romba zoekt Oorzaak in iet materiaal Ex-zangeres zet Velzeboerweg IJshockeytriomf ditmaal verrassend SPORT toud voor jobbers iostenrijk icidaeSoma/nl MAANDAG 24 FEBRUARI 1992 ALBERTVILLE 92 VLAMMETJES Alberto Tomba heeft er vier jaar op moeten wachten. Niet op de nieuw olympisch succes, maar op een afspraakje met de Duitse kunstschaatskoningin Katarina Witt. De dag voor hij zijn titel op de slalom moest verdedigen nam de Italiaanse playboy Witt, die hij in Calga ry steeds „misliep", mee voor een skilesje van drie kwartier en een kopje warme chocolade in Les Menuires. De Joegoslavische bobbers heb ben hun viermans-slee ge huurd. Niet vanwege trans portproblemen, maar omdat ze geen geld hebben. De ..Skeleton Rodel en Bobclubin La Plag- ne was bereid een bob te verhu ren. „Beter dan die we thuis hebben", was de reactie van de De verkoop van het regionale dagblad Dauphiné Libéré" is sinds het begin van de Spelen met 18,63 procent gestegen. Er is vergeleken met de cijfers van precies een jaar geleden. De verkoop bereikte zijn top op zondag 9 februari, de dag na de opening. In de Savoie werden 55.000 exemplaren afgezet, ruim een kwart meer dan nor maal. Ter promotie brengt de krant dagelijks een olympische bijlage uit in het Frans en En gels. die gratis beschikbaar is. In Val d'Isère. Courchevel en Tignes zijn de olympische in stallaties goeddeels al afgebro ken. Apparatuur ten dienste van televisie-reportages zijn verwijderd. De opbouw duurde drie maanden, de afbraak vergt niet meer dan drie dagen. Grootste probleem is het ijsvrij maken van kabels. Marielle Goitschel wil de Olympische Spelen voortaan maar in Europa houden. De olympische skikampioen uit de jaren zest ig is er voor de Zomer spelen terug te brengen naar Olympia. Voorde Winterspelen acht zij Innsbruck of Chamo- nix de beste locatie. De Fran- caise is één van de ex-sporters in de top van COJO. het orga nisatiecomité van de Spelen in Albertville. De Spelen zijn een mooie gele genheid om beveiligingsappa ratuur te testen. EGIS, een Amerikaanse bedrijf, ontwik kelde een machientje om explo sieven en andere gevaarlijke chemicaliën te „ruiken". De testen zijn eerst uitgevoerd op het hoofdbureau van politie in Parijs. Toen het apparaat vol deed. werd de test voortgezet bij het Internationale Televisie Centrum in Moutiers. De Scandinavische luchtvaart maatschappij SAS heeft beslo ten één van zijn toestellen te noemen naar Vegard Ulvang. de Noorse winnaar van drie keer goud en een keer zilver bij het skilopen in Albertville. Zijn woonplaats Kirkenes. in het hoge noorden van Noorwegen was door het overdonderende succes in rep en roer. Al sinds de tweede gouden triomf was de champagne in het 4500 zie len tellende plaatsje uitver kocht. Tijdens de sluitingsplechtig heid van de Zestiende Olympi sche Winterspelen passeerden er even geen treinen langs het Pare Olympic in Albertville. Om de ceremonie niet te versto ren moest het muisstil zijn in het stadion. FOTO: AP goud. De alles-of-niets poging leverde voor vijf minuten de eerste plaats op in het tussen- klassement. Als laatste kans hebber dook de behoudend dansende Jagge uiteindelijk net onder de eindtijd van zijn rivaal. De duizenden 'tifosi' dropen teleurgesteld af. MEDAILLEWINNAARS ALBERTVILLE - De medail lewinnaars op de vijftiende en zestiende dag van de Olympi sche Winterspelen in Albertvil le waren: MANNEN Alpine-ski, slalom Goud: Jagge (Noo) Zilver: Tomba (Ila) Brons: Tritscher (Oos) Bobsleeën, viermansbob Goud: Appelt/Winkler/Haidachcr- /Schroll (Oos) Zilver: Hoppe/Musiol/Kuhn/Hanne- mann(Dui) Brons: Weder/Acklin/Sehindelhol- z/Morell (Zwi) Shorttrack, 5000 meter estafette Goud: Zuid-Korea Zilver: Canada Brons: Japan Skilopen, 50 kilometer Goud: Dachlie(Noo) Zilver. De Zolt(Ita) Brons Vanzetta (Ita) IJshockey Goud: Gemenebest van Onafhanke lijke Stalen Zilver: Canada Brons: Tsjechoslowakijc VROUWEN Shorttrack. 500 meter Goud: Turner (VSt) Zilver: Li(Chi) Brons: Wang (NKo) SPORT OP TV VANDAAG Nederland 118.28 uur: Sport op 1 Nederland 2,19.20 uur: Sport Nederland 3, 19.30 uur: Snooker met Dennis Taylor, 22.15 uur: Studio Mou tiers met terugblik Olympische Spelen en tennis, start toernooi Rotterdam. Superchannel, 20.00 uur: Prime sport, 22.30 uur: Supersports. Sportnet, 18.00 uur: Sport. Eurosport, 18.00 uur: Sport MORGEN BBC 2,17.00 uur: World bowls. Superchannel, 12.30 uur: Hang loose. Sportnet, 08.00 uur: Sport Eurosport, 09.00 uur: Sport Records bij Spelen ALBERTVILLE Het aantal toeschouwers bij de Olympi sche Winterspelen, 941.650, heeft de verwachtingen met twintig procent overtroffen. Dit maakte de organisatie. COJO, gisteren vlak voor de sluitingsceremonie bekend. De schatting door COJO werd van te voren als te optimistisch beschouwd. In de eerste dagen leken de media gelijk te krij gen met hun veronderstelling. De demonstratiesporten trok ken echter veel meer toe schouwers dan verwacht. De Winterspelen van 1992 kende twee records, het aantal deel nemers (2.174 uit 64 landen) en de verplaatsing van slechts één onderdeel door slecht weer. Of de opbrengsten de onkos ten, die tot nu toe ruim 1.250 miljoen gulden bedragen, zul len dekken kan pas over enke le weken worden bekeken. ALBERTVILLE Een vroe gere zangeres heeft Monique Velzeboer in de finale van de 500 meter shorttrack een toon tje lager doen zingen. De Amerikaanse Cathy Tur ner, die zeven jaar lang met een band door het midwesten van de Verenigde Staten trok. maakte het beste rondje op de korte binnenbaan. Turner (29) beheerst ook het gooi- en smijtwerk tot in de details. Monique Velzeboer schaarde zich zaterdagavond in het ge zelschap van Christine Aaf- tink. Carla Zijlstra. Gerard van Velde en Robert Vunderink. De vermaledijde vierde plaats werd haar deel. Velzeboer bleef niet meer dan vijf-hon derdste verwijderd van het brons, maar was in feite kans loos. Een slechte start wierp de laatste Nederlandse deelneem ster van de Winterspelen ver terug. „Vierde van de vier. Dat is slecht, dat is rot". Maar zo triest is het niet, troostte haar Britse vriend Wil ly O'Reilly,, die enige dagen eerder op de 1000 meter als vijfde was geëindigd. „Ik reed goed. Als ik niet zo zenuwach tig was geweest, had er mis schien meer ingezeten", aldus Velzeboer. Velzeboer had in de finale een goede startpositie, na in de kwart- en halve eindstrijd steeds de ongunstige vierde baan te hebben geloot. Maar de boerendochter uit Oud-Ade trof het niet dat juist Turner in baan één naast haar stond. De Amerikaanse pleegt zich zo wild in de race te werpen, dat alle anderen terugdeinzen. De olympische finale van het wild-west schaatsen vormde voor 9000 kijkers geen uitzon dering. Turner won van kop af. De tweede Nederlandse deel neemster. Joëlle van Koets veld van Ankeren, viel in de kwartfinales. Het goud op de vijf kilometer aflossing voor mannen ging naar Zuid-Korea. Vallen en vooral snel opstaan. Daarmee had de 22-jarige Vel zeboer zich van een plaats bij de laatste acht verzekerd. In de halve finale - de eindstrijd wordt met vier schaatsers ver werkt - was zij opnieuw for tuinlijk omdat één tegenstand ster viel. waardoor de balans van een ander werd verstoord. „Ik schaats hier een seconde sneller dan vier jaar geleden. Dus ben ik sterker geworden. Maar het deelnemersveld is onvergelijkbaar beter. Boven dien werd hier op heel snel ijs gereden, dat overkomt ons niet zo vaak". Het zit er op. Kleine oogjes van het kijken? Hm, valt wel mee. De laatste dagen hield 't dus niet over. De bobbers zij slee-den voort, de speedskiërs haalden snelheden waar je bang van werd en de naam van Tomba waarmee ik vele voorbeschouwingen lang om de oren was geslagen, heb ik helemaal niet meer gehoord. Ik heb nog aardig wat vrije kuren meegepikt, maar elke keer als ik iemand 't leuk vond doen vertelde Joan Haanappel me dat 't technisch niks voorstelde. En de Russen wonnen met ijshockey. Het Kalinka va?i de orgelman had dan eindelijk toch echt zin. Ze hebben 't daar volgens mij al die tijd al geweten. Verder was het wat mij betreft de befaamde nachtkaars die met een sisser afliep in de slotapotheose. Ik had m'n bedenkingen al tegen de opening, nu kon ik ook al niet warm lopen voor die gekke, theatraal verpakte dames in doorzichtige ballonnen, kantelende heren in hoepels, namaakvogels uit de nok van het circus. Gelukkig liep de Nederlandse deelnemersgroep op oranje klompen volgensgoed-vaderlands gebruik redelijk chaotisch het stadion binnen: een aardiger spektakel. Zag ik Leo Visser een raar gebaar met de hand naar de tribunes makenOf was dat gezichtsbedrog? De Franse cameramannen pikten er wel weer onmiddellijk Sandra Voetelink uit. het meest gefotografeerde meisje van de spelen. Dat Bart Veldkamp ook nu weer voor de meest opvallende Nederlandse bijdrage zorgde en met onze driekleur in de hand aan de haal ging miste de Franse tv. Van een Nederlandse cameraman kreeg ik later te zien hoe Bart twee paar klompen wegschonk aan de organisatoren. De heren zwaaiden er wat verlegen mee. Het is dus over. Ik héb wat afgezien. Me verbaasd over hoeveel merkwaardige sportieve afwijkingen er allemaal Olympisch waren. Me afgevraagd of Jeu de Boules of Vogeltjepik in Barcelona naast 't kleiduifschieten ook maar niet moesten worden opgenomen. Ik heb me geërgerd aan. gescholden op, en genoten van onze helden op klompen. En - jawel Van Kooten en De Bie - zacht gespiegeld aan het goud van Bart. Rest één vraag: zouden ze in Lillehammerover twee jaar wel een overdekte ijsbaan hebben? fcS MENUIRES - Al- jrto Tomba is terug op jrde. De zelfbewuste Ita- jan waande zich vorige fcek onoverwinnelijk na |n historische zege bij de irmpische reuzenslalom, t Noor Finn-Christian gge confronteerde de (-jarige Tomba zaterdag 1 het bijzijn van 40.000 ^schouwers met de har- jrealiteit. tt een nagenoeg perfecte Tste manche en een bekeken bede race veroverde de Vi- in het zonnige Les Menui- jde gouden medaille tijdens 'slalom. Tomba eindigde als bede op 0,28 seconde, de Henrijker Michael Trit- ter werd derde met een ach- fetand van 0,46 op de verras- bde winnaar. De Boliviaanse derlander Daniël Stahlie kwam uit op de 83ste ats. ;n olympische titel is na- rlijk prachtig, maar met nba op de tweede plaats ^dt mijn triomf nog ietsje foier", glunderde Jagge (25). I aehlie wint ich skilopen SAISIES Björn Daehlie ft zaterdag zijn derde gou- medaille bij de zestiende ipische Winterspelen be- £ld. De Noor won de 50 kilo- |ter skilopen. Zilver en )ns waren voor Italianen, rctievelijk Maurilio de en Giorgio Vanzetta. rintig dagen was De Zolt al 'Les Saisies. Met professor ticoni, de man achter wiel- ^ner Francesco Moser en at- (jt Alberto Cova. Maurilio de !jt, van 29 september 1950. J San Pietro di Cadore. 'II Jllo' voor de Italiaanse fans. jj brandweerman van 41,5 jr trainde vier jaar voor één ffl: goud op de 50 kilometer Iss country in Les Saisies. 'het zilver van Calgary 1988 |kte hij geobsedeerd door A gouden Olympische me- ïlle. Vier jaar, 38.000 trai- ligskilometers en 3600 trai- jgsuren later werd het we- fom zilver. PLAGNE Oostenrijk ft tijdens de Olympische terspelen de gouden me- le in de viermansbob ge inen. team bestond uit Ingo Ap- Harald Winkler, Gerhard dacher en Thomas Schroll. tsland, met Wolfgang Hop- ils stuurman, werd tweede, tserland (Gustav Weder) ie. )ob van de Canadese piloot inis Marineau stal zaterdag *a Plagne echter de show. de start voor de derde run gde Christian Farstad er met de allergrootste moei- aan boord te klimmen. De lummer twee in de bob be lde bobsleeër werkte daar- de achter hem zittende Pyc overboord. De Cana- :n haalden weliswaar met man de finish, maar wer- prompt gediskwalificeerd, vrijdag had het kwartet, tend onder de naam GOS 1 een circusachtige stunt ehaald. Bij de start voor de ïde run gleed Alexander tjuk uit, maar werd door teamgenoten nog ternau- nood in de slee getrokken. >t was aan de finish de ver ing voor de officials toen 'k dat Bortjuk achterstevo- in de bob zat. Bortjuk kon ia afloop wel om lachen, t een vertoning. Maar op erste meters kon ik alleen akr blij zijn dat ik niet tussen jrand van de baan en de "llslee was plat gedrukt". Helden op klompen „Het deed me uitermate veel plezier juist hem te verslaan. Hij was en is de beste in deze discipline, maar vandaag was ik hem te snel af. Met geluk had het niets te maken. Ik heb drie weken naar deze wed strijd toegeleefd". 'La Bomba', die in Val d'Isère als eerste skiër in de olympi sche geschiedenis zijn titel prolongeerde, was na afloop van de sensationele ontkno ping allerminst met stomheid geslagen. De tweevoudige olympische kampioen in 1988 toonde zich opmerkelijk spraakzaam en goed gemutst. „Na drie keer goud is het voor de afwisseling best leuk ook eens de zilveren plak te win nen", beweerde de multi-mil- jonair met een stalen gezicht. Op de vraag van een Ameri kaanse journaliste of hij zich net als na de Winterspelen van Calgary in het wilde uitgaan sleven gaat storten, antwoord de de playboy onmiddellijk in het Engels: „Morgen neem ik mijn eerste duik". De onverwachte nederlaag van de krachtpatser kondigde zich Alberto Tomba is er quasi gedesillusioneerd bij gaan liggen na zijn nederlaag al in de eerste manche aan. Tomba noteerde de zesde tijd (53,01) en moest liefst 1,58 se conde toegeven op de ontke tende Jagge, de glorieuze win naar van de eerste race. „Ik voelde dat ik snel ging, maar dat mijn voorsprong zó groot zou uitvallen, kon ik aanvan kelijk niet geloven", bekende de vriendelijke Scandinaviër, vorig jaar december winnaar van de wereldbekerwedstrijd in Madonna Di Campiglio. Tomba zocht de oorzaak van zijn mislukte race in zijn mate riaalkeuze. „De kanten van mijn ski's waren te scherp", oordeelde de begeerde vrijge zel. „Bij de laatste test was de sneeuw iets harder. We dach ten niet, dat de omstandighe den zich hadden gewijzigd. Een dure inschattingsfout". De favoriet stond in de finale voor een onmogelijke opgave, maar ging niettemin voor MERIBEL - Canada gaat er prat op het ijshockey te hebben uitgevonden. Ja renlang domineerden de Noordamerikanen de sport tot de eerste Russi sche bondscoach Tarasov kort na de Tweede We- reldoorloog een Canadees ijshockeyboek aanschaf te. Wetenschapper Perci- val analyseerde daarin de NHL, de profcompetitie. Nu beheersen de Russen de inhoud tot in detail. Dat bleek tijdens een zeven daagse toer waarin de Sovjets elke dag een NHL-team klop te. „Geef die jongens een voet bal en ze winnen binnen vijf jaar de Super Bowl", schreef destijds het dagblad Toronto Star. Die imponerende serie in 1972 is lang blijven hangen in Cana da. Sinds dat moment name lijk hebben de Russen het commando overgenomen. En geven dat nog maar zelden uit handen. Ook gistermiddag niet, toen de ijzig kalme ijs hockeyers van het Gemene best van Onafhankelijke Sta ten, de tegenwoordige naam voor de Sovjet-Unie, de finale van de zestiende Winterspelen won. Canada werd in Meribel met 3-1 verslagen. Dave King, coach van Canada, tipte voordat het toernooi in Meribel begon, de Russen als belangrijkste medaillekandi daat. King was zo'n beetje de enige. De revolutie in de Sov jet-Unie had z'n sporen in het eens zo machtige communisti sche bolwerk achtergelaten. En met name in de sport. Wie bijvoorbeeld ijshockey in Rus land speelde diende zich te on derwerpen aan de kadaverdis cipline. Na de omwenteling predikten de nieuwe macht hebbers. onder invloed van Jeltsin de democratie. De sportprestaties leken daar on der te gaan lijden. Grote geld Veel Russische ijshockeyers kozen voor het grote geld in de Noordamerikaanse profliga, in hun ogen de ideale vrijheid. IJshockeycoach Tichonov, die zijn plaatsje achter de bank mocht behouden om de simpe le reden dat niemand zijn taak wilde overnemen, moest daar niets van hebben. De patriot bij uitstek zwoor trouw aan het door hem zelf ontworpen sy steem. De clubtrainer van CSKA Moskou beschikt name lijk elf maanden per jaar over de beste talenten van het land. En dat wilde hij zo houden. In tensieve scouting bracht jaren lang iedere respectabele ijs hockeyer naar Moskou waar Tichonov de scepter zwaait. De voorbereiding op het olym pisch toernooi was bijna iden tiek aan alle voorgaande. Ti chonov, winnaar van twee olympische- en acht wereldti tels, bleef de vader, de wet. Toch was er een verschil. De grote namen ontglipten de 61- jarige Moskoviet. Die prefe reerden het rijke buitenland, waardoor Tichonov vliegens vlug zijn strategiën een nieu we lichting moest inprenten. Vlekkeloos verliep dat proces niet. Vorig seizoen gingen alle wedstrijden om de prestigieu ze Canada Cup verloren en in datzelfde jaar verspeelde Rus land de wereldtitel aan Zwe den. Voor elkaar Daarom mag het olympisch goud van de GOS in Meribel als verrassend worden gekwa lificeerd. Tichonov heeft het toch voor elkaar gekregen in de korte tijd die hem werd ge gund zijn team vernuftig ijs hockey te laten spelen. En bij een opponent van goed gehalte het jonge gezelschap, met een gemiddelde leeftijd van 23 jaar, geduld te laten opbren gen. Om vervolgens als killers toe te slaan. Canada kwam gisteren eigen lijk geen moment in de buurt van goud. Tichonovs plannen waren meedogenloos. Als bloedzuigers schaatste zijn rode leger de tegenstander dol. In tegenstelling tot de Ameri kanen twee dagen eerder, wa ren de Canadezen hierop voor bereid. Fysieke maatregelen vormden twee perioden het antwoord op het Russische spelpatroon. Met talent Eric Lindros, die in eigen land een grote toekomst tegemoet gaat, voorop. Ondanks het feit dat Tichonov zich hierover her haaldelijk beklaagde, hield Ca nada twee perioden stand. Ver volgens toonde Tichonovs keurkorps zijn ware bedoelin gen. De verliezende coach King had respect voor de prestatie van Tichonov. Maar plaatste tege lijkertijd vraagtekens bij de wijze waarop de Moskoviet zijn beste spelers links laat liggen en kiest voor de onervaren jeugd. „Russische ijshockey ers hebben zich nooit leegge- knokt omdat ze verguld waren met hun vaderland, maar uit angst voor een pak slaag van hun leiders. Hoe goed de Rus sen soms ook speelden, het beste in de sporter komt pas naar boven als hij in vrijheid kan handelen". Acht jaar na Sarajevo kregen de Tsjechoslowaakse ijs hockeyers weer een olympi sche medaille omgehangen. In de strijd om het brons wonnen ze zaterdagavond overtuigend van de ploeg van de Verenigde Staten: 6-1 (2-0 1-0 3-1). Coach Tichonov wordt door zijn spelers gejonast na het veroveren van de olympische gouden medaille. Monique Velzeboer wordt na haar val in de finale getroost door haar Engelse vriend Willy O'Reilly. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15