rugsplaag uit Oosten raagt om snelle actie Splijtende stembusstrijd VS Spanning in Libanon neemt af BUITENLAND „Tyson is ziek en heeft hulp nodig" Spiegel: Duitse banken wassen drugsgeld wit „Israël werkt aan luchtbrug voorjoden uit Yemen" Souatmt MAANDAG 24 FEBRUARI 1992 (uw Algerijns kabinet voormalige FIS-leden IRS - Algerije heeft sinds zaterdag een jins gewijzigde regering, met als nieuwe le ider meer twee voormalige aanhangers van indamentalistische Islamitisch Reddings- 1S. Het nieuwe kabinet zou vandaag voor :st bijeen komen om de strategie te bepalen |e aanpak van de crisis waarmee het land •lt. De staatsradio meldde dat de regering >uwe ministers en vijf' nieuwe onderminis- ilt die „politieke gevoeligheden vertegen- igen waardoor een nieuw begin in de rich- in een dialoog mogelijk wordt". De door het jesteunde regering maakte zaterdag tevens dat zij een speciale commissie had be- die toezicht moet uitoefenen op de men- Jhten. De regering is bij haar optreden tegen igers van het FIS beschuldigd van grove lingen van deze rechten. Front National in Nice op nippertje verslagen NICE - Het uiterst-rechtse Franse Front National is gisteren op het nipper tje verslagen bij plaatselijke verkiezin gen in Nice die werden gezien als moge lijke graadmeter voor' de regionale ver kiezingen die volgende maand in heel Frankrijk worden gehouden. Marie-Je- anne Murcia van de centrurrf-rechtse UDF van oud-president Giscard D'Es- taing won de verkiezingen in de stad aan de Rivièra met 50,65 procent van de stemmen. De advocaat Jacques Peyrat, een belangrijke figuur binnen het Front aan de kust, behaalde 49,35 procent van de stemmen. Rond 16.000 inwoners van een wijk in het centrum van Nice kon den simmen voor de bezetting van een zetel in de districtsraad. INDIANAPOLIS - Mike Tyson is ziek en heeft behoefte aan hulp. Dat heeft de 18-jarige Desi- rée Washington gezegd tijdens een interview met het tv-station ABC. De jonge vrouw klaagde de bokser onlangs aan vanwege verkrachting. Tyson is inmiddels schuldig bevonden door de jury en wacht op het vonnis van de rechter in In dianapolis. „Ik heb het proces niet aangespan nen om u pijn te doen", zei Washington tot de voormalige wereldkampioen, „noch om uw loopbaan te ruïneren". Volgens het slachtoffer is Tyson ziek en dient hij zo lang opgesloten te worden als nodig is voor zijn behandeling en herstel. Washington zei ook dat ze bijna twee miljoen gulden kon verdienen als ze bereid was de aanklacht tegen Tyson in te trekkèn. Ze wil de niet vertellen van wie het aanbod kwam. Halaicu kanshebber bij verkiezingen Boekarest BUKAREST - Bij de tweede ronde van de verkiezingen in Roemenië leek oppo sitiekandidaat Crin Halaicu van de De mocratische Conventie (CD), waarin 14 partijen en groeperingen deelnemen, gisteravond af tè stevenen op het burge meesterschap van de hoofdstad Buka- rest. In diverse grote steden, waar de op komst niet hoog was, stonden CD-kandi- daten en vertegenwoordigers van het re gerende Nationale Reddingsfront (FNS) in de beslissende ronde tegenover el kaar. Halaicu, die favoriet is voor het burgemeestersambt van de hoofdstad, zou volgens een peiling kunnen reke nen op 61 procent van de stemmen. De verkiezingen worden gezien als een be langrijke etappe in de democratisering van het land. Referendum Zuid-Afrika KAAPSTAD - De blan ke inwoners van Zuid- Afrika kunnen op 17 maart in een referen dum hun mening geven over de politieke her vormingen in het land. Zij kunnen zich uitspre ken over de pogingen van de regering van pre sident De Klerk met de zwarte meerderheid een akkoord te bereiken. Bij geweld tussen zwarten onderling op verschil lende plaatsen zijn het afgelopen weekeinde in totaal tien mensen om het leven gekomen. „Bush hielp Irak bij opbouw oorlogsmachine" LOS ANGELES De Amerikaanse president Bush heeft negen maanden voor Irak Kuwayt bin nenviel dat land in een top-geheime regeling een miljard dollar toegezegd aan nieuwe hulp. Dit heeft de krant Los Angeles Times gisteren ge meld. De krant schreef dat de stappen van Bush de Iraakse leider Saddam Husayn in staat stelden op krediet het noodzakelijke voedsel aan te kopen, waardoor hij zijn schaarse reserves aan harde va luta kon gebruiken voor de grootscheepse opbouw van een porlogsmachine, waarmee Irak begin au gustus 1990 Kuwayt kon binnenvallen. Boven dien, schrijft de krant, negeerden naaste mede werkers van de president tot in het voorjaar van 1990. bezorgdheid bij andere regeringsfunctiona rissen en drongen zij er op aan dat Saddam tech nologie kon kopen die zowel voor civiele als mili taire doeleinden kan worden gebruikt. :S ADAMS IINGTON Uit de nalige communisti- Oostbloklanden wor- •ecord-hoeveelheden ie en cocaïne Euro- ïnengesmo'kkeld. Westen spreekt men van ngekend gebruik van routes in de drugshan- lolombiaanse drugsba- i, voormalige leden van mmunistische geheime en bestaande criminele •ken bundelen hun en om de drugs naar ,uropa te brengen. De voor een nieuwe drugs- lie groeit. olombianen gebruiken als Polen, Tsjechoslo- en Hongarije als smok- tes naar Duitsland, Ne en Groot-Brittannië isen hun winst wit door kopen van bedrijven in ormalige communisti- aten. uane en inlichtingen- in waarschuwen ook dat 150.000 hectare land in ,e Sovjetunie is beplant ium, wat gelijk staat aan procent van de huidige voorraad opium. „Dit im ió even groot als dat kerngeleerden in Rus- zegt een medewerker en inlichtingendienst, èiging voor de westerse is reëel. We moeten iets jorhet te laat is", ebeambten geloven dat [elopen jaar- 130 ton co- laar Europese landen is HAMBURG Duitsland is een belangrijk centrum gewor den voor het witwassen van drugsgeld. Justitiële autoritei ten vrezen dat drugskartels al grote sommen geld hebben geïnvesteerd in grote Duitse concerns. Dat heeft het Duitse blad Der Spiegel geschreven in zijn jongste uitgave. Ver scheidene miljarden aan drugsgeld worden elk jaar door Duitse banken witgewassen. Amerikaanse onderzoekers hebben bij de meeste grote Duitse banken rekeningen ont dekt die verband houden met Latijns-Amerikaanse drugs kartels, aldus Der Spiegel. Duitsland is volgens het blad aan trekkelijk voor het witwassen van door criminele activiteiten verkregen financiën, omdat Duitse banken niet hoeven te melden wanneer rekeninghouders grote sommen geld stor ten of opnemen. gesmokkeld, en dat cijfer stijgt nog steeds dramatisch snel. In Duitsland, het eerste land dat drugssmokkelaars uit het Oos ten aandoen, is het aantal ge vallen van mensen die stierven aan een overdosis drugs met tachtig procent gestegen. Spionnen Bij de drugshandel zijn ook agenten van geheime diensten van voormalige Oostbloklan den betrokken. Veel ex-spion- nen houden zich nu bezig met smokkel en gebruiken hun er varing en hun netwerken om drugs het land uit te krijgen. Drie verschillende gèvaren zijn onderkend. Het eerste is dat er cocaïne uit Colombia naar Oost-Europa wordt ge smokkeld en vervolgens wordt verscheept naar het Westen. Het tweede is dat er opium wordt verbouwd in de voorma lige Sovjetunie die wordt over gezet in heroïne én daarna naar West-Europa wordt ver voerd. En het derde gevaar is dat er in landen als Polen am fetaminetabletten gemaakt worden die in het Westen wor den verkocht. De Colombiaanse drugsbaron nen hebben hun smokkelrou tes door Spanje en Portugal veranderd en opereren nu ten westen van het voormalige Oostblok met routes over land, over zee en door de lucht. „De wereldwijde produktie van heroïne en cocaïne blijft nog steeds groeien, maar de verzadiging van de Ameri kaanse markt dwingt de drugshandelaren ertoe nieuwe afzetgebieden te- zoeken", al dus Stephen Flynn, een Ame rikaans drugs-expert bij Brookings, de denktank van Washington. „Oost-Europa en de voormalige Sovjetunie zijn praktisch wetteloos en ver schaffen de perfecte ingang naar markten .in West-Europa. We krijgen nog maar net in zicht in de ware afmetingen van deze crisis en we moeten zo snel mogelijk in actie ko men". Er zijn ook bewijzen dat de Co- lombianen het drugsgeld ge bruiken om bedrijven in de voormalige communistische landen te kopen. Hierdoor ont staat de vrees dat de drugsba ronnen een steeds grotere rol gaan spelen in de nieuwe lan den, net zoals dat in Midden- en Zuid-Amerika gebeurde. De politieke veranderingen in Oost-Europa hebben geleid tot chaos aan de grenzen. De gren zen worden slecht bewaakt en er bestaan nog geen wettelijke systemen om iemand die be trapt is op het smokkelen van drugs te berechten. Warm onthaal De smokkelaars zijn warm ont haald door gangsters in het Oostblok. Verschillende lan den hebben een drugsverleden (wat altijd is ontkend door de regeringen) en een sterke maf fia. Landen als Bulgarije zijn lange tijd gebruikt door smok kelaars, oplichters die hun geld wit moesten wassen, ter roristen en wapensmokke laars. Topambtenaren werden dikwijls omgekocht of deelge noot gemaakt in de winst, en nu zijn de drugshandelaren in staat zomaar in dit netwerk door te dringen. Vorig jaar Colombiaanse drugsbaronnen, voormalige leden van de communistische geheime politie en bestaande criminele netwerken bundelen hun krachten om de drugs naar West-Europa te brengen. foto: epa nam de politie ongeveer hon derd kilo heroïne in beslag in Bulgarije. In de eerste twee maanden van dit jaar alleen al vond men 135 kilo heroïne, wat duidt op een vertienvoudiging. Ondanks het feit dat alle be trokken landen hebben gezegd dat ze westerse hulp willen om het probleem op te lossen, blij ven ze ambivalent over wat er daadwerkelijk moet gebeuren. Roemenië bijvoorbeeld ver scheept nog steeds marihua- nazaadjes naar Tsjechoslowa- kije, waar ze in tuincentra wor den verkocht. Drugsexpert Joel Jutkowitz zegt hierover: „Deze landen zitten te springen om harde va luta. Ze hebben kapitaal nodig en halen dat overal waar ze maar kunnen. En wat is voor een drugshandelaar een mooi ere manier om zijn geld wit te wassen dan mee te helpen aan de herkapitalisatie van een land?" De meest serieuze dreiging wordt wellicht gevormd door de Aziatische republieken in de voormalige Sovjetunie die zich ontpoppen als grote heroï- neproducenten. Tot nu toe komt de meeste heroïne in West-Europa uit Turkije, Iran, Pakistan en Afghanistan. Maar daaraan zal met de nieuwe bronnen snel een einde ko men. Later dit jaar zal de Europese Gemeenschap een speciale drugsbestrijdingseenheid op zetten, met enkele honderden medewerkers uit de verschil lende lidstaten. De eenheid moet de drugssmokkel in Eu ropa tegengaan. Er zijn al en kele vergaderingen gehouden over het ontwikkelen van me thoden om het gevaar te be strijden, maar de tekenen zijn niet erg hoopgevend. De situatie in Europa wordt zelfs al vergeleken met die in het begin van de jaren zeven tig, toen de opkomst van het terrorisme de landen voor het eerst bedreigde. De betrokken regeringen reageerden lang zaam en kregen pas twintig jaar later het probleem onder controle. De angst bestaat nu dat de drugsbaronnen Europa in een economische wurg greep zullen houden, tenzij er direct een einde wordt ge maakt aan de smokkel. €j The Sunday Times JERUZALEM/SAN AA - In Israël en Yemen is gis teren een bericht tegenge sproken over een plan om Yemenitische joden via een luchtbrug naar de joodse staat te brengen. Het Britse weekblad The Sun day Times meldde gisteren dat de Israëlische regering zes maanden geleden in het ge heim is begonnen aan een plan om de in Yemen wonende jo den via een luchtbrug naar Is- rael te brengen. In Yemen hebben de autoritei ten het bericht over de lucht brug officieel ontkend. De jo den in het land hebben geen reden het land te verlaten, al dus de regering. „De joodse Yemenieten hebben het recht om naar welk land dan ook te vertrekken, uitgezonderd Is raël", meldt dezelfde bron. Ook het Joods Agentschap, de organisatie die in Israël met immigratie is belast, zei niets te weten van een luchtbrug voor joden in Yemen. De ongeveer 1500 joden die nog in Yemen wonen, leven voornamelijk in Rawdah en Sadah, steden ten noorden van de hoofdstad Sanaa. Meer dan 100.000 joden zijn al eerder, in 1948 en 1962, naar Israël ge vlucht. Voor de operatie „Vliegend Ta pijt" zouden gevechtsvliegtui gen van het type F-15 worden ingezet, aldus The Sunday Ti mes. S-akkoord r terugkeer stide INGTON - Haïtiaanse ientsleden en de verdre- esident van Haïti, Jean- d Aristide, hebben van- akkoord bereikt irstel van de democratie ïgkeer van Aristide als int. Dat is bekendge- door een woordvoerder Organisatie van Ameri- -Staten (OAS). kkoord voorziet even- handhaving van Raoul als leider van de strijd- in. Cedras leidde in sep- vorig jaar de staats-1 egen Aristide, de eerste atisch gekozen »presi- in Haïti. Volgens zegs- keert Aristide „binnen tijd" terug als presi- het akkoord noemt xacte termijn. De leider Communistische Partij René Théodore, le nieuwe premier, prekingen achter geslo- iren in Washington, on-- piciën van de Organisa- Amerikaanse Staten hebben drie dagen ge- Aristide heeft afgezien uit voorgaande be- ïgen dat Cedras moest ontslagen. Deson- yas Aristide volgens de oerders uitgelaten over ultaat. „Het is voor el- jou hij enthousiast heb- "oepen, afzwaaiend met )ie van het akkoord. Golf-schroot Kuwaytse kinderen spelen tussen de schroothopen van Iraakse legervoertuigen Op de plaats waar een klein jaar geleden duizenden Iraakse soldaten door de geallieerde luchtmacht werden uitgeschakeld, zijn - behalve kinderen - regelmatig buitenlanders te vinden op zoek naar een souvenir uit de Golfoorlog. n fotO:AP (Vervolg van de voorpagina) Idoor MARC DE KONINCK WASHINGTON - Nu de Ame rikaanse verkiezingscampag ne de tweede ronde is inge gaan, weet de ultra-rechtse Re publikein Patrick Buchanan met zijn meedogenloze aanval len op zijn partijgenoot ('het doetje'; 'de arrogante studenti koze bal') George Bush de meeste aandacht te trekken. Maar ook de strijd binnen de Democratische Partij tussen de koplopers Paul Tsongas en Bill Clinton wordt, hoewel op beschaafder toon gevoerd, met de dag bitterder. Er heerst dan ook paniek in het establishment van beide partijen. Want Buchanan ont leent zijn stijgende populari teit niet aan zijn tirades tegen de Democraten, maar aan zijn vlijmscherpe spot met de machthebbers in zijn eigen Republikeinse partij. En Tson gas op zijn beurt dankt zijn succes al evenzeer aan de do delijke humor waarmee hij de Democratische partijleiding voortdurend te kijk zet. Maar hoe bezorgder de topka ders, hoe meer enthousiasme bij de kiezers en de lagere par tijleden. Aan het slot van een grote Republikeinse partijraad afgelopen weekeinde in Was hington, waarop zowel presi dent Bush als vice-president Quayle als Buchanan hadden gesproken, bleek de laatste de afgetekende winnaar in een opiniepeiling onder de twee duizend aanwezige conserva tieven. Buchanan voert dezer dagen vooral campagne in de deel staat Georgia, waar volgende week dinsdag de voorverkie zing plaats heeft en waar. voor het eerst kan blijken of presi dent Bush ook in het zuiden van de VS kwetsbaar is. In het zuiden spelen raciale vraag stukken een belangrijke rol en Buchanan schroomt niet de emoties op te zwepen. Minachting Hij strooit ook zout in de poli tieke wond die Bush opliep tij dens diens recente handels missie naar Japan. Specule rend op een anti-Japans senti ment bij veel Amerikanen, raadt Buchanan Bush aan om zijn vice-president Quayle te laten vallen en om als Bush- Miyazawa-koppel de verkie zingen in te gaan. Miyazawa is de Japanse premier van wie Bush nauwelijks handelscon cessies loskreeg en bij wiè de oververmoeide Amerikaanse president braakte in de schoot. Zelfs Bush' politieke troetel kind, de militaire bevrijding van Kuwayt, wekte Buchanans minachting. „Bush zei dat al leen Saddam, niet het Iraakse volk, onze vijand is. Maar Iraks economie is vernietigd, de kin deren in Irak verhongeren, Saddam zit op zijn troon, Bush maakt de even verwerpelijke Assad van Syrië het hof en Ku wayt is nog steeds een dicta tuur". Bush en Quayle kunnen niet veel meer doen dan het Con gres (waarvan de Democraten de meerderheid hebben) te be tichten van Amerika's huidige problemen en Republikeinen te waarschuwen hun partij niet te laten verdelen door Bucha nan. Inlopen Bij de Democraten lijkt Bill Clinton in te lopen op Paul Tsongas, onder meer dankzij de succesvolle pogingen van Clinton om de steun te winnen van het grote zwarte bevol kingsdeel in het zuiden. Maar Tsongas geeft zich bepaald niet gewonnen. Hij heëft par tijleiders als voorzitter Tho mas Foley van het Huis van Af gevaardigden buitengewoon nerveus gemaakt. Foley blijft maar openlijk hopen dat ande re Democratische kopstukken aan de presidentsrace gaan meedoen, opdat de opmars van Tsongas gestopt kan worden. Tsongas lijkt in zijn economi sche programma meer op een Republikein dan op een Demo craat en een president Tsongas is daarom de schrik van de De mocratische fracties in Huis en Senaat. Op immaterieel gebied is Tsongas zeer vooruitstre vend, waardoor hij het uiterst moeilijk zal krijgen om in het conservatieve zuiden voorver kiezingen te winnen. ITEIN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER ,f7 - De ketting is voor de „Hollander" echter geen enkel natuurverschijnsel, seigneur", zegt Jan Robertsz tegen Van der Êl, want zo krachtig zet de oostenwind nu door, dat het Decken, „het was toch windstil toen wij aan boord kwamen Zonder enige moeite de ketting breekt alsof het een zijden Van der Decken antwoordt niet. Aan het noenmaal maakt Jan 'iwas. Op de torens snellen de bewakers zenuwachtig naar Robertsz kennis met de Franse passagiers. Het is Hugenoot jschut en zien kans nog enkele schoten te lossen, maar het monsieur Lefbre met zijn dochter Jeanette en haar verloofde Hu- deefse moeite; het schip, dat op zo onverklaarbare wijze bert Lacroix. De Hugenoten zijn blij, dat zij uit het gevaarlijke voortgestuwd, zeilt statig de baai uit. „Een merkwaardig Frankrijk zijn ontsnapt. (Vervolg van de voorpagina) BAYRUT/TEL AVTV - In Zuid-Libanon zijn de spannin gen gisteren aanzienlijk afge nomen nadat de shi'itische or ganisaties Hezbollah en Amal waren gebogen voor een ulti matum van het Libanese leger en 600 manschappen bevolen terug te keren naar Bayrut. Er zouden zich in de Zuidliba- nese dorpen Kafra en Yater echter nog 800 militiestrijïlers bevinden, aldus bronnen bij de politie die anoniem wilden blij ven. Volgens de zegslieden hadden de achtergebleven manschappen hun uniform verruild voor burgerkledij en hun wapens verborgen. Een aantal van de 10.000 mensen die de grensdorpen waren ont vlucht, keerde gisteren naar hun woonplaats terug. De pro-Iraanse Hezbollah en de pro-Syrische Amal kwamen zaterdag in de havenstad Si- don met het Libanese leger overeen dat „gewapende strij ders niet mogen worden waar genomen in de operatiegebie den van het Libanese leger en de VN-vredesmacht". De mili ties zegden in Sidon ook toe de raketaanvallen op Israël en de veiligheidszone te staken. In het akkoord werd echter niet gerept over een stopzetting van grondoperaties als bom aanslagen en infiltraties. In Bayrut circuleerden in het weekeinde geruchten dat de meeste raketaanvallen tegen Israël niet door de shi'itische, maar door Palestijnse guerril lastrijders zouden zijn uitge voerd. De nieuwe Hezbollah- leider sjeik Hassan Nasrallah zwoer gisteren op een demon stratie van zo'n 20.000 mensen in de Libanese hoofdstad Bay rut; „Ons verzet mag nooit stoppen. De enige manier om een blijvende vrede te berei ken in het Midden-Oosten is het vertrek van alle joodse be zetters naar het land waar zij oorspronkelijk vandaan kwa men". De geestelijk leidsman van de fundamentalistische beweging, sjeik Mohammed Hussein Fadlallah, zei:„Alleen verzetsdaden leiden het land in de juiste richting." De de monstratie werd gehouden in verband met de dood van Nas- rallahs voorganger, sjeik Ab bas Musawi, die op 16 februari werd eedood door het Israëli sche leger. De secretaris-generaal van de I Verenigde Naties, Boutros Boutros-Ghali, heeft zijn hoog ste vredestichter, Marrack Goulding naar Sidon. Gisteren liepen de spanningen in de door Israël bezette gebie- den op nadat Israëlische solda- ten op de Westelijke Jordaan- oever en in de Gazastrook twee - Palestijnen hadden doodge schoten. Arabische journalis- ten verklaarden dat Israëli sche soldaten die verkleed wa ren als Palestijnen het dorp Deir Ghusun binnendrongen en het vuur openden op een groep gemaskerde Palestij nen. Volgens het leger open den de soldaten in de Gaza strook het vuur nadat ze waren aangevallen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5