Gevlist of geïnformeerd, dat is de vraag Kabinet meester in 'texelen' Muiterij moet in de kiem gesmoord worden li Ruimtelijk beleid in regionaal verband OPINIE CeklaeSou/umt ZATERDAG 22 FEBRUARI 1992 Dinsdagmiddag 18 febru ari 1992. De Tweede Ka mer debatteert over een interview van CDA-sena- tor Ad Kaland met het NCW-blad 'De Werkgever' en de reactie daarop van PvdA-leider Wim Kok in een vraaggesprek met Het Parool. Kaland heeft het einde van het kabinet voorspeld en Kok is daar kwaad over geworden. De vice-premier heeft het ge voel, zegt hij, dat de coali tie van CDA en PvdA door uitlatingen als van Kaland (en van fractieleider Elco Brinkman in diens Texel se rede) langzaam maar zeker de vernieling in wordt gepraat. Op het spreekgestoelte van de Tweede Kamer staat de in stemmig groen gehulde WD- leider Frits Bolkestein. „Me neer de voorzitter, ik denk dat het CDA dit kabinet inderdaad beu is. Het gaat het CDA niet eens zozeer om de koers. In koerswendingen is het CDA gespecialiseerd. Nee, het CDA wordt geplaagd door een mor rende achterban en dat hebben ze al een tijd niet meegemaakt. Als de kiezers weglopen van het CDA, loopt het CDA weg voor het beleid. Het gezag van de heer Lubbers is tanen de, ook binnen zijn eigen par tij. Zei de heer Kok, die naast hem zit, niet dat het tijdperk- Brinkman al zachtjes aan het beginnen is?". Enige minuten later geeft ka- merpraeses Deetman het woord aan minister-president Lubbers voor de repliek van de regering. „Voorzitter, het moet mij toch van het hart dat ik in toenemende mate het gevoel krijg dat ik bezig ben betrok ken te zijn in een proces van verplaatsing van gebakken lucht door de oppositie. Want wat doet eigenlijk de opposi tie? De oppositie, waarvan je zou verwachten dat ze met an dere voorstellen komt en daar voor meerderheden tracht te krijgen in dit Huis, heeft dat kennelijk terzijde gelegd. Ze is op een andere toer gegaan. Ze komt niet meer met reële po gingen om de Kamer te over tuigen, maar ze probeert munt te slaan uit uitlatingen buiten dit Huis door mensen over in terviews ter verantwoording te roepen. Ik vind het een bedekking van een armzalige toestand waarin de WD, al thans de heer Bolkestein die dit interview (hij bedoelde na tuurlijk interpellatie!) heeft aangevraagd, geen kans ziet in een zaak van belangrijk beleid een meerderheid in de Kamer met argumenten te overtui gen. Dan zeg ik: wat moet ik hier verder mee? Is dit beleid in de zin van medewetgeving? Die indruk heb ik niet. Is het controle van beleid? Dat is het ook niet. Wat is het dan wel? Kennelijk oppositie a la de WD". Populisme De sneeren van Lubbers kre gen grote aandacht in de me dia, evenals zijn uitval in het zelfde debat naar zijn partijge noot Kaland. In wezen ging het in beide gevallen ook om de- - zelfde soort kritiek. Volgens Lubbers zijn noch de WD- aanvoerder noch de CDA-sena- tor echt geïnteresseerd in het bijsturen van het beleid. Bei den doen niets anders, sugge reert Lubbers, dan inspelen op en voeding geven aan onlust gevoelens bij dat deel van de bevolking dat zich is doodge- schrokken van het eindbedrag op het loonstrookje van janua ri. Is die beschuldiging terecht? Ja en nee. Natuurlijk heeft Lubbers gelijk als hij sugge reert dat Bolkestein zit te sto ken in het huwelijk van CDA en PvdA. Maar mag de WD'er alsjeblieft?! Het is zelfs zijn dure plicht om constant te pro beren het kabinet ten val te brengen, zodat de WD met haar visie op de inrichting van de samenleving weer aan de bak kan komen. Daarbij horen óók pogingen om de politicus Lubbers te doen afbladderen. Immers, de premier heeft zelf gezegd dat dit zijn laatste termijn op het Binnenhof is. Na deze kabi netsperiode geeft hij het esta fettestokje door aan Brink man. Welnu, dan zou Bolke stein wel gek zijn als hij niet probeerde die periode zo veel mogelijk te bekorten, bijvoor beeld door te stellen dat het Brinkman-tijdperk eigenlijk al begonnen is. Impliciet zegt Bolkestein na melijk dat zijn WD eigenlijk alweer in de regering had moeten zitten. Kroonprins Brinkman stelt zich immers zodanig rechts op dat de WD ervan uitgaat dat zijn voorkeur straks zal uitgaan naar de for matie van een centrum-rechts kabinet. Het is niet voor niets dat de nu bijna legendarische WD-coryfee Hans Wiegel al eens heeft gezegd dat hij onder Brinkman best nog een keertje vice-premier zou willen wor den. Ook ligt er het feit dat Brinkman deze mogelijkheid nimmer openlijk van de hand heeft gewezen. Dualisme Voor Kaland lijkt de zaak an ders te liggen. Zijn partij is wil lens en wetens een coalitie aangegaan met de PvdA en dat legt ook hem zekere verplich tingen op. Maar de CDA-fractie in de Eerste Kamer heeft géén handtekening gezet onder het regeerakkoord zoals de geest verwante Tweede-Kamerfrac tie heeft gedaan. Dat biedt de christen-democratische sena toren veel meer vrijheid dan de CDA'ers aan de overkant van het Binnenhof als het gaat om het bekritiseren van het kabinetsbeleid. Maar al was dat niet zo, dan is er nog altijd het dualisme. Vol gens dit staatsrechtelijke be ginsel, dat het CDA altijd hoog in het vaandel zegt te voeren, bestaan er grote verschillen tussen de verantwoordelijkhe den van ministers en volksver tegenwoordigers. De eersten worden geacht te regeren en de laatsten te controleren. Dat geeft een senator, die (hoewel indirect gekozen) ook een ver tegenwoordiger is van het volk, het volste recht kritiek te leveren op het kabinet. Als Kaland van mening is dat de middengroepen „de rug- gegraat van de samenle ving" gedupeerd worden door een opeenstapeling van lasten verzwarende regerings maatregelen, dan mag hij daar wat van zeggen. En als diezelf de senator constateert dat er mede daardoor zoveel conflic ten tussen CDA en PvdA rijzen dat het kabinet in de modder dreigt te blijven steken, mag hij daar op wijzen. Het doet er niets toe dat bij hem de wens waarschijnlijk de vader van de gedachte is. Gevaar Nu is het wonderlijke dat Lub bers, die zelf als volksverte genwoordiger (CDA-fractielei- der) menigmaal zijn partijge noot Van Agt (premier van 1977-1981) het bloed onder de nagels vandaan haalde, aan vankelijk precies deze argu menten aanvoerde om senator Kaland tegen de toorn van coa litiepartner PvdA te bescher men. Voor de NOS-camera's maakte hij vorige week vrijdag nog eens duidelijk dat het CDA het dualisme belijdt. De PvdA diende dat nu toch wel te te weten. Welnu, dan moest fractieleider Thijs Wöltgens „niet zo kleinzerig doen" over de uitspraken die Kaland in een interview had gedaan. Wat was er veranderd tussen die vrijdag en de daaropvol gende dinsdag, toen Lubbers Kaland in de Tweede Kamer zonder pardon over de hekel haalde? Hoogstwaarschijnlijk dit: de premier had gemerkt dat het voortbestaan van zijn derde en laatste kabinet inder daad, zoals de PvdA'er Kok en de VVD'er Bolkestein hadden gesignaleerd, in gevaar kwam. De oprispingen van Kaland in het blad 'De Werkgever' waren immers met grote gretigheid geïnhaleerd door de rechter vleugel van de Tweede-Kamer fractie van het CDA. De Gual- thérie van Weezeis, de Van Ier sels, de Matemannen en de Hillens, die toch al brooddron ken waren door de Texelse rede van hun voorzitter Brink man, leken zich klaar te ma ken voor een beslissend offen sief tegen de door hen 'deep down' zo verafschuwde PvdA. Het moest nu maar eens afge lopen zijn met linkse anachro nismen zoals een dure volks verzekering tegen ziektekos ten (plan-Simons) en kostbare milieuheffingen op energie (plan-Alders). Rebel Lubbers voelde aan zijn water dat er muiterij dreigde. En sinds de gebeurtenissen op de 'Bounty' weet elke gezagvoer der dat hij een dergelijke ont wikkeling in de kiem moet smoren. Hoe? Door een spraakmakende rebel aan de hoogste ra te hangen (Kaland) en vervolgens diens grootste supporter aan de wal voor een domme sul uit te maken (Bol kestein). Zolang kapitein Lub bers nog geen zekerheid heeft over het door hem begeerde admiraalschap over de vloot van Europa wenst hij niet ge stoord te worden tijdens de na vigatie van het schip van staat der Nederlanden. De auteur is chef van de parle mentaire redactie van onze krant). In 1 De Leidse regio neemt in het Zuidhollandse een aparte plaats in. Tot deze regio beho ren naast Voorschoten ook Lei den - als centrumgemeen te - alsmede Oegstgeest, Lei derdorp, Zoeterwoude en Al kemade. Ingeklemd tussen de agglome ratie Den Haag/Haaglanden in het zuiden en Amsterdam/ Schiphol in het noorden en aan de west- en oostflank op natuurlijke wijze begrensd door respectievelijk Noordzee/ duingebied en het groene hart van Zuid-Holland. In deze regio tevens het W.G.R.-gebied - zijn de laat ste maanden discussies gaan de, zulks op stringente instiga tie van de provinciale over heid, met betrekking tot. nood zaak c.q. wenselijkheid van uitbreiding met een aantal nieuwe woningbouwlokaties, primair in het regiogebied. Deze discussies zullen moeten leiden - blijkbaar op korte termijn tot zo mogelijk ge zamenlijke besluitvorming CDA-RUBRIEK over de vraag welke lokaties voor opvang van de (welke?) woningbehoefte in de regio in aanmerking komen. Daartoe is een vooruitziende blik op de „korte" termijn tot het jaar 2000, maar meer nog op de lan ge termijn tot de jaren 2000- 2015 noodzakelijk. Ook deze jaartallen maken het duidelijk met welke enorm be langrijke beslissingen wij voor de volgende eeuw worden ge confronteerd en wel: ten faveu re van onze kinderen en klein kinderen! Immers mag ervan worden uitgegaan althans dat is onze ervaring dat wo ningcomplexen, mits zowel kwalitatief als kwantitatief goed en duurzaam gebouwd, een levensduur plegen te heb ben van tenminste 75 jaar! Het zou onverantwoord zijn indien beslissingen over zulke ingrij pende kwesties binnen enkele maanden moeten worden ge nomen. Integendeel: zij vragen inten sieve studie van een bezinning op ALLE aspecten van een der gelijke ruimtelijke operatie. Als daar zijn: hoe gaan wij om met de steeds schaarser wor dende ruimte in regio en pro vincie; mogen wij nog verder ruimtelijk beslag leggen op de steeds kleiner wordende groe ne longen en hart? (het zijn es sentiële delen van het Zuidhol landse lichaam); zijn de vraag stukken van milieu en ecolo gie niet van groter orde dan wij ons voor ogen hebben gesteld? zijn de vervoers- en verkeers problemen met de komst van meer bouwlokaties nog oplos baar? en, wat zijn de financiële consequenties? Voor een goed begrip: het zijn geen argumenten om de pro blematiek naar de toekomst te verschuiven. Op ons rust de verantwoordelijkheid om op redelijk korte termijn tot be slissingen te komen. Echter: zonder dat al deze aspecten op hun mérites worden beoor deeld en ingebracht, waarna een integraal ruimtelijk pro gramma kan worden ontwik keld, is het ten enenmale niet verantwoord reeds nu min of meer willekeurig tot aanwij zing van nieuwe lokaties te ko men. Overigens: over welke aantallen woningen praten wij nu eigenlijk, als het gaat om de werkelijke woningbehoefte en welke instrumenten gaan wij gebruiken om die behoefte re strictief te lijf te gaan? Met de eerste aanzet van de nog ongestructureerde struc tuurschets in de hand behoren door een extern stedebouw kundig bureau op alle genoem de aspecten studies te worden verricht, van waaruit de ge meenten uit de Leidse regio een integrale visie en ruimte lijk program dienen op te stel len. De thans zonder prioriteit aangedragen studielokaties kunnen dan bij die studie op eigen gehalte worden beoor deeld. Zo zullen in gezamen lijk overleg de Leidse regioge meenten op verantwoorde wij ze beslissingen kunnen ne men - uiteraard in samen spraak met de provinciale overheid - over het te voeren ruimtelijk beleid. Voor zover onze „draagwijdte" dit toelaat: ook verantwoord ten opzichte van de na ons komende gene raties! (Drs. W.J. Valkenburg is voor zitter van de CDA-raadsfractie in Voorschoten). Vrouwe Justitia spreekt recht zonder aanzien des persoons. Voor een deel van het over heidshandelen geldt hetzelfde. Wetten en regels waarborgen een gelijke behandeling van burgers. Als de omstandigheden waarin sommige burgers verkeren slechter zijn dan voor andere burgers, kan de overheid spe ciale maatregelen treffen ten behoeve van die burgers. Dat is een algemeen aanvaarde taak van de overheid. Op het financiële vlak streeft de overheid naar rechtvaardig heid via het belastingstelsel. Dat noemen we inkomenspoli tiek. In de Nederlandse poli tiek zijn alle partijen daar voorstander van. Mensen met lage inkomens betalen een ge ringer deel van hun inkomen als belasting dan mensen met hoge inkomens. De politieke discussie concentreert zich op de vraag hoe groot de netto in komensverschillen zouden mogen of moeten zijn. Sinds enige weken is er grote onrust onder de bevolking. Het kabinet nam vorig jaar een aantal belastingverhogende maatregelen, zoals verhoging van het huurwaardeforfait, af schaffing van de inflatiecor rectie in de inkomstenbelas ting vanaf de middeninko mens en verhoging van de ac cijnzen op brandstof en tabak. De WD vond en vindt dat zeer onjuist en ook erg slecht voor de werkgelegenheid, maar op zichzelf mag de overheid het doen. Erger vindt de WD het dat het naamde plan-Simons. Maar pok dit mag de overheid doen. Zelfs als dit nog eens bovenop inkomensnivellerende rege lingen als de studiefinancie ring en de individuele huur subsidie komt. Het mag alle maal zolang er democratisch in het parlement over beslist is. Dat is met al deze inko mensnivellerende regelingen ook gebeurd. Een grote meer derheid van CDA, PvdA en D'66 was daar voor. Alleen de WD heeft zich daartegen ver zet. De opeenstapeling van al deze effecten is veel burgers in het verkeerde keelgat gescho ten. Op verzoek van de WD heeft het kabinet de inkomen seffecten nog eens uitgere kend. Dat deze cijfers voor veel groepen veel negatiever uit pakken dan door het kabinet was voorgespiegeld, is natuur lijk al heel kwalijk. Maar veel ernstiger is het feit dat al deze lastenverzwaringen zich voor sommige burgers opstapelen, waardoor hun netto-inkomen vele honderden, zo niet dui zenden, guldens lager zal blij ken te zijn. Dat is niet alleen onrechtvaardig, het is zelfs ronduit schandelijk. Dacht de heer Brinkman op Texel aan die man of vrouw? Ja, soms voel je op je klompen aan dat er iets schort aan de rechtvaardigheid. Zichzelf res pecterende partijen moeten daar iets aan doen. Ik ben er echter niet gerust op. Sinds kort kent immers onze Neder landse taal een nieuw woord: „Texelen". Dat betekent: „Op de ene plaats flinke taal uit slaan, die je op een andere plaats weer vergeten bent". Vroeger noemden we dat met twee monden spreken. (De auteur is lid van de WD- fractie in de Tweede Kamer). Kantineleed Dit wordt een verdrietig stukje. Ik zeg het maar meteendan weet u waar u aan toe bent. Een diepe droefheid doorspoelt mijn gemoed terwijl ik dit schrijf een melancholieke stemming waar ik mezelf nog niet eerder op betrapt heb. En het komt allemaal door het eten, ik ben er misselijk van. Hoe goed kan ik me nog die laatste maaltijd herinneren. Het was kerst, niet alleen de kaarsen fonkelden, maar er glom ook iets in de ogen van die zwarte heren. Haast onmerkbaar d raafden ze af en aan, met een romige soep, een kalkoenborst in mosterd-honingsaus, een glaasje wijn en dessert. Of het ons smaakte, werd fluisterend geïnformeerd, nou: en dat deed het! Maar bij het afhalen van de tafel en 't uitserveren van de Remy Martin, veiwijlde de ober wat langer bij onze tafel dan gebruikelijk. Dit was de laatste keer, leek hij te willen zeggen. „Nou we zien wel, het was een fantastische tijd", zo hielden we de moed er bij elkaar in, wetend dat die t ijd waarschijnlijk nooit meer zou terugkeren. We hebben er dus allemaal aan moeten geloven: na het kerstreces opende het nieuwe restaurant van de Tweede Kamer zijn deuren. Of moet ik hier schrijven: kantineDe obers verdwenen namelijk achter 'counters', werden 'cashiers' of 'floormanager'. De bewoners van de Kamer schaarden zich in soms lange rijen ervoor: dienblad in de hand en de blik op hidpeloos. In de krochten van de kantine rinkelde het bestek en ratelde een lopende band zijn boodschap: leve de vooruitgang! Inmiddels hebben we allemaal al weereen maand of twee ervaring met de nieuwe eetgelegenheid en het wonderlijke is dat vrijwel niemand er gelukkig van is geworden. Natuurlijk: de aankleding is fris-modern en het is allemaal heel efficiënt. Maar de menselijke warmte is zoek, zelfs de gerechten lijken niet meer goed op temperatuur. Nu zou er nog wat voor de nieuwe aanpak te zeggen zijn als het kamerrestaurant een commercieel bedrijf was dat winst moet maken. Maar dat is heiendal niet aan de orde. Net als in slot Bommelstein speelt geld in de Tweede Kamer een ondergeschikte rol. Het presidium, dat waakt over de door de belast ingbetalers gevulde portemonnee, hoeft geen rendement na te jagen en wenst ook op de salarissen van de 'Joosten' die ooit zijn aangesteld niet te beknibbelen. Waarom dan toch die bloedeloze zelfbediening? Wie het waagt lotgenoten die vraag te stellen, waait al snel de vijandschap om de oren. Hebben we dan geen clementie met de kelners, die vroeger de benen uit hun arme lijft moesten lopen? Zijn wij soms te beroerd om zélfde handen uit de mouwen te steken? Is het in de daartoe bestemde bakken deponeren van glas, papier, bestek en borden soms te veel gevraagd? Het ironische is dat juist de obers verbannen achter hun glimmende toonbanken weinig ophebben met deze laaiende solidariteit. ,,Ik sta natuurlijk niet alleen bij die afwasstraat. Ik heb toch nog hele andere belangrijke functies. Ik maak ook de tafels schoon met een waterdoekje dus en ik maak ook asbakken schoon, niet te vergeten", verzuchtte de van cynisme druipende ober Wim Rouwendaal deze week in een interview met NRC Handelsblad. Het is alles van een droefheid die de ziel verteert. Het maken van geintjes met de pers, het ontwikkelen van een eigen stijl, de anekdotes die verteld werden, het behoort voor Wim en zijn collega's allemaal tot het verleden. „Ik heb het er echt moeilijk mee. Je bent al je contact kwijt", zegt hij. Hier is een ober aan het woord die niet alleen zijn baan, maar ook zijn waardigheid is kwijtgeraakt. Maar er is hoop! Ik had dit stukje nog niet geschreven of de commissie voor het restaurantbedrijf maakte bekend dat zij er bij kamervoorzitter Deetman op zal aandringen de bediening in elk geval tijdens de avondmaaltijd wederom in te voeren. „We moeten de zestig kelners de functie teruggeven waarvoor ze ooit zijn aangesteld: serveren!", adviseerde commissielid Alie Doelman-Pel. Een raadgeving die ik alleen maar krachtig kan ondersteunen. En laten we, nu we toch bezig zijnook de flappentappers bij de banken, de kaartjesautomaten op het station en de koffiemachines op de werkvloer maar meenemen. Want waar de machines oprukken gaat de mens verloren. Zeg nou zelf! Na het lezen van het arti kel 'SAVA voelt zich GE VLIST' van de heer Bian- chi, raadslid van de ge meente Den Haag, wil ik graag reageren. Het is altijd jammer als een be stuurder een discussie voert over personen en niet op basis van feiten. Hij onthoofdt de boodschapper van het 'slechte' nieuws en stopt zelf zijn kop in het zand. Spijtig, want zou de heer Bianchi eens wat meer naar de feiten kijken, dan zou hij zich misschien wat minder 'gevlist' (variant op de CDA- versie belubberd?) voelen. Als bestuurder moet je impo pulaire projecten durven ver dedigen. De vuilverbrander (GAVI) bij Ypenburg is zo'n impopulair project gezien de ruim 10.000 bezwaarschriften. Maar als de omstandigheden zich zo sterk wijzigen dat de noodzaak van de GAVI lijkt weg te vallen, moet je dan om wille van het geld dat al is uit gegeven het project doorzet ten? Ik denk van niet. Het is juist als Bianchi zegt dat er al 100 miljoen in de GAVI is geïn vesteerd, maar dat is mijns in ziens geen rechtvaardiging om nog eens 1300 miljoen uit te ge ven als dat misschien niet no dig is. Daarbij komt dat een groot deel van de 100 miljoen is gebruikt voor het aankopen van de grond. Dat geld zal bij verkoop weer terugvloeien in de kas van het SAVA. Dat gemeentebestuurders, wel of niet vertegenwoordigd in het SAVA, niet op de hoogte waren van de nieuwe afval- prognoses van het landelijk Afval Overleg Orgaan kan mij niet verweten worden. In sep tember '91 waren bij de provin cie vergunningaanvragen in gediend voor een totale ver brandingscapaciteit van 800.000 ton afval. Daarna is in oktober in het Regionaal Af valverwijderingsplatform met alle betrokkenen (waaronder SAVA) gesproken over de ver anderende afvalprognoses van het Afval Overleg Orgaan. Uit deze prognoses bleek dat er in Zuid-Holland maximaal 400.000 ton extra verbran dingscapaciteit nodig was. Ook Bianchi's verwijt dat ik mij achter de Raad van State verschuil als het gaat om de verplichting voor Den Haag om een rookgasreiniger te bou wen, terwijl 'ik' de regels zou kunnen beïnvloeden, is on juist. De provincie is er aan ge houden een vergunning te ver lenen die voldoet aan de lande lijke Richtlijn Verbranden 1985. Waarom zouden de re- VAN :ajen v zeg k inl De vuilverbrander bij Ypenburg. gels die gelden voor vuilver branders in Alkmaar, Leeu warden en Zaanstad niet gel den voor Den Haag. Daarnaast had de gemeente Den Haag al bij de sluiting van de vuilver branding in Leiden in 1990 kunnen voorzien dat de Haag se vuilverbranding (WI) een rookgasreiniger moest krijgen. Die rookgasreiniger had er dus al lang kunnen zijn. Het SAVA heeft een verstandi ge beslissing genomen om te onderzoeken of de alternatie ven voor de GAVI realistisch zijn. Dat doet recht aan de be zwaren van de vele tegenstan ders van de GAVI en aan de TEKENING: PR portemonnee van burgers die uiteindelijk de kosten van een nieuwe vuilverbrander zouden moeten opbrengen. Als uit het onderzoek blijkt dat uitbreiding van de afvalver werking Rijnmond (AVR) - eventueel in combinatie met verbanden bij de GEVUDO in Dordrecht - geen goed alterna tief is voor de GAVI, da: de GAVI alsnog gebouwc den. Gelet op de afvalpi ses moet dat dan in ieder een kleinere installatii (400.000 ton in plaat: 600.000 ton). Als in maa onderzoek naar de alterjoet ven wordt afgerond SAVA snel een besl moeten nemen. Bij het besluit dat het moet nemen spelen twr °i ken een belangrijke ro ver{ eerste welke variant ko nak minst, ten tweede een van sluiting van de vuilvei jn t ding Den Haag. Over da r] ste maak ik mij echt z< Wanneer er wordt gelnnat voor de uitbreiding vanoge AVR dan kan de Wf Haag al eind 1993 dicht, het SAVA echter voor de dan zal die sluitingsdata ker niet gehaald worde bouw van de GAVI zal lijk zeker lange tijd w vertraagd door langdurig dan roepsprocedures Het staat voor mij als eeijaK& boven water dat de VVjaarbi Haag zo snel mogelijk moet. Maar dan moet 4kke een oplossing zijn voc eian huisvuil uit Den Haag. Ii zullen we het weten. udin aand (Hans van der Vlist is gt nem teerde voor milieu in Zuil e m; land voor de PvdA). ing iet. s' !kt, 2

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6