£cicl&e6otvumt Israël trekt zich terug uit Libanon CekLeGounant Zonder tand Nederlander voor behoud vut in cao Enquête zet WD op forse winst r 14 Dagen Gratis 9 13 ongetje betrokken bij 'belastingfraude'van 15 cent Huldiging Veldkamp later INFORMATIE ZONDER SENSATIE Ccidó«Souacmt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25269. Losse nummers 1,50. DEN HAAG - De WD lijkt te profiteren van het felle verzet onder leiding van Frits Bolkestein te gen de achteruitgang in koopkracht. In een enquê te van het bureau Inter/View winnen de liberalen vijf zetels vergeleken met de verkiezingen in 1989 en komen daarmee op een totaal van 27. Dat gaat ten koste van de regeringspartijen CDA en PvdA. De christen-democraten zouden, als er nu verkie zingen werden gehouden, op 47 zetels uitkomen, een verlies van zeven zetels. De PvdA komt op 24 zetels, een verlies van 25, en is daarmee de vierde partij. De coalitie heeft daardoor samen slechts 71 zetels, terwijl dat er drie jaar geleden nog 103 wa ren. D66 blijft het goed doen. De partij stijgt van 12 naar 31 zetels, waarmee de Democraten de tweede partij zijn. Groen Links groeit ook fors: van zes naar tien zetels. Gorbatsjov columnist NEW YORK - Voormalig Sov jetpresident Michal Gorba tsjov gaat een maandelijks co lumn schrijven voor New York Times Corp. De 1000 woorden tellende column wordt komen de week door het bedrijf aan geboden aan Amerikaanse kranten en zal ook verschijnen in de New York Times zelf. De eerste stukjes van Gorbatsjov zullen betrekking hebben op de toekomst van het commu nisme, de Golfoorlog, de be trekkingen tussen het Krem lin en de paus en Gorbatsjovs relatie met de Rusische presi dent Boris Jeltsin. Dales onderzoekt verkoop adviezen door politie DEN HAAG Minister Dales van binnenlandse zaken gaat de verkoop van beveiligingsadviezen door de politie onderzoeken. In Amsterdam is deze week een bureau geopend waar vooral oud-politiemensen hun kennis en diensten verkopen aan particulieren en bedrijven. PvdA en WD, samen een minderheid in de Tweede Kamer, hebben daarover gisteren kamervragen gesteld. De twee partijen vinden dat het kabinet maatregelen moet ne men, omdat dit soort bureas oneerlijke concurrentie zou den vormen voor particuliere beveiligingsbureaus. Ze zijn ook van mening dat het geven van voorlichting en adviezen een normale taak is van de politie, waarvoor geen geld gevraagd mag worden. Dales en haar collega Hirsch-Ballin van justitie hebben in het verleden gezegd moeite te hebben met dit soort politie-activiteiten. Ze hebben echter nog geen unaniem standpunt. Pagina 4: Amsterdamse omweg naar betaalde politie diensten PvdA-senator ontkent uitspraken over val kabinet L DEN HAAG - De fractie voorzitter van de PvdA in de Eerste Kamer, Ger Schinck, heeft afstand ge nomen van zijn uitlatin gen dat hij het kabinet nog dit jaar ziet vallen. Schink zei dit in een inter view met een blad van de School voor de Journalis tiek in Tilburg. Vanoch tend heeft Schinck hier over op eigen initiatief overleg gepleegd met de top van de Tweede-Kamer fractie van de PvdA onder leiding van Thijs Wölt- gens. In het gewraakte interview zegt Schinck: „Het zou mij niet verbazen als de coali tie het einde van dit jaar niet haalt. Ik heb er het meest zwarte vermoeden over. De partij roept de hele tijd dat we door de zure appel van het wao-be- sluit moeten heenbijten. Maar het duurt veel te lang. Er zou iets moeten gebeuren, maar er gebeurt niets. Het herstel zou nu moeten inzetten, maar we glijden langzaam in de af grond, het wordt alleen maar slechter. De partij is gedecimeerd". Eerder sprak Schincks CDA-collega Kaland ver gelijkbare woorden. Daar op is hij door premier Lub bers deze week fel bekriti seerd. De PvdA-top had van hem geëist afstand te nemen van de geruchtma kende uitspraken. Leden van de Tweede-Kamer fractie van het CDA zijn ook geïrriteerd over het optreden van Kaland. Zij vinden dat de senator te ongenuanceerde kritiek levert en daarmee een cri sissfeer veroorzaakt. Satelliet doet verrassende metingen bij planeet Jupiter NOORDWIJk - Op weg naar zijn uiteindelijke doel de zon heeft de we- alarissen onderwijs ggenver achter bij rest overheid UTRECHT - De tevredenheid over de verrichtingen van de Nederlandse Spoorwegen hangt af van de mate waarin reizigers de trein nemen. Vaste reizigers zijn duidelijk minder tevreden dan andere passa giers. Dat blijkt uit uit de „thermograaf", het kwaliteits- oryierzoek dat NS sinds vorig jaar maandelijks houdt onder de reizigers. NS krijgt de meeste klachten over de infor matie bij vertragingen, over de punctualiteit en over de aan sluiting tussen treinen. Vol gens de spoorwegen oordeelt de incidentele reiziger hier over nog redelijk positief. Re gelmatige reizigers zijn al min der tevreden, terwijl de fre quente passagier „ronduit moppert" over deze zaken. Over de veiligheid in de trein oordeelt de treinreiziger eens gezind zeer positief: 86 procent zit op zijn gemak in de trein. Griekse radio's: boycot Nederlandse produkten ATHENE - Twee vooraan- staande radiostations in Athe ne hebben opgeroepen tot een consumentenboycot van Ne derlandse produkten wegens het Nederlandse standpunt over de erkenning van de onaf hankelijkheid van de Joego slavische republiek Macedo nië. De commerciële stations Sky en Antenna zonden giste ren en vandaag oproepen uit geen Nederlandse waar meer te kopen. De boycot richt zich ook tegen Italië. De Neder landse vertegenwoordiging in Griekenland neemt de actie „serieus", omdat Griekenland voor Nederland een belangrijk exportland is. Na gebruik van zoet en vet, tanden poetsen tot en met. Of woorden van gelijke strekking hebben ons er altijd toe aangezet toch vooral twee keer per dag onze tanden een goede beurt te geven. Zoals vrijwel alles kan dat tegenwoordig ook elektrisch. Maar met wederom zowat alles is er kans op overdrijving. Daar wil de Amsterdamse hoogleraar B. Houwink vandaag in de Leidse Courant voor waarschuwen. Poetsen is goed, maar je kunt ook overdrijven. Vooral elektrische tandenborstels schijnen hele gebitten weg te poetsen. Hoe het precies zit leest u verderop in de Leidse Courant. En u ontdekt het met een variatie op een oud gezegde zelf: een mens zonder krant is als een hond zonder tand. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: In maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: I Straat: I Postcode/Plaats: Voorl: I Telefoon: I (voor controle op bezorging) (Indien daartoe aanleiding beuool. kan een ve I aei 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, I Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 711848 Ingel one' tussen n en documentaire lerdisco Noordwijk stap terug in tijd Jan Siemerink verslaat Becker Treinreizigers verdeeld over kwaliteit NS oor ART HEERING GLIANO - In het Zuidi- aanse dorp Stigliano heb- Êtwee agenten van de fis- politie Guardia di Finan- fen ergerlijk geval van be- lingontduiking aan het >t gebracht, zevenjarige Salvatore Pantano schafte zich in een bar een zakje gepofte maïs aan ter waarde van honder den lires 15 cent). De barkee per verzuimde echter om dit bedrag ook op de kassa aan te slaan terwijl de wet bij elke transactie de afgifte van een ontvangstbewijs verplicht stelt. Een duidelijk geval van fraude dus, waarvoor zowel de winkelier als de klant ge straft kan worden. Vaak ge beurt dat niet, maar in dit ge val wel. Twee voorbijkomen de plichtsgetrouwe rechts- dienaren 'verzochten de heer Salvatore Pantano, geboren op 15-3-1984 om het fiscale document te tonen dat afge geven dient te worden bij de verkoop van het volgende goed: een pakje popcorn', in de woorden van het proces verbaal. Toen Salvatore niet in staat bleek het gevraagde regu te overleggen, kreeg hij een boete opgelegd van vijf tig gulden, terwijl de barkee per met 450 gulden werd be straft. Het hoofd van de Guar dia di Finanza van Stigliano verklaarde gisteren voor de Italiaanse televisie dat zijn mannen niet van overdreven formalismen beschuldigd kunnen worden. „De wet dient gerespecteerd te wor den!" Het probleem is echter dat dat niet voor iedereen geldt. Want anders zouden de Italianen in 1990 niet voor naar schatting 427 miljard gulden aan belasting heb ben ontdoken. tenschappelijke satelliet Ulysses in het voorbijgaan metingen verricht van de planeet Jupiter. Deze wer pen volgens de Europese Ruimtevaart Organisatie ESA een heel nieuw licht op de omgeving van de grootste planeet van ons zonnestelsel. Directeur R. Bonnet van het wetenschappelijk programma van de ESA is uiterst tevreden over de prestaties van de satel liet, die zich de afgelopen twee weken in de buurt van de pla neet bevond. „We zijn veel te weten gekomen over de omge ving van Jupiter en speciaal over zijn magnetisch veld". Instrumenten aan boord van Ulysses hebben onthuld dat de stralingsgordels in Jupiters magnetosfeer veel meer ge concentreerd zijn rond de eve naar dan in de aardse magne tosfeer het geval is. „Dit is een grote verrassing voor de mees te wetenschappers", aldus de projectleider voor Ulysses bij de ESA, dr. P. Wenzel. Andere metingen geven nieuw inzicht in het ontstaan en ver loop van Jupiters plasma. Ver der is men meer te weten geko men over de herkomst van de radiostraling van de planeet. Prof. J. Simpson van de uni versiteit van Chicago, die der tig jaar geleden een weten schappelijke missie naar de zon bedacht en zijn droom nu in vervulling ziet gaan, komt op grond van de door Ulysses verzamelde gegevens tot de conclusie dat de magnetosfeer van de planeet een „enorme" hoeveelheid energie bevat. Hij schat de energieproduktie op 100 miljard kilowatt per secon de. Na de gouden rit van Bart Veldkamp in Albertville is het ook feest in het Haagse schaatscentrum De Uithof. foto: Stephen evenhuis ANC noemt lerendum De Klerk racistisch UTRECHT Van de werken de bevolking is 83,3 procent voor handhaving van de vut regeling in de cao's. Dat blijkt uit een onderzoek van het bu reau Inter/View. Van de men sen die vinden dat de vut moet worden behouden, is drie kwart bereid daarvoor loon in te leveren. Een vijfde wil dat niet. Van alle ondervraagden vindt ruim 11 procent dat de vut niet langer bij cao geregeld hoeft te worden. De vut-discus- sie is opgelaaid sinds in het on langs gesloten principe-ak koord voor de nieuwe cao bij Akzo tussen de onderhande lingsdelegaties is afgesproken op termijn een einde te maken aan de collectieve vut-rege- ling. Een akkoord dat door de leden van de Industriebond FNV onder meer vanwege deze vut-afspraak naar de prullenbak werd verwezen. Akzo liet gisteren weten niet bereid te zijn de onderhande lingen te heropenen. I bewolking en in de van de dag van het ten uit regen, imumtemperatuur rond aden. dagtemperatuur eveer 8 graden. Iwestenwind, lemend tot vrij :htig, 5, aan de kust en iet IJsselmeer tot hard, :ht 7. ie tegen vliegen TERDAM - Onder het „Vluchten kan niet begint de Vereniging udefensie morgen een ac- 'gen het vliegen. In sa- werking met de Stichting ir en Milieu en ongeveer regionale en lokale ac epen richt Miliedefensie ictie op de reisbureaus en kantieganger. De vereni- wil de vakantieganger chten over de vervuiling iet vliegverkeer veroor- DEN HAAG/ALBERTVILLE - De huldiging in Den Haag van Bart Veldkamp na zijn gouden race gisteren op de tien kilometer tijdens de Olympische Winterspelen in Albertville vindt nog niet mor gen plaats. Berichten als zou de Haagse schaatser morgen officieel ont haald worden, zijn vanmorgen door Liesbeth Volmuller van de gemeente Den Haag ont kend. Mogelijk is de huldiging aanstaande maandag of dins dag. De 24-jarige Veldkamp poetste gistermiddag het bla zoen van de Nederlandse schaatsploeg op door de rit op de 10.000 meter winnend af te sluiten (14.12.12). Hij eindigde voor de Noren Koss (14.14.13) en Karlstad (14.18.13). Robert Vunderink werd vierde. De tweede Hagenaar, Thomas Bos, kwam terecht op de elfde plaats (14.40.13). Enkele uren na de race van Veldkamp werd ook in schaatscentrum De Uithof in Bart Veldkamp bijt in zijn gouden medaille. fotoanp Den Haag een feestje gehou den. Directeur van het schaats centrum Hans Künz had sup porters, de lokale en landelijke media alsmede de fanclub van Bart Veldkamp uitgenodigd. „Het is een leuke promotie voor Bart en voor het schaat sen in het algemeen", aldus Künz. De laatste tijd ging veel aandacht uit naar Falko Zand- stra. Bart heeft laten zien. dat de Hagenaars er ook nog zijn. En deze medaille heeft extra glans, want niemand had ei genlijk nog iets van de Neder landers verwacht". Pagina 15: Veldkamp kijkt al naar Zomerspelen TYRUS - Israëlische troepen hebben zich vandaag terugge trokken naar de zogeheten vei ligheidszone in Zuid-Libanon. De Israëliërs waren gisteren Libanon binnengevallen om bases van de shi'itische Hez bollah te vernietigen. Timur Goksel, woordvoerder van de VN-troepen (Unifil) in Libanon die gisteren door de Israëliërs terzijde werden geschoven, bracht vanochtend een schrif telijke verklaring uit waarin de terugtrekking werd bekendge maakt. VN-secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali had Is raël opgeroepen zich onmid dellijk terug te trekken uit de door de VN gecontroleerde zone. Hij ontbood de Israëli sche ambassadeur om een pro testbrief in ontvangst te ne men. De Israëliërs namen de twee dorpen en twee heuvel toppen in de VN-zone in, onge veer twee kilometer ten noor den van de door Israël zelf uit geroepen veiligheidszone. Honderden pro-Iraanse guer rillastrijders boden echter ver zet. Israëlische functionaris sen verdedigden de inval, die volgens hen nodig was om Hezbollah-strijders die Kat- joesja-raketten afvuurden op Israël, te stoppen. Bronnen bij Israëlische veilig heidsdiensten verklaarden dat de troepen opnieuw de zone zullen binnentrekken als de raketaanvallen op Israël niet stoppen. De leider van de ope ratie in de dorpen Kafra en Yater die alleen als comman dant G. is aangeduid, noemde de operatie een compleet suc ces en zei de dood van twee manschapppen te betreuren. Guerrillastrijders van Hezbol lah hebben de afgelopen zes dagen meer dan 100 Katjoesja- raketten op Israël afgeschoten. Pagina 5: Shamir herkozen Grasveld verboden Een maand na de brand, die de Formido Bouwmarkt aan de Morsweg volledig in de as legde, is gestart met een inventarisatie van de asbest, die daarbij is vrijgekomen. De dakbedekking van de bouwmarkt bevatte as best, en die heeft zich nadien verspreid. Een buurtbewoner herkende de brokstukken die in zijn achtertuin lagen. Pas toen raakte de gemeentelijke directie milieu gealarmeerd en werd een technisch onderzoeksbureau inge schakeld. Dat is gisteren begonnen met de inventarisatie van de aanwezigheid van as best. Vandaag worden die werkzaamheden voortgezet. Het grasveld op de hoek van Rijndijk/Haagsche Schouwweg is sinds de vondst van grote brokken asbest verboden terrein. foto: wim van noort Pagina 11: Asbestregen blijkt volslagen verrassing

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1