'ichonov stuurt GOS naar finale Krook wil nieuwe schaatskoers uitzetten cbcSouocmt SPORT 19 Medailles: meer glas dan kostbaar metaal -\ M Wat een saaie dag Wolfgang Hoppe ligt op koers I Yamaguchi nu echt Amerikaans ZATERDAG 22 FEBRUARI 1992 MEDAILLESPIEGEL Land Goud Zilver Brons Duitsland 10 9 6 GOS 8 6 8 Noorwegen 7 6 5 Oostenrijk 5 7 7 Italië 4 3 VS 4 2 Frankrijk 3 5 1 Finland 3 1 3 Canada 2 2 Japan 1 2 3 Nederland 2 Zuid-Korea 1 1 Zweden 1 0 3 Zwitserland 0 China 0 2 0 Luxemburg 0 2 0 Nw-Zeeland 0 0 Tsjechosl. 0 0 2 Spanje 0 0 1 Lillehammerwil Albertville een lesje geven ALBERTVILLE De organi satoren van het schaatsen tij dens de Olympische Spelen van 1994 in Lillehammer zijn bereid hun collega's in Albert ville een lesje te leren. Thor- mod Moum, de voorzitter van de schaatscommissie van het toernooi in Hamar, pleit voor verplaatsing van de lange af standen naar de avonduren. Over twee jaar wordt er - even als in 1988 in Calgary - in een hal geschaatst. Naar verwach ting is het complex in de de cember klaar. ALBERTVILLE - Het is al geen goud, zilver of brons wat er blinkt bij de olympische medailles die dit jaar uitgereikt worden. Het grootste deel bestaat uit glas. Maar wat maakt het uit als je wint? „Het gaat erom een medaille te winnen, het ontwerp doet er niet zoveel toe", aldus Layla Andersen, coach van de Noor se schaatsploeg. Tot nu toe heeft Noorwegen al het verras sende aantal van achttien me dailles gewonnen in Albertvil le. Bij het ontwerp van de medail les heeft de Franse organisatie gebroken met de traditie. De 330 exemplaren die dit jaar aan de sporters uitgereikt worden hebben een kristallen midden stuk waarin bergtoppen en de Olympische ringen gegra veerd zijn. Alleen de buitenste rand is edelmetaal. De medail les zijn ontworpen door Lali- que, Frankrijks beste kristalfa brikant. Hoewel het ontwerp per jaar kan verschillen, bestaan olym pische medailles meestal ge heel uit metaal. De medailles van de spelen van Lake Placid van 1932, waar in 1980 ook win terspelen werden gehouden, en die van Sapporo in 1972 hadden het ruwe onregelmati ge uiterlijk van oude munten, die van de Spelen in Sarajevo in 1984 waren bijna rechthoe kig. „Wij vinden ze allemaal erg bijzonder," zei de Duitse langlaufcoach Georg Sutter. En hij kan het weten, want zijn biatlon skiers hebben 7 van de 25 medailles gewonnen - het meeste van alle landen. [BEL De Koude mag dan voorbij op het ijs vechten de ïigde Staten en de nalige Sovjetunie nog altijd op leven )od. Ook zonder een eke dimensie heeft jshockeyduel tussen landen alles weg een klassieke veld- )S-formatie bleek gister- in Meribel tijdens de harde strijd over de bes- >ens te beschikken. De /an de aloude ijzervreter Tichonov zegevierde in ste halve finale van het sch toernooi met 5-2. De bevochten triomf kwam derde periode (3-0) tot Het was de eerste neder- in de Amerikanen bij de ide Winterspelen. Cana- gisteravond laat in Me- loeizaam van het strijd- Tsjechoslowakije: 4-2. e eerste keer in veertig eft Canada weer kans op :sde) olympische titel. OS-team gaat zondag, olger van de Sovjetunie, r de achtste gouden me- ;eams waren in de eerste ede periode (2-1 en 0-1) aan elkaar gewaagd, jjgdige GOS-formatie was pnisch opzicht beter, de *kanen waren fysiek iets Jc. In de derde periode p ploeg van trainer Dave {on op conditie onderuit. I laatste tien minuten ne het GOS-team drie In de voorgaande zes lijden had de Ameri- fe doelman Ray LeBlanc, ptpost met het grootste op zijn naam, Minderheid De Amerikanen, met zestien tegen zes strafminuten vaak in de minderheid, hebben op vreemde bodem in olympisch verband nog nooit van de voor malige Sovjetunie gewonnen. In 1960 (Squaw Valley) en 1980 (Lake Placid) werd de aartsri vaal in de halve eindstrijd twee keer verslagen, waarna ook de olympische titel werd vero verd. Een dergelijke stunt van de nummer zeven van Saraje vo (1984) en Calgary (1988) stond de zevenvoudige olym pische kampioen in Meribel niet toe. Coach Victor Ticho nov had zijn jeugdige man schappen perfect voorbereid op het beladen treffen. De 61-jarige Moskoviet is in de internationale ijshockeywe- reld al bijna even legendarisch als zijn landgenoot Anatoli Ta- rasov, die ook wel de vader van het Sovjetrussische ijshockey wordt genoemd. Tarasov vero verde in de jaren zestig en ze ventig met het nationale team drie olympische titels en ne gen wereldtitels. De erelijst van Tichonov telt acht wereld-, twee olympische- en twaalf na tionale titels. De voormalige kolonel van het Rode Leger combineert sinds 1978 de func tie van bondscoach met het trainerschap van CSKA Mos kou. De vermaarde strateeg is nog lang niet moe van ijshoc key, hoewel het werkklimaat voor hem na de politieke om wenteling beslist niet gemak kelijker is geworden. Tichonov was een exponent van het voormalige communis tische bewind in de ex-Sovjet unie. De bruuske Rus stond bekend om zijn kadaverdisci pline. Voor zijn spelers was hij De spelers van het ishockeyteam van het GOS vieren de overwinning op de Verenigde Staten. een boeman, een tiran. Trai- gebruik in de voormalige su- óp grond van zijn enorme ningskampen leken soms op strafkampen. Wie niet gehoor zaamde, kon vertrekken en verloor meteen alle privileges, die topsporters volgens goed permacht toekwamen. De afta keling van het communisme maakte tevens een einde aan de absolute macht van de mo narch. staat van dienst en zijn onge ëvenaarde kennis mocht hij na de val van het ijzeren regime aanblijven als de grote ijshoc- key-leider. Tichonov moest echter de nodige consessies doen aan zijn werkwijze. Elf maanden per jaar beslag leg gen op zijn spelers behoorde niet meer tot de mogelijkhe den. Hij moest veel van zijn au toritaire houding prijsgeven en diende enige oppositie van uit zijn selectie toe te staan. De 'hardliner' veranderde met frisse tegenzin in een meer so ciale persoonlijkheid, die zijn spelers liet meedenken over zijn ideeën en trainingsmetho den. Spelvreugde, een vrijwel onbekend begrip onder de oude Tichonov, was niet langer een verboden begrip. De succescoach zag met de grotere vrijheid in de samenle ving het niveau van het ijshoc key in zijn land afglijden. Clubs uit de Noordamerikaan- se profliga (NHL) visten naar hartelust in de onmetelijke kweekvijver. Toppers als Ka- satonov, Fetisov Oxiden New Jersey Devils), Kroetov (Zwit serland), Larionov en Makarov (beiden Calgary Flames) ver dwenen twee jaar geleden uit het nationale team, snel ge volgd door nog een dertiental internationals. De massale uittocht van talent en kwaliteit dwong Tichonov tot het formeren van een vrij wel compleet nieuwe selectie, bestaande uit jonge spelers, voornamelijk afkomstig uit de Russische republiek. Drie maanden voor het begin van de Winterspelen ging Ticho nov ouderwets op zijn strepen staan. Hij verbood acht spelers uit zijn selectie een transfer naar NHL-clubs. De veteraan wilde absoluut niet afgaan op het Olympische platform. Zijn ouderwets harde opstelling werkte. Nog slechts één over winning is Tichonov verwij derd van nieuwe internationa le roem. door BERT JANSMA Wat een saaie dag. Het is of erna die medaille voor Bart Veldkamp een olympische ballon is leeggelopen. Ik kijk naar dames die zeer onelegant met ski's aan tegen een heuvel op moeten. Cross country-ski. Het heeft veel weg van een geraffineerde marteling. De winnares heeft de naam Belmondo maar niets met Jean-Paul te maken. Haar voornaam is Stefania en ze blijft de Russin Jegorov voor. Ik kijk, maar veel zie ik niet. Ik zie nog steeds Bart Veldkamp winnen. Wat een gouden plak al niet uitmaakt. Een mokkende natie werd opeens een spinnende schootkat. Ik zie 'live' met een glimlach een Amerikaanse ijshockeyer op het hoofd van een Russische tegenstanders bonken, maar ik denk aan Veldkamp en het Wilhelmus. Hij deed even een poging om mee te zingen, heeft u 't gezien? Maar hij zette blijkbaar de verkeerde regel in en trok op 't ereschavotje meteen een gezicht van: O, laat ik daar maar mee ophouden. „Ze leren de woorden tegenwoordig niet meer op schoolconstateerde een naburige dame voor de tv met een spijtig trekje om de mond. Terug naar de actuele tv van gisteren waar de Russische coach Tichonov emotioneler was dan ooit. „Dat zal wel met de perestrojka te maken hebben" aldus de dienstdoende verslaggever. Toen de scheidsrechtereen doelpunt van de Russische ploeg afkeurde, riep Tichonov verontwaardigd iets als 'Sjto?!' naarde leiding. 'Wat?' Maar die verstond geen Russisch. Ik pakte de krant, de harde werkelijkheid van de dag. Enjahoor, daar was de eerste kop al. „Arrogante Veldkamp kan triomf goed gebruiken". Een verhaal over onder meer zelf ingenomen en hautain gedrag van de schaatser. Dat hij als kind al stoelen omvergooide als hij z'n zin niet kreeg. Dat hij Leen Pfrommer een kinderoppasser had genoemd. Dat hij mazzel heeft met die medaille omdat hij nu z'n olympisch dagboek kan verkopen waarvoor hij dagelijks cassettebandjes ingesproken heeft. Nederland gaat langzaam Weer terug naar af, dacht ik op deze saaie dag. De olympische ballon loopt leeg, het goud zit in de doos. De bewondering is over en we worden weer gewoon wie we waren. Zeurders voor wie nooit iets helemaal goed is. LA PLAGNE - Na twee van de vier manches bij de vier-mans- bob ligt Wolfgang Hoppe op koers. Met de bemanning Musiol, Kühn en Hanneman nam de wereldkampioen uit Duitsland vrij dag voorsprong op de belangrijkste belagers. Oostenrijk (7/100) en Canada (23/100). De beslissing valt vandaag. „Ik reken voorlo pig nergens op", verklaarde de 34-jarige Hoppe na de succesvolle eerste dag. „Er kan nog veel gebeuren. Voorlopig concentreer ik me op de tweede dag. We zullen zien". Wel zei Hoppe dat de eer ste twee manches in grote lijnen volgens plan waren verlopen. „Het was onze bedoeling een voorsprong te nemen, zodat we enigszins ontspannen de beslissende fase kunnen ingaan. Dat is gelukt". VLAMMETJES mpagne uitverkocht, rd met deze tekst hangt ✓i in Kirkenes, de woon- van de nieuwe Noorse 1 field Vegard Ulvang. In vlerste noorden van het Jken ze desondanks niet >ajerd. „Vegard de Vi- jvon tijdens de Spelen ■fer goud en een keer zil- i het skilopen. Kirkenes, lometer boven Oslo, telt ipe, het Franse sport- meent dat het goud Veldkamp een zaak rechtigheid is. ,Stel je |t Oostenrijk de Winter zonder goud verlaat, 'oor dat Japan van het lo terugkeert zonder ti- ;1 je voor dat de Ameri- :onder atletiekgoud de ipelen besluiten". l'Equipe was het on- lar dat Nederland geen |sche titel in het toernooi zou pakken, lin gebeurde dat wel :ht jaar geleden in Sa- foor het laatst. Het blad niet de Haagse bluf en hjite bek" van „kwajon- 'eldkamp te melden.' in als het kleine feestje •nalisten na de huldi- de perszaal van Albert- iwden. Dagje vrij RTVILLE - Ard k is de favoriete iaat van Ab Krook het voorzitterschap e Koninklijke Ne- dse Schaatsenrij- ond. De bondscoach e mannen allroun- bepleitte Schenks datuur op de dag na luiting van het lan- iprogramma in Al le. lorzitterschap van de is sinds het terugtreden ïze Zijlstra vacant. Als mend praeses treedt orzitter Jan Dijkema ier leiding van Schenk n diepgaande gedach- ■eling over de plaats >psport in de KNSB i worden gestart. ionalisering bedoelt Schenk was er twintig jaar geleden op het ijs snel bij. Nu wordt de chef de mission voor de Winterspelen gezien als de man, die de schaatsbond achter de groene tafel naar een nieuw tijdperk kan sturen. Bart Veldkamp redde op de tien kilometer het olympisch schaatstoernooi voor Neder land. Zilver voor Falko Zand- stra en twee keer brons voor Leo Visser waren te schamel geweest voor een land, dat zich als schaatsnatie profileert. De mannen werden overtroefd door Noorwegen, dat twee keer goud, twee keer zilver en een keer brons veroverde en Duits land, dat twee keer goud incas seerde. verscheurd door tegenstellingen, haalden niets. Overeenkomstig de verwach ting was Duitsland in die sec tor met drie keer goud groot verdiener. Bonnie Blair griste voor zichzelf, en niet voor de Verenigde Staten, twee hoofd prijzen weg. Gezien het enorme reservoir aan schaatstalent waarover Nederland beschikt is die oogst mager. Krook, verant woordelijk bij de mannen, is het daarmee eens. „De KNSB moet gaan brainstormen over de stuctuur. Daaraan mag best meer dan een lang weekeinde worden besteed. Ik denk aan het instellen van een sectie topsport, die meer zeggen schap heeft dan de huidige BCK (begeleidingscommissie kernploegen). Maar het zou best kunnen dat we tot de ont dekking komen dat een wijzi ging niet mogelijk is". Krook (47) heeft een aanbie ding uit het buitenland voorlo pig afgewezen. Hij wil als schaatstrainer op het ijs blij ven staan. Het liefst in Neder land. Een functie als coördina tor of technisch directeur am bieert hij niet. Dan zou hij on middellijk op de oude bonds- structuur botsen. „Als je twin tig procent van je ideeën kunt verwezenlijken, heb je het goed gedaan. Voor mezelf ben ik dan een verliezer". Topschaatsers moeten nog on afhankelijker kunnen werken. „Met Schenk in de BCK zitten we goed. Niet dat we echt wor den gehinderd. Want Ab Krook loopt makkelijk door en krijgt zijn zaken best voor elkaar. Er wordt wel gezegd dat ze te veel naar me luisteren". Drie jaar geleden introduceer den Leo Visser en Yvonne van Gennip het verschijnsel „alter natieve kernploeg". Zonder de steun van de bond werd Visser Europees en wereldkampioen, Van Gennip vond haar draai niet en keerde terug in de KNSB-elitegroep Veldkamp speelt met de ge dachte eveneens een alterna tieve route te volgen. Mocht de Hagenaar elders betere „ar beidsvoorwaarden" treffen, ALBERTVILLE - Zwart met gouden lovertjes. Het pakje van Kristi Yamaguchi was een voorteken. De Amerikaanse werd gisteravond in Albertvil le olympisch kampioene kunstrijden. Allicht. Yamagu chi heeft veel in het leven, maar snakte naar erkenning. Hoewel de Yamaguchi's al vier generaties in Californië wo nen, worden ze nog steeds als Japanners gezien. Dat krenkt haar, al lijkt het nu echt voor bij. Paars met zilver. Ook het kos tuum van Midori Ito was een voorteken. De Japanse wereld kampioene van 1989 had de opdracht een perfecte kür uit te voeren. Haar tweede drie voudige sprong mislukte, waarmee de kans op goud ge lijk was verkeken. Yamaguchi is in de olympi sche eregalerij de opvolgster van de Duitse Katarina Witt. Sinds haar terugtreden speelt het oude continent in de we reld van het kunstrijden een ondergeschikte rol. Typerend daarvoor was de vijfde plaats, die de tweevoudige Europese kampioene Surya Bonaly on danks de steun van het chauvi nistische publiek - 10.000 kij kers - bezette. Net als voor Witt destijds was het voor Yamaguchi een gods geschenk dat de verplichte fi guren werden afgeschaft. Zij is het toonbeeld van regelmaat. Het zit Yamaguchi in het leven mee. Haar ouders (vader tand arts en moeder dokterassisten te) investeerden al vier ton in haar carrière, die vorig jaar in München tot een wereldtitel had geleid. Daar kreeg zij haar eerste zes, in het kunstrijden het cijfer voor perfectie. Dat zat er in Albertville niet in. Bij de zesde drievoudige sprong moest ze een corrigerend handje toesteken. Moet Ito het hebben van haar gebundelde sprongkracht, voor de in Californië wonende maar in Edmonton trainende Yamaguchi staat de artistici teit voorop. Twee keer eerder versloeg Yamaguchi Ito tij dens een vooraanstaand toer nooi. Eerst bij de Goodwill Ga mes in Seattle, daarna bij de Nationen Cup in Gelsenkir- chen. Na het korte programma had Yamaguchi het klassement al aangevoerd. Schittering ont brak aan de uitvoering in eer ste termijn, van de beperkte kring van favorieten vielen Ito en de Amerikaanse Tonya Har ding. Geen van de anderen kon de druk weerstaan. Ito was al voor de finale in nagenoeg kansloze positie gemanoeu vreerd. In de einstrijd bleef geen kandidaat, afgezien van de latere kampioene, goed op de been. Het publiek, urenlang in de rij, reageerde koel op de nederlaag van Bonaly, die een grotere reputatie had dan haar prestaties rechtvaardigden. Het niet geringe contingent Amerikanen vormde het ande re uiterste met gevoelens van vreugde. Sinds Dorothy Ha- mill (1976) hadden de Verenig de Staten geen geen olympi sche kampioene meer gehad op het traditionele slotonder- deel van het kunstrijprogram- dan is het niet uitgesloten dat Krook wordt meegezogen. De Loosdrechter wil vernieuwing van zijn contract bij de schaatsbond niet laten afhan gen van de vorderingen op het pad van de professionalise ring. „Ik wil doen wat voor de jon gens het beste is. We moeten weer eens over een drempel heen. Prikkels geven die net even anders zijn. Dat kan door een andere trainer of door een andere aanpak. Niet een bena dering zoals bij de Noren: met ballet, turnen, motorcrossen. Dat is ook voor hen niet meer dan een aardigheidje. Die an dere aanpak gaat verder dan niet meedoen aan de IJssel Cup, wereldbekerwedstrijden en NK's. Dan stuit je op de LTC (landelijke technische commmissie) en gewestelijke belangen. Dat is voor ons wel de basis om weer goede schaat sers te krijgen". Vreemd speedskiër Philippe (rechts), waardige collega John Mueller gefeliciteerd met de eerste plaats. WINTERSPELEN BOBSLEE bobslee, viermansbob Stand na twee van de vier manches: 1 Duitsland 1 (Hoppe, Musiol, Kühn, Han- nemann) 1.56,52 (58,00-58,52), 2. Oos tenrijk I (Appelt, Winkler, Haidacher, Schroll) 1.56,59 (57,74-58,85), 3. Cana da I (Lori, Leblanc. Langford, MacEa- chern) 1.56,71 (58,00-58,71), 4. Zwit serland I 1.56,75 (57.97-58.78). 5. Zwit serland II 1.56,90 (58,15-58,75), 6. Duitsland II 1.57,09 (58,54-58,55), 7. Oostenrijk II 1.57,12 (58,27-58,85), 8. Frankrijk 11.57,24 (58,45-58,79), 9. Ver enigde Staten I 1.57,28 (58,57-58,71), 10. Groot-Brittannië'I (1.57,36 (58,49- 58,87). KUNSTRIJDEN Vrouwen eindstand na vrije kür: 1. Yamaguchi (VSt) 1,5 punten, 2. Ito (Jap) 4, 3. Kerrigan (VSt) 4. 4. Harding (VSt) 7, 5. Bonaly (Fra) 7.5, 6. Lu Chen (Chi) 10,5, 7. Sato (Jap) 10,5, 8. Pres ton (Can) .14, 9. Chouinard (Can) 16, 10. Kielmann (Dui) 16,5. SKILOPEN Vrouwen, 30 km 1. Belmondo (Ita) 1.22.30,1, 2. Jegoro- va (GOS) 1.22.52,0, 3 Wialbe (GOS) 1.24.13,9, 4. Nilsen (Noo) 1.26.25,1, 5. Lasoetina (GOS) 1.26.31.8. 6. Di Centa (Ita) 1.27.04,4, 7 Westin (Zwe) 1.27.16,2, 8. Opitz (Dui) 1.27.17,4, 9 Dybendahl (Noo) 1.27.29,8, 10. Lukka- rinen (Fin) 1.27.30,9. IJSHOCKEY Halve finales: GOS-Verenigde Staten 5-2 (2-1 0-1 3-0). 12. Kovalev 1-0, 13. Hill 1-1, 16. Bikov 2-1.39 Mclnnes 2-2, 51Komoetov 3-2, 55. Kmilev 4-2, 58. Davidov 5-2 Scheidsrechter: Sold (Zwe). Toeschouwers: 6100. Strafminu ten: GOS 6, Verenigde Staten 16. Canada-Tsjechoslowakije 4-2 (2-1 0-1 2-0). 2. Hannan 1-0, 11. Archibald 2-0, 20. Svehla 2-1, 24 Augusta 2-2, 44. Gi les 3-2,58. Joseph 4-2.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19