krieken volgen oproep )oycot van Nederland België wacht een noodkabinet BUITENLAND iünter Wallraff iet de dood bedreigd Dochter Bush huwt opponent Dertien doden bij aanval in Tchad ïiders illen Babic rvangen Abortus kwestie voor Ierse Hoge Raad ussische raketten waaien met politieke wind mee Zwijggeld in zaak-Tyson f 3090,- ONTMOETING MET KLEURRIJK KENIA lidócQowvant ZATERDAG 22 FEBRUARI 1992 IULEN De Duitse schrijver Günter Wall- f heeft talrijke brieven en telefoontjes ge- >gen waarin mensen hem met de dood be- •igen. Volgens een Berlijnse krant heeft de [eur samengewerkt met de vroegere gehei- Ipolitie van de DDR, de Stasi. „Ik neem ze jr serieus", zei de 49-jarige Wallraff gisteren Ceulen. „Al in 1976 hebben ze geprobeerd n huis in Ehrenfeld in brand te steken". Uit rzorg wil hij zijn vrouw Barbara, die afgelo- maandag een dochtertje kreeg, nu niet r zijn huis in een voorstad van Keulen ha- Volgens Wallraff ontving hij de afgelopen en ongeveer 2000 dreigbrieven en dat ter zijn adres niet in het telefoonboek staat neld. Ze kwamen „allemaal uit rechts-radi- hoek". WASHINGTON Dorothy, de dochter van VS-president George Bush, gaat trouwen met een medewerker van de Democratische afgevaardigde Richard Gephardt, een van de belangrijkste poli tieke tegenstanders van haar vader. Het huwelijk tussen Dorothy (32) en Robert Koch (31) zal plaatsvinden op het presi dentiële buitenhuis in Camp David. De ouders van Dorothy zijn „verrukt" over haar huwelijk met Koch. Hun enige dochter - zij hebben ook vier zonen - is eerder getrouwd geweest, maar is sinds april 1990 gescheiden. Uit dit hu welijk heeft Dorothy een zoon van zeven en een dochter van vijfjaar. „Bulgaren doodden honderden mensen" SOFIA - Bulgaarse grenswachten heb ben de afgelopen 40 jaar meer dan 400 mensen gedood die probeerden het toen nog communistische land te ont vluchten, zo heeft minister van defen sie Dimitar Ludjev bekendgemaakt. Volgens Ludjev werden 339 mensen doodgeschoten in de jaren tussen 1946 en 1985 aan de zuidelijke grens met Griekenland en Turkije. Nog eens 105 mensen werden gedood na 1985, van wie 36 buitenlanders. Uit de cijfers blijkt dat er aan de Bulgaarse grenzen tweemaal zoveel mensen zijn omge bracht als aan de zwaar bewaakte grens tussen de DDR en de Bondsrepubliek tijdens de Koude Oorlog. Sri Lanka stopt baby-handel COLOMBO - Het Srilankaanse parlement heeft gisteren unaniem een wet aangenomen die een einde maakt aan de lucratieve verkoop van baby's aan buitenlandse (echt)paren. De wet richt zich vooral op de zogenaamde baby-boerderijen en par ticuliere tehuizen die voor weinig geld de baby's kopen van arme of alleenstaande moeders en deze vervolgens voor zeer veel geld verkopen. Alleen staatstehuizen mogen bemiddelen bij adoptie en alle procedures moeten voorgelegd worden aan de rechtbank. Officiële cijfers geven aan dat sinds 1964 meer dan 11.500 baby's uit Sri Lanka door buitenlanders geadopteerd zijn. De meeste adop ties werden geregeld door particuliere tehuizen en niet door de tehuizen in handen van de regering. De meeste baby's - in totaal 2935 - werden door Nederlandse echtparen geadopteerd, daarna volg den de Zweden en de Fransen met respectievelijk 2855 en 1220. Ontwapeningsverdrag in juli van kracht BRUSSEL - Het verdrag over conventionele ontwapening in Europa (CFE) zal met enkele kleine wijzigingen medio juli in werking treden. Daarover zijn de lidstaten van de NAVO en elf vroegere Sovjetrepublie ken het gisteren eens gewor den in Brussel. Dit betekent dat de drie Baltische staten en de acht betrokken lidstaten van het GOS de verplichtingen van het in 1990 ondertekende verdrag overnemen van de Sovjetunie. Het document zal waarschijn lijk op 15 juli in Helsinki wor den ondertekend. N'DJAMENA Gewapende mannen in mi litaire uniformen hebben gisteren een aan val uitgevoerd op een politiestation in N'Djamena, de hoofdstad van Tchad. Der tien mensen kwamen om in het vuurge vecht. De slachtoffers zijn zes burgers, een politieman en zes aanvallers. De regering heeft in een reactie op de stroom overvallen en moorden door soldaten die hun soldij niet hebben ontvangen alle troepen de stad uit gestuurd en het dragen van wapens verbo den. Afgelopen zondag werd de vice-voorzit- ter van de Liga voor de Mensenrechten. Jo seph Behidi, op straat doodgeschoten door een soldaat doodgeschoten die het op zijn auto had voorzien. ÏENE Griekse con- ienten-organisaties en idelaren hebben giste- na de oproep daartoe r de media gezamen- besloten tot een boy van Nederlandse en iaanse produkten om protesteren tegen het dat deze twee landen zuidelijke Joegoslavi- e republiek Macedonië ersteunen in zijn stre- naar erkenning. regering heeft geen toe- iming gegeven voor de :ot. Griekenland probeert ruime tijd erkenning van edonië door de Europese Gemeenschap tegen te gaan tenzij deze republiek haar naam verandert. Griekenland heeft de kleine republiek er van beschuldigd dat zij zich de klassieke Griekse naam Mace donië heeft toegeeigend en zo Griekenland berooft van haar cultureel-historisch erfgoed. Volgens de Consumentenbond is de verkoop van geconden seerde melk uit Nederland drastisch verminderd in Thes saloniki, de noordelijke hoofd stad van Grieks-Macedonie. In 1990 importeerde Griekenland 82.000 ton gecondenseerde melk uit Nederland voor een bedrag van 22 miljard drachme (ruim 220 miljoen gulden). Cij fers over andere Hollandse produkten waren niet beschik baar. ..Wij hopen dat de Nederlan ders onze actie begrijpen. We houden van de Hollanders en generaties Grieken zijn groot geworden met melk uit dat land, maar we stoppen met het kopen van hun produkten tot dat een objectiever standpunt ingenomen wordt in deze kwestie", zei Giorgios Tran- gas, een verslaggever voor het particuliere radiostation Sky- radio. Athene's grootste con servatieve dagblad wijdde een groot artikel aan de zaak en kopte: 'Geef uw kinderen geen melk uit Nederland, koop geen kaas, vlees of enig ander pro- dukt en ook geen Hollandse bloemen meer'. Volgens de Consumentenbond zijn er 542 Hollandse produk ten op de Griekse markt en van het aantal Italiaanse pro dukten wordt momenteel een lijst gemaakt. De eigenaar van een van de grootste super marktketens in Griekenland, Kostas Veropoulos, verklaarde dat in zijn 42 winkels de ver koop van Hollandse produkten niet meer gepromoot wordt. „We maken geen reclame meer zoals we anders doen, en de Hollanders, handelaren als zij zijn, zullen de boodschap zeker begrijpen". Veropoulos zei dat hij normaliter jaarlijks voor 1,5 miljard drachme (on geveer 15 miljoen gulden) zui- velprodukten uit Nederland importeert. jGRADO Leiders de Servische regio jina in Kroatië hebben ?ekondigd dat zij hun ident Milan Babic wil- rervangen. stap zou betekenen dat latste regio die zich ver egen het sturen van VN- )en, daar nu waarschijn- nee zal instemmen. De gheidsraad van de VN is steren echter vooralsnog geslaagd overeen- ming te bereiken over ationering van de 14.000 vredestroepen. Sommi- ?den hebben grote be en tegen de hoge kosten net het sturen van de pen gemoeid zijn. Illegalen in Hong Kong De Ierse popster Sinead O'Connor eist (en krijgt) een onmiddellijk onderhoud met premier Albert Rey nolds over het abortusdebat dat het katholieke land al een week in de ban houdt. DUBLIN De Ierse Hoge Raad zal maandag en dinsdag de partijen horen in de zaak om het ver krachte 14-jarige meisje dat van het hooggerechts hof het land niet mag ver laten om een abortus te ondergaan. De Ierse regering neemt de kosten van het beroep dat de ouders van het meisje bij de Hoge Raad hebben ingesteld tegen de beslissing van het hof voor haar rekening. Premier Albert Reynolds zei te hopen dat de kwestie kan worden op gelost zonder dat een referen dum hoeft te worden uitge schreven, zoals in 1983, toen de bevolking zich uitsprak voor het opnemen van een verbod op abortus in de grondwet. In Hong Kong heeft de politie geen medelijden met de honderden Chinezen die vanuit de Volksrepubliek China het meer welvarende Hong Kong binnenkomen om „familie op te zoeken". Alle illegale immigran ten die gepakt worden, gaan direct per politiebusje terug naar hun vaderland. FOTOEPA BRUSSEL De Belgi sche kabinetsformateur Jean-Luc Dehaene heeft de afgelopen dagen koers gezet in de richting van een ongewoon politiek fe nomeen: een noodkabi net. Dat moet bestaan uit christen-democraten en socialisten aan weerszij den van de taalgrens. De Vlaamse CVP (de christen democraten van de demissio naire premier Wilfried Mar tens) heeft zich na lange en zeer verhitte discussies al met een noodkabinet akkoord ver klaard. Wellicht is de vorming van een noodkabinet, waaro ver Dehaene gisteravond op nieuw contacten had met de betrokken partijleiders een wanhopige poging nieuwe ver kiezingen te vermijden. Het noodkabinet moet „beperkt zijn in tijd, in opdracht en in omvang", zo viel in de Brussel se Wetstraat te vernemen. Wel zou de tijdelijke formatie van hooguit tien ministers een aan tal dringende zaken moeten af handelen. Tegen de zomer zou dan een nieuw kabinet kun nen worden gevormd dat mo gelijk een tweederde meerder heid in het Belgisch parlement heeft. Zonder die maximale meerderheid kunnen onze zui derburen hun voorgenomen staatshervormingen niet door voeren. Het is ook mogelijk dat Dehaene tevoren vaststelt wel ke zaken op een tweederde meerderheid in het parlement kunnen rekenen. Die zouden dan door het noodkabinet kun nen worden aangepakt, zonder dat het zelf over die brede meerderheid beschikt. Sabena In België dreigt overigens op nieuw een forse Vlaams-Waals ruzie. Dit keer is de voorgeno men samenwerking tussen de Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena met Air Fran ce de inzet. De demissionaire regering van de Vlaamse chris ten-democraat Wilfried Mar tens wilde gisteren een proce dure starten om de samenwer king van beide maatschappij en in gang te zetten. Maar de leiding van de CVP, de Vlaam se christen-democraten, stak daar een stokje voor. De CVP zegt dat de demissionaire rege ring dergelijke belangrijke be sluiten niet kan en niet mag nemen. Achter die terughou dendheid van Vlaamse kant gaat de angst schuil dat Sabe na langzaam maar zeker door nota bene een Franstalige maatschappij zal worden opge slokt en straks nog slechts een Belgische filiaal is van een be drijf dat in feite in Parijs zetelt. )KOU - Tijdens een itewandeling in de it van donderdag op ,ag was het ruimtepak kosmonaut Volkov aar geraakt. Hij st in allerijl terugke- ïaar het ruimtestation JZijn collega Krikaljov [Jzich gedwongen het alleen af te maken. oudende geruchten over lische problemen waar- Crikaljov zou lijden, zijn ïee ontzenuwd. Een ewandelmg is een im- zware operatie, die al- nensen in tip-topconditie ™n uitvoeren, aldus- ex- in het ruimtevaartcen- buiten Moskou. De ar- lige houten huizen langs ute naar Kaliningrad, een jlijk voorstadje van Mos roepen geen gedachten ruimtereizen en futu- lt|che techniek. Toch leidt weg naar het vluchtlei- centrum van de Russi- ruimtevaart, van waaruit nde en onbemande ruim- epen worden gevolgd en urd. en op een rotonde, aan de Van de stad, staat een gro- alen wereldbol. Rondom l vliegt een kunstig ge monteerde raket, compleet met rookpluim, alles uit staal. We bevinden ons in het tech nologische mekka van de oude Sovjetunie. Teleurstelling overvalt de be zoeker onmiddellijk na bin nenkomst. De hal, met rode lo pers en een witmarmeren Le- ninkop op een manshoog voet stuk, ademen een sfeer van goedkope Sovjet-kitsch. De Blauwe Zaal, waar op omkrul lende blauwe vloerkleden veel te veel pseudo-moderne blau we stoelen klaar staan om gas ten te ontvangen, beantwoordt ook allerminst aan romanti sche jongensdromen over kli nische regelkamers met de nieuwste snufjes op het gebied van high-tech. In een hoek staat een lompe telefoon van Sovjet-makelij, die het donker bruine vermoeden doet opko men dat de ruimtevaartpio niers hier afhankelijk zijn van hetzelfde gammele telefoon net als de rest van het land. Een afbeelding van het ruim testation Mir op een kaart aan de muur neemt de opkruipen de twijfels niet weg, en geeft je het gevoel dat je op schoolbe zoek bent. Chef van het vluchtleidings- centrum Solovjov komt bin nen. Hij vermoedt al waarover we hem willen spreken, want hij heeft de gewraakte editie van Le Figaro al in de hand, waarin de Franse krant meldt dat het goed mis is met Sergej Krikaljov. De kosmonaut zag tijdens zijn verblijf van zes maanden in het ruimtestation Mir zijn vaderland onder zich verdwijnen. Als gevolg van de politieke troebelen in de res tanten van de oude Sovjetunie zag hij zijn oponthoud in de ruimte met nog eens een half jaar verlengd. Volgens de ge ruchten zou Krikaljov er gees telijk niet al te best aan toe zijn. Kilo's lichter Onzin! Sergej is kerngezond, meldt Solovjov. Verslaggever Orlov, die de ruimtevaartont wikkelingen kritisch volgt voor het Russische tv-journaal, bevestigt Solovjovs woorden. „Het werk in de open ruimte is zo zwaar, dat een kosmonaut daarbij acht tot tien kilo aan gewicht verliest. Het is on denkbaar dat ze iemand naar buiten sturen die ziek is", ver zekert Orlov. Vluchtleider Solovjov, die zelf een loopbaan als kosmonaut achter de rug'heeft en ook in het ruimtestation Mir heeft ge woond, weet precies hoe de ge ruchten zijn ontstaan. Hij legt uit dat er in zijn land zoiets be staat als de 'sociale bestelling': een journalist moet met be richten komen die maatschap pelijk gewenst zijn. De ruimte vaart is duur en levert weinig op, dus moeten er kritische verhalen komen. De roddels over Krikaljov komen uit de Komsomolskaja Pravda en het Moskous Avondblad. Verhalen over de verkoop van het ruim testation aan de Amerikanen vallen in dezelfde categorie en hebben niets met de waarheid uitstaande, aldus Solovjov. Inmiddels is de koers weer ge wijzigd, legt de chef vluchtlei- ding uit. Plotseling is het besef opgedoken dat Rusland de ruimtevaart hard nodig heeft en dat het zonde is om zoiets moois zomaar op straat te gooi en. Kortom, de 'sociale bestel ling' is gewijzigd en dezelfde journalisten die de ruimte vaart tot voor kort zwart maak ten, werpen zich nu op als fer vente voorstanders. Toch ontkent Solovjov niet, dat er wel degelijk iets mis is gegaan en dat Krikaljov al lang terug had moeten zijn. De hui dige problemen zijn van poli tieke aard, legt hij uit. Toen de Sovjetunie na de mislukte au- gustuscoup uit elkaar viel, lag de lanceerbasis Bajkonoer plotseling in het buitenland, op het territorium van de voor PITEIN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER De gevangenwagen rijdt snel naar de haven en vlug Jan Robertsz en zijn mannen aan boord gebracht. „Dat st nippertje", roept Van der Decken hun toe, „we vertrek- imiddellijk". Het schip is zeilree, maar er is geen zuchtje jToch geeft Van der Decken bevel de zeilen vierkant bij te k. En dan doet hij iets heel vreemds. Van zijn hoed pakt hij een veertje van een albatros en blaast er tegen. Bijna onmiddel lijk beginnen de zeilen te klapperen en zet het schip zich in be weging, voortgestuwd door een flinke bries. Daar zeilt de „Hol lander" de haven uit! Er is alleen nog één hindernis; de ketting tussen de vestingtorens die de uitgang naar zee verspert. malige Sovjet-republiek Ka- zachstan. De Kazachstaanse president Nazarbajev stond erop, dat er bij de eerstvolgen de vlucht naar het ruimtesta tion Mir een Kazach deel uit zou maken van de bemanning. Die Kazach nam de plaats in van de kosmonaut die Krikal jov had moeten aflossen. De vluchtleiding was bereid een extra raket en een Sojoez- schip in te zetten als Krikaljov verlenging met nog eens zes maanden niet aankon. De kos monaut voelde zich fit en ging akkoord. Artsen bevonden hem gezond en gaven groen licht voor langer verblijf. Het ruimtevaartcentrum in Kaliningrad heeft een speciale kamer voor 'psychologische ontlading'. De kosmonauten kunnen naar deze kamer fami lieleden en vrienden uitnodi gen, maar ook artiesten, jour nalisten en anderen met wié ze via de televisie kunnen praten. Het voedselpakket van de kos monauten bevat officieel geen alcohol, maar Solovjov ver klapt met een glimlach dat, toen hij Mir bewoonde, er bij verjaardagen en andere feeste lijke gebeurtenissen „alles op tafel kwam wat hij op aarde zou hebben gehad". INDIANAPOLIS De vrouw die bokser Mike Tyson wegens verkrachting heeft aange klaagd heeft verklaard dat haar een miljoen dollar is aan geboden als zij de aanklacht nog voor het proces zou intrek ken. „Maar ik zei nee. Dat nooit", zei de 19-jarige Desiree Washington in een talkshow van de Amerikaanse televisie zender ABC. De FBI bevestig de dat er een onderzoek is ge weest naar de beschuldiging van Washington, maar dat de zaak afgesloten is zonder ver dere consequenties. Tyson werd op 10 februari door een rechtbank in Indianapolis schuldig bevonden aan de ver krachting van Washington. Eind maart zél de rechter de straf bepalen. Algerije kalm Voor de eerste keer sedert weken was het gisteren in Algiers rustig na afloop van de traditionele c bijeenkomsten. Een combinatie van regen en de aanwezigheid van veiligheidstroepen hielden de islami tische fundamentalisten van de straat. Veel moslims verkozen te bidden in de kleinere moskeeën in plaats van in de grote moskeeën die centra van politiek activisme zijn. FOTO: EPA LEZERSSERVICE REIZEN 070 - 3 190 882 'JAMBO' (welkom) in Kenia, dat grote, door de evenaar doorsneden land diep in Afrika, kleurrijke smeltkroes van volkeren en culturen. Er is nauwelijks een land dat zo'n veelvoud aan onvergetelijke indrukken biedt en zoveel ontmoetingen met de cultuur en - vooral- de natuur van Oost-Afrika. Op het programma staan:» een uitgebreide, 4 dagen durende safari naar de be roemde wildparken ter wereld bezoek aan een origineel Masai-dorp 2 da gen uitrusten in het luxe DLANI REEF hotel aan de kust vrije dag in Nairobi Inclusief busreis Brussel v.v. vliegreis per SABENA lijndienst Nairobi v.v volpension tijdens safari en aan de kust verblijf in uiterst gerieflijke hotels met faciliteiten kennismakingsavond eigen reisleiding Toeslag 1-persoonskamer f. 125,- VRAAG VRIJBLIJVEND ONS PROGRAMMA AAN 10 daagse safari- en strand- vakantie Vertrekdatum: maandag 1 juni 1992 Inlichtingen en boekingen telefonisch uitsluitend onder nummer 070-3190882, maandag t/m vrijdag van 09.00 - 15.30 uur

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5