Laatste waarschuwing aan China Alternatieve straffen zware ielieten steeds populairder Israël eert Nederlanders voor hulp aan onderduikers li BINNENLAND BVD verwacht aanslagen tijdens Olympische Spelen CDA: plafonds nieuwe r woningen moeten hoger Ander pensioensysteem vergroot inkomensverschil li Aannemen allochtonen verplichten li gcktócSomont DONDERDAG 20 FEBRUARI 1992 3 'Four Freedoms Award' voor Perez de Cuellar MIDDELBURG Het Roosevelt Institute in de Verenigde Staten heeft de 'Four Freedoms Award' toegekend aan de Peruaan Javier Perez de Cuellar, oud-secretaris-generaal van de Vere nigde Naties. De Zuidamerikaan krijgt de on derscheiding omdat hij zich verdienstelijk heeft gemaakt op het terrein van vrijwaring van vrees, vrijheid van godsdienst, vrijwaring van armoede en vrijheid van meningsuiting. Het Roosevelt institute kende ook vier deelonderscheidingen :oe. Die gaan naar de Brit Lord Peter Carrington, :ijn landgenoot en ex-gijzelaar Terry Waite, de lederlander prof. J. Tinbergen en de Russische nusicüs Mstislav Rostropovitsj. De econoom 'inbergen krijgt de onderscheiding voor zijn in- et op het terrein van vrijwaring van armoede. )p 13 juni worden de awards uitgereikt in Mid- ielburg. Schoonmaak actie Mensen zijn bezig met het wegharken van de oliever vuiling op het strand van Texel. Per dag maken vijf mensen tezamen vijf kilome ter schoon. Volgens de di rectie Noordzee van Rijks waterstaat was gistermid dag naar schatting de helft van de olievervuiling opge ruimd. Bij het huidige tempo zal het opruimen van de olie resten aan het eind van de week voltooid zijn. Het Justi tieel Opsporingsteam Mi lieudelicten Noordzee tracht de schepen die de olie heb ben geloosd te achterhalen. FOTO: ANP DEN HAAG Spaanse vestigingen in Nederland zullen tij dens de Olympische Spelen extra moeten worden bewaakt. Van extreem-linkse groeperingen zijn in de naaste toekomst verdere activiteiten te duchten. Onderlinge rivaliteit tussen moslimgroeperingen in Nederland kan tot bloedvergieten lei den. Dit is een greep uit de bedreigingen van de democrati sche rechtsorde, die de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) signaleert in een eerste openbare rapport, getiteld Ont wikkelingen op het gebied van de Binnenlandse Veiligheid. De BVD onderkent drie gevaren voor de democratische rechtsorde: heimelijke beïnvloeding van politieke besluitvor ming, internationaal terrorisme en activiteiten gericht tegen minderheden in Nederland. Juist ten aanzien van deze veelal kwetsbare groepen dient de overheid er geen misverstand over te laten bestaan dat zij er ook is voor hun bescherming, aldus het rapport. DEN HAAG Alle hoogtematen bij de bouw van nieuwe wonin gen moeten twintig centimeter worden verhoogd. Met de huidi-1 ge minimale plafondhoogte van 2 meter 60 kunnen lange meri-J. sen niet meer uit de voeten. Dit verzoek heeft de CDA-fractie gisteren op het bordje gelegcL van staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting. Volgens^ CDA-kamerlid Mechtild de Jong wordt in het nieuwe bouwbe1' sluit van het ministerie van VROM ten onrechte de huidige mini male plafondhoogte gehandhaafd, terwijl de gemiddelde Neder lander steeds langer wordt. De Jong stelt dat twintig procent van alle mannen in de leeftijd van 20 tot 30 jaar nu al langer is dan 1.90 meter. Ruim 15.000 mannen zouden een lengte hebben van meer dan twee meter. Het kamerlid vindt dat Heerma rekening' moet houden met de 'groei' van de bevolking, die volgens endo-1 crinologen ooit maximaal 2.35 meter kan gaan bedragen. )EN HAAG - China noet het niet nog eens in 'n hoofd halen Nederland fwijkend te behandelen het gaat om levering an wapens aan Taiwan. )it heeft de Tweede Ka- ïer gisteren in overgrote ïeerderheid (alleen roen Links was tegen) itgesproken in een motie ie was ingediend door )66-woordvoerder Tom- iel. De regering denkt er net zo over. „Als Peking nog één keer zo'n transactie door een ander land toelaat is voor ons de boot aan, ook letterlijk", zei minis ter Andriessen van economi sche zaken. Hij bedoelde daar mee dat de regering zich dan zeer waarschijnlijk niet meer zal verzetten tegen de export van (onderzee)boten naar Tai wan. De Tweede Kamer debatteerde gisteren over het besluit van het kabinet om de Rotterdam se Droogdok Maatschappij geen vergunning te geven voor de levering van onderzeeboten aan het voormalige Formosa. Dit op grond van een 'herenak koord' van 1984, waarbij Ne derland beloofde geen wapens 1 meer te zullen leveren aan Tai wan. Als Nederland deze af spraak genegeerd zou hebben, zou de Volksrepubliek China, die Taiwan als een opstandige provincie beschouwt, harde maatregelen hebben geno men, aldus premier Lubbers, die het woord voerde namens de afwezige minister Van den Broek (buitenlandse zaken). De oppositiepartijen VVD en D66 keurden de houding van het kabinet af, omdat China wel toelaat dat Frankrijk (on bewapende) fregatten gaat le veren aan Taiwan. De liberaal Blaauw hoonde de leden van de regeringspartijen CDA en PvdA die zich in de media sterk hadden gemaakt voor de levering van de duikboten maar die nu instemden met het weigeren van een export vergunning. Een motie van Blaauw, waarin de regering werd opgeroepen alsnog een exportvergunning te verlenen aan de RDM, kreeg de steun van D66 en de kleine rechtse partijen maar haalde bij lange na geen meerderheid (35-89). De GPVer Van Middelkoop zag een motie aangenomen, waarin de regering wordt ge vraagd voor 1 januari 1993 rap port uit te brengen aan de Tweede Kamer over de bereid heid van China om de handels relaties met ons land te ver sterken. Ook dit staat in het 'herenakkoord' van 1984. Mi nister Andriessen zei ervan overtuigd te zijn dat Peking zich nu, na alle druk van Ne derlandse zijde, alsnog aan deze afspraak zal houden. De bewindsman gaat eind april- /begin mei naar de Volksrepu bliek, als leider van een han delsmissie, en hoopt „met een vol orderboek terug te ko men". Mocht dit niet zo zijn, dan moet het 'herenakkoord' met China maar worden opge zegd, vindt vrijwel de gehele Kamer. DICK HOFLAND OTTERDAM - Veel ensen die over de hreef gaan, lopen steeds inder kans om in een ge- ingenis terecht te ko en. Als het gaat om rela- :f lichte vergrijpen als inkeldiefstal, straatroof vandalisme, krijgen ze jorgaans een alternatie- straf opgelegd. Er gaan :hter stemmen op dat ït tijd wordt voor een irdere aanpak. )A-fractieleider Brinkman pte er al over in zijn berucht worden 'Texelse rede' en ik gisteren tijdens een stu- edag in Rotterdam over het ema 'straffen en samenle- ng', waren dit soort geluiden elvuldig te horen, artin Vissers werkt in een ge- ngenis in het Brabantse aatsje Zeeland. Hij heeft het et zo op dienstverlening, de nu toe meest gangbare al- matieve straf. Hij zegt: „Het belachelijk om iemand die zes maanden cel is veroor- ;ld als alternatief 240 uur er- ns klusjes te laten opknap- n. Laat zo iemand maar bij n bedrijf flink de handen uit mouwen steken. We hebben t jaren met de zachte aanpak probeerd, maar het resultaat minimaal. Werkloosheid is ig altijd een belangrijke oor- ak van criminaliteit, zeker wat we dan de kleinere ver- ijpen noemen. Door deze ge- itineerden in een bedrijf te ten werken doorbreek je dat ivoel van nutteloos zijn. :ht, gedetineerden staan te iringen om getuigschriften van werkgevers, want daarmee maken ze een hele grote kans om na hun straf een baan te krijgen". Goede baan „Ik vind dat je dan ook eisen moet stellen aan gedetineer den die een alternatieve straf krijgen, wat bovendien een be voorrechte groep gestraften is, vergeet dat niet. Laat die gas ten maar aan auto's sleutelen en een paar honderd banden per dag opstapelen. Als ze daar geen zin in hebben zegt een werkgever vanzelf: ophoepe len. Nou, dan kunnen ze het verder bij ons ook vergeten, dan moeten ze hun straf ver der maar in de cel uitzitten. Natuurlijk, er schuilt een ge vaar in, namelijk dat mensen die zo'n tijd hebben gewerkt omdat het moest, na afloop van hun straf zeggen: bekijk het maar, hier heb ik geen zin in. Maar in veruit de meeste ge vallen zul je zien dat het juist heel goed uitwerkt. Ik heb on langs nog twee jongens 'afgele verd' die door deze aanpak een goede baan aan hun alternatie ve straf hebben overgehouden, nadat ze daarvoor bij die baas voor vijftig gulden in de week keihard hadden gewerkt als al ternatieve straf'. In 1991 werden 9700 mensen veroordeeld tot een alternatie ve straf; van hen waren zeven duizend ouder dan 18 jaar. In 1985 ging het in totaal om nog geen vierduizend gedetineer den. De idee achter de alterna tieve straf is dat de 'misdadi ger' een veel grotere kans maakt om na de 'boetedoe ning' zo succesvol mogelijk te rug te keren in de samenle ving. Behalve dienstverlening in instellingen als bejaarden huizen en verzorgingshuizen zijn er de laatste jaren ook leer- Volgens staatssecretaris Kosto is het uit de tijd om te proberen van gedetineerden betere mensen te ma ken en dus veel slimmer om ze zo goed mogelijk voor te bereiden op de tijd na de straf. FOTO: ANP projecten gestart voor jonge ren en kunnen gedetineerden hun straf in een soort deeltijd uitzitten, bijvoorbeeld alleen doordeweeks. In het weekend kunnen ze dan thuis blijven. Dagdetentie Ook bestaat sinds kort de mo gelijkheid van dagdetentie. De veroordeelde gaat dan 's och tends naar de gevangenis en keert 's avonds weer naar huis terug. Staatsecretaris Kosto van justitie zei tijdens de stu diedag deze mogelijkheid van dagdetentie dit jaar in een wet verantwoordelijkheid aan te kunnen. Kan-ie dat niet, dan moet hij weer terug naar de ge vangenis", aldus Kosto. De staatssecretaris wees er na drukkelijk op, dat gevangis- straf altijd nodig zal blijven voor bepaalde groepen gevan genen. „Er zijn nu eenmaal mensen die een gevaar vor men voor de samenleving. We kunnen er niet omheen dat de gemiddelde duur van de ge vangenisstraf de afgelopen tien jaar is verdubbeld. Er wor den steeds ernstiger delicten gepleegd, die ook zwaarder worden gestraft. Alternatieve te willen vastleggen. Het is vol-, sancties zijn uitdrukkelijk be- gens hem uit de tijd om te pro beren van gedetineerden bete re mensen te maken. „Het ka rakter van een volwassene ver ander je nu eenmaal niet meer zo gemakkelijk. Het is veel be ter deze mensen zo goed moge lijk voor te bereiden op de tijd na de straf, want dat moment komt er toch eens aan". Kosto denkt dat dit proces het beste geleidelijk kan verlopen. De veroordeelde begint met het uitzitten van de straf in de cel en krijgt vervolgens steeds meer vrijheden, die uitmon den in activiteiten buiten de gevangenis. Daarvoor moet de gevangene wel aantonen de doeld ter vervanging van korte vrijheidsstraffen. Hier moet echter wel elk zinnig alterna tief voor de gangbare straf se rieus worden bekeken en in dien mogelijk ook worden in gevoerd". Hekel Kosto wil hiervoor drie miljoen gulden extra beschikbaar stel len. De staatssecretaris vindt dat er speciaal moet worden gezocht naar alternatieven voor speciale groepen, zoals vandalen, die lang niet altijd worden vervolgd. „Als er iets is waar het publiek een gruwelij- Het echtpaar De Rooy uit Katwijk, dat vandaag de Yad Vashem onderscheiding kreeg uitgereikt. FOTO: STEPHEN EVENHÜI'S ke hekel aan heeft, dan is het wel als er niets gebeurt", zei mr. R. De Vries, officier van justitie in Amsterdam en lid van de overleg- en adviescom missie alternatieve sancties. Dat is niet zelden het geval, omdat de rechterlijke macht het werk niet aan kan en om dat er nog altijd een tekort aan cellen is. „Vroeger gebeurde er daarom niets in zaken als win keldiefstal, vandalisme en der gelijke. Het is een goede zaak dat er nu mogelijkheden zijn voor daders om zonder tussen komst van de rechter het ge- stolene terug te geven, herstel werkzaamheden te verrichten en diensten te verlenen. Dat bevredigt toch het rechtsge voel van de burger en de dader is ook beter af'. Mr. J. Janse de Jonge, docent strafrecht bij het Willem Pom- pe Instituut in Utrecht, wees er op dat vooral veel jongeren door de alternatieve straf niet zullen worden afgeschrikt. „Men neemt het voor lief', zei hij. „Maar niettemin is er alle reden om alternatieve sancties verder te ontwikkelen, omdat het de mogelijkheden tot straf vergroot, maar vooral omdat deze vorm van straf toch veel heilzamer is dan mensen ge woon maar op te sluiten". KATWIJK/DEN HAAG - Ook al is het een halve eeuw geleden, Johanna de Rooy (82) uit Katwijk her innert zich als de dag van gisteren hoe dominee De Jong haar vroeg of ze jood se mensen in huis wilde „Ze stonden al klaar om naar Duitsland te worden gebracht, met sterren en al. Vader, moe der, dochter, zoon en z'n vrouw. De vader, moeder en dochter gingen naar m'n schoonmoeder. Ik kreeg de zoon en z'n vrouw". Ze heeft er geen moment over getwijfeld en heeft er ook nooit spijt van gehad dat ze hen ge holpen heeft. „Die mensen wa ren zo bang. ze stonden te bib beren en te beven. En als ik dan nu zie hoe gelukkig en dankbaar ze zijn in Israël met hun kinderen, ben ik echt trots. Ik ben al vier keer in Is raël geweest". Vandaag hebben Johanna de Rooy en haar man Theodoor in de synagoge van de Liberaal Joodse Gemeente in Den Haag de Yad-Vashem-onderschei- ding in ontvangst genomen. Deze onderscheiding, de hoog ste die de staat Israël uitgeeft, is een blijk van eer aan men sen die zelf niet joods zijn en die tijdens de oorlog met inzet van eigen leven joden hebben gered. Vanzelfsprekend is Johanna de Rooy blij met de onder scheiding. „Heel mooi. Ook voor m'n kinderen en klein kinderen". Het is voor haar een soort bekroning voor haar zwijgen in die jaren. Want nie mand, behalve haar schoon moeder, wist dat zij onderdui kers in huis had. Achteraf be grijpt ze niet hoe dat kon. „We woonden in die tijd in een klein rijtjeshuis, tegenover het vliegveld, in Venlo. We hadden niet eens een kelder, maar ge woon een gat in de grond, on der het huis. Als je de plank weghaalde, kon je ze zo opvis sen. Het was levensgevaar- lijk". f Een half jaar lang ging alles goed, tot de Duitsers kwamen om m'n man als krijgsgevan gene mee te nemen. Hij werkte bij de marine. We hadden het geluk dat we toen niet thuis waren. Na die dag zijn onze twee onderduikers gevlucht en is m'n man ook ondergedo ken". Maar het duurde niet lang of ze had een nieuwe onderduiker, een joods jongetje van vijftien jaar. Herman Knorringa. Z'n moeder was opgepakt en naar Duitsland gestuurd. Aan Her man bewaart ze speciale herin neringen. Ze weet nog goed dat hij rond Kerstmis jarig was en dat ze hem toen een heel klein pannekoekje cadeau heeft gegeven. „Ik had wat meel verstopt in een kast en daar heb ik het toen van ge bakken. Dat was echt feest voor hem. Het was wel moei lijk hoor, want ik had er zelf zo'n zin in. Omdat we midden in het spergebied woonden, kon de tante van Herman, Nel Knoop, een bekende toneel speelster, niet meer komen om bonnen of eten te brengen. Op 't laatst was ik ziek van ellen de. We hadden negen maan den geen bonnen gehad want in het spergebied kreeg je niks, zelfs geen rot appeltje. En overal kwamen granaten op je af. Toen ik op een keer met m'n zwager en m'n neef een korenveld graan probeer^ de te halen, stond er opeens een boer met een hooivork'.' Daar ben ik heel erg van gè^ schrokken". Japonnetjes Het viel Johanna zwaar dat Herman na de bevrijding be sloot naar z'n vader direc teur van de Knorringa^' school en z'n zusje in Am sterdam terug te keren. Hij was twee jaar bij haar gewee§ta Maar tot z'n dood, twee jaar ge leden is hij plotseling overlen den, heeft ze contact met hem gehouden. Hij is ook degene geweest die de onderscheiding voor haar heeft aangevraagd Dat de aanvraag en de toeken^ ning zo lang op zich heeft lateni wachten, komt doordat het ini? tiatief van de geredde joden; zelf uit moet gaan. Het spreek! voor zich dat het veel tijd ©fc emoties kost om zoiets op p§- pier te zetten. Daarna moet de- aanvraag nog worden goedge keurd, wat weer drie a vier jagr in beslag neemt. Het Yad Va»-; hem Instituut heeft sinds 195$ bijna vierduizend Nederlafh" ders op deze wijze geëerd. Naast het echtpaar De Rooy zijn vandaag nog dertien ande re Nederlanders onderschei^ den, van wie zeven postuum. Onder de levenden E. Henriet man uit Heemskerk. Hij benay drukt dat hij absoluut niet als held gezien wil worden. .Jé hebt twee stemmen, de stem_ van je hart en de stem van jè verstand. Wij hebben gewoöri de stem van ons hart gevolgd en nooit over de consequenties nagedacht. Want dan hadden we het niet gedaan. Als je ujk, gebreid gaat argumenteren-, doe je het niet". ferkloosheid ooptop EN HAAG - De geregis- eerde werkloosheid in ons nd loopt op. Dat leidt het entraal Bureau voor de Sta- stiek af uit de ontwikkeling n het aantal werklozen, dat ssen november vorig en ja- lari dit jaar op gemiddeld 2.000 lag. Uit de gisteren ge- ibliceerde cijfers blijkt dat in periode november '91-janu- i '92 het gemiddeld aantal irklozen 20.000 hoger lag n in de driemaandsperiode igustus-oktober '91. DEN HAAG - Als de aan vullende pensioenen niet langer gebaseerd worden op het eindloon, maar op het gemiddeld verdiende loon, dan zal het pensioen resultaat per definitie slechter zijn. Bovendien vergroot het de inkomens verschillen bij 65-plus- sers. Dit blijkt uit nieuwe cijfers van het ministerie van sociale za ken. Staatssecretaris Ter Veld, die nogal gecharmeerd is van het middelloonstelsel, tekent nu dan ook aan dat een derge lijke nieuw pensioensysteem alleen goed uitwerkt in geval de franchise wordt verlaagd van 30.000 naar 25.000 gulden per jaar. De franchise is het deel van het inkomen waaro ver geen pensioenpremies worden geheven.Mocht dat deel vergroot worden, dan blijkt er wel sprake te zijn van nivellering. Een meerderheid van de Twee de Kamer, waaronder het CDA, stelsel, omdat het sterk inko- mensnivellerend zou uitwer ken. Dat blijkt nu dus niet het geval te zijn, zo schrijft de be windsvrouw aan de Kamer. Het kabinet wil iets gaan doen aan de opbouw van de pensi oenreserves in Nederland, om dat die erg hoog zijn ten op zichte van het buitenland. Naast vergroting van het aan tal werkenden, overweegt het kabinet om pensioen-gerech tigden aow-premie te laten betalen over het deel van hun aanvullende pensioenuitke ring. Dat zou overigens pas in de volgende eeuw plaatsvin den. Uit de gisteren gepubli ceerde cijfers van het ministe rie blijkt dat dit in 2010 effect zal kunnen hebben, omdat dan een veel groter deel van het in komen uit aanvullende pensi oenen komt. Nu maakt de aow gemiddeld tweederde deel van het inkomen voor bejaarden uit. Tegen het jaar 2030 zal de helft ongeveer uit aow-uitke- ring en bijna de helft uit aan vullend pensioen bestaan. Celstraffen voor skinheads DEN HAAG De Politierechter in Den Haag heeft de hoofdver dachte van een mishandeling door skinheads van een buitenlaVé der gisteren veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maan den, waarvan twee maanden voorwaardelijk en een boete van 1000 gulden. „Het feit is zo ernstig datje er niet vanaf komt mét een paar uur dienstverlening", zei de rechter. De 22-jarige Hage naar had samen met drie anderen een man uit Haïti begin deze maand op straat zwaar mishandeld onder het roepen van racisti sche leuzen. Een andere Hagenaar (23) en een Rotterdammer (23) kregen voor hun betrokkenheid respectievelijk vier maan den, waarvan twee voorwaardelijk plus een schadevergoeding van 1000 gulden, en drie maanden waarvan twee maanden voor waardelijk en een vergoeding van 750 gulden. Een 24-jarige Ha genaar ging vrijuit. Twee andere skinheads, die verdacht werden van een andere mishandeling, werden veroordeeld tot zes we ken, waarvan drie voorwaardelijk. ASPEREN HOBBES DOOH BILLWATERSON 'MR BfWARfN WIJ cN- 1 IcÊTTINSiASfN MAM y Hof Moll lie MJ ooIT I^RfN JjNSOÉRÊN DEN HAAG Een ruime meerderheid in de Tweede Ka mer wil het aanstellen van werknemers van buitenlandse afkomst wettelijk stimuleren. De oppositie bestaande uit WD, D66 en Groen Links ont werpen zelf een wetsvoorstel. Zij wil niet zoals CDA en PvdA wachten op het wetsvoorstel dat minister De Vries van Soci ale Zaken voorbereidt. Het PvdA-Kamerlid Apostoulou ging tijdens het debat in de Tweede Kamer het verst door te stellen dat bedrijven die re latief te weinig allochtonen in dienst hebben te straffen. De oppositie denkt meer aan het Canadese model waarbij be drijven verplicht worden een minderhedenplan op te stel len. In dat plan wordt met de vakbonden en overheid afge sproken welk percentage werknemers uit mensen van buitenlandse afkomst moet be staan. Minister De Vries liet gisteren wat zijn eigen voorstel betreft nog niet het achterste van zijn tong zien. Hij wil dat de wet er toe bijdraagt dat jaar lijks 15.000 nieuwe vacatures worden bezet door werkne mers uit de etnische minder heden. De werkgevers hebben grote bezwaren tegen verplich tingen en sancties ten aanzien van het aanstellen van minder heden. Jellinekcentrum: meer gebruik xtc AMSTERDAM De aan hét Jellinekcentrum in Amster dam verbonden drugsdeskun dige drs. J. Jamin wil opnieuw de omvang van het gebruik van de chemische drug xtc in kaart brengen. Op die manier kan volgens hem worden vast'r gesteld of er inderdaad sprake is van toename van xtc-ge- bruik. Uit de hoeveelheid tel©: foontjes die het centrum krijgj met vragen over xtc, krijgt Ja- min de indruk dat landelijk sprake is van toenemend ge bruik van de drug.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3