FNV wil gebruik vut terugdringen Visie Benetton haaks op ethiek van reclame Theorie voor rij-examen is geen peuleschil meer HN d0ENE Ccidóc Soiwont BINNENLAND Massale diefstal leger met dienstverlening bestraft KK eist regeling opruimen Novilon Kamer komt op voor verkracht Iers meisje UIT DE WEEKBLADEN Kiezenwisselen laveren en winnen HI>DETIJD bei iïW ill -m ml O0( DONDERDAG 20 FEBRUARI 1992 JgiC UTRECHT - Bij de massale diefstal van benzine, autobanden en auto-onderdelen, bij de 573 Verzamelcompagnie in Soester- berg, zijn ongeveer 87 personen betrokken geweest, waarvan ze ventien 'meelopers', die er met geldboetes zijn afgekomen. Met de zaken tegen frauderend burgerpersoneel is gisteren bij de Utrechtse politierechter een begin gemaakt. Een 34-jarige Amersfoorter hoorde de zwaarste straf, vier maanden onvoor waardelijke hechtenis en 2400 gulden boete tegen zich eisen. Een 31-jarige Leusdenaar en een 41-jarige Scherpenzeler hoor den even zware celstraffen eisen en boetes van 2000 gulden. Poli tierechter S. Braunius zette de hechtenis voor de Amersfoorter en de Scherpenzeler om in 160 uur dienstverlening. De geldboe tes nam de rechter bij deze verdachten niet over, omdat zij al hard genoeg zijn gestraft door hun ontslag. De zaak tegen de Leusdenaar is aangehouden. De officier van justitie J. Spee, vond zware straffen op zijn plaats, omdat de verdachten volgens hem het vertrouwen van hun werkgever hadden geschonden. DEN HAAG - Konsumenten Kontakt (KK) gaat opnieuw bij de ministeries van VROM en WVC en de Tweede Kamer pleiten voor een fi nanciële regeling die het burgers mogelijk moet maken asbesthoudend Novilon-zeil op een vei lige en deskundige manier uit hun woning te la ten verwijderen. Wanneer het vloerzeil uit een woning wordt ver wijderd, komen er dusdanige hoeveelheden as best vrij dat de gezondheid van de bewoners ernstige schade kan ondervinden. Asbest kan met name kanker veroorzaken. KK vindt dat een oplossing voor deze problematiek niet mag worden uitgesteld. Dinsdag besliste de recht bank in Haarlem dat Forbo Krommenie, dat in de jaren 1968 tot 1990 Novilon-vloerzeil met een asbesthoudende onderlaag op de markt bracht, niet hoeft te betalen voor het professioneel op ruimen van deze vloerbedekking uit woningen. KK en FNV vinden echter dat Forbo Kromme nie al in 1973 had behoren te weten dat er on aanvaardbare risico's voor de volksgezondheid aan het produkt verbonden waren. De consumentenorganisatie en de vakcentrale verwijten het bedrijf bovendien dat het zijn klanten nooit voor de risico's en de kosten van verwijdering heeft gewaarschuwd. De ministe ries van VROM en WVC vinden het zelf verwij deren van asbesthoudend vloerzeil te gevaarlijk en adviseren consumenten een professioneel asbest-sloopbedrijf in te schakelen voor het op ruimen van het zeil. KK bestudeert de mogelijk heden van hoger beroep tegen de uitspraak van de Haarlemse rechtbank. Maar aangezien een dergelijke belissing nog lang op zich kan laten wachten zou de overheid nu met een finaciële regeling moeten komen die consumenten met asbesthoudend vloerzeil schadeloos stelt. Wervingscampagne voor melkmannen DEN HAAG - De Nederland- se Melkhandelaren Organisa tie (NMO) start volgende maand een wervingscampag ne om mensen te interesseren voor het beroep van melkman. De NMO hoopt hiermee een te kort aan melkmannen te voor komen. Nederland telt mo menteel circa 3500 zelfstandi ge melkhandelaren die bij de consument langs de deur gaan. Voorzitter E. de Boer van de NMO verwacht dat de komen de twee jaar circa 400 handela ren stoppen, terwijl er nauwe lijks nieuwe ondernemers bij komen. Hofstede voorzitter arbeidsvoorziening EINDHOVEN De huidige voorzitter van het CNV, H. Hofstede, wordt met ingang van 1 april de nieuwe voorzit ter van het regionaal bestuur voor de arbeidsvoorziening in Zuidoost-Brabant. De nieuwe functie van Hofstede is een deeltijdbaan. Hofstede heeft al eerder te kennen gegeven dat hij op niet al te lange termijn wil stoppen bij het CNV. Hij volgt bij de arbeidsvoorziening in Zuidoost-Brabant F. van den Brand on die het voorzit terschap in december neerleg de. DEN HAAG - Het beleid voor oudere werknemers moet er op gericht zijn dat het beroep op de vut-rege- ling wordt verminderd. Dat schrijft de FNV naar aanleiding van een studie naar cao-afspraken voor oudere werknemers in het rapport over 'werk en ou der worden'. De grootste vakcentrale is van mening dat met het oog op het afnemend aantal werkenden ook het aantal vut'ers relatief moet afnemen. De uitspraak van de grootste vakcentrale komt nadat gisteren de FNV- leden van Akzo zich fel tegen het geleidelijke einde van de vut hadden uitgesproken. Hoewel de centrale zegt dat de vrijwillige vervroegde uittre ding moet blijven bestaan, zegt een woordvoerder dat de vut „op den duur wel eens een te zware belasting kan wor den" vanwege de vergrijzing. Daarmee erkent de FNV dat de vut in de toekomst moeilijk zal zijn te handhaven. Het princi pe-akkoord dat het FNV-kader eerder met Akzo afsloot over geleidelijke afschaffing van de vut wees al in die richting. Toen werd echter door de cen trale ontkend dat dit een trenddoorbraak zou zijn. Het beroep op de vut zou kun nen verminderen door onder meer de invoering van een 'se niorenparagraaf in cao's te overwegen. Die paragraaf moet gelden voor alle werkne mers boven de vijftig. Momen teel zijn in ruim honderd on derzochte cao's 22 verschillen de afspraken gemaakt die niet op elkaar zijn afgestemd, zodat het beleid teveel is versnip perd. De FNV benadrukt dat er een toenemend belang is voor de oudere werknemers een spe ciale cao-afspraak te maken. Voor oudere vrouwen en oude ren uit etnische minderheden is geen speciale afspraak aan getroffen in de arbeidsover eenkomsten. Op zich zijn de FNVers niet ontevreden over wat op het gebied van perso neelsbeleid, scholing, medi sche en sociale behandeling en herintreding voor de ouderen is geregeld. Volgens de onder zoekers is het echter noodza kelijk dat gezien de demografi sche ontwikkelingen verder gaande maatregelen nodig zijn. De grootste vakcentrale zegt dat meer geïnvesteerd moet worden in preventie en vergroting van de arbeidsdeel name. RIJSWIJK - Er zijn be hoorlijk wat mensen die zich hebben verkeken op het nieuwe theoretische gedeelte van het rij-exa men, dat per 1 november 1991 is ingevoerd. Ze onderschatten het niveau en ze hebben zich te laat gerea liseerd dat ze voortaan niet 60 maar 63 van de 70 vragen goed moeten beantwoorden, waar- door de kans op een geslaagd gokje behoorlijk afneemt. „Veel mensen hebben nog ge probeerd in oktober examen te doen", zegt H. Verhoef van het I Centraal Bureau Rijvaardig- I heidsbewijzen (CBR), „maar I we hadden onvoldoende capa- citeit om ieders wens te vervul- j len en velen hebben dan ook I na 1 november het nieuwe exa- men moeten afleggen". De re sultaten waren ronduit bedroe vend blijkt uit de statistische f gegevens. Het aantal mensen dat in november zakte voor het theoretisch rij-examen steeg van 44 naar 56 procent. Teneinde de nieuwe regels enige bekendheid te geven heeft het CBR in de afgelopen maanden 6000 rijschoolhou ders een aanvullende cursus aangeboden van twee dagen om hen verder in te leiden in de nieuwe regels. Via STER- spots op televisie worden ook de mensen die al een rijbewijs hebben, op de hoogte ge bracht. Voorlopig gaan deze uitzendingen gewoon door, want ze worden door de kijker zeer op prijs gesteld, zo blijkt uit een onderzoek. De belangstelling voor de theo rie-lessen van de rijschoolhou ders is inmiddels explosief ge stegen. Verhoef verwacht ove rigens dat het aantal succes volle kandidaten weer zal toe nemen en hij vergelijkt de si tuatie met die van 1984 toen er ook een tijdelijke terugslag ontstond in het aantal geslaag den, nadat het schriftelijk exa men was vervangen door een audiovisuele toets. Inmiddels is volgens het CBR trouwens ook al weer gebleken dat het aantal slagers voor het theore tisch gedeelte is gestegen naar 51 procent (in november kwam maar 44 procent met succes door het examen heen). Kandidaten voor een groot C/D-rijbewijs hebben in het al gemeen minder last van de nieuwe verkeersregels. Hun slagingspercentage zit al jaren omstreeks de 64 procent. Verwarring Rijschoolhouder Ton van Spanje uit Drachten kan uit ei gen ervaring bevestigen dat er nogal wat kandidaten voor het 'gewone' rij-examen in verwar ring zijn gebracht door de nieuwe verkeersregels. „Voor 1 november mocht je op be paalde plaatsen bij voorbeeld wel parkeren en van de ene dag op de andere mocht dat in eens niet meer. Of andersom natuurlijk". Van Spanje vindt dat het examen op zich niet moeilijker is geworden: „Je moet alleen minder fouten ma ken". Volgens veel rijschoolhouders is er door het ministerie vooraf te weinig voorlichting gegeven over de wijzigingen in het ver keer. En over het feit dat de re gels vereenvoudigd zouden worden zijn ze al helemaal slecht te spreken. Van Spanje: „Als men een vereenvoudiging voor ogen had, waarom dan niet meteen fietsers van rechts voorrang geven? En neem de verkeerspleinen nou eens. Bij na alle nieuwe pleinen hebben nieuwe voorrangsregels. Waar om dan niet meteen alle plei nen? Er zou een Europese norm voor de verkeersregels in Nederland gaan gelden. Ik zie daar alleen nog niet veel De gokkers bij het rij-examen maken minder kans. I FOTO: PER9 UNIE DEN HAAG - De Tweede Kamer vindt dat de Nederlandse regering'stappen moet onderne men voor het 14-jarige Ierse meisje dat bij een verkrachting zwanger raakte. Haar is verboden haar land te verlaten om in het buitenland een abortus te ondergaan. De Kamer vindt dat de ministers Van den Broek van buitenlandse za ken en Hirsch Ballin van justitie opheldering moeten vragen aan hun Ierse collega's. Volgens kamerleden van D66, PvdA, WD en Groen Links is er sprake van schending van de rech ten van de mens, zoals neergelegd in het Hand vest van Parijs van de CVSE. Het verbod het land te verlaten, dat het meisje door het High Court in Dublin is opgelegd, zou in strijd zijn met het handvest. SUSKE EN WISKE - LAMBIK BABA c Standaard Uitgeverij/Wavery Productio Idoor GQDERT VAN C0LMJ0N AMSTERDAM - Als het Italiaanse modeconcern 'United Colors Of Benet ton' met zijn nieuwe ad vertentiecampagne beoogt te choqueren, dan is die geslaagd nog vóór het daarmee naar buiten is getreden. De voortijdige publicatie van de even in dringende als controver siële foto van een sterven de aidspatiënt heeft im mers al wereldwijd voor de nodige commotie bij media en publiek gezorgd. „Met de foto van een aidspa tiënt willen we dat dit pro bleem wordt geaccepteerd, want dan ook pas kunnen mensen met de problemen die deze foto's uitdrukken nor maal omgaan". Aan het woord is het artistieke brein en socia le geweten achter de Benetton- campagnes, de fotograaf Oli- viero Toscani. Samen met vice-president Luciano Benet ton van de 'Benetton Group' kwam hij in de Terraszaal van het Schiphol Hilton persoon lijk de jongste reclame-activi teit toelichten, die na New York en Londen gistermiddag haar officiële presentatie in Nederland beleefde. Behalve de spraakmakende foto van het Amerikaanse aidsslachtoffer dat in de armen van zijn huilende vader sterft terwijl de rest van de familie toekijkt, bevat de advertentie campagne andere onthutsen de beelden. Zoals dat van een gewapende guerrillastrijder die bij wijze van trofee het ont vleesde bot van een menselijk dijbeen in zijn handen ge klemd houdt en een foto van drie treurende Italiaanse vrou wen bij het in bloed badende li chaam van een familielid dat in een straat door de maffia werd neergeschoten. Communiceren De indrukwekkendste foto in de serie van zes is wellicht die van het schip dat volgepropt met duizenden Albanese vluchtelingen vorig jaar in een Italiaanse haven vergeefs zijn wanhopige lading trachtte kwijt te raken. In Amsterdam is aller aandacht echter op de aidsfoto gericht. Oliviero Toscani ontkent niet dat het gebruik van sociaal en maatschappelijk gevoelige on derwerpen in een reclamecam pagne tegenstrijdige kanten heeft, „maar Benetton maakt het mij mogelijk om op deze manier en op deze schaal te communiceren". En Luciano Benetton verduidelijkt: „Wij willen met deze foto's het tra ditioneel statische beeld van het modeprodukt doorbreken en de consument een veelzeg- gender beeld presenteren. Wij vinden dat Toscani moet door gaan met deze campagnes". In zijn campagne van vorig jaar provoceerde Benetton het stereotiepe reclamebeeld met een vierkleurenfoto van een zojuist uit de baarmoeder ver loste baby vol bloed en melk kleurig slijm, die onder andere in het Verenigd Koninkrijk op censuur stuitte. Maar Benet ton ondervond al veel eerder problemen. Zo moest in 1985 een foto van een orthodox joods jongetje en zijn Arabi sche vriendje worden 'bijge steld' teneinde een hevig pro testerende joodse gemeen schap in Frankrijk tot bedaren te brengen, en in 1989 kwam een foto van een witte zuige ling aan een zwarte borst niet door de Italiaanse censuur. Tien jaar geleden startte Tos cani met de bekende serie multi-etnische groepsfoto's, waarin hij op een bijzonder manier de verschillen en veel kleurigheid van de wereldbe volking tot uitdrukking wilde brengen. Na negen jaar met succes het thema van de etnische ver scheidenheid en gelijkheid tussen zwart en blank te heb ben uitgewerkt, begrepen Tos cani en zijn broodheer dat in de reclame ook veel algemene re thema's konden worden aangesneden. Verwarring Ondertussen heeft de nieuwe en omstreden benadering van Benetton een interessante dis cussie losgemaakt over de vraag welke beelden binnen het kader van een reclame campagne ethisch nog aan vaardbaar danwel verwerpe lijk zijn. Benetton's stelling dat het in dit geval geen pro dukt verkoopt maar de presen tatie van een geëngageerde vi sie en stellingname financiert, heeft het conventionele en keurig ingedeelde waarde ringspatroon voor reclame-ui tingen danig in verwarring ge bracht. Want waarom zou een mode concern niet mogen wat bij voorbeeld een onafhankelijke krgnt of een kunstenaar wel is toegestaan? Benetton beroept zich onder meer op de onaf hankelijke betekenis van een voorstelling, die bij allerlei in middels volledig geaccepteer de vormen van bedrijfssponso- ring niet langer in het geding is. Voor de reclamewereld zelf is dat nog lang geen uitgemaakte zaak. Al weken lang vormt de aidsfoto aanleiding voor een verwoede polemiek in de ko lommen van 'Adformatie', het weekblad voor reclame, mar keting en media, waarin zowel heftige kritiek als lof wordt ge uit. Maar ook de redacties van kranten en tijdschriften zijn sterk verdeeld, getuige de lief desverklaringen en aanhou dend kritische vragen aan de campagnemakers achter de ta fel in de Terraszaal. Het ontkoppelen van foto en merkprodukt is een van de re denen waarom de Benetton- campagne in de Nederlandse reclamewereld overwegend waardering en bewondering oogst. Luciano Benetton: „Een goede of slechte reclamecam pagne heeft nog nooit enige in vloed op de verkoop gehad. Een goed produkt verkoopt zichzelf. Reclame is vooral be langrijk om je naam voor het voetlicht te brengen. Via onze campagnes willen wij dat men sen de indruk krijgen met een bedrijf te maken te hebben dat niet banaal is". Zijn er dan geen ethische gren zen aan wat een bedrijf de we reld kan mededelen, wil een jonge medewerkster van 'Ad- formatie' als allerlaatste we ten. „Dat verschilt van land tot land. Het enige waar ik niet te gen kan is vulgariteit. Ik vind het al moeilijk genoeg om voor mijn eigen verantwoordelijk heid te staan, laat staan voor die van anderen", aldus Olivie ro Toscani. Idoor ERIK HUISMAN In nummer 8 van de jaargang 1992 hebben de weekbladen gekozen voor ratatouille. Af wisseling dus, waarbij HN la veert tussen een tropenarts, voetbalgeweld en joodse Oostduitsers. HP/De Tijd kiest voor Koolhaas en Ne derland dat zich klein voelt en presenteert een nieuwe se rie. VN staat in het teken van winnen met de WD, Jan Pronk, Barbra Streisand en vrouwen. De Groene zoekt het in de R van RAF, roken, rentree en Rusland. De jongste spruit van HP heet 'Bloedverwanten'. De hoofdpersonen van afleve ring een: Cox en Diederik Habbema. Cox deed toneel, televisie en film, vooral in Berlijn. Thans bestiert ze de Amsterdamse Stadsschouw burg. Broer Diederik is 7 jaar jonger, econoom en direc teur-eigenaar van Kern, Hab- benma Yap, Neerlands grootste bureau op het gebied van interactieve reclame en (mede-)eigenaar van Grand. Café Luxembourg. In Bloed verwanten mag eerst Cox ver tellen over de manier waarop ze haar twee broertjes (naast Diederik ook Eddy) stil hield en over het leven thuis. Die derik was vroeger erg lief, net een meisje. Hij weet dat ze thuis erg intellectueel bab belden en dat hij gek werd van het gepraat over toneel. Rode draad bij hen: ze hou den erg van elkaar. Kortom, Bloedverwanten gaat over Privé-onderwerpen, is tuttig maar toch wel aardig. Meer dan aardig, leuk zelfs is de toekenning van de P.C. Hooftprijs. Voor Anton Kool haas, want hij kreeg 'm. Voor de lezer, want het was aanlei ding voor het drieluik 'Ge rechtigheid voor Koolhaas'. Henry de By schreef een le vensschets vol vaart over de late debutant. Pas op zijn 44e kwam 't ervan, omdat zijn werk - als journalist, 'lezin- genboer' namens de Stich ting Culturele Samenwer king in Indonesië en advi seur bij een filmbedrijf - hem de tijd rustig te schijven ontnam. Deze situatie noopte hem het hele jaar op zijn ver halen te broeden, om ze laat in december in een razende excercitie uit de typemachine te rammen. Bij de roman 'Tot waar zal ik je brengen?' kost te deze werkwijze hem voor de rest van zijn leven de me dewerking van zijn twee wijs vingers. Het portre^ is gelar deerd met een proeve van Koolhaas' kunnen in de vorm van het verhaaltje 'Geen ant woord'. Het eervolle drieluik wordt besloten met een Kool haas' werk beschouwende Jaap Goedegebuure, die wan kelt tussen bewondering en irritatie. Christian Chartier schreef het boek 'Het Verdriet van Nederland' over de Neder landse neiging ons kleiner voor te doen dan we zijn. Chartier is Fransman en be spiedde ons jarenlang be roepsmatig als correspon dent van le Monde. HP publi ceert onder de titel Maduro- drama een deel uit het con fronterende, in een fraaie stijl geschreven boek. voorzitter van de PvdA voorzitter van de Rooie Vrou wen kun je 's nachts wakker maken, waarop ze je automa tisch vertelt - hoe orgineel dat het anders moet binnen de partij. Ze bedoelt de in houd van de boodschap. HN vroeg wat verder door. king mijner brief ly zij n ze ze nig mi irt voo van h inforn Hijt. ublice ails ve mijne in de lorzak evalle K)d W( n> 4 UZA in he Pere i I: parti. De winst van de VVD zit 'm in het geloof. De liberalen de keurige prater Bolkestein geloven weer in zichzelf. Leo nard Ornstein kondigt het aan met twee uitroeptekens, alsof hij het zelf nauwelijks t gelooft. Haarfijn legt hij ui! jj hoe 'Bolk de Bink' en de zij- nen het elan van „wij van d veeveedee" terugvonden. Jan Pronk, minister van ont- wikkelingssamenwerking, zegt het zelf: „Ik wil winnen". Geen gebral. Pronk loopt drie keer per week vijf kilomete;n in het bos, op het strand en iru ontwikkelingslanden. „Wed 'e ulh strijd tegen mezelf. Vroege:meer verlangde mijn lichaam naaj'emm( drank, nu naar lopen", ver Pe'er klapt hij tegen Bibeb. Ool<|iemei van Bibeb wil hij winnen. Hi fe ste houdt van het politiek nSvai gevecht, de strijd zijn beleii iche te verdedigen. En om ziji|re ^ai mening over van alles en noj neae wat goed voor het voetlicht tf krijgen. Hij slaagt. Vrouwen hebben het moeilijl gem0 om hogerop te komen. Maai 'nc^ d' volgens de kersverse dr. ei e^e Z1 bedrijfspsychologe Hetty var [eschc Emmerik zullen, zolani steeds meer vrouwen betei worden opgeleid, ze steed meer proberen door te drin gen in de hogere regionen „Ze moeten gewoon openlij ambitieus zijn". Een voorbeeld voor de wen is wellicht Barbra Strei sand. Ze won al twee keer, al zangeres en actrice. En than Dtenti is ze aan de winnende ham als regisseur. Een interview1.1S §e met een ster die egoïstiscl heerszuchtig en arrogai wordt genoemd, maar vo gens intimi gewoon erg o zichzelf is. Zelf houdt ze he op perfectionistisch. Winst boekt ook boekenma ker A.F.Th, van der Heijder auteur van het boekenweek geschenk 'Weerborstel'. He bij aankoop van 19,50 me in te pakken epistel wordt d hemel ingeprezen en daar mee zijn cyclus 'De Tandelr ze Tijd', die dus wel in onbe schofte hoeveelheden over d toonbank zal gaan. Yitzh on Pt en op 3ham ilok. I 1 zelf a niet is is o ische was er (in :'sclaai de Ar en gr< Jordi wa Bill Buford weet waar voet balvandalen hun destructie ve gedrag vandaan halen. Toegegeven, hij zat er even naast met zijn veronderstel ling dat de voetbalvandalen teleurgesteld zijn in de maat schappij, maar nou heeft-ie 'm: het rausen en roSsen is een gevolg van „een jongens cultuur". Via het woord 'ei landcultuur' koppelt hij dat aan de EG-koudwatervrees van John Major. Onder de kop 'Dunning in de tropen' wordt tropenarts Jarl Chabot geïnterviewd. De commissie-Dunning wil dat er keuzes worden gemaakt in de gezondheidszorg. In de tropen zijn ze Dunning al ver vooruit. Daar worden al jaren keuzes gemaakt „bijna op het onmogelijke af'. Chabot pleit voor een doelmatiger gezond heidszorg in de Derde We reld. Van zijn ideeën kan Ne derland wellicht wat leren. Psycholoog J. Elzas, betrok ken bij hulpverlening aan Oostduitse joden, gaat in op het hun aangedane leed. „De joden van de tweede genera tie kampen met een identi teitscrisis. Ze vragen zich af: wij waren communisten, wij waren toch geen joden? Is raël was toch slecht, een ter- reurstaat? Die mensen zijn totaal gehersenspoeld. Hun joodse achtergrond is als het ware weggewassen". Ineke van Dijk, kandidaat- koste mog ken op tal van plaatsen veiodja, boden, wat de campagne 'Ro Akas ken moet mogen' uitlokte t. De blijkt nou het Europees Pai delijk lement voor een totaal verba op tabaksreclame te zijn i Aanleiding voor Martin Vaiigaf Amerongen om eens plechti] uidin, uit te halen naar reclamema kers, overheden en het Vooi lichtingsbureau Sigarettei en Shag. Een verhaal ove i twee braafheid en hypocrisie enligge een pleidooi voor coulanc i doo van allen voor allen. Wan ren joggen is vaak esthetisch ni verantwoord, ketelmuziek niet aan iedereen besteed etiing 41 aankijken tegen nagelbijter v en kauwgomkauwers even ïs min, betoogt Van Ameron gen. Hij vreest het ergste Voor de tabak. Russen hebben het trouwen ook niet makkelijk. Da's geei L1 nieuws, maar toch aanleidini genoeg om een 35 jaar oud gt schrift van de Frans-Ro< meense schrijver E.M. Ciorai op te duikelen. Daarin gaf hj antwoord op de vraag die Go gol al een eeuw geleden stel de: „Waarheen raas jij, Rus land?" Het blijkt een visio nair antwoord te zijn ge^ v weest, met een griezelige ac v tualiteit, aldus De Groene Geen makkelijk stuk, maa zonder meer beklemmend stijl en inhoud. Nina Hagen, die zotte Oost"; duitse punk-opera-zangere die in 1978 in een klap be^{ roemd werd, maakt een ren p, tree in de rock. Ze was, is e blijft een chaoot, maar word thans door het managemen kort gehouden, zodat ze 2 weinig mogelijk kan verprut sen. Want dat ging haar in h( verleden moeiteloos af el platenfirma Phonogram, di flink in haar investeerdi houdt het prutswerk graa binnen de perken. Het liefs kirt ze en praat ze nog steed Mi met allerlei stemmetjes ovi haar bovenaardse ervarin| gen. Haar haar is kort, terug op aarde is ze nog nie Wild is ze ook nog steeds haar shows zijn nog imm vooral theater. Wie na alle heisa rond het neelstuk 'De opdracht" Heiner Müller, waarin Rol Armee Fraction-activiste: 174 q Klaus Jüngschke en Christia lande ne Ensslin spelen, meer W or af. weten, vindt in De Groen |©n"* YORI wille totaa -ambi Camt el h voor lelijk een interview met beiden. n u v schril

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4