Kandidaat-voorzitters PvdA laten partijtop buiten schot Kok: EG moet Oost-Europa toegang geven tot markt BINNENLAND isterdamse PTT Post tapt op leasefiets Even rust bij kandidaatvoorzitter Rottenberg, de met honderdvijftig kilometer per uur voortrazende stoomwals. FOTO:ANP Soivtfwit STERDAM - Ongeveer 110 medewerkers van de Amster- nse PTT Post maken sinds vrijdag gebruik van een leasefiets, hen in het kader van een speciaal project een maand lang ter chikking wordt gesteld. Tevens krijgen ze een regenpak in ïkleen. Het gaat om een project van de ANWB en fabrikanten fietsen en kleding om te stimuleren dat de fiets wordt ge- ikt voor het woon-werkverkeer. op afstanden tot circa zeven imeter. Beoogd effect is het terugdringen van het autoge- ik en de oplossing van het file- en parkeerprobleem. Het gaat PTT-medewerkers van de centraal gelegen vestiging aan de terdokskade, waar ongeveer 3000 mensen werken. De initia- hemers willen de ervaringen gebruiken bij het opstellen van leasefietscontract, dat in de toekomst bedrijven de mogelijk- d moet bieden fietsen voor hun werknemers te leasen tegen vast bedrag, waarbij het onderhoud van de fiets is inbegre- Bukman maakt haast met hervorming ministerie Idoor PAUL KOOPMAN DEN HAAG - Landbouwminister Buk man wil haast maken met de hervor ming van zijn ministerie, dat aan toene mende kritiek blootstaat. Alle tiendui zend ambtenaren van het departement krijgen deze week een brochure thuis gestuurd waarin de contouren van het 'Zwaluwproject' van een ingrijpende cultuurverandering worden geschetst. In de brochure wordt opgemerkt dat het ministerie een negatief imago heeft (in trovert, verkokerd, traag). Tijdens een directeurenvergadering is daarom eind vorig jaar besloten dat het roer om moet. „Openheid, offensief optreden en ver antwoordelijkheid nemen moeten de kernwoorden zijn", aldus secretaris-ge neraal mr T. Joustra in het voorwoord. Enkele kernpunten uit het plan-van- aanpak: Er wordt een projectteam gevormd dat de voortgang bewaakt. Er komen discussiebijeenkomsten en 'workshops' waaraan ook lagere ambte naren mogen deelnemen. Interne (besluitvormings)procedures worden vereenvoudigd. Departementsafdelingen moeten de handen ineen slaan en nauwer samen werken. Dit alles moet resulteren in een docu ment waarin de kerndoelen en werkwij ze van het ministerie („De LNV-missie") helder worden verwoord. Uiterlijk in juni wil Bukman de concept-tekst ge reed hebben. Westfriese Flora: 75.000 bezoekers BOVENKARSPEL - De negenenvijftigste Westfriese Flora in Bovenkarspel heeft dit jaar in tien dagen tijd 75.000 bezoekers ge trokken. Een goed resultaat gezien het feit. dat de publieke belangstelling voor dit bloembollenfestijn de laatste jaren beneden de verwachtingen bleef, waardoor de organi satie met exploitatietekorten te kampen kreeg. Dit jaar bereikte het ruim 1,2 miljoen gulden kostende evenement een sluitende exploitatie. De Flora trok ook duizenden buitenlandse bezoekers en handelsrelaties, omdat Nederland wereldwijd de grootste ex porteur van bloembollen is. Schotland stond dit jaar centraal als thema van de manifesta tie. Volgend jaar viert de Westfriese Flora met extra luister het 60-jarig bestaan. ASPER EN HOBBES MAANDAG 24 FEBRUARI 1992 erkeuring wao'ers onbegonnen werk N HAAG De herkeuring 400.000 wao'ers in de ko- L( nde vijf jaar, zoals het kabi- wil, is onbegonnen werk. bedrijfsverenigingen en 5 neenschappelijke Medi- Dienst (GMD) komen jikracht te kort om die taak te voeren. Bovendien is de Jitiek veel te optimistisch r het te behalen rende- nt. Deze kritiek uitte direc- 1 r M. van Straalen van het 1K te Heerlen zaterdag in VARA-programma Achter Nieuws. Volgens Van h lalen kampen GAK's en j( D met een tekort aan ar- isdeskundigen en artsen. 'isale keuringen, zo voor- 1de hij, drijven de uitvoe- jskosten van de sociale ze- ïeid alleen maar op. „We inen het geld beter beste voor preventie van ar- Isongeschiktheid". faking bij Avebe Terapelkanaal riÉtAPELKANAAL - De 600 knemers van de Avebe-fa- a ik in Terapelkanaal zijn morgen in staking gegaan. 1400 andere werknemers nog vier Avebe-fabrieken jjn ook plat als de directie [tegemoet komt aan de cao- 'n van de vakbonden. Mor- volgt al De Krim en woens- is Veendam aan de beurt, dag gaat Terapelkanaal r draaien tenzij de stakers ers beslissen. Donderdag kt Oostermoer en gaat De n weer aan de slag. Vrijdag jen de werknemers in Fox- het werk neer. Het conflict st zich toe op de looneis 4,5 procent. Avebe biedt in fasen 3,75 procent en 0,5 ent. Bovendien wil het appelzetmeelconcern de leeftijd op 62 jaar houden, jonden willen die verlagen 61 en later naar 60 jaar De staking is uitgeroepen de industriebonden van en CNV en de Unie IP. De vakbond VHP voor hoger personeel roept haar :n niet op tot staking, maar :1 solidair. loemenververijen jpen milieu-eisen n hun laars" .VERSUM - Veel bloem- verijen in Zuid- en Noord- land houden zich niet aan milieu-eisen die voor deze rijfstak gelden, ierzoek door de inspectie r milieuhygiëne in Zuid- land heeft uitgewezen dat ïelft van de ververijen nog milieuvervuilend kt. Dat maakte de inspec- Je voor Zuid-Holland, me- juw M. Bierman-Beukema Water, zaterdag bekend de Vara-radio. Is 1 maart 1991 dienen -ri ?menververijen te voldoen nieuwe, strengere milieu- in. Onderzoek van de in- ctie in Zuid- en Noord-Hol- d van juli tot november vo- jaar, wees echter uit dat de verijen zich weinig aan de gelegen laten. Nog Hl;ds worden de honderden joenen bloemen in Neder- d volgens de inspectrice in veel oplosmiddel geverfd, inen van die middelen ko- i daardoor in de lucht te- ,rli it en dragen zo bij aan de wring en smogvorming. gens de inspectrice hebben 1 gemeenten de controle op iving van de strengere mi mi -eisen nagelaten. Mochten menververijen na 1 no- n( Jber nog niet aan de eisen loen, dan overweegt me- jjj jw Bierman-Beukema toe Iter over te gaan tot sluiting die ververijen. UTRECHT Er moet in de PvdA veel overhoop worden gehaald om de partij weer vitaal te ma ken, want er zijn enorme blunders gemaakt. Maar degenen die daarvoor for meel de eerste verant woordelijkheid dragen, Wim Kok en Thijs Wölt- gens, hoeven niet te boe ten. Met een discussie over de leiding is niemand gebaat. Op dit punt be staat tussen de drie kandi daat-voorzitters van de PvdA geen enkel verschil van mening, zo bleek za terdag tijdens een debat in Utrecht. Zowel Balie-voorzitter Felix Rottenberg, diens Amsterdam se opponent Bob Suurhof als 'rooie vrouw' Ineke van Dijk namen het tijdens hun eerste publieke treffen eensgezind op voor de partijtop. Een paleisre volutie hoeft het congres, dat 13 maart een beslissing over de vacature van partijvoorzitter moet nemen, van hen niet te verwachten, zo luidde de bood schap in het afgeladen Utrechtse café Polmans Huis. Rottenberg was daarover heel helder: „Elke leider maakt fou ten. Ook Den Uyl maakte fou ten en dus ook Kok. De leiding is de leiding en daarmee bas ta". Ineke van Dijk, zelf lid van het partijbestuur, maakte de schuldvraag voor de malaise in de partij onschadelijk door hem aan iedereen te stellen: „Het ligt aan ons allemaal, zo als wij de partij vormen. Het is een proces waar we het met z'n allen moeilijk mee hebben". Suurhof, voorzitter van de af deling De Pijp, achtte de part leiding wel verantwoordelijk, maar beval vervolgens de PvdA-fractie een cursus 'hoe vertel ik het mijn broer' aan. Inspanning Het debat tussen de drie kon slechts dankzij zeer grote in spanningen tot stand komen. Suurhof had Rottenberg al we ken geleden uitgedaagd, maar de laatste bet aanvankelijk we ten zijn tijd wel beter te kun nen besteden. Nadat met veel moeite toch een datum was vastgesteld moest nog tot op het laatste moment over de procedure onderhandeld wor den. „Het lijken de Ameri kaanse presidentsverkiezin gen wel", schamperde discus sieleider Max van Weezei, jour nalist bij Vrij Nederland. Het publiek - vergadertij gers, veteranen, jonge socialis ten en gearriveerde arbei ders - beleefde er in elk geval een ouderwets onderhoudende middag aan. Daarvoor stond de totaal uiteenlopende stijl van de drie kandidaten garant. Rottenberg, een met honderd vijftig kilometer per uur voor trazende stoomwals. Suurhof, minder offensief en goedmoe- dig-simplistisch. En last-but- least Van Dijk, een strenge sa lamander die met een rappe tongbeweging vijandige insec ten in volle vlucht uit het luchtruim kan plukken. Waar ging het mis in de PvdA, wat is de remedie en wie is de reddende engel, zo luidde kort samengevat de discussie-orde zoals die door Van Weezei in goed overleg met de kandida ten was bepaald. Bij de malaise zelf wilden de drie niet erg lang stilstaan. Suurhof: „Als kiezers niet op je stemmen, zijn ze het niet met je eens. De PvdA heeft dat niet erkend en vlucht in excuses dat het niet overkomt". Van Dijk zag het breder. Zij memoreerde het feit dat de ar beidende klasse door de toege nomen welvaart is gedeci meerd en de klassenstrijd ver vaagd. „In die situatie zijn we vastgelopen met onze stand puntbepaling, vorm en presen tatie". Van Dijk kondigde aan met de partijleiding op de hei „met de benen op tafel" te wil len bekijken waar de partij nu moet staan. „En vervolgens zal ik het partijkader uitdagen". Volgens Rottenberg schort het vooral aan de presentatie. Het produkt kan er best mee door, alleen wordt het niet verkocht, betoogde hij. De PvdA zou te- Pi K&JzFtJKWAi. GUB- eVfR PF Kfij&N- Vtcftl veel in zichzelf gekeerd zijn, weinig zelfvertrouwen heb ben, successen niet durven verkopen. „De partij slaagt er niet in de bereikte resultaten te verdedigen. Niemand kan blijkbaar uitleggen waarom we over het plan-Simons zo'n hard gevecht leveren. Ik zeg: leg 't es uit, verdedig 't eens. Vertel zonder prietpraat waar om we met het CDA regeren en recht hebben op steun, zodat we op beslissende momenten de machtsvraag kunnen stel len". Applaus Als applaus een graadmeter is voor de kans die de kandida ten tijdens het PvdA-congres in maart maken, dan wordt Rottenberg de nieuwe voorzit ter. Met zijn 'pep-talk' oogstte hij in Utrecht de meeste bijval. Als een stalinorgel spuwde hij zijn eigen verdiensten de zaal in: „Wie mij kiest, die kiest voor onconventionele maatre gelen, ingrijpen in de organisa tie, het opstuwen van talent. Ik sta voor stijl, energie, maat schappelijke ervaring, kennis en daadkracht. Ik pleit voor schaken in de politiek, schaak mat zetten". Een stem op Rottenberg is, zo maakte hij meteen duidelijk, ook een stem op 'tweede man' Ruud Vreeman, huidig voor zitter van de vervoersbond FNV. Rottenberg wil met Vree man een betaald duo-voorzit terschap bekleden en peinst er niet over zijn 'compaan' te la ten vallen. Over de koers die de partij moet varen, zijn Rottenberg en Vreeman het overigens onder ling niet altijd eens. Twee ka piteins op één schip, geeft dat geen gedonder?, zo wilde een van de aanwezige PvdA-leden weten. Maar Vreeman en Rot tenberg wilden er niet zwaar aan tillen. De partij zal er aan moeten wennen dat zij de za ken soms een tikkeltje ver schillend benaderen, merkte Vreeman blijmoedig op. Deze: „Onze meningsverschillen be vinden zich allemaal binnen de bandbreedte van de sociaal- democratie. Het kan de discus sie juist verrijken". Sovjet-gezang Met de balalaika en de accordeon beproeven deze twee voormalige Sovjet-soldaten hun geluk in de Amsterdamse Kalverstraat. Aangezien het Rode Leger drastisch moet inkrimpen, staan duizenden mili taire banen op de tocht. Georg en Gennadi hebben besloten eventueel ontslag niet af te wachten en met zingen de kost te gaan verdienen. FOTO: ANP DEN HAAG - De Europe se Gemeenschap moet zo snel mogelijk de handels blokkades opheffen die de Oosteuropese landen on dervinden bij de export van hun produkten naar de EG-markt. Financiële hulp is nodig, maar markttoegang voor Oost europese produkten is de aangewezen weg om de hervorming van de econo mie in die landen te on dersteunen. Minister Kok van financiën zei dat zaterdag in Den Haag tij dens een bijeenkomst van het Leidse volkerenrechtelijk dis puut prof. mr. B.M. Telders. De bewindsman hekelde de pro tectionistische opstelling van de EG op terreinen als kolen, staal en textiel, maar vooral bij de landbouwprodukten. „Hier is met recht sprake van een heilige koe. Dat kan niet zo blijven". Volgens Kok moet er een eind komen aan de situatie dat de exportgroei van de Oosteuro pese boeren aan banden wordt gelegd en anderzijds de boeren in de EG zo worden gesubsi dieerd, dat zij wel de Oosteuro pese markten kunnen verove ren. Verandert deze situatie niet, dan blijft niet alleen de noodzakelijke aanpassing van de Westeuropese landbouw sector achterwege, maar krijgt de financiële steun aan de Oosteuropese landen al te gauw de geur van het substi tuut voor de markttoegang die aan hen wordt onthouden, al dus minister Kok. Het opheffen van deze han delsbelemmeringen moet niet als een technische zaak wor den beschouwd, maar hoog op de politieke agenda komen, meent Kok. Een spoedig en be vredigend einde van de onder handelingen in de GATT over vrijmaking van de wereldhan del zijn- in dit verband van groot belang. Kok noemde het catastrofaal, zowel in Europees als wereldverband, als deze on derhandelingen zouden mis lukken. Hij wees erop dat de EG in de associatie-akkoorden met Po len. Hongarije en Tsjechoslo- wakije de uiteindelijke doel stelling van deze landen heeft erkend om EG-lid te worden. Ook daarom rest ons geen an dere keus dan de handelsbe lemmeringen snel op te hef fen, meent de bewindsman. Van Kemenade: eigenlijk te vroeg naar Noord-Holland EINDHOVEN - Oud- PvdA-minister dr. J.A. van Kemenade vindt dat hij ei genlijk te vroeg als burge meester uit Eindhoven vertrekt. Maar in elk geval moet na zijn vertrek weer een PvdA-burgemeester in Eindhoven worden be noemd. Van Kemenade zei dit gisteren in een uit zending van Omroep Bra bant. Hij ontkende stellig dat hij uit Eindhoven weggaat omdat hij zich daar zou veryelen. Vol gens Van Kemenade was het voor hem min of meer kiezen of delen, omdat er nu een vaca ture is in Noord-Holland waar hij belangstelling voor heeft. Hij noemde Noord-Holland een interessante provincie met tal van bestuurlijke en econo mische uitdagingen „Daar komt bij dat mijn vrouw en ik allebei uit Noord-Holland ko men. Ik voel er niets voor om naar een andere provincie te gaan", aldus Van Kemenade. De burgemeester zei met spijt uit Eindhoven te vertrekken omdat ook daar nog allerlei be stuurlijke ontwikkelingen gaande zijn. Dat er weer een PvdA-burgemeester moet ko men spreekt volgens Van Ke menade vanzelf. „Eindhoven is in Noord-Brabant de enige grote gemeente met een PvdA- burgemeester. Dat is al zo se dert 1974. Het is ondenkbaar dat daaraan nu een einde zou komen". Naar schatting vijftienhonderd mensen hebben zaterdag in Am sterdam deelgenomen aan een demonstratieve optocht tegen de opkomende vreemdelingen haat in Europa. De tocht eindig de bij het monument van de Dok werker en was een voorproefje op de landelijke demonstratie die voor 21 maart in de hoofd stad op de agenda staat. FOTO:ANP door BERT JANSMA In mijn lagere schooltijd had ieder kind wel een aardig repertoire aan Sam en Moos-moppen. Rechtstreeks via Max Tailleur of via ouders. Mét bijpassend accent dat voor Nederlands-jiddisj moest doorgaan. Haal het vandaag niet meer in je hoofd. Schrijver Leon de Winter zegt het in de NRC voorzichtig wanneer een niet-jood mij een jodenmop vertelt, heb ik het gevoel dat mij een oordeel over het jodendom wordt gevraagd". Dezelfde De Winter is samen met filmer Rudolf van den Berg mikpunt van hun collega/columnist Theo van Gogh die hen naar aanleiding van hun film 'Bastille' (over een jood die geen jood wil zijn) ooit verweet dat ze „de geur van de gaskamers gebruiken om hun smakeloze produkt aan te prijzen". Van Gogh werd veroordeeld om de grofheid van die uitlating - die hij pesterig blijft herhalen en is nu om iets anders opnieuw in beschuldiging gesteld door de Stichting Bestrijding Anti-Semitisme. In Het Parool schrijft Journaille ter verdediging van Van Gogh: „Ik krimp zelf ook vaak samen bij de nietsontziende grappen in zijn krantecolumns, maar een ding weet ik zeker: als de nazi's opnieuw aan de macht komen, zou ik zonder aarzelen bij hem onderduiken". Inmiddels hebben Rudolf van den Berg en Leon de Winter een nieuwe film gemaakt: 'De Johnsons'. Horror-onzin die in zijn genre internationaal meekan. Schrijver P. J. Thomèse wijdde er een negatieve column aan in het Brabants Dagblad. Over de omschakeling van Leon de Winter/Van den Berg zegt hij: „Links was uit, jodendom verkocht niet goed. maar publiekfilms, dat was het toverwoord" Columnist Ischa Meijer (houdt u het nog bij?) laat zijn creatie de Dikke Man in Het Parool van 19 februari griezelen over de „honende superioriteitswaan" van Thomèse's stuk en besluit: „Om het zekere voor het onzekere te nemen, noem ik jou, P.F.Thomèse, gewoon een antisemiet". In zijn column (ja, ja) in De Krant op Zondag pakt Theo van Gogh de draad weer op. vraagt zich af wat Ischa Meijer in dit 'zieligheidskabinet' doet. schopt tegen 'De Johnsons' en de makers aan en besluit met „Is het misschien raadzaam bij de films van De Winter en Van den Berg voortaan een bordje aan de bioscoop te bevestigen 'Voor goj verboden?' Behalve dat het meervoud van 'goj' (niet-jood) gojjem, gojiem of dubbel-meervoud - gojims is. begint het een enge ruzie van columnisten te worden die véél te dicht op eikaars lip zitten. Terwijl zij elkaar met hun verbitterde versie's van Sam en Moos-moppen bestoken, wordt in Den Haag een man op straat aangevallen door 'skinheads' die een swastika in z'n buik kerven. Als je dat leest, kunnen al die columns onmiddelijk door het toilet. Demonstratie tegen vreemdelingenhaat Sam en Moos 'revisited'

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3