ipeedskiën lijkt net ip een dagje Schiphol fshockey ploeg houdt ërenigde Staten wakker Sportfonds Leo van der Kar deelt weer stages uit Karlstads brief laat dopingjager Donike koud Wibergin spoor Wilander idóCSotmmtSPORT DONDERDAG 20 FEBRUARI 1992 15 stiYamaguchi jnt afstand ERTVILLE Kristi Yama- ii heeft na het eerste onder bij het kunstrijden voor men de meeste kans op goud. wereldkampioene nam na de »kur een al bijna beslissende nd op de concurrentie. De jige in het Californische yard geboren Amerikaanse bij de afsluitende training al izien over verreweg de beste I te beschikken. Op de mu- van „An der schonen blauen ju" werd ze met zeven keer unten beloond. Haar landge- Nancy Kerrigan werd twee oor de Europese kampioene a Bonaly uit Frankrijk. De onfortuinlijke Mexicaanse bobbers. Vier Mexicaanse bobbers gewond LA PLAGNE - Vier Mexi caanse bobsleeers zijn giste ren door een spectaculaire buiteling tijdens een trai- ningsrit gewond geraakt. Twee teamleden, Javier Pe- droche en Eduardo Tames, waren er zo ernstig aan toe dat zij het bobben voor de rest van de Olympische Spelen wel kunnen verge ten. Beiden liepen een zwaar gekneusde schouder op. Ook het viermans-team uit Jamaica sloeg bij een trainingsrit over de kop, maar daarbij vielen geen ge wonden. Rijksdienst negatief over sloop van stadion AMSTERDAM - De Rijksdienst voor de Monumentenzorg adviseert het Amsterdamse stadsdeelbestuur- Zuid het Olympisch Stadion niet te slopen. Dat heeft de Rijksdienst gis teren laten weten aan het stadsdeel bestuur. De strekking van het advies is dat het stadion verdient gespaard te worden vanwege zijn architectoni sche en culturele waarde en zijn ste- debouwkundige betekenis. Het sta dion is volgens de rijksdienst on danks later aangebrachte wijzigin gen een goed voorbeeld van jonge bouwkunst in Amsterdam. Uiterlijk 25 juli moet de Rijksdienst beslissen over plaatsing van het stadion op de monumentenlijst. Geen wereldrecord shorttrackster ALBERTVILLE Marinella Canclina heeft geen wereld record geschaatst in de series van de 500 meter shorttrack, hoewel dat dinsdag wel werd aangekondigd. Volgens de or ganisatie van de Olympische Winterspelen is een vergis sing gemaakt. Officials in het ijsstadion en de olympische uitslagencen trale presenteerden de tijd van de Italiaanse, 47 secon den precies, als een wereldre cord. Ze zagen de 46,72 die de Canadese Sylvie Daigle in no vember liet noteren over het hoofd. MERIBEL Topsport en zingenhet schijnt in Zweden een aantrekkelijke combinatie te zijn. Mats Wilander zong en speelde een hele cd vol met zijn eigen band. Hij beleefde er zoveel plezier aan dat hij ging touren in Zweden en het tennis bijna vergat. Pernilla Wiberg zong van kindsaf aan. Zat op de muziekschool van haar elfde tot zestiende jaar en maakte na haar wereld titel een cd. De plaat werd in eigen land uitstekend ver kocht. Het was eenmalig''lachte ze na de verovering van Olympisch goud op de reuzenslalom. „Ik had altijd een plaatje willen maken. Vorig jaar kreeg ik die kans. Neeik heb geen plannen mijn loopbaan als zangeres voort te zetten. Doodeenvoudig omdat die loopbaan niet bestaat". Ikwxw EGON AMSTERDAM - Jeugdig sporttalent stond gister middag wederom cen traal, toen het Leo van der Kar sportfonds voor het 32e achtereenvolgende jaar stages ter beschik king stelde. Van schermer tot polsstokhoogspringer, van een stage in Ootmar- sum tot in Japan. De in middels 79-jarige initia tiefnemer blijft van me ning dat jeugdig sportta lent een steuntje in de rug verdient door een stage bij een gerenommeerde trai ner. I FOTO: MILAN KONVALINKA initiatief door op zijn kosten vier sporters op pad te sturen. Zelf was hij altijd een fanatiek atleet. De binding met de sport had hij ook als trainer en mas seur en als eigenaar van een sportzaak. Inmiddels hebben door zijn initiatief ruim acht honderd jeugdige sporters en een klein aantal coaches de af gelopen 31 jaar een stageplaats toebedeeld gekregen bij een befaamde trainer. Onder die achthonderd topsporters zijn klinkende namen als die van verspringer Emiel Mellaard, judoka Irene de Kok, zwem ster Karin Brienesse en van talloze anderen die inmiddels, hun sporen in de topsport heb ben verdiend. De sportbonden dragen elk jaar kandidaten voor aan het Leo van der Kar fonds. Met geld dat afkomstig is van het bedrijfsleven en het ministerie van WVC wordt de stage van het sporttalent onder de 21 jaar bekostigd. Ook organiseert het sportfonds sinds 1985 elke zo mer in Papendal de 'Sport- fondsenweek'. In één week krijgen dan ruim honderd ver schillende sporters trainingen in acht tot tien verschillende takken van sport. Dit gebeurt steeds onder leiding van be kende buitenlandse coaches. Inzet Bram Leeuwenhoek, voorzit ter van de keuzecommissie, benadrukte dat het uitzenden door het Leo van der Kar fonds is bedoeld als een steuntje in .de rug voor sporters die probe ren de hoogste ladder in de sport te bereiken. „Wij vinden het heel belangrijk dat de jon ge talenten zich ervan bewust zijn waar ze mee bezig zijn. Ze moeten conclusies trekken uit hetgeen ze tijdens hun stage meemaken". Voormalig schaatscoach Leen Pfrommer die als gerenommeerd vakman het aanstormend talent toe sprak. maakte duidelijk dat ta lent alleen, geen garantie is voor goede resultaten. „De sportprestatie is veel meer af hankelijk van ijver en inzet dan van talent". Gefascineerd Aan de benodigde inzet ont breekt het de 19-jarige scher mer Tijmen Ros in elk geva niet. Hij ziet het als een enor me stimulans dat hij in de zo mer drie weken naar Honga rije mag. Als het aan hem ligt, blijft hij nog wat langer om zo veel mogelijk te leren in het Mekka van de schermsport. De Leidenaar is gefascineerd door het schermen sinds hij er op zijn achtste jaar mee in aanra king kwam. „Er zit van alles in, wat je er op het eerste gezicht niet achter zou zoeken. Kracht, tactiek, snelheid, konditie en gevoel voor afstand". Ook de strategie speelt een belangrij ke rol. Je kan het eigenlijk een beetje vergelijken met scha ken. Je zet een val op voor je te genstander, maar je moet tege lijkertijd uitkijken dat je niet in zijn val loopt". Explosief Door drie keer in de week te trainen met zijn sabel heeft Ros al een aardig rijtje wapen feiten op zijn naam staan. Twee keer werd hij Neder lands sabelkampioen bij de ju nioren en vorig jaar hanteerde hij ook als beste de sabel bij de senioren. Ros hoopt in Honga rije de fijne kneepjes van het schermvak te leren en op die manier aansluiting te vinden bij de internationale top. „De stijl van het Hongaarse scher men spreekt me enorm aan. Het is hier in Nederland alle maal veel statischer; minder explosief en fel dan daarginds. Bovendien ligt het niveau waarop daar wordt gewerkt veel hoger dan in Nederland". Ondanks zijn enthousiasme voor de sport en mogelijk Olympisch goud in het ver schiet, ziet Ros zijn toekomst niet in de schermen liggen. Omdat er naar zijn zeggen geen droog brood in te verdie nen valt. studeert hij in het da gelijks leven chemie aan de Rijksuniversiteit Utrecht. „Ik wil me specialiseren in de mili eukunde. Want al word je bij wijze van spreken vijf keer olympisch kampioen scher men, je wordt daar echt niet rijk van. Waarom er ook bijna geen sponsors te vinden zijn? Zie jij wel eens schermen op de televisie?" IZE LOLKEMA IERTVILLE - Een je bij het speedskiën ft een dagje Schiphol, geluid van de aanstor- rie afdalers heeft veel van pas gelande {tuigen. Met snelhe- ^iie reiken tot ver bo de tweehonderd kilo- ?r per uur riskeren rs hun leven. „Nou js ietwat overdreven", de Duitse bonds- 1 Peter Schaupp. „La ve het erop houden iet niet ongevaarlijk Schwarzenegger zou enement in Les Arcs, op uizend meter hoogte in >en, komen opluisteren, ostenrijkse acteur kon niet. Net als in zijn Hol- 1-produkties had hij dat en paar woorden duide- imaakt. Het tijdstip van ympische Spelen kwam rmalige bodybuilder wel ingelukkig uit, zo ver- e Franz Weber, de Oos- :se favoriet. Schwarze- r steunt president Geor- ih in diens race naar een ambtstermijn en is ogal druk mee. Weber had vooraf het publiek lekker gemaakt met het idee dat de 'Terminator' naar de skipiste zou komen. Schwarze negger betaalde Webers voor bereiding op het evenement. „Arnold is een vriend van mij", lichtte Weber toe. „Hij wilde graag dat ik mee zou doen aan deze wedstrijd. Hij heeft de fy sieke trainingen voor z'n reke ning genomen". Weber zat zes jaar stil, kwam wat kilo's aan, maar heeft volgens eigen zeg gen het ideale gewicht om in de goiidschaal te leggen. „Schwarzenegger heeft hier voor vier dagen een hotelka mer geboekt", meldde Weber nog. „Ik denk dat hij overmor gen wel aanwezig is". Speedskiërs storten zich met doodsverachting voor ogen naar beneden. Les Arcs creëer de een stijle piste van 76%. De Olympische helling in Val d'I- sere, het domein van winnaar Ortlieb, kent, ter vergelijking, gedeelten die afdalingspercen tages van 61% hebben. In een zogenaamde vliegende kilo meter moeten de 'piloten' zich bewijzen. De eerste 400 meter gelden als aanloop voor de al- lesbeslissende 100 meter waar in de snelheid wordt gemeten. De resterende afstand is om af te remmen. De hoogste snel heid ooit gerealiseerd is 223.741 kilometer per uur. De Fransman Michael Prüfer is daarvoor verantwoordelijk. Bij de vrouwen is de Finse Tarja Mulari de snelste: 214.413. Tijdverdrijf In 1874 werd de sport ontdekt. Tommy Todd zocht ruim een eeuw geleden in Amerika naar goud. Als tijdverdrijf bond hij twee latten van ieder vier me ter onder z'n cowboylaarzen en gleed naar beneden. 140 km per uur gaf de tijdswaarne ming destijds aan. Sinds 1931 wordt de tijd officieel gemeten. In die crisisjaren was de magi sche grens van 200 km een droom. Pas in 1978 gleed de Amerikaan Steve McKinney subliem naar een wereldre cord: 200.22 km per uur. De sport eiste tot nog toe twee mensenlevens. Op de Italiaan se piste Cervinia viel een Zwit ser in 1978 dood ter aarde. Het betekende de bekende drup pel. De baan werd voorgoed ge sloten. De internationale skifederatie (FIS) wilde in datzelfde jaar niets meer van de sport weten. Een professionele organisatie zag wel brood in de duizeling wekkende snelheden en popu lariseerde de sport. De FIS moest derhalve de sport weer in genade aannemen. In 1987 werd het speedskiën gereïnte greerd. Het enthousiasme ver stomde niet. Het is de reden waarom de speedskiën op de Winterspelen als demonstra- tiesport staat geprogram meerd. „Een aërodynamische uitrus ting is een vereiste voor de sporter", zegt Schaupp, de Duitse bondscoach. „Maar het is moeilijk om aan materiaal te komen. Het wordt namelijk niet veel verkocht. Je betaalt toch al bijna zeshonderd gul den voor een pak. Per persoon ben je toch al snel 25.000 gul den per seizoen kwijt. Duur ja, vooral omdat er in ons land geen enkele sponsor is te vin den. En bovendien geen hel lingen. Vandaar dat we veel in het buitenland zitten". De latten verschillen met de doorsnee ski. De lengte is maximaal 2.40 meter, de breedte tien centimeter, in plaats van de gebruikelijke zes. Schaupp: „Het gaat een speedskiër vooral om de kick, om de adrenaline-uitstoot". In Europa is de sport nog niet zo populair als in bij voorbeeld de Verenigde Staten. Duitsland kent slechts acht beoefenaars, Frankrijk 150. „En toch heeft het toekomst", benadrukt Schaupp. „Speedskiën is een echte tv-sport. Interessant voor sponsors. Schwarzeneg ger? Hebben we misschien no dig om de sport echt populair te maken. Als persoon is-ie daar geschikt voor, z'n af schrikwekkende imago kun nen we missen als kiespijn". Speedskiën heeft al menig deelnemer letsel veroorzaakt. 1FOTO:AP E LOLKEMA [BEL - Het leidt de icht van de NHL, de ware Noordameri- ie profcompetitie, in land af. wil wat zeggen. De ver gen van het nationale ouden de ijshockeymaf- rikanen wakker. In Me- oeit langzaam een eufo- le stemming die herin- n 1980 toen Amerika op len een gouden medail- 'verde. Zelfs de meest e Amerikaanse kranten ruimte op hun voorpa- n te berichten over de ike goldrush in de Fran ce. man wil de indruk wek- n omgangscursus ge- e hebben. In de praktijk het dierenmanieren. >ek, een zucht, een rau- et, nog een zucht en ter een rochel. Het is etersons' doorsnee ma an communiceren. Pe- de uiterlijke vergelij kt een patatboer gaat os op, is voor de tweede chtereen coach van het taanse ijshockeyteam. „Een geweldige vent", zegt aanvoerder Clark Donatelli. „Zolang hij maar niet op ijs staat". De Amerikanen hebben voor het eerst sinds 1980 medaille kansen in het Olympisch ijs- hockeytoernooi Amerika werd groepswinnaar en staat morgen in de halve fi nale tegenover het GOS. Twaalf jaren geleden schokte het team van de VS de wereld door de eerste gouden plak te winnen sinds twintig jaar. Met name de onvergetelijke zege op de Russen (4-3) maakte de Spelen van Lake Placid tot een historische gebeurtenis. Die happening staat in Amerika nog altijd te boek als één van de meest opwindende sport wedstrijden aller tijden. De gouden ploeg van 1980 wordt 'The Miracle on Ice' genoemd, het 'Wonder op IJs'. Karwei De coach van toen, Herb Brooks, was in eerste instantie benaderd voor het karwei in Meribel. De Amerikaanse ijs- hockeybond wilde Peterson niet nog een kans geven de Spelen te verknoeien. Het zocht een vervanger met im pact. In 1988 dupliceerde de VS onder Peterson de afgang van Serajevo (zevende), vier jaar eerder. Nimmer presteer de een VS-team zo slecht als toen in Joegoslavië. Brooks was in voor een baan als coach, werd door de in vloedrijke media ook gezien als iemand die een frisse wind door het nationale team kon la ten waaien, maar Brooks' eisen zinden de bond niet. Althans, dat verklaarden onbekende bronnen later. Een verbintenis tot en met de Spelen van '94 was een belangrijke voorwaar de die Brooks stelde. Plus ver antwoording voor de samen stelling van een oefenpro gramma, iets dat volgens tradi tie door de bond zelf wordt op gezet. Nadat Brooks het sollicitatie gesprek had beëindigd, wist het bestuur voldoende. „Herb Brooks kan nooit één met de jongens worden", verklaarde Walter Bush (geen familie), president van USA Hockey eerlijker en sprak daarmee dus de bronnen tegen. Brooks stond bekend als een hardli ner, iemand die bij wijze van spreken jonge ijshockeyers lie ver laat verdrinken in de kweekvijver van de NHL dan ze een reddingsband toe te werpen. Het werd dus de 61-jarige Pe terson. Weer. Maar onder de restrictie dat hij de studieban- ken inkroop voor een media- cursus. Bush wilde niet weer dat 'een boerenkinkel' zijn bond op een Olympisch toer nooi zou vertegenwoordigen. Peterson stemde toe. „Voor jullie", zei hij lachend. „Die mensen van die cursus creëerden een aantal verschil lende situaties", vertelde Pe terson later na de tweedaagse sessie. „Een persconferentie, een sportshow, een face-to- face interview. Ze werden soms echt vervelend, maar het was leuk. Alles werd op video gezet en bekritiseerd. Vervol gens werd het tot in detail gea nalyseerd." Nadat Peterson de bond beloofde zich op de ver plichte persconferenties te ge dragen, mocht hij het contract ondertekenen. Tot op heden komt Peterson z'n belofte na. Hij beperkt z'n manieren tot persconferenties. In de catacomben van het ijs stadion in Meribel heeft nie mand nog een 'excuseert U mij' gehoord, nadat Peterson zich weer eens onbevangen een weg baande door een me nigte wachtenden. Als een bowlingbal bereikt hij steeds de spelersbus, zonder de om gegooide kegels weer recht te zetten. Nog vijf Nog vijf treden en deze atleet is boven Hij is één van de 150 deelnemers die gisteren meededen aan de eerste Rotterdam Runners Up Loop. De atleten liepen de 100 meter via 42 trappen De snelste deed de 21 verdiepingen in 2.10 minuten. FOTO: ANP MOUTIERS - Geir Karl stad is een van de velen die met een doktersattest de dopingcontrole be zoekt. Als de test positief uitvalt zal de brief worden genegeerd. Dat zei dr. Manfred Donike, de Duit se dopingjager, gisteren in Moutiers. Karlstad verschijnt op advies van het laboratorium in Oslo, dat erkend is door het IOC, met een attest bij controles. Daarin wordt uitleg gegeven van zijn afwijkende hormoon- spiegel. ^Attesten van welke aard dan ook leggen bij contro les geen gewicht in de schaal. Er wordt gecontroleerd op de door het IOC als doping gedui de middelen. Brieven spelen geen enkele rol", aldus Doni ke. Donike heeft vernomen van de publiciteit, die in Nederland en later in Noorwegen is gege ven aan de brief, die een dag voor de opening van de Zes tiende Olympische Winterspe len ter kennis van de medische commissie van het IOC is ge steld. Dat gebeurde via een schrijven van Inggard Lereim, een Noorse hoogleraar die over twee jaar vertegenwoordiger is van de Spelen van Lilleham- mer in de medische commissie van het IOC. Donike is secretaris van de IOC-commissie doping en bio chemie. „Het staat ieder sport er vrij met wat dan ook bij de controle te komen. Persoonlijk heb ik de brief van Karlstad niet gezien. Dergelijke brieven komen niet bij mij binnen. De exacte inhoud ken ik niet. De strekking is mij bekend". Vol gens het attest van dr. Helge Oftebro produceert het li chaam van Karlstad bij grote inspanning meer testosteron dan normaal. Daardoor nadert of overschrijdt het de toegesta ne verhouding epitestosteron- testosteron. Het maximum is vastgesteld op 1:6.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15