Zuid-Afrika verdient onze steun Islam wordt gevestigde godsdienst in Nederland "r GEESTELIJK LEVEN OPINIE Paus begint achtste reis naar Afrika Maria ter Steeg verlaat de KRO Apartheid volgens professor Ridderbos straks definitief voorbij COMMENTAAR Peking geschrokken? l:\U M The Tablet bepleit afschaffing celibaat K CcidöcSomant QeidóaQounant DONDERDAG 20 FEBRUARI 1992 ROME - Paus Johannes Paulus II heeft gis teren Rome verlaten voor zijn achtste be zoek aan Afrika sinds zijn benoeming in 19,78. Hij zal op zijn 54e buitenlandse reis achtereenvolgens Senegal, Gambia en Ëquatoriaal-Guinee aandoen. De dialoog tüssen de Rooms-Katholieke Kerk en de is lam behoort tot de belangrijkste thema's tij dens deze reis. Verder zal de paus eer bewij zen aan de slachtoffers van de slavernij. Hij bezoekt zaterdag het slavenhuis op het Se negalese eiland Goree, waarvandaan tot het begin van de negentiende eeuw Franse, En gelse en Portugese slavenhandelaars onge veer 60.000 gevangen negers naar Amerika overbrachten. Vandaag had de paus in de Senegalese hoofdstad Dakar een ontmoe ting met president Abdou Diouf. Alles is grappig zolang het iemand anders overkomt Passionisten in geweer WASHINGTON - De oversten van de twee provincies van de paters passionisten in de Verenigde Staten voelen niets voor de benoeming van hun ordegenoot St. Gabriel Possenti tot patroon van de schutters. Pos senti zou die eer toekomen, doordat hij door het behendig gebruik van een pistool een Italiaans dorp voor plundering zou hebben behoed. De oversten hebben de voorzitter van de Amerikaanse bisschoppenconfe rentie, aartsbisschop Daniel Pilarc- zyk, erop gewezen dat de helden daad van Possenti nooit is bewezen. Het Amerikaanse burgercomité voor het dragen van wapens zou graag zo'n patroon willen hebben. HILVERSUM - Drs. Maria ter Steeg - Van Wayenburg legt haar functie van hoofd van de afdeling godsdien stige televisieprogramma's bij de KRO neer. De reden voor dit besluit is de benoe ming eind vorig jaar van haar echtge noot, dr. Louis ter Steeg, tot directeur coördinatie, beheer en uitgeverij van de KRO, zo laat zij desgevraagd we ten. Zij wil om problemen te voorkomen niet blijven werken in een organisatie waar haar man een dergelijke leiding gevende functie vervult. Ter Steeg, die nog naar een nieuwe werkkring op zoek is - „gezien mijn opleiding en achtergrond zal het iets godsdien stigs, pastoraals zijn" -, werkte van 1975 tot 1986 als pastoraal werkster bij het KRO- Omroeppasto- raat. Zij werd per 1 juli 1986 aangesteld in haar huidige functie. Zij was daarmee de eerste niet- priester die hoofd van de afdeling gods dienstige pro gramma's van de KRO-tele- visie werd. Bo vendien was zij de eerste vrouw met een leidingge vende positie binnen deze omroep. Bisschoppen wijzen op kerkelijke leer UTRECHT - De Nederlandse bisschoppen komen volgende maand met een herdelijke brief waarin zij een aantal leer stellige kwesties willen verdui delijken. De brief die 'In Chris tus' naam' heet, wordt half maart gepubliceerd en gaat in op kwesties betreffende dienst, sacrament, ambt en wijding in de RK kerk In het herderlijk schrijven zetten de bisschoppen de traditionele leer van hun kerk ten aanzien van deze punten uiteen. De brief werd in april vorig jaar aangekondigd en wil een ant woord zijn op de volgens de bisschoppen toenemende ver warring in geloofspraktijken. Steeds vaker gaan katholieken en protestanten gezamenlijk te communie en worden ook andere regels rond de eucha ristieviering overtreden, dit mede naar aanleiding van het steeds sterker oplopende priestertekort en de praktijken dfe in de Acht Mei-beweging en de met haar verwante Ma- riënburgvereniging opgeld doen. Vorig jaar brak voorzit ter dr. P. Janssen van de Ma- rfënburgvere'niging een lans voor de mogelijkheid dat leken v,oorgaan in een eucharistie viering. Op de laatste manifes tatie van de Acht Mei-bewe ging werd een eucharistievie ring gehouden met meerdere voorgangers. In hun brief wijzen de bis schoppen er op dat zij het leer gezag in de kerk vertegen woordigen. Toediening van de Sacramenten is in principe al leen voorbehouden aan gewij- djé priesters. In de praktijk \yprden doop-, huwelijks- en eucharistievieringen steeds vaker door niet gewijde man nen geleid. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Amsterdam-Watergraafs- meer P. Bijlefeld te Streekgemeente Fpeslands-End. Aangenomen naar Borne A. van Hou- welingen te Rotterdam-IJsselmonde. Bedankt voor Meteren en Est M.D. Geu ze te Noorden; voor Bruchem en Kerkwijk en Delwijnen P. Molenaar te Lekkerkerk. Gereformeerde Kerken Bèfoepen te Damwoude S. Boukes te Giessendam-Neder-Hardinxveld. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Garrelsweer i.c.m. Ten Post en Neede S. de Jong, kandidaat te Vfije Evangelische Gemeenten Aangenomen naar Utrecht-Centrum- (part-time) C H van Garderen te Breda. Id J KAMPEN Vorig jaar, om precies te zijn op 12 december, kreeg de gere formeerde professor Her man Ridderbos een ere doctoraat van de universi teit van het Zuidafrikaan- se Stellenbosch. Afgelo pen woensdag werd de hooggeleerde heer 83 jaar. Beide gebeurtenissen wa ren voldoende reden hem op te zoeken. Was er een speciale reden dat ze u voordroegen voor een ere doctoraat in Zuid-Afrika? Hoe kwamen ze bij u? Precies weet je zoiets nooit. Maar mijn boeken hebben in Zuid-Afrika altijd een goede ingang gehad. Ook zijn er nog al wat Zuidafrikaanse theolo gen bij mij gepromoveerd die daar thans in het hoger onder wijs een leidende functie heb ben. Die zullen daaraan dus ook wel meegewerkt hebben. Maar in het algemeen, zou ik zeggen, is men er daar best op uit om de in de loop van de tijd verbroken verbindingen weer te herstellen. Lange tijd heeft men hier in Nederland studenten uit Zuid- Afrika min of meer officieel ge weerd. Dat neemt nu gelukkig een keer. Zo was men in Stel lenbosch zeer ingenomen met een aanbod van de Leidse uni versiteit om tot een uitwisse lingsprogram te komen van docenten en studenten. Hoe wel er een vervreemding is op getreden beschouwt men in Zuid-Afrika Nederland nog steeds, vooral ook op theolo gisch gebied, als hun geestelij ke akkergrond. Moet deze erepromotie als een bewijs van veranderende inter kerkelijke verhoudingen wor den gezien? Een eredoctoraat als mij aan geboden is uiteraard geen ker kelijke aangelegenheid. Tus sen onze Kerken en die in Zuid-Afrika is er, zover ik weet, nog steeds geen volle correspondentie. Maar er is na tuurlijk toch wel een veel mil dere verstandhouding over en Herman Ridderbos weer. Men weet in Zuid-Afrika dat het anders moet en ook an ders zal moeten gaan. Dat ver eist natuurlijk wel een gewel dige geestelijke krachtsin spanning. Zij verdienen onze steun en bemoediging om aan die grootse uitdaging gehoor en gestalte te geven. Wij behoren ons daarbij, zowel op kerkelijk als op weten schappelijk terrein, ook niet op te stellen als geestelijke mo nitoren, die hen stap voor stap wel even de weg zullen wijzen. Dat behoeft natuurlijk blijven de kritiek niet uit te sluiten. Maar zij hebben meer onze steun in de rug nodig dan een program van voorwaarden, waaraan zij eerst moeten vol doen alvorens wij weer over de brug willen komen. Als men zich indenkt voor welke pro blemen dit land staat, past ons, geestelijk gezien, op zijn minst wel enige bescheidenheid. FOTO: PERS UNIE Daarom ben ik graag op hun aanbod ingegaan, wat ik enke le jaren geleden niet gedaan zou hebben. Heeft deze erepromotie nog weerstand of negatieve reacties opgeroepen? In 1975 was u één van de afgevaardigden naar de Synode van Kaapstad. Toen wilde de delegatie duidelijk onze mening over de apartheid laten horen, maar kwam nau welijks aan het woord. U hebt daar met zoveel woorden ge zegd: ik vind de mensen in Zuid-Afrika voorbeeldig in hun gastvrijheid, hun voorkomend heid en zoveel meer, maar ik kan niet begrijpen dat zoveel aardige mensen zo'n rottige apartheidspolitiek erop na houden. Uw ongewijzigde standpunt zal heus nog wel be kend zijn. Persoonlijk heb ik geen enkel negatief geluid gehoord. In Kampen is men altijd radicaal anti-apartheid geweest, maar men heeft mij nu hartelijk met deze onderscheiding op mijn oude dag gefeliciteerd. Al zul len er ook wel mensen zijn die er anders over denken. En in Zuid-Afrika wist men ook nog zéér wel - uit 1975, waarop u zinspeelt - hoe ik over hun po litiek dacht. Maar de wind is bij degenen met wie wij het kerkelijk en theologisch in de eerste plaats te doen hebben, öm. En dat bepaalde de hele sfeer van mijn bezoek in de cember vorig jaar'. Wat hebt u gemerkt van de spanning daar? Laat ik eerst zeggen dat ik he lemaal niet op kerkelijke ver gaderingen ben geweest, daar voor ook geen enkel mandaat had, maar geheel op eigen ver antwoordelijkheid ben gegaan. Maar wat ik, waar ik ook kwam, opmerkte, was een vol strekt andere situatie. Men, dat wil zeggen de grote meer derheid van degenen die ons in Zuid-Afrika het naast staan, is ervan overtuigd dat het pro ces dat zich thans voltrekt, on omkeerbaar is. Dat het niet an ders kan en ook niet anders mag. Ik ben onder de indruk geko men van de positieve houding die zeer velen daarbij inne men. Maar tegelijk is er ook een zeer duidelijke spanning, onzekerheid, soms ook angst voor wat de toekomst hen zal brengen. En met 'hen' bedoel ik dan niet alleen de blanken, maar heel de bevolking. Wat betekent het dat Zuid-Afrika een voluit democratisch land zal worden? Wat zal het bete kenen voor de blanke minder heid, maar ook voor de zwarte meerderheid? Is het land rijp voor de uitoefening van de de mocratische grondrechten van eenieder, zonder aanzien des persoons, zoals Mandela die als een op zich moeilijk te weerspreken uitgangspunt voor heel de nieuwe opbouw stelt? Men kan daarbij nog niet zo zeer. spreken van een wantrou wen in eikaars bedoelingen, eerder van een nog niet kun nen overzien van de conse quenties van hetgeen men in principe bereid is te aanvaar den. Als u dat zegt denk ik aan de leider van de ultra-conserva tieven, Treurnicht, en de Afri kaander Weerstand Beweging, die. Dat zijn ongemakkelijke, erg fanatieke mensen. En daar mee raakt u uiteraard nog een veel moeilijker punt, de grote weerstanden waarmee in de eerste plaats De Klerk in eigen kring te maken heeft: het fana tisme van de zogenaamde 'rechtse' blanken onder lei ding van Treurnicht en ande ren, die de Nationale Partij van verraad aan de blanke zaak be schuldigen. Aan de andere kant heb je ook de weerstand van de commu nistische vleugel van het ANC, volgens welke de 'revolutie' mislukt is, omdat Mandela met De Klerk aan één tafel zit. Dat kan uiteraard de hoofdleiders van het spel meer tot elkaar drijven, wetende dat zij het van elkaar moeten hebben. Het maakt echter duidelijk hoezeer beiden in hun bewe gingen ook geremd worden door hetgeen zich in hun ach terban afspeelt. Allemaal problemen waarvan een buitenstaander de draag wijdte niet kan overzien, maar die wel duidelijk maken dat ook bij degenen die zich in Zuid-Afrika bewust positief opstellen in de nieuwe ontwik keling, de onzekerheid en daarmee ook de bezorgdheid groot is, waarmee zij de toe komst tegemoet gaan. Ik heb mij, in de toespraak waarmee ik mijn eredoctoraat aanvaardde, bescheiden opge steld, maar mij tevens veroor loofd de grote universiteit van Stellenbosch, als centrum van christelijke cultuuur in Zuid- Afrika, te wijzen op de diepe zin van hun eigen zinspraak: Sol iustitia illustra nos, zon van gerechtigheid verlicht ons!' De geweldige uitdaging die voor hen ligt is niet enkel die van goede wil, maar is de uit daging van de gerechtigheid, niet meer en niet minder. Maar om die op te volgen is wel het licht en de kracht nodig van de Zon van gerechtigheid, die, zonder onderscheid te maken al de volkeren van dit in diepe crisis verkerende, maar heer lijke land Zuid-Afrika, wil be schijnen. Een betere dienst dan elkaar daarvan te door dringen kunnen wij elkaar moeilijk bewijzen. AMSTERDAM - De tijd dat islamitische gastarbei ders hun gebedsmat al leen in de fabriekshal uit rolden, ligt ver achter ons. De minaretten die hier en daar in het stadsbeeld ver rijzen, symboliseren dat de islam één van de geves tigde godsdiensten van Nederland aan het worden is. Dat schrijft de theoloog drs. Nico Landman in zijn proefschrift 'Van mat tot minaret' over de institu tionalisering van de islam m Nederland, waarop hij vandaag aan de Rijksuni versiteit in Utrecht is ge promoveerd. Op dit moment heeft Neder land 300 moskeeën en bijna 600 islamitische organisaties. De immigratiestroom uit met name Turkije, Marokko en Su riname zorgde voor een enor me toename van het aantal moslims in Nederland, van 0,5 procent van de bevolking in 1971 tot bijna 3 procent in 1990. Landman constateert dat stu dies die specifiek de islam tot onderwerp hebben, schaars zijn. Dat komt volgens hem öïhdat veel onderzoek gedaan wordt door de overheid, die in haar minderhedenbeleid wei nig aandacht besteedt aan reli gieuze aspecten van de proble matiek. Verder waren de be trokken moslims weinig toe gankelijk voor de meeste on derzoekers, onder meer door de taalbarrière en de anonimi teit en het isolement waarin zij töt voor kort hun activiteiten ontplooiden. Hierin is volgens Landman de laatste jaren verandering ge komen. Moskeeën gaan steeds minder verscholen achter dichtgeplakte winkelruiten, de islamitische Omroep Stichting laat van zich horen en ook de opkomst van islamitische ba sisscholen wijst op een grotere zichtbaarheid van de islam in de Nederlandse samenleving. Verder heeft de Rushdie-affai re de belangstelling voor de re ligieuze aspecten van het ver schijnsel multi-etnische sa menleving vergroot. Landman onderscheidt drie grote groepen moslims in Ne derland: Turken (46 procent van alle moslims in Neder land), Marokkanen (38 pro cent) en Surinamers (6 pro cent). Daarnaast noemt hij In donesische, Pakistaanse, Tu- nesisische en Egyptische mos lims. Zij zijn georganiseerd in overkoepelende organisaties, grotendeels gegroepeerd naar land van herkomst en om die reden enorm versplinterd. In zijn proefschrift behandelt hij uitgebreid alle verschillende overkoepelende, nationale en locale organisaties. Veel lokale moslimorganisa ties richtten zich in de jaren ze ventig en tachtig vooral op het vinden van een ruimte waar ze een moskee konden inrichten. In 128 gemeenten zijn inmid dels 300 moskeeën gevestigd. Maandelijks komen er nog nieuwe bij. In tegenstelling tot wat vaak wordt gedacht, wordt de bouw van deze moskeeën slechts in uitzonderlijke geval len gefinancierd door Arabi sche geldschieters. In verre weg de meeste gevallen ko men zij tot stond door de in spanningen van plaatselijke islamitische leiders, zonder ex terne ondersteuning. Landman onderscheidt mos keeën waar voornamelijk reli gieuze bijeenkomsten worden gehouden, en moskeeën die daarnaast fungeren als sociale en culturele centra. Verbre ding van de doelstelling ver groot de mogelijkheden om subsidie te krijgen en biedt de mogelijkheid om jongeren aan zich te binden. „De heterogeniteit van de isla mitische gemeenschap in Ne derland vormt een handicap in de relatie met de overheid", constateert Landman. Op het moment dat het proef schrift werd gedrukt, was de Islamitische Raad Nederland nog niet opgericht. Uit het feit dat na twee jaar onderhande len de IRN nog steeds niet tot stand was gekomen, conclu deert Landman dat de toena dering nog niet soepel ver loopt. Hij constateert dat op deelterreinen wel allerlei coali ties zijn gesloten. De meeste islamitische organi saties onderhandelen afzon derlijk met de Nederlandse overheid over het beschikbaar stellen van faciliteiten en ver krijgen van inspraak. Land man wijst erop dat een Neder lands sprekend kader hiervoor onontbeerlijk is. Daarnaast is het belangrijk is om de autori teiten te overtuigen van een grote achterban en een gema tigde opstelling. Een 'funda mentalistisch' of 'extremis tisch' imago schrikt af. Afge zien daarvan is de houding van de overheid slechts in zeer be perkte mate afhankelijk van religieuze of politieke kleur. De overheid werkt over het al gemeen mee aan voorzienin gen waarvoor een wettelijke basis is. Zo ontstond de Islami tische Omroep Stichting en kwamen er islamitische scho len. Op beleidsterreinen waar geen verplichting tot over heidsoptreden bestaat, maar weliswaar sprake is van een achterstandspositie van mos lims, is overheidssteun margi naal. „In het kader van het minder hedenbeleid is overheidssteun aan islamitische organisatie vorming marginaal geweest", schrijft Landman. Ook in ge meenten is de steun zeer be scheiden in vergelijking met de ondersteuning van niet-reli- gieuze minderheidsorganisa ties. Ook de financiële steun van kerken aan de moslimgemeen schap was zeer marginaal. Wel boden kerkelijk werkers inten sieve begeleiding aan een aan tal moskeeprojecten. „Naar mate het proces van institutio nalisering voortschrijdt, REGERING en parlement stellen zich stoer op tegenove China. Als de Volksrepubliek ons land nog één keer acht* stelt, is de boot aan, zei minister Andriessen van economi ni| sche zaken. Die flinke taal kan echter niet verhullen dat NedeI derland zich nu met instemming van de volksvertegenwooi diging ten tweede male heeft laten koeioneren door Pekinj l Weer loopt de RDM een zeer lucratieve order voor onderzee jn', boten mis, omdat Peking het zo wil. u'p sta y HET eerste kabinet-Lubbers, dat zich in 1983 een exportve bod liet opdringen, kon nog wijzen op positieve ontwikkel gen in China. Het leek er toen op dat dit reusachtige land mocratischer aan het worden was en meer oog kreeg voor voordelen van een markteconomie. Negen jaar later echter vast dat de Volksrepubliek een star dictatoriaal communistisch land is gebleven waar de mensenrechten voeten worden getreden. Bovendien zien de Chinezen er ze geen been in wapens te exporteren, bijvoorbeeld rakett* naar Syrië, welk land deze wapens kan gebruiken tegen raël. PREMIER Lubbers beroept zich op het 'herenakkoord' va 1984, waarin Nederland heeft beloofd geen wapens meer zullen leveren aan Taiwan. De omstandigheden zijn echter 2 gewijzigd dat de regering deze afspraak, die trouwens r: voor de eeuwigheid is gemaakt, had moeten negeren, maar China dreigde ook weer met economische represaille bracht Lubbers daar tegenin. Als de RDM de Taiwanese der mocht uitvoeren, zouden Shell, Philips en DSM die zwi hebben geïnvesteerd in de Volksrepubliek, het ongetwijfel jjj* hebben moeten ontgelden. F01 vooi MIDDÏ Verenij Award' de Cue! 1 ;rsch< «maal vnjheic en vrij] istitul toe. Die zijn lan rg Nederl; ïusicü inberj ;t op 1 13 j ïlburg lEN toet 1 'n ho< fwijk Is he an w he DIE kans was inderdaad niet denkbeeldig. Maar is dat rede om te buigen voor chantage, terwijl bovendien een ander land (Frankrijk) wel wapens (fregatten) mag leveren aan wan? Het lijkt van ons niet. Heel flink roepen dat we ons nog eens zullen laten chanteren, zal weinig verbetering brei gen in de situatie. De chanteurs in Peking denken waa schijnlijk - en niet helemaal ten onrechte - dat de boo heid van die Nederlanders wel zal overgaan na nog een orders voor Fokker-vliegtuigen en enkele andere 'Made Holland'-kapitaalgoederen LONDEN - „Steeds meer ka tholieken zullen zich aanslui ten bij fundamentalistische sekten tenzij het aantal pries ters flink stijgt. Dat zal alleen kunnen gebeuren als het celi baat op de helling gaat. Deze uitspraak van de Ierse priester Sean McDonagh in het katho lieke Engelse blad The Tablet heeft in de Britse media een heftige discussie doen oplaai en over getrouwde priesters. McDonagh zegt aangemoe digd te zijn tot zijn oproep door het recente pleidooi van enke le „moedige bisschoppen" yoor afschaffing van het celi baat. De RK Kerk heeft het het bestrijden van de groei* de invloed van conservatie christelijke groepen, die evj geliseren in overwegend tholieke landen. In Latiji Amerika en in delen van Al ka en Azië zijn hierdoor vi katholieken van de kerk dwaald, constateert Mcl nagh, die zelf twintig jaar op Filipijnen heeft gewerkt. priestertekort is een ernsl belemmering om dit probl* aan te pakken. Zo is er in zilië 1 priester op 10.000 gelo gen, vergeleken met 1 op 1100 in de Verenigde Staten. Wij geloven. Maar niet in: "eigen schuld dikke bult." FOTO: ANP neemt de rol van de kerken in betekenis af', signaleert Land man. Als pleitbezorger bij de overheid hebben de moslims de kerken niet langer nodig. In de jaren zeventig werden re gelmatig kerkgebouwen ver huurd aan islamitische organi saties. Er werden minder ker ken aan islamitische organisa ties verkocht dan men mocht verwachten op grond van het grote aantal gebouwen dat door de kerken moest worden afgestoten. Dat hangt samen met grote terughoudendheid van de top van de Rooms-Ka tholieke Kerk op dit vlak en weerstanden bij de achterban van protestantse kerkgemeen schappen. Westerpers bv (maakt deel uit v: Apothekersdijk 34, Leiden. 071 - 122 244. 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden. Uitgave: Kantoor: Telefoon: Telefax- Postadres Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. Telefoon: 070-3190 933. Telefax 070-3906 717. Postadres Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. 046/047/48/49): G.-J. i Kesteren, R. Kleijn, drs. R. Koldenhof, M. Kr T Pieters en M. Roso, Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A van Holstein, E. Huisman. H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. Veraart mini •g alt ak v |wat dpen itinee ten w voel kt, iringe 'te OOI EN eerde l uj 1, s van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K Swiers 1 uit R. in 't Hout ®tra n en K. van Wal itiek het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlands de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D. J. van den - drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm - drs. A. Heering (Rome), B van Huët (Parijs), M. de Konlnck Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R. Vundei* 2 0 Wijland (Belgrado), F. Wijnands u De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaai- publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaalster: M deCocq. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator). B. Jansma, H. Piet Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse. Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A. de E J. Hofmeester, C. de Kier, H. Nieuwmans, H. Schneid Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819)- T Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de d l. t/m vr. van 08.30 tot 17.00 u Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal 27,00 79,80 312,65 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 neerd [roen ie w i6-w iel. afjpTT en se I ihree ;ti inde lefcngei B en. i •f Ui nke var >orgc stre :hter it ti ardei )A-fr; pte ei iword k gij edag *g', v iel vul artin ngen aatsj( et zo nu elda ns k n. hi nbec mou itjare iSprob

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2