Onrust in Moskouse straten op 'Dag van Strijdkrachten' Cfk- verboc vanaf 1996 CcidócSouxant BINNENLAND BUITENLAND I Maritieme sector dreig kopje onder te gaan li Mogelijk toch bewijs tegen supporters FC Groningen Nog geen cao voor grafici MAANDAG 24 FEBRUARI 1992 Albanië wil lid NAVO worden TIRANA - De Albanese minister van defen sie Alfred Moisi heeft zich aangesloten bij de eis van de militaire top van het leger dat Al banië lid moet worden van de NAVO. In een interview zei Moisi dat een eerste stap in deze richting al is gezet door meer bilaterale samenwerking met NAVO-landen. Het Alba nese leger, geplaagd door gebrek aan geld en discipline, heeft buitenlandse hulp no dig, zei Moisi, „in de vorm van uitwisseling van ervaringen, technische bijstand en op leiding van officieren in het buitenland". Al banië trad in 1955 toe tot het Warschaupact. In het Sovjet-Chinese ideologische schisma koos het land onder dictator Enver Hoxha, mede door de toenadering van Moskou met Joegoslavië, de zijde van Peking. De Sovjet unie verbrak in 1961 de betrekkingen met Tirana, dat zich in 1968 terugtrok uit het Warschaupact. Kate ter Horst overleden In haar woonplaats Oosterbeek is vrijdagavond op 85- jarige leeftijd Kate ter Horst aan de gevolgen van een verkeersongeluk overleden. Mevrouw Ter Horst kreeg bekendheid door haar rol bij de Slag om Arnhem in de Tweede Wereldoorlog toen zij gewonde militairen verzorgde. In de film 'A Bridge too Far' werd zij gespeeld door de Liv Ullmann. FOTO: ANP „Solo-energieheffing wel degelijk haalbaar" DEN HAAG - Een ener gieheffing van honderd procent voor kleinverbrui kers alleen in Nederland is wel degelijk haalbaar. De economische groei en werkgelegenheid komen er niet door in gevaar. Dit schrijven de Stichting Na tuur en Milieu en Milieu defensie in een open brief aan de Tweede Kamer. De milieu-organisaties stellen dat met name de werkgevers organisaties ten onrechte de indruk hebben gewekt dat de invoering van energieheffin gen catastrofale gevolgen heeft. Uit het rapport Wolfson, dat aanstaande woensdag wordt gepresenteerd, zou juist het tegendeel blijken. Een heffing van 100 procent voor kleinverbruikers leidt tot een energiebesparing van bij na 8 procent in het jaar 2005, aldus de milieubeweging. Daarmee wordt het doel van het kabinet om de uitworp van broeikasgassen te beperken, gehaald. Als de opbrengst van de heffing wordt gebruikt om werkgeverspremies te verla gen zouden er bovendien 36.000 arbeidsplaatsen bijko men. Natuur en Milieu en Milieude fensie roepen in hun brief de politieke partijen op niet de kop in het zand te steken en op basis van het rapport Wolfson, waarvan al hele hoofdstukken zijn uitgelekt, tot actie over te gaan. „Want de milieudoelen die het kabinet zichzelf heeft gesteld kunnen niet zonder zware inspanningen worden bereikt". DEN HAAG - De Nederlandse maritieme sector, ooit de tfcf van de wereldzeeën, dreigt kopje onder te gaan. Als de o heid niet snel krachtig optreedt, gaat dit vitale onderdeel de Nederlandse economie verloren. Met deze waarschuy in komt oud-premier Biesheuvel in een advies aan mini Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat. Biesheuvel, voo -s ter van de voorlopige raad voor verkeer en waterstaat, sij e leert dat de Nederlandse handelsvloot sinds 1945 gestaag rein heeft moeten prijsgeven. Bijgevolg is Nederland afl keiijker geworden van buitenlandse reders die, zo merkl op, het soms minder nauw nemen met veiligheids- en mil voorschriften. De commissie concludeert dat een eigen derlandse handelsvloot nodig is „om deze bedreiging hoofd te bieden". Om de Nederlandse belangen te kunnenp schermen zou wel tot een Europese aanpak moeten woi besloten. Biesheuvel beveelt in dit verband de vorming een Europees scheepsregister aan. MOSKOU - Drie politie- cordons waren er dit weekeinde nodig om pro- communistische demon stranten bij het Kremlin vandaan te houden. Daar legde president Jeltsin ter gelegenheid van een na tionale feestdag ter ere van het leger een krans bij het graf van de Onbeken de Soldaat. Zo'n vijfduizend Moskovieten van middelbare leeftijd en ou der waren naar het centrum van Moskou getogen uit pro test tegen de afschaffing van de 'Dag van het Sovjet-leger'. Zij zorgden voor een zee van rode vlaggen. Op spandoeken staken zij hun ongenoegen over de hernoeming van deze feestdag in 'Dag van de Strijd krachten' niet onder stoelen of banken. De politie zag zich genood zaakt naar de wapenstok te grijpen om heethoofden te stoppen, die via de Tverskgja- straat, voorheen Gorkistraat, het Manegeplein bij het Krem lin probeerden te bereiken. De demonstranten braken door cordons van rood- en witge- helmde agenten. Er vielen rake klappen. Bij een bloed plas op het wegdek lag kort na het incident een anjer. Pas bij de laatste hindernis, een barricade van vrachtwa gens, lukte het de politie de op dringende menigte te keren. „Fascisten!", gilden hysteri sche demonstranten naar de Een van de pro-communistische demonstranten, die gisteren herhaaldelijk botsten met de politie, hangt met bebloed hoofd aan een truck. FOTO:AP ordebewaarders. Zij zwaaiden met gebalde vuisten. Daar beklommen bekende voorstanders van de oude orde het podium om hun ongenoe gen over het einde van het Sovjet-imperium kenbaar te maken. „Hoera!", klonk het uit duizenden kelen, toen 'zwarte kolonel' Viktor Alksnis zijn oude standpunten herhaalde. Deze Letse officier ooit Sov jet-parlementslid was altijd al een fel tegenstander van op heffing van de Sovjetunie en eist nu herstel van het commu nistische rijk. Opportunist Present was ook de eeuwige Vladimir Zjirinovski, een poli ticus van twijfelachtig allooi, die overal opduikt waar hij zieltjes kan winnen onder Moskovieten die om een harde hand schreeuwen. De aartsop portunist Zjirinovski, die een nieuwe Sovjetunie wil waar van zelfs Finland deel uit moet maken, sprak de menigte toe en deelde gesigneerde foto's uit. Net als twee weken geleden was de pro-communistische demonstratie sterk Russisch- patriottisch en antisemitisch gekleurd. „Weg met Jeltsin!" en „Stop de uitverkoop van ons land aan de Amerikanen!" stond op meegedragen span doeken. Om negen uur 's avonds daverden in heel Mos kou knallen van het traditione le vuurwerk ter ere van het le ger. De Russische televisie, die sinds het falen van de commu nistische augustuscoup be heerst wordt door de democra ten, wees op negatieve gebeur tenissen in het geschiedenis van het Sovjet-leger. Het hoofdjournaal leverde kritiek op de Sovjet-invasies van 1956 in Hongarije en van 1968 in Tsjechoslowakije. Ook kwam een moeder aan het woord wier dienstplichtige zoon in het le ger was omgekomen, zonder dat er door de militaire autori teiten ooit tekst of uitleg was gegeven. Ex-minister van defensie Ja- zov, een medeplichtige van de staatsgreep in augustus, ver klaarde vanuit zijn cel spijt te hebben van sommige bevelen die hij ooit had opgevolgd of gegeven. Jazov was legerchef toen tanks begin 1991 ongewa pende demonstranten in de Li touwse hoofdstad Vilnius on der hun rupsbanden verplet terden. Waarnemend minister van de fensie Sjaposjnikov van het vage Gemenebest verklaarde, gevraagd naar de mogelijk heid van een nieuwe coup, dat de situatie in het leger „contro leerbaar" is. Kwart chirurgische patiënten ondervoed UTRECHT Een kwart van de patiënten op chirurgische afde lingen van ziekenhuizen lijdt aan een zekere mate van ondervoe ding. Dat blijkt uit onderzoeken in de ziekenhuizen van de Vrije Universiteit in Amsterdam en de Rijksuniversiteit in Maastricht. Uit de onderzoeken blijkt dat in de ziekenhuizen te weinig reke ning wordt gehouden met de gestoorde stofwisseling als gevolg van de ziekte van sommige patiënten. In andere gevallen veroor zaken ziekten een verhoogde voedselbehoefte, waarmee geen re kening wordt gehouden. Een slechte voedingstoestand kan negatieve gevolgen hebben voor het genezingsproces. Wonden kunnen minder snel gene zen, de weerstand kan verminderen en de reactie op behandelin gen kan minder zijn. Dat leidt tot verlenging van de opname duur. Uit gegevens van het Academisch Ziekenhuis in Maas tricht blijkt dat chirurgische patiënten als zij de juiste voeding krijgen gemiddeld zeven tot tien dagen korter in het ziekenhuis hoeven te blijven, zo maakte het KRO-programma Brandpunt gisteren bekend. De voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Zorgverzeke raars, S. Weijers, zei in de uitzending dat, als de gegevens juist blijken, vele honderden miljoenen guldens kunnen worden be spaard als patiënten door betere voeding eerder het ziekenhuis kunnen verlaten. Nieuwe politierang voor allochtonen DEN HAAG - Er moet een nieuwe politierang komen om de kans op een baan van laag opgeleide allochtonen bij de overheid te vergroten. Minis ter Dales van binnenlandse za ken voert daarover momenteel overleg met de politiebonden. Na afloop van een congres in Utrecht maakte de bewinds vrouw zaterdag bekend dat zij de nieuwe functies april vol gend jaar bij de vorming van de nieuwe politieregio's wil in voeren. Hoewel de korpsen al wervingscampagnes voor al lochtonen voeren, blijken de gestelde eisen voor velen toch te hoog. Afsplitsing van taken een eerder in ziekenhuizen beproefde aanpak - kan vol gens Dales soelaas bieden. Miljoenenbrand Dikke rookwolken stegen zaterdag op bij een grote brand in een kunststoffenfabriek in Vroomshoop. De brand heeft voor honderd miljoen gulden schade aangericht. Dat is exclusief de schade die bedrijf lijdt door het wegvallen van de produktie. Een jaar geleden werd de firma Aufderhaar ook getroffen door brand. Toen bedroeg de schade tien miljoen gulden. Gisteren ontstonden grote verkeersopstoppingen in de omgeving van Vroomshoop als gevolg van dagjesmensen die naar de smeulende ruïne wilden ko men kijken. FOTO:ANP Authentieke decoraties en kleuren van 'De Porceleyne Fles', de aardewerkfabriek uit Delft, prijken op deze creatie uit de zomer collectie van Frank Govers FOTO:ANP Frank Govers geïnspireerd door lieflijk Delfts blauw AMSTERDAM - „Made in Holland" luidt de veelzeg gende titel van de nieuwe voorjaarscollectie van Frank Govers. Deze couture-collee- tie zal niet alleen in ons land op tournee gaan, maar ook in Moskou, Dubai en Abu Dha bi worden gepresenteerd. Bij de opening blijkt al di- rekt hoe fantastisch het lief lijke blauw van het befaam de Delftse aardewerk de cou turier weet te inspireren. Perfecte, ongetailleerde en sembles van geblokte zijde worden gecombineerd met een lage pinkrose blouse. Alle rokken zijn over het al gemeen kort. Zoals gebrui kelijk bij Frank Govers zijn veel rokken gemaakt van verschillende lagen stof en staan wijd uit. Een nieuwe lage ruglijn met korte kruis- bandjes komt veel voor. Speels is een erg wijde zwartzijden pantalon met kleine kristalletjes versierd, gecombineerd met een blauw-wit gestreepte singlet van glanzend materiaal. Shorts worden gecombi neerd met korte getailleerde vuurrode jasjes met een aparte kraaglijn, afgezet met een smal gouden bandje. Ook de modieuze evergreen het kleine zwarte jurk je is hier indrukwekkend vertaald door smalle witte biesjes langs een magnifieke kraag en coupenaden. Een beetje terug naar de over vloed van de zestiger jaren is een ontzettend hoge klosvor- mige hoed (zeker een halve meter hoog!) bezaaid met grote bloemen. Daaronder wordt een pinkroze short ge dragen gecombineerd me een veelkleurige blazer. Ver bluffend knap is de jade groene lage cocktailjapon De wijd uitstaande rok is be zaaid met dofglanzende ster vormig gesneden zijden bloembladeren. Een lang recht lijfje wordt met fluwe len banden geaccentueerd. Het Delfts blauw is veelvul dig terug te zien bij laag uit gesneden zomerse jurken met slankmakende witte kragenlijn. Ook wordt naast het Delfts blauw zelfs ons an dere Vaderlandse exportpro- dukt getoond: rode tulpen. En watje noemt helemaal tot in de details verzorgd is de combinatie met precies in de kleur geverfde schoenen en oorbellen bij iedere creatie. Een heldergele kanten cock tailjapon zou ook prachtig als bruidstoilet kunnen die nen. Een diamantblauwe bandjesjurk bezaaid met roze tulpen heeft een op de heup aangezette plissé-rok. Daarbij hoort een kort ge- pailletteerd roze manteltje. Schitterend geborduurd is ook de Delfts blauwe rechte lange fluwelen japon met bij behorend jasje. De bruid ver schijnt in een marine, met de hand geborduurd jasje op een witte gepailletteerde rok. Ze draagt natuurlijk een reusachtige bos tulpen! Een breedgerande grote zwarte hoed, een lange zwarte sluier en een ernstige gelaatsuit drukking zorgen voor een formeel cachet. Zij draagt dan ook het certificaat: "Made in Holland". En deze keer is er reden te over om een beetje trots te zijn want "Made in Holland" heeft ab soluut internationaal ni- ESTORIL - De EG-L nisters van milieu zul1 eind maart besluiten produktie en het gebu van cfk's, drijfgassen de ozonlaag aantasten, 31 december 1995 te 1 bieden. Tijdens een informeel be i( van de EG-ministers van lieu zaterdag in het Portu Estoril bleken alle lidst van de Europese Gem ,y schap bereid het cfk-vei£ twee jaar eerder in te vo ;i dan aanvankelijk was sproken. Naast Nederland hadder t Bondsrepubliek Duitsl Denemarken en Groot- tannië gevraagd het EG-^ bod te vervroegen. Het hui EG-beleid gaat uit van 1 1997. De discussie aanscherpen van het vei" laaide enkele weken gel«a op nadat onderzoekers var Amerikaanse ruimtevaar n reau NASA hadden gemel( dit voorjaar de ozonlaag b( een deelvan het noorde u halfrond tijdelijk dunner zijn. Ook de Amerikaanse sident Bush kondigde da?] aan het verbod in 1995 tef len laten ingaan in plaats in het jaar 2000. Het voorstel om het cfk-ve te vervroegen zal tevens d j zet van de EG zijn voor de scherping van het Protoco e Montreal. In dit protocol w[£ als uiterste jaar 2000 genot j, In het najaar is in Kopenh; c een bijeenkomst vai den die het Protocol helj^ ondertekend. Meer illegale' werknemers opgespoord DEN HAAG - De Die[° Inspectie Arbeidsverh dingen (DIA) heeft v< jaar 30 procent meer i gale werknemers bij drijven ontdekt dan 1 1990. Dat blijkt uit cijfers var DIA. Vorig jaar werden k processen-verbaal opgema waarbij 1769 werknemers 1 trokken waren die niet schikten over de vereiste gunningen om te kunnen ken. Een jaar eerder weU 1343 mensen opgepakt, ministerie van sociale za schat dat het aantal illeIE werknemers in ons land 1 sen de 50.000 en 100.000 De DIA verwacht dit jaar forse stijging van de cijfers dat onlangs in het Westlan k acties reeds tientallen ill P len zijn aangehouden. De 11 galen zijn vooral werkzaal F de horeca, de agrarische s( i en bij loonbedrijven die p< neel uitlenen aan de agf sche sector. SUSKE EN WISKE - LAMBIK BABA Meeste Ieren tegen abortusuitspraak hooggerechtshof e Standaard Uitgeverii/Wavery Productions DUBLIN Een meerder heid in de Ierse Republiek is het oneens met de uit spraak van het hoogge rechtshof die het een ver kracht 14-jarig meisje ver biedt abortus in- het bui tenland te ondergaan. Dit is gebleken uit een opinie onderzoek waarvan de uit slag zaterdag is vrijgege- Uit het onderzoek van het in Dublin gevestige blad Sunday Independent blijkt dat 64 pro cent het oneens is met de uit spraak, 25 procent er achter staat en 11 procent het niet weet. Het onderzoek werd woensdag en donderdag voor het blad verricht door Irish Marketing Surveys onder 1.056 mensen. Volgens het on derzoek wil 66 procent van de bevolking dat de grondwet wordt veranderd om abortus mogelijk te maken in „bepaal de, beperkte en duidelijk gede finieerde omstandigheden"; 28 procent wil dat niet en zes procent is onbeslist. De fouten marge van het onderzoek be draagt drie procent. In het debat dat het land scherp verdeeld houdt, bleken gisteren staat en kerk het eens dat de Ierse abortuswetgeving niet mag worden gebruikt om mensen te verbieden naar het buitenland te reizen. De katho lieke kerk, die een belangrijke invloed heeft in het conserva tieve land waar echtschei ding en homoseksualiteit ook illegaal zijn en de verkoop van condooms sterk wordt be perkt heeft zich terughou dend opgesteld in het debat, dat na tien jaar Ierland weer opschrikt. Dr. Michael Smith, secretaris van de Ierse bisschoppencon ferentie verklaarde: „Abortus is onder alle omstandigheden fout maar ik denk niet dat de kerk zich kan vinden in een voorstel de bewegingsvrijheid van mensen in te perken". Maar het katholieke informa tiebureau benadrukte in een verklaring dat „een daad van geweld, verkrachting, niet kan worden goedgemaakt door een tweede gewelddaad, abortus". Zaterdag leidde popzangeres Sinead O'Connor een demon stratie van 5000 mensen die te gen de uitspraak protesteer den. O'Connor sprak de beto gers buiten het hoofdpostkan toor van Dublin toe en zei dat zij zelf twee maal abortus had ondergaan. Vrouwengroepen zijn van plan meer protesten te houden te gen de uitspraak, waardoor het meisje niet naar Engeland kan reizen om daar de ingreep te laten verrichten. Het meisje heeft verklaard dat zij in de cember is verkracht door de vader van een vriendin, nadat die haar twee jaar seksueel had misbruikt. Haar geval trok de aandacht van het Openbaar Ministerie toen haar ouders contact met de politie zochten in verband met de gerechtelij ke vervolging van de verkrach ter. GRONINGEN - De Spoor wegpolitie denkt toch bewijs in handen te hebben om een deel van de 120 supporters die op 19 januari een treinstel verniel den, te kunnen arresteren. De spoorwegpolitie werkt nauw samen met het Openbaar Mi nisterie in Groningen. In het belang van het onder zoek wil officier van justitie Mr. M.H. Geerds niet meer los laten dan dat er de mogelijk heid bestaat dat een aantal supporters wordt gepakt dank zij nieuw bewijs. In de loop van deze week blijkt volgens hem of de supporters te arresteren zijn. Geerds riep vorige maand storm van kritiek over zie toen hij verklaarde dat groep supporters die erns vernielingen aan een treir aanrichtte niet collectief worden gearresteerd. Al arrestaties van individuen ren volgens hem mogelijk er bewijs tegen hen was spoorwegpolitie kon ver kingen tegen afzonder supporters echter niet maken. Daardoor kon de groep die voor 120.000 gu schade aanrichtte, vrij uit tot grote woede van veel r sen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4