ein Vergeer denkt te slagen wider olympische medailles 3 C Milan verdient hn McEnroe went niet aan status van quarter-pounder SPORT VOETBALLERLEI dae6omant ZATERDAG 22 FEBRUARI 1992 AN Ondanks de enorme uitgaven kunnen de clubs in üiaanse voetbal toch winst maken. AC Milan bijvoorbeeld iet boekjaar af met een batig saldo van 3.16 miljard lire, ,5 miljoen gulden. Het Italiaanse sportblad Guerin Sport- t de balanstotalen van de twee Milanese verenigingen. Ju- en kampioen Sampdoria openbaar maakte, meldde dat loria zelfs nog meer verdiend heeft dan de club van Ber- i. De balans van de club uit Genua is echter geflatteerd een belangrijk deel van de winst op rekening komt van de ding die de club heeft ontvangen voor de verbouwingen in dion Luigi Ferraria in verband met het wereldkampioen van 1990. In Estoril werden eerder deze week ereprijzen uitgereikt aan (oud- )voetballers. De voormalige Portugese sterspeler Eusebio (links) ont ving vanwege zijn verdiensten voor het voetbal in het algemeen de 'gouden bal. Verder op de foto v.l.n.r. FIFA-voorzitter Joao Havelan- ge en de spelers Joao Pinto en Rui Aguas, van wie beide laatste Por tugese prijzen ontvingen. FOTO: EPA Johnston ligt uit Schotse selectie GLASGOW - Maurice Johnston, spits van Schotland, en bij het EK tegenstander van Oranje, is uit de r selectie gezet door trainer Andy Roxburgh. Johnston had openlijk kritiek geuit op de werkwijze van Roxburgh en kwam vervolgens bij twee oefeninterlands niet op dagen. Johnston is met 38 inter lands en veertien treffers één van de pilaren van het Schotse team. Hij werd in het laatste kwalifica tieduel, 4-0 tegen San Marino, in de rust gewisseld. De roodharige spits van Everton haalde vervol gens fel uit naar Roxburgh. De kwaliteiten van Roxburgh wer den door 'Mo' Johnston bekriti seerd. Michael Thomas krijgt een boete LONDEN - Michael Tho mas is door de Engelse voetbalbond (FA) beboet met een geldstraf van tien duizend gulden. De mid denvelder van Liverpool had in een krant zijn vroe gere manager bij Arsenal George Graham beledigd. Graham en Arsenal had den zich bij de FA be klaagd nadat het verhaal in een krant was versche nen. De bond oordeelde dat door de kritiek van Thomas de goede naam en eer van Graham was aan getast,. ILEM Na morgen er niet meer gestre- m de olympische eer Ibertville en omge- Er waren de voorbije dagen nieuwe n, nieuwe winnaars, kkende commerciële itenissen aan de ho- Meedoen belangrij- an winnen? Aan-me- Goud, daar draaide m. Goud betekent :n en rijkdom. Vergeer miste olympi- riomfen. Hij schitterde Sarajevo ('84) en Calga- Niettemin was z'n con- taat ruimschoots vol- 1 om er maatschappelijk uit te peuren: de bv ergeer. Hij heeft zich in- s volledig ingeleefd in ;uwe rol. Sinds 1 januari irecteur van de bv Hein r. Na eerst enkele jaren, met Ron Mulder, 't bu- :e-Promotion te hebben „Al op mijn zeventien- ik," verklapt de gewe- vereld- en Europees ikampioen, „dat ik een happelijke loopbaan ipbouwen op mijn spor- restaties. Ice-Promotion id toentertijd vanuit de fad alles te maken met ositie als topsporter. Ik yerstelpt met alle moge- srzoeken op publicitair Ice-Promotion was een voortvloeisel. Om line van aanvragen te reren en wat lijn in aan gen. Later kwam er een activiteiten bij. Een ;rvice naar de sporter voor hem wat geld te iuwzijde is van olympische roem [Vergeer, ondanks alle hde palmares, een scha de op z'n staat van „Ja," beaamt hij, Jam- Sarajevo was de dia- hog onvoldoende gepo- in Calgary hield een |ur hem van het podi- h '88 was ik echt gebles- I klinkt het met nadruk, (geleiding dacht dat Jiet de oren zat. Ik wist dat het niet waar was. Ik hoopte echter op het ene goede mo ment. In één van de hoofd aders waren enkele kleppen kapot. Daardoor ontstond een overdruk bij de bloedtoe- en af voer. 't Bloed zoekt dan een an dere weg. Met een mooi woord- heet dat ader-insufficiëntie. 't Kostte me - waarschijnlijk - een medaille. Schaatsen is een sport waarbij alles moet klop pen. Het luistert ontzettend nauw. Er hoeft maar iets fout te gaan en het evenwicht is verstoord en heb je een pro bleem. Kemkers en Van den Burg hebben nu hetzelfde. Je kunt nog wel schaatsen, maai de top haal je niet meer. Ik had er nog graag een olympische medaille bij gehad, 't Neemt evenwel niet weg, dat ik een fantastische sportcarrière heb gehad, 'k Heb er enorm veel van geleerd. Natuurlijk had ik mijn downs, 't Bekende liedje: als je wint heb je vrienden". Sponsoring Met 't gemak waarop hij in een ander tijdperk z'n opponenten terechtwees, leeft Hein Ver geer zich thans uit in z'n nieu we roeping. Sponsoring is het toverwoord. In een uitbundige verscheidenheid. Nadrukke lijk gericht op topsport, maar niet uitsluitend. „Zeker niet," beaamt hij. „Ik heb heel be wust gekozen voor een breder draagvlak. Cultuur bijvoor beeld. Momenteel zijn we druk bezig met een tentoonstelling over koninkrijken.. Afrikaanse cultuur gekoppeld aan een aantal andere-zaken. Wij ver zorgen daarvoor de sponso ring. Sponsoring dient deel uit te maken van de totaal-strate gie van een onderneming. In de communicatie. Dan is het de invulling van het verhaal. Bij bepaalde sporten heb je heel specifieke aangelegenhe den. Die vind je ook bij cultu rele manifestaties. Ik heb mensen om mij heen met wie ik een samenwerkingsverband heb en die allen in hun vak ge specialiseerd zijn". Z'n naam, gekeppeld aan spor tieve prestaties in 't verleden, moet voor Hein Vergeer deu ren openen, waar anderen am per een voet over de drempel krijgen. „Je komt binnen op je naam," bevestigt hij. „Maar vanaf dan behoor je te bewij zen, dat je niet meer de sporter bent. Je verkoopt een produkt, dat goed is voor een bedrijf. Communicatie. Dat kan spon soring zijn, relatie-marketing, noem maar op. Vaak lopen de onderwerpen in mekaar over. Ik geloof niet in sponsoring op zich. Sponsoring is een onder deel van een totaal-strategie. Het houdt in, dat je niet uit sluitend moet sponsoren. Dat heeft weinig effect. Er dient een circuit rond de sponsoring ingevuld te worden. Een me dia-campagne, een pr-campag- ne. Het is een aaneen sluitend verhaal, wat sponsoring inter essant maakt en hoe je het op timaal moet gebruiken, 't Is zaak dat je weet waar je mee bezig bent. Het is bepaald niet eenvoudig en 't vergt terdege een stuk kennis. Die heb ik in de zeven jaar, dat ik met de materie werk, wel opgedaan. Dat ik voor dit vak koos was natuurlijk geen toevallige keu ze. Ik heb contactuele eigen schappen. Die heb je in dit beroep nodig. Ik praat gemak kelijk met mensen en heb snel door waar ze naar toe willen. Ik kan me in een sporter verplaat sen, omdat ik het zelf beleefd heb. Ik merk heel sterk, dat ik meer geaccepteerd word dan in het begin. Een proces van tijd. Ik heb een stuk erkenning gekregen. De mensen hebben gemerkt, dat ik het aan kan. Wat ik met Yvonne van Gen- nip gedaan heb is daar een voorbeeld van. Begeleiding van een topsporter op lange termijn en niet in twee tellen proberen heel veel centjes te verdienen. Een begeleiding waarmee je een over-flow aan publiciteit voorkomt. Gedo seerd. Met televisie, commer cials. Dan blijft zo'n sporter veel langer interessant". Weinig bekend Vergeers arbeidsveld is in Ne derland nog weinig bekend. In andere landen, met name Amerika, heeft het aanmerke lijk meer wortel geschoten. „Maatschappelijke vernieu wingen," doceert de directeur van de bv Hein Vergeer, „bren gen vaak mensen op het idee in korte tijd heel rijk te kun nen worden. Ze menen een gat in de markt ontdekt te hebben. 't Bekende hap-snapwerk. Ze beloven van alles, maar hun klanten komen bedrogen uit. Wij proberen juist op lange ter mijn lijnen aan te geven. On derbouwde adviezen. Zo heb ben we onlangs een onderzoek gedaan naar de interesses van het bedrijfsleven. Marketing krijgt steeds een belangrijkere rol. Ondernemingen zoeken een rechtstreekse gelegenheid om hun relaties te entertainen. Het onderzoek wees uit dat de watersport een grote prioriteit geniet. Talloze kopstukken uit het zakenleven hebben er een affiniteit mee. Wij hebben een compleet plan uitgewerkt; de Nederlandse Company Trop hy. Een zeilspektakel op de beste lokatie van Nederland, de Grevelingen. Je kunt er uit stekend zeilen en alle benodig de accommodaties zijn aanwe zig. Het doel is tweeërlei. Ener zijds om bestaande relaties te entertainen en aan de andere kant nieuwe relaties op te bou wen. Het bedenken van evene menten is één van de pijlers van het bedrijf. Soms bieden we ze aan; anderen keren doen we het in opdracht. We hebben de expertise in huis". Scheef oog Met 'n scheef oog kijkt de ge dreven ondernemer naar de Amerikaan McCormick. Een gewiekste zakenman die een imperium opzette rond inter nationale sportidolen en er naar - Amerikaans gebruik - bulkend rijk aan werd. „Wat de doelstellingen betreft zijn er zeker paralellen," meent Hein. „Maar uiteraard ben ik niet met hem te vergelijken. Ik denk ook, dat ik een breder terrein bestrijk. Ik beperk me niet uitsluitend tot sporters. Hoewel het een aanzienlijk deel van mijn werk beslaat, 'n Stukje betrokkenheid met een voorbije periode. Toch wel. Ik begeleid een groot aantal spor ters. Iedere bekende sporter heeft zijn publiciteitswaarde. Een sporter verkopen is: zijn commerciële waarde verbin den aan zijn uitstraling en al les wat erbij hoort. Zoals pres taties. Dat staat in Nederland nog in de kinderschoenen. In Amerika en ook in andere lan den wordt het vele malen beter Hein Vergeer is tegenwoordig zakenman en ziet goede perspectie ven voor zijn B.V. FOTO: HARRY HELMAN gedaan. Langzaam aan komt er in ons land een kentering. Bedrijven gaan inzien, dat ze een topsporter kunnen gebrui ken. Het gaat om de populari teit en de uitstraling van de persoon. Die bepalen of de be trokkene al of niet bij een pro duct past. Neem de commerci al die ik met Yvonne (Van Gen- nip; red.) maakte. Ze had een heel duidelijke inbreng in de samenstelling. Om haar zoda nig neer te zetten, dat het ook inderdaad Yvonne was. En toch de uitstraling hield die het bedrijf wilde. Onderne mingen vinden het nog steeds moeilijk hun naam aan één persoon te verbinden. Wan neer je het evenwel goed in vult, kan het uitstekend. Er zijn dinger) die wél en die niet kunnen. Dat is afhankelijk van de persoon. Is hij communica tief zó goed, dat je hem overal in kunt zetten. Bij lezingen, enzovoort. Nederland zit nog altijd opgescheept met z'n Cal vinistisch verleden: doe maar gewoon dan doe je al gek ge-' noeg". Gebrek aan geloof in eigen kunnen kan de vroegere we reld- en Europees kampioen niet ontzegd worden. Zelfver zekerd zetelt hij normaliter achter een kloek bureau aan het Haarlemse Spaarne. 'n Nieuw onderkomen; sinds 1 fe bruari. Daarvoor was de bv Hein Vergeer in de residentie gevestigd. „Ik wilde wat dich ter bij Amsterdam zitten," luidt de toelichting." Vandaar. Sportroem is vergankelijk. Niemand weet het beter dan Vergeer. „Maar je naam blijft bekend," weet hij. „Dan dien je te bewijzen in de jaren die erna komen, dat je wat anders hebt te bieden dan de sporter die je ooit was. Ik heb het idee. dat het me aardig gelukt. Veel mensen vinden het best plezie rig Hein Vergeer eens binnen de poort te hebben, maar wan neer Hein Vergeer op dat mo ment door de mand zakt, is de vreugde van korte duur" hAAG De tijd dat pr het (aan de ham- fcultuur ontleende) l„Big Mac" kon wor.- psgelaten is defini- foorbij. Zelfs een finale van een ge ld toernooitje is de jaren al (te) hoog fepen voor de (voor- vlegel, die met ekje in de mondiale rtig echter nog al le toch succesvolle ttanders voorblijft. McEnroe, die vorig luropa meed als de pt angst voor moge- I gevolgen van de jorlog, is volgende terug in het tennis- joi van Rotterdam, oor hij ondanks zijn (e plaats op de rang- hecht, als trekpleis- de affiches staat ge ld (achter Edberg, f en Lendl). [n jaar geleden kondig- [gelopen zondag 33 jaar en McEnroe - tot op- g van de liefhebbers tig tennis - aan dat 1992 iste jaar als tennisprof ji. Maar inmiddels lijkt te krabbelen van dit len en laat hij links en oren er misschien nóg (jaartje aan vast te plak- misschien ook nog opperde hij on- 2paald niet uit geld at McEnroe tot deze veging komt. Hij zit er bu in Californië bijzon der warmpjes bij en echtgeno te Tatum O'Neal blijkt de huis- houdknip behoorlijk te kun nen beheren. John McEnroe kan het spelletje gewoon niet missen, hoewel elke neder laag, ja zelfs elke vermeend foute arbitrale beslissing, hem nog altijd slapeloze nachtqn bezorgt. Hetgeen deze week in Stuttgart weer bleek. Daar ging hij weer ouderwets te keer, maar verloor wel van de Tsjechoslowaak Karei Nova- eek. Het -zit McEnroe dan ook nog altijd niet -lekker als hem wordt duidelijk gemaakt dat hij, om nog even een hambur ger-term op te voeren, tegen woordig hooguit nog aan spraak kan maken op de status van 'quarter-pounder'. Sinds hij na een pauze van twee jaar in 1987 jaren terugkeerde („Mijn come-back was een nachtmerrie"), heeft John McEnroe niet meer op de eer ste plaats van de wereldrang lijst gestaan. „Het is niet reëel te veronderstellen dat ik dat nog een keer bereik", bekende hij laatst in één van zijn spaar zaam weggegeven interviews. De Amerikaanse multi-miljo- nair voegde er echter meteen aan toe dat hij zichzelf nog wél in staat acht „twee weken ach tereen te vlammen". Oftewel, we mogen niet uitsluiten dat John McEnroe in 1992 (of la ter?) toch nog zijn achtste Grand Slam-toernooizege bin nenhaalt. De wens van McEn roe, vader van Kevin, Sean en Emily, lijkt de vader van die gedachte. In 1991 won hij slechts één toernooi: in Chiga- go van zijn broer Patrick. Geloof In de periodes juni 1981-juni 1984 en september '84-sep- tember '85 kon McEnroe zich de trotse nummer één van de tenniswereld noemen en het Dit beeld zien de tennisliefhebbers niet vaak van John McEnroe: met vrouw Tatum en eerste zoon Kevin. FOTO AP woord „verliezen" kwam in die tijd nauwelijks in zijn woor denboek voor. Nederlagen werden daarna ook voor hem (onder andere dank zij Paul Haarhuis) een steeds beken der verschijnsel, maar eraan wennen deed hij nooit. „In de tennissport komen zoveel ver liezers voor", constateerde hij via de Zwitserse krant Sport. „Veel mensen begrijpen niet hoe moeilijk het is om met de gedachte om te gaan dat per toernooi 31 van de 32 spelers zullen moeten verhezen. Dat betekent dat bijna iedereen wordt bedreigd door Het Grote Falen". In dezelfde periode onthulde McEnroe ook iets over zijn geloof. ,In slechte tij den geeft God de mensen hoop en in die zin is Hij heel belang rijk. Ik geloof in God, maar ik weet niet waarom hij de wereld in deze positie heeft gebracht. Het lijkt erop alsof hij ons wil testen. En wij moeten daarop reageren. Soms is het ontmoe digend als je de situatie be kijkt waarin wij allen verke- Oproerkraaier Niet alleen in sportief opzicht heeft de wellicht meest artis tiek onderlegde tennisser van de laatste decennia, die toch telkens weer als rebel op treedt, de laatste jaren stevig ingeboet: ook scheids- en lijn rechters lijken met iets minder wees hun plaatsen langs de lijn bij McEnroe in te nemen. ,Als ik mezelf op de video te rugzie, geneer ik me wel eens voor m'n gedrag", erkende het heethoofd ooit. Het wekte geen verwondering dat John McEn roe in 1990 zélf het eerste slachtoffer werd van de - van wege zijn misdragingen - aan gescherpte gedragsregels van de ATP. „Ik wist niet dat de re gels waren veranderd", luidde zijn smoes nadat hij in Mel bourne van de baan was ge stuurd. De, linkshandige, vos verloor in de loop der jaren wel z'n krullen, maar nooit - al - z'n streken. Dat ondervond ander halve week geleden ook Ri chard Krajicek, tijdens het toernooi in Brussel. McEnroe verzorgde een ouderwets ver hit intermezzo met een lijn rechter. Bij 5-4 in zijn voordeel tierde McEnroe als in zijn bes te dagen; Krajicek bleef al die minuten glimlachend naar het publiek kijken en maakte met een daarna 5-5. Waarna de jon ge Hagenaar (komende week absent in Rotterdam) uiteinde lijk toch verloor van zijn voor malige idool. Onderzoek Het gedrag van McEnroe be vestigde zijn dubiueze reputa tie en daarmee ook de resulta ten van onderzoeken die in zo wel Bologna als Massachus- sets naar zijn psyche zijn ver richt. De Italianen kwamen tot de conclusie dat McEnroe het slachtoffer is geworden van een dominante vader, zijn landgenoten hielden het op „een verlate identiteitscrisis" van de in een Amerikaans le gerkamp in Wiesbaden gebo ren tenniscrack. „Het komt ge woon doordat ik Ierse voor ouders heb", deed John McEn roe ooit eens aan zelf-analyse. In zijn biografie ..Taming the Talent" gooide hij het later op het „Jekyll and Hyde-syn- droom. Zonder daarbij te ont kennen dat zijn vaak verfoeide gedrag gunstige resultaten op het gravel tot gevolg had. „Me ningsverschillen beïnvloeden mijn spel niet negatief'. Die „meningsverschillen", die de Amerikaanse omroep CBS noodzaakte tot het uitzenden van talloze „bliepjes" op de ge luidsbanden, zullen McEnroe waarschijnlijk langer in de ge heugens doen voortleven dan zijn ruim tachtig toernooi- Ene Visser is andere nog niet door FRANK WERKMAN Dat de Nederlandse televisiemet name de NOS, wel erg veel aandacht besteedde aan de Olympische Winterspelen zal zelfs de meest notoire sporthater inmiddels wel zijn opgevallen. Er kon ergens in de Savoie niet één stap worden gezet op sneeuuxof ijs of Nederland 3 stond vooraan. Waar zelfs grootverzamelaar van eremetaal, Duitsland, slechts mondjesmaat de camera's op Albertville richtte, zette Hilversum vrijwel elk plaatje op de zender. Directe beelden werden afgewisseld met samenvattingen. Studio gesprekjes met nostalgische of deskundige gasten moesten dweilpauzes opvullen. Maar ook bij de tv-uitzendingen van de Winterspelen bleek weerde ijzeren wet van het Gooi. Sesamstraathet Jeugdjournaal. Socutera, allemaal moesten ze op de geplande tijdstippen de lucht in. Voor het 'grote' Journaal week helemaal alles. Afgelopen dinsdag leverde daarvan weereen treffend voorbeeld op. Vanaf pak weg half acht waren de sportliefhebbers aan de buis gekluisterd: de Duitse ijshockeyers hielden medaillekandidaat Canada in een wurgende remise-greep. Zelfs kijkers die nog geen puck van een wc-eend konden onderscheiden zaten aan het scherm gekluisterd. Dat stukje olympische geschiedschrijving mocht hen niet ontgaan. Maar wat gebeurde er? Vlak voordat de ijshockey- thriller naa r een dra mat ische climax g weide, ging de NOS 'eruit'. Reclame en (oud) nieuws kregen voorrang, want in Hilversum is acht uur acht uur. En die klok is heilig. Maar vervolgens schakelde de halve samenleving wel pijlsnel naar Duitsland 1 over om de uitschakeling van de oosterburen gade te slaan. De adverteerders van vlak vóór acht zullen niet blij zijn geweest. Vrijwel niemand heeft hun duur betaalde boodschap gezien. Het is maargoed dat de regelneef, die verordonneerde dat STER en Nieuws per se voorrang dienden te krijgen niet kon worden aangesproken. Als de adverteerders op basis van kijkcijfers zouden besluiten om hun geld terug te eisen had die functionaris zijn faillissement wel kunnen aanvragen. Victor de Coninck, de 'anchorman' deze avond van NOS Spon deed er niet eens lakomek over. Geen woord van spijt voor het feit dat één van de spannendste sponuitzendingen van de voorbije veertien dagen moest worden afgebroken. Simpelweg de mededeling dat de beslissing later op de avond nog aan de Journaal-kijkers zou worden doorgegeven. Over De Con inck overigens geen kwaad woord. Hij deed het ronduit goed. Maar hij is tenslotte oud-directeur van een Rotterdamse meisjes school. Met Annette van Trigt en Griselda Visser (ze lijken wel oud-leerlingen van hem) vormde De Coninck het olympische thuisfront. Dat overigens de bemanning van Studio Moutiers (Smeets) in kwaliteit verre overtrof. Maar over dat laatste wilde ik het nu even niet hebben. Het gaat me vooral om de inbreng van het zwakke geslacht in de olympische berichtgeving. En dan vooral die 'in het veld'. Dan kom je al gauw uit op Griselda's achternaamgenoot Ria Visser. Het beste zou zijn er dan maar meteen het zwijgen toe te doeniets waartoe Ria Visser overigens beter voorafhad kunnen besluiten. Als 'deskundige' ingehuurd om het wnde-tijden-opdreunende duo Bakker/De Vos van tijd tot tijd van wat pikante en/of amusante afwisseling te voorzien kwam Ria Visser niet verderdan 'obligaterie pursang'. Terwijl alles overzichtelijk electronisch op het scherm werd geprojecteerd en de beelden voor zich spraken gingen Bakkeren De Vos zich weer urenlang, doorlopend te buiten aan oninteressante nitwit-informatie. Persoonlijke records van onbetekenende Mongoliërs en nationale toptijden van onbeduidende Britten vormden daarbij de treurige boventoon. Het viel nauurlijk niet mee om zo veel droefheid een beetje adequaat te compenseren. Dan zou je verbaal wat meer in huis moeten hebben dan Ria Visser. De oud-schaatsenrijdster zit daarmee op het zelfde spoor als ex-tennisster Marcella Mesker. Dit duo is (in tegenstelling tot bijvoorbeeld Joan Haanappel) het levende bewijs voorde stelling dat een toonaangevende topsporter geen capabele commentator behoeft te zijn. Het is alleen zo jammer dat die constatering niet eerder werd gedaan. Bij de screentest en bij het droog-oefenen. Visser en Mesker, intelligente meiden tenslotte, konden als geen ander weten datje om een goede prestatie te kunnen leveren eerst de nodige trainingsarbeid moet hebben verricht. Ook voor tv-werk derhalve. Zónder talent bereik je desondanks niets. overwinningen. Waarbij de ad vocaten-zoon enige originali teit beslist niet kan worden ontzegd. In zijn echt kwade buien kraamde hij scheldwoor den en teksten uit die niet ge schikt zijn voor jeugdige le zers, waarvan „rare heks", ,Je hebt de fantasie van een dikke pad", ,je bent een schande voor de mensheid", „mormel", „weet je zeker dat je op de goe de baan kijkt", „vette taart" en „blijft u rustig doorslapen, dat is beter voor de wedstrijd" tot zijn nettere vondsten behoren. „Ik heb in mijn profloopbaan (die in 1977 begon; red.) slechts een paar honderd keer ge scholden". wierp McEnroe ooit een kritische vragensteller te gen. „En dat deed ik nooit voor de show", aldus McEnroe, die „de pers" kwalificeert als „ge spuis". Belachelijk In 1987 maakte McEnroe in Rotterdam Michiel Schapers uit voor fucking imbicele" en een jaar later stelde de Ameri kaan doodleuk: „Tennis is ver velend met mij, maar belache lijk zonder mij". Daar dachten de notabelen in het bestuur van de All England Lawn Ten nis and Croquet Club, dat het Grand Slam-toernooi van Wimbledon organiseert, overi gens anders over. John Patrick McEnroe viel in 1981 de twij felachtige eer te beurt als eer ste Wimbledon-winnaar niet te worden toegelaten tot het ge zelschap van ereleden van de club. Nadat hij er in '83 en '84 ook in slaagde de Wimbledon- titel te pakken zonder de boel te shockeren, werd zijn naam alsnog in de borden gegra veerd. Het Britse parlements lid Harry Greenway hield ech ter vol: „McEnroe is een pum mei. Hij heeft een slechte in vloed op onze jongeren". Ook dit jaar is McEnroe van plan Wimbledon met een be zoek te vereren, evenals trou wens Roland Garros en zijn ei gen US Open, waar hij in totaal viermaal niet tot de daar 131 verliezers behoorde. „Ik doe alle grote toernooien nog min stens één keer", luidt het jong ste standpunt van McEnroe. Die het antwoord schuldig moest blijven op de vraag wat hij daarna gaat doen. „Of ik stop of niet hangt af van hoe goed ik nog speel. Daarna kan ik misschien tv-commentaar gaan geven of captain worden van het Davis Cup-team. Ik wil in ieder geval niet zoals mijn vrouw in de showbizz terecht komen. Misschien ga ik wel in de politiek of begin ik een ten- nisschool. Of ga ik mijn tijd be steden aan kunst en muziek. Met dat laatste heeft McEnroe zijn eerste schreden al gezet. Hij nam ooit een plaatje op on der de titel „Don't let it end".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 23