LICHT OVERDREVEN. Wonen in verbouwde koestal gaat te ver Kernen Haarlemmermeer-zuid willen behoud open karakter "vl2 £atdóc6omxmt RIJN- EN VEENSTREEK Meer tureluren maar ook hermelijnen in polders bij Oud Ade dorpsraden slechts die v( zieningen die afgestemd op de eigen behoefte van bewoners van de Haarlemi meer-zuid. De zorg voor milieu heeft hoge prioriteit. I dorpsraden streven naar plaatsing van permanei meetinstallaties in hun doi om zo veranderingen in milieu te kunnen controlen Voorts wensen de dorpsrat dat de verkeersveiligheid hun dorpen wordt geoptim! seerd, onder meer door I snel en het langzaam verki langs alle polderwegen j scheiden. Sluipverkeer opj secundaire polderwegen di voorkomen te worden en verkeerssituatie op de Ril dijk moet worden verbete Bovendien eisen de dorps den een strenge handhavj van de eisen die gesteld i aan het vervoer van gevaai ke stoffen over rij- en vaaij gen. Polderloop HAZERSWOUDE - Het ject van de Polderloop die dag weer wordt gehoud ei voert over een splinternie or parcours, dwars door het ontsloten poldergebied oosten van Hazerswou n Dorp. De dorpskern hierdoor vermeden. Er 1 nbei worden gekozen uit de afst den 1,5, 5, 10, en 20 kilomei De inschrijving kan vanaft uur in clubhuis Hazerswoui Boys aan de Sportparklaan. starttijd is kwart over elf. informatie: 01728-9622. Danswedstrijd SJ' ALPHEN AAN DEN RIJTi De finale van de all-round d E ce-contest voor jongeren wo ltrui zondag gehouden in jonger erc^ centrum Het Kasteel, Conö |e weg 1 in Alphen aan den Elf dansers drongen door de finale. De eerste dans zullen vanaf vier uur het pc ngei um betreden. Aan deze fn is een hoofdprijs van 10001 den verbonden. Daarnaast een publieksprijs worden gereikt. rnen Zoeterwouds Korenfestival ZOETERWOUDE - In het Zoeterwoudse Muziekcentrum aan de Schenkelweg wordt zaterdagavond het tweede gedeelte van het Korenfestival gehouden. Vier koren zullen vanaf kwart voor acht een avondvullend pro gramma verzorgen. Kinderkoor De Rakkers treedt als eerste op, gevolgd door Cantate Do mino (het koor van de Gemeente rond de Dorpskerk), het koor van de Christus Die- naarkerk en tot slot het jongerenkoor van de Meerburgparochie. De koren treden twee maal een half uur op, zowel voor als na de pauze. Het festival wordt afgesloten met een gezamenlijk optreden van Cantate Domino en het Christus Dienaar-koor, waarbij het Ave Verum van Mozart ten gehore wordt ge bracht. Entree gratis. OUD ADE/RIJPWETERING - Het aantal tureluren en slobeen den is vorig jaar in de polders rond Rijpwetering en Oud Ade aanzienlijk toegenomen, na een inzinking in dat jaar daarvoor. Dat blijkt uit het net uitgekomen jaarverslag over 1991 van de Wei- devogelwacht Rijpwetering en omstreken. Het was het negende jaar dat de Weidevogelwacht ac tief was in en rond de weilanden van Rijpwetering en Oud Ade. Vorig jaar zetten 30 vrijwillige vogel wachters en 51 veehouders zich in voor de bescherming van de weidevogels. De veehouders deden dat door hun werkzaamheden aan te passen aan de broedende weidevogels, de vrijwilligers plaatsten nestbeschermers en merk- stokken bij nesten, opdat ze door de boeren konden worden ontzien. Door een koud voorjaar en een bovendien natte maand juni was het geen ideaal broedseizoen. Over het geheel geno men bestond de top-3 van de weidevo gels in het gebied Ade net als in voor gaande jaren uit kieviten, grutto's en scholeksters. De grutto en kievit wer den in zeer grote aantallen gezien in vooral de Veender- en Lijker-, de Vrouw Venne-, de Boterhuis-, de Waterloos- en de Zwanburgerpolder. De Vrouw Ven- nepolder bleek meer kuif- en slobeen den te herbergen dan andere polders. Slobeenden werden overigens ook veel gezien in de Waterloos- en- de Kleine Hemmeerpolder. Nesten van de leeu werik werden alleen in de Veender- en Lijkerpolder gevonden, van de water hoen uitsluitend in de Zwanburgerpol der en van de kluut alleen in de Kogjes- en de Zwanburgerpolder. De scholekster broedde meestal in de Vrouw Venne- en de Waterloospolder. Uniek waren de Boterhuis- en de Klei ne Hemmeerpolder voor wat betreft broedsels van de zomer- en winterta ling. De tureluur kwam in grote getalen voor in de Boterhuis- en de Vrouw Ven- nepolder. De natuurwaarde van de met woning bouw bedreigde Boterhuispolder is vo rig jaar aanzienlijk toegenomen. Helaas hebben niet alleen kraaiachtigen en meeuwen, maar ook hermelijnen be hoorlijk huisgehouden onder de broe dende grutto's, kieviten en hun jongen. Desondanks telden de natuurbescher mers in dit gebied in totaal 186 nesten van weidevogels met als netto broedre- sultaat: 91 jonge grutto's, 16 kuifeen- den, 233 kieviten, 20 slobeenden, 75 scholeksters, tien talingen en 51 turelu ren. Vrije busbaan ontlast Voorburg LEIDSCHENDAM - De vrije busbaan die i NZH op de Oude Trambaan in Leidschenda krijgt, zal ook een ontlasting van het verkeer de Parkweg in Voorburg kunnen betekenen, zei wethouder J. van Erp van verkeer van schendam deze week in de betreffende sie. Bij te verwachten files op de Oude voor het kruispunt bij de Damlaan - zal het keer vanuit Voorburg richting Voorschoten Leiden zich waarschijnlijk gaan richten op öjlager Prins Bernardlaan in Voorburg om daarna viac^ij a hoofdröute-Noordsingel verder te gaan. mee zou een wéns van Voorburg om het keer op de Parkweg te verblinderen, kunnt lat zij: worden verwezenlijkt. De kosten voor de busbaan tussen de Damlaan en de Van d&ragen Stamstraat in Leidschendam van bijna 230.00 :hadt gulden zullen zoals eerder gemeld via van het Rijk dóór de NZH worden gedragen. Woonfunctie in strijd met bestemmingsplan HAARLEMMERMEER - Geen grootschalige wo ningbouw, bedrijfsterrei nen of glastuinbouw. Het open karakter moet blij ven. Acht van de negen zuidelijke kernen van de gemeente Haarlemmer meer hebben dat in een zogenoemd Toetsingska der vastgesteld. Aanleg van een beperkte be bossing zullen de Haarlem- mermeerse kernen kritisch be kijken. De ondertekenaars van het Toetsingskader zijn de dorpsraden van Nieuw Ven nep, Weteringbrug, Abbenes, Burgerveen, Rijsenhout, Zwaanshoek, Beinsdorp en Lisserbroek. De Dorpsraad REGIOJOURNAAL Postzegels Ruilvereniging Alkemade houdt vrijdagavond een postzegelveiling in Dorps huis De Alkeburcht aan de Noordhoek in Roelof- arendsveen. Meer dan 150 kavels worden te koop aan geboden en tal van postze gels, munten, sigareband- jes, stockboeken, Verkade- albums en dergelijke zullen onder de hamer komen. De kavels zijn te bezichtigen vanaf zeven uur. De veiling begint om acht uur. Tevens is er gelegenheid om postze gels, munten, ansichtkaar ten en wat dies meer zij te ruilen. De entree bedraagt voor de jeugd twee kwartjes en voor volwassenen een gulden. Leden hebben gra tis toegang. Marshmellows De Amsterdamse Indie- van Buitenkaag heeft het stuk om onbekende redenen niet gesigneerd. De gezamenlijke dorpsraden zijn tot hun initiatief gekomen omdat zij worden geconfron teerd met een toenemende stroom plannen, die van in vloed kunnen zijn op de toe komst van Haarlemmeermeer- zuid. Deze plannen zijn niet al leen afkomstig van gemeente lijke en provinciale overheden, maar ook van de Luchthaven Schiphol en de Kamer van Koophandel. De veelheid aan plannen vergt van de dorpsra den (te) veel tijd aan bestude ring, overleg en reactie. Om de reactietijd te bekorten en de beoordeling van de plannen te vereenvoudigen hebben de dorpsraden besloten tot de op stelling van het nu gereed ge komen Toetsingskader. Aan dit kader zullen de plannen die aan de dorpsraden worden voorgelegd, worden getóetst. popband Marshmellows treedt zaterdagavond op in jeugdsociëteit Meddle in Oud Ade. De aanvang is half elf. Tentoonstelling Vanaf morgen vier uur tot en met donderdag 12 maart is er in het creativiteitscen trum Expressie 70, aan de Cornelis Geellaan in Al phen aan den Rijn een tentoonstelling van werk van cursisten van de docen te Anita Walsmit. De ten toonstelling bestaat uit schilderijen die volgens de traditionele glaceertech- niek, dat wil zeggen, laag voor laag, zijn geschilderd en geaquarelleerd. Expres sie 70 is geopend van maandag tot en met vrij dag van tien tot twaalf en van twee tot vier uur en van half acht tot half tien. Volle vaart' De voorstelling Volle Vaart van Jan Vos en Etna Vesu- Woningbouw mag slechts ter voorkoming van de vergrijzing en het teruglopen van het hui dige voorzieningenniveau. Met uitzondering van Nieuw Vennep, vinden de dorpsraden dat grootschalige woningbouw moet worden voorkomen. De kernen zullen ook de aanleg van nieuwe wegen door het polderlandschap bestrijden evenals grootschalige ontwik keling van bedrijfs- en kan toorterreinen en glastuin- bouwlocaties. Aan de groei van Luchthaven Schiphol stellen de dorpsraden een aantal voor waarden. Zo moet uitbreiding binnen de grenzen van het hui dige areaal worden gereali seerd. Uitbreiding van het aan tal vliegtuigbewegingen mag niet gepaard gaan met uitbrei ding van de (geluids)hinder. Nachtvluchten dienen beperkt te worden. Voor wat betreft recreatieve voorzieningen wensen de va, die op 25 januari in de Muzenhof in Leiderdorp wegens ziekte niet door kon gaan, is verplaatst naar za terdag 22 februari. De voor stelling begint om kwart over acht en de toegang be draagt 15 gulden (cjp/pas 65 12,50). Roots syndicate De reggae-band Roots Syn dicate betreedt zdterdag het podium van jongerencen trum Het Kasteel, Concert- weg 1 in Alphen. De zaal gaat om negen uur open. De entree bedraagt negen gul den. Concert Streekmuziekschool Rij nakkoord verzorgt zater dagavond een concert in de Dorpskerk, Hoofdstraat 19 in Leiderdorp. Op 'eigen wijze' wordt gevierd dat D. Vogel, directeur uan de streekmuziekschool 25 jaar werkzaam is in overheids dienst. De aanvang is acht uur. ZOETERWOUDE - Het is niet toegestaan de koes tal in de boerderij aan de Zuidbuurtseweg 49 te ge bruiken als woning. Gis teravond kwam de com missie ruimtelijke orde ning van Zoeterwoude in meerderheid tot die con clusie. De woonfunctie is in strijd met het bestem mingsplan terwijl het col lége van burgemeester en wethouders hoe dan ook een precedentwerking wil voorkomen. De fracties van CDA en WD stemden in met die zienswijze. De commissieleden van Pro gressief Zoeterwoude waren eventueel bereid in te stem men met de veranderde be- steftiming. „Je moet zaken spins ook op hun redelijkheid toetsen. Een koestal zal het niet meer worden. Je moet dus kiezen tussen leegstand of een zinvolle bestemming. Nou, die ketize is voor mij niet moei lijk", aldus fractie-voorzitter W, Ooijendijk. De eigenaar van de betreffen de boerderij heeft enkele jaren geleden al een verzoek inge diend om een koestal een an dere bestemming te mogen ge ven. Het gemeentebestuur heeft dat niet toegestaan. Des alniettemin is de stal ver bouwd en inmiddels in ge bruik als woonruimte. Nu is er een verzoek gekomen om de bouwvergunning alsnog te verstrekken. Bekend is ook dat de boerderij aan het agra risch verkeer is onttrokken. De kans dat er ooit nog een ac tief boerenbedrijf in komt wordt nihil geacht. Het is ook regel binnen het Zoeterwoud se beleid dat het aantal burger woningen in landelijk gebied niet mag toenemen. Een uit zondering zou slechts kunnen gelden voor cultuurhistorische waardevolle panden. Daarvan is bij het pand aan de Zuid buurtseweg geen sprake. Het komt er feitelijk op neer dat de koestal wel verbouwd mag worden maar het aantal gezinnen mag absoluut niet toenemen. Ooijendijk: „Ze zit ten daar niemand in de weg, ruimtelijk gezien heeft het geen consequenties. Natuur lijk is het vervelend dat zonder vergunning verbouwd is. Aan de andere kant is er woning nood en lossen mensen het zo op. Je moet zaken ook op rede lijkheid kunnen beoordelen". Maar daar wilden CDA en WD niets van weten. Liberaal H. van der Kooi: „Het is moeilijk, maar de moeilijkheden zijn door de aanvrager zelf veroor zaakt. Hoe logisch het ook lijkt om zo'n koestal nu een logi sche bestemming te geven, zo onlogisch is het om toch te ver bouwen nadat de vergunning daartoe geweigerd is". Wethouder R. Hogenelst (CDA) wees op het belang van een consequent beleid. „Ik word regelmatig geconfron teerd met zaken uit het verle den. In sommige gevallen is het toen wellicht niet goed ge beurd. Maar daar kan ik geen beleid op voeren. Op menselij ke gronden zou ik het best wil len. Maar we worden, terecht, stringent gecontroleerd door de provincie. Na een weigering kunnen we het nu niet toe staan, dat is beleidsmatig niet te accepteren", aldus de wet houder. Maar liefst 160 kinderen uit Leimuiden en Rijnsaterwoude streden gistermiddag tijdens het volleybaltoernooi in 't Spant in Leimuiden om de eerste plaats. Uiteindelijk bleef de wisselbeker, na vorig jaar ook al te hebben gewonnen, bij de leerlingen van groep 7 en 8 van basisschool De Schakel. Alle basisscholen van Rijnsaterwoude (De Kinderarcke en De Hoek steen) en Leimuiden (De Kleine Wereld, De Schakel en De Torenvalk) waren door de leerlingen van groep 5 tot en met 8 vertegenwoordigd. Er werd gespeeld in twee pooles, met in totaal 18 teams. Respecl velijk eerste, tweede en derde bij de groepen 5 en 6 werden De Sc kei, De Kleine Wereld en nog eens De Schakel. Bij de groepen 7 c waren dat eveneens De Schakel, De Kleine Wereld en de Schakel. Het is de vierde keer dat volleybalvereniging Set-Um-Up het toern organiseerde. Het bestuur kijkt terug op een geslaagde middag, werd fanatiek gespeeld en er was veel belangstelling. FOTO: HENK VAN DEN EN heer ider tersi :dva LEIDEN, Autobedrijf Vari Haasteren, Potgieterlaan 32, tel. 071 -310800. NIEUW VENNEP, Autobedrijf Fieman, Staringstraat 56, tel. 02526-75000. NOORDNA7IJKERHOUT, Autobedrijf A. Kleverlaan, De Vlashoven 8, tel. 02523-73724. ZWANENBURG, Auto-Service Wetter, Zwanenburgerdijk 503, tel. 02907-6572. De Schakel Leimuiden wint volleybaltoernooi Leaseprijs Samara 578,- per maand, excl. BTW, 48 mnd/20.000 km. Voor particulieren lease vraag uw dealer naar het Samara Zekerheidsplan. Elke Lada is standaard uitgerust met talloze extra's die u tevergeefs bij andere merken zult zoeken. Dat zelfs de koplampen van binnenuit verstelbaar zijn, zult u misschien licht overdreven vinden. Maar volgens Lada hoort zo'n extra alleen al uit veiligheids overwegingen op elke ruime familiewagen thuis. Als u alleen in de auto zit, móet u uw lichten immers anders afstellen dan wanneer u bijvoorbeeld met uw hele gezin een uitstapje maakt. Gelukkig kan dat in een Lada zonder dat u daarbij het risico loopt uw tegenliggers te verblinden. En u hoeft ook niet uit te stappen om met een schroevedraaier uw koplampen bij te stellen. Want dat laatste lijkt ons eerlijk gezegd zwaar overdreven.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 10