„Ik verlang wel naar boven hoor, maar er is nog een hoop te doen" CcidócSoivuMvt Zweden bouwen ruim 1000 baptistenkerken in Rusland GEESTELIJK LEVEN OPINIE Vlaamse katholieken: meer jeugd- pastores Duitse theologen zoeken dialoog met Drewermann COMMENTAAR ims ap ■E ASI STOCKHOLM - De Zweedse bouwonderneming G. Oscarsson Byggentreprenad AG gaat voor een bedrag van 500 miljoen dol lar (ongeveer 925 miljoen gulden) ruim 1000 baptistenkerken bouwen in Rusland. „De Russen hebben niet alleen honger in hun buik, maar ook in hun ziel", zei directeur Göran Oscarsson. Volgens het contract dat met de Baptistenunie in Rusland is ge sloten, zal de Zweedse onderneming in Rusland fabrieken op richten voor de bouw van geprefabriceerde houten kerken. „Het plan is om duizenden banen te scheppen voor Russen, die wor den geholpen door Zweedse ploegbazen en instructeurs". De Russische baptisten zullen het project mede financieren met geld uit het westen. Volgens Oscarsson, lid van een pinksterge meente, is het contract nog maar'het topje van de ijsberg. „Nie mand weet hoeveel kerken er in de voormalige Sovjetunie voor de verschillende gemeenschappen nodig zijn". De Zweedse on derneming zal een deel van de winst investeren in evangelisatie werk in Rusland. MAANDAG 24 FEBRUARI 1992 ifijuJU Leider Anglicanen Kerken Venetië zij n deze zomer naar paus gesloten voor toeristen Ons wantrouwen rechtvaardigt het bedrog van anderen La Rochefoucauld LONDEN - De aartsbisschop van Canterbury, dr. George Ca rey, heeft op 25 mei in het Vati- caan een ontmoeting met paus Johannes Paulus IL Carey volgde vorig jaar dr. Robert Runcie op, die in het najaar van 1989 in Rome was. Tijdens de ontmoeting zal naar ver wachting worden gesproken over de toelating van vrouwen tot het priesterambt in de Ang licaanse Kerk en het koele ant woord van het Vaticaan op het slotdocument van de interna tionale anglicaans/rooms-ka- tholieke commissie (ARCICI). VENETIE - De kerken in Venetië zullen van april tot oktober dit jaar voor toeristen gesloten blijven. De pastores van de stad hebben hiertoe besloten, omdat het ge meentebestuur weigert in de kosten voor bewaking van de ge bouwen bij te dragen. Toeristen kunnen de kerken alleen voor een eucharistieviering bezoeken. „Wij hebben niet voldoende geld om de kosten van de bewaking te betalen en het voortdurend stelen van gewijde schatten tegen te gaan", aldus Aldo Marangoni, voorzitter van de priesterraad van Venetië. De basiliek van San Marco, vroeger de staatskerk van de Venetiaanse republiek, zal niet door de maatregel worden getroffen en dus wel te bezichtingen zijn. De maatregel betekent dat vele kunstwerken van schilders als Titiaan, Carpaccio, Veronese en Tintoretto deze zomer niet te be zichtigen zijn. Vorig jaar gaf het gemeentebestuur nog 50 miljoen lire (75.000 gulden) als bijdrage in de kosten van de bewaking van de onge veer 50 kerken. Idoor DIRK VISSER ANTWERPEN - De Vlaamse rooms-katholieken willen dat de kerk veel meer aan jeugd- pastoraat gaat doen. Er zijn dringend meer vrijgestelde jeugdpastores, zowel priesters als pastoraal werkers, nodig, aldus een van de aanbevelin gen van het Interdiocesaan Pastoraal Beraad (het in spraakorgaan van de Vlaamse bisdommen), dat afgelopen weekeinde in Antwerpen ver- Ex-miljonair Piet Derksen: Enerzijds bereikt de kerk slechts een kleine minderheid van de jongeren, zo bleek tij dens de IPB-zitting te Antwer pen over dit onderwerp. An derzijds „is er honger". Heel veel jongeren worden gecon fronteerd met gebrokenheid en zinloosheid. Het zoeken naar zingeving is nog nooit zo groot geweest. „De kerk heeft een ongekende kans, die ech ter onvoldoende wordt gegre pen" Veel jongeren ervaren de kerk niet als de plaats waar hun be- hoefte aan gemeenschap wordt vervuld. Zij hebben geen boodschap aan de kerk en zijn er niet van overtuigd dat de boodschap van de kerk een antwoord op hun vragen naar zingeving is. Dat vraagt om nieuw beleid, al dus de aanbevelingen. Juist 1 dat wat onder de jongeren l leeft, moet ter sprake worden - gebracht. Echtscheiding en 1 seksualiteit mogen niet wor- den afgedaan als domeinen die slechts aan de rand van de kerk staan. Liturgie Er is behoefte aan een levens echte liturgie. „Wat men ook zegt, de Romeinse liturgie is wereldvreemd." De klassieke liturgie biedt de jongeren een 'dood' schema. Verder werd er voor gepleit het jeugdpasto- raat niet van het algemene pastoraat los te koppelen. Er - moet een geïntegreerd beleid komen. Ook moet er in de kerk - meer ruimte voor jongeren ko- l men. Zij moeten de kans krij gen de kerk mee te bouwen. Maar de geloofsverkondiging mag niet ophouden voor ze be gon. Begrip hebben voor en meeleven met jongeren zijn voorwaarden zonder dewelke geen verantwoorde geloofs overdracht kan slagen. Vanuit dit uitgangspunt moet het evangelie worden verkondigd, direct en in een verstaanbare taal. Deze verkondiging moet bekeringsgericht zijn. Duide lijk moet zijn dat geloven een overgave van de persoon vraagt en dat zo'n geloof zin aan het leven geeft. Bisschop Van den Berghe van Antwerpen keerde zich in dit verband tegen een opmerking van een van de inleiders, jeugdpastor Jos Mariën, dat het er niet om gaat de jongeren in de kerk te krijgen. Vaak wordt dat doel verpakt in de vraag: hoe kunnen we jonge mensen laten groeien tot jonge christenen? Die opvatting is in strijd met de zendingsopdracht van de kerk, aldus bisschop Van den Berghe. De kerk is niet eerlijk ten opzichte van zichzelf als ze geen aandacht meer aan beke ring zou besteden. Met welke methoden dat gebeurt (uit gaande van de bijbel en de ge loofsleer of van de vragen van de jongeren) is in dit verband een ondergeschikte kwestie. Maar het moet volgens de bis schop van Antwerpen duide lijk zijn dat ook jeugdpastoraat een missionair doel heeft: het gaat om een verkondiging die de jongere generatie in contact brengt met de levende Heer die in staat is iemands leven te veranderen en die door vele mensen het Rijk Gods doet groeien in de wereld. EINDHOVEN - Voordat hij „regelrecht naar de he mel vliegt", zou de 79-jari- ge ex-miljonair Piet Derk sen dolgraag nog de jeugd van Europa en Amerika met het Evangelie aanra ken. Want hij vindt het verschrikkelijk „dat de jongeren Jezus niet ken nen". De energieke bejaarde man, die tien jaar geleden de katho lieke stichting Getuigenis van Gods Liefde oprichtte, denkt overigens nog lang niet aan stoppen. „Zelfs op mijn sterf bed ga ik nog door. Zolang ik maar een telefoon en een se cretaresse heb. Ik verlang wel naar boven hoor, maar er is hier nog een hoop te doen." Dus heeft hij het plan bedacht om aan alle scholieren in de westerse wereld een brochure uit te reiken waarin het chris telijk geloof in het kort wordt uitgelegd. „Zonder omwegen, recht voor zijn raap, willen we hen vertellen dat Jezus de Zoon van God is en voor onze zonden stierf. Want dat weten ze niet. Ze kennen Jezus hoog uit als een fabeltje of een goed Het is een van de vele grootse plannen en projecten die Derk sen uitvoert met het vermogen dat hij als directeur van Sport- huis Centrum (Center Pares) opbouwde. De verkoop van dit imperium-leverde enkele jaren geleden ongeveer een miljard gulden op, waarvan 747 mil joen ten goede kwam aan de stichting Levend Water. De rest werd uitgekeerd aan ande re aandeelhouders. Levend Water Beheer finan ciert de werkmaatschappij stichting Getuigenis van Gods Liefde, die zich richt op ge loofsverkondiging en hulp aan de allerarmsten in de wereld. Op zijn beurt subsidieert deze stichting andere geesteskinde ren van Derksen, zoals het me diaproject Lumen 2000, het fa milieblad Manna Plus en het vormingswerk Emmanuel. De verkoop van hun levens werk leverde Piet en zijn vrouw Trude Derksen geen cent op. Zij waren inmiddels tot de heilige overtuiging ge komen dat geld iemand niet gelukkig maakt, zeker een ge lovige katholiek niet. „Rijk dom is iets verschrikkelijks", zucht Derksen. „Wee u, gij rij- Piet Derksen in zijn kantoor in Eindhoven ken, staat er in het Magnificat van Maria." Zijn echtgenote: „We zijn nu gelukkiger dan ooit tevoren." Piet en Trude Derksen ver kochten hun kapitale villa in Turnhout en brachten hun verzameling schilderijen naar Christie's. Het enige schilderij dat 'niet verkocht mocht wor den, omdat het van Trudes va der was, staat nu achteloos te gen een wand in het kantoor aan de markt in Eindhoven. Naast Derksen's bureau een plastic tasje van Center Pares. „Ach ja, we kopen wel eens wat in de supermarkt", zegt de ex- miljonair die nu in een simpele vakantiewoning in een van zijn voormalige parken woont. Verder eenvoudige beelden van Maria, een reproductie van een ikoon van Maria, Moeder van Altijddurende Bijstand, en heel prominent een wereld kaart. „Aan het eind van dit jaar hebben we heel de wereld bereikt, ook China. Dat wordt een heel mooi moment." Hij kan het getuigen niet la ten. Eigenlijk zou elke chris ten dat moeten doen. „Je hebt als christen geen keus: je moet getuigen. Je hebt die plicht vanaf het moment van je doop sel." Protestanten hebben dat beter begrepen dan rooms-ka- tholieken, weet Derksen. Hij speelt met de gedachte om een STER-spotje te maken over Jezus' liefde voor alle mensen. „Gewoon tussen tus sen de wasmiddelen en marga rine door: Jezus houdt van u. Lijkt me erg geestig." Of dat spotje er ook werkelijk komt? „Wat ik me voorneem, gebeurt meestal ook." „Heel mijn.leven ben ik eigen baas geweest en heb ik succes gehad", aldus Derksen, thans directeur van zowel Levend Water als Getuigenis van Gods Liefde - zijn vrouw en kinde ren zitten tevens in het be stuur. „En ik neem geen blad voor de mond." Ook niet als het gaat om de KRO, zoals be kend „een nachtmerrie" voor de behoudende katholiek. Op dit terrein heeft hij tot zijn grote spijt nog geen successen geboekt. Kardinaal Simonis persoonlijk weerhield hem er van een eigen, conservatieve tegenhanger van de „anti-ka tholieke" KRO op te richten. Simonis beloofde zijn invloed aan te wenden om de katholie ke omroep van binnenuit te veranderen. „Maar ik merk er nog weinig van." Ook Derksens suggestie om de door de KRO verzorgde RKK- zendtijd in eigen beheer te ne men, volgden de bisschoppen niet op. „Maar als er straks nieuwe bisschoppen komen, hoop ik ze om te krijgen. Want ik weet wie aan onze kant staan. Ja, op dat moment wachten we." Lumen 2000 staat dan klaar om de bisschoppen van dienst te zijn. „Wij zouden puur getui gende, belijdende program ma's maken. De programma's van de KRO lijken wel heel mooi, maar eigenlijk zijn ze heel slecht. Ze vernietigen het geloof, ze hebben het geloof in de wortel aangetast, kapotge maakt." Maar vooralsnog komen de programma's van Lumen 2000 er in Nederland niet aan te pas. Eigenlijk is het in heel West- Europa niet anders, zegt me dia-directeur Ed Arons. „Wij zijn té verkondigend. De om roepen en televisiestations hebben vooral een sociaal-poli tieke benadering, terwijl wij radicaal voor een religieuze be nadering hebben gekozen. Juist het manco aan het reli gieuze is de armoede van West- Europa." In Oost-Europa en Latijns- Amerika ligt dat wel anders. Daar bestaat grote vraag naar de kant-en-klare televisiepro gramma's en video's die Lu- men 2000 gratis aanbiedt. Or ganisaties uit 52 landen beta len eraan mee, maar Piet Derk sens organisatie is de voor naamste financier, zegt Arons. Lumen 2000 zendt af en toe een toespraakje van de paus uit. „Maar wij zijn niet morali serend, dogmatisch, hoogker kelijk. Wij tonen geïnspireerde en inspirerende mensen, zo persoonlijk en populair moge lijk. Communicatie van Gods aanwezigheid, daar zijn wij op uit." Het Vaticaan heeft daar „enkel lof' voor, zo werd Arons onlangs weer eens duidelijk op een internationaal media-con- grefe. Het zit ook de media-directeur dwars dat deze lof in Neder land niet gedeeld wordt en de bisschoppen nog steeds zaken doen met de KRO. „De bis schoppen willen de KRO niet voor het hoofd stoten. Zij gaan het conflict liever uit de weg, want ze hebben al genoeg an dere conflicten aan hun hoofd. Bovendien hebben ze weinig visie op de media. Doodzonde eigenlijk." Manifestatie Zaterdag 29 februari viert de stichting haar tienjarig be staan met een manifestatie in Eindhoven. Belangrijkste gast is Moeder Angelica die een sa tellietzender in het leven riep die thans 24 uur per dag reli gieuze programma's uitzendt in de Verenigde Staten. Eind 1992 zal zij de hele wereld kun nen bereiken. De 'Amerikaanse TV-non' krijgt forse financiële steun van Derksen, inmiddels opge lopen tot 35 miljoen gulden. In de eerste tien jaar van zijn be staan gaf de stichting, met thans een kapitaal van onge veer 600 miljoen gulden, in to taal 207 miljoen aan 'goede doelen'. Van de 3.000 aanvra gen moet Derksen er helaas veel naast zich neerleggen. Allerlei „sociale projecten" ko men niet aanmerking voor steun. De stichting beperkt zich tot geloofsverkondiging en hulp aan de allerarmsten, „zeg maar evangelisatie in woord en daad". Dus gaat er veel geld naar bijvoorbeeld de bouw van een kindertehuis in Brazilië, leprabestrijding in In dia en medische zorg in Zaïre. Piet en Trude Derksen voélen zich wat dat betreft sterk aan getrokken door Moeder Tere sa, die het werk in de sloppen wijken van Calcutta aanvatte. Ze zijn er geregeld op bezoek geweest. Als trouwe katholie ken hebben zij ook paus Jo hannes Paulus II zeer hoog. De paus op zijn beurt verleende Derksen een hoge onderschei ding voor zijn .grote verdien sten voor de Rooms-Katholie- ke Kerk. Op een priester-retraite in het Vaticaan, georganiseerd door Derksen en de zijnen, noemde de paus de massamedia „in strumenten van de zonde". Ongeveer tegelijkertijd ging in Brussel het Robert Shuman- instituut voor journalistiek van start, al weer een initiatief van Derksen. „Er zijn geen ka tholieke journalisten meer", zei hij, en het nieuwe instituut zal daarin" verandering bren gen. Zo bouwde Derksen in tien jaar tijd een nieuw imperium, waarvan bijvoorbeeld ook nog de rk filmmaatschappij Logo Media in Hilversum deel uit maakt. In het hoofdkantoor in Eindhoven, waar dertig men sen werken, zetelt verder de SOS-gebedslijn. Elke middag om half een is er een eucharis tieviering in de kapel. Ook de gewone Eindhovena- ren zijn daar van harte wel kom. Lichtreclame aan de ge vel van het gebouw nodigt hen dagelijks uit. Verder veel bood schappen ter bemoediging: „Jezus is je vriend en Verlos ser" en „Niemand ontkomt aan Gods liefde". Maar hele maal bij de tijd is Derksen niet: Het is nu 23.50 uur, staat er op klaarlichte dag te lezen. BEROEPINGEN Onderscheiding Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Terneuzen J.P van Brug gen te Uithuizen. Aangenomen naar Zutphen J Koelewijn. missionair predi kant van de Free Reformed Church (of Australia) te Albany, wonende te Om men die bedankte voor Alblasserdam i.c.m. Nieuw Lekkerland, voor Burling- ton-South (Canadian Reformed Church), voor Daarlerveen, voor Hoek en voor I Jsselmuiden-Grafhorst. President-commissaris M.P.J.H. van Doorne van DAF heeft de hoogste onderscheiding die de Rooms- Katholieke Kerk kent: commandeur in de orde van de H Gregorius. Van Doorne is door paus Johannes Paulus II onderscheiden in verband met zijn 60e verjaardag op 22 april a.s.. Hij heeft de onderscheiding niet alleen te danken aan zijn werk in het bedrijfsleven, maar ook aan zijn grote verdiensten voor het kerkelijk en maatschappelijk leven. Op de foto: Onder het wakend oog van bisschop Ter Schure hangt de echtgenote van Van Doorne de versierselen omgehangen. Op de voorgrond twee kleinkinderen van het echtpaar Van Doorne. foto ANP MÜNCHEN - De rooms-ka- tholieke theologen in Duits land verlangen van hun in op spraak geraakte collega Eugen Drewermann een heldere uit eenzetting van zijn bedoelin gen. Maar een eerste kans daartoe liep zaterdag spaak. Drewer mann had geen genoegen ge nomen met een voorstel van de leiding van de katholieke aca demie van Beieren om als „ge sprekspartner met extra spreekrecht" telkens een kwartier lang op de toespraken van zijn collega's te reageren. Drewermann bleef minimaal anderhalf uur spreektijd eisen en liet daarom verstek gaan. Tijdens de bijeenkomst in een afgeladen collegezaal (800 mensen) bleek er naast begrip voor Drewermanns uitgangs punten onder zijn vakbroeders ook kritiek te bestaan op de op vattingen van de theoloog over de moraal en zijn slordig om gaan met de wetenschapstheo rie. Drewermann, die in zijn werk de theologie en de psy chotherapie met elkaar pro beert te verbinden, werd vorig jaar door aartsbisschop Johan nes Degenhardt de leerbe voegdheid ontnomen aan de katholieke theologische hoge school in Paderborn. Begin dit jaar legde de aartsbisschop hem ook een preekverbod op. Tot de theologen die kritiek op Drewermann leverden, be- Het werk kan beginneri 1V1Ï -?ecl Eindelijk, na maanden van onderzoek, overleg, waarden en tegen-voorwaarden is het dan zover. De heidsraad van de Verenigde Naties heeft beslist een desmacht naar Kroatië te sturen. Voor het eerst in de denis worden blauwhelmen naar het hartje van Euro] stuurd en voor de eerste maal leveren drie permanente van de VN-Veiligheidsraad, Rusland, Groot-Brittani Frankrijk, daar een militaire bijdrage aan. Maar de p men zijn allesbehalve van-de baan. Het eigenlijke werl nog beginnen. Ten eerste is de vredesmacht er nog ten tweede is de installatie ervan slechts het begin van lossing van het Joegoslavische probleem. hen in ihikkii 'ijikleen. fletse: nlikt ■kS, Srtt, ;sNI De 14.000 manschappen worden voornamelijk gelegi de Servische enclaves in Kroatië, in Krajina en Oost- en Slavonië. Milan Babic, de leider van Krajina die zichz president heeft uitgeroepen, ziet die vredesmacht ogen aan. Eigenlijk wil hij ze helemaal niet, maar hij toegevingen gedwongen door zijn eigen mensen. Die oorlog meer dan zat, en kunnen het extreme Servische nalismevan Babic niet langer appreciëren. In het park werd vorige week nog een motie van wantrouwen tegt bic aangenomen, maar zijn regering wees die af en daarmee Babic's huid. Die voelde wel dat het vuur h< aan de schenen werd gelegd en gaf uiteindelijk toe gei weid tegen de komst van een vredesmacht te zullen ken. De ontwapening van zijn milities, een van de belan e ste voorwaarden, blijft hij evenwel weigeren. Een tweede probleem is de vraag wie die operatie gaal len. De VN zit zwaar in de schulden; de Verenigde State een derde van de kosten moet betalen, vindt de rekeni J.' al te hoog en van het stukgeschoten en door een econoi malaise getroffen Joegoslavië moet men niet veel ver ten. Ten derde is het de bedoeling van de vredesmacht besprekingen over de politieke toekomst worden maar de uitkomst daarvan is allesbehalve evident. Mi] .heeft er zich noodgedwongen bij neergelegd dat Slove£, Kroatië Joegoslavië definitief hebben verlaten. Voor vische enclaves in Kroatië zal men uiteindelijk wel een sing vinden, maar aan het neutraliseren van het echte vat is men zelfs nog niet begonnen. BOSNIË-Hercegovina is de allergrootste mengelmoes Serviërs, Kroaten en moslims als het ware in een ap mentsgebouw wonen, voorlopig nog zonder dat ze elka wapenderhand te lijf gaan. Maar of dat nog lang zo du twijfelachtig. Kroaten en moslims willen los van wat no van Joegoslavië. Van af te scheiden enclaves kan geen s zijn, of men legt de basis voor eeuwigdurende conflictei bemiddeling heeft voorlopig nog niet veel opgeleveri beginnen Joegoslavische legereenheden, die zich uit K hebben teruggetrokken, in Bosnië hun tenten op te sla: En tenslotte is er nog Macedonië. Blijkbaar kan Gri land heel de EG domineren om de erkenning ervan gaan. Hoewel het met zijn obsessie voor Macedonisch ii alisme alleen staat, kan het blijkbaar toch veel gewicht schaal leggen. Pas als hier een gewapend conflict kan w vermeden, kan Joegoslavië definitief worden begraven. PTT-rr :erdok nemer: leasefi moet vast b lJ2erkei onbc HA/ 400.0 nde vij wil, i bedr ëpieensi Die nkracl nt. De; M. v VAR/ Niet hjaalen me' Isdesk isale I de hi; ;skost< heid a voor Isonge akii Ter in morge 1400 nog i i ook tegen 30.000 Kinderen, verdeeld over allerlei soorten inter naten, pleeggezinnen en gezinsvervangende tehuizen, kunnen niet terugvallen op hun eigen o.uders. Het Natio naal Fonds Kinderbescherming springt daarom bij met financiële hulp. Zo worden noodzakelijke voorzieningen voor de opvoeding vaak toch nog mogelijk. Steun daarom hef Nationaal Fonds Kinderbescherming. FONDS KINDERBESCHERMING GIRO 404040 draa |ers bi :t Oo wee (en de Ihet we |st ziel 4,5 pr fasei ent. lappel leeft ij >onde: 61 e De si de i ip.8d< n niet :1 soli< hoorde de nieuwtestamenticus prof. Rudolf Snackenburg. Het is naar diens mening Drewer manns verdienste dat hij „de vinger op het genezende werk van Jezus heeft gelegd", maar Drewermann gaat te ver door de angst tot oorzaak van alle ziekten in de bijbel te maken. Snackenburg constateerde een „werkelijk groot verschil" in Drewermanns opvatting en die van het kerkelijk leergezag over de betekenis van de ver rijzenis van Christus. Drewer mann wijst de idee van de hand dat Christus door zijn dood de mensheid van de zon de heeft verlost een van de fundamentele beginselen van het rooms-katholieke geloof af. De godsdienstpsycholoog An ton Bucher had kritiek op de grote stelligheid waarmee Dre wermann niet te controleren uitspraken doet en op diens verabsolutering van het werk van dieptepsychologen en psy choanalytici. De dogmaticus prof. Joseph Pottmeyer noemde Drewer manns vergelijkende studies naar de symbolen in de bijbel en die in mythen van grote be tekenis, maar ried hem aan zich te onthouden van uitspra ken over Christus' opstanding en de maagdelijkheid van Ma ria. Dit soort uitspraken heeft hij voor zijn werk in het geheel niet nodig, zei Pottmeyer. wSr fieidócSouAcmt Uitgave Kantoor Telefoon Telefax Postadres: Westerpers bv (maakt deel uit vi Apothekersdijk 34, Leiden, 071 -122 244 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden. loer jper nhr ,VERi verijei land l milieu rijfsta ierzoe r mil land i ïelft ids kt. Di VOO uw M Wate Binnen- en buitenland, financien en economie (tel: 070 - 3190 815): j" Rijn (chef), W Bunschoten, drs C van Haersma Buma. A van Holste as 1 E. Huisman, H Jansen, drs J van Leeuwen - Voorbij, R de Roo. drs. K. Ven ;men\ :n. Oi ctie ir van jaar, v verijei -Is i :ds W joenei i volg veel Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon 070-3190 933. Telefax: 070-3906 717. Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur J. Leune Adjunct-hoofdredacteur J Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808) L. van Koot. Leiden en omgeving (tel. 071 -144 046/047/48/49) G - J Onvlee (chef-reda F Buurman, K van Herpen, K. van Kesteren, R Kleijn, drs R Koldenhof, M T. Pieters en M Roso, Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834). G. Ansems (coördinator), B Jansma, H. Piét Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838) M Konvalinka (chef), S Evenhuis, S. Pieterse Opmaak (tel- 070 - 3190 831) Ch. Bels (chef), A. de Bruijn, W. Diekstra, L h J Hofmeester, C. de Kier, H. Nieuwmans, H. Schneider. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819) T. Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik v, Nederléij Pers Unië zijn H Leber, drs K ïene verslaggevers i P Vogels De parlementaire i (chef). H Bijleveld. D Hofland. P Koopman, D het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus. correspondenten in het buitenland: drs D J van den Bergh 5 H Botje (Tunis), A Courant (Athene). R Hasselerharm urg), drs. A Heering (Rome). B van Huét (Parijs). M. de Konir F. Lindenkamp (Sao Paulo), R Simons (Londen), drs. R. Vunfei Werkman (Jeruzalem), G van Wijland (Belgrado), F WijnancLi l Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusi publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London. Vertaalstf M de Cocq n 08 30 tot 17 00 u Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op ma. t/m vr. var 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart- per maand per kwartaal per jaar 18.00 tot 19.00 uur, op zi 27,00 79,80 312,65 Het abonnementsgeld dient v 28,20 82,80 318,65 e worden voldaan tnen it en zuring ijgens c gem' tving infeiser mem iber r loen, Cf I Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2