finale Landelijke squashcompetitie steunt op individuele klasse UDO, de voetbalclub die haar eigen clublied vergeten is Ronde van Zoeterwoude weer zeer sterk bezet CeidaeSoutcwit ZATERDAG 22 FEBRUARI 1992 PAGINA 31 De squashteams uit de Leidse regio zijn goed vertegenwoordigd in de landelijke competitie, dels weer in volle gang. Idoor PETER KLEIN LEIDEN Met squashteams in de hoogste landelijke klassen, de SRC Alphen in de superdivisie bij de mannen en Dekker War mond op hetzelfde nivo bij de vrouwen, is de Leidse regio goed vertegenwoordigd in de landelij ke competitie. De individuele klasse van de teamspelers be paalt letterlijk de hoogte van de divisie, waarin wordt uitgeko men en de plek, die op de rang lijst wordt ingenomen. De squas hers en -sters zitten alweer volop in de tweede helft van hun com petitie. Een overzicht. In één opzicht is het eerste mannen- team van Detach/Alphen een buiten beentje in de landelijke superdivisie. De drie vaste spelers, de broers Peter- Paul en Jan-Willem Scheerder en Ray mond van Kastrop, kunnen allen om schreven worden als eigen kweek, en dat is in een klasse, waarin sponsoring toch de hoogte van de divisie in de com petitie en op de ranglijst bepaalt, be paald een unicum. De sponsor van de Alphenaren investeerde niet in het aan trekken van een min of meer professio nal als eerste heer, maar rekent op de onmiskenbaar aanwezige individuele klasse van het trio. Toch zou de deelna me van squashprof en Nederlands nummer drie, de in Alphen geboren en getogen Michael Vertogen, de ploeg in de kampioens play-offs kunnen bren gen, terwijl nu de voorlaatste plaats wordt ingenomen. In het duel tussen Detach/Alphen en Vertogens team. Selling Squash World had de squash prof overigens het maximale aantal ga mes nodig om de jongste Scheerder eronder te krijgen. Het Utrechtse All Inn is nog zonder punten en daarmee de degradatiekandidaat, maar dreigt het team met een buitenlander te ver sterken. Routiniers Bij de superdivisie van de vrouwen heeft de sponsoring ook haar intrede gedaan. Met steun van Philips wist Vic toria uit Rotterdam na de nationale ti tel het ploegkampioenschap van Euro pa te verwerven. Daarmee werden Marjolein Houtsma, Josée Houben en Jacqueline van Nauta Lemcke een klas se apart in Nederland en dus veel te sterk voor Dekker Squash. Mary Gillies en Liz Weare, de beide Sassenheimsen haalden vorig jaar ter completering van de formatie een derde routinier,"Ma rietta Peters, over het eerste enkelspel te vertolken. Net als Alphen reikt ook Dekker niet verder dan de voorlaatste plaats, maar ook hier is een duidelijke degradatiekandidaat aanwezig, het nog puntloze Etten Leur. „Voor de langere termijn is het aan trekken van Marietta Peters dan ook geen oplossing", is de mening van Rob Moerer, die als competitieleider fun geert. „We zullen bij Dekker van onder af aan moeten aanvullen. Maar als Pe ters aan het einde van het seizoen weer teruggaat naar het oosten, zijn de ver vangers niet voorhanden. Het gat met het tweede damesteam is redelijk groot. We zijn in ledenaantal en in nivo in de breedte enorm gegroeid, maar het ont breekt ons, zoals onze nieuwe trainer Arthur Smit al gesteld heeft, aan jeugd die voor squash wil kiezen." Uit team 2 is de opvolging niet te halen. De ploeg, die het wegens gezinsuitbreiding zon der Maddy Asselbergs moet stellen, is in de tweede divisie met voormalig eer- steteamspeelster Vivian Alders, de met internationaal tennis gestopte Jacqueli ne van Wijk en met de nieuwe namen, Carla van den Berg en Frida Juraij wel een subtopper. Wel dringt zich de ver gelijking met Dekker Tennis op, waar de leiding niet langer bereid was de jaarlijks terugkerende inspanningen te plegen om de club op de been te hou den. Individueel Steunt het damesteam van Dekker op de individuele klasse en routine van Mary Gillies en Liz Weare, ook het eer ste mannenteam van Dekker, dat in de eerste divisie uitkomt, heeft die ele menten in zich verenigd. „Dat geeft trouwens veel problemen, want onze spelers hebben allemaal een drukke en vaste baan, zodat we veel met invallers moeten werken." Voorlopig hebben de voormalige topper Rik Zandvliet, Harm-Jan Kits en de man, die zowel in tennis als in het squash in de hoogste competitiedivisie speelde, de hoofdtrai ner/coach van het Dekker Tennis Col lege, Carel de Bruijn, aan Charles Jent voor de uitontmoetingen en aan squa- shtrainer Arthur Smit voor de thuis wedstrijden niet voldoende om het team steeds compleet te hebben. „We hebben ons inmiddels beraden hoe het verder moet", merkt competitieleider Moerer op. „Want bij het tweede team wordt ook al steeds een beroep op re serves gedaan." Ton Creighton, Gijs Tan, Luyke Tjebbes, Fred van Dijke en Mike Thacker kunnen met zijn vijven voor vier plaatsen rouleren, maar heb ben de steun van hun vroegere maatje, de zelf naar het derde team teruggetre den Jaap de Zwart, nog hard nodig. Op individueel resultaat, een team be staat met uitzondering van de superdi visie (een trio), uit vier spelers die elk een enkelspel afwerken, hebben de Dekkerteams een positie in de midden moot bereikt. Een positie, waar Casino geacht werd bovenuit te stijgen, maar waar het tegendeel waar is. „We missen dit jaar drie spelers", is de toelichting van captain Anton-Will van Zoelen op de laatste plaats, die de Noordwijkers dit seizoen in de tweede divisie inne men. „Fred Voogd is naar Hoofddorp vertrokken en Ibbel Ansink zit momen teel in Engeland. Zelfben ik nog steeds zodanig aan mijn rug geblesseerd, dat ik niet kan spelen. Jan van Duijn is de enige van het team, die is overgebleven. Maar alleen redt hij het niet. Arjen van Duyn, Mark Minnee, die overigens in militaire dienst moet, en Gijsbert Slin gerland hebben individueel nog niet het nivo om in deze klasse het team te kun nen handhaven." De terugkeer van Van Zoelen laat nog op zich wachten. „Squashen gaat nog niet", sluit de ook in tafeltennis en tennis uitblinkende captain af. „Maar ik laatst weer wel eens getafeltennist en daarna had ik geen last van mijn blessure." Hoop dus voor Casino. De SRC Alphen en Dekker Warmond nemen als vereniging de toppositie bij het squashen in de Leidse regio in. De Alphenaren zijn toonaangevend bij de mannen. Het tweede team met André Chevalier, Jeroen van der Zwan, Han- ne van Baarle en Theo Demoet deelt de middenmoot met Dekker 1. Het derde team zal de tweede divisie, net als Casi no vaarwel moeten zeggen. Bij de vrou wen leidt Dekker, maar volgt de SRC Alphen goed. De toppositie gaat aan de van de Leidse SRC overgestapte Karir Swiers, p.r.-vrouwe Angelique Komen en de uit het tweede team toegevoegde Jacqueline den Adel voorbij. De indi- duele klasse van de met onregelmatige werktijden geconfronteerde Marjolein Vertogen en Sannie Bombeeck kon net 1 De tweede helft van de competitie is inmid- FOTO.SP te weinig in de strijd worden geworpen. Om dezelfde reden strijdt Alphen 2 (Olga van den Berg, Ingrid Markenhof, Miranda Goos en Liana Idelenburg) in dezelfde afdeling als Dekker 2 tegen de degradatie. De laatste, maar niet de minste club, beschikt wel over een toppositie. De Leidse SRC is koploper in de afdeling van de tweede divisie, waarin zich ook de 'reserves' van Dekker en Alphen be vinden. Het gemis van Karin Swiers, het alleen nog als invaller willen optreden van Jana van Duyn en het niet meer squash-spelen van Kitty Klaassen en Sandra Bakker werd opgevangen door naast kopvrouwe Claire Freling drie vrouwen uit een opgeheven vereniging in Zoetermeer over te hevelen. Onder redactie van Unicum Afdelingsvoorziter Diederik van der Veen Meerstadt moest dit jaar al vroeg zijn eer ste kampioensspeech afsteken. Óp het winderige veld van LSVVveroverde Kou dekerk de retourticket naar de KNl^B en werd daarmee de eerste kampioen in de regio Leiden. Nog nooit eerder werd de kampioenstrofee al zo vroeg in het sei zoen overhandigd. Een unicum dus. De ovennacht van Koudekerk was deze voet baljaargang zo groot dat half februari de competitie al beslist was. De roodwitte se lectie stak met kop en schouders boven de rest van de afdeling uit en eindigde de race om de titel met een voorlopige voor sprong van zes punten. De ovennacht van de ploeg van Peter Vlasveld is echter wel tekenend voor de zwakte van het afde lingsvoetbal in Leiden. De laatste jaren is het niveau steeds minder geworden en het vooral op zaterdag wordt het voor de competitieleider steeds moeilijker een re presentatieve competitie in elkaar te draaien. Het wordt dan ook tijd dat de beleidsmakers in Leiderdorp eens met de Kees van Kesteren clubs om de tafel gaan zitten om daar eens over te gaan praten. Want op een competitie waar door het grote krachts verschil nauwelijks nog enige spanning valt te beleven daar zit niemand op te wachten. Dweilen Ondanks de ferme taal en dreigementen van de KNVB. CO VS en andere organi saties die zich inspannen voor de belan gen van de scheidsrechters wijst niets erop dat de toegenomen agressie op de voet balvelden aan het afnemen is. Een vluch tige blik in de maandagse sportbijlage leert dat nog steeds veel te veel spelers vroegtijdig het veld moeten verlaten. In de afdeling zondag verwijderde scheidsrech ter Koppel uit Oegstgeest maar liefst ze ven spelers en moest hij daardoor twee keer een duel staken. De verontwaardi ging over zijn handelswijze was groot bij spelers en bestuurders en zijn populariteit zakte ver onder nul. In het clubblad van Alkmania stond het treurige relaas van een uit de hand gelopen jeugdwedstrijd tussen Alkmania AI en ÖDWS A1. Ook hier moest de man in hel zwart het duel staken omdat met name de Leidse spelers in woord en gebaar alle normen van fat soen overschreden. En deze twee voor beelden lijken nog maar het topje van de ijsberg. Het wordt nu echt tijd voor harde maatregelen Ieder ander alternatief lijkt uit te draaien op dweilen met de kraan open. Gedreven Noordwijk is na het puntverlies van Kat wijk nu alleenheerser in de eerste klasse A. Een prima prestatie van een team dat bij aanvang van de competitie nu niet di rect bij de favorieten werd gerekend. De weg is echter nog lang en in de komende tien wedstrijden kan nog er nog heel veel gebeuren. Trainer John Eelman is daar om nog niet erg onder de indruk van deze tussenstand en blijft daarom het optimis me op sportpark Duin wetering nadruke- lijk temperen. Toch is de Haarlemse oe- fenmeester in zijn vijftiende seizoen zeer gedreven bezig. Hij beseft als geen ander dat met deze selectie het mogelijk is om de hoofdprijs te pakken. Na jarenlang in de schaduw van regioclubs als Rijnsburg- se Boys en Quick Boys te hebben moeten spelen staan de roodwitten er nu gunstig voor. En als het aan John Eelman ligt dan gaat het deze voetbaljaargang ook ge beuren. Het sportieve hoogtepunt van UDO lag in de jaren zeventig. Toen promoveerde de ploeg onder leiding van Henk Swaak naar de derde klasse. m FOTO: PR 6 door 1 ED KORFF DE GIDTS OEGSTGEEST - De Oegst- geestse voetbalclub UDO (Uit- 5 ïoudingsvermogen door oefe ning) heeft al een bewogen ge schiedenis achter zich. In de 54 aar, dat de club nu bestaat, heeft nenig jeugdige voetballiefheb- )er het geel-zwart gedragen. Een indruk van UDO, de club die iinds haar 25-jarig jubileum haar :lublied vergeten is, en de vere- ïiging waarop spelers en speel- iters soms met elkaar trouwen. )e naam 'Uithoudingsvermogen door Oefening' is in de dertiger jaren verzon- len door een pater. Grappig genoeg liet voor een voetbalvereniging, maar 'oor een gymnastiekvereniging, aldus dpCees van der Star. Hij is al 17 jaar voor zitter en hij herinnert zich de hoogtijda len van UDO nog goed. In de periode 73- '90 voetbalde de club afwisselend rs n de derde en vierde klasse van de .e CNVB. "Dat waren fantastische tijden l'; 'in mee te maken, met de drie broers IVitteman, die het elftal droegen". Het te:lublied moet in die tijd ergens onstaan n]:ijn, maar niemand weet er meer de ^jnelodie van, laat staan de tekst. Van Ier Star kan zich alleen nog herinneren lat het heel veel coupletten had. In de jaren zeventig had UDO een echte sup portersvereniging. "Die heeft zelfs geld ingezameld voor een tribune op onze oude accomodatie in sportpark 'De Voscuyl", aldus de voorzitter. Momen teel zetelt UDO op een steenworp af stand van dit oude complex. Op 6 maart viert de vereniging haar tiende verjaar dag van dit complex. Van der Star her innert zich' nog de opening. "We had den vooraf affiches opgehangen voor een playbackavond, met onder andere een Lee Towers- playbacker. De hele kantine zat bomvol, omdat iedereen dacht dat de echte Towers zou komen". Prestaties Alle 350 UDO'ers kennen Sjaak Stuif zand (66). Hij zit maar liefst 43 jaar in het bestuur en is eigenlijk alles: klusjes man, vertrouwensman en trouwe sup porter. Toch heeft hij de nodige kritiek op de club. "Ik mis het eergevoel bij de senioren. Ze zijn niet echt prestatiege richt, het is meer recreatievoetbal. Ik heb het idee dat ze blij zijn als zondags een wedstrijd afgelast wordt". Links back en voorstopper Frits Zweegman (29) is het deels wei-met hem eens: "We proberen echter wel meer met presta ties te komen. Zo zijn we nog in de race voor de derde periode". Hij acht het, overigens jonge, elftal wel rijp voor het niveau van de vierde klasse KNVB. "In de afdeling wordt soms toch wat beuk- voetbal gespeeld en spelen we op slech te velden. Wij zijn toch een wat meer technisch elftal". UDO doet al vanaf de oprichting in '38 aan damesvoetbal. Het eerste senioren team speelt momenteel 2elfs in de eer ste klasse zondag van de regio. Bij de jeugd popelt alweer een nieuwe lichting speelsters om aan te mogen treden. Stuifzand verwacht binnenkort wel dat er een tweede seniorenteam op zal staan. "Het damesvoetbal geeft een leuke noot binnen de vereniging, zo meent Van der Star. Hij vervolgt: "Alle woeste mannenverhalen worden in de kantine zo wat afgezwakt. Het is eigen lijk een beetje een korfbalsfeertje, met enkele interne trouwpartijtjes erbij". Derby Komende zondag speelt UDO de derby tegen mede-middenmoter ASC. "Ruim 20 jaar geleden werd deze derby terwil- le van de vrede nog wel eens niet ge speeld", aldus Van der Star. Maar te genwoordig is er volgens hem sprake van een gezonde rivaliteit. Dit is ook de mening van Stuifzand: "ASC-UDO is nu een gewone wedstrijd, waarbij beide teams aan elkaar gewaagd zijn. Het voordeel met ASC is bovendien dat je tegen ze kunt voetballen. Dat is tegen sommige ploegen wel eens moeilijk". Tot slot het woord aan speler Zweeg man. "Tegen ASC is toch wel een bij zondere wedstrijd. Dat komt misschien omdat ASC vroeger grof gezegd van hogere komaf kwam, en UDO meer uit arbeiders bestond". door GERARD VAN DER HOEVEN ZOETERWOUDE - De voor bereidingen voor de traditionele wielerronden in de Leidse regio zijn weer in volle gang. In Zoeterwoude heeft het wielercomité de eerste vergadering al achter de rug. Op de dag dat de zomer begint, 21 juni, zal de dorpskern weer het decor vor men van de sportieve strijd tussen de wielrenners. De wedstrijd voor ama teurs-A is het hoofdgerecht van de 1 le editie van het Zoeterwoudse wielerfes- tijn. Ook de amateurs-B en veteranen komen in aktie. Voorts worden de re creatierenners uit Zoeterwoude en Stompwijk aan de meet verwacht ter wijl de 'grutronde' voor jongens en meisjes van de basisscholen ongetwij feld opnieuw voor veel publiek zal zor gen. Het 'Wielercomite Zoeterwoude' onder voorzitterschap van Andre Hil- gersom is er dit jaar weer niet in ge slaagd om een dameskoers te organise ren. Maar vanwege de overvolle wieler- kalender van de KNWU krijgt Zoeter woude steeds een negatieve reactie op het verzoek een dameswedstrijd in het programma op te nemen. De ronde van Zoeterwoude staat bij de renners goed aangeschreven. De amateurs weten dat het parkoers selektief is terwijl het prij zenschema en de premies aanlokkelijk zijn. Dat is overigens mogelijk dankzij de vele sponsors. In de Leidse regio heeft Zoeterwoude een wielernaam hoog te houden. Het is een van de weinige ronden in de streek. Voorschoten en Roelofarendsveen hebben het niet kunnen redden terwijl Hazerswoude en Leiderdorp, met alles respect, toch van een minder kaliber zijn. Op de erelijst komen bekende na men voor als Ron Smit, Onno Anten, Karei Teeuwen, Axel Hermans en Pas cal Vergeer. Voor zover nu bekend kan de ronde traditiegetrouw worden verre den op het parkoers in de oude dorps kern en juist dat parkoers maakt de Ronde van Zoeterwoude zo bijzonder.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 31