LEIDEN OMGEVING Hadden ze zoveel nensen maar eerder iver de vloer gehad" De 'X' wil leven in de brouwerij [idócSoivtant HEEK EINDE Niet voor iedereen -gx CeidóeSou^a/nt ZATERDAG 22 FEBRUARI 1992 fvolg van voorpagina) joNIQUE ROSO pEN - De opkomst |r de veiling van de iplete inventaris van ooit de bloeiende com- erhandel Infotheek overtrof gisteravond s de verwachtingen het organiserend vei- [huis Troostwijk. In de nishal van hotel Holi- Inn hadden zich vier- tend mensen verza- d en in een aparte hal iden er nog eens 2500. ngmeester Wim Dieker de wind er behoorlijk on- Zijn niet aflatende humor telkens goed voor een ►d gedragen gegrinnik. Iden ze maar eerder zo- mensen over de vloer ge- grijnsde hij bij het zien de duizenden hoopten voor weinig geld een pc'tje, modem, autotelefoon of laserprinter op de kop te tik ken. Het waren vooral particu lieren die zich aan het begin van avond vertoonden en met een zekere gretigheid ingin gen op het bod van „300, 325 daar links, ja, 350 in de tent, kom op dames en heren, voor zo weinig laat ik 'm niet los, 400, gaat u rustig verder, 500, eerste maal, tweede maal, voor die meneer. Of is het mevrouw, dat kan ik vanaf hier niet zien". Een partij van zeven sema foons ging weg voor 750 gul den. Een koopje weliswaar wat de vraag onverlet laat wat een mens met zeven semafoons van het type Semadigit 500 aan moet. Bij de autotelefoons van het bedrijf liepen de prijzen wat verder op. Veilingmeester Dieker zette in op vijfhonderd gulden, maar binnen een halve minuut zat hij op het drievou dige. „Die man van Rohill heeft goede zaken gedaan. Als 'ie betaald kreeg tenminste". Kenners en computerfreaks schudden nu en dan het hoofd bij het horen van de bedragen. Virusvrij „Hoeveel? Vijf en een half? Nieuw kocht ik 'm voor min der, en dan had ik nog zestig megabytes meer. Hier betaal je er nog eens veertig procent bo venop". Die veertig procent be staan uit vijftien procent vei- lingkosten en achttien procent BTW over het totaalbedrag. Daardoor kon wat aanvanke lijk een mooie aanbieding leek, toch nog op een kleine te leurstelling uitlopen. Met broodjes bal voor de prijs van vijf gulden, plastic glazen bier en en het gezellige kouten van een messcherpe en bij vla gen briljante spreekstalmees- ter was een avondje 'Info- theek-veiling' een aangena mer tijdverdrijf dan menig avondje-voor de televisie. Hon derden mensen hadden het zich bij gebrek aan voldoende Humor van veilingmeester Wim Dieker: „Rohill deed goede zaken, als 'ie betaald kreeg tenminste". foto: wim van noort stoelen gemakkelijk gemaakt op het tapijt, wat het 'festival- gevoel' alleen maar versterkte. De belangstelling voor 'de grootste veiling van Europa' mocht ook blijken uit het feit dat de complete oplage van de veilingcatalogus, 10.000 exem plaren, geheel was uitver kocht. Door de drommen men sen die het spektakel in de gro te zaal wilden volgen, kwam de temperatuur al vlug in de buurt van de 35 graden. In ver band daarmee nam ook de po litie nog een kijkje maar er hoefde niet te worden ingegre pen. Zelfs buiten bleek optreden niet nodig, hoewel de politie wel sprak van een 'complete parkeerchaos'. Langs de hele Haagse Schouwweg stonden auto's, tot aan de carpoolplaats aan toe. Incidenten beperkten zich tot een aanrijding op de Ir. Tjalmaweg, het verlengde van de Haagse Schouwweg. Hier bij viel één lichtgewonde. Een 20-jarige man uit Koudekerk reed komende uit Katwijk voor de brug over de Oude Rijn met hoge snelheid- in op de auto van een 21-jarige Noordwijker. Volgens de Rijnsburgse politie heeft de Koudekerker daarbij vermoedelijk het rode licht ge negeerd. Een passagiere van de Noordwijker moest met nekklachten worden overge bracht naar het AZL. ALLERLEIDS nfare mfanfare Vios uit Zoeter- ude treedt morgen op voor plussers in de Stevenshof. toegang bedraagt 2,50 in- slef koffie of thee. De mid- I duurt van 14.30 uur tot 30 uur en vindt plaats in irthuis Stevenshof, Trix windtstraat 4. mmelmarkt (1) buurthuis Matilo, Zaan- lat 126. wordt morgen een unelmarkt gehouden. De anisatie is in handen van imfanfare Matilo. De uit koop begint om 10.30 uur iuurt tot 14.30 uur. okletters eur Cees Brandt brengt morgen de kindervoorstelling Blokletters in het LAK-theater aan de Cleveringaplaats 1 in Leiden. Een jongetje valt in een boek en komt in een bos van blokletters terecht. Deze verdwaalde letters willen nog één keer een verhaal vormen. De voorstelling is geschikt voor kinderen vanaf 3 jaar en begint om drie uur. T'ai Chi De t weede les uit een reeks van drie in de Chinese bewegings leer T'ai Chi Chuan wordt morgen gegeven van 14.00 tot 17.00 uur in de gymzaal aan de Drie Octoberstraat (tegen over no.2). De lessen wroden gegeven onder supervisie van de Aikidovereniging Shi Zen Ryu. In deze reeks wordt voor al aandacht besteed aan het 'pushing hands', oefeningen met een partner. Rommelmarkt (2) In het clubgebouw van Drum fanfare F.B.L. aan de Haze- windsteeg naast de Leidse Schouwburg) wordt morgen een grote rommelmarkt gehou den. De grote uitverkoop be gint om half tien en de laatste spullen moeten om vier uur de deur uit zijn. Van de opbrengst wordenm nieuwe instrumen ten aangeschaft. Pilgrimfathers De historicus prof. dr. J- Schulte Nordholt houdt mor genmiddag een lezing over de Pilgrimfathers in de Pieters kerk. Aanvang twee uur, en tree f2,50. Na afloop van de le zing wordt thee geschonken en wordt een rondleiding door de kerk gegeven. De Pilgrimfa thers waren protestanten die in de zeventiende eeuw naar Nederland emigreerden omdat ze in hun eigen land werden vervolgd. Uiteindelijk emi greerde de groep naar Ameri- Prestatieloop AV Holland houdt morgen een prestatieloop in de Leidse Hout. De afstanden variëren van 2, 1 tot 15.8 kilometer. De start is in alle gevallen om 11.00 uur vanaf de atletiek baan aan de Anthony Duyk- laan, inschrijven vanaf 10.00 uur. Inlichtingen 071-768733. Dichtersmiddag Verbaal Signaal houdt morgen in sociëteit de Burcht weereen dichtersmiddag. Acte de pré- sence geven enkele dichters uit Leiden en omstreken. Aanvang 14.30. Voor meer in formatie Frank Horsman, 071- 123825. Spreekbeurt Gedeputeerde I. Günther houdt maandag een inleiding over 'Goede bedrijfshuisves ting en bereikbaarheid'. Dat doet ze tussen 17.00 en 19.00 uur in Holiday Inn. Günther spreekt op uitnodiging van de regionale werkgeversorgani satie NCW-West. Renaissancedans De muziekschool Leiden be gint op 12 maart met een cur sus renaissancedans. Tijdens de lessen wordt aan diverse dansen gewerkt. De lessen worden gegeven door Vera Ba- ris, oprichtster van het histo risch ensemble Volta en docent aan de Rotterdamse dansaca- demie. De lessen worden gege ven op donderdagavonden tussen 20.00 en 22.00 uur en be ginnen op 12 maart. Opgave is mogelijk tot 1 maart bij de mu- Lezing Kennisoverdracht en toepas sing van schone technologie in ontwikkelingslanden is het onderwerp van de lezing die F. van den Akker van het minis terie van VROM, maandag om 20.00 uur houdt. Het Milieu kunde Dispuut GAIA organi seert deze lezing in het cen trum voor Milieukunde. Gare- markt la. Eetverslaving Vrouwen die last hebben van eetverslaving of dwangmatig lijnen kunnen terecht bij een groepstraining die wordt geor ganiseerd door vrouwenge zondheidscentrum Hara. Maandag om 16.00 uur is de eerste van twaalf bijeenkom sten. Informatie 233209 of 321008. kunst worden getoond. „Daar is zeker behoefte aan in Lei den, want op de schrikkelza- terdag verwachten we zo'n dui zend mensen. Wat we daarna allemaal gaan organiseren zien we nog wel. We hebben er zelfs bijvoorbeeld aan gedacht om een kinderopvang in te richten". Over de naam hebben de kra kers een tijdje moeten naden ken. „Eerst wilden we het de 'ex-Rex' noemen. Maar het werd de 'X' omdat je daarbij een mooi logo kunt maken. Bo vendien komt de X ook in de naam Rex voor en het klinkt wel lekker, want de X is zeld zaam"-. Het Rex-pand, dat rond Kerst mis werd gekraakt, heeft een maand lang als café gefun geerd. Op last van de politie zijn toen de deuren gesloten. „Omdat het niet strookte met het bestemmingsplan. Een so ciaal-cultureel centrum komt daarmee wel overeen. Maar met dat café hebben we wat geld verdiend en dat gebrui ken we om het gebouw een beetje op te knappen". Inder daad hebben geregelde pas santen van de voormalige Rex met name in de avonduren de nodige werkzaamheden kun nen gadeslaan. Maar natuurlijk bestaat de kans dat de 'X' geen lang leven beschoren zal zijn omdat de politie opnieuw de boel sluit. „Dat is het risico van het kra- kersbestaan", relativeert de bewoonster. „Dan kraak ik ge woon weer wat anders. Nee, aan zaken als een hinderwet vergunning heb ik nog niet ge dacht". et bijdragen van Frank Buur- an, Antoon Koch, Rens Kol- tnhof en Monique Roso ïst(l) Iet wordt tijd dat ze er in aag eens een paar Tom lezen opzetten om snel een t te bedenken". Met deze lorden pleitte een woord erder van het Hoogheem- adschap van Rijnland don- ■rdag voor snelle wetgeving er het gebruik van bestrij- ngsmiddelen in de land- en inbouw. Zelden was een lordkeus beter gepast, want e niet alleen dijkgraaf van jnland is maar ook nog eens tor het leven gaat met een am als Van Tuyll van Se- oskerken. mag zich met cht een Heer van Stand noe- En van eenzelfde allure ook de presentatie van :t waterbeheersplan de den voor de tête a tète met media door Rijnlands rste man. Dat slechts drie n de genodigde reeks van ngeschreven persmuskie- n waren komen opdagen led aan die grandeur weinig een Heer van Stand laat :h tenslotte niet zomaar uit it veld slaan. En dus doceer de dijkgraaf met een onver- oorbaarheid waar Norman :hwartzkopf nog een puntje n zou kunnen zuigen lustig over de grote taak die voor :m lag. Er zou een half mil- d in Rijnlands water gesto- in worden. Zeven waterzui- ringen dicht, twaalf uitge- eid en opgeknapt en 1,4 mil- en kuub bagger uit de vaar- o en kanalen geschraapt. ist (2) igger. Het zwaar beladen >ord viel als een kluit mod- r in een rimpelloze Braas- m. Maar de dijkgraaf oreer- monter verder. Hij protes- erde tegen het feit dat zijn am door het slijk werd ge- ald in verband met de om reden baggerstort. „Alle ver inningen zijn langs alle ge- eenten geweest en niemand s er tegen", wees hij naar beboterde hoofden van de kale bestuurderen. „Wat :nkt u dat erin de Leidse achten te vinden is. Ons !le leven zit in die bagger", roorloofde hij zich een vinkslag. „We kunnen toch et 'Not in my backyard' blij- !n roepen", hekelde hij de irtzichtigheid van de lokale sturen die wel willen bagge- n, maar niets willen weten in het opslaan van slib bin- ïn hun gemeentegrenzen. Naakt Nudisme en naturisme zijn vrijwel geaccepteerd in de moderne maatschappij en het lag dan ook voor de hand dat ook in het recreatiege bied de Vlietlanden in Leidschendam/Voorschoten een stuk grond beschikbaar werd gesteld om de liefhebbers van geheel naakt zon nen mogelijkheden te bieden. Wie deze mogelijk door een bosbrand geteisterde woestenij aanschouwt kan zich echter moeilijk voorstel len dat de nudisten hier in grote getalen op af zullen komen. Het Vlietlandse naaktveld is kennelijk nog niet geheel in cultuur gebracht. Wie de moed kan opbrengen om hier toch bloot rond te lopen zal er, gezien de afwezigheid van enige beschutting, rekening mee moeten houden dat duizenden recreanten op zomerse zondagen hem of haar van grote afstand waar kunnen nemen. Alleen een potloodventer zal zich daarbij wellicht lekker voelen. foto:ïejoringers „We kunnen domweg niet lan ger om de brij heen lopen", maande hij op de verzoenende toon van een vader die niet boos is doch verdrietig. List (3) Maar het blijft toch een wat paradoxaal idee. In het be heersplan van Rijnland staat immers ook dat het water van de meren in het gebied rede lijk van kwaliteit is, terwijl de vaarten en kanalen vervuild zijn. Vervuild door het bagger waarin zich behalve ons leven ook nog eens cadmium, kwik, nikkel, zink, lood, koper, fos faat, nitraat, PCB's, PAK's en een schier oneindige hoeveel heid verschillende bestrij dingsmiddelen in bevinden. Om zo'n brij kun je met recht niet heen, maar om 'm nou meteen in het schone water van de Braassem te kiepe ren... Goed, het is volstrekt waar dat het slib in diepe putten onder water waar het niet alleen koud is, maar waar ook geen gevaar is voor oxidatie omdat er geen zuurstof bij kan minder schade veroorzaakt dan in ondiepe kanalen die niet aan die voorwaarden vol doen. Maar hoelang is die the orie nog houdbaar? Het is ei genlijk net als die discussie over de opslag van radio-actief materiaal in zoutkoepels diep onder de grond. Ook daarvan zeiden (en zeggen?) de des kundigen dat het veilig is, maar wie kan met de hand op het hart verklaren dat hij of zij geen twijfels heeft? Het wordt tijd dat ze er bij Rijnland eens een paar Tom Poezen op zet ten om snel een list te beden ken. Verkeer(d) (1) Onze geachte volksvertegen woordigers in de Leidse ge meenteraad dragen de ver keersproblematiek een warm hart toe. Over slechts weinig onderwerpen wordt zo vaak en zo langdurig gediscus sieerd als over het oplossen van verkeersknelpunten. Zonder morren en zonder een spier te vertrekken gaat de voltallige raad akkoord met het verstrekken van een kre diet van enkele miljoenen of het verlenen van een bouw vergunning voor een pand dat eigenlijk niet geheel in het stadsbeeld past. Maar avond na avond na avond kan wor den gevuld met debatteren over een busloze Breestraat, een vierde parkeergarage, een auto-arme/-luwe/-vrije (door halen wat niet gewenst is) bin nenstad en een ondertunne ling van de Schipholweg. Hoe je nu het snelst van Leiden Zuidwest naar de Merenwijk komt via een fatsoenlijk ver keerscirculatieplan, is overi gens nog steeds niet bekend. Ook op kleine schaal kunnen raadsleden zich echter druk maken over de verkeerspro blematiek. Nog niet eens zo heel lang geleden bood een ze kere Diederik Hoekema op het hoofdbureau van politie een petitie aan aan vervan gend korpschef De la Rivière. Het zevenjarig jochie wilde daarmee bereiken dat er meer gecontroleerd werd op het Broekpad. Want waar normaal slechts fietsers zijn toege staan, maken steeds meer brommers de dienst uit en Diederik voelde zich daar niet echt veilig bij. In zijn strijd om regels te handhaven, dreigde de vader van zijn vriendje Si mon nu en dan zelfs bromfiet sers in het water te schoppen. Verkeer(d) (2) Maar 'een zekere Diederik' is niet zomaar Diederik. Diede rik is namelijk het zoontje van Jan Hoekema, raadslid voor D66. De gedachte dat hij zoon lief heeft gestimuleerd om deze actie op touw te zetten dringt zich onwillekeurig op. Kortom: een man die begaan is met de verkeersveiligheid in de stad. Wie schetst dan ook onze verbazing toen wij die zelfde Jan Hoekema op een dinsdagmorgen betrappen op een gedraging die niet be paald bevorderlijk is voor de verkeersveiligheid: pa Hoeke ma negeerde op de kruising Schipholweg/Rijnburgerweg een verkeerslicht dat pontifi caal op rood stond. We kijken, kijken nog een keer om ons ervan te vergewissen dat het toch echt diezelfde Jan Hoe kema is. Maar er is geen twij fel mogelijk. Nu zullen we zelf de laatste zijn om te ontken nen dat wij niet een enkele keer door rood rijden, maar van een raadslid dat zo hecht aan veilig verkeersgedrag mag je toch iets anders ver wachten. Enfant terrible (1) Mat Poelmans, de fractievoor zitter van D66 in de Oegst- geester gemeenteraad, staat bekend als een enfant terri ble. Hij is nooit te beroerd om met gewaagde uitspraken of spectaculaire acties de soms wat duffe dorpspolitiek een beetje leven in te blazen. Be rucht is zijn actie met een schilderij in het gemeente huis. Hij plakte de horizon van het landschap af met tape om zijn woorden kracht bij te zetten, tot afgrijzen van wet houder Ton Kohlbeck die vreesde met een kunstvan daal van doen te hebben, maar Poelmans wist wat hij deed en het schilderij liep geen schade Over het algemeen zijn het echter meer de woorden van Poelmans die met name Kohl beck tot razernij brengen. Het nieuwste idee van Poelmans is om de Leidse Raadsheren- buurt met Leiden te ruilen voor de Oegstgeester Broek en Simontjespolder. Hij wil er met de Leidse wethouder van Rij over debatteren, maar die heeft al duidelijk gemaakt dat het credo „voor wat hoort wat" niet in zijn spreekwoorden boek voorkomt. Verder vindt Mat Poelmans dat Oegstgeest vol is en heeft hij te kennen gegeven dat hij, als zijn kinde ren het huis uit zijn, wil ver huizen naar een gedeelte van het land waar het leefbaarder en rustiger is. Enfant terrible (2) Voorts is Poelmans de mening toegedaan, dat het begrip wo ningzoekende herwaardering verdient. Poelmans vindt het niet juist om een weiland vol te bouwen omdat iedere acht tienjarige een eigen toilet wil hebben. Met name deze op merking is Kohlbeck, die over huisvesting gaat, in het ver keerde keelgat geschoten. Tij dens een receptie naar aanlei ding van het begin van een bouwproject van woning bouwvereniging Buitenlust nam hij duidelijk afstand van de opmerkingen van Poel mans. „De randstad is vol, dat is waar. Maar je mag de deur niet dichtdoen door een wei land heilig te verklaren. Op mijn spreekuur barst het van mensen met huisvestingspro blemen. Er zijn jongeren die tien jaar ingeschreven staan, verzoeken om aangepaste wo ningen, er kloppen asielzoe kers aan en gehandicapten die niet zelfstandig kunnen wonen. Al die mensen hebben een ding gemeen: ze kunnen zich niet zo gemakkelijk ver plaatsen naar elders. Het is a- sociaal om in het volle westen jongeren, zieken, ouderen en buitenlanders het gelag te la ten betalen. De gedachtenis- seling over het bebouwen van polders zal daarom ook voor gezet moeten worden", aldus de wethouder. Als Poelmans de burgemeester van de Raadsherenbuurt wil spelen kan hij beter daar gaan wonen of een enkele reis Rottume- roog nemen, zo werd het de mocratische raadslid te ver staan gegeven. De vrede tus sen de wethouder en Poel mans, die zo graag wethouder willen worden in plaats van Ton Kohlbeck, zal voorlopig nog wel niet worden gete kend. LEIDEN Binnenkort is Leiden een sociaal-cultu reel centrum rijker. De voormalige Rex-bioscoop aan de Haarlemmerstraat is gekraakt door een groepje jongeren dat vindt dat Leiden voor 'het alter natieve circuit' te weinig te bieden heeft. Daarom houden zij 29 februari een 'schrikkelzaterdag', die meteen als startmanifestatie dient voor hun sociaal-cultu reel centrum de 'X'. „Maar het wordt geen herrietent", zegt één van de nieuwe bewoners, een meisje dat met zes ande ren haar intrek heeft genomen boven de filmzaal. „Voorlopig wordt er alleen nog maar akoestische muziek gespeeld, omdat de muren niet goed ge luidsdicht zijn. De buurt hoeft sowieso niet voor geluidsover last te vrezen want de meeste aktiviteiten zullen overdag worden gehouden". Overigens is het cultureel-cen- trum zeker niet alleen bedoeld voor leden van de Leidse 'kraakscene'. „Iedereen is hier welkom", zegt het meisje, dat anoniem wil blijven. „Dat is belangrijk te benadrukken, want het gebouw heeft al zo'n slechte naam omdat er vroeger een porno-bioscoop zat. Nu er krakers zitten is de naam er ze ker niet beter op geworden". In de 'X' zal vooral muziek worden gespeeld en beeldende De voormalige porno-bioscoop Rex in de Haarlemmerstraat wordt als het aan de nieuwe bewoners ligt een cultureel centrum foto: wim van noort Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in me te nemen. Het wordt van u na opgeven van een nieuwe abonnee Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis Noteer als nieuwe abonnee ingaande Dhr/Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: O maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f 79,80 kwartaal via acceptgiro f 82.80 Stuur als dank de schoudertas naar: Naam: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 YC Den Haag. JNZ

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9