Licht coma-euthanasie nog op rood 'idóc Sou/cant BINNENLAND irust na asbestvondst bejaardencentrum Rijk wil „goede voorbeeld" geven Eis jaar voorwaardelijk in 'euthanasie-zaak' i 1 Kabinet verwacht miljardenbesparing PvdA eens met scherpere controle asielcentra iderzoek naar winning van mineralen op Ameland i-MirmiffiMi Polygamie allochtonen hersenschim Bolkestein L ZATERDAG 22 FEBRUARI 1992 ARDINGEN - De centrale hal, de recreatie- te, enkele kantoorruimten en bewoonde bene- amers van bejaardencentrum Drieën-Huysen in dingen zijn gisteren hermetisch afgesloten na ,ndst van asbest. In de hal werd sinds midden e week aan een verbouwing gewerkt. De afgelo- agen is het plafond gesloopt en daarbij werd as- langetroffen. Al eerder rees het vermoeden dat asbest in het gebouw bevond. In het verleden en personeelsleden van het bejaardencentrum wezen op de mogelijkheden dat de gevaarlijke n het gebouw aanwezig was. De directie heeft ermoedens steeds ontkend met als verklaring iets dergelijks niet in het bestek stond". De re en van een onderzoek hebben gisteravond uit- zen dat in de lucht verhoogde concentraties as- lanwezig zijn. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Zelf wil het Rijk volgens Lubbers in de cao-onderhandelingen met de ambtenaren nog wel het goede voor beeld stellen. Ook de onderwijskrachten, die blijkens een recent onderzoek een sa larisachterstand van 10 procent hebben, zouden daarom hun verwachtingen niet te hoog moeten stellen. ,De overheid zal als werkgever behoed zaam optreden. Zelfs als over achterstan den gesproken wordt, willen we niet teveel in het vooruitzicht stellen". Minister Andriessen van economische za ken heeft in een interview met Het Parool gisteren de verwachting uitgesproken dat de koppeling ook in 1993 niet toegepast kan worden. Hij leidde dat af uit het feit „dat het de verkeerde kant opgaat met de economie". De voorspellingen van het Centraal Planbureau (CPB) dat de econo mie de tweede helft van dit jaar weer zal aantrekken zijn onder druk komen te staan, meent de bewindsman. Volgens een woordvoerder van Economische Zaken baseert Andriessen zich niet op nieuwe cij fers van het CPB, maar op „duidelijk waar neembare bewegingen in binnen- en bui tenland". De bewindsman sluit - voor het eerst - een tweede ambtstermijn niet uit. „Als het tenminste zover komt", aldus zijn woord voerder. Andriessen (64) ziet zich als „een algemeen-belang-mens" en als daar een beroep op wordt gedaan wil hij „geen ab soluut neen"zeggen. ROTTERDAM Aanklager mr. R. Gerding heeft gisteren voor de rechtbank in Rotterdam een gevan genisstraf van één jaar voorwaardelijk geëist tegen de 29-jarige ziekenverzorgster wegens poging tot moord op een 74-jarige bewoonster van het Antoni- us-verpleegtehuis in de Maasstad. De officier van justitie achtte bewezen dat de Rotterdamse op 22 mei 1990 mevrouw E. van Riet opzettelijk en met voorbedachten rade insuline heeft toegediend. Er zou geen sprake zijn geweest van euthanasie. Het slachtoffer en haar naaste familie hadden daarover nooit met elkaar gesproken. De ziekenverzorgster wilde door toediening van insuline een einde maken aan het in haar ogen geestelijk en lichamelijk lijden van de bejaarde vrouw. Mevrouw Van Riet raakte weliswaar in coma maar kon worden gered. De vrouw overleed twee maanden later. ,0K VOOR BREZI •antwoording de actie 'Klok voor zi' zijn de afgelopen aan giften de volgen- ledragen op de postre- ing gestort: Noordwijkerhout: 25; Den Haag: 10; J.J.M. Kwintsheul: 25; G. A.W., dwijk: ƒ25, J.Wv.W Den 25; A.J.M., Den Haag: C.J.E., Den Haag: 25; 25; A.M.K., Den 10;M.M.,Den Haag:/10; Almelo: 20; fl.d H Den Haag: 25. G.. Den Haag: ƒ25; MA.V., ƒ50; W.P.J.v.D., Den 10; SV Loosduinen, Loos- ƒ100; G.H.K., Zoeter- 15; E.D.J.W.-d.B.. Voor- 20; W.v.d K.-V., Den Haag ■.C.T.M.B .Den Haag ƒ200; V.-K., Den Haag: 100; N.N 50; Rijs- ƒ25; A.P.J.M.C Den Haag: N.N.. Den Haag: 25; ~.B„ Den Haag: 10; Den Haag: 10;H.L.W.G., land: 100; J.A.M.v.d.R., lurg: 10. C.G.S., Den 10; A.L.J.v.L., Honse- 25; P.G.J.v.d.W.- euwkoop: 25; A.J.M.L., ïede: ƒ100,' P.M.Th.v.d.K., lorp: 20; Zr. J.C.v.L, Den ƒ25; N.N Berkel: 20; H., Seheveningen: 10; Den Haag: 10; d.G.-v.d.G., Leiden ƒ15; ,De Lutte 25; A.d.G. Den 25; H.M.W., Hoogmade: J.A.M.R., Den Haag: ƒ25; „MM. Wassenaar: ƒ25; ,-d.R., Den Haag 10, Haag: 10; PM.B, Leiden: 10, C.L.D Den 10; H-A.SDen Haag: M d.J.. Hazerswoude Rijn- ƒ10, P.v.V Rijswijk: ƒ25; TO Schipluiden: 25; J.W sbergen: 25; J M.M.H., Haag: ƒ10; J.J.H.M.d.V.. Haag 12,50; B.C.A.C., chendam: 10; C.J.H.T., ƒ20; F.W.L., Rijswijk: 25; B, Den Haag: 20; J.J.B., laag: 15; M.E.J.v.S., Rijs- ƒ10; A.M.H., Lisse: ƒ50; .d.K., Alphen aan den Rijn: J.N.M.v.L., Den Haag: 10; Den Haag 50; Den 10-A.G.M.v.D., Poeldijk: D.v.D., Voorhout: 25; A., Rijswijk: ƒ35; V.H.A.S., rdorp ƒ25; J.P.V., Den 50; P.J., Den Haag: 10; Leiden: 15; F.F.d.J., laag 15, S.v.d.K Leiden: C.M J A.-v d.P, Rijswijk: P J.v d.M.-N Wateringen: D.B.. Voorhout: 50: Dat is 2102.50. itaal heeft de actie tot e opgeleverd: Waarvoor onze lijke dank! DEN HAAG - Het plegen van actieve euthanasie bij comapatiënten is nog steeds strafbaar. Aan de recente beslissing van de procureurs-generaal om in een dergelijk geval af te zien van vervolging, kan dan ook geen enkele pre-, cedentwerking worden toegekend. Op dit standpunt stelt minister Hirsch-Ballin van justitie zich in een antwoord op vragen van de SGP-fractie. De SGP-fractie was met het CDA bevreesd dat de uitspraak vorige week van de procureurs-generaal de weg vrij zou maken voor een soepe ler optreden ten aanzien van actieve levensbeëindiging. Volgens Hirsch Ballin moet echter duidelijk zijn dat het onderhavige geval uniek is en daarom niet maatgevend. „Alles afwegende acht ik de beslissing van de vergadering van procureurs-generaal niet onverantwoord", zo schrijft de minister aan de Kamer. Hij voegt er aan toe dat de betref fende arts, een neurloog te Delft, indertijd in 1987 gewe tensvol en zorgvuldig had ge handeld. „Naar heersend me disch inzicht werd voortzetting van de behandeling van de in een onomkeerbare coma lig gende patiënt zinloos geacht". Gedetailleerd beschrijft de mi nister hoe de arts tot het be sluit kwam actieve euthanasie toe te passen. „De beademing werd afgekoppeld in de ver wachting dat de patiënt daarna snel zou overlijden. Dat ge beurde echter niet. Wel raakte de spontane ademhaling gedu rende korte tijd verstoord. Naar het oordeel van de arts was de patiënt in een toestand komen te verkeren waarin sprake was van ernstig lijden. In deze situatie meende de arts na uitvoerig collegiaal overleg dat actief medisch ingrijpen onontkoombaar was". In antwoord op de vraag van de SGP hoe de beslissing van de procureurs-generaal zich ver houdt tot het kabinetsbeleid ten aanzien van euthanasie, antwoordt Hirsch Ballin dat actieve levensbeëindiging bij comapatiënten volgens het ka binet niet tot het 'normale me dische handelen' behoort. „Te vens is vastgesteld dat uit stand van de jurisprudentie geen algemene aanvaarding van zulk medisch handelen kan worden afgeleid". (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - Het kabinet verwacht met de wetswijzigin gen voor de wao in 1994 circa één miljard gulden te bespa ren. Dit bedrag zal oplopen tot uiteindelijk 4,7 miljard per jaar. Het aantal mensen dat straks niet of na enige tijd niet meer voor een wao-uitkering in aanmerking komt zal uitein delijk zo'n 120.000 gaan bedra gen. Niet alleen de huidige arbeids ongeschikten maar ook zeer véle mensen die nu nog wel werken staat „een pure ver slechtering te wachten", con stateert de FNV. Werknemers die op 1 januari 1993 (vermoe delijke ingangsdatum van de nieuwe wao) onder de 50 zijn, zullen immers bij toekomstige arbeidsongeschiktheid een forse veer moeten laten. Eerst vallen zij dan terug naar 70 procent van het laatstver diende inkomen en binnen korte tijd (afhankelijk van de leeftijd) staat hun vervolgens nog een forse verlaging te wachten. Voor een 35-jarige modale werknemer bijvoorbeeld bete kent de nieuwe wet, zo heeft de FNV berekend, dat hij al na an derhalf jaar bijna de helft (45 procent) van zijn inkomen kwijt raakt. Tegenover het ver lies aan rechten staat geen na venante verlaging van de wao- premie, die men moet betalen zo lang men gezond is en een inkomen heeft uit arbeid. Briljante gedachten door BERT JANSMA Iemand die mijn aatidacht voor gekke dingen die met taal te maken hebben deelt, stuurde me een fascinerend knipsel uit de Wall Street Journal. Overeen meneer in Santa Barbara. Califomië, die zich de eerste en enige full-prof epigrammist in de historie noemt. Hij heeft zijn naam mee: Ashley Brilliant. Hij produceert gemiddeld één Briljante Gedachte per 36 uur, doet dat sinds 1967 en zal nu op nummer 5672 zitten. Hij noemt ze bescheiden 'Brilliant Thoughts' en vraagt er copyright op aan. Een postorderbedrijf in feestartikelen adverteerde met ondergoed waarop de tekst: „Ik mag dan niet perfect zijn, maar sommige onderdelen van mij zijn uitstekend". Ashley dreigde de firma een proces aan de broek te doen, maar kreeg voor 't zover was een cheque van duizend dollar en de belofte dat het artikel uit de handel werd genomen. Want die tekst was een van zijn Briljante Gedachten. Jarenlang hebben ze in Readers Digest gestaan, en toen ontving Mr Brilliant (geen pseudoniem overigens) er nog maar vifftig dollar per stuk voor. En iedereen citeerde ze op van alles. Pas in '79 oordeelde een rechter in Los Angeles dat de puntige uitspraken van Ashley epigrammen waren en recht hadden op volledige auteursrechtenbescherming. In tegenstelling tot ordinaire 'korte zinnen' waarbij dat niet kan. Sindsdien moet iedereen uitkijken of hij niet toevallig een van Ashley's duizenden bedenksels gebruikt. Maatschappij 3M deed dat niet en verspreidde een 'Post it'-blocnote met de tekst: „Al wat ik wil is meer dan ik ooit zal krijgen". Nummer 212 uit de collectie. 3M herstelde de fout via overmaking van zesduizend dollaren de auteursrechten over verkochte exemplaren. Ashley, een ex-professor in de geschiedenis, verdient per jaar 100.000 dollar met zijn werk, inclusief wat erbinnenkomt via door hem geproduceerde ansichtkaarten met zijn teksten die hij voor 25 dollarcents verkoopt. Hij heefteen recept voor zijn wijsheden: géén woordspelingen, géén modieuze zaken, geen rijm om het rijm. En niet meer dan zeventien woorden, net als een Japanse haiku. Een tekst achterop een auto als „Is 'tal leuk?" vindt hij maar niks. Zijn variant is: „Ik geloof dat ik leuk vind wat ik denk dat er gebeurt". „Een diep commentaar op het wezen van de werkelijkheid" zegt hij. Hij doet ook wel eens wat gratis de deur uit. Zoals Briljante Gedachte num mer 1041. die meneer Joe A. Fear uit Leadville. Colorado, op het graf van zijn vrouw mocht zetten: „Voor ik wist dat de beste tijd van m'n leven was aangebroken, was hij weg". Maar meneer Fear diende wel de naam van Ashley Brilliant met copyright-tekentje op de grafzerk te plaatsen. Briljant. Onderhoud CDA-fractievoorzitter Elco Brinkman heeft een onderhoud met een kleuter tijdens een werkbezoek aan het onlangs geopende kinderdagverblijf 'Dikkie Dik' in Spijkenisse. FOTO: ANP NAVO oefening in Twente op beperkte schaal HENGELO Het ministerie van defensie en de NAVO-au- toriteiten hebben overeen stemming bereikt over het be perken van de vliegactivitei- ten tijdens de NAVO-oefening van 25 tot en met 27 februari op de Vliegbasis Twenthe. Op deze wijze wil Defensie reke ning gehouden met de gevoe lens in de omgeving van het vliegveld na het ongeval met de F16 op 11 februari in Henge lo. Het begin van het dagelijk se vliegprogramma is ver plaatst van 7.00 uur naar 9.00 uur. Het einde van het dagpro gramma is vervroegd van 18.00 uur naar 17.00 uur. Het voor deze oefening gebruikelijke avondvliegen is teruggebracht tot één avond. Verder is het aantal voor de oefening ge plande vluchten met 40 pro cent verminderd. Het gemeen tebestuur van Hengelo heeft gisteren in een brief bij com mandant F. Vogelpoel van de Vliegbasis Twenthe met klem aangedrongen op afgelasting van de NAVO-oefening. DEN HAAG - De PvdA- fractie in de Tweede Ka mer is bereid akkoord te gaan met verscherping van de controle op in cen tra verblijvende kansloze asielzoekers. Maar uitgangspunt van de PvdA blijft dat de asielcentra voor buitenlanders wier asiel verzoek is afgewezen niet op slot gaan. Een woordvoerster van de frac tie bevestigde gisteren dat bin nen de PvdA wordt gestoeid met een aantal „gedachten" over mogelijke maatregelen om tot verscherping van de controle te komen. Een ervan is om afgewezen asielzoekers te verplichten zich twee keer per dag te melden in de centra v/aar ze verblijven. De asiel zoeker die zich niet houdt aan zijn meldingsplicht wordt be schouwd als illegaal en wordt, eenmaal door de politie opge spoord en aangehouden, zon der meer het land uitgezet. CDA-woordvoerder Krajen- brink noemt dit voorstel „best aardig". Maar hij wil zich ver der niet uitlaten over de vraag of dit voorstel voor het CDA voldoende is. Het CDA wacht de voorstellen van het kabinet af. Over de kwestie dreigt een conflict tussen beide coalitie partners. Het CDA staat maat regelen voor waarmee wordt voorkomen dat asielzoekers de centra vrij in en uit kunnen lo pen. Volgens de PvdA komt dat in de praktijk neer op ge sloten centra en dat is voor de sociaal-democraten onaccepta bel. PvdA-kamerlid Van Traa noemde de zaak onlangs een kabinetscrisis waard. AND Een studie ie Noordelijke Ont- ïlingsmaatschappij iimoet uitwijzen of nancieel aantrekke- zware mineralen af iven op het Noord and van Ameland. o entuele rendabele win- A noet nog dit voorjaar inden, voorafgaand aan Isuppletie op het eiland. ks Geologische Dienst oekt de hoogte van de traties mineralen langs ilander kustlijn. De stormen van de afgelopen twee jaar hebben grote hoe veelheden zware mineralen op het strand van Ameland aan gespoeld. Op het strand zou over een afstand van drie kilo meter zeezand zijn afgezet dat gemiddeld tien procent mine ralen bevat. Dr. R. de Meijer van het Kernfysisch Versnel ler Instituut (KVI) van de Rijksuniversiteit Groningen schat de marktwaarde van de mineralen op 30 miljoen. „De concentraties zijn hoog genoeg om winning lucratief te ma ken", is zijn mening. Eind 1989 is ook al onderzocht hoeveel zware mineralen op het strand van Ameland lagen. Toen ble ken de concentraties in het zeezand rond de één procent te liggen en daarmee was win ning veel te duur. Waardevolle mineralen, zoals titaan en.zirkoon, zijn bruik baar in de vliegtuigbouw en als kleurmiddel. Het winnen van de stoffen uit zeezand is een kostbare zaak, omdat daarvoor een scheidingsinstallatie no dig is van circa 20 miljoen gul den. Bij de opspuiting van 2,5 miljoen kubieke meter zand op Ameland in 1989 bleek win ning van mineralen geen haal bare kaart. Alleen al voor het transportkosten van het zee zand met de mineralen naar een scheidingsdepot stegen al uit boven de uiteindelijke op brengsten. Onderzoeker De Meijer uit Groningen heeft de mineralen- wanning weer actueel ge maakt, nadat zijn instituut on langs subsidie kreeg voor de ontwikkeling van een detector voor de opsporing van minera len op de Noordzee. In totaal is 1,4 miljoen beschikbaar om in vier jaar een meetinstru ment te ontwerpen. „Met deze apparatuur gaan we de bron opsporen van de zware minera len op de zeebodem. In combi natie met zandwinning kan het dan boven water worden gehaald", aldus De Meijer. De Rijks Geologische Dienst doet boringen aan de voet van de duinen om te zien of de con centraties inderdaad hoog ge noeg zijn, zoals De Meijer voor spelt", aldus D. Kessler van de NOM. Hij beseft dat alles af hangt van de houding van Rijkswaterstaat, de beheerder van de kustlijn op het wadden eiland. „Als Rijkswaterstaat niet bereid is bij de zandsup- pletie rekening te houden met het afgraven van de minera len, blazen wij ons plan af'. iPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON Diplomatieke posten in GOS-republieken DEN HAAG Nederland zal mogelijk nog dit jaar een zelf standige diplomatieke post openen in Kiev, de hoofdstad van de voormalige Sovjet-re publiek Oekraïne. Daarnaast zal snel een consulaat-gene raal worden gevestigd in Sint Petersburg (Leningrad) in de republiek Rusland. Wat Joego slavië betreft zal in de loop van 1993 in ieder geval een diplo matieke post worden geopend in Slovenië of Kroatië. (g/ORLD ON ICE Een fantastische show voor het hele gezin! «rde plaatsen) 45.- ƒ35.- ƒ30.- 20.- Dmsdag 3 maart Woensdag 4 maart Donderdag 5 maart Vnidag 6 maart Zaterdag 7 maart Zondag 8 maart 1900 12.30- 16 00 12.30- 16 00 14 00- 19 00 12.00- 15 30 1930 12 30- 16 00 KAARTEN VERKRIJGBAAR BIJ Nederlands Congresgebouw 070-3520304 (van 10.00 -15.00 uur) Bespreekburo Haagsche Courant 070-3656806 Alle WV bespreekburo's 070-3546200 Landelijke Reserveerliin 070-3617710 (tot 22.00 uur) GENUMMERDE LOGE PLAATSEN alleen verkriigbaar bi| het Congres gebouw en het Bespreekburo Haagsche Courant. GROEPSBOEK- INGEN aïaen btj het Congresgebouw HOMEVIDEO DEN HAAG Er is geen enkele aanwijzing voor polygamie (veelwijverij) onder allochtonen in Ne derland. WD-leider Frits Bolkestein heeft zich volgens het ministe rie van justitie en de vreemde lingenpolitie dan ook eerder deze maand ten onrechte ge keerd tegen zogeheten polyga me gezinshereniging. Tijdens een spreekbeurt in Leiden verklaarde Bolkestein dat hij er bezwaar tegen heeft als een Marokkaan die in Ne derland al getrouwd is. een an dere echtgenote uit het land van herkomst laat overkomen. „Ik heb geen bezwaar tegen cultureel pluralisme, maar ik ben een tegenstander van po lygamie". Bolkestein had het thema van de polygame ge zinshereniging opgediept uit een artikel in de Telegraaf van september vorig jaar, waarin een medewerker van de afde ling burgerzaken van de ge meente Amsterdam beweert dat er alleen al in de hoofdstad naar schatting achthonderd mannen zijn die volgens de ge gevens op hun persoonskaart twee echtgenotes hebben. Overhaast De WD-leider heeft daaruit overhaaste conclusies getrok ken, zo blijkt uit navraag bij het ministerie van justitie, de afdeling burgerzaken van ge meente Amsterdam en de vreemdelingenpolitie. Gert Riphagen van het ministerie van justitie: „Polygame ge zinshereniging is simpelweg in strijd met de wet. En overi gens moet een verzoek om ge zinshereniging altijd bij de vreemdelingenpolitie worden ingediend". „Zodra uit de papieren blijkt dat iemand in bijvoorbeeld Marokko al getrouwd is, kan hij voor de Nederlandse wet niet nog een keer trouwen. En iemand die in Nederland ver blijft op grond van een huwe lijk met een Nederlandse vrouw, kan geen andere vrouw naar Nederland laten overko men. Deze persoon kan na tuurlijk wel proberen een ver blijfsvergunning in Nederland te krijgen, maar dat lukt vrij wel nooit". Slagen allochtonen er dan op grote schaal in door de mazen van de Nederlandse wet te glippen? Volgens plaatsver vangend chef Oldenkamp van de Haagse vreemdelingenpoli tie is ook dat vrijwel uitgeslo ten. „Iedereen die een ver blijfsvergunning krijgt, moet een officiële verklaring indie nen waaruit blijkt of men al dan niet is getrouwd. Die hele papierwinkel wordt zeer nauw keurig bestudeerd. Het is daar door zeer moeilijk om het ver bod op polygamie te omzeilen. Er is mij geen geval van be kend". De feiten zijn in de Telegraaf, om het beleefd te zeggen, niet helemaal juist weergegeven, laat J. Kroesen, stafmedewer ker van de gemeente Amster dam weten. De waarschuwin gen van de WD-leider, zo con cludeert hij, moeten dus op een hersenschim berusten.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3