Barbra Streisand schittert nog altijd final# Popjournalistiek als volwassen kunstvorm CauAóaQowuvnt ZATERDAG 22 FEBRUARI 1992 PAGINA 29 Barbra Streisand staat ai dertig jaar aan de top in de showbusiness. Deze week was ze in Londen naar aanleiding van de koninklijke première van haar nieuwste film 'The Prince of Tides', die zeven Oscar-nominaties in de wacht sleepte, onder meer een voor de beste film. Acteur Nick Nolte werd genomineerd voor de beste hoofrol. De andere nominaties voor beste film gingen naar 'JFK' van re gisseur Oliver Stone, de psychologische thriller 'Silence of the Lambs' van Jonathan Demme en de uit de Disney-studio's afkomstige film 'Beauty and the Beast'. Barbra Streisand en Nick Nolte in de 'Prince of Tides'. Deze nieuwste film van Streisand kreeg deze week zeven Oscar nominaties. Nolte werd door GEORGE PERRY LONDEN Vermoeid („jet lag") komt Barbra Streisand haar suite in het Dorchester ho tel binnensnellen en vraagt of het bezwaarlijk is dat ze een to nijnsalade nuttigt onder het ge sprek. „Nog geen lunch gehad. Hé, ze hebben hier geen witte to nijn!" In april wordt ze vijftig, maar ze heeft goed voor zichzelf gezorgd en wordt duidelijk minder snel oud dan gewone mensen. Dertig jaar geleden deed ze haar eerste Broadway-show. Ze speel de de hopeloos verliefde secretaresse Miss Marmelstein, in een overigens on betekenende musical over de kledin gindustrie. Daarna ging het snel berg opwaarts met haar carrière: ze kreeg een onderscheiding van de Newyorkse pers voor die eerste rol, twee Grammy's voor haar eerste langspeelplaat, een Emmy voor haar eerste televisiespecial en een Oscar voor 'Funny Girl', haar eerste film. Tijdens haar lange carrière als zangeres heeft ze 34 gouden platen en 20 platina platen gekregen. Ze is de enige artieste in de geschiedenis van de showbusiness die alle koninklijke eerbetoon heeft ontvangen: de Oscar, de Tony, de Emmy, de Grammy en de Golden Glo be. Eén van de liedjes die ze zong in Funny Girl heette 'I'm the Greatest Star', en een grote ster is ze inderdaad geworden. Dank zij haar unieke stemgeluid werd Barbra Streisand de populairste zange res aller tijden. Madonna moet nog vele jaren werken om haar in te kunnen ha len. Strijdlustig Maar Streisand heeft in haar carrière niets voor niets gekregen. Als ze werkt is ze nooit ontspannen. Ze is strijdlustig en wil zichzelf voortdurend verbeteren. De acteur Waiter Mathau zei tegen door JEROEN KUYPERS AMSTERDAM Het eerste wat ik ooit van Jip Golsteijn las was een interview met Charles Bukowski in De .Telegraaf, er gens in juli 1982. Het vraagge sprek vond plaats in een bar, waar Bukowski het ene glas na het andere dronk en zijn aan dacht verdeelde tussen de jour nalist en een bokswedstrijd op TV. j Achteraf bezien valt mij op hoeveel ele menten van Golsteijns eigen literaire werk - zelfkant, boksen, drank, om er maar enkele te noemen - in dat inter view zaten, en hoeveel zijn stuk weg had van een kort verhaal. Jip: „Ik herin ner mij dat gesprek nog. Bukowski had eigenlijk weinig zin en liet mij eerst naar één of andere havenkroeg komen, die voor bezoekers min of meer de laat ste halte voor de goot was. Daar moest hij toen ook nog eens per se een boks wedstrijd zien. Gelukkig weet ik nogal veel van boksen, zodat ik zinnig com mentaar kon leveren en dat brak het De 46-jarige Jip Golsteijn, popjourna list bij De Telegraaf en schrijver van ro mans en verhalenbundels, heeft weinig aanleiding nodig om te praten. Ik ont moet hem in café Quo Vadis op de Am sterdamse Nieuwerzijds Voorburgwal, recht tegenover het voormalige Tele- graafgebouw. Jip: „Ik ben aan deze kant van de straat begonnen, in het vroegere gebouw van het Algemeen haar tijdens de opnamen van de film 'Hello Dolly!': „Je hoeft toch niet de héle tijd fantastisch te zijn!". En dat was nog één van zijn vriendelijkste op merkingen. Streisand heeft één van de slechtste re putaties in Hollywood en wordt door velen gezien als een dominante prima donna met een onvergeeflijk geloof in haar eigen grootsheid. Sommige ac teurs hebben er alles voor over om niet met haar te hoeven samenwerken en zeggen dat haar overdreven perfectio nisme ondraaglijk is. Wanneer je met haar praat komt ze aantrekkelijk, intelligent, open, en thousiast en betrokken over. Over bijna ieder onderwerp heeft ze een mening. In één kort antwoord op een vraag over het belang van het gezinsleven krijgt ze het voor elkaar om verdelgingsmidde len, de ozonlaag, wapenbeheersing en de sociale rol van de vrouw aan de orde te stellen. „De aarde is zo kostbaar. Misschien ben ik wel zo betrokken om dat ik een vrouw ben. Vrouwen zijn van nature zorgzaam en dus ook waar het onze aarde betreft". Enzovoort. Het is net alsof ze een joodse moeder voor de aarde wil zijn. Yentl Haar joodse afkomst was het duide lijkst voelbaar in 1984, toen zij als eer ste vrouw in de filmgeschiedenis haar eigen film schreef, produceerde, regis seerde en vertolkte. Het was de film 'Yentl', gebaseerd op het verhaal van Isaac Bashevis Singer over een joods meisje in de 19e eeuw dat zichzelf ver momt als jongen om iets te bereiken in een mannengemeenschap. Tijdens de opnamen van de film werd ze door de critici aangevallen omdat ze te vrijpos tig was. Streisand zegt daarover: „Daar heb ik in ieder geval veel reclame door gehad. Ik heb nooit begrepen waarom landen hun artiesten niet aanmoedigen in plaats van ze af te kraken. Tegen woordig kan ik er om lachen. Vroeger raakte het me veel meer. Nu doet het nog steeds pijn, maar niet zo erg. Sibeli us zei toen er voor hem een standbeeld werd opgericht: 'Is er ooit een stand Handelsblad, de voorloper van de hui dige NRC, waar ik als zeventienjarige door Jan Blokker werd aangenomen als leerling-journalist op de kunstredactie. Blokker had wel zijn plannetjes met mij, maar ik was te ongeduldig en nam na een jaar ontslag". „Tot ik bij De Telegraaf terechtkwam heb ik tal van baantjes gehad, terwijl ik vóór ik door Blokker werd aangeno men al de eerste stappen op het mis daadpad had gezet door als uitkijk te fungeren voor jeugdigeinbrekers en objekten voor ze uit te zoeken. Dat was min of meer normaal in de buurt waar ik vandaan kwam. Mijn vader was de enige die vast werk had, de rest rom melde maar wat. Marinier Natuurlijk werd ik op een keer gepakt. Toen ik voor de jeugdrechter stond zei hij: 'Heeft u al eens aan het leger ge dacht?' Dat betekende dat je kon kie zen: het leger of de bak in. Ik werd dus marinier en heb nog twee maanden moeten nadienen in Nieuwersluis, om dat ik met een maat werd gesnapt we gens desertie. Een paar dagen Londen die uitliepen op twee maanden logeren in de pied a terre van popzanger Gra ham Nash". „Ik zie nog wel eens mijn oude partners in crime. De meesten van hen hebben het merendeel van hun jaren onder hand achter de tralies gesleten. Als ze vrijkomen krijgen ze nergens een baan. Het zijn geen types om hun hand op te houden bij de sociale dienst en boven dien is duizend gulden niks voor hen. Ze komen dus onherroepelijk weer in de illegaliteit terecht, lopen tegen de beeld van een criticus gemaakt?' Als ik daaraan denk voel ik me weer wat vro lijker. In werkelijkheid kan alléén het publiek een film maken of breken. Cri tici helpen er aan mee, maar ze kunnen niet op tegen mond-tot-mondreclame". De kritiek op Barbra Streisand was zó fel tijdens de opnamen van 'Yentl' in Engeland en Tsjechoslowakije, dat de Britse filmploeg een gezamenlijk on dertekende brief naar de kranten stuur de, waarin stond dat niemand van de medewerkers de beschreven persoon herkende en dat de hele ploeg het een leuke ervaring vond met Barbra samen te werken. De brief werd slechts in één krant gepubliceerd. Streisand: „Het was een ongelooflijk lief gebaar van de jongens. Ik heb hier in Engeland veel leuker gewerkt dan in Amerika. In Engeland zijn ze gewend onder de leiding van een vrouw te wer ken. Wanneer je leest dat een man meer dan één baan heeft vi ïdt niemand dat erg. Dan is dat een getalenteerde man. Maar als het een vrouw is...jeetje. Misschien komt het wel door mij. Mis schien pak ik dingen anders aan dan an dere vrouwen". Première Nu heeft Barbra Streisand haar tweede film geregisseerd. De film heet 'The Prince of Tides' en beleefde deze week een koninklijke première in Londen. 'The Prince of Tides' is gebaseerd op een half-autobiografische roman van Pat Conroy en gaat over Tom Wingo, een leraar Engels die is opgegroeid op de moerassen in het zuiden van Ameri ka en die een speciale band heeft met zijn tweelingzusje Savannah, een op merkelijke dichteres. Wanneer Savan nah een mislukte zelfmoordpoging heeft ondernomen, moet Tom naar New York komen om Savannah's psy chiater, Susan Lowenstein, te helpen het zusje te begrijpen. De elegante, suc cesvolle Newyorkse en de ruwe man uit het zuiden hebben een onwaarschijnlij ke verhouding. Barbra Streisand verontschuldigt zich niet voor de ouderwetse aanpak van de film. „Ik hou erg van klassieke, traditio lamp en verdwijnen weer achter de tra lies. Een vicieuze cirkel waar geen ont komen aan is". Jip Golsteijn heeft in het begin nog wel met het idee gespeeld zelf popzanger te worden of bokser, maar gaf dat al snel op. „Ik was geen onverdienstelijk ama teur-bokser, maar net als met de mu ziek merkte ik al snel dat ik er niet ge noeg talent voor had en dan moet je er mee ophouden". De kroeg-kater Arie speelt met het om slag van Golsteijns debuutroman 'Eén met Stip', uit 1978. In dit boek schetst Golsteijn een vrij cynisch beeld van de manipulaties van een platenmaatschap pij die een popster, in dit geval een ze kere Rein Randeraat, met zijn groep 'Clint Carter and the Colts', aan de top wil krijgen. Journalisten krijgen smeergeld, tijdens storingen op televisie wordt 'toevallig' steeds dezelfde plaat gespeeld, mede werkers van de platenmaatschappijen kopen grote hoeveelheden singles in die zaken wier verkoopcijfers worden gebruikt voor de samenstelling van de hitparade enzovoorts. Ook het feit dat Randeraat er extreem-linkse ideeën op na houdt en deze openlijk ventileert,- maakt de conservatieve direktieleden niets uit. Idealisme is allang verworden nele films die een goed verhaal hebben en waarin mensen voorkomen om wie je kunt geven. Het boek vond ik prach tig. Het verhaal gaat over de helende en bevrijdende werking van de liefde, en over de reis van een man die zijn eigen wereld verlaat om tegen de draak te vechten. Hij kan sterven of als een be ter mens te voorschijn komen. Het is een klassiek verhaal en dat vind ik schitterend". De film is afgelopen kerst in de Vere nigde Staten in première gegaan en is daar een groot succes. Misschien komt dat omdat de juiste acteurs voor de juis te rollen zijn gekozen. Tom Wingo wordt gespeeld door Nick Nolte, wiens carrière op het ogenblik een opvallende verjonging ondergaat. Kate Nelligan speelt zijn moeder, een rijk kreng van zeventig jaar, maar in de flashbacks van Wingo's jeugd wordt zijn moeder ge speeld door een jonge vrouw met het uiterlijk van Ava Gardner. De hoofd persoon van de film, Susan Lowenstein, wordt vertolkt door Barbra Streisand. Haar aandachtige groene ogen pakken tot een publiciteitsstunt en het grote publiek koopt wat het krijgt voorge schoteld. „Rein Randeraat is natuurlijk een fic tief personage, maar wat met hem ge beurt, is veel echte popsterren overko men. Die storingen op televisie, tijdens welke dan steeds een bepaald nummer werd gespeeld, dat kwam voor. Uiter aard was dat doorgestoken kaart, maar het valt nooit te bewijzen, want iedere betrokkene zal het glashard ontkennen. Echt tevreden ben ik niet over 'Eén met Stip'. Ik was nog niet echt rijp voor zo'n werk en had eigenlijk nog een paar jaar moeten wachten. Maar ja, ik was weer te ongeduldig". Hoe hield hij het al die jaren uit als popjournalist wanneer de illusies na tien jaar al helemaal waren verdwenen? Mickjagger „In 1979 stond ik voor de keus: Mick Jagger voor de vierde keer interviewen of het aanbod van de hoofdredactie aannemen, wat betekende dat ik naar een 'serieuze' positie zou opschuiven. Ze hadden bij voorbeeld graag gezien dat ik met mensen als Arafat zou gaan praten. Dat had ik dolgraag willen doen, maar ik heb toen toch gekozen de camera. Toch geeft ze toe dat het Nolte's film is. Alle gebeurtenissen worden gezien vanuit zijn standpunt en Streisand speelt geen enkele scène zon der hem. Zelfs de titelsong wordt niet door Barbra gezongen. „Ik wilde niet dat het publiek al bij voorbaat zou gaan denken: 'Oh, ze heeft de hele film gere gisseerd, geproduceerd enzovoort', om dat dat de aandacht afleidt van de film". Zoon Aan de andere kant speelt haar 24-jari- ge zoon Jason Gould (zijn vader is de acteur Elliot Gould met wie Streisand zeven jaar getrouwd is geweest) wèl een rol in de film. „Ik stond op het punt iemand anders aan te nemen toen Pat Conroy een foto van Jason op mijn piano zag. Hij ziet er precies zo uit als Pat hem beschrijft in zijn boek. Krullend haar, een gepro nonceerde neus en volle lippen, net als zijn moeder. Jason deed auditie en Pat was helemaal weg van hem. Daarna voor Mick Jagger, omdat ik vanaf het begin heb getracht popjournalistiek als een beroep uit te oefenen en niet als een veredelde hobby". „Jagger had ook kunnen ophouden, tenslotte had hij poen zat, maar ook hij deed zijn werk op een volwassen ma nier. Op film werd begin deze eeuw ook neergekeken als op een niet serieus te nemen fenomeen, een soort kermisat tractie. Uiteindelijk is het een volwas sen kunstvorm geworden. Hetzelfde geldt nu voor de rock and roll". Rein Randeraats ster daalt uiteindelijk even snel als hij gestegen is. Toch is hij beter bestand tegen het succes dan de country-zanger G.T., hoofdpersoon uit de gelijknamige roman uit 1982. Dit lij vige boek beschrijft episoden uit zijn le ven, van zijn armoedige jeugd in de mijnstreek van Kentucky tot zijn dood in een hotel in Florida. G.T. begint als crimineel, gaat in het leger en vervol gens naar Vietnam om niet naar de ge vangenis te moeten en belandt in een uitzichtloos bestaan van lagere baan tjes. Tot hij zijn talent als zanger ont dekt en, na een moeilijke beginfase in het mekka van de country, Nashville, rijk en beroemd wordt. Gelukkig wordt hij echter niet. In zijn zelfvernietigings- drang en hang naar het extreme gaat hij zich steeds meer te buiten aan drugs en vooral drank. Hij shockeert meer dan eens de publieke opinie, maar de ver koop van zijn platen lijdt er niet onder. Drank en drugs Golsteijn zelf kent de verleiding van al cohol en geestverruimende middelen, zoals die vooral in de muziekwereld aanwezig zijn en heeft er een nuchtere kijk op. Jip: „Drank en rock and roll, de muziek waarmee mijn generatie is op gegroeid, horen samen. Natuurlijk heb ik ook teilen vol hasj gerookt in mijn le ven, dat hoorde er vroeger nu eenmaal bij, maar ik kan niet zeggen dat stoned zijn mijn lust en mijn leven was. Ik heb veel soorten drugs wel eens gepro beerd, maar ze bevielen mij geen van alle. Ook dat ongeremde is niets voor mij, hoewel ik eigenlijk net zo'n drinker als G.T. zou zijn als ik mijn gang kon gaan. Gelukkig leef ik zeer stabiel. Ik ben al vijfentwintig jaar getrouwd met dezelfde vrouw en ik werk hard. Heel saai als je dat zo hoort, maar anders had ik de veertig misschien niet eens ge haald". Ook Golsteijns derde roman, 'Liften naar de Supermarkt', uit 1989, speelt ogenschijnlijk in de Verenigde Staten, hoewel het ook een andere westers land dat een koloniale oorlog in Azië heeft uitgevochten kan zijn. Een Vietnam-ve- teraan keert terug naar huis en ontdekt daar dat zijn wegrestaurant.in handen is van een andere man die bovendien ook zijn vrouw heeft ingepikt. Schrijft Gol steijn zo graag over Amerika omdat hij hebben we een lang gesprek gehad over hoe Jason met de critici moest omgaan. Sofia Coppola, die speelde in Godfa ther III, kreeg ook hele slechte kritie ken. Ik zei tegen mijn zoon: 'Als men sen me willen pakken, kunnen ze dat via jou doen, Jason. Kun je de kritiek verdragen als je ermee wordt gecon fronteerd?' Jason heeft toen gezegd: 'Ik begrijp niet waarom mijn moeder be kritiseerd wordt vanwege haar perfec tionisme, wanneer dat alleen maar be tekent dat ze hart heeft voor haar werk'. En hij heeft groot gelijk. Ik hou gewoon van goed werk. Een perfecte film bestaat niet. Dat zou ik niet eens willen". „Indianen maken expres weeffouten in hun dekens, en dat vind ik mooi. Mijn film is niet perfect, maar dat is ook het thema van de film, het accepteren van onvolkomenheden in het leven en in je zelf, zodat je ook de fouten van ande ren kunt vergeven. Wanneer je waarlijk kunt vergeven, realiseer je je dat er ei genlijk niets te vergeven valt, omdat we gewoon allemaal ons best doen". The Sunday Times er voor zijn werk zo vaak komt, of is het de invloed van de Amerikaanse litera tuur, die in zijn vlotte stijl en flitsende dialogen ook duidelijk is te bespeuren? Jip: „Ik kom een keer of zes per jaar in Amerika en ik ben in de loop der jaren al zo ingeburgerd geraakt in dat land en vooral de taal dat ik de klemtoon al verkeerd leg als ik in het hotel mijn vrouw bel. Toch is het vooral de litera tuur die mij heeft beïnvloed. Ik lees bij na uitsluitend Amerikaanse auteurs". „Dat begon op het moment dat ik nog maar net bij De Telegraaf werkte. Ie mand zag mij een Amerikaanse bestsel ler in Nederlandse vertaling lezen. 'Jouw generatie kan dat toch makkelijk in de oorspronkelijke taal lezen!' rea geerde hij. 'Doe dat in het vervolg, maar ik waarschuw je: er komt geen Nederlandse literatuur meer in je vin gers'. Daar heeft hij grotendeels gelijk in gehad". 'Liften naar de Supermarkt' is opge bouwd als een toneelstuk, wat het oor spronkelijk ook was. „Ik schreef het voor toneelgroep Centrum, maar door de bezuinigingen van Brinkman is het nooit opgevoerd. Later heb ik er een filmscenario van gemaakt, waarvoor de Amerikaanse filmmaatschappij Ve- stron mij een contract bood. Ik heb toen nog een tijdje in een duur hotel in Hollywood gezeten, met een honorari um van duizend doller per week. He laas is dat ook afgeblazen". Huisneger Kwaliteit en De Telegraaf gaat volgens velen niet samen. Hoe heeft Golsteijn het al die jaren uitgehouden naast ie mand als Henk van der Meyden? „Dat is een vraag die ik al jaren hoor. Goed. Ik heb mij in het begin wel de huisneger gevoeld, maar de enorme vrijheid, want ik kan bijna letterlijk mijn eigen gang gaan, die ik er altijd heb gehad, maakt voor mij veel goed". Eind jaren zestig waren er collega's van andere kranten die niet met mij aan één tafel wilden zitten. Begin jaren zeventig was mijn verbinding met De Telegraaf in de kroeg al geen probleem meer en in de jaren tachtig maakte eigenlijk nie mand zich er nog druk over. Waarom ook? Zowel de linkse als de rechtse kranten zijn de afgelopen jaren naar het midden opgeschoven. Guus Luij- ters, met wie ik als enig arbeiderskind op de hbs bij ons in de buurt zat, is later terechtgekomen bij Playboy. Ook niet het progressiefste blad zou je zeggen. Toch beschouwt hij zich net zo min als ik als conservatief. Rik Zaal noemde ons en daarmee doelde hij ook op schrijvers als Hans Plomp en Bert Hid- dema, zelfs eens 'anarcho-liberalen' en ik geloof dat hij daarmee gelijk had. Uiteindelijk zijn we allen rock and rol lers die onderhand nog steeds niet echt volwassenen, maar wel grijs zijn gewor den". Jip Golsteijn is vooral bekend als popjournalist. Als zodanig is hij ook al bijna vijfentwintig jaar verbonden aan de och tendkrant De Telegraaf. Van zijn bundels interviews met in ternationale popsterren verscheen onlangs het vierde deel 'Kogels in de Brievenbus'. Dat hij daarnaast ook nog drie ro mans en een verhalenbundel heeft gepubliceerd is minder be kend. Zijn literaire werk ligt min of meer in het verlengde van zijn journalistieke arbeid, maar heeft toch een eigen signa tuur. „Zelf maak ik niet zo'n strikt onderscheid tussen jour nalistiek en literatuur. Een goede reportage kan best literaire kwaliteiten hebben, terwijl sommige verhalen zo in de krant kunnen," aldus Jip Golsteijn. Popjournalist en romancier Jip Golsteijn. Een rock and roller die nog steeds niet echt vol wassen, maar wel grijs is geworden. FOTO: LEX VAN ROSSEN

Leidse Courant | 1992 | | pagina 29