financiële mogelnk- heden en kunnen ons geld De ter aan instrumenten besteden dan aan bijvoorbeeld een jubi- leumweek. Dat kunnen we ons niet permitteren, want dat kost handen vol geld", zegt de pen ningmeester zuinig. idtheater speelt „De thuiskomst" iHarold Pinter. Toneelbeeld: Dick lonis. Kleding: Karin Smit. Belich- Ynte Hoekstra. Regie: Menno itveld. Gezien op zaterdag 22 fe- ari in de aula van het Vlietland Col- aLeiden. Herhalingen: 27 en 28 fe- ari. LVloor JDS NIJHOF onze cultuur zijn broeder- ist en begeerte motieven al nstens zo oud als de bijbel, nj#ltieven waarop in de loop der eeuwen in alle toonaarden gevarieerd is. In de jaren zes tig voegde Harold Pinter zijn versie toe in de vorm van zijn inmiddels klassieke toneel stuk „De thuiskomst". Afgelo pen zaterdag speelde het Ro- ndtheater dit spel in de aula van het Vlietland College, de school waar de „roots" van het gezelschap liggen. Centraal in de handeling staat het huis van de bejaarde Max (Eric Pul) en zijn twee zoons Lenny (Paul van Pelt) en Joey (Menno Bentveld). Ook Max' jongere broer Sam (Robert Strijk) bewoont het huis. Het stuk begint aan de vooravond van 'de thuiskomst' van Teddy (Erik Jansonius), de oudste zoon, die zich jaren geleden in Amerika heeft gevestigd. Hij neemt zijn vrouw Ruth (Sa- bien de Bruijne) mee op een rondreis door Europa en wil haar kennis laten maken met zijn familie. En op dat cruciale moment, zodra het evenwicht in deze grove mannenwereld verstoord is. begint zich de on heilspellende sfeer in het huis te nestelen die zo kenmerkend is voor Pinters toneel. Pinter spelen is een klus waar aan amateurs zich maar al te gauw vertillen. Dat het Rond- theater Pinter blijkt aan te kunnen is in de eerste plaats de verdienste van regisseur en acteur Menno Bentveld. De wijze waarop hij het stük geënsceneerd heeft, in een buitengewoon knap en verras send gebruik van de (toneel- )ruimte, is adembenemend. Het publiek zit aan weerszij den van een met Perzische ta pijten belegd podium: aan het eind daarvan bevinden zich (blijvend, geheel in de 'jon- kies'-stijl) de acteurs, terwijl aan de andere kant uit de in boedel van een uitdragerij een 'sneeuwend' t.v.scherm ons aankijkt. Dat scherm lijkt bin nen de beklemmende atmos feer van deze viriele gemeen schap niet alleen een venster op de buitenwereld te zijn, maar ook een symbool van de bijna als voyeuristisch ervaren blik van de toeschouwer daar in. Een mooie vondst. Daarnaast slaagt Bentveld er met zijn toneelvrienden in de echte Pinteriaanse beklem ming tot stand te brengen via de enige juiste weg: namelijk die van de humor. Het publiek schroomt uiteraard niet te la chen bij Max' entree in de huiskamer in jaeger onder goed en met pet op het hoofd, maar het gaat hier met name om de onderkoelde humor die alleen door werkelijk geïnte resseerde acteurs uit de 'sub tekst' van het spel naar de op pervlakte kan worden ge bracht. Het Rondtheater bestaat uit oud-pupillen van leermeester Bert Jonk. Hem komt veel lof toe. Immers, dat het Rondthe ater in staat is Pinter te spelen is een bewijs van het professio nalisme dat de groep heeft we ten te bereiken, op eigen kracht weliswaar, maar het is wel degelijk Jonk geweest die de motor ooit heeft aangeslin- gerd. Tegen alle toneelliefheb bers uit de regio, en vooral ook tegen alle Vliëtland-leerlingen - zaterdagavond véél te afwezig - zou ik willen zeggen: ga kij ken naar deze prachtige, intel ligent en 'spannend' uitge voerde toneelklassieker van het Rondtheater. LEIDEN - Een 47-jarige man is in de nacht van vrijdag op zaterdag dodelijk verongelukt in het portiek van zijn woning. Hij kwam rond één uur bij zijn woning in de Willem Klooslaan aan. Toen hij de portiektrap op wilde gaan, viel hij naar bene den en raakte hierbij met zijn hoofd het beton. Hij is met her senletsel naar het AZL ge bracht, waar hij korte tijd later overleed. LEIDEN De 34-jarige eige nares van een Renault moet zondagmorgen vreemd heb ben opgekeken toen uit haar auto niet de autoradio of jassen waren gestolen maar drie auto stoelen. De auto stond voor haar woning aan de Heintje Davidsstraat geparkeer. Met een klinker werd de ruit van het linkervoorportier ingesla gen. Zakkenrollers actief op markt LEIDEN Zakkenrollers zijn afgelopen zaterdag zeer actief geweest in Leiden. In de Haar lemmerstraat werden zes vrou wen beroofd van hun porte monnee, in de meeste gevallen terwijl zij in een winkel ston den te wachten. De buit va rieerde van vijftig tot zeshon derd gulden. Tevens verdwe nen identiteitspapieren. Euro cheques en bankpassen. Voetballer mishandeld LISSE Een 29-jarige voet baller van FC Lisse is zondag middag in het gezicht getrapt door een 19-jarige Leidse voet baller van UDWS. Dat gebeur de tijdens een voetbalwed strijd met een gewelddadig verloop in de afdeling zondag. Het slachtoffer moest met ver wondingen aan het gezicht het veld verlaten. Een huisarts moest vijf hechtingen aan brengen. Er is aangifte gedaan van mishandeling. Tegen de dader wordt proces-verbaal op gemaakt. Kleding gestolen op Vijf-meiplein LEIDEN In een kledings zaak op het Vijf-meiplein is in de nacht van vrijdag op zater dag een grote hoeveelheid kle ding gestolen. Rond kwart voor vijf in de ochtend ontdek te men dat de toegangsdeur van de winkel geforceerd was. Vermoedelijk is die met een auto ingereden. De dader(s) namen ruim honderd kos tuums mee van een nieuwe collectie kleding. Ook namen ze tientallen truien en over hemden mee. De waarde van de buit is nog niet bekend. Strengere controle op sluitingstijden LEIDEN - Een groot aantal horecagelegenheden - café's, discotheken, shoarmazaken - is in de nacht vaij vrijdag op zaterdag voor het eerst gecon fronteerd met de harde hand van het horecaprojectteam. Om de hand te houden aan de sluitingstijd van drie uur wer den de bedrijven gedwongen de deuren op dat moment ook daadwerkelijk te sluiten. Tot nu toe werd vrij coulant opge treden tegen horecazaken die het niet zo nauw namen met de officiële sluitingstijden. De on dernemers veroorzaakten wei nig problemen. Alleen bezoe kers waren verbaasd en soms verbolgen over het optreden. Het had een plotselinge stroom van publiek op straat tot gevolg dat hier en daar voor eni^e overlast zorgde. Er wer den nog geen processen ver baal uitgedeeld omdat het de eerste actie sinds tijden was. De horeca krijgt een gewen ningsperiode van een week.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7