I en W tegen komst compostfabriek Wervelende volleybalshow in Rijnsburg /g/t all over tours iQowuvnt LEIDEN OMGEVING Centrum van gemeente Wassenaar krijgt flinke face-lift 11 Caféhoudster Tante Riek viert haar 75e verjaardag Verhoging polderpeil l onaanvaa rdbaar" ADVERTENTIE Voor al uyy reizen. AANBIEDING: 4-daags arrangement Istanbul incl. hotel l.o. 495.- Tevens zuidelijk Afrika-specialist. Noordplein 5 - Roelofarendsveen - Tel. 01713-19034 -rr=" ppenbeurs in itel Bijhorst „JAAR - Vandaag vindt si Bijhorst in Wassenaar --.i/te poppen- en berenbeurs Van hal f elf tot vij f uur zul- «halve nieuwe ook veel an- poppen ten toon worden ge- j en te koop worden aangebo- >1herder zullen er poppenhui- TR poppenkleding en andere inattributen verkocht wor- Ook zal gedemonstreerd gi'jn hoe men zelf poppen en 5ln, ikan maken. Als speciale at- e zal een deel van de be- 5,j de verzameling van antieke ME ?n van de uit Rotterdam af- >nt tige Margreet van den Hoek d| iz'in- WASSENAAR - Het cen trum van Wassenaar zal in de komende jaren een flinke face-lift onder gaan. Het startsein zal in de raadsvergadering van 30 maart worden gege ven. Het gaat om het ge bied dat begrensd wordt door de Langstraat, Gang, Spinbaan en Kerkstraat. De opknapbeurt is gebaseerd op een door supermarkton dernemer C. Kroon ingediend plan. Zijn zaak (een SPAR-su- permarkt) is de trekker van de Langstraat. Om dat te blijven dient de zaak volgens Kroon echter grondig verbouwd wor den. Een verfraaiing van de Langstraat en het achterlig gende parkeerterrein Kloos- terland zou daarvan het ge volg zijn. Het plan van Kroon valt in drie onderdelen uiteen. Het belangrijkste onderdeel, dat het snelst gerealiseerd zal worden, is het uitbreiden van de SPAR-supermarkt. De om vang van de bestaande ver koopruimte van de super markt zal bijna verdubbelen tot een winkeloppervlak van bijna duizend vierkante me ter. Aanvankelijk had Kroon het plan ook de in zijn bezit zijnde voormalige bioscoop Astra bij de supermarkt te trekken. B W gaf daar ech ter geen toestemming voor. Een tweede onderdeel van Kroon's plannen vormt het terrein naast zijn winkel, dat momenteel in gebruik is als parkeerplaats. Op die plek wil Kroon twee tot drie winkels bouwen. Kroon: „Die winkel units kunnen een bijdrage vormen tot een betere invul ling van de te overbruggen af stand Kloosterland-Lang- straat dan momenteel het ge val is". De winkelpassage zal een gedeeltelijk open, licht- doorlatende overkapping, moeten krijgen. Om de toe gankelijkheid van- de passage aan de parkeerzijde ook mo gelijk te maken voor rolstoel gebruikers zal een helling- baan moeten worden aange legd. In de passage komt ook een in- en uitgang naar de su permarkt, maar de belangrijk ste in- en uitgang blijft aan de Langstraat. Het derde onderdeel Kroon's drieluik betreft de voormalige bioscoop Astra. Kroon wil op die plaats winkels met wonin gen, zoals in de rest van de Langstraat. De gemeente heeft al laten weten hier wel voor te voelen. „Het verzoek lijkt ons logisch. Een feit is dat er geen mogelijkheid meer is tot voortzetting van de bioscoopfunctie. Gelet op de ligging midden in een winkel gebied en ook ter stimulering van het gedeelte van het win kelcentrum dat ligt tussen het Plein en de Kerkstraat, me nen wij dat er planologisch geen bezwaar tegen een win kelbestemming behoeft te be staan". NVERHAAR 2!EMADE Tegen de van Gedeputeerde s.'4n van Zuid Holland iaat de Provinciale wjologische Commissie niet akkoord met de it van een compostfa- in De Lasso in Roe- Mjfendsveen. Hoewel B van Alkemade de be- in van omwonenden 0 grond hebben ver- d, zijn zij na het ad- van het provinciale sorgaan ook geneigd om zich tegen de komst van de fabriek te verkla ren. Milieugedeputeerde H. van der Vlist, die zich eerder deze week uitsprak voor vestiging van de fabriek in Roelof arendsveen, komt maandag naar Alkemade om de conse quenties van het PPC-advies met het college van B en W te bespreken. De uiteindelijke beslissing wordt dezelfde avond door de raad van Alke made genomen. Hoewel het college het in meerderheid niet eens is met het advies van de raadscom missie ruimtelijke ordening om de bezwaren tegen de com postfabriek gegrond te verkla ren, stelt zij zich nu toch op het voorlopige standpunt dat de noodzakelijke bestemmings planprocedure niet moet wor den voortgezet. Als reden ge ven B en W aan dat het geen zin meer heeft door te zetten indien de PPC negatief advi seert aan GS. Het college stelt de raad voor de verklaring van geen be zwaar bij GS niet aan te vragen en de indieners van de be zwaarschriften te berichten dat de procedure niet zal wor den voortgezet. Ook stelt het college voor de door PROAV gevraagde vrijstelling voor de vestiging van een composteer- inrichting te weigeren. Wel wordt eraan toegevoegd dat het overleg met GS maandag nieuwe gezichtspunten kan opleveren. Als dat overleg on voldoende duidelijkheid biedt zal het college de raad moge lijk nog adviseren de beslis sing een maand uit te stellen. Zoals bekend hebben alle be drijven op het industrieterrein alsmede de meeste bewoners van de omliggende woonwij ken bezwaar aangetekend te gen de komst van de compost fabriek in een van de voormali ge Ruiten Troef opslaghallen. De meeste bezwaarmakers vrezen stankoverlast. Een bloemenexportbedrijf vreest voor insektenoverlast. Een meerderheid van de commis sie ruimtelijke ordening was deze week van mening dat de bezwaren met betrekking tot besmettingsgevaar en geur- hinder gegrond geacht moeten worden. Volledige zekerheid dat met de beoogde bedrijfs voering besmettingsgevaar en geurhinder niet zal plaatsvin den, kan namelijk niet worden gegeven. Ook de door de onaf hankelijke instanties opgestel de rapporten hadden de twijfel daarover niet weggenomen. Intussen bracht PPG een nieuw element in in de discus sie Men adviseerde GS una niem het door de raad vastge stelde bestemmingsplan De Lasso gedeeltelijk af te keu ren. De PPC hanteerde daarbij het argument dat bedrijven als het composteringsbedrijf ten minste 200 meter uit gevoelige bebouwing zoals scholen en woningen gelegen dient te zijn. In het bestemmingsplan was deze grens echter op 100 meter gesteld omdat er vol gens de gemeenteraad sprake is van voldoende afschermen de bebouwing. Inmiddels heeft de Veense R. Schouten die de afgelopen we ken honderden handtekenin gen verzamelde tegen de komst van de compostfabriek, laten weten vandaag een laat ste protestactie te voeren: Zij gaat naar het woonadres van gedeputeerde Van der Vlist in Schiedam om hem persoonlijk een protestbrief te overhandi gen. ZATERDAG 22 FEBRUARI 1992 Tante Riek Van café De Sport in Weteringbrug werd gisteren 75 jaar. Alle vaste klanten werden dan ook getrakteerd. FOTO: WIM VAN NOORT Idoor en de overwinningsfoto nemen ELLEN VERHAAR in het ruim 140 jaar oude café prominente plaatsen in. WETERINGBRUG - Hon derden vissers, wielren ners en biljarters bezoch ten gisteren café De Sport in Weteringbrug om Tante Riek te feliciteren. De krasse caféhoudster werd namelijk 75 jaar. Al meer dan dertig jaar staat zij van 's morgens vroeg tot 's a- vonds laat paraat. Het ouder wetse bruine Café de Sport aan de Huigsloterdijk beter be kend als het café van IJs de Jong aan de Ringvaart, recht tegenover Oude Wetering, is als verzamelpunt een begrip in de visserswereld. Iedere och tend rond vijf uur opent tante Riek, de weduwe van IJs de Jong, haar caféetje. Na sloten koffie te hebben gedronken vertrekt een uitgebreide scha re sportvissers naar de Ring vaart of verderop naar het Braassemermeer om rond een uur of twaalf terug te komen voor patat, kroketten, uitsmij ters en loempia's. In de loop van de dag helpt zij ook heel wat wielrenners, die een rondje Haarlemmermeer doen aan de nodige natjes en droogjes. Met iedereen maakt ze een praatje. De gesprekken gaan over het weer, over kran- teberichten en over allerhande takken van sport. Tante Riek interesseert zich mateloos voor voetbal. „Ik ben een echte Feyenoord-fan al van kleins af aan". Ook van wielrennen weet ze alles af. want haar zoon Aart was ooit Nederlands wie lerkampioen. Zijn erebekers Winterspelen Deze dagen wordt in Café de Sport uiteraard heftig meege leefd met de Nederlanders die meedoen aan de Olympische Spelen. Tante Riek: „Ik kréég vorige week wat van die Leo Visser. Ik liep iedere keer weg, het zweet stond in mijn han den". Heel belangrijk in het cafeetje van tante Riek is de biljart- sport. Er staan maar liefst vier wedstrijdbiljarts en twee matc htafels in de achterzaal opge steld. In het café staat nog een vijfde wedstrijdbiljart. „Die biljartzaal heeft mijn man een jaar of zeventien geleden nog laten bouwen. We hebben er nooit spijt van gehad. Alle da gen zijn de biljarts bezet door verenigingen en losse passan ten. Ook gebeurt het regelma tig dat de zaal wordt afgehuurd door bedrijven of families. Dan gaan zo'n twaalf tot veertien broers en zwagers een comple te biljartcompetitie in één dag afwerken", vertelt de 75-jarige. Ze voegt eraan toe dat tegen woordig ook steeds meer vrou wen gaan biljarten. Tante Riek's dochter Adrie staat meestal achter de bar in de biljartzaal terwijl haar moe der het café doet. Met zijn tweetjes en een drietal oproep krachten redden ze het. „Maar we maken, zeven dagen in de week, werkdagen van zo'n 14 a 15 uur" vertelt tante Riek. Ze zou niet anders willen, want het café is haar lust en haar le- Ceremonieel De kersverse burgemeester van Noordwijkerhout, J R Andel heeft zijn eerste ceremoniele handeling in functie achter de rug. Uit handen van wethouder van milieu P. Heemskerk nam hij de eerste milieubox in ontvangst die dezer dagen door de gehele gemeente verspreid wordt In de box kunnen de Noordwijkerhou- ters hun klein chemisch afval verzamelen wat vervolgens afge geven kan worden bij de chemo- kar die vanaf volgende week door het dorp zal rijden FOTO: HENK VAN DEN ENDE s, IETA KROFT in(jJWKOOP „Onaan- lekibaar en onbegrijpe- reageert LTB-voor- van Zevenhoven en LEfreken, J. de Jong op van het Hoog- van Rijn- om het grondwater- n een groot deel van euwkoopse Polder te leren in dat gebied wor- Tjedupeerd, terwijl het enkel nut dient". Hij dat de grond zo drassig i. rden, dat de boeren hun nauwelijks meer zullen In betreden. De Jong is n van de agrariërs in de koopse Polder. Hij aan de rand van het ge- >rl aar het hier om gaat: de die wordt begrensd Schoutenvaart, de iart en de Nieuwkoopse Deze week presen- het Hoogheemraad van Rijnland het ont- eivaterbeheersplan, dat in it' )or de Verenigde Verga- 10 moet worden vastge- P' Een onderdeel van dat iis het Project Polder V< koop. De Nieuwkoopse tx n liggen 1,5 meter bene- t< AP en daarmee hoger td(|e Polder Nieuwkoop, in het waterpeil door de lemaling 6 meter bene- AP ligt. Een nadelig ge- ng s dat water vanuit de n wegzijgt de polder in t kwelwater in de polder 's ig komt. Kwellen die een qq ge invloed hebben op de de waarden van het ge- Zo veroorzaakt het een 14 1de mineralisatie van de -.n inklinking van de iggende kleilaag. Door derbemaling wordt het jsj ovendien droog en is dus in lange periode toegan- voor landbouwmachi- prettig voor de boeren ®k.een probleem voor wei ds die tijdens broedpe- kunnen worden ge- 41 E lisschien nog wel groter van de onderbemaling ^Jvater het uit de aangren- plassen de polders in- ït, waarna de Nieuw- Plassen weer op het ïbracht moeten worden «instroom van - ernstig ld water uit de Rijn. is Rijnland is de oplos- et verhogen van het wa in de polder. Hoe dat :ai lebeuren, moet nog wor- rafnderzocht. Om de na- en landschappelijke in in het gebied te hand- moeten ook alle boer- i worden aangesloten op nejng. Voorts wordt er ge- over evenwichtbemes- Jn natuurvriendelijk on- ld en beheer van water ig n- b it concrete maatregelen 30 ri doorgevoerd, zal er 30 en projectgroep dit jaar 3"oorstudie worden ver- In de jaren daarna vindt voering plaats. Volgens voerder J. van der Hoek <cx jnland wordt er naar ge en 1 om dat project binnen ir af te ronden. In de oep hebben het wa de Aarlanden, het vieemraadschap van nd, de provincie Zuid ld, de directie LNO (mi- van Landbouw, Na tuur en Visserij) en de gemeen te Nieuwkoop als vertegen woordiger van de gemeenten en ook de buren Groot Water schap van Woerden en het Hoogheemraadschap Amstel en Vecht zitting. Voor de uit voering van het project zal de projectgroep samenwerken met Natuurmonumenten. Het vooronderzoek zal zich richten op de ecologische gevolgen voor de polders, de effecten van peilaanpassing de land bouw en de gevolgen voor de dorpen. Nieuwkoop, Noorden en Zuidhoek. Ook zal worden nagegaan in hoeverre de agra riërs bereid zijn om mee te werken aan het plan en of ze bereid zijn om hün bedrijf en landerijen te verkopen, zodat er een zogenoemd relatienota- gebied van kan worden ge maakt. Plas LTB-voorzitter De Jong is ver ontwaardigd. „Het gebied is nu al moeilijk berijdbaar. Als ze die peilverhoging gaan doorvoeren, gaat het echt op een plas lijken. Ze moeten ons eerst maar eens uitleggen wat het effect hiervan moet zijn. Volgens mij is dat nul-komma nul en is het veel effectiever om te voorkomen dat vervuild water de Nieuwkoopse Plassen instroomt, dan kan er ook geen vuil water de polders in. Ze moeten dus eerst maar dat wa ter zuiveren bij de sluizen in Woerdense Verlaat en bij de Ziende voordat het de plassen in wordt gelaten. Het is een probleem voor de overheid, niet voor ons". De boeren in het gebied wer den voor het eerst een maand geleden geconfronteerd met de plannen. Toen werd er door de provincie een informatie avond gehouden in Alphen. Vervelend vindt hij de onze kerheid waarmee de boeren nu zijn geconfronteerd. „Ze had den eerst moeten onderzoeken wat peilverhoging oplevert aan natuur- en landschappelijke waarden, voordat ze met moge lijke maatregelen naar buiten kwamen. Er is niets erger dan onzekerheid". De in Noorden woonachtige F. Alta van Natuurmonumen ten is positiever over het plan. Het waterpeil mag wat hem be treft worden verhoogd, omdat vochtige grond gunstig is voor met name moerasplanten, vo gels en insecten. Over hoe het peil kan worden verhoogd zijn volgens hem diverse varianten te bedenken. In ieder geval moeten alle privé-onderbema- lingen, die de boeren zelf door middel van het aanleggen van dijken en dammen aanbren gen, worden opgeheven. Alta merkt op dat het betreffende gebied deel uit maakt van één ecologische gebied dat loopt van de Nieuwkoopse Plassen tot aan Vinkeveen. Dat hele ge bied is volgens hem van grote natuur- en landschappelijke waarde. Begrip voor het stand punt van de individuele boe ren kan hij wel opbrengen. „Maar als natuurbeschermer kijk je er toch anders tegen aan", aldus Alta. „In het veen- weidegebied wordt erg veel melk geproduceerd. Daar zit een flinke subsidie op, want voor een kwartje per liter gaat het de grens over. Ik vraag me af of die grond niet een hogere waarde heeft voor een ander doel, namelijk als natuur- en recreatiegebied". In ieder ge val peinst hij er niet over om „Broeken te gaan breien voor de boeren die in het water zit ten". Het Nederlands volleybalteam gaf gisteravond een staaltje van haar kunnen weg tegen RW uit Rijnsburg. FOTO: HENK SNATERSE RIJNSBURG De natio nale herenvolleybalselec- tie gaf gisterenavond in de Rijnsburgse Sporthal Middelmors voor twaalf honderd liefhebbers een volleybaldemonstratie Onder aanvoering van de enthousiaste speaker Piet Steenaard gaven de vol leybalprofessionals een ware demonstratie van topvolleybal in al haar as pecten. Het Nederlands team is in Italiaanse Sisley Treviso gaat spelen, leek echter weinig zin te hebben om alles uit de kast te halen. Na de pauze namen de interna tionals de Rijnsburgse jeugd leden onder handen. Ron de Mooij werd verkozen tot jeugd lid van de avond. De volleybal lers van RW, die dit seizoen niet onverdienstelijk in de pro motieklasse uitkomen, speel den vervolgens de oefeningen met verve na. De ploeg van trainer Martin Broere, die in zijn eerste divisieperiode te gen de meeste internationals in competitieverband gespeeld heeft, bleek veel jong talent in huis te hebben. In de onderlin ge wedstrijd tussen drie inter nationals en de RW-selectie kregen Marco Klok, Henk-Jan Held en Avital Selinger bij vla gen zeer goed tegenspel van de Rijnsburgse volleyballers. De goedgetrainde professionals wonnen met 15-6 tot groot en thousiasme van het publiek, die bij ieder Rijnsburgs punt de 'mexican wave' inzette. De gebruikelijke een tegen zes van spelverdeler Avital Selin ger bleef echter tot grote te leurstelling van het publiek achterwege. voorbereiding op de Olympi sche Spelen. In mei zal het team in Rotterdam trachten kwalificatie voor Barcelona te bewerkstelligen. De Rijns burgse clinic paste moeiteloos in het gewenste programma. Alle onderdelen werden in oe- feningvormen onder leiding van de nieuwe trainer Mario Treibitch aan het publiek ge» toond. Vooral de aanvalskogels van Olaf van der Meulen en de blokkeringen van de twee me ter twaalf lange Martin van der Horst wekten veel indruk. Sterspeler Ron Zwerver, die na de Olypische Spelen bij het

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11