obert Vunderink en et einde van de tunnel Claim Katrin Krabbe van elf miljoen gulden pelen begin en et einde voor isjes Velzeboer SPORT Massaal afscheid Bep van Klaveren Aruba naar Barcelona Ulvang haalt derde goud Kort optreden lidócOowiaAit WOENSDAG 19 FEBRUARI 1992 ankArnesen jftbijPSV )HOVEN - Frank Arnesen gisteren overeenstemming kt over een nieuw contract twee seizoenen als elftalbe- der De Deense oud-voetbal- erkt gedurende die periode n met trainer Hans Wester- lie onlangs als opvolger vdn v Robson werd aangetrok- Arnesen kan alleen aan de als elftal begeleider, omdat et over de vereiste trainers ma's beschikt Momenteel met jeugdtrainer Huub Ste- verantwoordelijk voor het elftal, omdat Robson her- ran een operatie aan de dik- SPORTWERELD Schaatsen - Van de 20.287 leden van de Vereniging de Friesche Elf Steden willen slechts 1.515 niet meer deelnemen aan een komende tocht. Het aantal „rij dende" leden bedraagt 18.772, van wie ruim zeven procent vrouwen. De Vereniging, die het jaar 1991 afsloot met een voordelig saldo van 6521,- gulden en een eigen vermogen van bijna een kwart miljoen gulden, laat nog steeds geen nieuwe leden toe. Voor de sluipwegen, die gebruikt wer den om het lidmaatschap -en dus het startrecht- aan familie leden over te doen. zijn nage noeg sluitende maatregelen ge nomen. Olympisch - Relus Ter Beek, mi nister van Defensie, is door het Nederlands Olympisch Comité benoemd tot Top voor Top spon sor. De onderscheiding, waar voor sponsors meestal diep in de beurs moeten tasten, heeft de bewindsman te danken aan de aankondiging dat er binnen de krijgsmacht vijftig speciale functies voor dienstplichtige topsporters zullen komen. Atletiek - Gerard Nijboer zal op 5 april in Rotterdam niet deelne men aan de strijd om de Neder landse titel marathon. De natio nale recordhouder (2.09.01), die in Moskou (1980) zilver verover de op de marathon en in 1982 in Athene Europees kampioen werd, vindt dat de wedstrijd voor hem te vroeg in het seizoen valt. Olympisch elftal overtuigt niet WAGENINGEN - Spar- ringpartner FC Wagenin- gen legde dinsdag de zere plek van het olympi sche elftal pijnlijk bloot: scoren. Zonder Van Gob- bel, Decheiver en de licht geblesseerde Taument werd de muur op de Wa- geningse Berg slechts een keer doorbroken, 0-1. Over drie weken treedt de ploeg van trainer Nol de Ruiter voor het eerste duel aan tegen Zweden. De winnaar over twee duels mag naar de Olym pische Spelen van Barce lona. ROTTERDAM - Rotterdam heeft gisteren massaal afscheid ge nomen van zijn boksheld Bep van Klaveren. Honderden mensen waren naar crematorium Hofwijk gekomen om de vorige week woensdag op 84-jarige leeftijd overleden ras-Rotterdammer de laatste eer te bewijzen. Van Jvlaveren was olympisch kampioen in het vedergewicht (1928 in Amsterdam) en Europees kam pioen. Onder de aanwezigen in Hofwijk waren veel bekenden: voorma lig Feyenoorder Coen Moulijn. Sparta-trainer Rob Jacobs en de Rotterdamse dichter/schrijver Jules Deelder. De laatste is één van de grootste bewonderaars van Van Klaveren. Deelder schreef over zijn idool ook een boek „The Dutch Windmill". Wim van Klaveren nam als laatste spreker in „Beps eigen bok- serstaal" afscheid van zijn broer. „Ik weet dat je nu in je kist zegt: paardelul, zakkenwasser maakt het niet te lang, want die mensen willen naar huis!" ORANJESTAD - Aruba zal met een ploeg van vermoede lijk twaalf sportlieden deelne men aan de Olympische Zo merspelen. die op 25 juli in Barcelona beginnen. Dat heeft het Arubaanse Olympische Co mité bekend gemaakt. De kos ten van uitzending, ruim 200.000 gulden, zijn verkregen uit giften en donaties. Een groot deel werd geschonken door plaatselijke handelsbe drijven. Aruba wil meedoen aan atletiek, tennis, plankzei- len, roeien, gewichtheffen, boksen en wielrennen. LES SAISIES - Vegard Ul vang pakte gisteren zijn derde gouden medaille. Hij maakte deel uit van het Noorse team, dat op de 4 x 10 kilometer ski lopen de concurrentie een les je gaf. Laatste man Björn Dah- lie. winnaar van de 15 km van zaterdag, vernederde de rest van het veld door achterwaarts over de finishlijn te glijden, onderwijl zwaaiend met een Noorse vlag. De eerste over winning voor Noorwegen sinds 1968 was dus alleszins overtui gend. IZE LOLKEMA ERTVILLE - Over ilympische tien kilo- ?r, morgen in Albert- vanaf het middaguur, einig te voorspellen. is er voor Robert ierink één zekerheid: aat sterven. „Maar je nooit wanneer. Dat is ntdaging. Een goede kilometer bestaat uit openingsronde en blokken van acht jes. Die blokken rijd vlak mogelijk", zegt lerink daags voor zijn een enige optreden. is", gaat de Raaltenaar ,maar 25 rondjes - met fcere aanleg kom je tien probleemloos door; in als je een goede dag Dat betekent tien ronden zes minuten pijn in je waarvan drie minuten n. Maar wat is nu drie len pijn op duizenden ngsuren". eigenlijk in een tunnel, jgt signalen van de kant, ze op, maar je kunt niet :n. Over de som twee plus noet je heel lang naden- fe zit zo kapot, dat je al maar wilt stoppen. De ag is 185, dat pompt door; het wordt je zwart le ogen. De geest zegt: Irie ronden', maar het li- zegt: „stoppen'. Als je goed bent, kom je daar doorheen; dan haal je het eind van die tunnel. Anders geef je toe en word je vierde of zo". Vijftien jaar Al ruim vijftien jaar is schaat senrijder Robert Vunderink een topper op de stayer-afstan den. Hij reed nog tegen Piet Kleine en Hans van Helden, overleefde generatiegenoten Yep Kramer en Frits Schalij, moest buigen voor Leo Visser en Gerard Kemkers en kan zich nu moeiteloos meten met Bart Veldkamp en Falko Zand- stra. Toch kwam hij slechts éénmaal uit op de Olympische Winterspelen. In Albertville krijgt Vunderink een nieuwe kans. Hij gaat voor een (gou den) medaille op de tien kilo meter. Vunderink koestert nog één uitdaging. Hij wilde na zijn olympische desillusie in Sara jevo (1984) een herkansing. Zijn veertiende plaats op de 5000 meter en zijn zeventiende plek op de tien kilometer wa ren destijds een pijnlijke ver gissing. Vunderink bevond zich in goed gezelschap, want de bijna voltallige vaderlandse schaatstroeven reden ogen schijnlijk op 'houtjes'. Ze wa ren 'kapot' geselecteerd. Daar om weigerde Vunderink na het NK afstanden (2,3 en 4 januari) een extra selectiewedstrijd te rijden om een startbewijs voor de vijf kilometer te vergaren. Ook zag de houder van het we relduurrecord niets in een spe ciale voorbereiding. „Ik blijf gewoon marathons rijden", verklaarde Vunderink na het NK-afstanden in Heerenveen. Vunderink vertrouwde op zijn eigen aanpak. En terecht, zoals bleek bij de tweede World Cup wedstrijd van het seizoen in Heerenveen. Daar zette hij de erkend%specialisten voor Jan Joker op de tien kilometer. Zijn winnende tijd, 14.02,34, was ook nog eens een verbete ring van zijn persoonlijke re cord (14.10,72 van januari 1989). „Elke slag was raak. Vanaf het eerste contact met het ijs ging het goed. Maar ei genlijk train ik nog veel te wei nig. Ik zou er veel scherpere tijden uit kunnen halen", zei hij na afloop. Hij baarde vervolgens nog maals opzien tijdens de natio nale afstandskampioenschap pen, eveneens in het Thialf- Robert Vunderink (voorop) trainde gisteren rustig met Bart Veldkamp in zijn spoor. FOTO: ANP stadion. Met zijn tweede plaats om de tien kilometer, achter winnaar Bart Veldkamp (14 06,16 om 14.06,83), wees het Nederlands Olympisch Comité hem aan voor de Spelen. Een tweede startbewijs, op de vijf kilometer, miste hij op een haar. Die ging uiteindelijk naar Falko Zandstra. Vunderink verbleef in de aan loop naar de Spelen in Inzeil, al moest hij zijn vertrek uit stellen omdat de ijsbaan tijde lijk door ijsspeedway-rijders werd bereden. Hij koos zijn ei gen lijn, wilde zich in alle rust voorbereiden. Daarom sloot hij ook de deur voor de pers. Na het NK afstanden werd hij overrompeld door verslagge vers, daar werd hij naar eigen zeggen 'helemaal gek' van. Vunderink, lid van de Weh- kamp-marathonploeg, dacht tijdens die voorbereiding ook aan zijn sportieve toekomst. Hij twijfelt namelijk, wel of met doorgaan met marathons. Kilo zwaarder „In het verleden reageerde ik volkomen verkeerd op trai ningskampen op hoogte. De eerste vijf dagen werd ik een kilo per dag zwaarder. Ik hield vocht vast of zo, en ik kreeg me tocjh een dikke kop. Als ik dan moest rijden, liep het slijm er aan alle kanten uit. Bovendien heb ik goede ervaringen met Inzeil. Ik ben daar een keer of dertig geweest en daarna reed ik altijd lekker". Dat hij zijn trainingsarbeid he lemaal alleen moest verrich ten, kon Vunderink niet sche len. „Dat ben ik gewend. In de buurt van Raalte woont ge woon niemand om mee te trai nen. Ik heb eigenlijk maar twee trainingsmaatjes: op de fiets is dat mijn vrouw Gerry - als ik tenminste geen gekke dingen doe - en daarnaast mijn hartslagmeter". Vunderink reisde pas op het laatste moment richting Al bertville. Bewust. „Ik had wel eerder bij de ploeg kunnen gaan zitten, maar eigenlijk kennen de jongens van de kernploeg en ik elkaar niet. Dan ben je toch een soort in dringer. Ze zullen me best ac cepteren, want ik heb mijn plaats afgedwongen, maar ik blijf een vreemde eend in de bijt. Bovendien zitten in Al bertville veel te veel bobo's. En de één weet het nog beter dan de ander. Ik trek liever mijn ei gen plan. Dan kan ik ook niet beïnvloed worden door de re sultaten van de anderen. Nu de resultaten van de dames bene den verwachting zijn, daalt toch de stemming in de ploeg. Je praat er onderling over en je komt onwillekeurig in een ne gatieve spiraal". Vingers omlaag Morgen in Albertville staat niet Jan Wiebe Last langs de kant, maar kernploegtrainer Ab Krook. Veel maakt het Vun derink niet uit wie er met zijn vingers omlaag langs de piste staat. „Als de voorbereiding goed is, kan iedereen er gaan staan. Als je maar vertrouwen in hem hebt. Krook heeft mij vertrouwen gegeven door mij alleen naar Inzeil te laten gaan, dus is het reéel om hem ook te vertrouwen. Het is veel belangrijker dat ik zonder druk rijd. Ik heb in Albertville alleen maar te winnen. Dat ik me als marathonschaatser ge plaatst heb. is al een prestatie. Elke plaats is goed, en gezien de tijden moet dat tussen de één en de zes kunnen zijn". SPORTUITSLAGEN BADMINTON Den Bosch. Kwalificatie Thomas/U- berCup Mannen: groep B: lerland-Cyprus 5-0. Iran-Malta 5-0 Stand 1. Ierland 2-4, 2. Iran 2-4, 3. Cyprus 2-0, 4 Malta 2-0 groep C: Verenigde Staten-Mauritius 5-0, Wales-lta- liè 5-0 Stand: 1Verenigde Staten 2-4, 2. Wales 2-4, 3. Italië 2-0, 4 Mauritius 2-0. groep D: Jamaica-Luxemburg 5-0, Oosten- ri|k-Bulgarije 5-0. Stand: 1 Oostenrijk 2-4, 2 Jamaica 2-4, 3. Bulgarije 2-0, 4 Luxem burg 2-0. groep F: IJsland -België 5-0, Por tugal-Mexico 3-2, IJsland-Portugal 3-2, Frankrijk-Mexico 4-1 Stand 1 Frankrijk 3- 6,2. België 3-4,3. IJsland 3-2,4 Portugal 3- 2.5. Mexico 3-0. Vrouwen: groep A Zuid-Afrika-ltaliè 4-1. Cyprus-Luxemburg 5-0 Eindstand 1 Zuid- Afrika 3-6, 2 Italië 3-4. 3 Cyprus 3-2. 4 Lu xemburg 3-0 groep B: IJsiand-Mexico 4-1 Hongari|e-Zwitserland 4-1 Stand 1 Hon garije 2-4, 2 Zwitserland 2-2, 3 Hongarije 3-3, 4 Mexico 2-0 groep C Finland-Oos- tenrijk 4-1. Verenigde Staten-Belgiè 5-0 Stand 1 Verenigde Staten 2-4. 2 Finland 2-2. 3 Oostenrijk 2-2. 4 België 2-0 groep D Wales-Spanie 5-0 Stand 1 Wales 1-2, 2. Frankrijk 1 -2.3 Spanje 2-0. BASKETBAL Eredivisie Donar-Den Helder 92-82 SCHAKEN Cannes. Snel-schaaktoernooi voor landenteams. 3e ronde: Nederland-Frankrijk 3-1 Tim- man-Kouatly 1-0, Piket-Renet 1/2-1/2. Van der Wiel-Santo Roman 1 -0. Sosonko-Miral- les 1/2-1/2. Verenigde Staten-Engeland 2 1/2-1 1 2 Seirawan-Nunn 1/2-1/2, Christi- ansen-Adams 0-1Benjamin-Chandler 1 -0. Fedorowicz-Hodgson 1-0 Stand na drie ronden 1 Nederland en Engeland 71/2; 3 Verenigde Staten 61/2; 4 Frankri|k 21/2. WIELRENNEN Javea. Ronde van Valencia Eerste etappe: 1 Museeuw (Bel) 125 km in 2.56 00 (gem 42.784 km/u). 2 Talen (Ned), 3 Jalabert (Fra). 4 Kelly (Ier). 5 Sal vador Gonzalez (Spa), 6 Baldato (Ita), 7 Chiurato (Ita), 8 Montoya (Spa), 9 Hermi- nio Diaz Zabala (Spa). 10 Vanderaerden (Bel), Nederlanders 11 Suykerbuyk. 18 Breukink allen z.t. als Museeuw, 32 Maas- sen 1.57,43. Van der Pas, 49 Solleveld, 76 Kokkelkoren, 85 Nijboer, 88 Schurer. 95 Wijnands, 96 Hermans, 103. Rooks, 107 Harmeling, 115. Cordes, 119 Theunisse al len z.t. als Maassen, 134. Verhoeven 5.05. ER ALLEBLAS ERTVILLE - De ipische Winterspelen bertville kunnen een dimensie geven aan shorttrackleven van lisjes Monique en Si- e Velzeboer. Moni- in Nederland jaren- een ster in deze atstak, zal weer een ng doen door te drin- tot de mondiale top, ijl Albertville voor Si- e het eindstation is. iren plaatste alleen ique zich voor de strijd op de 500 meter. >ne kwam al snel ten n werd uitgeschakeld deze afstand, maar t morgen nog in actie. ege haar studie, krijgt Si- de oudste van de twee, it jaar te druk om haar ■leven te koppelen aan arrière als shorttrackrijd- Maar tijdens de Spelen deze twee boerendoch- opgegroeid a la campag- het nietige Zuidholland- id-Ade, nog zij aan zij op mmers koppelkoers. que en Simone Velzeboer n uit hetzelfde nest, ge- un ziel bloot in de passie lorttrack heet en ze kie- leiden middels een uni taire studie nu reeds voor heid voor een leven dat volgen op jaren en jaren ngsarbeid. Toch.Vle gelij- is niet helemaal treffend, que heeft meer dat spon- dat breedsprakige en zich tot dusverre als de succesvolle van de twee ifileerd. Rond de 24-jarige ne hangt immer een m van rust. Ze is meer af tend en heeft altijd op gebied in de schaduw ge- 'van haar jongere zus. is een feit, dat Monique e prestaties heeft gele- Zij is er altijd serieuzer bezig geweest, heeft meer ind. In de tijd van de ipische Spelen in Calgary fed.) trainde ze al twee- I per dag. Ik had het niet vol kunnen houden. Ik wilde mijn studie goed doen". Haar studie geneeskunde aan de universiteit van Leiden heeft altijd een voorname plaats in genomen. Alleen voor de Spe len in Albertville legde ze de boeken wat'meer opzij. In au gustus hoopt ze de bijvakken die ze volgt aan de Vrije Uni versiteit van Amsterdam (fa culteit der bewegingsweten schappen) afgerond te hebben. Waarna ze twee jaar lang 'co- schappen' in een ziekenhuis gaat lopen. In de toekomst zou ze misschien als revalidatie arts werkzaam willen zijn. Op de weg naar een maatschappe lijk bestaan is er dan geen plaats meer voor topsport. Jong Oranje Monique en Simone komen oorspronkelijk uit de wereld van de langebaan. Monique heeft voor wat dit betreft net als "bij het shorttrack hoge ogen gegooid. De 22-jarige tweedejaars studente psycho logie is in het bezit van de na tionale titel in de klasse junio ren D en C. Ze had zich in Jong Oranje gereden waar ze tot kort voor de Spelen van Calga ry in '88 deel van uitmaakte. De combinatie shorttrack en langebaan verliep opzienba rend goed. Als shorttrack-rijd ster pakte ze tweemaal de hoofdprijs in de strijd om de LTC-trofee ('83 en '84), twee keer werd ze winnares in de Europa Cup ('85 en '88) en tweemaal eindigde ze op de tweede plaats bij het Neder lands kampioenschap. De na tionale titel heeft ze vorig jaar voor het eerst weten te beha len. Bij de Spelen in Calgary, waar shorttrack nog een de- monstratiesport was. toonde Velzeboer andermaal haar ca paciteiten: eerste op de 500, tweede op de 1500 en derde op de 1000 meter. Shorttrack kreeg bij Monique allengs de voorrang boven de langebaan Niet in de laatste plaats vanwege de trainings kampen die ze verafschuwde toen ze nog voor Jong Oranje reed. Simone slijt evenmin graag vele dagen in een hotel kamer ver van huis. Toch moest ze er wel verblijven voor Europa Cup-wedstrijden als mede vanwege deelname aan De zusjes Velzeboer, gefotografeerd vóór hun vertrek naar de Spelen ALBERTVILLE Simone Velzeboer hield het gisteren wel heel kort. Haar optreden op de 500 meter van het eerste olympische shorttracktoernooi duurde tot de eerste bocht. Daar werd zij on deruit gereden. Omdat zij als laatste opkrabbelde, was de oudste Velzeboer uitgeschakeld. Zus Monique en broer Mark schaarden zich evenals Joëlle van Koetsveld van Ankeren wel bij de laatste zestien. De 1000 meter voor mannen wordt morgen voortgezet, zaterdag volgt de'500 meter voor vrouwen. De aflossingskoers voor vrouwen staat morgen op het programma. Verrassend was de eliminatie van ex-wereldkampioene Sylvie Daigle. Simone Velzeboer baalde. „Normaal worden we teruggeschoten als er voor de helft van de eerste bocht een valpartij ontstaat. Ik weet niet precies waar het exact gebeurde. Dat moet ik nog op de tv bekijken". diverse wereldkampioen schappen. In Meudon in '86 haalde ze brons binnen bij de Europa Cup en haar hoogste klassering bij een WK is de tiende plaats (St. Louis '88). Bovendien heeft ze driemaal de derde plaats met het natio nale team weten te bemachti gen in de koppelkoers tijdens het WK van Amsterdam, Cha- monix en Seoul. In '88 liep het bij de Spelen in Calgary min der goed af. Ruggewervel „Tijdens de 500 meter viel ik tegen de boarding, waardoor mijn ruggewervel verbrijzeld werd. Een stukje bot zat in het wervelkanaal. Als het rugge- merg doorgesneden was, had ik een dwarslaesie gehad", al dus Simone die na dit ongeluk drie maanden met een corset moest lopen. Dit seizoen is ze tijdens selectiewedstrijden voor de Spelen in Aosta en Al bertville ook onderuit gegaan. Waarna dus gisteren in Albert ville wéér een, niet zo ernstige tuimeling volgde. „De tactiek in het shorttrack maakt de sport juist zo boeiend", stelt Si mone. „Je moet kijken wat voor jou de beste positie is, je moetje tegenstanders inschat ten. Rijdt iemand wijd, naar buiten toe of rechtdoor? En je moet aan de techniek denken. Goed afzetten bijvoorbeeld". Tactiek speelt in Albertville een grote rol. Simone en Moni que zijn niet de enigen die daar hun plan trekken. De Ca nadese Sylvie Daigle, al gerui me tijd een geduchte tegen standster, is er ook bij. „Ik kan bij de beste acht komen, mis schien bij de laatste vier", zegt Monique. Bij het onderdeel koppelkoers (de zusjes Velze boer, Joëlle van Koetsveld van FOTO PETER VAN MULKEN Ankeren en Priscilla Ernst) start China als favoriet, voor spellen beiden. „Die vrouwen rijden herentijden", aldus Si mone die Canada, Rusland en ook Nederland kansen toe dicht. Simone moet het voornamelijk hebben van haar snelheid, ter wijl Monique van mening is dat haar start beter iRoet. Aan trainingsinzet zal het niet lig gen. Loop-, fiets- en krachttrai ning, de zusjes volgen een zo compleet mogelijk program ma. Andere landen pakken de zaken ook professioneel aan. Sterker nog, Nederland raakt achterop, stelt Simone vast. „Kijk maar naar landen als Ko rea. Japan en China. Sommige landen hebben zelfs full-time trainers in dienst. En Frank rijk zit sinds september in trai ningskamp, speciaal voor de Spelen". De Shortttrackrijdsters hebben in Albertville gezelschap van broer Mark, die zich heeft ge plaatst voor het onderdeel in dividueel (1000 meter). Mark en Monique houden het dit jaar nog niet voor gezien. Het besluit om te stoppen staat voor Simone daarentegen vast „Ik ben al zó lang bezig. Ik heb alles meegemaakt wat ik mee kon maken. Als ik door ga, zou ik nog beter kunnen worden. Ik heb dat er niet meer voor over. Topsport is toch opper vlakkig, iedereen is met zich zelf bezig Ik zie nu een uitda ging in mijn studie en straks in mijn werk. Dat heeft ook meer diepgang". NEUBRANDENBURG - Niet de Stasi, maar West- duitse jaloezie zou ten grondslag liggen aan de geruchtmakende fraude bij de dopingcontrole van drie vroegere Oostduitse atletes in Zuid-Afrika. Dat is de mening van Klaus- Peter Bolick, de burge meester van Neu Bran denburg. Tweevoudig wereldkampioene Katrin Krabbe, evenals haar collega's Grit Breuer en Silke Möller met onmiddellijke in gang voor vier jaar geschorst na manipulaties bij de controle in een Zuidafrikaans trai ningskamp, houdt vol volko men te goeder trouw te zijn ge weest. „Ik kan alleen maar herhalen dat we onschuldig zijn", aldus Krabbe tegen de Nordkurier, een in de omge ving van Neubrandenburg ver- chijnende krant. Krabbe heeft al wel aangekondigd een scha declaim te zullen indienen van elf miljoen gulden. Volgens Bolick kunnen „sommmige mensen" in het westen van de Bondsrepubliek het niet velen, dat topsporters blijven wonen op de plek waar ze zijn opgegroeid en nog pres taties leveren ook zonder de hulp van financieel krachtige clubs. „Ik vraag me af of offici als en de media eraan denken, dat het hier om jongelui gaat, die aan dit soort aantijgingen ook als mens tenonder kunnen gaan en niet alleen als sport er". Inmiddels wordt zowel bij het bureau van haar Nederlandse manager Jos Hermens als ook ten huize van de betrokken at leten koortsachtig overleg ge voerd over de vraag welke juri dische stappen kunnen wor den ondernomen om de schor sing ongedaan te maken. Het bestuur van de Duitse atletiek- bond heeft in afwachting van de uitputting van alle rechts middelen een voorlopige straf opgelegd. Een definitief oor deel is voorbehouden aan de arbitrage-commissie van die bond. Daar hebben de betrok ken atletes zich nog niet ge meld. Zij hebben tot 15 maart de tijd. Omwegen Krabbe beklaagt zich erover Katrin Krabbe tijdens haar Zuidafrikaanse trainings-stage. FOTO: HET BINNENHOF/LEIDSE COURANT dat zij niet officieel op de hoog te is gebracht van de uit spraak, maar via omwegen heeft moeten horen dat zij ge schorst is. Trainer Springstëin, die wel een telefoontje kreeg, reageerde verbitterd: „Ook als onze onschuld bewezen wordt, waarvan ik overtuigd ben, stel ik mij de vraag of het zin heeft voor deze sportorganisatie gouden medailles te behalen". Jos Hermens vindt het bewijs materiaal waarop de uitslui ting is gebaseerd, uiterst ma ger. De Duitse Atletiekbond heeft juridisch adviseur Nor- bert Laurens gevraagd nog maals na te gaan hoe de gang van zaken in Zuid-Afrika pre cies is geweest. Vooralsnog gaat de bond ervan uit dat bij de afname van de urine geen procedurefouten zijn gemaakt. Als Krabbe en haar collega's er niet in slagen zich vrij te plei ten, kunnen de gevolgen ern stig zijn. Niet alleen in spor tief, maar ook in maatschappe lijk opzicht. De atletes worden bedreigd door een miljoenen- verlies aan sponsorcontracten. De Duitse Sporthilfe heeft aan gekondigd dat in geval van een definitieve veroordeling zal worden nagegaan, of de atletes de genoten financiële onder steuning dienen terug te beta len. Bij de Internationale Atletiek- federatie stelt men zich de vraag of Krabbe niet de gou den medailles moet inleveren, die zij vorig jaar bij het wereld kampioenschap in Tokyo vero verde. nu vast is komen te staan, dat zij bij de controle daar urine inleverde van pre cies dezelfde samenstelling als in Zuid-Afrika. Hans Evers, voorzitter van de Duitse anti-dopingcommissie heeft een beroep gedaan op de politiek om het dopingpro bleem te lijf te gaan. De sport kan volgens hem het probleem niet meer aan. Zelfs de inscha keling van een gynecoloog bij de controle zal geen zekerheid geven. Een wettelijke regeling ziet hij als enige duurzame op lossing.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9