labin wil Arbeiderspartij in regering President Bush stroopt alsnog zijn mouwen op londerdduizenden slachtoffer in onderdrukking regime Irak" BUITENLAND Indische bevelhebber voor VN-macht in Joegoslavië VAKANTIESPREIDING Zomer '92 Japanse keizer naar China tïftCHlHC lOBSLOS"! Verkiezingen test voor beleid van De Klerk j&daeGowvant DONDERDAG 20 FEBRUARI 1992 lagelijks doden Chinese mijnen KING - Elke dag sterven in de Chine- mijnen bijna dertig mensen. Volgens brief in de Chinese krant de Workers' |y zijn Chinese mijnen onveilig en wor- i'ze zelden geïnspecteerd. Er worden nig machines gebruikt en het werk ge it vooral handmatig. Een woordvoer- van het ministerie van arbeid zei dat informatie in de krant vertrouwelijk Hij toonde zich verbaasd dat de brief ubliceerd was en wilde geen verdere lils verstrekken. De krant meldde ook mijnen 60 procent van alle ongeluk- in de industrie met dodelijke afloop oorzaken en zelfs 85 procent in ernsti- evallen, waarbij drie of meer mensen iod worden. Drie doden bij aanslag Santander SANTANDER Bij een aanslag in San tander, in het noorden van Spanje, zijn zeker drie mensen omgekomen. Zeker dertien mensen raakten gewond. Twee personen waren op slag dood. Een derde overleed onderweg naar het ziekenhuis. De bom die was verborgen in een auto, ontplofte in de binnenstad op het mo ment dat een bestelbusje met politiea genten voorbijreed. De slachtoffers wa ren burgers die toevallig voorbijkwa men. Volgens een politiefunctionaris is de Baskische afscheidingsbeweging ETA verantwoordelijk voor de aanslag. De ETA heeft dit jaar al de verantwoor delijkheid opgeëist van zes aanslagen waarbij elf mensen werden gedood. ZAGREB - Een Indiase ge neraal zal aan het hoofd staan van de 14.000 manschappen tellende VN-vredesmacht voor Joegoslavië. India is ingegaan op het verzoek daartoe van VN-secretaris-gene- raal Boutros Boutros Ghali, nadat de republiek Kroatië daarmee had ingestemd. Zagreb had aanvanke lijk bedenkingen. De Indiase be velhebber zal zijn hoofdkwartier vestigen in Sarajevo, de hoofdstad van Bosnië-Hercegovina. De isla mitische meerderheid in deze re publiek is tevreden met de keuze van Sarajevo. Zij zien dit als erken ning van de onafhankelijkheid van de republiek. President Franjo Tudjman van Kroatië heeft op nieuw gedreigd de gebieden waar Serviërs wonen en die in handen zijn van Servische milities en het Joegoslavische leger, met geweld te heroveren. Tudjman eist dat de Servische milities zich laten ont wapenen zodra de VN-blauwhel- men aankomen. Anders is het duidelijk dat Kroatië niets anders overblijft dan de bezette gebieden met alle ter beschikking staande middelen te bevrijden en de Kroa tische rechtsorde te herstellen". Elf buitenlanders vast in Algerije ALGIERS - De Algerijnse politie heeft elf buitenlanders gearres teerd, onder wie een Brit en vijf Su- danezen, die ervan zijn beschul digd te hebben aangezet tot geweld in Oran, in het westen van het land. Onder de buitenlanders, die staan- ingeschreven als studenten aan de universiteit van Oran, zijn ook twee Libanezen, twee Palestijnen en een Marokkaan. De Algerijnse premier Sid Ahmed Ghozali verklaarde gis teren dat Algerije binnen twee jaar nieuwe verkiezingen hoopt te hou den om het onlangs afgebroken de mocratiseringsproces weer op de rails te zetten. UZALEM Yitzhak in heeft gisteren Shi- Peres verslagen in de om het leiderschap de Israëlische Arbei- partij. n heeft, zo luidt de voorlo- uitslag na telling van bij- Ie uitgebrachte stemmen, neer dan 40 procent van emmen behaald. Zijn te- peler Peres moest genoe- lemen met 34,48 procent de stemmen. Met de ver- ng van Rabin maakt de Is- iche Arbeiderspartij een ire kans om in juni bij de iiene verkiezingen pre- Yitzhak Shamir van de 1-partij te verslaan. Dat is gemene verwachting in and dat de laatste jaren in eke zin meer naar rechts jeschoven. De 'hardliner' die een hardere lijn te- ver de Arabische buurlan- oorstaat dan de verslagen on Peres, zou het beter en opnemen tegen pre- Shamir en het rechtse Li- ilok. Rabin zei het gister- izelf al; „Onze verlossing niet van links. Onze bes- is is om ons te richten op Dtentiële stemmers van geen onbekende in de ische politiek. Twee keer was hij partijleider en er (in 1974 en 1977) en in gse oorlog, waarbij de Arabische landen ver en grote stukken land op Jordanië en Egypte ver was hij bevelhebber, is zijn ministerschap van Maryam Taleb en haar zes kinderen ontvluchten in een volgepakte auto hun huis in het Zuidlibanese dorpje Kafra om niet het slachtoffer te worden van de beschietingen tussen Israëliërs en shi'iten. FOTO: AP probleem niet mogelijk is en en dat er een vredesplan moest komen. Rabin wil graag dat zijn partij regeert en hij meent dat met defensie (1984-1990) maakte zijn politiek van de 'ijzeren vuist' tegen de Palestijnse op stand in de bezette gebieden hem populair onder centrum rechtse kiezers. Rabin zei eens: „We zullen deze opstand neerslaan. Elk middel mag het leger daarvoor ten dienste staan". De uit een links-zionistisch nest afkomstige politicus kwam toen overigens ook tot de conclusie dat een militaire oplossing van het Palestijnse Peres als partijleider een plaats in het centrum van de macht niet mogelijk is. „De keuze van vandaag zal uitma ken of de Arbeiderspartij te rugkeert aan de macht of nog vier jaar in de oppositie blijft", zei hij gisteren, doelend op de in zijn ogen slechte prestaties van zijn rivaal Peres. Nationale eenheid Oud-premier en minister Ra bin heeft genoeg van de oppo sitie en waarnemers sluiten dan ook niet uit dat de Arbei derspartij en Likud na de ver kiezingen van juni een rege ring van nationale eenheid zul len vormen. Dan hoopt Rabin opnieuw de functie van pre mier te vervullen, die hij vijf tien jaar eerder moest afstaan wegens beschuldigingen dat zijn vrouw een illegale valuta rekening aanhield. De nu gekozen leider van de Arbeiderspartij was de eerste premier die ook op Israëlisch grondgebied geboren werd. Als jongen van 18 jaar werd hij in 1940 lid van de ondergrond se zionistische Palmach-bewe- ging die streed voor een onaf hankelijke joodse staat. Na de Tweede Wereldoorlog hielp hij illegale joodse immigranten om in Palestina een nieuw le ven op te bouwen. Tijdens de onafhankelijkheidsoorlog in 1948 tegen zeven Arabische staten was Rabin opperbevel hebber en vocht hij als een leeuw in en rondom Jeruza lem. Na zijn pensioen in 1968 vervulde hij nog vijf jaar lang de functie van ambassadeur in Washington. -macht in mbodja 000 man YORK - De Verenigde willen een vredesmacht totaal 22.000 militairen, ■ambtenaren en burgers Cambodja sturen. Dat el heeft het nieuwe voor de VN-operatie in Ddja, de Japanner Yas- Akashi, gedaan in een t. De Veiligheidsraad zal ielijk beslissen over de omvang van de interna- VN-vredesmacht. gaf geen nadere koste- uiding, maar VN-ambte- zijn van mening dat de kosten van de vredes- mogelijk in de buurt twee miljard dollar ko- liggen. Als het plan van doorgaat, gaan 16.000 ren in juli al naar Cam- Hun voornaamste taak ontwapenen van naar ing 450.000 soldaten en van allerlei gewapenden ADVERTENTIE MIDDEN-NEDERLAND Het Nederlands Bureau voor Toerisme :rt Gelderland, Utrecht en Zuid- Holland (met uitzondering van regio Rijn mond) om op of omstreeks 4 juli met vakantie te gaan. De beste periode binnen de schoolvakantie, voor de beste sprei ding in het land. HAAL DE FOLDER BIJ UW VVV KANTOOR. eGMerweg itveigen,{cuul TOKYO - De Japanse keizer Akihito zal in de herfst een histo risch bezoek brengen aan China. Daarmee willen China en Japan herdenken dat twintig jaar geleden de betrekkingen tussen bei de landen werden genormaliseerd. Het keizerlijk bezoek aan China, het eerste in de geschiedenis, zal volgens de Japanse krant Shimbun op 6 april aangekondigd worden. Op die dag brengt de secretaris-generaal van de Chinese communistische partij, Jiang Zemin, een bezoek aan Tokyo. WASHINGTON - Ameri ka maakt zich op voor een keiharde verkiezings strijd nu president George Bush politiek zwaar is aangeslagen door zijn slechte score in de belang rijke voorverkiezing in New Hampshire. Bush beloofde gisteren zijn „mouwen te zullen opstropen en op alle fronten het gevecht aan te gaan" met zijn Republi keinse partijgenoot Patrick Buchanan en met de Democra tische Wite-Huisgegadigden Bill Clinton en Paul Tsongas. Bush zei tot dusverre passief te zijn geweest, maar van nu af aan in alle Amerikaanse deel staten agressief campagne te zullen gaan voeren. „Het wordt nu een heel ander soort wed strijd", aldus de president, die van alle kandidaten over het grootste netwerk van invloed rijke supporters beschikt. Bu chanan echter zei gisteren dat diens conservatieve 'revolutie' voor duizenden prominente en kapitaalkrachtige Republi keinse overlopers naar zijn kamp zal zorgen, „zodat we miljoenen gewone Amerika nen met onze missie kunnen bereiken". De uiterst taalvaar dige Buchanan daagde Bush uit tot een nationaal televisie debat, iets waar de president naar in Washington verluidt weinig voor voelt. De oercon servatieve journalist Pat Bu chanan, de grote sensatie van de 'primary' in New Hampshi re, vergaarde daar - nu offi cieel - 37,3 procent van de Republikeinse stemmen tegen president Bush 'slechts' 52,9 procent. Zo'n lage score bin nen de eigen partij voor een zittend president is zelden ver toond in de Amerikaanse poli tieke geschiedenis. Tijdens de campagne in New Hampshire had Bush met jgeen woord over Buchanan ge rept; dat gaat nu veranderen. «„Ik ben erg vriendelijk en hof felijk geweest. Vriendelijk zal ik blijven, maar ik ben er nog niet uit hoe hoffelijk", zei Bush gisteren. Bush maakte duidelijk dat hij ondanks de uitslag van de stemming in New Hampshire zijn beleid niet zal bijstellen en hij achter zijn economische voorstellen blijft staan. Brussel en de melancholie door JO WIJNEN Als het waar is dat juist de lelijke gebouwen een stad mooi maken, dan valt er veel goeds te zeggen over het Paleis van Justitie te Brussel. In toeristenfolders heet het dat het Paleis het grootse gebouw is dat in het Europa van de 19e eeuw is voltooid. Geen wonderdot de architect ervan een zekere Joseph Poelaert niet goed meer goed bij zijn hoofd was toen hij stierf. Het zij hem vergeven. Het kost daarentegen veel meer moeite het slag lieden te vergeven dat Poelaert aan het einde van de vorige eeuw in de gelegenheid stelde zoveel afzichtelijks op te tasten op - nota bene - de hoogste plek van de Belgische hoofdstad. Het Paleis van Justitie steekt in al zijn neo klassieke onbehouwenheid hoog boven de stad uit. Het bouwwerk overheerst, domineert en provoceert. Het vreemde is dat juist in landen waar men het gezag doorgaans met een scheepslading zout neemt, dit soort alles beheersende monumenten wordt gebouwd. Waarom dan nog woorden vuil gemaakt aan een pand waarvan de koepel met 6500 kilo koper is bedekt en dat plaats biedt aan 36 rechtszalen, 60 politiecellen, 8 bibliotheken en 576 kamers? Omdat de lelijkheid van het Paleis als het ware deel uitmaakt van de schoonheid van Brussel. Het is me overigens nooit duidelijk geworden hoe dat soort dingen in elkaar zit. Laat ik het erop houden dat - alle ongemakken en ontsporingen ten spijt —de stad het enige en echte voortbrengsel van de cultuur is. Sterker nog: de stad is, in al haar rauwheid en hardheid, een beschavingsfeit. Lelijkheid en schoonheid, armoede en rijkdom vullen er elkaar aan. Een stad die bijvoorbeeld alleen maar mooi en rijk is, is een dood ding. Juist om die reden is Brussel - dat zoveel verschillende zaken in zich verenigt een kind der goden, geboren op een laken van engelenvleugels dat op een matras van Venusdons ligt uitgespreid. Als cLe bourgondische en vroegmoderne paleizen van de hoge adel en de rijke kleinburgers niet verloren waren gegaan, dan waren Venetië, Amsterdam, Florence, Rome, Parijs en Praag geen partij voor Brussel geweest. Maar juist omdat de geschiedenis zo nadrukkelijk de rasp over de Belgische hoofdstad heeft gehaald, is Brussel een modelstad. Het is een stad waar geen ontkomen aan is. Het Paleis van Justitie is daarom een monument van de verloren tijd. Dit hartverscheurende onding beschikt over die vreemde ouderwetsheid die de bron van de ware melancholie is. Zeventien jaar van 1866 tot 1883 - is aan deze bijna ontroerende vorm van aanmatiging gebouwd. Duizenden vaklieden zijn een halve generatie lang doende geweest de lelijkheid haar meest definitieve vorm te geven. Poelaert, die het gebouw liever met een pyramide dan met een koepel had bekroond, is er niet goed snik van geworden en stierf nog voor de voltooiing ervan. Nu, goed honderd jaar nadien, is het Paleis van Justitie gerestaureerd en is het opnieuw uit een mist van steigers tevoorschijn gekomen. Het gebouw ligt er bij als een jonge meid die haar zoveelste bad heeft genomen in de hoop er als een fee uit te komen. Maar niks fee. Wat uit de met ezelinnemelk gevulde badkuip van de restaurateurs is gestapt, is dezelfde breedheupige. kleinborstige, dikbuikige en breeddijige dame aan wie nu eenmaal geen schoonheidskuur is besteed. Het is niettemin een daad van wijs inzicht geweest dat men haar toch heeft gewassen en gekapt, gepoederd en opnieuw gekleed. Samen met de Madou-toren, de Beurs, het Berlaymontgebouw van de EG. het Muntcentrum, het Sheraton Hotel, het Centraal Station, de triomfboog in het Jubelpark, de basiliek op de Koekelberg en de tentoonstellingspaleizen op de Heizei staat het Paleis van Justitie garant voorde hoeveelheid melancholie die iedere bezoeker van Brussel overvalt zodra hij de stad ziet. Zonder genoemde blijken van lelijkheid, zouden alle echt mooie gebouwen er van God verlaten bij staan. Trouwens, hoe zouden we weet van de schoonheid hebben als er geen lelijkheid bestond? De stad. dat zijn we zelf. En wij brengen nu eenmaal veel gebral en geraas voortom het met William Faulkner te zeggen. Dat geldt ook voor Brussel. Als straks de koepel van het Paleis van Justitie uit de nevels van de winter tevoorschijn komt, weet ik dat ik weer thuis ben, waar alles mooi en goed is, omdat en zoveel lelijks en slechts IVE In een rapport dat oormalige Nederlandse er van buitenlandse za- ax van der Stoel gisteren gepresenteerd aan de nrechtencommissie van ïnigde Naties, wordt de ng in Baghdad verant- eUjk gesteld voor grove dingen van de i van de ernstigste aanklachten die ooit onder de aandacht van de commissie zijn gebracht. De situatie in Irak wordt als ondraaglijk geschetst. „De schendingen van de mensen rechten zijn zo ernstig en zo grootschalig dat er sinds de Tweede Wereldoorlog weinig van die ernst en omvang kun nen worden gevonden", aldus de rapporteur. Van der Stoel concludeert in het rapport dat er dagelijks nieuwe namen worden toege voegd aan de lange lijst met slachtoffers van het regime in Baghdad. Hij zegt dat duizen den personen gevaar lopen te worden geëxecuteerd, gefol terd of om onduidelijke rede nen gevangen te worden gezet. De verschillende veiligheids diensten „handelen naar goed dunken". Het aantal slachtof fers van de schendingen schat hij op „honderdduizenden". Hij zegt verder een lijst te heb ben met de namen van 17.000 mensen die worden vermist. De voornaamste aanbeveling van het rapport is het advies om een team VN-waarnemers naar Baghdad te sturen met de opdracht daar te blijven tot het beleid in Baghdad drastisch verbetert en de Iraakse rege ring zich aanpast aan de inter nationale normen. PITEIN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER fa - De prefect van La Rochelle heeft het helemaal niet op Wanders begrepen en hij neemt Jan Robertsz een streng af. „Wij zullen u en uw mannen wel leren hoe zich te Ben", zegt hij, „een jaar vestingstraf lijkt mij het beste mid- n u van uw zucht naar avonturen te genezen". Jan Ro-: schrikt daar wel een beetje van, want nu zal de „Holled- der" zonder hem, de hoogbootsman en twee matrozen moeten vertrekken. Die nacht brengen ze door in de kelder van de pre fectuur; de volgende morgen zullen ze op transport worden ge steld. Doch tegen het aanbreken van de dag valt een briefje bin nen door het tralievenster: een boodschap van de Hugenoten, dat ze hun Hollandse vrienden niet in de steek zullen laten. (Vervolg van de voorpagina) POTCHEFSTROOM - De tus sentijdse parlementsverkie zingen in Potchefstroom van gisteren wordt beschouwd als een cruciale test, waaruit moet blijken hoe populair president Frederik de Klerk nog is bij de blanke bevolking. Waarnemers hebben gezegd te verwachten dat als De Klerks Nationale Partij zou verhezen, de president gedwongen zal zijn een referendum over zijn hervormingsbeleid te organi seren. Volgens de Zuidafrikaanse te levisie behaalde de Conserva tieve Partij gisteren 2140 stem men meer dan de Nationale Partij van president F.W. de Klerk. Bij de verkiezingen in 1989 lag de NP nog met 1583 stemmen voor op de extreem rechtse partij. Bij deze tussentijdse verkie zingen voor een vrijgekomen zetel in het blanke parlement - door de Zuidafrikaanse radio „de belangrijkste verkiezin gen in 70 jaar" genoemd - mochten alleen blanken een stem uitbrengen. De CP had de nationale politiek nadrukke lijk Ket onderwerp van de ver kiezingen gemaakt. Daarnaast wijst zij op de stijging van de criminaliteit en het toene mend geweld om het idee van een aparte staat voor de blan ken te ondersteunen. De NP onderstreept daarentegen dat de blanken geen andere keus hebben dan te onderhandelen met de zwarte meerderheid van de bevolking.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5