I: £cidóc <2owumt Bush klopt Buchanan Per fiets 3 13 13 18 igenvallende groei ederlandse economie Medische dossiers Haagse ziekenfondsen gevonden Somber perspectief vredes besprekingen Fusie KLM en BA niet van de baan Italië deporteert buitenlandse wetsovertreders !"Ï5 Dagen Gratï? INFORMATIE ZONDER SENSATIE fteidi&Qowuvnt MAANDAG 21 FEBRUARI 1992 20 PAGINA'S in twee katernen Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25271Losse nummers 1,50. jEESTELIJK leven Den Haag huldigt Bart Veldkamp Montenegro demonstreert voor onafhankelijkheid iet Derksen: „Ik verlang wel naar len, maar er is nog n hoop te doen" ndidaat-voorzitters 'dA laten partijtop buiten schot splaag uit Oosten gt om snelle actie iden omgeving rinses Christina oncours op een iferrassend hoog niveau 'weede zege voor hockeyers Den Haag: weer Dop op overleven c ur verlies Katwijk iliiTELIJK LEVEN/OPINIE2 "nland3/4 I nland4/5 IS i nacht enkele taringen, hier en daar en een mumtemperatuur van 2 graden. Plaatselijk t aan de grond. rdag af en toe zon. og. Middagtemperatuur S1 9 graden. Wind zuid li zuidoost, zwak tot li ig, rond kracht 3. ic iruitzichten voor z\ nsdag tot en met e rdag: wolkenvelden, ook af en toe-zon. rwegend droog, dagtemperaturen rond 11 aden. ALBERTVILLE 92 Leden van de Nederlandse olympische ploeg dansen op oranje klompen tijdens de slotceremonie van de Winterspelen. foto:ANP DEN HAAG - Nederlands enige olympisch kampioen Bart Veldkamp krijgt een groots onthaal van het gemeentebe stuur in zijn woonplaats Den Haag. De winnaar van de tien kilometer wordt vanavond, als hij met de auto de gemeen tegrens nadert, op de snelweg tussen Rotterdam en Den Haag opgepikt. Onder politie-escorte legt hij de laatste kilo meters naar het centrum af, alwaar hij zich rond 19.00 uur op hèt bordes van het oude stadhuis aan de Groenmarkt aan de Hagenaren toont. Daarna volgt een huldiging, met onder meer een toespraak van burgemeester Havermans. Rond 20.00 uur vertrekt hij met een historische tram naar de Frederik Hendriklaan, waar hij met zijn ouders woont. De buurt- en winkeliersvereniging neemt de huldiging daar over. De Nederlandse vlaggedrager Bart Veldkamp bood de lei ding van de organisatie, Jean-Claude Killy en Michel Bar nier, gisteravond tijdens de sluitingsceremonie van de Spe len ieder een paar oranje klompen aan. De hele Nederland se afvaardiging liep bij de sluiting op klompen. BELGRADO - Zo'n 15.000 men sen hebben gisteren in de hoofd stad van Montenegro, Titograd, gedemonstreerd voor onafhanke lijkheid van die Joegoslavische republiek. Komende zondag wordt in Montenegro een referen dum gehouden over de vorming van een nieuw, kleiner Joegosla vië, samen met Servië. Het leider schap van Montenegro is daar voor. Onder de bevolking echter groeit de steun voor het idee van onafhankelijkheid. Oppositieleiders noemden tij dens de demonstratie het plan om met Servië een nieuw Joego slavië te vormen ongrondwette lijk en illegaal. Ze waarschuwden voor de overheersing van Monte negro, dat 600.000 inwoners telt, door Servië. In Kroatië vielen gisteren, twee dagen nadat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties besloot een vredesmacht te sturen, drie doden. De Kroatische president Franjo Tudjman waarschuwde dat het brandpunt van de Joegoslavische crisis bezig is zich te verplaatsen naar de republiek Bosnië-Herce- govina. In Bosnië wordt komend weekeinde een referendum ge houden over onafhankelijkheid. Het Servische deel van de bevol king echter, dat wil dat de repu bliek onderdeel blijft uitmaken van Joegoslavië, is van plan het referendum te boycotten. otheekveiling in stiger vaarwater PORTLAND President George Bush heeft giste ren in de voorverkiezin gen in de Amerikaanse staat Maine zijn uitdager Pat Buchanan overtui gend verslagen. In het kamp van de Democraten kwam Jerry Brown verras send goed uit de bus, hoe wel Paul Tsongas een zeer kleine voorsprong op zijn tegenstrever had. Nadat gisteravond laat 94 pro cent van de stemmen was ge teld had Tsongas 29,7 procent van de stemmen tegen 29,3 voor Brown, een voormalige gouverneur van Californië die zich in zijn campagne afzet te gen het establishment. Een de finitieve uitslag kan nog enke le dagen op zich laten wachten. Functionarissen van de Demo cratische Partij sluiten niet uit dat Brown zijn achterstand op Tsongas nog goedmaakt. Op ruime afstand van Tsongas en Brown bezette Bill Clinton, de gouverneur van Arkansas, de derde plaats. Hij behaalde voorlopig 15,6 procent van de stemmen. Een groot deel van de Democratische kiezers, 15,3 procent, had geen voorkeur voor een bepaalde kandidaat. Nadat 88 procent van de stem men in het Republikeinse kamp was geteld, ging Bush ruim aan kop met tachtig pro cent van de stemmen. In New Hampshire behaalde Bucha nan vorige week nog 37 pro cent' van de Republikeinse stemmen, een hoog percenta ge dat tot zichtbare verontrus ting leidde in het Witte Huis. Pagina 5: Splijtende stem busstrijd VS Haagse politie pakt illegale cafés aan DEN HAAG - De Haagse politie heeft bij invallen in illegale Turkse koffiehuizen vijftig aanhoudingen verricht. Vrijdag nacht werden vijf koffiehuizen aangepakt, waarvan er vier geen vergunning hadden om sterke drank te schenken. De volgende nacht deed de politie invallen in twee woonboten, waarin horeca gelegenheden waren gevstigd. De politie trof er ook verdovende middelen en wapens aan. Winnaar cabaretfestival De Nijmeegse cabaretgroep 'De Gemeentereiniging' heeft zaterdagavond de eerste prijs gewonnen van het Leids Cabaretfestival. Zie ook Zware sneeuwval teistert Turkije en Griekenland ANKARA/ATHENE - Lawi nes veroorzaakt door aanhou dend zware sneeuwval hebben dit weekeinde in het oosten van Turkije opnieuw levens geëist. Een dorp werd zelfs twee maal door een lawine ge troffen zodat mensen die net waren uitgegraven opnieuw onder de sneeuw werden be dolven. Meer dan 300 mensen zijn sinds het einde van de vo rige maand bij het noodweer omgekomen. Ook Israël en Griekenland kregen met hevi ge sneeuwval te kampen. In het noorden van Israël viel in een uur tijd vijftig centimeter sneeuw. Een groot aantal we gen werd hierdoor onbegaan baar en scholen in de streek Galilea bleven dicht. In Athe ne werd de Akropolis bedekt met een laag sneeuw van der tig centimeter. In de Griekse hoofdstad zijn gisteren honderden reizigers, onder wie tientallen Nederlan ders, gestrand omdat de lucht haven voor het eerst in tien jaar moest worden gesloten wegens hevige sneeuwval. DEN HAAG In het voorma lig onderkomen van de Stich ting Nutsziekenfonds en het Bureau Medische Controle aan de Raamstraat in Den Haag zijn zeven dozen met patiën ten-dossiers gevonden door bewoners van het pand. De dossiers bevatten namen, adressen en medische gege vens van cliënten van de Haag se ziekenfondsen AZIVO en de voormalige ziekenfondsen AAZ en Nutsziekenfonds (nu ziekenfonds Haaglanden vor mend) en beslaan de jaren 1970 tot 1973. De medische dossiers werden gevonden door bewoners, die het pand sinds december vorig jaar hu ren. Ze ontdekten de dozen met kaarten in een hoek van de kelder. Het is de derde keer in korte tijd dat dossiers na verhuizin gen zijn blijven slingeren. Vo rig jaar werden in een lege vleugel van een ziekenhuis in Hilversum dossiers gevonden. TEL AVTV De derde ronde van bilaterale vredesbespre kingen tussen Israël, Palestij- nen. Jordanië, Syrië en Liba non die vandaag in Washing ton is begonnen, levert nog minder lichtpunten op dan de vorige. Gisteren heeft Israël opnieuw gezegd dat bevriezing van de bouw van joodse nederzettin gen in door Israël bezet gebied onbespreekbaar is. Daarop eis te de Palestijnse delegatie dat Washington publiekelijk stop zetting van het Israëlische ne- derzettingen-beleid zou vra gen. Doen de Verenigde Staten dat niet, dan zullen de vredes besprekingen vastlopen, aldus het hoofd van de Palestijnse delegatie, Faisal al-Husseini. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Ba ker, moest vandaag getuigen in een hoorzitting van een co mité van de Senaat over Is- raëls verzoek om een krediet garantie voor leningen ter waarde van 10 miljard dollar. Washington „helpt het vredes proces met eigen handen om zeep" als het instemt met die kredietgarantie zonder dat het nederzettingen-beleid wordt gestopt, aldus Al-Husseini. Volgens premier Yitzhak Sha mir, afgelopen week opnieuw gekozen tot leider van zijn rechtse Likud-partij, zijn de Amerikanen erop uit via die kredietgaranties de verkiezin gen in Israël op 23 juni te beïn vloeden. „Het is moeilijk te be wijzen, maar ik denk dat de Amerikaanse administratie Rabin wil helpen", zei afgelo pen zaterdag een hoge ambte naar van Shamirs bureau. Israël voert in Washington bi lateraal overleg met Syrië, Li banon en een Palestijns-Jor daanse delegatie. Libanon zal er vandaag nog krachtiger dan voorheen bij Israël op aandrin gen te voldoen aan Veilig heidsresolutie 425 die zegt dat Israël haar troepen uit heel Li banon moet terugtrekken. Pagina 5: Spanning in Liba non neemt af Wisseling van de wacht in de sneeuw is in tijden niet meer voorgekomen in Athene. HAAG - De Neder- k jse economie zal dit nog minder groeien d&l was verwacht: 0,5 in >''s van 1 procent. Als daarvan gaat de e(fcloosheid weer om- Deze zal eind dit circa 350.000 mensen agen, hetgeen 20.000 is dan het kabinet jaar in de begroting '92 nog veronderstel- Tbrzaak van de terugval is le economie internatio- s ingezakt. Ook in de Ver- S e Staten, Japan, Groot- e' tnnië. Frankrijk en Duits- stagneert de groei, zo te lezen in de eerste ver- e in het zogeheten Centraal liomisch Plan. Dit CEP is belangrijk gegeven voor abinet bij de beoordeling le vraag of de begroting voor dit jaar moet worden bij gesteld. Minister Andriessen van eco nomische zaken gelooft er niet meer in dat de economie in de zomer weer zal aantrekken. „Dat wordt eind van het jaar of nog later", zei hij gisteravond in KRO's Brandpunt. De mi nister houdt er rekening mee dat het kabinet niet voldoende geld meer zal hebben om de 'burgers en het bedrijfsleven in 1993 en 1994 de eerder beloof de lastenverlichting van in to taal 3,5 miljard gulden te ge ven. „Het wordt allemaal krap per en moeilijker", aldus An driessen. Professor Rutten, voorzitter van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR), zou het fataal vinden als de lastenverlichting werd geschrapt. „De jaren '86-'89 hebben ons geleerd dat je ook als klein land wel degelijk iets kunt doen om je eigen econo mische groei te bevorderen. Dat is toen gelukt en dat zou nu ook kunnen", zei Rutten voor de KRO-camera's. AMSTELVEEN - De onder handelingen over een fusie tussen de KLM en Britisch Air ways, waarbij ook het Ameri kaanse Northwest Airlines (NWA) nauw is betrokken, staan absoluut niet op het punt te mislukken. Dat zeggen in- gewijden bij de KLM naar aan leiding van berichten in de Britse krant Sunday Times. Die meldde gisteren dat de sa- menwerkingsgesprekken tus sen de maatschappijen drei gen te mislukken. Een woord voerder van de KLM geeft als officieel commentaar dat de gesprekken ook de komende weken doorgaan. De Sunday Times baseert zich waarschijn lijk op functionarissen van Bri tish Airways die de onderhan delingen van Britse zijde on der druk willen zetten. Het be richt komt juist nadat KLM's president-directeur drs. Bouw en directeur L. van Wijk afge lopen donderdag in Londen een bespreking met British Airways hebben bijgewoond. Over de resultaten daarvan is afgelopen zaterdag de Raad van Bestuur van de KLM op de hoogte gebracht. De gesprekken worden al ge ruime tijd gekenmerkt door aanzienlijke problemen. Bri tish Airways, aldus de Sunday Times, wil de KLM in een nog op te richten nieuwe houdster onderneming een belang van hooguit dertig procent geven. De KLM daarentegen houdt vast aan veertig procent. Honecker in Moskou's ziekenhuis opgenomen MOSKOU De voormalige Oostduitse leider Erich Honec ker heeft vanmorgen de Chi leense ambassade in Moskou verlaten en is opgenomen in het plaatselijke Botkin-zieken huis om daar een medische be handeling te ondergaan. Het ziekenhuis behandelt buiten landse diplomaten en zaken lieden. Volgens berichten lijdt de 79-jarige Honecker aan kan ker en heeft hij laét van de pressies. Hij vertoefde sinds december in de Chileense am bassade, nadat duidelijk was geworden dat de Russische president Boris Jeltsin bereid was in te gaan op het verzoek van Duitsland om de voormali ge DDR-leider uit te wijzen. De Duitse regering wil dat Honec ker in Duitsland terecht staat als eindverantwoordelijke voor het neerschieten van mensen die naar het westen wilden vluchten. Chili, waar Honecker naar toe wil omdat zijn dochte Sonja daar woont, is bereid hem om humanitaire redenen op te nemen. Idoor AART HEERING ROME Italië gaat hard op treden tegen buitenlandse dieven, drugshandelaren, ge weldplegers, brandstichters en souteneurs. De regering heeft een decreet aangekon digd dat voorziet in hun on middellijke deportatie als ze tenminste van buiten de EG afkomstig zijn. Tot nu toe werden buiten landse misdadigers hecht be schermd door de traagheid van de Italiaanse bureaucra tie. Doordat zij beroep tegen hun uitzetting aan konden te kenen en het tenminste drie jaar duurde voor hun zaak voorkwam, zijn er in 1990 van de 23.000 uitgevaardigde uit zettingsbevelen minder dan 4.000 ook uitgevoerd. Daarom heeft de regering besloten om het recht op beroep af te schaffen, wat weer tot felle protesten van linkse en ka tholieke zijde heeft geleid. Volgens het christen-demo cratische kamerlid Flaminio Piccoli, probeert de regering zich een krachtdadig imago aan te meten over de ruggen van arme sloebers heen. En de linkse oppositie spreekt van een typische verkiezings maatregel om tegemoet te ko men aan de groeiende vreem delingenhaat van de Italiaan se bevolking. Met name de Noorditaliaanse afschei dingsbeweging Lega Nord maakt zich sterk voor een keihard optreden tegen Afri kanen en Aziaten en dreigt daarmee de grootste partij van Noord-Italië te worden. Maar volgens minister van Justitie Martelli is er geen sprake van electorale overwe gingen. „We zijn bezig om strengere maatregelen in te voeren tegen Italiaanse mis dadigers en dan moet dat ook voor buitenlanders gelden", verklaarde Martelli in het dagblad La Stampa. Maar het geeft wel te denken dat het decreet nog voor de verkie zingen van 5 april ingevoerd moet worden. Alles valt tegenwoordig te leasen. Een soort huren, waarbij een vast bedrag per maand wordt betaald en verder alle kosten voor rekening komen van de verhuurder. Auto's, tv's worden geleasd en ook fietsen. Zo krijgen ongeveer 110 medewerkers van de Amsterdamse PTT Post een leasefiets, plus daarbij ook nog een regenpak in bruikleen. Het is de bedoeling dat ze hun auto voortaan thuis laten en de geschatte ongeveer zeven kilometer afstand tussen woonhuis en werk per fiets overbruggen. Of daarmee het beoogde effect ook wordt bereikt het oplossen van het file- en parkeerprobleem leest u later wel in de Leidse Courant. Al sinds mensenheugenis overal bezorgd per fiets en als u wilt ook bij u. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. l7 een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: In maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: I I Telefoon: I (Indien daartoe aanleiding beuoat. kan een Bei 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, I Antwoordnummer 998, ^2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) CeidócSowwnt ■■l.llH.IM.HI.HMlliMIW

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1