De wrede hypocrisie van Ierland Nationalisme vijand van Sovjetleger Sevilla vreest vloek op Expo-9 CcidócSoivumt BUITENLAND Wetenschappers zoeken geheim Churchills lange leven Geweld injj Punjab houdt kiezers wc et 0 01 DONDERDAG 20 FEBRUARI 1992 Enorme fraude bij bouw Napolitaans WK-stadion I'i 1 ROME Bij de verbou wing van San Paolosta- dion, ter gelegenheid van de Wereldkampioen schappen voetbal van 1990, hebben elf Napoli- taanse politici en onder nemers de stad Napels en het ministerie van toeris me voor meer dan hon derd miljoen gulden opge licht. Zo luidt de beschuldiging van de Napolitaanse officier van justitie Isabella Iaselli, die de elf, onder wie de voormalige burgemeester van Napels, heeft aangeklaagd wegens fraude, machtsmisbruik en valsheid in geschrifte. In de eerste opzet, was voor de verbouwing van het stadion, dat tegenwoordig tachtigdui zend toeschouwers kan her bergen, tachtig miljoen gulden uitgetrokken. Maar tijdens de bouw werden herhaaldelijk wijzigingen in het plan aange bracht, waardoor de bouwkos ten steevast hoger uitvielen, om uiteindelijk uit te komen op 220 miljoen gulden. Ge meente en ministerie werden daardoor geconfronteerd met enorme begrotingstekorten, maar stemden toch met de wij zigingen in, omdat de betrok ken politici en gemeentelijke deskundigen bezwoeren dat de kostbare bijstellingen be slist noodzakelijk waren. En dat laatste is volgens de offi cier van justitie een leugen. Volgens haar hebben de ver dachten „willens en wetens valse informatie verstrekt over de omvang en de kosten van de verbouwing van het sta dion. Politici en gemeenteambtena ren hebben in overleg met de aannemers onwettige beslui ten laten aannemen met de be doeling zichzelf en met hen be vriende ondernemers te verrij ken", schrijft zij zonder omwe gen in haar aanklacht. De soci alistische ex-burgemeester Pietro Lezzi heeft de beschul digingen ontkend, terwijl de christen-democraat Aldo Per- rotta, die tot 1990 wethouder van openbare werken was, ver klaarde: „Ik ben al vier keer eerder aangeklaagd, maar ben er altijd weer heelhuids uitge komen". Het belooft dus een moeizaam proces te worden. Sir Winston Churchill. LONDEN - Britse wetenschappers zoeken naar een 'Churchill-gen' dat zelfs bij een on gezonde levensstijl hartziekten zou kunnen voorkomen. De wetenschappers geloven dat Sir Winston Churchill iets in de opbouw van zijn genen had waardoor hij de leeftijd van 90 jaar kon bereiken, ondanks het feit dat hij bijna alle risicofactoren had die leiden tot hartaanval len en een vroegtijdige dood. Chuchill nam grote hoeveelheden alcohol tot zich, rookte aan één stuk door sigaren en stond bovendien onder grote druk ten ge volge van de lasten van zijn politieke leider schap in oorlogstijd. Hij was klein, zwaarlijvig en agressief en was te vroeg geboren, nog eens vier ingre diënten die de kans op een hartaanval ver hogen. Churchill was een liefhebber van champagne, cognac en whisky en dronk volgens sommige berekeningen ongeveer 22 glazen per dag. Waarom sommige mensen tegen alle logica in een hoge leeftijd bereiken wordt onder zocht door Steve Humphries, die onlangs door de Britse Hartstichting werd benoemd tot hoogleraar in de genetische cardiologie. „Winston Churchill is het voorbeeld bij uit stek van iemand die tegen alle verwachtin gen in heel oud is geworden", aldus Hump hries. „De vraag dringt zich op of hij wel licht gezegend was met beschermende ge nen die ervoor zorgden dat hij zo'n hoge leeftijd kon bereiken". Professor Humphries leidt een onderzoek naar de erfelijkheid van hartziekten. Onge veer de helft van alle mannen met een hart kwaal ontwikkelt die op 55-jarige leeftijd. Het is bekend dat bepaalde hartziekten worden veroorzaakt door 'defecte' genen. „We moeten er dus ook achterkomen waar om sommige mensen beschermd worden tegen deze en andere vormen van hartziek te. De genetische tekortkomingen worden niet in alle gevallen overgedragen van ou der op kind", zegt prof. Humphries. „Als we dergelijke genen zouden kunnen identifi ceren, zou dat waardevolle informatie ople veren over de manier waarop patiënten met een hoge risicofactor behandeld moeten worden. Er moeten langlopende onderzoe- HA/ nischi hoev loude uktie; te he ken gestart worden waarbij misschie 10.000 gezonde mannen en vrouwen deerd worden, zodat we de genetisch, schillen kunnen ontdekken tussen de sen die een hartziekte ontwikkelen mensen die gezond blijven". Maar prof. Humphries distantieert zie ien be het idee dat Churchill een voorbeer kunnen zijn voor degenen die, dank medische vooruitgang, zouden ontdi dat zij een genetische bescherming 11 hartziekten bezitten. Het zou volgens 'u onverstandig zijn het noodlot te tarter. ,ran^;t overmatig te gaan roken, eten en dn f", „Die kennis zou een reden moeten en h( verblij ;u sch meeg. „iJie Kennis zou een reaen moeten zij gezond leven te blijven leiden in plaatwaters DUBLIN - Een golf van afschuw en schaamte gaat door de Republiek Ier land. De Ieren zijn woe dend over het onmenselij ke verbod dat is opgelegd aan een 14-jarig meisje dat zwanger is geraakt door verkrachting. Het meisje mag het land niet verlaten om een abortus te laten plegen. Je zou je kunnen afvragen waarom de mensen in Ierland zo heftig reageren. Waren het niet dezelfde mensen die hun stem uitbrachten in het abor tus-referendum van 1983 dat uitmondde in artikel 8 van de Ierse grondwet? Inderdaad waren dat dezelfde mensen. Tweederde van de kiezers stemde indertijd voor het anti abortus amendement. Het gewijzigde wetsartikel luidt: 'De staat erkent het recht op leven van de ongebo rene en garandeert, met inachtneming van hetzelfde recht op leven van de moeder, dat het in zijn wetten dit recht zal respecteren en voor zover mogelijk zal verdedigen en rechtvaardigen'. Tijdens het openbare debat dat aan het referendum vooraf ging, betoogden tegenstanders van het amendement, ondér wie ikzelf, dat de wetswijziging zou kunnen resulteren in het doen van zwangerschapstes ten in havens en op vliegvel den en het terugsturen van zwangere vrouwen. Dat werd heftig ontkend door de voor standers van het amendement. Maar deze week is het artikel Premier Reynolds van Ierland. precies op die manier geïnter preteerd en uitgevoerd. In het begin van de jaren tach tig bestond er een intense riva liteit tussen premier Charles Haughey en dr. Garret Fitzge rald. Fitzgerald was destijds bezig met wat hij noemde een 'constitutionele kruistocht' voor liberalisering. In de prak tijk betekende dat het ophef fen van het verbod op echt scheiding. Haughey verzette zich daartegen en ging zelfs nog een stap verder met zijn voorstel een verbod op abortus in de grondwet op te nemen. Dr. Fitzgerald bond vervolgens in, omdat hij geloofde dat het politieke zelfmoord zou zijn om de Katholieke Kerk op twee punten tegelijk, te weten echtscheiding èn abortus, te gen te spreken. Zodoende raakten de beide partijen, sa men met de Kerk, bij het amendement betrokken en werd een referendum onver mijdelijk. Hoewel abortus, in tegenstel ling tot anticonceptie, altijd il legaal is geweest door de wet ten die geërfd waren van het Verenigd Koninkrijk sinds de oprichting van de Ierse staat, waren die wetten tot 1983 nooit op een manier geïnterpreteerd dat het zwangere vrouwen werd verboden naar Liverpool te gaan om daar abortus te la ten plegen. Maar het doel van de voorstan ders van het amendement was behoudend, niet vernieuwend. Het doel was de bestaande wet ten te bevriezen en het de rech ters onmogelijk te maken de wetten te interpreteren op een manier die abortus toestond. Deze wens was ontstaan in 'ge goede' kringen, die zich zorgen maakten over de legalisering en de verkoop van voorbe hoedsmiddelen in 1979. Ook was er een groeiend aantal ka tholieke echtparen in Ierland dat kerkelijk onderwijs over conceptie afwees. Paradoxaal genoeg is het anti-abortus arti kel in de Ierse grondwet dus geen direct gevolg van het ge zag van de Katholieke Kerk, maar van de verzwakking van haar autoriteit. Het referendum van 1983 was voor bijna iedereen een oefe ning in hypocrisie. Abortus zou absoluut verboden wor den, maar zou, indien nodig, toch nog mogelijk zijn in Enge land. Maar die achterdeur werd deze week definitief ge sloten. Onze hypocrisie is spaak gelopen. De vraag die het land nu bezig houdt is hoe dat achterdeurtje weer open gezet kan worden. Het is een brandende vraag voor de nieuwe regering onder leiding van Albert Reynolds. Spijt De huidige minister van justi tie, Harry Whelehan, is één van de weinige mannen die overgebleven zijn uit het team van Haughey. In het opleggen van het fatale verbod handelde Whelehan op eigen initiatief, zonder de regering te raadple gen. Reynolds moet nu haast wel spijt hebben dat hij Whelehan niet heeft laten vallen, want CHANDIGARH angst voor terreuraa gen zijn de meeste kii in de Indiase deel Punjab gisteren thu bleven. Volgens off] schattingen is slech procent van de 13 mi zielen tellende bevo trans gaan stemmen voor tien zetels in het natii en 117 zetels in het parlement. Ex-premier Haughey. zijn regering is veel liberaler dan die van zijn voorganger. Naar mijn mening moet Albert Reynolds een nieuwe minister van justitie gaan zoeken. Hij heeft een minister nodig die hem adviseert hoe er weer een uitweg uit het amendement gevonden kan worden. De beste zet zou zijn een nieuw constitutioneel amendement op te nemen waarin staat dat niets in de huidige grondwet geïnterpreteerd mag worden op een manier die de burger van zijn vrijheid van beweging berooft, inclusief zijn vrijheid om het rechtsgebied te veria- Een dergelijk amendement zou wel eens de oplossing kun nen betekenen van de bespre kingen over de kwestie, waar voor Reynolds afgelopen dins dag de leiders van de oppositie uitnodigde. Hoe de veranderingen ook zul len uitpakken, ze zullen in ie der geval te laat komen om het 14-jarige slachtoffer te helpen. Vreemd genoeg is er nog geen proces opgemaakt tegen de vermeende verkrachter, wiens identiteit bekend is. Ondertus sen staat het hem wél vrij het land te verlaten. De Ierse grondwet legt de bewegings vrijheid van verkrachters niet aan banden, alleen die van hun slachtoffers. c' The Times De Indiase regering eerder opgeroepen wel stembus te gaan man veiligheidstroepen zet om de rust te waarb eersb'; Door de aanwezigheid ordetroepen is het naai jaabse begrippen betrel rustig gebleven. De sikhs hebben gedrei vinger, die in de inkt gibe la n wordt om dubbel stemn |jeu_ voorkomen, af te hakkc de mensen die toch gaan men. Militante sikhs sloegen ochtend twee keer toe in dustriestad Ludhiana, een persoon werd gedocx tien gewond raakten. Di lopen dagen vermoordd paratistische sikhs zeke tig mensen. Vorig jaan i bij gewelddadighed WIJNEN SSEI !VOlg< van t hi in isch se i E Miert ;ntati ;nboe de ve milie' H'i bi n and G-bel« it in v atiscl van 2600s rerwa V0GEI de Punjab zeker 5000 rr om het leven. Het war eerste verkiezingen 1985. Op één na alle sik HAA tijen boycotten de verl ui.er^ gen, die volgens hen ni zijn door de promineni wezigheid van het leger. MOSKOU - Het Russische le ger trekt zich weer terug rich ting Moskou. De vijand is dit maal dodelijker dan Napoleon: het nationalisme. Deze oude tegenstrever van het rijk van de tsaren en volkscommissa rissen heeft eerst Michail Gor- batsjov en nu zijn democrati sche opvolger Boris Jeltsin ge dwongen hun dienstplichtige horde, tenminste tijdelijk, te rug te trekken uit centraal Eu ropa en zelfs de westelijke pro vincies van de oude Sovjetunie naar de oostelijke oever van de rivier de Don. Er klinkt geloei op uit de mon den van een wanhopig officie renkorps, dat het behoud van de eenheid van de multinatio nale staat en zijn leger als noodzaak ziet. Het imperium is hun enige bestaansmiddel, hun hele 'raison d'être'. Het wanhopige gejammer in het Oosten gaat gepaard met een zucht van opluchting in cen traal Europa en het Westen. Toch is het Russische leger ook een stabiliserende kracht geweest. Het was een wrede en onderdrukkende kracht; van 1815 tot 1855 en van 1945 tot 1990 stortte het Russische le ger Midden-Europa in beton, met vaak tragische gevolgen. Het enorme Russische leger heeft de westerse politici meer dan twee eeuwen lang in hun dromen achtervolgd. Rusland js altijd de boeman geweest voor ware radicalen overal, van Marx tot Havel. Tijdens de re volutie van 1848 in Budapest openbaarde Rusland zichzelf als „de gendarme van Euro pa"; tegen de tijd van de Hon gaarse opstand tegen het com munistische bewind was het land „de gendarme van het so cialistische kamp" geworden. „Het Russische Rijk", zo stel de de Tsjechische historicus Milan Svankmajer, „wordt in werkelijkheid constant bloot gesteld aan het gevaar van de sintegratie, die alleen voorko men kan worden door een ster ke centrale regering... Burger rechten bedreigen niet alleen de individuele en secundaire belangen van multinationale rijken, maar hun bestaan zelf'. Svankmajer, wiens land een uiterst belanghebbende partij is, merkte op dat Rusland de rol van gendarme opgedron gen heeft gekregen „omdat de evolutie van Europa sinds het einde van de achttiende eeuw aanhoudend de funderingen zelf van het bestaan van het land heeft bedreigd. Het omge keerde is natuurlijk ook waar". Geheime politie Na de opmerkelijke overwin ning van tsaar Peter de Grote op het Zweedse leger van Ka- rel XII bij Poltava in 1709 wer den de Russische legers een constante factor bij oorlogen in Europa. Tegen 1730 bevonden de Russen zich bij de rivier de Neckar in Duitsland. Frederik de Grote dreef de spot met de Russen en maakte ze uit voor barbaren. Zijn Pruissische oor logsmachine, de meest gea vanceerde in Europa, wankel de echter onder de slagen van het volhardende Russische boerenleger, al won Frederik het uiteindelijk. Tegen het einde van een van de coalitieoorlogen tegen revo lutionair Frankrijk behaalde generaal Soevorov schitteren de militaire successen in Italië. Het was evenwel de intocht van tsaar Alexander I in Parijs aan het hoofd van een leger dat zich al vechtend een weg had gebaand door Europa en dat Napoleon had verslagen, die een onuitwisbare indruk ach terliet van de militaire macht van Rusland. „Vive l'Empereur Alexandre", riepen de Parijzenaren wijse lijk toen de autocraat van alle Ruslanden de stad binnenmar cheerde achter zijn garde ko zakken. In 1814 domineerde een Russisch leger van 800.000 man het Europese vasteland. Het was echter Alexanders op volger, zijn krijgshaftige broer Nicolaas I die het systeem van autocratie, geheime politie en cultureel toezicht perfectio neerde. Adempauze in het legerkamp. „Heren, zadel uw paarden, er is een revolutie in Parijs", zou de tsaar geroepen hebben toen het nieuws van de julirevolutie van 1830 in Frankrijk Moskou bereikte. De paarden van de tsaar reden ook voor Wenen en Budapest. Nicolaas zond een ander multinationaal rijk, het Habsburgse, drie Russische le gers te hulp. Hij maakte in 1848 een einde aan de „lente der naties" met een Russische permafrost. Ook de Duitsers werden in het gareel gebracht. Diplomatieke dreigementen dwongen het Duitse parlement de droom van een Deutsch- land, 'gross' of 'klein', op te ge ven. Steppe Omdat de Russische autocra tie in haar achttiende- en twin- tigste-eeuwse vorm berustte op een achtergebleven sociale en economische structuur, kon zij zich slechts met het Westen meten in tijdens van trage technologische vernieuwing. Het land genoot dan het voor deel van de enorme reserves aan mankracht. „We kunnen onszelf niet langer bedriegen", kreunde groothertog Konstan- tin Nikolajevitsj tijdens de de sastreuze Krimoorlog. „We zijn zowel zwakker als armer dan de eersteklas machten, en niet alleen armer in materiële zin, maar ook wat betreft de mentale reserves". Met buitenlandse technische adviseurs en dezelfde voorla ders als andere Europese machten was het Russische le ger van 1814 een overweldi gende numerieke macht. Tij dens de Krimoorlog was de dappere tsaristische soldaat echter uitgerust met een vuur steengeweer met een bereik van nog geen 200 meter; zijn vijand had een geweer waar mee een doel op bijna duizend meter afstand geraakt kon worden. De Britse en Franse vloot kon den hun troepen sneller naar het front transporteren dan de tsaar. Waarom? Er waren ten zuiden van Moskou geen spoorwegen en de door paar den voortgetrokken wagens moesten ploegen door de mod der van de eindeloze steppe. Daarna deed het Russische le ger zijn uiterste best om zich in hetzelfde tempo als het Westen te moderniseren. Na 1890 be gon het de achterstand in te halen. Stalin en zijn communistische opvolgers waren met enorme geldelijke en menselijke kos ten in staat het Westen bij te houden. De wapens werden ge standaardiseerd en zij zetten een militair-industrieel com plex en een technische elite op die met die van het Pentagon konden wedijveren. Als garni zoensmacht smoorde het Sov- jetleger de onrust in de satel lietstaten die de Sovjetunie na de tweede wereldoorlog ver worden had. Tijdbom Oostberlijners met straatkeien in 1953, dappere Polen en Hon garen in 1956, wanhopige Tsje chen in 1968 en Solidariteit in 1981, zij moesten allemaal di rect of indirect zwichten voor Russische tanks. Ook West- Europa siddderde toen de nieuwe supermacht Amerika zijn troepen na 1945 snel de mobiliseerde. Stalins troepen bleven in Berlijn en Praag. Is het te ver gezocht om te stel len dat het tijdperk van de mi- FOTO: DPA crochip en Amerika's Strategie Defence Initiative het verval van de Sovjetmacht begon in te luiden? Misschien is het nog onheilspellender: sinds 1970 is het sterftecijfer van Russische kinderen gestegen en de le vensverwachting gedaald. Het Russische geboortencijfer is gedaald en dat van de Aziati sche staten gestegen. Er tikt een demografische tijdbom onder het leger. Einde van het verhaal? In Newsweek schrijft Henry Kis singer over een Russisch par lementslid dat de gevoelens verwoordde van veel invloed rijke politici en officieren: „We zouden het Gemenebest nooit doorgezet hebben als we het mogelijk geacht hadden dat de Oekraïne inderdaad onafhan kelijk zou kunnen worden. Ik zal Kiev nooit als buitenlandse stad accepteren". Het veeltali ge rijk kan alleen met militair machtsvertoon weer worden hersteld. Ondertussen woedt de oorlog in Joegoslavië en de voormalige Sovjetunie is in be roering. Zadelt de ruiter zijn paard? The Times BARCELONA Er is een populair gezegde in Sevil la, dat beweert dat er nim mer iets in de stad ge bouwd kan worden dat ho ger is dan de Giralda, de indrukwekkende kathe draal in het hartje van de stad. De ontwerpers van de Expo-92, de enorme wereldtentoonstelling die op 20 april de poorten opent, trokken zich daar niets van aan en plaatsten op het terrein een uitkijk toren die de Giralda ver overtreft. Voor die daad zijn ze nu ge straft, denken de inwoners van Sevilla, want gisteren brandde een belangrijk gebouw van de Expo af, het Paviljoen van de Ontdekkingen. De vijfde brand op de wereld tentoonstelling was de groot ste, de ergste en volgens de duizenden arbeiders en de di recteur een grote ramp. Het paviljoen, met 8000 vierkante meters tentoonstellingsruim te, kan niet meer op tijd wor den opgebouwd. De schade is vooralsnog niet te schatten, omdat de directie niet bekend heeft willen maken, wat er alle maal ten toon gesteld zou wor den. Niettemin is het zeker, dat tientallen onvervangbare museumstukken verloren zijn gegaan. Tientallen werknemers schouwden de brand ra nen in hun ogen. De houdende architecte was verbijsterd door wat ze de Sevillanen die de 40 hoge vlammen en enorir|)i zwarte rookzuil overal stad konden zien, 1 niets anders doen dan noodlot berusten. Al vit eerder was er brand i Expo-terrein geweest, zonder zulke desastrei volgen. De oorzaak was vermt een vonk van een Het interieur van het joen, waaraan de laatstt 1 werd gelegd, stond licht ontvlambare prod zoals verfbussen en mi plafonds van kurk en Enkele arbeiders probt de beginnende brand doven, maar op de blus ten stond volgens hen druk, waardoor het hooguit een halve uit de blusser pruttelde, deze geest mogt is he van c mees gd tej bureai ijnsel, bij dc op G imput toen op odvr M iet ee gaan ss 'beur S OVI met o] aar. Wraak Rookzuil Het Paviljoen van de Ontdek kingen moest een overzicht geven van uitvindingen en ontdekkingen van de mens in de laatste vijf eeuwen, sinds de ontdekking van Amerika door Columbus, het uitgangspunt voor de verschillende vierin gen in Spanje. Zo stond er in het gebouw de eerste auto ooit gemaakt, die voor zo'n 7,5 mil joen gulden was verzekerd. Verder zijn reprodukties van de eerste Apollo die op de maan landde, en de stoomma chine van Watt in vlammen op gegaan. Volgens veel inwoners villa moet er welhaai vloek rusten op de viei de ontdekking van Ar zoals Montezuma in nog altijd wraak neemt v nc vernietiging van de Azi cultuur door de verovf Vorig jaar ging het ook agoi fout. Toen werd een van de Victoria te watei ten, het schip waarmee dekkingsreiziger Elcano|vo{ de wereld voer. Nog kwartier na de doop, Expo-mascotte Curro op het dek stond te d maakte de Victoria slagz constructiefoutj e inice erlies 282 n het v loten het I •h idgen ider r roos eerdt •ny 1« in de ollar ese VI ten id; kVc De Sevillanen beginne 1492-vieringen al goed worden, nog voordat begonnen zijn. Volgen krijgt de stad een steeds tere naam door de blund op het Expo-terrein en Victoria zijn begaan, een enkele toeschouwde» gisteren iets positiefs enorme brand. „Het vi een van de grootste ontd gen van de mens", zeil) zo iets mocht natuurlijk het Paviljoen van de 0i kingen ontbreken." SBUR( leidspl banen dering

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6