lalt aan verloedering ïilieu door transport Fiat komt met 'n nieuwe WIR-premie. omputervirussen vormen epidemie voor veel bedrijven any verwacht rste verlies Internatio lijdt fors verlies ECONOMIE [etaal- en elektrotechnische idustrie vermindert HKW-afval Akkoord tussen EG en EVA opnieuw uitgesteld Fiat financiert uw nieuwe bestelwagen tegen 0% rente. NOKIA AUTOTELEFOON iidac Sotrm/nt DONDERDAG 20 FEBRUARI 1992 j HAAG - De metaal- en elektro nische industrie verwacht de hui- hoeveelheid halogeenkoolwater- afval (6.000 ton) van het uktieproces in 2000 met 90 pro- te hebben verminderd. Dat moet bereikt door preventie (80 pro- Jen hergebruik (10 procent), verblijvende 10 procent van dit voor het Lu schadelijke afval moet dan worden van deze industrie dit aan minister Alders (Milieube- Zij gebruiken de halogeen- Waterstoffen voornamelijk voor ontvet- !en reiniging. Van het HKW-houdend af val wordt thans 32 procent hergebruikt. De rest wordt verbrand (52 procent) of gestort. De Stichting Natuur en Milieu heeft gisteren met instemming gereageerd op Alders' voor nemen te proberen het verbod op CFK's te vervroegen. Zij vindt wel dat tegelijkertijd an dere stoffen die de ozonlaag aantasten moeten worden aangepakt. Het gebruik zou volgens haar moeten worden beperkt tot ge heel gesloten systemen, zodat hergebruik mogelijk wordt. Natuur en Milieu is tegen het voornemen van de chemieconcerns Akzo en ICI de produktie van CFK's te concentreren bij Akzo in Weert. Het leidt volgens haar tot milieuschade. „Akzo versterkt er slechts zijn positie mee als Vieze man' onder de chemi sche industrie". Produktschap waarschuwt voor boterexport GOS RIJSWIJK - De Europese Gemeenschap moet oppas sen dat ze niet te veel boter naar de voormalige Sovjetu nie stuurt. Door de omvangrijke leveranties dreigt de eigen EG-voorraad te klein te worden. Dat stelt de zoge naamde botercommissie van het produktschap voor zuivel in Den Haag. Het produktschap vergaderde gis teren over de boteroverschotten die momenteel liggen opgeslagen in de Europese koelhuizen. Volgens EG- landbouwcommissaris MacSharry nemen de botero verschotten nog steeds toe, hetgeen in zijn ogen een re den te meer is om het landbouwbeleid te hervormen. Het produktschap voor zuivel weerspreekt dat. Vol gens het schap zal de produktie van boter dit jaar met 6 procent dalen tot 1,66 miljoen ton, waardoor een even wicht ontstaat tussen vraag en aanbod. Vorig jaar lever de de EG 190.000 ton boter aan de Sovjetunie. Het jaar daarvoor 105.000 ton. Voor dit jaar staan er eveneens omvangrijke leveranties op stapel. BRUSSEL - Het akkoord tussen de Europese Gemeen schap en de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA) kan op nieuw voorlopig niet worden ondertekend. De Commissie heeft gisteren mede onder druk van het Europees Parle ment besloten de overeenkomst eerst ter advies voor te leggen aan het Hof van Justitie in Luxemburg. Vorige week nog zei EG-commissaris Frans Andriessen een nieu we raadpleging van het Hof niet meer nodig te vinden om dat dat de datum van inwerkingtreding 1 januari 1993) al leen maar in gevaar zou brengen. Het Europarlement dreigde echter in een resolutie het EER-akkoord te torpe deren als het Hof zou worden gepasseerd. De overeen komst, die voorziet in vergaande economische en politie ke samenwerking voor een markt van 380 miljoen men sen, had eind vorig jaar moeten zijn ondertekend. Het EG- Hof gooide echter roet in het eten omdat de ontwerp-over- eenkomst juridisch niet goed in elkaar zat. Norsk Hydro wil belangen op de Noordzee verkopen OSLO Norsk Hydro, het grootste op de beurs geno teerde concern van Noorwegen, zoekt gegadigden voor Norsk Hydro Noordzee, waarin de Nederlandse belangen van het concern op het gebied van olie en gas zijn ondergebracht. Een woordvoerster van het concern verklaarde dat er al onderhandelingen gaan de zijn met verscheidene potentiële kopers, maar dat de besprekingen nog in een te vroeg stadium zijn om bijzonderheden te verstrekken. Norsk Hydro Noord zee is betrokken bij vier blokken op het Nederlandse deel van de Noordzee, F/15A, K/16, M/l en E/7B. Eerder dit jaar maakte de Noorse staatsoliemaat schappij al bekend van haar belangen op het Neder landse deel van de Noordzee af te willen. De andere belangen van Norsk Hydro in Nederland, Norsk Hy dro Agri en Norsk Hydro Aluminium, staan geheel buiten de plannen tot verkoop van de Nederlandse olie- en gasbelangen, aldus de woordvoerster. l/IJNEN 5SEL - De negatie- volgen van alle vor- [van transport op het in Europa moeten isch worden beperkt, jei Eurocommissaris insportzaken Karei [iert gisteren bij de bntatie van een bnboek' dat de EG [de verhouding trans milieu het licht heeft zien. [iert vreest dat in het Eu- transport spoedig een eersbare situatie ont- Hij bepleit daarom een niet alleen tussen de lese Commissie en de be- ministers van de 'lidstaten, maar ook tus- belangenorganisaties in lieu- en transportsector. ander moet leiden tot !G-beleid dat recht doet in verdrukking raken- ropees milieu, terwijl te- ïrtijd het „transport zijn sociale en economische func ties kan blijven vervullen", al dus Van Miert. In het Groenboek heeft van Miert de problemen in de steeds moeilijker wordende re latie tussen transport en mi lieu op een rijtje gezet. Bij on gewijzigd beleid zal het ver voer over de weg in de periode 1990-2010 met 42 procent groeien. Van Miert noemde dat gisteren onaanvaardbaar. In dezelfde periode zal het ver voer per spoor met 33 procent groeien. Het aantal luchtreizi gers neemt toe met 74 procent. De vloot personenauto's groeit met 45 procent en het aantal te rijden kilometers neemt met 25 procent toe. Eveneens bij ongewijzigd beleid zal in het jaar 2000 een op de twee Euro pese burgers over een perso nenauto beschikken. De transportsector verbruikt bovendien eenderde van de to tale energie in de EG. De helft 'van de bevolking in de EG-lan- den is blootgesteld aan een ho gere geluidsbelasting dan is toegestaan (55 decibels). Het dichte wegennet heeft hier en daar complete landschappen geruïneerd. Opstoppingen en vertragingen kosten enorme hoeveelheden geld en tijd. Per jaar verliest alleen de burger luchtvaart in Europa meer dun 1,1 miljard gulden als gevolg van vertragingen. Desastreus Eurocommissaris Van Miert is van opvatting dat de gevolgen van een en ander desastreus zullen zijn voor het milieu en de leefbaarheid. Hoewel hij in zijn Groenboek weinig concre te maatregelen aangeeft, liet Van Miert gisteren weten dat veel meer vervoer via het spoor, over de rivieren en over zee zal moeten plaatsvinden. Bovendien moeten oplossin gen worden gevonden voor het onbeladen rijden van vracht auto's. De EG heeft berekend dat 30 procent van de vracht wagens leeg over de wegen' rijdt en dat een onbekend, maar aanzienlijk percentage vrachtwagens slechts gedeel telijk is geladen. De doelmatigheid van de transportstromen laat nog veel te wensen óver, zei van Miert. Hij wees op het feit dat enorme hoeveelheden goederen die via het Suezkanaal naar Noordeu- ropese havens worden ver scheept, later weer over de weg naar Zuid-Europa worden ge transporteerd. Van Miert vindt ook dat de mi lieustandaards in de gehele transportsector moeten wor den opgevoerd. Op dit ogen blik is 22 procent van alle C02- uitstoot van het transport af komstig. De Eurocommissaris denkt niet alleen aan de invoe ring van schonere en alterna tieve brandstoffen, maar ook aan belastingvoordelen voor die vormen van transport die minder vervuilend zijn. Tege- lijktijd moet Brussel de inita- tieven voor en het onderzoek naar milieuzuivere brandstof fen aanmoedigen. „Dit is geen ideaal document", zei Van Miert gisteren bij de presentatie van zijn Groen boek. „Maar de grenzen van wat het milieu nog kan verdra gen, tekenen zich steeds dui delijker af. Daarom moeten we zo snel mogelijk gaan praten over een beleid dat de verstop ping van de wegen, de vervui ling en het lawaai tegengaat, zonder dat de economische ge zondheid van dë EG-lidstaten wordt aangetast", aldus Van Miert. Bamboe-isolatie Een Chinese man inspecteert zijn kassen die ter isolatie tegen de bittere kou in Peking bedekt zijn met bamboe. VOGELS HAAG - Het aantal utervirussen neemt atisch toe. Voor het van het jaar wordt 2600ste computervi- rerwacht. De schade deze vraatzuchtige geesten aanrichten, mogelijk in de hon- miljoenen gul- is het speciale virus- van de Haagse politie meeste bedrijven slecht tegen deze kwaal en bureau's die zich specia- in de bestrijding van itervirussen wel bij het ijnsel. bij de volgende verkie- op Groen Links". Me- imputergebruiker keek i toen deze mededeling op het scherm ver- Dit ongevraagde stern- kwam van het zoge naamde „Groen Links-virus", een onschuldig lid van de com putervirusfamilie. Zo onschul dig als dit zijn de meeste virus sen echter niet. Complete be standen worden opgegeten, uitgewist of door elkaar ge haald door besmette compu ters. De gemeentepolitie Den Haag heeft in samenwerking met de korpsen Amsterdam en Nijme gen een speciaal pilotteam computercriminaliteit opge richt. In Den Haag is men vooral bezig met het opsporen van virussen. Gezien de ra zendsnelle groei hiervan is dit geen overbodige luxe. Keek in 1987 de computerwereld nog met verbazing naar het eerste virus, in 1992 wordt met stij gende ergernis het dertien- honderste virus gemeld. „Ruwweg elke 8 maanden ver dubbelt het aantal virussen, zodat we in september 1992 al op 2600 verschillende virussen zitten", meldt Van Es van het computervirusbestrijdingsbu- reau Data Alert International. De meeste computervirussen komen uit het voormalige Oostblok. Volgens Van Es zijn de makers ervan gefrustreerde programmeurs. „Het auteurs recht van software is slecht ge regeld in het Oostblok. Een programmeur die een goed programma heeft geschreven verkoopt het een keer aan een handige jongen die het vervol gens in grote aantallen ko pieert en doorverkoopt. Die programmeur kan dan naar zijn centen fluiten. Als hem dat twee maal is overkomen raakt hij gefrustreerd. In het volgende programma bouwt hij dan een gemeen virus in, wat via de kopieën op grote schaal verspreid wordt. De laatste maanden zijn er echter ook virussen uit Nederland op gedoken. Of dat een nieuwe trend wordt, valt nog niet te zeggen, maar verontrustend is het wel". De verspreiding vindt plaats via verschillende kanalen. Ten eerste zijn daar de „bulletin boards", een soort elektroni sche prikborden. Gebruikers van pc's kunnen zo'n prikbord bekijken en programma's die ze willen hebben er afhalen. „Als het een leuk programma is, wordt het op de floppy gezet en meegenomen naar het werk. Daar wordt het dan in veelvoud gekopieerd door col- lega's. Op die manier komt het virus binnen", verduidelijkt W. Mantel teamleider van het Haagse computercriminali- teitsteam. „Een andere manier waarop vi russen binnenkomen is bij voorbeeld via een modem. Het virus zit dan ergens in een net werk en wordt via de telefoon lijn het eigen netwerk binnen gehaald". Door de wereldwijde koppeling van computersyste men kan het virus dan aan zijn reis rond de wereld beginnen. Vandaar dat virussen soms weer de kop opsteken jaren na dat ze uit de bestanden zijn verwijderd. Verslechtering Volgens de Haagse gemeente politie is de situatie rond de computervirussen in snel tem po aan het verslechteren. „Vroeger keken we nog op als er weer een nieuw virus was ontdekt, maar tegenwoordig komen er dagelijks drie nieu we virussen bij", aldus Mantel. „Gelukkig zijn het vaak varia ties op een bekend thema. Die zijn eenvoudig te herkennen en bestrijden. Soms zitten er echter zeer gemene virussen in de programma's, de zoge naamde Stealth-virussen. Dat zijn virussen die zich verbor gen houden en op een onver wacht moment hun verwoes tende werk gaan doen". Het zijn deze professionele vi russen die de politie en de ge bruikers de meeste zorgen ba ren. „Het is vervelend als er af en toe ineens een bal over het beeldscherm stuitert, of als de gebruiker ongevraagd gecon fronteerd wordt met een lijst schuttingwoorden, maar deze virussen richten geen schade aan aan de gegevens. De nieuwste generatie doet dat wel, zij het op een verborgen manier. Zo is er een virus dat intern alles overhoop haalt, terwijl op het scherm de juiste gegevens staan. De gebruiker ziet op zijn scherm niets vreemds, maar als hij een uit draai maakt staat er ineens al lemaal onzin. Andere virussen wisselen gegevens om in be standen, zodat ze nooit meer terug te vinden zijn. Stel u eens voor dat dat bij een groot bedrijf gebeurt in de salarisad ministratie. Reken maar dat de paniek dan toeslaat". Schade Het feit dat bedrijven door schade en schande wijs wor den, steekt de politie nog het meest. „Het beveiligingsden- ken is bij veel ondernemingen slecht ontwikkeld. Beveiliging van het computersysteem wordt nog teveel als een kos tenpost gezien, terwijl het veel schade kan voorkomen. Zelfs een relatief kleine storing kan al tot enige tonnen schade lei den". Van Es bevestigt dat beeld. „Veel bedrijven bellen ons op als het virus al heeft toegeslagen. Banken, zieken huizen en ministeries zijn over het algemeen goed beveiligd, maar bij veel bedrijven, zelfs hele grote, is het droevig ge steld met de beveiliging". En dat terwijl men voor een paar honderd gulden al een programma heeft dat de mees te virussen direct herkend. „Voor ongeveer 15.000 gulden heeft een bedrijf of instelling een vrijwel waterdichte bevei liging tegen computervirus sen", weet Van Es. De totale schade die de ver woestende virussen aanrich ten laat zich moeilijk schatten, maar het loopt mogelijk in de honderden miljoenen. „Het probleem is dat er nog een ta boe op het onderwerp ligt", stelt Mantel. „Veel bedrijven durven niet bekend te maken dat er een virus in het systeem zit. Ze zijn bang voor hun repu tatie tegenover gebruikers en klanten. We merken dat als we waarschuwen tegen een virus dat er ineens een kleine haus se is in de aangiften. We schat ten dat maar rond de 5 procent van de gevallen gemeld wor den". Bij Data Alert bestaat eenzelfde beeld. „Bij het aan tal bekende gevallen loopt de schade in de miljoenen gul dens en we denken dat dat nog maar het topje van de ijsberg is. We merken dat aan de reac ties van de mensen die bellen. Vaak moet het anti-viruspro gramma gisteren geleverd worden. Dan is er dus al iets aan de hand, hoewel ze dat nooit toe zullen geven". Kopieën Mantel benadrukt dat er met eenvoudige middelen al veel leed voorkomen kan worden. „Zorg er bijvoorbeeld voor dat werknemers niet illegaal gaan zitten kopiëren op het werk. Virussen zitten in illegale soft ware. Koop dus ook nooit der gelijke software. Daarnaast is het belangrijk dat men de com puter afzet als die niet ge bruikt wordt. Via het modem is het namelijk ook mogelijk dat virussen binnenkomen. ADVERTENTIE Sony verwacht iet eerst sinds de no- aan de Tokyose ef- ibeurs in 1958 een is over een geheel Het Japanse ronicaconcern denkt erlies van 20 miljard ƒ282 miljoen) te lij- n het jaar dat wordt loten op 31 maart, zo het bedrijf gisteren idgemaakt. ianse consumenten ko nder nu de economie er rooskleurig voorstaat eerdere jaren. Verder lony last van de hogere van de yen ten opzichte dollar en de belangrijke valuta, aldus een voerder. Dat betekent vel de afzet op de bin- dse markt als die in het land onder druk staat. Volgens analisten kampt Sony bovendien met het probleem dat sommige produkten tegen het einde van hun levenscy clus lopen, terwijl er nog geen nieuwe vondsten zijn die de markt nu al kunnen verove ren. De markt voor videorecor ders (die goed zijn voor een derde van de omzet van Sony) is bijna verzadigd. De camcor der, een kleine videocamera, loopt niet zo goed als verwacht. De minidisc, de grote concur rent voor Philips' DCC, komt pas in de herfst op de markt en de stormloop van consumen ten op de hoge-definitie televi sie zal nog een tijd op zich la ten wachten. De toestellen zijn nu nog maar voor een enkeling te betalen. Volgend boekjaar zal volgens analisten weer beter worden. De Japanse economie belooft aan te trekken en de Olympi sche Spelen in Barcelona zul len extra vraag brengen. Me ROTTERDAM - Het Rot terdamse conglomeraat Internatio-Müller (handel en techniek) heeft over 1991 een fors verlies gele den van 120 miljoen. In 1990 werd nog een beschei den winst geboekt van 2,6 miljoen. Voor dit jaar verwacht de onderneming „een krachtig herstel" dat zal leiden tot „een duidelijk positief resultaat", zo maakte Internatio gisteren be kend. In het verlies zit een bedrag van 90 miljoen aan buitenge wone lasten in verband met re organisatievoorzieningen, boekverliezen en deconsolida- ties. Het bedrijfsresultaat be droeg 25 miljoen negatief. Een groot deel hiervan valt toe te schrijven aan tegenvallers bij de uitvoering van marine orders door dochteronderne ming Van Rietschoten Hou- wens. Dit installatiebedrijf heeft zich flink verkeken op de kosten voor de automatisering van acht M-fregatten, vier on derzeeërs van de Walrus-klas se en een simulatieproject, al dus mr. G.J. Doeksen, waarne mend voorzitter van de raad van bestuur van Internatio. Zonder deze voorziening zou het bedrijfsresultaat voor de moedermaatschappij positief zijn geweest. De totale omvang van de bewuste marine-orders was 600 700 miljoen. Voorts was er in 1991 ook nog „een deuk in de resultaatvor ming" bij geneesmiddelen groothandel Interpharm. De integratie van Tendohaco, de groothandel van de drogisterij keten DA, kostte meer dan ver wacht. Over 1992 is Doeksen positief. „1991 was een overgangsjaar met een verantwoorde schoon- maakoperatie. We zijn er nog niet maar we kunnen zeggen dat de grootste maatschappij en met de grootste problemen zijn ondergebracht". Internatio heeft momenteel ongeveer 10.000 werknemers. In 1991 werden 2300 medewer kers onder de paraplu van de moedermaatschappij wegge haald. Door acquisities kwa men er 400 personeelsleden bij. (Volkswagen schrapt banen •BURG - Ook het Westduitse autoconcern Volkswagen •eidsplaatsen schrappen. Gisteren maakte VW-topman Hahn bekend dat gedurende een langere termijn vrijko- banen niet zullen worden opgevuld. Hoe groot de banen- idering bij VW zal uitvallen is niet bekend. Het concern Phet ogenblik in eigen land 126.000 mensen in dienst. Vo- vertrokken er 16.000 en werden er 13.000 aangenomen, deze week liet BMW weten dit jaar een streep te zullen door 3000 arbeidsplaatsen via natuurlijk verloop en ver- e pensionering. Mercedes-Benz denkt eveneens aan het ervallen van „duizenden" banen. Directeur Goeudevert 'heeft laten weten vooral te willen investeren in de ont- ing en de produktie van „nieuwe produkten die er in Ja de Verenigde Staten nog niet zijn", aldus Goeudevert. LET veel ophef werd hij indertijd afge schaft. Die goeie, ouwe WIR-premie. Menig zorgvuldig doorgerekend toekomstplan behoorde opeens tot de onmogelijkheden. En de grijze haren rezen ondernemend Nederland te berge. Maar Fiat biedt een goed alternatief. Want koopt u nu een nieuwe Fiat bestelwagen, dan bieden wij u een financiering* over 24 maanden tegen niet minder dan 0,0% rente. En dat maakt uw investering meer dan de moeite waard. Of uw voorkeur nu uitgaat naar een compacte Uno of Tipo Van of één van de 150 basisuitvoeringen van de riante Ducato. De Fiat dealer vertelt u er graag alles over. En als wij u alvast wat voorinformatie mogen geven: deze premie zal op 31- maart worden afgeschaft. anno Eén brok temperament. Afname groei industriële produktie DEN HAAG - Het volume van de industriële produktie in Ne derland is vorig jaar volgens voorlopige CBS-cijfers met slechts één procent toegeno men. Het is het derde achter eenvolgende jaar dat de groei afnam. In 1988 beliep de groei nog bijna 5 procent, in 1990 bij na 4 procent. Sterke groeiers bleven de aardolie- en voe- dings- en genotmiddelenin dustrie. De chemische indus trie herstelde zich na een in zinking in het eerste halfjaar tot het produktieniveau van 1990. De basismetaalindustrie kampte met een produktieda- ling, evenals de textiel-, kle ding- en lederindustrie en de sector bouw- en houtmateria len. ADVERTENTIE PRIJSSENSATIE 2995,-! Nokia Cityman 100 compact, de eerste gecombineerde auto-y telefoon en portable De enige lichtgewicht telefoon met een li dashboard slede als uitbreidingsmogelijkheid. Maar ook met Veilige handstree Makkeltfkf laszak of kofier )op te bergen formaat 24 dur lang onbeperkt bereik Aansluiting voor fax of computer F 2995,* excl BTW STATIONSWEG 2 2515 BN S-GRAVENHAGE TEL 070-3808288 CR0ESELAAN 260 FOR THE BEST SOUND IN CAR HIFI 3521 CL UTRECHT TEL 030-932325

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7