Vrede Midden-Oosten lijkt meer dan ooit een illusie Verliezers vieren feest, winnaar Bush verstopt zich gcfctfte6ou/uwt BUITENLAND Israël en Hezbollah bestoken elkaar VN stellen [rak verkapt iltimatum Zestien jaar ten onrechte in cel LONDEN - Het Britse Hof van beroep heeft gisteren een man die zestien jaar ge leden tot levenslang werd veroordeeld we gens moord op een 11-jarige meisje, als nog vrijgesproken. De vrijspraak was ge- jaseerd op wetenschappelijk bewijsmate riaal waaruit bleek dat Stefan Kiszko de nioord niet gepleegd kon hebben. Sperma- iporen op de kleding van het vermoorde eind vormden destijds het doorslagge vend bewijs. Maar Kiszko kan door een li- ihamelijk gebrek geen sperma produce- en. Ten tijde van het proces was dat vol gens Kiszko's advocaat bekend aan de au- oriteiten omdat er een medische test was fgenomen. De verdediging kwam er on- angs pas achter. Predikanten willen Mike Tyson uit cel houden INDIANAPOLIS Bokser Mike Tyson heeft hulp van hogerhand gekregen. Een Amerikaans genoot schap van baptistische predikanten is een handte keningenactie begonnen om de voor verkrachting veroordeelde Tyson uit de gevangenis te houden en hem een voorwaardelijke celstraf te geven. De Missie van Baptistische Predikanten in Indianapo lis maakte bekend dat men al 10.000 handtekenin gen heeft verzameld ten gunste van de ex-wereld kampioen boksen in het zwaargewicht. De predi kanten hopen voor het uitspreken van het vonnis op 27 maart 100.000 handtekeningen te hebben. De petitie vraagt om vergeving, deels wegens de posi tie van Tyson in de zwarte gemeenschap. „We vra gen de rechtbank te overwegen dat meneer Tyson een van de weinige Afro-Amerikaanse helden is op het ogenblik", aldus de petitie. VS en Rusland onderhandelen over waarschuwingssysteem MOSKOU De Verenigde Staten en Rusland beginnen onder handelingen over een op te zetten gezamenlijk waarschuwings systeem voor aanvallen met lange-afstandsraketten. Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker dinsdag bekendgemaakt na een gesprek van meer dan twee uur met zijn Russische ambtgenoot Andrei Kozyrev. Baker en Kozy- rev zeiden niet welke technologie bij het waarschuwingssyteem zal worden toegepast. De ministers zullen hun besprekingen op 10 maart in Brussel voortzetten, als daar de ministers van buiten landse zaken van de NAVO bijeenkomen. Baker zei ook dat er vooruitgang was geboekt bij de verdere terugbrenging van de lange-afstandsraketten. „We komen dichter bij elkaar," zei hij, „met name wat betreft de aantallen". Het struikelblok was vol gens de minister de vraag welk soort kernkoppen moet worden vernietigd. De Verenigde Staten hebben bezwaren tegen de Rus sische eis dat raketten op onderzeeërs met niet meer dan één kernkop worden uitgerust. Noord- en Zuid-Korea ratificeren verdrag PYONGYANG - Noord- en Zuid-Korea hebben vandaag in de Noordkoreaanse hoofdstad Pyongyang enkele historische akkoorden geratificeerd. De Zuidkoreaanse premier Chung-Won-Shik en zijn Noordkoreaaanse collega wis selden documenten uit voor de ratificatie van een niet-aan- valsverdrag en een verdrag over de beperking van kernwa pens. De verdragen waren in december al door beide landen ondertekend. De gebeurtenis werd live op de televisie in beide landen uitge zonden. Babic stelde de afgevaardig den van Krajina ook voor om de Verenigde Naties te verzoe ken de vredestroepen pas te sturen na een referendum dat dit weekeinde in Krajina wordt gehouden. Babic was de laat ste belangrijke tegenstander van de stationering van VN- troepen in Kroatië. Hij toonde zich maandag plotseling veel inschikkelijker en zei dat hij zich niet langer tegen de sta tionering van de blauwhelmen zou verzetten. Babic waar schuwde wel voor problemen als zijn manschappen worden gedwongen hun wapens in te leveren zoals in het "^-vredes plan wordt geëist. Tientallen doden bij Hindoe-feest NEW DELHI - Zeker 50 Hin doe-pelgrims zijn gisteren ge dood toen een tempel instortte in het zuiden van India. Tien duizenden Hindoes hadden zich in Kumbakonam, in de deelstaat Tamil Nadu, verza meld om een bad te nemen in een bassin, als onderdeel van het Mahamaham-feest dat eens in de twaalf jaar wordt ge vierd. Hindoes geloven dat een bad in het bassin alle zonden wegwast. Toen een van de vol gepakte tempels instortte brak er paniek uit. Zeker vijftien mensen werden dodelijk door neerstortend puin getroffen. De rest van de slachtoffers werd onder de voet gelopen door de op drift geraakte me nigte. In Kumbakonam staan twintig belangrijke tempels, waarvan enkele uit de zevende eeuw stammen. Zestien tem pels zijn gewijd aan de god Shiva, de god van de verwoes ting. WOENSDAG 19 FEBRUARI 1992 Arrestaties Algerije blijven aanhouden ALGIERS- - De Algerijnse auto riteiten gaan onverminderd door met de arrestaties van fundamen talistische islamieten. Gisteren werden 23 leden van islamitische guerrillabewegingen opgepakt; volgens berichten zou ook een hoeveelheid wapens in beslag zijn genomen. Verwacht werd dat premier Sid Ahmed Ghozali van daag het ontslag van zijn rege ring bekend zou maken om de weg vrij te maken voor de vor ming van enkele 'superministe ries' die de noodlijdende Alge rijnse economie nieuw leven in moeten blazen. Strijd Krajina duurt voort BELGRADO - De strijd om de macht in de Servische enclave Krajina, gelegen in Kroatië, is ook gisteren, een dag nadat VN-chef Boutros-Ghali de sta tionering adviseerde van 13.000 man vredestroepen in Joegoslavië, niet beslist In Belgrado herhaalde de voor zitter van het parlement van Krajina, Mile Paspalj, dat Mi lan Babic als „president' en premier van de enclave was af gezet. Babic zelf zat ondertus sen een bijeenkomst voor van datzelfde parlement om zijn vermeende ontslag ongedaan te maken. De ontmoeting werd na ongeveer drie kwartier ver daagd tot vandaag. door WILLY WERKMAN T5L AVTV - Het vredes- iroces voor het Midden- )osten, dat vorig jaar ok- ober in Madrid met zo- reel fanfare en hoop be- [on, heeft zo langzamer- ïand een heel bittere bij maak gekregen. illeen al de gebeurtenissen lan de afgelopen dagen zijn roldoende om de nog enkel vergebleven optimist over iredeskansen voor dit deel van Ie wereld de laatste hoop te loen verliezen. 'alestijnen, op grond van hun ligen ondergronds verspreide lamfletten behorend tot de ex- reme terreurgroep 'Zwarte 'anters', vermoordden het af- jelopen weekeinde met bijlen n messen drie Israëlische sol- laten. Ze deden dit niet ilechts omdat ze de Israëliërs :n hun bezettingspolitiek op ie Westelijke Jordaanoever en n de Gazastreek haten, maar lok omdat zij in de vredeson- lerhandelingen met de staat sraël verraad zien aan de 'alestijnse droom om heel roormalig Palestina op de jo len terug te veroveren, sraëls leger begon vervolgens een uitvoerige zoektocht naar de daders, arresteerde enkele tientallen verdachten en zal ongetwijfeld ook op andere wijze wraak nemen op de pijn lijke vernedering, die het ver moorden van soldaten nu een maal voor de Israëliërs is. Kringloop Wraak was ook de achtergrond van de Israëlische moordaan slag op Hezbollah-leider, sjeik Abbas Mussawi, die niet alleen de dood van een groot aantal Amerikaanse mariniers - in de jaren '80 in Bayrut - op zijn naam heeft staan, maar ook de ontvoering van Israëlische sol daten en tal van terreuraansla gen op nederzettingen langs de Israëlisch-Libanese grens. Zoals te verwachten was, is nu in de kringloop van het geweld de spanning in dit gebied weer danig opgelopen, met Katjoes- j a-raketbeschietingen vanuit Libanon op Noord-Israël en Is raëlische bombardementen op Zuid-Libanon. Geen gezonde voedingsbodem voor verzoening dus, die toch de basis moet zijn voor een be gin van vrede. Want ook al voe ren alle partijen in het Israë- lisch-Arabische drama de show op van de vredeswens, en maken inmiddels wel de Israë liërs, de Jordaniërs, de Libane- zen en de Syriërs zich op voor hun reis naar Washington, is het duidelijk, dat het werkelij ke doel van hun reis zal zijn via de televisie-camera de wereld opinie de wandaden van 'de andere kant' onder de neus te wrijven. De Palestij nen zijn niet alleen boos over de recente arrestatie van twee van hun delegatie-le den, die door Israël worden be schuldigd van betrokkenheid bij terreur-aktiviteiten, ze zijn zo mogelijk nog veel meer ge frustreerd over het feit, dat zij er via de Verenigde Staten nog steeds niet in geslaagd zijn de Israëliërs te dwingen een ein de te maken aan de bouw van joodse nederzettingen in bezet gebied. Smet Israël zal zich van haar kant natuurlijk beklagen over de Palestijnse terreur en over de gevaren van de kant van de sji- 'itische Hezbollah-strijders in Zuid-Libanon. En dat daarover genoeg te vertellen zal zijn, kan zonder meer worden aan genomen, want na de Katjoes- ja-regen op Noord-Israël zal de echte wraak op de dood van sjeik Mussawi nog wel komen. Er wordt in Israël gerekend op een nieuwe serie van terreur aanslagen en ontvoeringen, niet alleen in de door Israël ge controleerde 'veiligheidszone', maar waarschijnlijk ook in Is raël zelf. Bovendien is het niet uit te sluiten, dat de woede van de Hezbollah het leven zal kos ten van de nog steeds in Liba nese gevangenschap verke rende Israëlische navigator Ron Arad. Ook in de door Israël bezette gebieden zullen de islamiti sche fundamentalisten, die daar onder de naam Harnas op treden, van zich laten horen. De afgelopen twee dagen de monstreerden Palestijnen in het vluchtelingenkamp Jaba- liya in de Gazastrook met de leuze: „We zullen met al het vuur, dat we hebben, de dood van sjeik Mussawi wreken" en maandag werd een Israëlische boer door een Palestijn uit de Gazastrook met een mes neer gestoken. Bloed dus is de smet op de vrede, die voor het Midden- Oosten vooralsnog een illusie is. En missschien is het de cy nische knipoog van het nood lot, die de Israëliërs heeft ge dwongen in Washington naar een ander hotel uit te kijken. Het Madison-hotel, waar ze al tijd verblijven, is namelijk niet alleen volgeboekt voor een conferentie van orthopedisten, maar heeft ook nog zijn prijzen met tientallen procenten ver hoogd. Moslim-fundamentalisten rouwen bij de begrafenis van Hezbollah-leider sjeik Abbas Musawi, diens vrouw en zoon gisteren in Baalbeck. FOTO: AFP TEL AVTV Veel Israëliërs hebben ook de afgelopen nacht in schuilkelders doorge bracht uit angst voor raketaan- vallen van Arabische guerrilla strijders. De Israëlische radio meldde dat veel bewoners van ver scheidene sjiitische dorpen in het noorden van Libanon zijn gevlucht. Ze zijn bang slacht offer te worden van represail le-acties door het Israëlische leger of het pro-Israëlische Zuidlibanese leger (SLA). Is raël bombardeerde gisteren enkele dorpen in het zuiden van Libanon en voerde met een helikopter een aanval uit waarbij een kind werd gedood en zes gewonden vielen. De Palestijnse onderhande laars hebben gisteren ver klaard toch naar de Arabisch- Israëlische vredesbesprekin gen te gaan die maandag in Washington hervat worden. door MARC DE K0NINCK MANCHESTER - Het is een merkwaardige verkie zingsavond in New Hampshire's politieke hoofdstad Manchester. Verliezer van de Republikein se voorverkiezing Patrick Bu chanan houdt een triomf- speech voor zijn jubelende aanhang. En verliezer van de Democratische primary Bill Clinton viert elders in de stad al even enthousiast feest met zijn uitzinnige volgelingen. In de Holiday Inn echter waar de Republikeinse winnaars, te weten de Bush-supporters, bij een zijn moet iedereen zicht baar zijn best doen om vrolijk te blijven. En zelfs op de 'victo ry party' van Democratisch triomfator Paul Tsongas is hier en daar de teleurstelling on miskenbaar. Winst en verlies- wordt in deze voorverkiezin gen voor het Amerikaanse pre sidentschap niet bepaald door de vraag wie meer of minder stemmen krijgt. Er moet ge wonnen worden van de ver wachting, van de laatste opi niepeiling. Buchanans verlies met 41 te gen 57 procent van Bush is dan ook een verpletterende neder laag voor de laatste. En de laat ste lijkt het daar, getuige zijn schuwe gedrag op deze feesta vond van de democratie, mee eens te zijn. George Bush houdt zich verschanst in zijn Witte Huis in Washington. Ter wijl zijn rivalen hem en elkaar voor de televisiecamera's feli citeren met ieders stembusre sultaat, geeft de president via zijn woordvoerder Mar li n Fit- zwater een sobere schriftelijke verklaring uit. „Ik begrijp de boodschap van ontevreden heid over de economische situ atie", heet het afgemeten. Verbijsterde politieke com mentatoren vragen zich af waarom George Bush zijn pu blic relations zo vastberaden lijkt te willen verpesten. Waar om geen woord van persoonlij ke dank via de televisie aan de mensen die in New Hampshire campagne voor hem hebben gevoerd? Waarom geen strijd bare president op het scherm die zin heeft in de klaarblijke lijke nieuwe uitdaging? Zijn de spanningen binnen het Wit te Huis en zijn campagnestaf zo hoog opgelopen dat de baas niet meer weet hoe hij zich moet vertonen? Er hangt drama in de lucht bo ven het Witte Huis en over moed in de verhitte feestzalen van New Hampshire. Eens te meer richt Patrick Buchanan onder oorverdovend Republi keins gejuich zijn bijtende spot op geïsoleerd partijgenoot 'king George' in zijn paleis in Washington. „Wat begon als een kleine rebellie is in luttele weken uitgegroeid tot een complete revolutie van de mid denklasse". Clinton op zijn beurt roept zichzelf uit tot 'the come back kid' die in november het Witte Huis zal veroveren dank zij een klinkende overwinning op...Pat Buchanan. En Paul Tsongas stelt aan het publiek de nieuwe Amerikaanse first lady voor: echtgenote Nikki. „Wie zelf geen charisma heeft, die moet ermee trouwen", zegt hij en heel Amerika geniet van een nieuw fenomeen: Tsongas- humor. Het zal president Bush voorlo pig niet meevallen om het zo geheten 'momentum' terug te winnen. Nu het verkiezingscir cus New Hampshire verlaat, zich verspreidt over het kolos sale land en zich voorlopig vooral op 'super tuesday' gaat concentreren (dinsdag 10 maart zijn er voorverkiezingen in 10 zuidelijke staten tege lijk), zullen Pat Buchanan, Paul Tsongas en Bill Clinton de sensationele nummers zijn. Zij zullen dag in dag uit de me dia domineren en president Bush zal vooral zichtbaar zijn als gehavende schietschijf. Of uit dit alles in november daadwerkelijk een machtswis seling in Washington of zelfs het nieuwe Amerika zal resul teren dat de sterren van New Hampshire aan de burgers van het geplaagde land voorhou den, is vooralsnog de vraag. Maar de politiek in Amerika is in elk geval weer springlevend en de publieke spirit en de eco nomie zouden kunnen volgen. Kanttekeningen Waarnemers plaatsen kantte keningen bij het succes van Buchanan in New Hampshire. De voormalig politiek com mentator heeft de afgelopen weken bijna al zijn kaarten ge zet op een goed resultaat in de noordoostelijke Amerikaanse staat. Het zuiden van de Vere nigde Staten, waar Bush de meeste populariteit geniet, is voor Buchanan nog onontgon nen gebied. Het goede stem busresultaat in New Hampshi re smaakt echter naar meer. De in Washington geboren Bu chanan slaagde er in via een uitgekiende campagne ruim eenderde van het electoraat in New Hampshire voor zich te winnen. Hij haalde meer cam pagnegelden op dan enig an der kandidaat, president Bush incluis. Bijna al deze bijdra gen, meer dan een miljoen dol lar, verkreeg Buchanan via di rect-mail. Zijn medewerkers gebruiken daarvoor de abon neebestanden van rechtse kranten en tijdschriften. Want Buchanan is een fanatieke conservatief die met onom wonden uitspraken het behou dende deel van de Amerika nen voor zich probeert te'win- Buchanan is een vechtersbaas en dat straalt hij uit ook. Bo vendien is hij nogal lichtge raakt. Een karaktertrek die zich vroeger uitte in het spon taan in elkaar slaan van klas genoten en nu zijn weg vindt in verbaal geweld. Tegenstan ders van de diepgelovige ka tholiek hebben hem om zijn controversiële uitspraken een fascist, antisemiet, homohater en racist genoemd. De Democratische kandidaat Paul Tsongas, in gezelschap van zijn echtgenote Nikki, groet de aanhangers op zijn overwinningsfeestje. FOTO: AFP Brand Sevilla Een van de grote paviljoens voor de wereldtentoonstelling die later dit jaar in het Spaanse Sevilla wordt gehouden, is gisteren door brand ver woest. Het paviljoen, dat tijdens de tentoonstelling zo'n 20.000 bezoekers per dag zou moeten herbergen, kan niet meer worden hersteld, aldus de voorzitter van Expo 92, Jacinto Pellon. Er zijn geen aanwijzingen dat het vuur is aangestoken. FOTO: EPA GOS protesteert bij VS na botsing onderzeeërs MOSKOU - Een Amerikaan se onderzeeër is vorige week in de Barentszee in botsing geko men met een kernonderzeeër van het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten. Zowel de Russische als de Amerikaanse onderzeeër wordt door kern energie aangedreven. Volgens functionarissen in Moskou en Washington is er geen nucleai re straling vrijgekomen na de botsing. Of er kernwapens aan boord waren wilden beide kan ten niet zeggen. Het Pentagon meldde dat de US Baton Rou ge geen schade heeft opgelo pen. JEW YORK - De Veiligheids- aad van de Verenigde Naties leeft Irak „ernstige", maar liet nader omschreven conse- luenties in het vooruitzicht jesteld als niet onmiddellijk vordt meegewerkt aan alle »N-resoluties die na de Golf oorlog zijn aangenomen, pjdens een besloten zitting werd de Veiligheidsraad het er jpver eens om Rolf Ekeus naar Irak te sturen. Ekeus is voor zitter van de UNSCOM, de Speciale VN-commissie die na de Golfoorlog werd ingesteld pm toe te zien op de ontmante- ing van de Iraakse massaver nietigingswapens. Hij zal de regering in Baghdad vragen onmiddellijk alle VN-resolu- |ties na te komen. Volgens de «soluties moet Irak medewer- ting verlenen aan VN-inspec- eurs bij de controle op biologi sche, chemische en nucleaire wapens, maar het bewind van saddam Husayn stelt zich de aatste weken steeds kritischer ip ten opzichte van de VN. )aarbij worden onder meer de nspecteurs in Irak tegenge werkt. Thomas Pickering, de Ameri kaanse VN-ambassadeur en leze maand voorzitter van de Veiligheidsraad, zei dat Irak liet met zoveel woorden een iltimatum is gesteld, „maar iet lijkt er wel op, nietwaar?" laar verwachting geeft de Vei ligheidsraad Irak vandaag een officiële waarschuwing. For meel geven de resoluties de VN de mogelijkheid gewapend in te grijpen als langs diploma tieke weg geen resultaat wordt geboekt. KAPITEIN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER QN1073 - De Franse katholieken zijn verre in de meerderheid en schelden de Hollanders uit voor „geuzen". Op dat ogenblik trekt Jan Robertsz zijn degen en springt naar voren en roept: „Hoe- Jen af voor die geuzen!" en meteen wipt hij een dikke Fransman Je hoed met pluimen van het hoofd. Maar dan wordt het toch tijd een goed heenkomen te zoeken, want het wordt nu ernst. Jan Robertsz geeft het sein weg te gaan, doch wanneer ze zich ijlings naar buiten willen begeven, worden ze aangehouden door een groep gewapende soldaten; het is de prefect met zijn wacht, die gealarmeerd is en nu de Hollanders in hechtenis neemt.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5