Het sprookje van een brandweerman rojekt Goes: structurele anpak van autowrakken Toyota steunt autovakscholen Soinont SPORT/AUTO 21 Stefania Belmondo voorkomt prestatie Jegorova [tra service or Peugeot 5-rijders Mógen Britten wel links rijden? ZATERDAG 22 FEBRUARI 1992 Spelen moeten nog beginnen LBERTVILLE - Bart eldkamp gunde Nederland an toch dat gelukzalige ge- iel dat in Calgary zo ge- oon was. De gouden plak de tien kilometer zorgde lor een chauvinistisch rondje rood-wit-blauw in bertville. Alsof het Alpen- adje er naar snakte. De af kopen Spelen kleurden in toch een beetje oranje, rwel het olympisch gevoel voor donderdag onder de ederlanders ver te zoeken is. et Nederlandse mannen- haatsen verdiende een be ning als deze, merkte indscoach Ab Krook nader- ind op. Veldkamp bedien- zich van soortgelijke lorden. Maar de Spelen n de regio sprak in Neder- id in de aanloop naar de uden rit van de Hagenaar luwelijks tot de verbeel- „Alles valt of staat met n gouden medaille", erkte chef d'equipe Ard henk op. „Misschien zijn ;wel teveel verwend". ;t olympisch gevoel ont- ak in Albertville, mede or de verveelde sfeer in Olympisch dorp Brides- i-Bains. Nuchtere jonge- n als Falko Zandstra en ntje Ritsma vermaakten :h prima met computer- r elletjes, maar de rest had T)eite de olympische prik- 1 te vinden. Robert Vunde- ik zei het treffend. „Al- rtville? Niets olympisch n. Ik snap niet dat ze het ;r drie weken kunnen vol- uden. Na een dag ben ik tal zat". erigens liepen de gevoe- is van bewoners en mid- nstand in Albertville pa- lel met die van de Oranje- >rters en hun gevolg. De elen maakten weinig los. D t aan de nu al veelbespro- f n goldrush van Veldkamp ïuurlijk, die voor een op- lende transformatie on- de Nederlanders zorgde, middenstand in de Al- nn-nederzetting profiteer- slechts even mee. t (scheiden lertville is een uiterst be- ieiden stadje, met nauwe- :s 19.000 inwoners en vijf- derd hotelbedden. De iterspelen vonden dan nauwelijks hier plaats, r in de gehele Savoie. jrtien verschillende dor- ijl en skicentra werden er iruikt, verspreid over een gebied met een totale opper vlakte van 1600 vierkante ki lometer. Deze geografische spreiding, sommige sport centra liggen zo'n honderd kilometer uit elkaar, vormde de achilleshiel van de Spe len. Het bleek funest voor het stadje dat haar naam aan het vierjaarlijkse evenement mocht koppelen. De grap is vaker gemaakt, maar Albert viel echt. de afgelopen twee weken. Verschillende hote liers klaagden inmiddels bij de organisatie over de lege bedden terwijl steden als Chambery en Annecy, die buiten het actieve olympisch gebied vallen, wel redelijk voorzien waren van belang stellenden (pers en publiek). Albertville had op meer gere kend, maar vergat dat het vooraf de eigen glazen al had ingegooid. De scherven wor den pas de komende jaren opgeruimd. Hotelhouders durfden voor een overnachting 800 tot 900 Franse francs te vragen, on geveer 300 Nederlandse gul dens. Gewaarschuwd voor de extreem hoge kosten ko zen veel toeschouwers voor lokaties in de buurt van Al bertville. Want aan toeschou wers geen gebrek. Op de tien olympische schaatskilome- ters na zat het stadion toch bij elke afstand vol. Met No ren en Nederlanders welis waar, maar dat was bekend. De Scandinavische suppor ters, in eigen land toch al niet verwend met goedkope tarieven, dachten hetzelfde als de Nederlanders. En me den Albertville 's nachts ook. Het toeristenbureau in Al bertville zit er een beetje mee in haar maag. Vanwege de verwachte drukte komen ook de wintersporttoeristen niet opdagen. In de veron derstelling dat alle hotels ge durende een maand waren voorzien, week men uit naar andere skigebieden. Boven dien vreesden diezelfde toe risten voor een te dure va kantie. Die vrees bleek te recht. De horeca in Albertvil le prijst een klein kopje kof fie aan voor vier gulden, voor glas jus d'orange wordt twee piek meer gevraagd. Om maar enkele voorbeelden aan te halen. In Albertville wordt al open lijk gesproken over het 'Lake Placid-effect'. Jaren achtereen confronteerde de overheid de plaatselijke be volking met verhoogde be lastingen om de kosten, meer dan twee miljard gul den, alsnog op te kunnen hoesten. LES SAISIES - Legen den worden gevormd door een rijk en historisch ver leden. Sprookjes van toen, ze zijn vaak te mooi om te geloven. De Italiaan Mau- rilio de Zolt is de auteur van zijn eigen onwaar schijnlijke levensweg. En met zijn 41 jaar in staat op boeiende wijze te verha len over de brandweer man, die in zijn geboorte land uitgroeide tot een le gende. Een levende, die vandaag voor de vijfde maal een olympisch toernooi afsluit. Hij moet daar voor vijftig kilometer langlau fen. Hij heeft iets weg van Le nin. Qua uiterlijk dan, want van politiek moet De Zolt niets Stefania Belmondo in flitsende stijl op weg naar de gouden medaille. LES SAISIES Stefania Belmondo heeft met de eerste Italiaanse olympi sche gouden medaille ooit bij het skilopen voor vrou wen voorkomen, dat de discipline een complete show van Ljoebov Jegoro va uit het Gemenebest van Onafhankelijke Sta ten is geworden. Bij de olympische vuurdoop van het onderdeel 30 kilometer vrije stijl voor vrouwen won de 22 jaar oude en 44 kilo lichte Belmondo in Les Saisies na een boeiende finale van haar favoriet geachte tegenstreef ster. Jegorova had al drie skilo pen bij de Olympische Winter spelen van Albertville gewon nen. Ze had gehoopt de eerste vrouw te worden die op één Olympisch evenement vier gouden medailles bij het skilo pen zou winnen. Jegorova heeft in totaal op deze Winterspelen wel vijf me dailles gewonnen. Dat is een record. Het kwam slechts twee keer eerder voor dat één per soon op één Olympische Spe len vijf medailles won. Schaat ser Heiden won in 1980 in Lake Placid vijf keer goud, bij de premiere van de Winterspelen in 1924 in Chamonix won schaatser Thunberg drie keer goud, één keer zilver en één keer brons. Jelena Wjalbe, eveneens uit het GOS, eindig de vrijdag op de derde plaats. Belmondo, eerder goed voor zilver bij de achtervolging en brons bij de estafette, dankte haar zege aan haar voortreffe lijke start. In een poging de snel opgelopen achterstand goed te maken forceerde Jego rova. Dat brak haar in de laat ste kilometers op. Aan de fi nish was het verschil 21,9 se conden. Slechts één keer eerder werd bij het skilopen de gouden me daille veroverd door een Ita liaan. In 1968 was bij de man nen Franco Nones, eveneens op de 30 kilometer, de sterkste. hebben. De Italiaan houdt van jagen, vissen en hooien. Dat laatste vooral. Want als De Zolt thuis is in Belluno, in het noordoosten van Italië, helpt hij zijn vrienden. Die als boer de kost verdienen. „Ik verveel me nooit", zegt De Zolt. „Eén, hooguit twee dagen achtereen kan ik in de stad leven. Daarna word ik ziek". Pas toen De Zolt 26 jaar was, verscheen zijn naam voor het eerst op de startlijsten van de Italiaanse kampioenschappen. 'Grillo' noemde zijn moeder hem steeds, een betuttelend Italiaans woord voor kleine en tegelijkertijd opstandige man netjes. De Zolt reikt nu tot 1.69 meter, maar verloor nimmer zijn nerveuze trekjes. Italië herinnert zich het mo ment van veertien jaar geleden toen De Zolt debuteerde op de nationale kampioenschappen. Na tien kilometer lag De Zolt dertigste. Te langzaam, sprak hij tot zichzelf. Hij verloor z'n geduld, gooide zijn lange lat ten weg en ging lopend verder. Van de lawine spottende op merkingen die er daarna over hem heen werd gegooid, trok hij zich niets aan. De Zolt kwam een klein uur later doodleuk als tiende binnen. De bezetenheid van De Zolt was bondscoach Azitta niet ont gaan. Hij nam hem op in zijn selectie onder de voorwaarde dat De Zolt zich zou schikken naar het beleid van de bond. De langlaufer maakte defini tief naam. m Bedrogen Wie nu dacht dat de langlauf- koorts in de brandweerkazer ne van Belluno zou uitbreken, kwam bedrogen uit. De Zolt, die als brandweerman door het leven ging, kreeg te maken met collega's die vonden dat hij teveel publiciteit kreeg. En niet de gewone Maurilio bleef, zoals hij eigenlijk behoorde te zijn. Bovendien kreeg De Zolt te maken met de kritikasters die een investering in de 'Gril lo' weggegooid geld vonden. Geen toekomst, leidden het eensgezinde commentaar. In eerste instantie kregen de betweters gelijk. Op het WK van '78 werd De Zolt zeven tiende. Pas in '85, De Zolt was net 35 jaar geworden, kreeg hij algehele erkenning. Met een zilveren plak op het WK kon de kleine langlaufer thuiskomen. Daarna leek het weer mis te gaan met De Zolt. Hij liet zich adviseren door de Finse coach Sadeharju die hem echter een spaghetti-verbod oplegde. En juist dat had hij niet moeten doen. De ras-Italiaan werd door Sadehaiju aan een mües- li-dieet werd gezet. Een uitgehongerde De Zolt klopte vervolgens na een jaar bij de internationaal gelouter de Jarmo Punkkinen aan. ook een Fin. Die direct De Zolts eetgewoonten herstelde. En daarmee de successtory ver volgde. In '87 werd de Italiaan wereldkampioen op de vijftig kilometer, een jaar later won hij zowaar brons op de Spelen van Calgary. Weer een jaar la ter vond De Zolt het genoeg. En plande een afscheid. Het WK in het Finse Lahti moest een glansrijke carrière afslui ten. Het werd een onverwachte deceptie. De Zolt kreeg een koortsaanval te verwerken, maar worstelde zich toch nog naar een zevende plaats. Zo had hij het niet gewild. De Zolt putte motivatie uit het kleine drama van Lahti en be sloot door te gaan. Vorig jaar won hij brons op het WK, dit jaar maakt hij voor de vijfde maal deel uit van de ploeg die Italië vertegenwoordigt op de Olympische Winterspelen. Vesting Hij is in Les Saisies nog niet in de prijzen gevallen. Daar, hoog in de Alpenbergen, hebben de Noren een vesting gebouwd die nauwelijks te doorboren is. Alle gouden medailles bij de mannen vielen in Noorse han den. De vijftig kilometer be looft een identieke uitkomst. De Zolt is bovendien gebles seerd aan zijn knie. Eerder deze week viel hij uit op de vijftien kilometer, op de tien kilometer finishte hij als 58e. „Ik mag dan 41 jaar zijn, maar wat betekent dat? Ik voel me jong", liet hij vlak voor de Spe len nog weten. „Zolang ik nog met de jongeren kan meeko men, ben ik gemotiveerd." De hele zomer besteedde De Zolt aan trainen. Hij legde elfdui zend kilometer af. Gedeelten te voet, per fiets, op de ski's of op rolschaatsen, ,,'s Winters word je voor die harde arbeid rijkelijk beloond". Veel geld houdt hij er niet aan over, maar dat is niet belang rijk. „Langlaufen is veel inte ressanter dan brandweerman spelen", vindt De Zolt. „Ik ver dien niet veel, vergeleken met mijn uitgaven, maar langlau fer is een leuker beroep. Ik zie veel van de wereld en welke brandweerman kan dat me na zeggen?" "ER FOKKER ringloop wordt geslo- na de inspanningen Auto's zo milieuvrien- k mogelijk te laten :n, en aandacht voor one' produktiemetho- jkomt nu een in mi- fopzicht verantwoord |e van het autoleven bod. metaal van sloopauto's |t allang bijna volledig ëbruikt, domweg omdat Économisch aantrekkelijk por totale recycling geldt niet, met name het toenemende aandeel kunststof onderdelen reeds geruime tijd als leem gesignaleerd. Ook ir en glas lenen zich min- makkelijk voor herge- pituatie is nu veranderd, economische motieven geen hoofdrol meer. Al- tal om het imago van de industrie hoog te houden pen om snelle aanpak van milieuproblemen niet I heen. Een afdoende op- ng van het wrakkenpro- bleem vergt echter een gecoör dineerde actie. Precies dat is wat in Nederland sinds kort met het experimentele 'Pro- jekt Goes' wordt gedaan. Veruit de meeste autofabri kanten merken kunststof on derdelen al, een eerste voor waarde om achteraf vast te kunnen stellen of ze geschikt zijn voor hergebruik. Voorts schakelt men zoveel mogelijk over op herbruikbare kunst stoffen, en benut die om weer nieuwe auto's te bouwen. Niet geschikt Simpel is dat bepaald niet. Sommige kunststoffen zijn niet geschikt voor hergebruik, dan is de vraag hoe die vernie tigd moeten worden. Andere soorten zijn bij hergebruik al leen geschikt voor laagwaardi ger produkten, zoals isolatie materiaal, maar er zijn geluk kig ook kunststoffen die net als metaal bruikbaar zijn om opnieuw dezelfde soort onder delen van te maken. Het is dan wel van cruciaal belang bij het slopen van een autowrak de juiste soorten kunststof bijeen te houden, verder dient er na tuurlijk een afnemer te zijn die de slooponderdelen weer om zet in nieuw materiaal. De autosloper verliest zo zijn paria-status, van een soort aas gier die leeft van andermans afval wordt hij een belangrijke schakel in het recycling-pro- ces. Tenminste, dat lijkt een onvermijdelijke oplossing. Duitse autofabrikanten die nu garanderen dat ze nieuw-ver- kochte auto's straks terugne men, zijn toch nauwelijks van plan hun produktie/verkoop- /service-organisatie uit te brei den met slopers, hoewel VW en BMW wel een proeffabriek op zetten voor milieuvriendelijk autoslopen. Veeleer reageren ze op bedekte dreiging van de Duitse milieu-minister Töpfer, die wettelijke maatregelen in het vooruitzicht stelde. Voorsprong Met het Projekt Goes lijkt men in Nederland pas echt voor een structurele aanpak te kiezen. Het samenwerkingscontract voor dit project werd vorig jaar september op het Ministerie van VROM ondertekend. Part ners zijn, behalve VROM, auto producent NedCar, kunststof fabrikant GE Plastics en slo- persvereniging STIBA. In het Zeeuwse. Goes zetten ze een proefbedrijf op, dat tot de herfst van dit jaar werkt. Men De autosloper verliestdoor het Projekt Goes zijn paria-status. Van een soort mans afval wordt hij een belangrijke schakel in het recycling-proces. sloopt er 100 Volvo's 440, af komstig uit de pre-produktie- serie van 1988, en onderzoekt hoe dat het best kan gebeuren om zoveel mogelijk materiaal te kunnen hergebruiken. Het is zonneklaar dat dit een zaak is die de samenwerkende par tijen gelijkelijk aangaat. De slopersbranche moet weten hoe te werken, de autofabri kant moet weten hoe auto's ontworpen en gebouwd zou den moeten worden, de kunst stoffabrikant moet de feitelij ke materiaalrecycling bestu deren. Op den duur moet milieu vriendelijk slopen zichzelf te rugbetalen uit de opbrengst van de herbruikbare grond stoffen die afgeleverd worden. Projekt Goes leert wat er bij schoon slopen komt kijken, en dat levert kennis op hoeveel niet-terugvorderbare opruim- premie (dus geen „statiegel dregeling') gerekend moet worden. Schattingen in het Wrakkenplan spreken voorlo pig van een bedrag rond twee honderd gulden per auto. nse merken zijn niet de tn die met bijzondere ser- Be kopers van hun topmo- n in de watten leggen, eot, wiens hoogste baas 'Ues Calvet regelmatig ful- tërt tegen de Japanse in- van de automarkt, komt net een heel opmerkelijke peverlening. Ruim twee (leeft het merk nu als top- e 605. Zoals elke auto dat model in reaktie op kervaringen steeds in verbeterd, men bewaart ine verfijningen niet al- voor de eerstvolgende Eigenaren van een 605 n nu uitgenodigd om to bij de dealer te bren- m alle detailverbeterin- laten aanbrengen die odel onderging na de De Peugeot 605, die als gratis extra service even terug moeten naar de dealer om te worden aangepast. FOTO:PR aankoopdatum. Kosteloos, no- tabene, wordt de 605 op het laatste ontwikkelingsniveau gebracht. Men krijgt zelfs een leenauto mee terwijl deze werkzaamheden worden uitge voerd. Hiermee zal Peugeot ze ker van zich doen spreken on der de rijders van luxe zaken- auto's, waar de klanten voor de 605 voornamelijk gezocht moeten worden. Niemand weet eigenlijk precies waarom de Britten links rijden. Wat we wèl weten is dat de Europea nen vrolijk van land naar land rijden in een toekom stige Europese Gemeen schap zonder grenzen, ter wijl de Britten een eigen aardig en kostbaar nadeel hebben: ze rijden aan de verkeerde kant van de weg. Er zijn verschillende theorieën over de oorzaak van deze ge woonte. Volgens één daarvan zaten koetsiers vroeger graag aan de rechterkant van hun rij tuig, omdat ze dan de hand waarmee ze de zweep vasthiel den vrijelijk konden gebrui ken. De meest romantische versie is dat Britse reizigers te paard aan de linkerkant van de weg wilden blijven, opdat ze in geval van een roofoverval snel hun zwaard konden trekken uit de schede die links aan hun riem hing. Hoe het ook zij, een feit blijft dat miljoenen Britse automo bilisten ieder jaar geconfron teerd worden met de proble men van 'verkeerd' rijden wanneer zij naar het buiten land met vakantie gaan. Alleen al in Frankrijk gebeuren er ge middeld 90 ongelukken per maand omdat Britse automo bilisten in verwarring raken over welke kant van de weg ze moeten gebruiken. Omge keerd zijn 'Europese' toeristen in Engeland keer op keer ver bijsterd over de koppigheid van de Britten om links te blij ven rijden. Veel landen die eerst links re den zijn al met succes van weg helft veranderd. IJsland en Zweden het meest recent, in de jaren zestig. Maar volgens Malcom Rifkind, de Britse mi nister van vervoer, zijn de ge volgen van de verandering voor die landen veel geringer dan voor Groot-Brittannië het geval zou zijn, waar 23 miljoen automobilisten rondrijden. Het veranderen van verkeers borden en kruispunten zou al minstens 6 miljard gulden gaan kosten. De Britten kunnen zich troos ten met de gedachte dat ze niet alleen staan. Hun grootste bondgenoot aan de verkeerde kant is Japan, die 's werelds op één na grootste automarkt heeft. c The Times Het grote succes van Toyota's luxe-merk Lexus in de VS, waar er tienduizenden ver kocht worden, berust volgens sommige insiders op de bijbe horende luxe service. De Lexus LS 400 is een echte top klasse-auto, maar wat hem ex tra aantrekkelijk maakt tegen over de concurrentie is de haast moederlijke aandacht waarmee de koper ook na de aanschaf nog in de watten wordt gelegd. Ook in ons land zijn er daarom afzonderlijke dealers voor de Lexus, die uitvoerige speciale training krijgen. Niet alleen in de bijzondere technische as pecten van de auto, maar ook in super-voorkomende behan deling van klanten. In het algemeen lijkt het erop dat Japanse merken de in hun landsaard verankerde gedien stigheid in stelling gaan bren gen als nieuw wapen om de ko- persgunst vast te houden. Louwman College Het bieden van goede service vereist training, en speciaal daarvoor opende bij Toyota- importeur Louwman Parqui afgelopen najaar het Louw man College. Alles van auto- poetsen via administratie- en verkooptraining, tot aan het leiden van een dealerbedrijf wordt er onderwezen. Het meest benut zal de omvangrij ke reeks technische cursussen zijn, die de monteurs inwijden in zowel algemene autotech niek als specialistische detail kennis van in Toyota's toege paste high-tech. Daarvoor is er door Toyota ontwikkeld lesma teriaal, niemand minder dan Toyota's vice-president T. Toy- oda was dan ook aanwezig bij de opening van het Louwman College. Al dat mooie lesmate riaal is natuurlijk tevens inter essant voor anderen. Al snel heeft men daarom het initia tief genomen om dit materiaal ook beschikbaar te stellen aan scholen voor autovakopleidin gen. Het lesmateriaal is, aldus de importeur, gericht op het verkleinen van de afstand tus sen school en garagepraktijk. Ieder die zelf een vakopleiding gevolgd heeft weet dat de over gang tussen schooltheorie en harde praktijk vaak groot is, overal in de industrie valt te horen dat school en praktijk beter zouden moeten aanslui ten, van lager tot aan universi tair onderwijs. Behalve dat scholen het Toyota Technical Education Programma T-Tep kunnen gebruiken wordt de mogelijkheid geboden dat de leerkrachten cursussen ko men volgen in het Louwman College. Als eerste kreeg de MTS-Autotechniek Apeldoorn het T-Tep lesmateriaal, inmid dels volgden het IVA in Drie bergen en de Christelijke MTS in Enschede. Het T-Tep mate riaal kent drie niveaus, gericht op MTS-en, opleidingen tot eerste monteur en opleidingen voor onderhoudsmonteurs. Een sterk en nuttig staaltje van goodwill kweken. De Ja panse autobranche, afgeschil derd als de Grote Satan door autobouwers uit andere we relddelen, zal vast nog veel meer van dit soort aktiviteiten bedenken om een anti-Japan stemming onder het (autoko- pende) publiek te voorkomen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21