LEIDEN OMGEVING Asbest in woonwijk na brand Formido regemoetkoming voor verwijdering asbest Bij bouwen meer rekening houden met het milieu Gestoorde Leidenaar moet weg uit zijn huis )nderzoeksrapport )otst met plan lutoluw centrum Lange rijen voor kijkdag Infotheek Bewoners Noord en De Kooi verward over „Leidse ei" BOUWPLANNEN? Uitnodiging CcidócSommit fteidóeOowumt DONDERDAG 20 FEBRUARI 1992 Identiteit dode man nu bekend LEIDEN - De 65- jarige man die maandagmorgen in de Oude Rijn werd gevonden, is P. Ver- plancke. Na sectie door het gerechtelij ke laboratorium in Rijswijk is komen vast te staan dat er van misdrijf geen Sprake is. De man was de dag ervoor rond elf uur 's f avonds nog gezien LEIDEN - Er moet meer re kening worden gehouden met het milieu bij bouwen en slopen. Dat is de strekking van een advies van de Leidse Milieu Raad aan de gemeen te. De Milieu Raad overhandig de dat advies gisteravond aan wethouder H. de la Mar. Vol gens de raad moet bij het bouwen en slopen meer ma teriaal opnieuw worden ge bruikt. Bij de keuze van nieu we materialen moet rekening worden gehouden met het milieu. Zo moeten bijvoor beeld minder kitten worden gebruikt. Architecten moeten volgens de raad al in de ont werpfase uitgaan van een duurzame bouw. Gebouwen moeten flexibel zijn waardoor ze voor meer doeleinden kun nen worden gebruikt en de kwaliteit moet zodanig zijn dat ze ook langer meegaan. Door demontabele construc ties te gebruiken kunnen bal ken na sloop eenvoudiger worden hergebruikt. Volgens de raad is het mogelijk dat sommige maatregelen in eer ste instantie geld kosten, maar betalen de meeste zich later weer terug. Wethouder H. de la Mar ont kende dat Leiden op dit ge bied nog niets doet. Wel gaf hij toe dat de gemeente niet voorop loopt, waar dat best zou kunnen. „We zitten in de middenmoot. Er zijn inder daad gemeenten die veel meer doen". Volgens De la Mar wordt sinds november op structurelere basis ge werkt aan een milieuvriende lijk bouwbeleid. Er is toen een medewerker voor aange steld. LEIDEN/DEN HAAG- - Niet minder dan dertig handteke ningen van bewoners uit een flat aan de Leidsche Bufferka de had advocaat, mr. J. Lange- raar van woningbouwvereni ging De Sleutels gisteren bij zich om kort-gedingrechter van de Haagse rechtbank, mr. A. van Delden, te overtuigen van de redelijkheid van zijn eis: het uit zijn huis zetten van een 42-jarige psychiatrisch pa tient die het leven van zijn bu ren al jaren zuur maakt. Al jaren pleegt de man een enorme ravage aan te richten in en om zijn woning. Hij smeet bloembakken, lege bier flessen en meubilair door zijn eigen ruiten naar buiten. Ook zou hij in zijn huis brand stich ten. Omwonenden werden midden in de nacht opge schrikt door het geluid van een jammerende viool, terwijl hun kinderen overdag werden las tig gevallen door de schutting woorden die de man hun naar het hoofd slingert. De politie heeft de man al geregeld tot de orde moeten roepen. Een gro te schoonmaak' in de totaal uitgewoonde woning, georga niseerd door de wijkagent in samenwerking met een maat schappelijk werker had slechts even geholpen maar de schizo frene man viel al vlug terug in zijn oude rol. De man verblijft nu voor zes maanden in een inrichting, maar de buurtbewoners zou den bang zijn voor zijn terug keer, zo liet de raadsman van De Sleutels gisteren weten. Sommigen dreigen hun huur op te zeggen, wat voor de wo ningcorporatie een strop zou zijn. Desondanks heeft de wo ningbouwvereniging de Leide naar verschillende kansen ge geven om hem in zijn huis te laten blijven. „Maar nu is de maat echt vol", aldus raads man Langeraar. Mr. P. van Kooij, die namens de gedaagde optrad, zei bang te zijn dat zijn cliënt na een eventuele ontruiming ge doemd is een zwerversbestaan te leiden. Dat zie je tegen woordig vaker bij psychia trisch patiënten, ik denk dat de meneer zelf, noch de maat schappij daarmee gediend is". President Van Delden liet gis teren alvast weten de situatie onhoudbaar te vinden. Dit kun je de buurt niet aandoen", aldus van Delden. LEIDEN Over wonin gen, tuinen en plantsoe nen rond de Morsweg zijn scherven asbesthoudend nateriaal uitgestrooid toen op 11 januari de For mido Bouwmarkt in de straat uitbrandde. De ge meente heeft gisteren jrieven in de buurt ver spreid om de bewoners te waarschuwen. Vandaag en morgen wordt verder mderzoek uitgevoerd in le wijk. )e scherven werden vorige reek vrijdag al ontdekt door ien bewoner van de Rijndijk. )ie herkende het materiaal en waarschuwde de gemeente, lit onderzoek van eerste mon ters - is gebleken dat de ce- nentscherven 25 procent uit ilauw en wit asbest bevatten, fezels van dat materiaal zijn lij inademing kankerverwek- tend. De gemeente heeft de bewo ners gevraagd in afwachting van verder onderzoek en een eventuele opruimactie de scherven vooral te laten liggen en bijvoorbeeld niet in de tuin te werken. Daardoor zou het asbest kunnen worden onder- gewoeld. Om te voorkomen dat de scherven worden vertrapt is het grasveld op de hoek Rijn- dijk/Haagsche Schouwweg af gezet. Zolang het asbest met rust wordt gelaten is de kans klein dat vezels vrij komen. Omdat waarschijnlijk alleen grotere scherven in de buurt gevallen is er volgens de ge meente geen direct gevaar voor de volksgezondheid. Inmiddels heeft een gespecia liseerd bureau uit Rotterdam opdracht gekregen voor dat verdere onderzoek. Vandaag en morgen worden daken, go ten, tuinen, straten en plant soenen geïnspecteerd. Daaruit moet duidelijk worden of een opruimactie noodzakelijk is en hoe die moet worden aange pakt. De scherven zijn afkomstig van dakplaten van het afge brande Formido-pand. Al di rect na de brand was geconsta teerd dat er asbest in het dak was verwerkt. Maar omdat er geen explosie had plaatsge vonden verwachtte niemand dat er asbest in de omgeving terecht zou zijn gekomen. Wethouder H. de la Mar over de ontdekking: „We hebben in feite geluk gehad dat die bewo ner het materiaal herkende". Het is nog niet duidelijk wat het onderzoek en het oprui men van het asbest gaan kos ten. De gemeente is inmiddels in overleg met de brandverze- keraar van Formido en de eige naar van het gebouw om die kosten te verhalen. Volgens De la Mar is nog niet helemaal duidelijk hoe dit soort kosten verzekeringstechnisch liggen. „Maar we willen de kosten ze ker verhalen". Bij de brand op 11 januari werd over de buurt rond de Morsweg. I FOTO: WIM VAN NOORT EIDEN De gemeente eiden gaat onderzoeken i welke mate particulie- in een financiële tege- ïoetkoming kunnen krij- en als zij op eigen initia- ef asbesthoudend mate- uit hun woning ver- ijderen. Daarbij zal na- rukkelijk een beroep orden gedaan op de i jksoverheid. Dat staat in de langverwachte Asbestnota, die gisteren door het college is vastgesteld en volgende week woensdag in de commissie milieu wordt be handeld. „We verwachten wei nig van het Rijk, maar we zul len het in elk geval proberen", aldus A. van den Berg, opstel ler van de nota en hoofd van de afdeling bodem van de directie milieu. Een nauwkeurige indi catie is volgens hem nog niet mogelijk maar in vrijwel alle woningen die in tussen 1950 en 1985 asbesthoudend materiaal is gebruikt voor isolatie en brandwering. Hij schrijft dan ook dat verwijdering zulke hoge kosten met zich mee brengt „dat dit niet zonder meer door woningbouwvereni gingen, grote huiseigenaren en particulieren is op te bren gen". Het ministerie van volkshuisvesting staat'echter op dit moment nog op het standpunt dat verwijderings- kosten moeten worden gedra gen door de eigenaar. Een mogelijkheid die de ge meente reëel acht, is het slui ten van 'grootverbruikerscon tracten' met een of meer aan nemers), die is gespecialeerd in de verwijdering van asbest. Particulieren zouden de werk zaamheden dan kunnen laten uitvoeren tegen een reduceerd tarief. Ook zullen verwijde ringsmethoden worden onder zocht die doe-het-zelvers rela tief veilig kunnen uitvoeren. Daar hoort ook de verwijde ring van Novilon-vloerbedek- king bij, waarvan de rug asbest bevat. De Haarlemse recht bank bepaalde afgelopen dins dag dat de fabrikant, Forbo Krommenie, niet hoeft op te draaien voor de kosten die met verwijdering gepaard gaan. Die hadden kunnen oplopen tot 10.000 gulden per woning, en voor Forbo had dat kunnen uitlopen op een totaalbedrag aan schadeclaims van tiental len miljoen guldens. Niet te springen Om duidelijk zicht te krijgen op de werkelijke omvang van het asbestprobleem in Leiden, wil de gemeente dat alle wo ningcorporaties deelnemen aan een enquête. Op basis van bestekken en bouwtekeningen moet het mogelijk zijn de aan wezigheid van asbest enigs zins in kaart te brengen. Niet alle woningbouwverenigingen staan volgens Van den Berg echter te springen om mee te doen aan de inventarisatie. „Geen enkele corporatie wil haar leden ongerust maken met de mededeling dat er as best in een woning aanwezig is. Maar alle zijn ze er wel van overtuigd dat een inventarisa tie nodig is". Een gesprek dat één dezer dagen met de Fede ratie Leidse Woningcorpora ties wordt gevoerd, moet de laatste twijfelaars over de streep trekken. EIDEN „Dit rapport aat haaks op het plan )or een autoluwe bin- :nstad". Die typering gaf Laurier (Groen Links) steren van het rapport in het onderzoeksbu- ;au BRO naar de struc- lur van de Leidse bin- ïnstad. Het initiatief )or het onderzoek kwam an de ondernemers in ;t centrum. De gemeen- was wel betrokken bij ibegeleiding. ït rapport werd gisteravond sproken door de commissie or economische zaken en rkeer. BRO adviseert onder dere tot de bouw van een rkeergarage in de omgeving i Aalmarkt en Breestraat. zou dan moeten komen on een groot nieuw winkel- ïtrum, het 'Sleutelproject', niddels heeft een project- twikkelaar, MBO, de eerste ïetsen voor dat centrum tus- V&D en Stadsgehoorzaal [emaakt. combinatie met de parkeer- irage is met name voor Groen nks en de PvdA onbespreek- lar. A. Boot (PvdA) „We oeten niet nog eens extra au- s naar de binnenstad trek- n". Zij drong zelfs aan op de stelling van een bezorg- enst zodat ook kan worden >orkomen dat mensen die ote spullen hebben gekocht e met hun eigen auto gaan den bij winkels. Boot schet- een dienst die gezamenlijk 'rdt opgezet door gemeente winkeliers en die aansluit een distributienetwerk, bar kunnen misschien lang- Tig werklozen bij worden in zet". Blok (D66) was minder uit sproken in het afwijzen van ge hartje stad. Na aan togen van Laurier merkte hij niettemin op daar nog niet aan te willen denken. Alleen L. van Velzen (CDA) wilde deze mogelijkheid helemaal open houden. G. Bakker (WD) vond dat he't rapport precies dezelfde strek king had als rapporten die tien jaar geleden werden geschre ven. „Ook toen was sprake van een afkalvende regionale posi tie en van ontoereikende ver bindingen tussen Breestraat en Haarlemmerstraat. Dat heeft geleid tot de aanleg van de Waaghoofdbrug". Bakker noemde de bouw van een par keervoorziening essentieel, zonder aan te geven waar die moet komen. „Je kunt niet zeggen eerst moeten de andere Crystal Palace Verschillende suggesties om het centrum op te waarderen werden vrij eensgezind afge wezen. Groen Links, PvdA en D66 wezen onomwonden de in het rapport gesuggereerde gla zen overkapping over het Stadhuisplein af. „Er moet geen Crystal Palace komen". Een herinrichting is wel be spreekbaar. A. Boot merkte op dat het plein multifunctioneel moet blijven. Muziek, straat theater, manifestaties en kin dertheater, moet blijven kun nen. „Ik zie liever die kinderen 's zomers dan een overkap ping". Het idee winkeltjes te vestigen op de Koornbeursbrug werd al evenmin enthousiast ont haald. Ook wethouder J. Wa lenkamp constateerde dat de gemeente toch zorgvuldiger dan dat wil omspringen met dat historische bouwwerk. In- weerwil van alle kritiek noem de hij het onderzoek van BRO zorgvuldig en goed. „Ook al zijn er weieens spanningen waar het gaat om de verdere uitwerking". Het Infotheek- gebouw werd gisteren bestormd door belangstellenden voor de veiling van de failliete boedel. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN - Enkele duizenden mensen uit heel Nederland zijn gisteren afgekomen op de eerste kijkdag voor de veiling van de boedel van het failliete computerbedrijf Infotheek. „Zelden kwamen zoveel parti culieren naar een kijkdag", al dus adjunct-directeur P. Pistor van het organiserende veiling huis Troostwijk. Juist die mas sale belangstelling maakt de veiling bijzonder. De op brengst die naar verwachting in de miljoenen loopt is vol gens Pistor niet eens zo opval lend veel. Vooral veel computerliefheb bers snuffelden rond op zoek naar een koopje. Niet alleen personal computers, maar ook printers, software en onderde len komen vanaf vrijdagavond tot en met dinsdag in Holiday Inn onder de hamer. Het gaat om de complete inventaris, waaronder dus ook zaken als brandblussers, kapstokken, koffie-automaten, nietmachi nes, magazijnstellingen en de fitnesskamer voor het persp- neel vallen. „Bij de veiling geldt het principe: alles moet weg", zegt Pistor. „Het is dus best mogelijk dat er artikelen heel goedkoop worden ver kocht. Maar het komt ook voor dat mensen blijven bieden en daarna schrikken van de prijs. Voor veel mensen zal het de eerste veiling van hun leven worden, maar ik denk dat we ze de spelregels wel duidelijk kunnen maken". In een gebouw waar voor mil joenen aan spullen ligt en waar duizenden mensen in en uit lo pen, bestaat natuurlijk altijd het risico dat er wat gestolen wordt. „Helaas gebeurt dat vaak", zegt Pistor. „Daarom hebben we dertig beveiligings beambten ingehuurd die een oogje in het zeil houden en er voor zorgen dat men de com puters niet aanraakt". Echt veel geld zal er natuurlijk pas tijdens de veilingdagen verdiend worden, maar de ca talogi van vijf gulden per stuk gingen gisteren in ieder geval al als warme broodjes over de toonbank. Maria-beeldweg uit Pieterskerk LEIDEN Uit de Pieterskerk is een Maria-beeld van een hal ve meter hoogte gestolen. Het beeld werd voor het laatst ge zien op 7 februari maar de dief stal werd gisteren pas ontdekt. Het beeld had geen hoofd meer: dat is zeer waarschijn lijk verloren gegaan tijdens de Beeldenstorm in 1566. De da ders hebben de vergrendeling van de vitrine opengebroken, waarna ze dit beeld met een waarde van enkele honderden guldens meenamen. ALLERLEIDS Fluit De Japanse fluitiste Machiko Takahashi speelt morgen avond in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Haze- windsteeg in Leiden. Zij wordt begeleid door de pianist Frank van de Laar. Op het program ma staan werken van Tulou, Rivier, Marais en Poulenc. Frank van de Laar speelt solo werken van Albeniz en Grana- dos. Aanvang kwart over acht. Kasteel Wie het middeleeuwse kasteel De Haar in Haarzuilens (bij Utrecht) van binnen wil bekij ken, krijgt daartoe de gelegen heid, tijdens een uitstapje, dat wordt georganiseerd door buurthuis Matilo. Kosten be dragen 29,80 (exclusief lunch, inclusief koffie) plus een strip penkaart. Opgeven voor 28 fe bruari bij het buurthuis, Zaan- straat 126, tel: 412515. Reünie De harmoniekapel Werkmans Wilskracht houdt morgen van af half acht 's avonds een reü nie in de J.C. de Rijpstraat 27. Iedereen die ooit lid is geweest van de kapel die dit jaar ne gentig jaar bestaat, is welkom. Bingo Buurthuis Cornells Joppensz (Oppenheimstraat 6a) houdt morgenavond vanaf 20.15 uur een bingo met leuke prijzen. LEIDEN - Het 'Leidse ei', het plan om de onder wijsachterstand van bui tenlandse kinderen weg te werken, heeft in de wijken Leiden Noord en De Kooi tot de nodige verwarring geleid. De integratiege dachte achter het plan wordt weliswaar ge steund, maar de wijze waarop 'het ei' moet wor den ingevuld is nog lang niet duidelijk. Dit bleek gisteravond op de bijeenkomst van de wijkgroep Sociale Vernieuwing Leiden Noord. Volgens het eind janua ri gepresenteerde 'Leidse ei' krijgen buitenlandse kinderen tot hun zevende jaar een apart lesprogramma op een aparte school. Hierna kunnen ze dan doorstromen naar enkele nog af te spreken basisscholen in de wijken Noord en De Kooi. Wijkgroeplid B. Groeneweg meende gisteravond dat door deze tijdelijke concentratie van buitenlanders het verschil tussen bevolkingsgroepen eerder verscherpt dan verhol pen wordt. Hij herhaalde daar mee de kritiek die al eerder in de raadscommissie onderwijs ter tafel werd gebracht. Groe neweg pleitte daarom voor ex tra taallessen voor buitenlan ders op de huidige gemengde scholen. „Momenteel gebeurt dit ook wel, maar het is alle maal veel te vrijblijvend. Je leert het best een taal in een omgeving waar je gedwongen bent om het te spreken. Dat is op gemengde scholen, tussen Nederlandse kinderen". Mevrouw V. de Jong van de ba- sischool 'De Noorderkring' be nadrukte dat de beginners- school slechts een tussenstap is op weg naar louter gemeng de scholen. Ook L. De Jonge (directie onderwijs) meende dat een tussenstap noodzake lijk is: „Als we niets doen, dan houden we de kwaliteit van het onderwijs niet.vast". Scholen met veel buitenlandse leerlin gen worden namelijk gecon fronteerd met vertrekkende Nederlandse leerlingen. Al lochtone ouders willen hun kinderen ook niet op een in middels 'zwarte school' hou den en melden ze daarom aan bij de overblijvende scholen. „Op deze wijze hollen er twee bevolkingsgroepen achter el kaar aan en blijft er maar een heel marginaal onderwijsaan bod over, omdat de expertise! verdwijnt", aldus De Jonge. onevenwichtig- Geen heid Wijkbewoner C. Lafeber ver baasde zich er over, dat ieder een de onderwijsachterstand; van vierjarige buitenlandse kinderen lijkt te accepteren. „Het valt mij op dat alleen Ne-; derlandse ouders hun kinde ren aanmelden voor een kin derspeelzaal, daar waar ze toch het snelst leren spreken. Er zou onderzocht moeten wor den hoe dit komt. Dat is beter dan tegen een kind van vier jaar te zeggen datje een oplos sing hebt". J. Vervoorn, lid van de wijk groep, was van mening dat de1; discussie over de beginners- school lijdt onder het landelij ke minderhedendebat. Vol- gens hem bestaat er in Leiden geen onevenwichtige verde ling tussen allochtone en auto chtone leerlingen over scho len. Hij wees bovendien op de resultaten van een onder zoeksrapport naar het onder wijs in Noord. Volgens dit rap port zouden er in Noord meer allochtone dan Nederlandse kinderen doorstromen naar de basisscholen. (ADVERTENTIE) OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-cerlificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. ni Atr TLVEU OMNIVERSUM Onderga het sensationele gevo direct betrokken te zijn bij film beelden, d geprojecteer worden op een scherm van maar liefst 840 m Als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee krijgt een gratis entreebewijs voor het Omniversum toegestuun De nieuwe lezer krijgt onze krant de eerste 2 weken grati Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Telefoon: (voor controle bezorging) u Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f27.00 O kwartaal (automatische betaling) f 79.80 [j kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank het gratis entreebewijs naar: Straat: Postcode/plaats: Stuur deze hon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag. JNZ ■li'IIUi'il 111*111 Hl

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9